'Schilderen is praten met jezelf mm 0s 1 J Beroepskostenvergoeding omhoog met drie miljoen PODIUMBUK 'Beeld van binnen uit' toont werk van gedetineerden Geld voor opknappen Hilversums stadhuis Liga Nieuw Beelden viert verjaardag met terugblik DINSDAG 18 DECEMBER 1990 De Voorziening speelt Frankenstein in een prachtig aangeklede voorstelling. (foto Joost sizoo) - J. "W v Ina van Faasen en Elsje Scherjon zijn de twee oude dametjes op moordenaarspad in Arsenicum en Oude Kant. (foto Jutka Rona) Frankenstein Na 'Robin Hood en de zeven dwer gen' en 'Roberto en de tovernaald' komt het Noordelijk Theater De Voorziening nu met de familie voorstelling Frankenstein naar de Leidse Schouwburg. Donderdag 20 december (vanaf 19.00 uur) worden jong en oud verwend op een theaterfeest met schitterende decors, prachtige kostuums, speciale effecten en mu ziek. De voorstelling speelt zich af in het dorpje Smrntwsk, waar Vic tor Frankenstein een ouD en ver vallen kastel heeft geërfd. Samen met zijn knecht Kneut neemt hij er zijn intrek, maar geld om het op te knappen heeft hij niet. Dan vindt Victor in de studeer kamer een boek waarin beschre ven staat hoe uit dode stof een hardwerkend mens kan worden gemaakjt. Alleen heb je dan wel de hersenen van een pas overleden persoon nodig. Kneut wordt erop uit gestuurd om de hersenen van Baboeska Simons, die zo lekker koken kon, te halen. Victor maakt vervolgens Mon, het minster. Mon werkt hard en geeft het kasteel een grote opknap beurt. Maar de gebroeders Ka- ramazov zien een grote klus hun neus voorbij gaan. Maar is dat de enige reden voor hun achter docht? En waarom zijn burge- meeser Znjerp en commissaris Tvattisav zo geïnteresseerd in de gebeurtenissen op het kasteel? Waar is de oude pianist Janosj en waarom kan Mon helemaal niet lekker koken? Hebben ze soms de verkeerde hersenen gebruikt? Arsenicum Een 'klassieke komedie' kan Ar senicum en oude Kant worden genoemd, die op 21 en 22 's avonds in de Leidse Schouwburg ten tone le wordt gebracht. Wegens enorm succes in de voorverkoop heeft de schouwburgdirectie op zondag 23 december een extra middagvoor stelling ingelast. En omdat dit de laatste voorstelling van het jaar is, krijgen de bezoekers vooraf gaand aan de voorstelling een gratis kopje koffie. In deze 'moorddadige komedie', gespeeld door de Hollandse Come- die, vertolkt Ina van Faasen (als gast) de hoofdrol. Aan haar zijde Elsje Scherjon. Andy Daal regis seerde. Cosi Fan Tutte Studio's Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam geeft een ongewone op voering van de opera Cosi Fan Tutte. Geen grootse produktie met schitter en volgspots, maar een intieme v'oorstelling met twaalf jonge Nederlandse zan gers en een klein orkest onder lei ding van de Zwitserse dirigent Christoph Escher. Het verhaal waarin onervaren geliefden hartstocht en de pijn van de liefde leren kennen, heeft destijds veel beroering gewekt. Men vond het van laag allooi en er ontstonden (dan ook) gekuiste versies. Maar Studio's Onafhan kelijk Toneel lapt conventies aan de laars. LAK-theater Leiden, 21, 22 en 23 december. Srooge De Leidse Theatergroep Imperi um speelt Scrooge Marley naar het bekende verhaal van Charles Dickens over de oude vrek Scrooge, die uiteindelijk als een blad aan een boom verandert. Ans Alting en Kees Visser bewerk ten dit tot een toneelstuk dat met liedjes wordt opgeluisterd. Te zien in microtheater Imperium. Leiden op 21, 22. 