LEIDSCH DAGBLAD Noodopvang van 'Russen in tenten NODIG! j Baker vóór gesprek van EG en Aziz Vragen over AOW, AWW ofkinderbijslag? 'Kant- en klaarmaaltijd blijft ver onder de maat' Verhuizing van Verto Leiderdorp uitgesteld Jongetje (2) overleden na opdrinken van methadon voor vader Protest Duitse tolheffing DINSDAG 18 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39425 Prijs fl. 1,35 brussel/washington/bag- HDAD/DEN HAAG (GPD/AP) - Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Baker, heeft van- in Brussel gezegd gesprekken tussen de Europese landen en de Iraakse regering te zullen onder steunen. Baker verklaarde alle di plomatieke pogingen te verwelko men die een vreedzame oplossing van de Golf-crisis kunnen bewerk stelligen. Vandaag zijn de NAVO- ministers van buitenlandse zaken voor de tweede dag in Brussel bij- in. Baker wees suggesties van de hand als zou een gesprek tussen de Europese bondgenoten met de Iraakse minister van buitenlandse laken, Aziz, de Iraakse president Saddam Hussein het idee geven dat er een bres in de westerse alliantie zou zijn. "Wanneer de boodschap dezelfde is begrijpen ze in Irak dat er geen onenigheid bestaat", aldus Baker. In een verklaring na afloop van de gesprekken dinsdagmorgen lieten de NAVO-ministers weten geza menlijk te zullen blijven optreden tijdens een wereldcrisis die een weerslag op de veiligheid van het NAVO-gebied zou kunnen hebben. 'De bereidheid individueel en geza menlijk actie te ondernemen tegen bëdreigingën van de veiligheid in de wereld blijft aanwezig", aldus de verklaring. De Amerikaanse regering houdt er rekening mee dat Hussein rond 15 januari een "dramatische stap" zet door zich wellicht gedeeltelijk uit Kuwayt terug te trekken. Daar mee zou Hussein verdeeldheid wil- len zaaien in de internationale ge meenschap. Baker zei dat gisteren in Brussel waar hij de Europese lan den opriep hun militaire bijdrage in de Golfcrisis te verhogen in een po ging de lasten daarvan eerlijker te delen. Het Nederlandse kabinet staat welwillend tegenover een verzoek van de Britse regering om voor 145 miljoen gulden aan munitie te leve ren voor de strijdkrachten in en rond de Golf. Een verzoek van de Verenigde Staten, die om munitie ter waarde van 100 miljoen gulden hebben gevraagd, wordt door het kabinet mogelijk ook gehonoreerd. De Amerikaanse president Bush heeft Irak gisteren in Washington gewaarschuwd dat het een "vernie tigende" militaire aanval riskeert als het zich niet vóór 15 januari te rugtrekt uit Kuwayt. Op die datum loopt het ultima tum van de Veiligheidsraad af. Bush zei gisteren dat de resolutie van de Veiligheidsraad "precies volgens schema" door Irak moet worden uitgevoerd. Dat betekent, aldus de president, dat Irak op de 15de geen centimeter Kuwayts grondgebied meer bezet houdt. Amerika, noch de andere landen willen oorlog, aldus Bush, maar "niemand van ons is bereid een ge deeltelijke oplossing te accepte- Bush zei dat Amerika nog altijd is geïnteresseerd in een dialoog met Irak, maar dat hij niet van plan is in te stemmen met de Iraakse eis dat minister Baker pas op 12 januari in Baghdad met Hussein mag praten. Amerika vindt die datum te dicht bij het ultimatum van de Veilig heidsraad liggen en heeft 3 januari als uiterste datum voorgesteld. Voor de derde keer in enkele we ken tijd heeft Irak gisteren reservis ten opgeroepen zijn troepen te ver sterken. Het dagblad meldde dat het ministerie van defensie mannen die zijn geboren in 1957 heeft opge roepen zich te melden om te worden toegevoegd aan de ongeveer 500.000 manschappen van het leger die zich al in Kuwayt en het zuiden van Irak bevinden. Walkmans tegen verveling in Golf TOKYO (Rtr) - Japan gaat de multinationale troepenmacht in het Golfgebied helpen de verve ling te verdrijven. In het kader van de Japanse bijdrage aan de troepenmacht, stuurt het land 10.000 walkmans, geschonken door Japanse bedrijven. Ministerie rekent op maximaal 100.000 vluchtelingen DEN HELDER - De Nederlandse fregatten Witte de With en Pieter Florisz zijn vanochtend om 10 uur afgemeerd in de haven van Den Hel der. Vele familieleden en de marine- top waren te verwelkoming aanwe zig. De schepen vertrokken op 20 au gustus naar de Perzische Golf om op de naleving van het VN-embargo te gen Irak toe te