'Extra vliegverkeer zonder schade aan milieu boerenbedrog' Provincie binnenkort voor Belgische rechter Keus GFT-inzamelsysteem Leiden en regio moeilijk Meer huurwoningen in 1991 in provincie Zuid-Holland Rijnland verwacht weinig van reclame Rechtbank wil het fijne weten van gifstroom richting Mellery Oubïliritiiis BETOGING TEGEN KOMST LIGTAXI DINSDAG 18 DECEMBER 1990 PAGINA 13 LEIDEN Van de 16 perso neelsleden van het overslagsta tion op het terrein van de Leidse vuilverbranding worden er 5,5 overgeplaatst. Dit heeft het be stuur van de Gemeenschappelij ke Vuilverwerking Leiden en om streken (Gevulei) gistermiddag bekend gemaakt. Het overslagstation is nu twee maanden in gebruik. Afgespro ken was dat het systeem na twee maanden door een onderzoeks bureau zou worden geëvalueerd. Dat is nu gebeurd. Uit een rap port van bureau Haskoning is ge bleken dat het overslagstation kan werken met minder perso neel. Met alle betrokkenen en de vakbonden is overeenstemming bereikt over de overplaatsing van Personeel van overslagstation overgeplaatst de werknemers. De meesten krij gen ander werk binnen de Gevul ei. Andere conclusies uit het on derzoek zijn onder meer dat vanaf nu kan worden gewerkt in een één-ploegendienst in plaats van een twee-ploegendienst. Dat houdt in dat het personeel alleen nog overdag werkt en dat het sta tion open is van half acht tot half vijf.. Op feestdagen wordt in prin cipe niet gewerkt. Met de reini gingsdienst is afgesproken dat marktvuil niet meer wordt aange leverd in de avonduren en op za terdagochtend. Zaterdagavond is de overslag wel geopend. Als de plannen voor een afval- scheidings-installatie uiteindelijk niet doorgaan, moet worden be keken hoe de overslag kan wor den verbeterd. De Gevulei is nog naarstig op zoek naar een locatie voor een dergelijke scheidingsin stallatie waarin het vuil niet wordt verbrand maar wordt ver werkt tot milieuvriendelijk stort- afval. Het meest voor de hand ligt een locatie in de buurt van Leiden omdat anders de transportkosten te hoog worden. LEIDEN De keus voor een inzamelsysteem voor groente- fruit- en tuinafval (GFT) in Leiden en omstreken is moeilijk. De Gemeenschappe lijke Vuilverwerking Leiden en regio (Gevulei), kon tijdens een bestuursvergadering gistermid dag nog geen systeem noemen dat dat de voor keur krijgt. De Gevulei streeft er nog wel naar het inzamelsysteem volgend najaar in gebruik te nemen. Wel maakte Gevulei-secretaris A. van Gorsel bekend dat op dit moment nog twee in zamelsystemen worden onderzocht op hun bruikbaarheid: een van de systemen is definitief afgevallen. "De duo-bakken zijn afgevallen. Dit inzamel systeem was te kostbaar en had als groot nadeel dat de zuiverheid van het gescheiden afval niet is gewaarborgd. We onderzoeken nu de finan ciële kant en de milieu-kant van de systemen DIN en MSTS. Dat kost tijd maar we kunnen straks beter een goed produkt hebben dan^pijt van een overhaaste beslissing", benadrukte Van Gorsel. Het DIN-systeem is het meest traditionele systeem van de twee. Het komt erop neer dat bij de minicontainer voqr huisvuil een extra contai ner wordt gezet voor het GFT-afval. Beide con tainers worden dan naar het overslagstation ge bracht. Groot voordeel van het geavanceerde MSTS- systeem is dat een overslagstation niet meer no dig is. Het vuil wordt in een container gegooid die kan worden losgekoppeld van de ophaalwa gen. De wagen heeft speciale grijparmen waar door het gescheiden vuil voorin de wagen te recht komt. Hierdoor zijn alleen een chauffeur en een belader nodig woor wie de arbeidsom- standigehen beter worden. Doordat de contai ner van de wagen kunnen worden losgekoppeld voor transport, is geen overslagstation nodig. Het afval kan rechtstreeks op de trein of de boot worden gezet. Het systeem wordt in Duitsland gebruikt. Volgens van Gorsel is echter nog niet duide lijk of het MSTS-systeem in Leiden bruikbaar is. "Leiden is dicht