'Referendum over eenheid Sovjetunie' Eindspel om Kuwayt begonnen - met onbekende afloop Roemeense regering bereid tot coalitie Gorbatsjov: sterkere rol voor leger en KGB Zuid-Amerika ideaal voor dumpen van gif Nieuwe partij Albanië kri jgt Minister De Maizière verlaat Duitse regerir Deze week hebben de dekbedden donzig zachte prijs. een DINSDAG 18 DECEMBER 1990 PAGINA 7 Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - De bevolking moet zich per referendum uitspreken over de vraag of de Sovjet- Unie een eenheidsstaat blijft. Recht en orde in het land moeten worden hersteld. Dat wa ren gisteren de voornaamste elementen uit de toespraak van president Gorbatsjov bij de opening van het Volkscongres, het hoogste wetgevende orgaan van de Sovjetunie. SAO PAULO (AP) - Amerikaanse en Europese bedrijven dumpen jaarlijks miljoenen tonnen giftig in dustrieafval in Zuid-Amerika, waar door gezondheidsrisico's ontstaan die volgens medici nog jarenlang mensenlevens in gevaar kunnen brengen. Vanwege de zwakke wet geving in de regio wordt allerhande gif, van radioactief afval tot huis vuil, naar het continent gestuurd. Volgens de gifexporteurs is er niets verkeerd aan hun handel, maar milieubeschermers zeggen dat de ontvangers van het gif niet de hele waarheid wordt verteld over de exacte samenstelling van de stof fen. Braziliaanse wetenschappers claimen dat het gif dat sinds de ja ren '60 willekeurig in rivieren, moe rassen en putten is gegooid, kanker, geboorteafwijkingen, zenuwaan doeningen en bloedziekten veroor zaakt. "Dit is een illegale, geheime han del, uitgevoerd door kleine, niet ge registreerde bedrijven, die de na tuur vernietigt en schade toebrengt aan komende generaties", aldus Anthony Wong, president van de Braziliaanse Vereniging voor Toxi cologie. Voor Brazilië zijn geen exacte ge gevens bekend, maar volgens Mos- tafa Tolba, directeur van het VN- milieuprogramma, is alleen in 1989 al 40 miljoen ton giftige stoffen in de Derde Wereld gestort. De VS, die jaarlijks 275 miljoen ton gif produ ceren, zijn de grootste exporteur van afvalstoffen. Bedrijven die gif willen uitvoeren, moeten dit mel den aan de Amerikaanse milieu dienst EPA, maar een aantal van hen ontduikt die bepalingen door de giftige stoffen naar dochterbe drijven in de Derde Wereld te ex porteren die ze op hun beurt laten verdwijnen. Het aantal aanvragen voor gifex port steeg van 12 in 1980 tot 626 in 1989. Een steeds groter aantal ladin gen gaat naar Brazilië, Argentinië, Mexico en landen in het Caraïbisch gebied, aldus de EPA. Volgens Ru bens Bom, directeur van Greenpea ce Brazilië, is Zuid-Amerika de ide ale plaats om gifstoffen te dumpen: "Er is volop ruimte, er zijn veel cor rupte inspecteurs en men is niet op de hoogte van milieuproblemen". Zuidamenkaanse functionaris sen klagen dat de slecht betaalde haveninspecteurs gemakkelijk kunnen worden omgekocht om de andere kant op te kijken. Volgens de Amerikaanse wet moeten de ont vangende landen worden geïnfor meerd over de aankomst en de sa menstelling van de ladingen, maar veel Zuidamerikaanse regeringen klagen over het gehalte van de in formatie. Volgens Waldemar Almeida van het Braziliaanse Instituut voor ge zondheidscontrole levert de EPA bijna nooit exacte informatie over plaats van aankomst, samenstelling van de lading en de uiteindelijke be stemming. Een rapport van de in spectie van de EPA uit 1938 maakte duidelijk dat de dienst niet wist hoeveel gif naar het buitenland was getransporteerd en dat ook niet was te achterhalen hoeveel bedrijven zich niet hielden aan do meldings- scheidingswet'. Die procedure vergt ten minste vijfjaar en kent bo vendien groot gewicht toe aan de opinie van het nationale parlement en het centrale gezag in het Krem lin. Tot nog toe is hét idee van een volksraadpleging steeds verworpen door republieken die totale onaf hankelijkheid willen, zoals de Balti- sche en Georgië. Een van de argu menten is dat de gekozen volksver