BBC komt met nieuwe tv-dienst KRO moet nieuwe voorzitter zoeken Platenboer veroordeeld na verkoop 'obscene' muziek 2 live Crew Vicki Brown in The Young Christmas' PAGINA 20 RTV-SHOW DU DINSDAG 18 DECEMBER 195 Twaalfde Kinderen voor kinderen op komst HILVERSUM „We zijn alweer volop aan het werk voor de dertiende aflevering. De audities zijn al achter de rug en trokken 240 kinderen. Henk Westbroek is bezig de opdrachten voor tek sten en muziek van 12 nieuwe liedjes uit te de len, het verhaal is al be dacht, naar de lokatie en een volwassen hoofdper soon wordt gezocht", zegt Loek Marreck (36). Voor de derde achter eenvolgende keer zal Marreck volgend jaar het jaarlijkse tv-programma „Kinderen voor kinde ren" regisseren. Hij is de opvolger van Flory An- stadt en Bob Rooyens. „Kinderen voor kinde ren nummer 11", afgelo pen zaterdag nog op tv te zien, werd door de mil joenen kijkers ongekend hoog gewaardeerd met het cijfer 7,9. De kijk dichtheid was 10. En van de compact-disc en lp, die van de aflevering in de handel werden ge bracht, zijn alweer meer dan 100.000 exemplaren verkocht: Platina dus. Single-hit werd dit jaar het liedje „Zomer". PINO OP HET WITTE HUIS Van onze medewerker Jacques J. d'Ancona AMSTERDAM Elke zondagochtend gaat op Radio 4 twee uur lang het programma 'Vocalise,' live uit de Spiegelzaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Een NOS-uitzending, die het sinds mensenheugnis lo pende Für Elise' is opgevolgd. De verrassend goede presentatrice is een zangeres, Conny Vandenbos. Zij stelt zich tot taak een brug te bouwen tussen de lichte en de ernstigemuziek. Haar uitgangspunt: kwali teit. Weten we het nog? Conny Vandenbos debuteerde op het Knokkefestivo.l voor de zangkunst in 1961 en met 'Het is genoeg' vertegenwoordigde zij ons land op het Eurovisie Songfestival. Ze heeft altijd twee genres gezongen: Frans Piaf- repertoire én het wat betere Nederlandse lied. Wat dat laatste betreft leverde dit hits op zoals 'Roosje, m'n roosje,' 'Sjakie van de hoek,' 'Ik ben gelukkig zonder jou' en (samen met de acteur-entertainer Wim Rijken) 'Stapelgek op jou' en 'Wie weet wat liefde is.' De laatste jaren stonden duidelijk in het teken van verbreding van haar carrière. Bij het Volkstoneel speelde ze rollen in twee produkties. Conny Vandenbos: "Voor mezelf ben ik bezig nieuw repertoire op te bouwen. Het volgend jaar zit ik dertig jaar in het vak en daar maken we een feest je van, onder meer via een cd die de aandacht vestigt op mijn loopbaan. In het land doe ik veel losse din gen, maar ik ben bij mezelf te rade gegaan. Als zan geres wil ik steeds meer de goeie dingen doen in com binatie met mijn werk als presentatrice." "Ik ben er langzamerhand wel achter gekomen dat het commercieel gezien totaal geen zin meer heeft om met een single-tje te komen. Dat heeft alleen betekenis ter ondersteuning van een cd. Samen met een mu ziekuitgeverij zoek ik mooie stukken uit. We zijn ab soluut op de goede weg." Conny Vandenbos WASHINGTON - Pino, de bekende vogel uit de tv-kinderserie Se samstraathad onlangs de eer om de first lady van Amerika, Bar bara Bush, te ontmoeten. 'Sesamstraat' draait ook al jaren met veel succes in de Verenigde Staten en mevrouw Bush had Pmo derhalve uitgenodigd om de kerstparty voor kinderen van diplomaten op te luisteren. Er kwamen bij die gelegenheid maar liefst 350 kinderen met 66 verschillende nationaliteiten naar het Witte Huis. <foto ad LONDEN (Reuter/AFP) - De BBC start begin volgend jaar een nieuwe internationale televisiedienst. Naast drama en amusement, komen er nieuwsuitzendingen en Engelstalige educatieve programma's. Het aanbod van „BBC TV Internatonal" zal gebaseerd zijn op BBC TV Europe, dat nu al door zeven miljoen mensen op het Europese vasteland ontvangen kan worden. James Arnold-Baker van de BBC is er van overtuigd dat er een markt is dienst. HILVERSUM - De KRO moet op zoek naar een nieuwe voorzitter nu gisteren is bekendgeworden dat dr. Frans Carpaij, de beoogde nieuwe voorzitter, deze functie niet zal kunnen