bebouwd dus ik weet niet of de wagens met grijparmen door de smalle straatjes kunnen. Bovendien is het een heei duur systeem. Die aspecten moeten we nog na der onderzoeken". MER-commissie kritisch over plannen Schiphol SCHIEDAM - De commissie die het vrijdag gepresenteerde Plan van Aanpak Schiphol zal doorlichten op de gevolgen voor het milieu, zal een strengere norm voor de toelaatbare ge luidhinder hanteren dan Schiphol voor ogen heeft. Het gevolg hiervan zal onder meer zijn dat véél meer huizen geïsoleerd moeten worden. Het is zeer de vraag of daarmee de Uitbrei ding van Schiphol betaalbaar blijft. Dat zegt G. Kleinhounte van Os, lid van commissie die zich over de milieu- effectrapportage gaat bui ten. Kleinhounte is drie jaar gele den gepensioneerd als onder-direc teur van de Technisch Physische Dienst van TNO, afdeling geluid hinder. Hij was tevens secretaris van de commissie-Kosten, die in het verleden de normen heeft opgesteld voor de maximaal toelaatbare ge luidhinder. Bij het Plan van Aanpak, die de aanleg van een vijfde baan behelst, is ervan uitgegaan dat de grens voor maximale geluidbelasting gelegd moet worden bij 35 'kosteneenhe den' (KE). Dat betekent dat niet meer dan 25 procent van de omwo nenden van Schiphol ernstige ge luidhinder mag ondervinden. Bij de MER zal echter een kosten eenheid van 20 worden gehanteerd, aldus Kleinhounte. Dit betekent dat niet meer dan 10 procent van de om wonenden ernstig gehinderd mag worden. De kosten voor geluidiso latie zullen dan ook vele malen ho ger uitvallen. Kleinhounte geeft het voorbeeld van de voorgenomen oost-west baan op het vliegveld Beek, waar het aantal te isoleren woningen bij 35 KE op 3000 lag. Bij toepassing van de 20 kosteneenheid-norm kwam men evenwel uit op 67.000 te isoleren woningen. Daarop zijn de plannen voor de oost-west baan af geblazen. DEN HAAG - In de provincie Zuid-Holland mogen volgend jaar 16.000 nieuwe woningen wor den gebouwd. Het aantal sociale huurwoningen is opgeschroefd van 6000 naar 7500. Op verzoek van het provinciaal bestuur heeft het Rijk een gedeelte van het con tingent sociale koopwoningen in geruild voor extra sociale huur woningen. De gemeente Leiden mag er 655 wo ningen bijbouwen. Daarvan zijn er 229 sociale huurwoningen, 231 soci ale koopwoningen, 65 premie-huur woningen en 131 vrije sectorwonin gen. In totaal 1153 woningen mogen opgeknapt worden. Voor de overige gemeenten in de Leidse-Alphense regio zijn deze aantallen als volgt (dezelfde volgor de als hierboven): Alphen aan den Rijn 88, 150, 65, 89, Hillegom, 19, 19, 0, 12; Katwijk, 38, 20,10,10, 16; Lisse, 34, 23, 0, 20, 36; Noordwijk, 14, 12, 0, 8, 27; Noordwijkerhout, 11, 11, 0, 9; Rijnsburg, 18, 16, 0, 10, 8; Sasseneheim, 7,0,0,6, 10; Valkenburg, 12, 6, 0, 5, 74; Voorhout, 0, 15, 0,0,1; Warmond, 0, 0, 0, 2, 0; Alkemade, 20, 24, 0,7, 20; Leiderdorp, 16, 53, 10, 20, 28; Oegstgeest, 25, 16, 21, 12, 45; Voorschoten, 0, 20, 15, 20, 67; Zoeterwoude, 10, 0, 0, 2, 26; Wassenaar, 63, 0, 15, 0, 82; Ter Aar, 9, 5, 0, 4, 0; Hazerswoude, 16, 12, 0, 11, 30; Leimuiden, 0, 8, 0, 0, 2; Nieuwkoop, 9, 10, 5, 6, 0; Woubrugge, 10, 7, 0, 0, 0; De gemeenten Rijnsaterwoude en Kpudekerk aan den Rijn hebben geen woningbouwcontingent ge kregen. Rijnsaterwoude mag één woning opknappen. tafel kwamen", aldus Kleinhounte van Os. "Wat ik uit de plannen van Schiphol lees, is dat er onherroepe lijk sprake is van een verslechtering van het milieu. Gelukkig bestaat de MER-commissie voor Schiphol uit sluitend uit integere mensen". De MER-commissie zal voor de 20 KE- norm voet bij stuk houden, aldus Kleinhounte. Kleinhounte is uitermate scep tisch over de wijze waarop bij het opstellen van het Plan van Aanpak Schiphol de economische belangen het gewonnen hebben van de zorg om het milieu. Hij noemt een voor genomen verdubbeling van het luchtverkeer op de nationale lucht haven zonder schade aan het milieu 'boerenbedrog'. Voor