Ver Jsterend Oud Kampen begint met vierdaagse Kleinere bedrijven in de lift Ontslagen Philips-mensen nieuwe klanten Riagg DAF schroeft produktie nog verder terug Andiiessen wil meer avondwinkels in steden Auto op koolzaadolie volgend jaar te koop IMFeconomische hulp aan Sovjetunie zinloos CPB ziet werkloosheid stijgen DINSDAG 18 DECEMBER 1990 KAMPEN (ANP) De sigarenfabriek Oud Kampen in Kampen begint op verzoek van het personeel met ingang van 1 januari begin 1991 met een vierdaagse werkweek. Vol gens directeur K. van Susante gaat het om een proef van een jaar, waarbij de werknemers 9 uur per dag werken. Het experiment van de sigarenfa- toeneemt, dan gaat Oud Kampen in briek is een nieuwe stap in de dis- de toekomst door met een vierdaag- cussie over de verkorting van de se werkweek, zei Van Susante giste- werktijd. Veschillende vakbonden ren. Op dit ogenblik wordt door het hebben voor de komende cao-on- 65-koppige produktiepersoneel 4,5 derhandelingen de vierdaagse dag van 9 uur gewerkt. Van Susante werkweek hoog op de agenda gezet, verwacht niet dat door de verkorte streven zelfs naar een verlenging der weten tegen een nog kortere van de bedrijfstijd de tijd dat het werkweek (bijvoorbeeld vierdagen EINDHOVEN Een sombere verwachting, stoïcijns uitgespro ken door directeur H. Wijenburg van de Riagg in Eindhoven, in de donkere dagen voor Kerstmis. "Als gevolg van het massa-ontslag bij Philips rekenen we op tientallen nieuwe patiënten de komende tijd". Het Maatschappelijk Werk Eindho ven, met ongeveer zestig maat schappelijk werkers in dienst, ver wacht honderden nieuwe cliënten de komende weken. Het Maatschappelijk Werk heeft ongeveer 2000 cliënten onder be handeling. Het afgelopen jaar kreeg de instelling 3500 nieuwe aanmel dingen. "We zijn met Philips aan het praten over een plan gericht op mensen die baanloos dreigen te worden. Hoe ze daar straks mee kunnen omgaan. Dat plan moet nog wel worden uitgewerkt", zegt staf functionaris Van den Bichelaar. De Riagg, regio Eindhoven en de Kempen, had in het kader van het project Arbeidsongeschiktheid al veelvuldig contact met Philips. Maar de contacten zullen met het oog op het massa-ontslag (het con cern verwacht drieduizend ontsla gen in de regio Eindhoven) nauwer worden aangehaald. "Dat zal ook nodig zijn. Je hoort links en rechts hoe gezinnen in deze dagen onder spanning leven. Maar wat precies de gevolgen zijn en hoe veel mensen uiteindelijk via de Be drijfsgezondheidsdienst van Phi lips of de huisarts naar ons toeko men, blijft koffiedik kijken", zegt van den Bichelaar. Extra maatregelen om de ver wachte toeloop op te vangen, zijn niet nodig, zegt Wijenburg. "De Riagg is er klaar voor. Iedereen die aanklopt om hulp, wordt gehol pen". "Het aanbod steeg in Eindho ven en omstreken, waar ongeveer 465.000 mensen wonen, het afgelo pen jaar met vijf procent. Naast mensen in geestelijke nood, helpen we ook tal van andere probleem groepen". De Riagg gaat straks tientallen ontslagen en in geestelijke proble men geraakte Philips-mensen bege leiden. "De meeste werknemers zullen wel een grote binding met hun bedrijf hebben gehad. Daar staan de Philips-medewerkers be kend om. Dat is de enige overeen komst. Je kan al die ontslagen men sen nooit over één kam scheren". Het gewestelijk arbeidsbureau in Eindhoven heeft vooralsnog geen speciale maatregelen getroffen om de verwachte 'ontslaggolf op te vangen. Ook zal de ontslagen Phi- lips-groep, voor zover bekend, niet meer of minder aandacht krijgen dan andere werklozen bij het zoe ken naar een nieuwe baan. De soci ale dienst van Eindhoven wacht de gebeurtenissen af. "We weten niet met welke afvloei ingsregelingen Philips komt. En daarnaast zullen allerlei zaken van ontslagen werkhemers eerst via be drijfsverenigingen worden afge handeld. We zijn minimaal een jaar verder als we met de ontslagen werknemers te maken krijgen", al dus een woordvoerder. Philips verwacht dat circa tien duizend werknemers in Nederland overbodig zullen worden. De mam moet-onderneming heeft zich ver plicht om buiten het concern om vervangend werk te vinden voor werknemers