vervullen. Carpaij, die kort na zijn verkiezing tot nieuwe voorzitter ernstig ziek werd, heeft na overleg met de KRO en zijn artsen besloten af te zien van deze taak. Carpaij, 53 jaar, werd op 15 augustus door het bestuur van de KRO gekozen. Kort daarop werd de voormalige directeur van het Centraal Instituut voor Toets Ontwikkeling (CITO) zo ernstig ziek dat hij een hersenoperatie moest ondergaan. In oktober werd bekend dat Carpaij in ieder geval niet op de beoogde datum van 1 april in functie zou kunnen treden. Gisteren heeft de KRO bekend gemaakt dat Carpaij definitief van het voorzitterschap afziet. Uiteraard brengt deze ontwikkeling Jiet KRO-bestuur in een lastig parket. In feite dient de gehele benoemingsprocedure opnieuw gestart te worden. Volgens een woordvoerder zal er „zeker een aantal maanden" voorbij gaan voordat een nieuwe voorzitter kan worden geïntroduceerd. De huidige KRO-voorzitter mr B. Schmitz is bereid zo lang aan te blijven als nodig is. FORT LAUDERDALE (AP) - Een Amerikaanse eigenaar van een platenwinkel viel dezer dagen met enkele Engelse vier-letterwoorden flink uit tegen zijn rechter nadat deze hem met een boete van 1.000 dollar had bestraft voor het ver kopen van de plaat 'As Nasty As They Wonna Be' van de zwarte rapgroep 2 Live Crew. De platenboer had 'As Nasty As They Wonne Be' onder de toonbank verkocht aan een undercover-agent en kon daar voor maximaal een jaar gevangenisstraf krijgen. In juni dit jaar had een rechter in Fort Lauderdale de plaat van 2 Live Crew verboden wegens de vermeende obsceniteit van de tekst. In eerdere strafzaken tegen de leden van de zwarte rapformatie zelf en tegen platenboeren in Texas en Alabama gingen de aangeklaagden vrijuit. Herstellend van zware ziekte DEN HAAG - Alles dat de Engelsman Tom Parker vol gens zijn zeer persoonlijke opvatting met muziek on derneemt, vertoeft in de gloed van cd's in gouden of platina uitvoering. Zijn con certen van The Young Mes siah, The Young Amadeus, The Young Verdi en vrij re cent The Ten Command ments brachten massa's mensen naar congrescentra, hallen, stadions en theaters. In die sfeer zit ook The Young Christmas. Met The London Chorale komt Par ker morgen in het Congres gebouw in Den Haag, op 21 december in stadion Thialf in Heerenveen, 22 december in de Jaarbeurs in Utrecht en 23 december met een ma tinee in het Concertgebouw te Amsterdam. Het is op en top een kerst concert (The Christmas al bum is al uit) dat onder meer na de pauze verbonden wordt met een nieuw mu- ziekepos, The Young Beethoven. Ze pakken flink uit. Op het podium verschij nen koor en orkest en als so listen Vicki Brown, herstel lend van een zware ziekte, Amy Vanmeenen en Gordon Neville, in totaal ruim 200 personen. Vicki Brown heeft door haar ziekteproces een ver schrikkelijk moeilijke tijd Vicki Brown: 'Kerstconcerten persoonlijke overwinning....' beleefd. Ze geeft zichzelf in jecties en gebruikt nog me dicijnen, maar onlangs heeft ze gehoord dat er weer hoop is. Ze beschouwt de zeven Kerstconcerten in ons land duidelijk als een persoonlij ke overwinning en een nieuw doel in haar leven. Madeline Bell die gekozen heeft voor het musicalreper toire in 'A Night at the Cot ton Club,' een produktie die nog steeds loopt en dit sei zoen zelfs op toernee gaat in Engeland. Voor het thea terseizoen 1991 - 1992 staat Madeline Bell genoteerd voor de titelrol in een nieu we musical naar het leven van Josephine Baker. Vorige week verscheen de droe ve mededeling in de krant dat een van de twee jongen van de Blij dorpse ijsberin Mien was gestorven. Het diertje, dat niet groter was dan een marmot, kwam onverhoopt onder de li chaamsmassa van haar moeder terecht en werd daardoor ver pletterd. Een vrouwtje weegt tussen de 150 en 330 kiloeen mannetje kan zelfs 750 kilo wor den. Het berichtje meldde dat Mien zich tijdens de winter slaap had omgedraaid en dat zij zich dan ook niet bewust was van de dood van haar jong. Dit verhaal klonk mij vreemd in de oren: een ijsbeer die een winter slaap houdt? Het