het Plan van Aanpak is een groot aantal onderzoeken verricht door onder meer TNO en het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Volgens Kleinhounte, die al veertig jaar ac tief is als geluid-deskundige, zal het zeer waarschijnlijk noodzakelijk blijken deze onderzoeken nog eens nauwkeurig door te lichten. Hij houdt rekening met de moge lijkheid dat onderzoekers, om hun eigen baan veilig te stellen, de uit komsten ervan hebben gericht naar de wensen van hun opdrachtgevers. Kleinhounte: "Toen bleek dat de geluidhinder door nachtvluchten op het vliegveld van Beek ontoe laatbare proporties zou aannemen, liet de toenmalige gouverneur J. Kremers van Limburg een onder hoek uitvoeren door de Universiteit Nijmegen waaruit bleek dat die be lasting wel toelaatbaar wa§ mits vluchten niet aan het einde van de nacht zouden plaatsvinden. De Nij meegse onderzoeker was een per soonlijke kennis van Kremers, zo memoreert Kleinhounte. "Ik ben bang dat in het geval van Schiphol dezelfde mechanismen werken". Bovendien, zo stelt hij, zijn bij Schiphol de economische belangen veel groter dan bij Beek. "En de po litici letten slechts op de belangen van vandaag, niet op de milieuzor gen van morgen". Samenwerking met uitgevers gaat niet van een leien dakje LEIDEN/REGIO - Omroep Rijn land verwacht niet uit de financiële problemen te komen door de moge lijkheid om reclame uit te zenden op lokale radio en tv. "Laten we ons niet rijk rekenen", zei voorzitter J. van Leeuwen tijdens gisteravond gehouden algemene ledenvergade ring. De omroeporganistie heeft met een aantal uitgevers in de regio al gesprekken gehad over het uitzen den van reclame. Minister 'd Anco- na heeft namelijk bepaald dat loka le zenders alleen reclame mogen uitzenden in samenwerking met de plaatselijke uitgevers. Met deze maatregel wil de minister voorko men dat de positie van regionale dagbladen zal verzwakken. "De uitgevers houden de boot af', aldus een somber gestemde Van Leeuwen, "maar binnenkort zullen we de gesprekken weer opppakken. De regionale dagbladen moeten ons eigenlijk toestemming geven voor het uitzenden van reclame. We moe ten dus nog heel wat hobbels ne men". De Nederlandse dagbladen, ver zameld in de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), zijn overeengekomen dat de samenwerking tussen kran ten en lokale omroepen moet ge schieden op fifty-fifty basis. "Een rijk oud medium plukt een nieuw jong medium", noemde de voorzit ter van Omroep Rijnland deze af spraak. Directeur van het Leidsch Dag blad, G. Arnold, is van mening dat de regionale dagbladen juist 'niet veel wijzer' worden van een samen werking met lokale omroepen. "Wij zijn niet blij met deze ontwikkeling, maar we zullen proberen een con structie te vinden waarin beide par tijen zich kunnen vinden". De 'onduidelijke situatie' waarin Omroep Rijnland zich bevindt ma ken het volgens Arnold moeilijk om nu al afpraken te maken met deze omroeporganisatie. De regionale zender heeft in een aantal gemeen ten, waaronder Leiden, problemen met het verkrijgen van een nieuwe zendmachtiging. Om een zendmachtiging te krij gen moet Omroep Rijnland een zo genaamde representativiteitsver- klaring ontvangen van het gemeen tebestuur. In diverse gemeenten hebben zich echter meer kandida ten aangemeld voor het verkrijgen van deze verklaring. MELLERY/LEIDEN - De pro vincie Zuid-Holland en de Neder landse staat zullen binnenkort als getuige voor de Belgische rechter moeten verschijnen. De rechter wil weten wat hun rol is geweest in het ontstaan van een van de grootste gifbelten van België, in het plaatsje Mellery ten zuiden van Brussel. Honderdduizenden tonnen chemisch afval uit Zuid- Holland zijn daar de afgelopen ja ren in een zandgroeve gedumpt. De stortingen van chemicaliën en ernstig vervuilde grond uit on der meer Leidschendam, Den Haag, Vlaardingen, Zeist, Utrecht en de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) uit