zien. Ze zijn in de Golf afgelost door de Jacob van Heemskerck en de Philips van Al- monde, die op 19 november uitvoe ren samen met het extra bewapende bevoorradingsschip Zuiderkruis. (zie ook pagina 9) (foto ANP) WEGWERKERS - De Zwolse rechtbank veroordeelde vanmor gen een 22-jarige man uit Stadska naal tot 3 maanden voorwaardelijk en 3000 gulden boete. De man reed vorig jaar in zijn trekker met opleg ger op de snelweg A6 bij Almere drie wegwerkers dood. Eén weg werker raakte zwaar gewond. De man zag de verrijdbare wegversper ring over het hoofd. Mogelijk sneeuw Veel bewolking en later op de dag mo gelijk sneeuw. Temperatuur rond het vriespunt, maar vannacht in opkla- ringsgebicden omstreeks min 4 graden. Vannacht weinig wind, overdag een zwakke tot matige zuidwesten wind, rond kracht 3. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Veel bewolking cn af en toe regen, donderdag mogelijk ook natte sneeuw. Middagtempcratuur oplopend van 4 graden op donderdag tot 7 graden in het weekeinde. Computer SVB rond kerst buiten werking Van 21 december tot 2 januari a.s. kunt u voor vragen over kinderbijslaguitkeringen en AOW- en AWW-pensioenen niet bij het hoofdkantoor of het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank terecht. In die periode verhuist namelijk het SVB-hoofdkantoor naar Amstelveen. Ook de centrale computer, met de gegevens van ruim 4 miljoen cliënten, wordt daarheen overgebracht. Hierdoor kunnen tot 2 januari geen persoonlijke gegevens worden opgevraagd. Hebt u specifieke vragen, neem dan vóór 21 december a.s. contact op met het districtskantoor in uw regio. Van maandag 24 december tot woensdag 2 januari zijn de kantoren van de Sociale Verzekeringsbank gesloten. Vanaf woensdag 2 januari kunnen onze medewerkers u weer met het beantwoorden van uw vragen helpen. Overigens zullen de betalingen op de normale wijze doorgang vinden. Sociale Verzekeringsbank Provincie stemt in met Archeon DEN HAAG - De provincie is ak koord met de aanleg van het oud heidkundig themapark Archeon in Alphen. Ze stelt wel de voor waarde dat het gebied waar het park moet komen - Kerk en Zanen - alsnog wordt bestemd voor wo ningbouw als het park niet door gaat of niet levensvatbaar blijkt. Alphen heeft die toezegging ge daan. Archeon, dat ongeveer 60 hecta re groot wordt, geeft een beeld van het leven in het veengebied van de laatste ijstijd tot de mid deleeuwen. Als alles goed gaat, begint de aanleg halverwege het volgende jaar. DEN HAAG (ANP) - Met kant en-klaar maaltijden is het het slecht gesteld, zo blijkt uit een onderzoek van de Consumen tenbond. Ze zijn bijna altijd te karig van inhoud, te gebrekkig van samenstelling, te arm aan vitaminen en te rijk aan zout. De bond onderzocht 46 kant en-klaar maaltijden uit de diepvries, de koeling en van het schap. De bond zegt nooit eer der op zoveel foute informatie over voedingswaarde te zijn ge stuit. Van de 34 diners waarop de voedingswaarde staat, wij ken er 32 zo af van de werkelijk heid, dat de Warenwet is over treden. Bij koelverse maaltijden loopt de consument bovendien kans op een bedorven maal. De koelverse, die niet zijn bevro ren of gesteriliseerd, worden geacht weken goed te blijven bij een temperatuur van 0 tot 5 graden Celsius. De bond consta teerde echter dat ze vaak wor den bewaard bij 5 a 6 graden, wat tot voedselvergiftiging kan leiden. Het overgrote deel haalt een energiewaarde die nodig is voor een oudere vrouw die zich wei nig inspant, aldus de bond. Ze bevatten verder vrijwel nooit meer dan 100 gram vlees en slechts een spaarzame hoeveel heid groente, zodat het met de voedingswaarde ook slecht is gesteld. Vitamine C en B zijn zo goed als afwezig, maar met de zoutpot is wel rijkelijk ge werkt. Ten slotte bekritiseert de Consumentenbond de overvloe dige verpakkingen die vaak pvc, blik en andere materialen be vatten. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil eventueel noodvoorzieningen opzetten voor de op vang van ettelijke tienduizenden Russen die de honger en kou in hun land ontvluchten. De vluchtelingen, die merendeels geen asiel krijgen, zullen waarschijnlijk worden gehuisvest in speciale faciliteiten zoals tentenkampen. Over de opvang is vandaag overlegd Heils en de Vereniging Nederland- andere Oostbloklanden de komen- op het ministerie van WVC tussen se Gemeenten. de maanden hun landen verlaten, de meest betrokken departemen- Het is volstrekt onduidelijk hoe- De winter en honger zullen miljoe- ten, het Rode Kruis, het Leger des veel burgers van de Sovjetunie en nen Sovjet-burgers naar het Westen drijven. Daarnaast worden met in gang van het nieuwe jaar de reisbe perkingen in de Sovjetunie dras tisch versoepeld. Een Sovjet-verte genwoordiger schatte de stroom vluchtelingen die op gang zal ko men vorige week op ettelijke mil joenen. WVC houdt er rekening mee dat daarvan 10.000 tot maxi- ^maal 100.000 naar ons land komen. Alle opvang-faciliteiten voor asielzoekers zitten echter al vol, re den voor de verschillende ministe ries, waaronder Justitie en Defen sie, om te denken aan noodvoorzie ningen. De departementen willen voorkomen dat de Russen zich ille gaal in ons land vestigen, of door particulieren in huis worden geno men. In principe zullen de vluchtelin gen na ongeveer vier maanden het land namelijk weer moeten verla ten, omdat ze geen politieke maar economische vluchtelingen zijn. Tot de noodfaciliteit waaraan ge dacht wordt behoort een tenten kamp nabij Nijmegen. LEIDERDORP - De verhuizing van de Leiderdorpse staalkabelfabriek Verto naar Dongen is voorlopig uit gesteld. Pas in de loop van volgend jaar praten ondernemingsraad en directie verder over de reorganisa tie van het bedrijf. De vermeende ernstige bodemverontreiniging van het terrein aan de Zijldijk is de be langrijkste reden voor het van tafel halen van de plannen. In welke mate het Leiderdorpse bedrijfsterrein is vervuild is nog steeds onduidelijk. Uit een eerder uitgelekte mededeling over een bo demonderzoek bleek dat de Schoonmaak van het terrein naar schatting tussen de 10 en 20 miljoen Cupfinale in de Kuip ZURICH (SID) - Rotterdam krijgt definitief de finale van het Europe se toernooi voor bekerwinnaars. De UEFA-commissie heeft dat van daag in Zürich bekendgemaakt. gulden gaat kosten. "Wij menen nog steeds dat wij on ze vestigingen in Dongen moeten concentreren", zegt directeur De- keyser. "Maar dat zal niet meer op korte termijn gebeuren. Wij houden ook de mogelijkheid open dat een deel van de produktiemachines toch in Leiderdorp blijft". Is het be drijfsterrein ernstig vervuild dan is het wellicht te duur om alle activi teiten te verhuizen naar Dongen en de Leiderdorpse grond te saneren. De resultaten van het onderzoek naar de bodemvervuiling worden naar verwachting begin volgende week bekend. Dekeyser: "We heb ben de eerste gesprekken met het onderzoeksbureau gehad maar het is voor ons nog niet duidelijk in hoe verre de bodem is vervuild". Verto heeft ook een vestiging in Ridderkerk (60 werknemers) die zou moeten verhuizen naar Don gen. In Leiderdorp werken 125 mensen. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 J Wij nemen een kwartaalabonnement 76,75* -1 Wij nemen een jaarabonnement 298,60* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken g (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Leidsenhage in Kerstsfeer. S\u LEIDEN Op de kop af 1 meter 23 is hij, de maanvis die zondag op het Bloemendaalse strand aanspoelde. De politie van de Noordhollandse plaats alarmeerde het Leidse Rijks museum voor Natuurlijke Historie waar het beest nu wordt onderzocht. Conservator van de afdeling vis sen, bioloog M. van Oijen, is blij met zijn nieuwe aanwinst. "We zijn er vroeg bijgeweest. De ogen waren nog niet door de meeuwen uitgepikt. Over maanvissen is weinig bekend. We hebben nu de maag er uitge haald om te kijken wat hij het laatst heeft gegeten. Meestal eten ze kwal len. Ze kunnen 2 meter 65 worden". Maanvissen komen over de hele wereld voor, vooral in de oceanen. "Maar ze worden zelden in binnen zeeën als de Noordzee aangetrof fen", vervolgt van Oijen, "ik denk dat deze door de storm van vorige week in de Noordzee is terechtgeko men". Maanvissen zijn, ook levend, voor het grootste deel stijf. Zij bewe gen zich met behulp van twee kleine zijvinnen en een staartvin. Het mu seum aan de Garenmarkt en de Raamsteeg heeft er slechts een paai in bezit. (foto Henk Bouwman) Goekoop bestseller LEIDEN - Het boek 'Op zoek naar Ithaka' van burgemeester Goekoop is in de Leidse boekwinkels vrijwel uitverkocht. Goekoop beschrijft daarin zijn