die door de reorganisa ties hun baan verliezen. Voor onge: veer 4500 oudere Philips-mensen is een vertrekregeling gemaakt. Meer dan de helft van de honderd reorga nisatieplannen, die in ons land moe ten worden uitgevoerd, zijn al open baar gemaakt. EINDHOVEN (ANP) - DAF in Eindhoven schroeft de produktie begin volgend jaar nog verder te rug. In februari wordt de produktie nog eens vier dagen stilgelegd. Eerder al werd bekend dat DAF de produktie in januari acht dagen stillegt. Dat is een rechtstreeks ge volg van de teruglopende verkopen in een aantal Westeuropese mark ten. In januari moeten de werkne mers van DAF drie vrije dagen inle veren. Voor de resterende vijf da gen is werktijdverkorting aange vraagd. Ten gevolge van de produk- tiestop worden een kleine vrachtauto's minder gemaakt. van acht uur) te zijn, omdat de be drijven dat financieel niet kunnen bedrijf open is, Het personeel van de vrachtwa genfabriek Scania Nederland in dragen, Zwolle werkt al in vier dagen van negen uur. De werknemers doen Hij zei verder dat zowel de vak dat echter in ploegendienst, zodat bonden als de arbeidsinspectie po- de fabriek wel de hele week'open Sitief gereageerd hebben op het blijft. Bij de sigarenfabriek Oud voorstel van het personeel om in Kampen wordt de produktie van si garen op vrijdag helemaal stilge legd. 1991 geen vijf dagen maar vier da gen van negen uur te werken. Het personeel van de buitendienst en Als blijkt dat de produktie niet het kantoor van de sigarenfabriek lijdt onder de vierdaagse werk- in Kampen zal in de toekomst per week, en dat het ziekteverzuim niet week ook korter gaan werken. DEN HAAG (GPD) - Minister An- driessen (economische zaken) wil gemeenten met minder dan 20.000 inwoners een avondwinkel toe staan. In grotere gemeenten mogen wat hem betreft meer avondwin kels komen: één per 20.000 inwo ners. Het voornemen betekent een verdere verruiming van de winkel sluitingstijden. Het assortiment in de winkels moet beperkt blijven tot etens- en drinkwaren. Alcohol mag niet wor den verkocht. Minister Andriessen wil de avondwinkels door een wijzi ging van de Winkelsluitingswet mo gelijk maken en heeft daarvoor wetsvoorstel ingediend. Het bete kent een uitbreiding ten opzichte van zijn eerdere voornemens over verruiming van de winkeltijden, die hij in maart van dit jaar aan de Ka mer bekend maakte. Eerder dit jaar stelde Andriessen al voor het sluitingstijdstip voor winkels van maandag tot en met vrijdag te verschuiven van 18.00 naar 18.30 uur, op zaterdag van 17.00 naar 18.00 uur. Het totale aantal uren waarop een winkel per week open mag zijn, neemt toe van 52 naar 55. - Het voorstel van Andriessen staat op gespannen voet met het compro mis dat hierover is gesloten met de betrokken organisaties. Dit stelt het NCOV dat de belangen van onder meer 30.000 winkeliers behartigt. Het compromis kwam tot stand na acties van winkelpersoneel. De mi nister laat aan gemeenten te veel be leidsvrijheid toe, vindt het NCOV. Van onze correspondent bouwd in een ouder type van de Au Cppc KpWpp di 100. zal od de Auto-RAI in Am DEN HAAG (GPD) Binnen en kele maanden is het mogelijk om in Nederland een auto te kopen, die rijdt op plantaardige- en dierlijke vetten. Volgend voorjaar komt de Duitse autofabriek Audi met een dergelijke auto, die minder schade lijk is voor het milieu dan auto's die op benzine rijden. De importeur van Audi bevestigt het bestaan van de auto, maar zegt dat nog veel pro blemen moeten overwonnen voor de auto op de markt komt. Bij de Moskouse autofabriek Mo- scowits is in opdracht van Auto Union-Volkswagen een motor ont wikkeld die kan lopen op koolzaad olie, palmolie en op dierlijke vetten, zoals afgewerkte olie waarin frites zijn gebakken. Op dit moment wordt de motor getest bij het onder zoeksinstituut TNO. Daar zou zijn geconstateerd dat de uitstoot van kooldioxyde (C02) slechts de helft bedraagt van die van een benzine motor. Alleen de roetuitstoot zou een procent hoger liggen. Een proefmodel heeft al geruime tijd op het terreinVan de autofabriek rond gereden op koolzaadolie. Inmiddels is het Ierse bedrijf Scargill