Rozenburg waren ille gaal. Sinds 1983 immers had het Waalse Gewest alle stortingen uit het buitenland verboden. Door ambtelijke misverstanden, poli tiek opportunisme van de provin cie Zuid-Holland en de betrokken gemeentebesturen en door de malafide praktijken van afval- transporteurs konden de illegale stortingen nog jaren doorgaan. De bewoners van Mellery, aan de voet van de reusachtige afval bergen, hebben het Waalse Ge west verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen. Op sommige plaatsen in het waterleidingnet zijn geringe concentraties van het giftige alinine gemeten. Maar het grondwater in de tuinen van Mel lery is al veel ernstiger vervuild. De stortplaats is onder druk van acties in september 1989 ge sloten. Verder hebben de acties van de bewoners weinig opgele verd. Het Gewest stelt voor om de helft van de zandgroeve af te dek ken met een zandlaag. Er staat nu een kleine vergasser, die de ergste onderaardse dampen die naar bo ven komen gechloreerde vinyl en benzeen verbrandt en het luchtruim inblaast. Allemaal lap middeltjes, zo zeggen de bewo ners. Zij eisen dat de grond wordt afgegraven. Actiecomité Christian Kinard, in het dagelijks leven belastingconsulent, heeft zijn huis acht jaar geleden ge kocht, vlak voordat er dagelijks honderden vrachtauto's met che misch afval naar de zandgroeve reden. Hij zegt: "Het is een mooi huis. Jammer dat het in Mellery staat". Nu is hij voorzitter van het be wonerscomité. Hij leidt de bezoe kers rond langs de stortplaats, ter grootte van wel twintig voetbal stadions. Langs de groeve staat het kantoortje van beheerder Herremans. Hij zou een sleutelrol hebben gespeeld in de illegale dumpingen. Ir. Godard van de Service Prévention des Pollu tions van de Waalse regio schrijft in zijn proces-verbaal over Mel lery dat Herremans zeker 1975 il legale transporten van de firma Simon Kemp uit Hazerswoude doorliet. Eigenaar-directeur Kemp is inmiddels tot zes jaar veroordeeld wegens talloze milieuschandalen. Het hoger be roep loopt nog. "Herremans ging ook wel eens jagen met oud-minister Feaux van Milieu", zegt Christian Ki nard. "Het was Feaux die uitein delijk verantwoordelijk was voor alle illegale dumpingen. Dat wil len zeggen: hij gaf vergunningen af voor Nederlandse afvaltrans- porten terwijl het Waalse Gewest alle invoer uit het buitenland al in 1983 had verboden". Dat verbod van het Gewest lijkt een kordate stap, maar zo flink heeft het Gewest tot nu toe niet gehandeld. Kinard: "Wij moesten eerst bewijzen dat er gif ligt. Op eigen kosten moesten wij analy ses laten maken van het grondwa ter. Daarna moesten we aantonen dat het gif voor een belangrijk deel uit Nederland kwam. We hebben daarbij veel steun gekre gen van de Belgische pers. De str afdossiers van de Rotterdamse rechtbank over afvaltranspor- teurs Frans B. uit Schiedam, Zeg waard uit Delft en de firma Simon Kemp waren ook zeer nuttig om te lezen. Ook dat bewijs hebben we zelf moeten aandragen bij het Gewest". Frans B. en Simon Kemp zijn al veroordeeld, het onderzoek tegen Zegwaard loopt nog. De Delftse firma wordt er van verdacht huis vuil te hebben vermengd met chemisch afval en dit onder meer in Mellery en de naburige zand groeve bij Mont Saint Guibert te hebben gestort in '85, '86 en begin '87. Onmisbaar Om inzicht te krijgen in de hoe veelheden gif en de precieze plaatsen in de oude zandgroeve is de medewerking van Nederland se overheid als getuige tegenover de rechter onmisbaar. Bij de pro vincie Zuid-Holland en het minis terie van VROM zijn de meeste af valstromen naar Mellery ille gaal of niet geregistreerd. Het Waalse Gewest zinspeelt boven dien op schadeclaims, maar de Zuidhollandse milieugedepu teerde Hans van der Vlist wijst die gedachte resoluut van de hand. Er zijn wellicht fouten ge maakt, maar de verantwoorde lijkheid ligt bij het Waalse Ge west, zo stelt hij. De fouten van de Nederlandse overheid komen