tegenwoordigingen in die republie ken zich al voor afscheiding van de Unie hebben uitgesproken en een referendum derhalve onnodig is. De reacties op Gorbatsjovs rede, die een uur duurde en nauwelijks concrete of nieuwe voorstellen op leverde, waren gematigd positief. Gorbatsjovs voornaamste politieke rivaal, de Russische president Boris Jeltsin, verzette zich niet tegen een referendum, maar wel tegen het haastig doordrukken van het nieu we verdrag. Er bestaat geen twijfel over dat het Volkscongres zal instemmen met de vrijwel onbeperkte persoon- ljke macht die de nationale Oppers te Sovjet hem eerder deze maand heeft toegekend. Gorbatsjov zei gis teren dat die niet zal worden ge bruikt om een nieuwe dictatuur te creëren en terug te keren naar "de wetteloosheid van weleer". Gorbatsjov verheelde niet dat on der zijn leiderschap 'ernstige fou ten' zijn gemaakt. Die varieerden van 'weinig doordachte en haastige besluiten' tot besluiteloosheid. Hij kondigde veranderingen in de een- steun regering trale regering aan. Dat premier Ry- O O zjkov daarvan het slachtoffer wordt WENEN/TIRANA (AP) - De Alba- 'Ükt onontkoombaar, nese premier Adil Carcani heeft be loofd dat de nieuwe niet-commu- nistische Democratische Partij Al banië officieel wordt erkend en hulp zal krijgen om van de grond te komen. Het Albanese staatspersbu- reau ATA heeft dat gisteren gemeld. Volgens ATA heeft premier Car cani de leiders van de Democrati sche Partij, die 20.000 leden zegt te hebben, zondag tijdens een onder houd verzekerd dat de partij kan worden erkend zodra een wet is aangenomen die het oprichten van andere partijen dan de communisti sche toestaat. Gorbatsjov klaagde over gebrek aan discipline onder de bevolking, dat gepaard gaat met een ongebrei delde kritiekgolf op de autoriteiten. Hij pleitte voor versterking van de ordefunctie van het leger en de KGB, de geheime dienst. "We hoe ven niet in paniek te raken. Ik denk dat één tot anderhalf jaar nodig is om uit de huidige moeilijke situatie te komen. Maar daarvoor is wel her stel van recht en orde nodig", aldus Gorbatsjov. Hij besteedde de meeste aan dacht aan het ontwerp-Uniever- drag, het belangrijkste onderwerp op dit Volkscongres. Uiteenvallen van de Sovjetunie kan niet worden toegestaan vanwege de ernstige in terne en internationale consequen ties. Volgens Gorbatsjov kan in een politieke chaos niet van bovenaf worden beslist over de toekomst van het land. Een nationaal referen dum moet uitkomst brengen. Iede re republiek beslist bij deze natio nale, dus vanuit het centrum geor ganiseerde volksraadpleging over de eigen toekomst. Gorbatsjov voegde daar echter onmiddellijk aan toe, dat uittreding uit de Unie alleen mogelijk is vol gens de regels van de nieuwe 'af- BERLIJN - De vroegere Oost- duitse premier en huidige minister zonder portefeuille De Maizière heeft gisteren al zijn politieke func ties neergelegd. Kanselier Kohl zei respect te hebben voor het besluit van zijn plaatsvervanger als CDU- voorzitter, maar waarschuwde voor voorbarige veroordelingen. De Maizière trok met zijn besluit de consequenties uit de al maanden circulerende beschuldigingen dat hij acht jaar onder de schuilnaam 'Czerny' voor de gehate vroegere Oostduitse Stasi zou hebben ge werkt. De Maizière wil wel lid blij ven van het Duitse parlement, de Bondsdag, en heeft geweigerd zijn parlementaire onschendbaarheid te laten opheffen. Wel heeft hij minis ter van binnenlandse zaken Schau- ble gevraagd het onderzoek naar zijn verleden voort te zetten. De Maizière herhaalde gisteren dat hij geen samenwerkingsverdrag De registratie van de partij moet zo snel mogelijk gebeuren omdat op 10 februari al verkiezingen zijn. De partij zal, wegens de korte voorbe reidingstijd, uitstel van de verkie zingen vragen. Zo'n duizend studenten demon streerden gisteren in Tirana en vroegen de regering om snelle lega lisering van de partij, de vrijlating van politieke gevangenen, de ont binding van de