23 en 24 decem ber. Op zondag 23 december is er tevens 's middags om drie uur een voorstelling. Stukgedanst Opus One brengt een nieuwe, ei gen bewerking van een bestaand sprookje van Grimm De stukge danst e schoentjes. Het jonge jazz- en tapdansge zelschap Opus One heeft met zijn drempelverlagende dans in drie jaar tijd niet alleen de aandacht van de Nederlandse theaterbezoe ker op zich gevestigd, maar ook een geheel eigen plaats in de Ne derlandse danswereld verwor ven. Familievoorstelling in Parktheater, Alphen aid Rijn, za terdag 22 december 20.30 uur. Rondom Midwinter Het muziekgezelschap 'Ghesels- cap goet endefyn' brengt een spe ciaal kerstprogramma met oude Nederlandse en Vlaamse liederen, muzikale gedichten, dansmuziek en volksgebruiken. Parktheater, Alphen, zondag 23 december. Gesloten In verband met de feestdagen is de kassa van cultureel centrum Muzenhof in Leiderdorp gesloten van vrijdagmiddag 21 december tot en met dinsdag 1 januari. Van onze correspondent Mariëtte Hitzert DEN HAAG - "Ik kom uit een muzikale familie. Ieder een bespeelt er een instru ment, alleen ik niet. Vroeger ging ik er wel eens met een tekenblokje op uit, maar in de gevangenis ben ik pas gaan schilderen". W. Calixto laat in het hobbylokaal in het Penitentiair Selectiecen trum van de Scheveningse gevangenis zijn schilderijen zien. De tentoonstelling daar, 'Beeld van binnen uit', toont werk van gedetineer den in de Scheveningse ge vangenis. Calixto, de naam waarmee hij zijn doeken signeert, heeft voor de ex positie tien van zijn olieverfschilde- - rijen geselecteerd. Verder komen er ook schilderijen te hangen van an dere gevangenen die tijdens de cre- ativiteitslessen op hun afdeling zijn gemaakt. Deze therapie-afdeling is uniek in Nederland. Er verblijven slechts acht gedetineerden, die er na een uitvoerige selectieprocedure geplaatst zijn. Door een zeer inten sieve begeleiding worden de gevan genen die in het laatste jaar van hun detentie zijn, voorbereid op hun te rugkeer in de maatschappij. Les in schilderen heeft» Calixto nooit gehad, maar het is duidelijk te zien dat hij talent heeft. Sommige schilderijen heeft hij van een an sichtkaart of een foto nageschil derd, andere uit het hoofd. Hij is een groot bewonderaar van de zeven tiende eeuwse meesters. Vooral Rembrandt. "Ik vind het wel eens jammer dat ik niet in die tijd heb kunnen leven", verzucht hij. "Ik had graag een leerling van hem wil len zijn". Kliederen "Ik zat drie jaar geleden, toen ik in de gevangenis terecht kwam, vrese lijk in de put. Ik schaamde mé diep voor wat ik gedaan had, ook tegen over mijn familie en mijn vrouw en kinderen. Daar vertelde iemand me dat ik iets moest gaan doen. Toen ben ik zomaar begonnen te kliede ren met plakkaatverf'. "Ik kon vroeger heel moeilijk over mijn problemen praten. Ik vond dat het toch niet hielp. Schil deren is eigenlijk praten met jezelf. Als ik de deur dicht doe kan ik on gestoord werken. Het is leuk om mijn werk te kunnen tonen. De schilderijen zelf vind ik belangrij ker dan de persoon die ze heeft ge maakt". Enkele van zijn werken zijn te koop. "Ik vind het moeilijk om een I prijs te bepalen. De doeken waar ik erg aan gehecht ben verkoop ik I trouwens niet". Er zijn twee schilderijen waarop een foetus staat afgebeeld. Het be- gin van het leven. Er hangt een stil- leven met een opengeslagen boek, i een kaars, een leeg glas en een scho- i teltje met een homp brood. "Dat is J weer een religieus tafereel. De tekst i van het einde der tijden staat er met potlood ingeschreven, die ga ik nog kalligraferen. Ik denk dat ik in mijn K schilderijen mijn gevoelens kan uf- ten". J Volgend jaar komt hij vrij na een straf te hebben uitgezeten wegens 1 een overval. "Ik vraag me geregeld af hoe alles straks loopt. Zo'n ver- oordeling blijft je achtervolgen. Maar ik boet er nu toch voor? Als ik alles geweten had, zat ik hier niet. Ik wil trouwens absoluut niet goed- i praten wat ik gedaan heb. Wel vind j ik het heel erg dat mijn kinderen nu 'CONCERT - De fluitiste Wendela ^van Swol en de pianist Patrick Hop- *per geven op donderdag 20 decem ber een lunchconcert in de kapel zaal van K&O in Leiden. Op het pro gramma staatn werken van Debus sy, Franck en Jongen, het concert begint om 12.45 uur. op school gepest worden". Op de therapie-afdeling leren de gedetineerden praten over dingen die hun dwars zitten. Calixto: "Om toegelaten te worden, moet je een duidelijk schuldbesef hebben en echt willen veranderen. Ik ben ster ker geworden en durf voor mijn me ning uit te