bereid gevonden voor slechts 70 cent de liter palmolie voor deze nieuwe motoren op de Nederlandse markt te brengen en daarvoor een netwerk van pompen op te zetten. De motor die is inge bouwd in een ouder type van de Au di 100, zal op de Auto-RAI in Am sterdam het komende voorjaar te zien zijn. De aankoopprijs van een dergelijke auto zal rond de 25.000 gulden bedragen. Wel wordt gezegd dat voordat de auto op de markt komt nog veel pro blemen overwonnen moeten wor den. Zo zal de te gebruiken olie, het zij plantaardig of dierlijk, eerst ge zuiverd moeten worden. Ook moet worden gezocht naar een anti-stol lingsmiddel om te vo'orkomen dat de brandstof bij koude temperatu ren stolt. Audi vreest ook dat als de gevestigde oliemaatschappijen geen directe belangen hebben in de produktie en afzet van plantaardi ge- en dierlijke vetten, het erg moei lijk zal worden een netwerk voor de verkoop van andere motorbrand stof dan benzine, diesel en LPG op te zetten. HDTV - Het communicatiebedrijf AT&T en de fabrikant van televisie toestellen Zenith gaan gezamenlijk werken aan de ontwikkeling en pro duktie van High Definition Televi sion (HDTV), zo hebben de twee Amerikaanse bedrijven bekendge maakt. Het duo denkt dat hun sys teem de standaard kan worden in de Verenigde Staten. HDTV is televi sie met sterk verbeterde beeldkwa liteit en geluid dat vergelijkbaar met dat van een compact disc. In Europa zijn Philips en Thomson uit Frankrijk bezig hun eigen versie. Economie kort Nadir voor rechter Topman Asil Nadir van het Britse conglomeraat Polly Peek' (onder meer fruit en elektronica) ver scheen gisteren voor de rechtbank in Londen om gehoord te worden over de verdenkingen van fraude, valsheid in geschrifte en ongeoor loofde aandelenhandel. Polly Peck begon op zijn grondvesten te schud den nadat oprichter Nadir in augus tus van dit jaar aankondigde een bod te zullen doen op alle uitstaan de aandelen. Recessie De Amerikaanse minister van fi nanciën Nicholas Brady ligt er niet erg wakker van als zou blijken dat de Amerikaanse economie zich in een recessie zou bevinden. In een televisieuitzending dit weekeinde zei Brady dat het niet het einde van de wereld betekent als de VS nu een recessie kent. "No big deal", zo om lijstte hij die situatie. Brady zei dat een eventuele recessie van korte duur zal zijn minder dan een jaar voordat de VS daar weer over heen komt. Terugbetalen De winkelketen Wastora uit Zaan stad mag doorgaan met haar actie om de klant over tien jaar het volle dige aankoopbedrag terug te beta len. De president van de Haarlemse rechtbank heeft dat gisteren be paald in het kort geding dat door concurrent Megapool tegen Wasto ra was aangespannen. Megapool, evenals Wastora een winkelbedrijf in electronische apparatuur, was naar de rechter gestapt omdat ze meende dat Wastora op onrechtma tige wijze profiteert van het landelij ke succes van haar eigen terugbe- taalactie. Handelsoorlog In een poging een handelsoorlog met de Verenigde Staten te voorko men heeft de Europese Commissie gisteren voorgesteld voor de duur van een jaar de compensatie aan de VS voor invoerbeperkingen op Amerikaans graan in twee lidstaten, te verlengen. De regering van de VS had gedreigd invoerbelastingen te heffen op EG-produkten wanneer de EG uitvoering zou geven aan het voornemen de compensatie aan de VS te laten vervallen. Duitse tol De partijen van de Duitse coalitie (CDU/CSU en FDP) hebben maan dag overeenstemming bereikt om in de loop van het volgend jaar een heffing voor het gebruik van de Duitse wegen in te stellen. Dat is vanuit regeringsbronnen in Bonn vernomen.Volgens het akkoord dat de coalitiepartijen hebben bereikt zal de heffing voor personenwagens maximaal 100 D-Mark, voor auto bussen maxitnaal 1000 D-mark en voor vrachtwagens maximaal 2000 D-Mark bedragen. Prognose planbureau bijgesteld 0: 4 WASHINGTON (AP) Het Internationale Monetair Fonds en de Wereld bank vinden economische hulp aan de Sovjetunie een verspilling. Uit een uitgebreide studie over de Sovjet-economie blijkt dat het economische systeem van het land in duigen ligt, zo verklaarden zegslieden