is toch bekend dat ijsberen ook tijdens de pool nacht blijven rondzwerven en dat Eskimo's juist dan jacht op hen makenIk weet nog heel goed dat een Groenlander, die zijn huis op een kaal eilandje ergens aan de oostkust had ge bouwd, mij de goed geprepa reerde huid van de witte beer liet zien die hij de afgelopen winter op het ijs van de fjord had geschoten. Ik raadpleegde het populaire handboek 'Zie en ken', waarin een groot aantal zoogdieren de revue passeert, en las daarin niet alleen dat de ijsbeer men sen besluipt en soms "hele uit rustingen van poolonderzoe- kers, ijzer en staal inbegrepen", verorbert, maar ook dat hij geen winterslaap houdt. Het leerboek 'Gewervelde dieren' van IJsseling en Scheygrond, waarmee hele generaties scho lieren en kwekelingen opgroei den, is iets voorzichtiger: "Een winterslaap schijnt de ijsbeer niet te houden". Hier is dus iets vreemds aan de hand. Wat voert de ijsbeer fs winters uit? Het is duidelijk dat deze zaak tot de bodem moest worden uitge- zocht. Ik draaide dus het nummer van diergaarde Blij dorp en vroeg een deskundige te spre ken. Ee rst kreeg ik een juffrouw aan de lijn, die beweerde dat ijsberen altijd, zowel in de na tuur als in gevangenschap, in een diepe slaap wegzakken. Ik lanceerde meteen mijn Groen- landverhaal en dat bracht haar hoorbaar in verwarring. Ze verbond me vervolgens door met een echte specialist, die een tip van de sluier oplichtte: al leen de vrouwtjes doken 's win ters weg in een hol van sneeuw. "Alle vrouwtjes?", vroeg ik. Dat wist hij niet zeker. Maar het leek hem waarschijnlijk dat alleen de bevruchte vrouwtjes zich uit de wereld terugtrokken. Hij ver telde me nog dat de berinnen in april of mei worden Ipevrucht, maar dat de zwangerschap pas in het najaar begint en dan zeer snel verloopt. De berin teert 's winters in op haar opgebouwde vetreserve; ze hoeft dan zelfs niet te drinken, en produceert bovendien weinig ontlasting. De jongen worden in december of begin januari geboren. Ze zijn dan blind en doof, kunnen niet lopen of ruiken en hebben een slechte warmte-isolatie. Zonder de warmte van hun moeder en haar roomdikke melk kunnen de jongen niet overleven. Na vier weken kun nen ze zien en na vier maanden komen ze met hun moeder naar buiten. Mijn informant vond het ove rigens beter om van winterrust in plaats van winterslaap te spreken. De berin wordt name lijk af en toe wakker en kan dan, als het hol is dichtgevro ren, waardoor de uitwisseling van koolzuurgas en zuurstof door de sneeuwwanden heen wordt afgeremd, het ijs weg schrapen, of zelfs een nieuw hol naast het oude graven. Welis waar loopt haar hartslag sterk terug en raakt ook de ademha ling vertraagd, maar haar li chaamstemperatuur wordt nauwelijks lager. Nu ik. hem toch aan de lijn had, vroeg ik meteen even of het waar was dat ijsberen bij het besluipen van een zeehond wer kelijk hun zwarte neus met een poot bedekken. In de witte pool- wereld is er immers niets opval lender dan de gitzwarte neus van de ijsbeer. Het leek hem een onwaarschijnlijk verhaal. Maar hij voegde er wel aan toe dat heel wat beweringen van de Eskimo's, die vroeger met ge fronste wenkbrauwen werden aangehoord, inmiddels door biologen zijn bevestigd. Zo heeft men vastgesteld dat poolberen inderdaad met een stuk ijs het verborgen ijshol van een zee hond kunnen inslaan. Eskimo's jagen in de pool nacht dus op mannetjes, jonge beren en wellicht op onbevruch te vrouwtjes. Om over dat laatste punt meer zekerheid te krijgen, schakelde hij over naar het toestel van een collega-ijsbe- roloog. Volgens deze Engelse on derzoekster was er echter geen enkele zekerheid over de vraag of alleen zwangere vrouwtjes zich ingroeven: niemand had ooit alle holen op de aanwezig heid van jongen onderzocht. "En de bruine beer?", infor meerde ik nog. "Houden daar zowel de mannetjes als de vrouwtjes een winterslaap?" Daar had ze werkelijk geen flauw benul van. De bruine beer, nee, dat was een totaal an dere specialisatie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20