komen. Ik had het anders niet gered in de gevangenis. In het Huis van Bewaring en in de gevan- PARIJS (GPD) - Jessye Norman mag in de Notre Dame van Parijs niet het 'Minuit Chrétiens' zin gen. Ook is een onderdeel uit het Requiem van Faure uit het pro gramma geschrapt. Dat gebeurde op hoog bevel van de geestelijken die de leiding hebben over de kerstavonddienst waaraan de be roemde zangeres zal meedoen. De clerus herinnerde zich dat het 'Minuit Chrétiens' - ook wel 'Noel d'Adam genoemd - het geesteskind is van Adolphe Adam, de componist van onder meer de balletmuziek voor 'Gisel le'. Bovendien zijn de woorden van het hier in de kerstnacht al lerwegen aangeheven 'Minuit Chrétiens' afkomstig uit het brein van een hartstochtelijke vijand van de Moederkerk. Het plan voor de kerstavond in de Notre Dame met de beroemde Jessye Norman ontstond al vier jaar geleden in de boezem van het Parijse gemeentebestuur. Kardi naal Lustiger gaf als aartsbis schop van Parijs zijn toestem ming voor deze opvoering in de kathedraal en liet de plannen ver- Prof. Schrijvers belicht filosofie en levenskunst bij Burcht Literair LEIDEN - Bij Burcht Literair gaat de Leidse hoogleraar Latijnse taai en letterkunde P.H. Schrijvers don derdagavond 20 december na wat het begrip levenskunst in de ogen van Romeinse filosofen als Cicero en Seneca inhoudt. In hoeverre zijn hun opvattingen in later tijd nage volgd en wat was volgens hen doel en uitgangspunt van het leven? Wat verstonden zij onder 'kunst'? Prof.dr. P.H. Schrijvers actuali seerde in verschillende studies de betekenis van de klassieke cultuur voor de Nederlandse letterkunde. Zo belichtte hij uit een nieuwe in valshoek onder anderen Nijhoff en Leopold, maar hij wist ook parallel len te trekken tussen uiteenlopende figuren als Bilderdijk, Horatius, Et- ty Hillesum en Seneca. Burcht Literair begint om 20.15 uur en wordt gehouden in De Burcht, Burgsteeg 14, Leiden. 'Moderne legendes' op vertelfestival AMSTERDAM (ANP) - Een nieuw onderdeel van het zesde Vertelfesti val is dit jaar gewijd aan moderne legendes, zo heeft de Stichting Ver telfestival bekendgemaakt. Deze verhalen kennen de vertellers al leen van horen zeggen: van de nicht van de buurman van een vriendin bijvoorbeeld. Het festival wordt van 27 tot en met 30 december gehouden in de Amsterdamse theaters De Balie en De Meervaart. Een van de mede werkers aan het onderdeel moderne legendes is de schrijfster Ethel Portnoy. Op 16-jarige leeftijd hoor de zij voor het eerst een dergelijke legende en besloot een verzameling aan te leggen. Dat resulteerde in het begin van de jaren zeventig in Broodje Aap. genis moet je een 'macho' zijn. Ze zien ons daar als een stelletje slap pelingen". "Van de kunst kun je niet leven. Maar ik ga er straks in mijn vrije tijd zeker mee door. De zeeën van tijd die ik nu heb, heb ik dan natuurlijk niet meer. Maar ik kan buiten wel inspiratie opdoen voor mijn schil derijen. En ik ga heel veel musea be zoeken". Jessye Norman mag in Notre Dame geen 'omstreden' kerstliederen zingen der aan zijn ondergeschikten over. Die kwamen er echter al gauw achter dat zich achter Jes sye Norman de grammofoonpla- tenafdeling van het Philipscon- cern en een televisiestation ver borgen, die van plan waren de Notre Dame in een opnamestudio te herscheppen. Bovendien was men begonnen plaatsen voor dat heilige moment aan het publiek te verkopen voor omgerekend bijna zeshonderd gulden per kerkstoel. Morgenavond om half tien staat de kerk nu weer open voor ieder een. Wie zijn zeshonderd gulden al gestort had, heeft die intussen weer' terug gekregen. Veertien honderd mensen kunnen komen DEN HAAG (ANP) - Minister D'An- cona (wvc) heeft gisteren gehoor ge geven aan de wens van een ruime kamermeerderheid om het budget voor de beroepskostenvergoeding voor beeldende kunstenaars struc tureel te verhogen tot 9 miljoen gul den. In haar begroting voor volgend jaar was D'Ancona uitgegaan van een budget van 6 miljoen gulden. In