gisteren. "Het doet er niet toe hoeveel hulp gegeven wordt, het Sovjetsysteem kan het niet opnemen. De pijp is zo poreus dat heel weinig echt op de bestemde plaats aankomt", zo verklaarde Ilya Prizel van de Johns Hopkins universi teit. De studie van het IMF, de Wereldbank en twee Europese onderzoeksin stanties komt na overleg tussen Westerse leiders, die dit weekeinde beslo ten nog eens een miljard dollar noodhulp aan de Sovjetunie te geven. In de komende twee jaar komt nog een veelvoud van dat bedrag beschikbaar Wxm voor technische hulp. De benzineprijs vliegt in Peru met De opstellers van het rapport bevelen aan uitgebreide technische bij- 70 procent omhoog. Reden voor veel stand aan de Sovjetunie te verlenen om fundamentele economische her- inwoners van de hoofdstad Lima vormingen door te voeren, zo hebben zegslieden verklaard die bekend zijn om benzine te hamsteren. met het rapport. (foto epa> ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De werkloos heid zal volgend jaar niet afnemen, maar stijgen door hoge olieprijzen en een lagere waarde van de dollar. Het Centraal Planbureau (CPB), de rekenmeesters van het kabinet, zegt dit in de 'Halfjaarlijkse tussenrap portage over de Nederlandse econo mie' die gisteren in verschenen. Het planbureau hield tot nu toe reke ning met een groei van het aantal banen volgend jaar van 75.000. Door de gestegen energieprijzen en de goedkopere dollar (dus duur dere gulden) worden de exportmo gelijkheden beperkt, terwijl de winstmarges teruglopen. Tegelijk stijgen de loonkosten. Met een ver slechterende winstpositie zal ook ook de neiging tot investeren dalen, waardoor de groei van het aantal ba nen wordt vertraagd. Aanvakelijk voorzag het planbureau bij een toe name van het aantal banen met 60.000, een daling van de werkloos heid met 15.000 mensen. De groei van het aantal banen wordt nu op minder dan 60.000 geschat. Volgens het CPB zal de economi sche groei komend jaar niet op de verwachte 2,75 procent uitkomen, maar lager. Dit jaar wordt de voor spelde groei van 4 procent nog wel gehaald. Het aantal banen neemt zoals voorzien met 120.000 toe, de werkloosheid daalt met 50.000. De inflatie komt dit jaar wel iets hoger uit: geen 2,25 maar 2,5 procent. De investeringen en de produktiegroei in de bedrijven verlopen echter vol gens de verwachtingen. De voorspellingen van het CPB voor volgend jaar vormen een nieu we tegenvaller voor het kabinet. Met een stagnatie bij de bestrijding van de werkloosheid wordt de ver houding tussen werkenden en niet- werkenden, van belang voor hand having van de koppeling, slechter. Bovendien betekent het een nieuwe tegenvaller in de sociale zekerheid, waar de laatste jaren steeds bespa ringen optraden bij de uitkeringen wegens werkloosheid. BERBERS Handgeknoopte Marokkaanse Agadir berbers van zuiver scheerwol met wolmerk. Ca. 5,2 kg p/mz Zonder franje. In naturel en roomwit Voor de verbijsterende prijzen: Ca. 290 x 390 cm. VAN 2999.- VDDR 2250.- Ca 240 x 340 cm. VAN 2199.- VOOR 1650.- Ca. 235 x 235 cm en 190 x 290 cm. VAN 1499.- VOOR 1150.- Ca. 215 x 215 cm en 190 en 240 cm. VAN 1249 - VOOR 950.- Ca. 160 x 230 cm VAN 999 - VOOR 750.- Op bestelling MVTTTM ook in speciale materr en met franje leverbaar. VAN 300.- VOOR 2^5- per rri' UhXCUS U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf^ Deze aanbieding geldt t/m 31 december of zolang de voorraad strekt Dit is niet in de Biienkorf Utrecht verkrijgbaar vervolg van pagina 1 DEN HAAG (GPD/ANP) - De klei nere bedrijven zijn voor 1991 opti mistischer dan ze vorig jaar waren voor 1990. Bij de grote bedrijven ligt dat anders, want daar verwachten mindre bedrijven een omzetstij ging. Meer bedrijven rekenen op een daling van de omzet. De ver wachtingen omtrent de export zijn zowel bij grote als kleine bedrijven minder. Iets meer kleinere bedrij ven verwachten winst, tegen even veel grote. Dat blijkt uit de vanoch tend gepubliceerde Erbo-enquête. Met de medewerking van 63.500 bedrijven is de jaarlijkse Erbo-en- quête uitgegroeid tot een betrouw bare graadmeter van de ontwikke lingen in het Nederlandse bedrijfs