plaatselijke commu nistische partij en ronde-tafelge sprekken met de oppositie en intel lectuelen. Gorbatsjov kritiseerde gisteren bijvoorbeeld het financieel-econo- mische beleid met de opmerking dat er een einde moet komen aan het (kunstmatig) sluitend maken van de begroting door het bijdruk ken van bankbiljetten. Eenpartijstelsel in Zambia afgeschaft LUSAKA (AP) - President Kenneth Kaunda van Zambia heeft gisteren het eenpartijstelsel in zijn land na zeventien jaar afgeschaft en voor september 1991 democratische ver kiezingen afgekondigd. Kaunda be zweek hiermee voor de toenemende druk om ook de oppositie toe te staan zich te organiseren in politie ke partijen. Sinds Kaunda in 1973 het eenpar tijstelsel invoerde is zijn Verenigde Nationale Onafhankelijkheidspartij de enige legale partij in Zambia ge weest. "Na 26 jaar beschouw ik ons land volwassen genoeg een meer- partijendemocratie te worden", al dus Kaunda. MOSKOU - Oitdere inwoners van Moskou sloten zich gisteren op het Rode Plein aan bij een studentenprotest te- met de staatsveiligheidsdienst heeft gen de ondertekening van het Unieverdrag. <foto afp> ondertekend, nooit materieel beter BUKAREST (Rtr) - De Roemeense regering is gisteren toch nog verras send coalitiebesprekingen begon nen met een belangrijke oppositie partij om te trachten de politieke spanning in het land te verminde ren en een regering van nationale eenheid te vormen. De Roemeense president Ion Ilie- scu, tegen wie de protesten mede zijn gericht, verklaarde voor de ra dio dat hij bemiddelt in besprekin gen tussen de leider van de opposi tionele Nationaal Liberale Partij, Radu Campeanu, en de Roemeense premier, Petr Roman, om te trach ten een uitweg te vinden uit de poli tieke en economische crisis in het land. "De besprekingen gingen vooral over een dialoog en onder handelingen die de komende paar dagen worden gevoerd. De NLP heeft beloofd met andere oppositie partijen contact op te nemen om mogelijke oplossingen te vinden voor medewerking van oppositie partijen aan de regering", zei Ilies- cu. Ondanks de besprekingen deden zich ook gisteren weer anti-rege ringsprotesten voor, vooral in de stad Timisoara, waar de bloedige opstand tegen het bewind van dic tator Ceausescu precies een jaar ge leden uitbrak. Rond 15.000 mensen namen gisteren deel aan betogin gen in Timisoara, terwijl in de stad Cluj in Transylvanië 4000 studenten met een optocht hun solidariteit uit ten met de nationale studentensta king die de tweede week is inge gaan. De Roemeense luchtvaartmaat schappij Tarom deelde mee dat zij vanaf morgen alle vluchten moet af gelasten wegens een staking van pi loten, navigators en cabineperso neel, dat hoger loon en het wegstu ren van managers eist. Vakbonds leiders bij de Roemeense televisie zeiden dat wilde acties beginnen uit protest tegen de inmenging van de regering in het programmabeleid en censuur. Premier Roman zei dat er een goede kans is dat het overleg con creet resultaat oplevert. "We zullen manieren onderzoeken om de be voegdheden te verdelen, in een pe riode die zeker niet gemakkelijk is voor het land", zei hij. Aan de onderhandelingen nemen deel Campeanu (met vier collega's van de NLP), premier Roman, vice- president Claudiu Iordache van het regerende Front voor nationale red ding (NSF) en de NSF-leiders in het parlement, Alexandru Barladeanu en Dan Martian. Uit politieke bron nen werd vernomen dat Campeanu hoopt vier kabinetszetels binnen te halen - mogelijk de ministeries van handel, landbouw, onderwijs en so ciale zaken. De liberale leider streeft er uiteindelijk naar premier van de Roemeense regering te wor den. Voor de Roemeense televisie ver klaarde premier Roman zondag niet van plan te zijn af te treden en on danks de oppositie vast te houden aan het regeringsbeleid de markt economie in te voeren. De demon stranten in Roemenie eisen het af treden van de regering in Bukarest, die volgens hen slechts een voort zetting is van het verdreven