samenspraak met de Kamer viel in 1986 het besluit het budget voor de beroepskostenvergoeding geleidelijk terug te brengen van 12 miljoen in 1987 tot 3 miljoen in 1991. D'Ancona had zelf besloten hier voor 1991 en volgende jaren 3 mil joen bij te doen. Maar een kamer meerderheid vindt die 6 miljoen De tentoonstelling van schilde rijen die zijn gemaakt op de The rapie-Afdeling van het Peniten tiair Selectiecentrum in Scheve- ningen is te bezichtigen in de pan den van de Stichting EXODUS, Frankenslag 162-164 in Den Haag. De expositie is geopend van 15 t/m 22 december en van 28 december t/m 5 januari 1991. luisteren naar de opnamen met Jessye Norman en het Opera-or kest van Lyon die op kerstnacht over de televisie zullen worden uitgezonden. Dat wordt een on christelijk gedrang bij de kerk deuren. Behalve 'Minuit Chré tiens' en Faure heeft de kerklei ding ook nog 'Ah! vous dirais-je maman' uit de voorstelling ge bannen. Jessye Norman blijft er stoi- cijns onder: 'een bizarre censuur', zegt ze met een gulle lach, 'waar van ik geen steek begrijp'. Met Kerstmis is Jessye al weer thuis in New York om er haar kerstkal koen te braden. Daarna neemt ze een maand vakantie. Gelovigen vragen zich af of de kerkleiding van de Notre Dame nu ook de kam zal halen door haar eigen liederenboek, waaronder een aantal gloednieuwe. En waar mee ze levensgevaarlijk zou nade ren tot de officieel uitgebannen gedachtengang van de ultra-con servatieve Monseigneur Lefev- bre, wiens naam in de Notre Da me van Kardinaal Lustiger niet openlijk uitgesproken wordt. gulden toch nog te weinig, zo bleek gisteren tijdens de behandeling van de cultuurbegroting voor het vol gend jaar. De kamer kan zich we^vinden in de door D'Ancona gekozen beleids lijn: minder producentensubsidies (vooral door korting op de beroeps kostenvergoeding) en meer geld voor de stimulering van kopen en lenen tran kunst, waardoor niet al leen de produktie maar ook de afna me wordt ook bevorderd. "Een goed idee", zei het Kamerlid Nuis (D66) hierover, "maar als het te hard gaat, maak je meer stuk dan je op bouwt. Het moet dus kalmer aan". Op aandrang van de Kamer zal D'Ancona zich nader beraden op de DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer wil dat minister D'Ancona van cultuur terugkomt op haar aanvan kelijke weigering 2 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de res tauratie van het stadhuis in Hilver sum, een architectonisch monu ment uit 1932 van de architect Dudok. Een CDA-motie van die strekking kreeg gisteen tijdens de behandeling van de cultuurbegro ting voor het volgend jaar de steun van de PvdA, de VVD, D66 en Groen Links^ positie van het zogenoemde Voor zieningsfonds, dat voor een aantal provincies en de gemeenten een re geling voor de beroepskostenver goeding uitvoert. Dit fonds wordt nog voor twee jaar gevoed door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De kamer wil ui terlijk 1 mei van het volgend jaar van D'Ancona horen wat er verder staat te gebeuren met dit fonds. Een kamermeerderheid wil ver der dat D'Ancona de mogelijkheid onderzoekt van beroepserkenning van kunstenaars. Volgens de kamer schort het nogal aan de behandeling van sociale diensten en de belastin gen van kunstenaars omdat ondui delijkheid bestaat over hun status. Volgens D'Ancona, die tegen haar zin gehoor zal geven aan de wens van de Kamer, is er geen fi nanciële ruimte beschikbaar voor de restauratie van het stadhuis, waarvan de eerste fase met 3,6 mil joen gulden aan rijkssteun is vol tooid. Ze wilde wel 2 miljoen be schikbaar stellen voor de restaura tie van een ander Hilversums mo nument, het sanatorium Zonne straal van de architect Duiker. Gezien het beperkte rijksbudget voor de restauratie van dit soort mo numenten moeten er prioriteiten worden gesteld, aldus D'Ancona. In de zogenoemde 'Kanjerpot' zit op dit moment een bedrag van 5 mil joen gulden; er is sprake van een 'gi gantisch' aantal verzoeken uit het land om steun, aldus de minister. Volgens