speurtocht naar het ei land Ithaka uit de Odyssee van Homerus. Na de eerste perspublika- ties vorige week was er al veel inte resse, het optreden zondagavond op tv bij Van Dis deed de rest. LEIDEN - Een 2-jarig jongetje uit Leiden is gisteren overleden nadat het zondag een restje methadon van zijn 31-jarige verslaafde vader had opgedronken. De methadon stond in een flesje vermengd met limona de in de koelkast. Het kind werd zondagmiddag al ziek. Omdat de ouders geen arts waarschuwde terwijl ze wel het ver moeden hadden dat hun zoontje de methadon had gebruikt, worden zij door de Leidse politie verhoord we gens dood door schuld. De vader krijgt dagelijks me thadon en moet het flesje bij de Ba sisgezondheidsdienst (BagD) aan de Rooseveltstraat leegdrinken. Al leen vrijdags krijgt hij twee flesjes methadon mee naar huis voor het weekeinde. Dat gebeurde ook afgelopen vrij dag. Het flesje methadon van zater dag dronk de 31-jarige man die och tend leeg, maar zondagmorgen nam hij slechts de helft in. De rest werd in de koelkast gezet, waarna de man het huis verliet. Toen hij 's avonds thuiskwam vroeg zijn 26-jarige vrouw of hij de methadon zelf had opgedronken. Het flesje was namelijk leeg. "Bo vendien leek het alsof het kind dronken was. Het viel de hele tijd om en braakte ook af en toe. De ou- DEN HAAG (GPD) De ANWB en de Nederlandse organisatie voor het beroepsgoederenvervoer NOB Wegtransport vinden het een slechte zaak dat ook buitenlanders de heffing moeten betalen die in Duitsland wordt in gevoerd voor het gebruik van de wegen. Het protest zal worden ingediend bij de Europese Commissie en de Ne derlandse overheid. De ANWB is nog in overleg met haar Duitse zusteror ganisatie ADAC om inzicht te krijgen in alle details van de Duitse maatre gel. Duitsland wil de heffing in de loop van volgend jaar invoeren. Voor vrachtwagens moet 2000 Mark per jaar worden betaald, voor bussen 1000 Mark en voor personenauto's 100 Mark. De opbrengst is bestemd voor het opknappen van de wegen in de voormalige DDR. Als de Duitse maatregel doorgaat en er geen compensatie tegeover staat kost dat de gezamenlijke Nederlandse transportondernemingen rond 30 miljoen gulden. De ANWB vindt het onredelijk dat bijvoorbeeld vakantiegangers, die maar één keer gebruik maken van de Duitse wegen, hetzelfde zouden moe ten betalen als de regelmatige gebruikers. ders hebben overwogen een dokter te roepen, maar de vader vond dat niet nodig omdat het kind al eens eerder een slokje methadon had ge nomen. Na een nacht slapen zou hij het wel hebben verwerkt", zo schetste politiewoordvoerder Graveland vanmorgen de gang van zaken. In de loop van de nacht keek de moeder nog naar haar zoontje en de twee andere kinderen. Alles was toen in orde, maar 's ochtends werd het jongetje levenloos in zijn bed aangetroffen. Hij werd nog met gro te spoed overgebracht naar het AZL maar daar kon alleen de dood wor den geconstateerd. Vandaag wordt via sectie de precieze doodsoorzaak vastgesteld. De politie sluit uit dat er boze opzet in het spel was. De BagD zegt dat al zeker een jaar de methadon voor het weekeinde mee naar huis wordt gegeven. Vroe ger moest het elke dag worden op gehaald en direct worden ingeno men, ondermeer om handel in het middel tegen te gaan. De methadon wordt vermengd met limonade. "Het is heel bitter", zegt een woordvoerder. Vergissin gen zijn er volgens hem nooit eerder geweest. "Het is heel dramatisch wat er is gebeurd, maar ik wil nu niet meteen allemaal uitspraken doen dat de verstrekking moet ver anderen. Wij hebben er intern nog niet eens over gesproken". Dode bij felle brand in Grieks restaurant ALKMAAR (GPD/ANP) - Een uit slaande brand in het Griekse restau rant Akropolis in het centrum van Alkmaar heeft gisteravond het le ven gekost aan hel 2-jarige zoontje van de exploitant. De 28-jarige moeder sprong in pa niek met haar 5-jarige dochtertje vanaf de tweede etage naar bene den. Omstanders hielden een golf platen dak van een bloemenstal op om haar val te breken. Desondanks brak zij beide benen en haar rug, terwijl het kind slechts licht ge wond raakte. De brand ontstond op de tweede etage door nog onbekende oorzaak. De tweede en derde etage brandden geheel uit en stortten in.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1