com munistische bewind. Roman wordt bekritiseerd omdat hij vorige maand in het kader van een hard be zuinigingsbeleid de prijzen vrij liet terwijl aan de veertig jaar onder het communistische bewind bestaande prijssubsidies een eind werd ge maakt. De Liberale Partij is een van de zes grote oppositiepartijen die afge lopen zaterdag een front vormden als reactie op de demonstraties en de voortdurende stakingen van ar beiders en studenten. De Liberalen hebben steeds aangedrongen op de vorming van een regering van natio nale eenheid en vervroegde verkie zingen. Het regerende Front behaal de bij de eerste vrije verkiezingen in mei dit jaar bijna tweederde van de stemmen. De volgende verkiezin gen behoeven volgens schema niet vóór 1992 te worden gehouden. OFFENSIEF RWANDA - Rwande se opstandelingen zijn op verschei dene plaatsen aan de Rwandees- Ugandese grens een offensief be gonnen tegen het regeringsleger, zo hebben Ugandezen die bij de grens wonen verteld. De verzetsstrijders zouden het grensplaatsje Kagima inmiddels ingenomen hebben. is geworden van contacten met ól.v geheime dienst en alleen uit hoofde van zijn functie als advocaat contac ten heeft onderhouden met de Sta si. Politiek was de positie van de Maizière onhoudbaar geword' n, ondanks het ontbreken van v. a! dichte bewijzen. Minister Schuublc zei gisteren op een persconferentie in Bonn onder meer dat er aanwij zingen zijn, die erop duiden dat De Maizière de verrader 'Czerny' kan zijn. Schauble voegde daaraan toe dat deze aanwijzingen te dun zijn om als bewijs te kunnen dienen. Hij zei verder dat het mogelijk is dat de als 'Czerny' opgevoerde zeer belangrijke Stasimedewerker zelf wist dat hij een hoofdrolspeler in het Stasidrama was. De Maizière stelde dat hij "bevestigen noch ont kennen kon" dat er een dossier over hem werd bijgehouden. De Maizière is na de SPD-politi- cus Böhme en de christen-democra tische advocaat Schnur het derde prominente Stasi-slachtoffer sinds de eenwording. Duitsland/Stasi Naar aanleiding van het aftreden van De Maizière heeft Eduard Lintner, Duitsland- expert van de CDU, gezegd dat een centrale organisatie moet worden opgezet voor onderzoek naar activi teiten van de Stasi. De CDU-politi- cus noemde het "ondraaglijk" dat willekeurige gevallen, zoals die van De Maizière, in de media breed wor den uitgemeten, terwijl een algeme ne aanpak van de Stasi achterwege blijft. De Maizière: alleen nog lid van de Bondsdag. (foto EPA) Buitenland kort Rattengif Een voormalige Britse politie-agent is gisteren tot zeventien jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens af persing van omgerekend zo'n twaalf miljoen gulden. Hij chanteer de twee bedrijven nadat hij eerst glasscherven, scheermesjes en rat tengif in door hun geproduceerde baby- en dierenvoeding had ge stopt. Nicaragua Bij gevechten tussen Nicaraguaan se regeringtroepen en voormalige Contra's, die zondag een politiepost in Jalapa aanvielen, zijn elf doden en twintig gewonden gevallen. Onderzoek Marokko Een breed samengestelde commis sie gaat de bloedige incidenten on derzoeken die zich vrijdag tijdens de algemene staking hebben voor gedaan in Fez en andere Marok kaanse steden. Eind deze week maakt de regering loonsverhogin gen, verbeteringen in de rechtsposi tie van arbeiders en hogere uitke ringen aan arme families bekend. Joegoslavië De communistische partij hééft in de Joegoslavische deelstaat Monte negro een absolute meerderheid ge kregen in het parlement na de eer ste vrije verkiezingen op 9 decem ber jl. Tyminski vangt bot Het Poolse Hooggerechtshof heeft gisteren de aanklacht verworpen die de verslagen presidentskandi daat Tyminski had ingediend over onrechtmatigheden tijdens de ver kiezingen. Daarmee is de weg vrij om Lech Walesa - naar verwachting - zaterdag te beëdigen als president. Diefstal Sovjet-hulp Elf medewerkers van een Rode- Kruis-afdeling in Moskóu hebben geprobeerd buitenlandse hulpgoe deren te stelen, maar