D'Ancona heeft Zonne straal een hogere prioriteit dan het stadhuis. De creatie van Duiker staat volgens haar op instorten en de 2 miljoen is dringend nodig om dat te voorkomen. De minister gaf tijdens het debat uiteindelijk toch toe aan de Kamer. Maar, zei ze na drukkelijk, "het moet de finale kwijting zijn, anders tuimelen we van het ene probleem in het ande re". De gemeente Hilversum zelf geeft prioriteit aan het stadhuis. Hilver sum, dat dit enkele dagen geleden de Kamer per brief liet weten, kon digde aan eventueel naar de Raad van State te stappen. Een kamerbrede meerderheid diende gisteren verder een amende ment in op de cultuurbegroting voor het volgend jaar, waardoor het museum 'Prinsessehof in Leeuwar den toch kan rekenen op volledige rijksfinanciering. j# éÊm i - AMSTERDAM - Een medewerker van de Beurs van Berlage sjouwt met een aantal -niet zichtbare- collega's de enorme schilderijen van Karei Appel naar de juiste plek. Vandaag werd de Appel-tentoonstelling 'Ik wou dat ik een vogel was' in het beursgebouw officieel geopend. (foto ANP) Expositie "Eerste verjaardagspartijtje", t/m 27 januari 1991. Galerie Liga Nieuw Beel den, President Steijnstraat 14, Leiden. Ge opend op vr., za. en zo. van 11.00-18.00 LEIDEN Het landelijk kunst en documentatiecentrum '45-'70 Liga Nieuw Beelden, zoals deze Leidse galerie zich met gepaste trots noemt, bestond vorige maand een jaar. Dit heuglijke feit wordt gevierd met een tentoon stelling van werken uit eigen stock en uit collecties van kunste naars die de galerie vertegen woordigt. Verder biedt dit "Eer ste verjaardagspartijtje" een overzicht van de kunstenaars die het afgelopen jaar de revue pas seerden. In korte tijd heeft Liga Nieuw Beelden een reputatie opge bouwd als een zeer actieve en goedlopende galerie. De initia tiefnemers Maarten Kersten, zoon van de schilder Wim Ker- .sten, en Jacques van der Vliet hebben zich ingezet voor een minder bekende kant van de naoorlogse Nederlandse beelden de kunst, vooral voor die groepen van kunstenaars die zich in de schaduw van hun Cobra-collega's Karei Appel, Constant en Corneil- le, manifesteerden, maar niette min een vooruitstrevende rich ting voorstonden. De tentoonstel ling 'De doorbraak van de moder ne kunst' en het gelijknamige boek onder redactie-specialist bij uitstek van dr. Willemijn Stokvis, gaf in 1984 de aanzet tot nadere bestudering van kunstenaars groeperingen zoals Vrij Beelden, Creatie en Liga Nieuw Beelden. De laatste groep werd in 1955 op gericht door beeldend kunste naars en architecten vanuit een gezamenlijk streven naar de ver wezenlijking van idealen ten aan zien van kunst en maatschappij. In 1968 werd Liga Nieuw Beelden opgeheven. De gelijknamige ga lerie heeft inmiddels haar steen tje bijgedragen om deze interes sante fase uit de naoorlogse kunst onder de aandacht van het pu bliek en verzamelaars te brengen. Gedreven door enthousiasme en idealisme hebben de galeriehou ders zich niet laten meeslepen om het commerciële gewin te laten gelden boven de liefde voor de kunst. Voor de regelmatige bezoekers van Liga Nieuw Beelden is het "Eerste verjaardagspartijtje" een weerzien met werken van de vele kunstenaars die hier opnieuw voor het voetlicht zijn gehaald. Gestel, Buurman, Boers en Neu mann herinneren aan de tentoon stellingen die gewijd waren aan de Bergense School, de jaren zes tig en Creatie. Sommige werken uit de periode van Creatie die op de voorgaande expositie te zien waren, maken deel uit van de hui dige presentatie. In die zin dus geen verrassingen. Andere stuk ken, waaronder de tekeningen van Schlomo Korén en Dolf Breetvelt bewijzen opnieuw de kwaliteiten van deze kunste naars. Galerie Liga Nieuw Beelden gaat het tweede jaar in. De reeks tentoonstellingen tot nog toe wekt nieuwsgierigheid naar wat komen gaat, maar geeft tegelijk vertrouwen dat de galerie het suc cesvolle beleid zal weten voort te zetten. NANCY STOOP

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19