leven. De bedrijven berichten daar bij over ontwikkelingen in omzet, export, werkgelegenheid, investe ringen, rendement en vooruitzich ten voor het komende jaar. In de ko mende dagen zullen de regionale Kamers' van Koophandel ook de specifieke ontwikkelingen van de eigen regio publiceren. Het aantal winstgevende bedrij ven bereikt dit jaar een hoogtepunt: 91,4 procent van alle bedrijven maakt winst. De stijging komt voor rekening van de kleinere. Bij de gro te bedrijven wordt de onafgebroken groei van het aandeel winstgevende bedrijven sedert 1982 echter door broken. In 1989 maakte nog 92 pro cent van de grote bedrijven winst, tegen 90 procent dit jaar. Anders dan vorig jaar stijgt het aandeel winstgevende bedrijven niet overal. In de agrarische sector en de industrie is*sprake van een te ruglopend aandeel. Ook de "kwaliteit" van de winst van de grote bedrijven neemt af. Va ker dan vorig jaar worden dalende winsten gemeld. Driekwart van de bedrijven beoordeelt het rende ment over dit jaar als voldoende, te gen 73,8 vorig jaar. De stijging komt ook hier weer voor rekening van de kleinere bedrijven. Net als bij de winsten was men in het grotere be drijf minder tevreden over het ren dement (71 procent tegen 73 pro cent vorig jaar). Het optimisme is niet heel groot meer bij de Nederlandse bedrijven. Met name grote industriële bedrij ven in enkele specifieke sectoren kampen met afzetproblemen. Der gelijke afzetproblemen, met name in de industriële sectoren van delf stoffenwinning, aardolie, chemi sche- en rubberindustrie, zijn voor al te wijten aan stagnerende export markten. Voor het eerst sinds jaren geldt overigens over de hele linie een achterblijven van de export- groei ten opzichte van de afzetgroei in het binnenland. Andere industriële sectoren, als de elektrotechnische- en de papier en kartonindustrie, tonen wel een NCWminder werkgelegenheid bij hogere lasten DEN HAAG (ANP) - De beschei den werkgelegenheid die voor vol gend jaar te verwachten is, komt in gevaar als het kabinet besluit tot lastenverzwaring. Die conclusie verbindt de werkgeversorganisatie NCW aan een enquête onder 47 on dernemingen. Uit het onderzoek van de christe lijke werkgevers komt naar voren dat de grote Nederlandse onderne mingen een stijging van de omzet verwachten van 4,8 procent en een groei van de investeringen van 8 procent. groei van de omzet. De sterkste om zetgroei doet zich echter voor in de sector zakelijke dienstverlening, zoals de adviesbureaus en de dien sten voor onderhoud en beveili ging. Echte stagnatie komt alleen voor in de bouwnijverheid en de toeleverende industrie, waar de om zet zelfs iets terugliep (min 1,6 pro cent). De enige sector van waaruit een sterkere groei wordt gemeld dan in 1989, is de detailhandel. Vooral de detaillisten buiten de voedingsmid delensector profiteren van de rela tief sterke groei van de consumptie ve bestedingen in Nederland. Dat is een direct gevolg van de belasting verlaging 'Oort'. De exportgroei van de groothan del ligt met 2,2 procent op het ge middelde voor het totale Neder landse bedrijfsleven. De diensten sector als geheel kende wel een ster kere uitbreiding van de buitenland se dan van de binnenlandse mark ten. Vooral de transporteurs profi teren van de sterke toename van grensoverschrijdende activiteiten. De groep exporteurs blijft overi gens zowel qua sectoren als qua grootte ongeveer gelijk; alleen de grote land- en tuinbouwbedrijven zagen er een fors aantal collega's bij komen. De toename van het aantal ar beidsplaatsen blijft in alle sectoren positief en met 3,4 procent gemid deld op hetzelfde hoge niveau als in 1989. Zoals al enkele jaren het geval is, is de groei van het aantal volledi ge banen bij kleine bedrijven ook in 1990 weer het sterkst. Zoals ontwik kelingen in omzet en export al doen vermoeden, trokken vooral de be drijven in de zakelijke en overige dienstverlening (respectievelijk 8,9 en 6,5 procent) meer mensen aan. Ook de groei van het aantal ar beidsplaatsen in de groothandel ligt met 4 procent boven het Nederland se gemiddelde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5