zijn daarbij door de politie betrapt. WASHINGTON - Het eindspel om Kuwayt is begonnen. Over vier weken is het 15 januari, en dat is de datum die de Veiligheidsraad als ui terste grens heeft gesteld waarop Irak uit Kuwayt moet zijn vertrok ken. Zo niet, dan mogen de Irakezen van de Raad, en dus van de .wereld gemeenschap, met geweld worden verwijderd. Als Irak de bezetting van Kuwayt ook na de 15e zou pro beren vol te houden, zal dat vermoe delijk ook vrij snel gebeuren. Want VS-president Bush kan zich dan niet veroorloven al te lang te wach ten. Daarvoor zijn de risico's van wachten te groot, daarvoor heeft hij te veel van zijn eigen prestige en dat van zijn land op het spel gezet. Uitspraken van hem, vice-presi dent Quayle, en de ministers Che ney (defensie) en Baker (buiten landse zaken) hebben de afgelopen weken ook afdoende duidelijk ge maakt dat de president niet van plan is maanden en maanden te wachten op het moment waarop de sancties Irak op de knieën dwingen. Lang wachten geeft Irak de gele genheid van de bezetting van Ku wayt helemaal een fait accompli te maken: het land wordt nu al in hoog tempo ge-Irakiseerd. Lang wachten is slecht voor de wereldeconomie, maakt het risico van gaten in de sanctie-muur groter, doet het mo reel van de Amerikaanse troepen geen goed, en versterkt de binnen landse oppositie tegen oorlog. De religieuze kalender van de Is lam en de weersomstandigheden in het Golf-gebied maken de keuze nog kleiner. Vanaf eind maart wordt het snel warmer, en niet veel later beginnen de pelgrims weer richting Mekka en Medina te trek ken. Strategisch is1 het dus het best om tussen 16 januari en eind maart in het offensief te gaan. De beste data in die periode zijn de data met maanloze nachten, omdat de Ame rikanen dankzij geavanceerde ap paratuur tegen de Irakezen 's nachts zwaar in het voordeel zijn. Hoe donkerder de nacht, hoe beter. ADVERTENTIE All season dekbed. Gevuld met 90% witte ganzedons. Het lichte gedeelte voor de zomer, het zwaardere voor het voorjaar en de herfst. Samen ideaal voor de winter. 140 x200 cm. 10Q Van449r voor 140 x220 cm. Van-MT- voor 349,- 200 x 200 cm. Van-é49r voor 449,— 240 x 200 cm. VanWT- voor 549,— Bijpassend halfdons kussen. Van-89^» voor 59,- VROOIVm DREESM ANN Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 29 december of zolang de voorraad strekt. Hoogtij bij nacht werkt ook in Amerika's voordeel vanwege de waarschijnlijke noodzaak van een amfibie-landing op de stranden van Kuwayt of Irak. Nachten zonder maan maar met hoogtij tussen 12 en 4 uur zijn die tussen 17 en 20 januari, 16 en 18 februari en 17 en 19 maart. Of op een van die dagen de slag om Kuwayt begint, zal afhangen van wat er de komende vier weken ge beurt, en daarbij staat maar één ding vast: niemand kan op dit mo ment de afloop voorspellen. Kijk naar de laatste weken. Irak bijvoor beeld leek een belangrijke stap in de richting van vrede te zetten toen het'de gijzelaars vrij liet. Een ander hoopvol teken was dat een Iraakse minister zei dat "letterlijk alles" be spreekbaar zou zijn bij de komende dialoog met de VS. Maar aan de andere kant stuurde Saddam nog meer soldaten naar Kuwayt, gaf hij huiseigenaars in Baghdad de opdracht schuilkelders aan te leggen, en zei hij nog dit weekeinde dat Irak bereid zou zijn een "heilige oorlog" te voeren om Kuwayt te behouden. In Amerika nam Bush het initia tief tot een dialoog met Irak, en be loofde hij dat Amerika Irak niet zal aanvallen als het land besluit uit Kuwayt te vertrekken. Voorzichtig leken de Amerikanen ook bereid te zijn om op enigerlei tijdstip over de Palestijnse kwestie te praten, een oude Iraakse eis. Maar aan de andere kant was Bush juist de afgelopen dagen har der en sarcastischer in zijn uitspra ken over Saddam dan ooit, gaat Amerika onverdroten door met de opbouw van zijn troepenmacht in Saudi-Arabië, en heeft het Witte Huis zo vaak gezegd dat het niet met Irak wil onderhandelen over de volledige terugtrekking uit Ku wayt, dat dat nu ook echt niet meer kan. Dat zijn dus, zoals het in het Ame rikaans heet, "conflicting signals", tegenstrijdige tekens van beide kanten. Stelt Irak zich alleen maar zo hard op omdat het zoveel moge lijk uit onderhandelingen wil ha len? Doet Bush alleen maar zo oor logszuchtig om Saddam schrik aan te jagen? Wie zal het zeggen? In deze fase van het schaakspel om Irak hebben we te maken met spiegels en rook en bluf. Niemand weet wat Saddam nu echt wil, en misschien weet hij het zelf nog wel niet. Niemand weet of Bush echt be reid is om oorlog te voeren, en ook hij weet dat misschien nog niet he lemaal zeker. Tekenend daarvoor is het getouw trek om de data waarop Amerika en Irak met elkaar zouden kunnen pra ten. Bush zei vorige week vrijdag dat Irak de dialoog blokkeert. Irak reageerde een dag later woedend met de opmerking dat het zelf wel zal uitmaken wanneer buitenlandse regeringsfunctionarissen het land mogen bezoeken. Beide landen zei den niettemin graag een dialoog te willen. Hoe moeten we deze op het eerste oog nogal kinderachtige ruzie zien? Als uittesten van eikaars hardheid? Als een strategisch spel? Als een ge ringe bereidheid van een of beide landen om wezenlijk te praten? Ook hier geldt weer: wie zal het zeggen? Amerika heeft in ieder geval al één conclusie getrokken: als Sad dam zich uit Kuwayt terugtrekt, dan zal dat op het allerlaatste mo ment zijn, en misschien zal het dan nog maar om een gedeeltelijke te rugtrekking gaan. CIA-directeur William Webster zei het onlangs zo: "Hij zal z'n troe pen niet weghalen voor hij ervan overtuigd is dat een militaire aanval op het punt staat te beginnen. De eerste granaat moet bij wijze van spreken om z'n oren zijn gevlogen". Tot die tijd zal hij, in de ogen van Webster en andere Amerikaanse be leidsmakers, proberen door pure bluf Kuwayt te behouden. Bluf van het soort dat hij vorige week liet zien, toen hij zei: "Als het tot vech ten komt, dan zullen we winnen en over de lijken van onze vijanden lo pen". De Amerikaanse regering denkt dat Saddam er nog altijd niet van overtuigd is dat de Amerikanen zul len vechten. Saddam denkt dat Bush bluft en uiteindelijk niet zal durven, en hij denkt dat de Ameri kaanse publieke opinie een bloedi ge oorlog niet zal toestaan, aldus de gangbare analyse in Washington. Misschien denkt Saddam dat in derdaad, en misschien heeft hij nog wel gelijk ook. Misschien doet Bush zulke harde en oorlogszuchtige uit spraken alleen maar om Saddam bang te maken, en is hij de spreek woordelijke hond die wel blaft maar niet bijt. Misschien heeft het Witte Huis zich al wel verzoend met de gedach te dat er over Kuwayt zal moeten worden onderhandeld, en dat Irak uiteindelijk een omstreden olieveld en twee strategische eilandjes aan z'n avontuur zal overhouden. Bush zou in dat geval een in geld en men senlevens kostbare oorlog vermij den, maar hij zou door de media, rechtse Republikeinen, de Demo craten, de Arabische bondgenoten, Israël en toekomstige historici wor den afgemaakt. Irak zou een bedreiging voor de regio en Amerika's oliebelangen blijven, Amerika zou z'n positie als supermacht voorgoed kwijt zijn, en geen dictator in de wereld zou zich nog maar een ogenblik om het Witte Huis zorgen maken. Als Bush het daarentegen wèl op een oorlog zou laten aankomen, dan zal hij waarschijnlijk in 1992 niet worden herkozen - de Amerikaanse publieke opinie pikt grote aantallen 1 dode Amerikaanse soldaten inder daad niet - maar zou hij wel als een krachtige president de geschiede nis ingaan. In laatste instantie zullen dus de persoonlijkheden van Bush en Sad dam en vooral ook de manier waar op de twee presidenten de komende vier weken elkaar inschatten, bepa len hoe het schaakspel om Kuwayt eindigt. Eigenlijk is daarbij alleen maar zeker dat we de uitslag niet veel eer der zullen weten dan 14 januari, 's nachts om één minuut voor 12.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7