druppelsgewijs aan het licht. Zo gaf de Dordtse wethouder J. Comijs vorige maand nog ruiterlijk toe dat zeker 350 ton verontreinigde grond uit stadsvernieuwingsgebieden in 1986 illegaal in Mellery terecht kwam. De grond kon niet in Ne derland worden verwerkt. Er was een ontheffing gevraagd voor. Mellery, maar die heeft het Waals Gewest nooit gegeven. De AVR in Rozenburg heeft tienduizenden tonnen slakken en vliegas naar Mellery en Mont Saint Guibert vervoerd, via Zeg waard. Uit Leidschendam ver huisde 20.000 ton verontreinigde grond naar Mellery. Bemiddelaar was dr.ir. Frans B., milieudeskun dige uit Schiedam. Hij verkocht het spul aan afvalmakelaar Her mans Stevens in het Vlaamse Schilde. De provincie Zuid-Hol land gaf hiervoor een uitvoerver gunning omdat Stevens over een verwerkingsinstallatie zou be schikken. Leidschendam moest voor deze oplossing ook betalen. Later bleek de installatie in Schil de niet te bestaan. De grond lag toen in Mellery. Frans B. kreeg op 1 mei 1989 an derhalf jaar celstraf. Videofilm over vuüverbranding LEIDEN De werking van de Leidse vuilverbranding is vastge legd op een videofilm die gisteren is aangeboden aan het bestuur van de Gemeenschappelijke Vuilverwer king Leiden en omstreken (Gevul ei). De film van de inmiddels geslo ten vuilverbranding duurt 15 minu ten en laat zien hoe het afval tot sep tember van dit jaar werd verwerkt. Ook alle personeelsleden van het overslagstation die in de plaats is gekomen van de verbrandingsoven, krijgen een videoband als herinne ring. Samenwerking in vuil LEIDEN Het Provinciaal Afval- verwijderingsbedrijf Zuid-Holland (Proav) en de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden (Gevulei) gaan nauw samenwerken. Doel is een snelle realisatie van een com- posteringsinstallatie voor groente- fruit- en tuinafval en een afvalbe- werkings-installatie in de regio Lei den. De locatie is nog niet bekend. Ook de Duin- en Bollenstreek wordt bij het onderzoek betrokken. De Ge vulei zit met een grote afvalberg in de maag in verband met de sluiting van de vuilverbranding begin sep tember. Buitenlanders op proef aan de slag bij kleine bedrijven DEN HAAG (GPD) - Het Konink lijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV) gaat volgend jaar op proef 1000 tot 1500 langdurig werk loze buitenlanders plaatsen bij klei ne bedrijven. Het midden- en klein bedrijf hoopt op die manier erva ring op te doen met de capaciteiten van deze groep werklozen. De bui tenlanders op hun beurt krijgen de mogelijheid het bedrijfsleven beter te leren kennen. Het KNOV en een platform van minderheden-organisaties hebben hierover gisteren een akkoord ge sloten. Als het experiment slaagt, kunnen beide partijen elkaar een eindje uit de problemen helpen. Het midden- en kleinbedrijf telt. onge veer 125.000 vacatures, die soms moeilijk zijn op te vullen. Aan de andere kant zijn circa 60.000 buiten landers werkloos, zo'n 35 procent van de beroepsbevolking uit deze groep. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Hedenmorgen is men begonnen vanwege de Ijsclub Leiderdorp- Zoeterwoude, naast de baan voor de schaatsenrijders, ook eene baan voor arre- en vrachtsleden. De baan voor schaatsenrijders is thans zeer goed. Mag men eene goede ont vangst in de bussen of bij de le den van het bestuur ondervin den, dan kan men het nog eenige dagen volhouden on de behoefti- gen aan brood te helpen en ook voor de veiligheid te waken. Im mers, dagelijks 30 mannen met hunnen huishoudens op deze wijze voorzien, is geene kleinig heid! Het bestuur en de commis sie doen al het mogelijke, om het den liefhebbers zoo gemakkelijk en veilig mogelijk te maken. Men ziet langs de baan op 8 a 10 plaatsen reddingslijnen aanwe zig. Eenige baanvegers zijn ook voorzien van alle behoeften, om indien eene schaats defect raakt, voor weinig geld dat ongerief te herstellen, enz. Kortom: alles is in orde. - Als een bewijs, dat in het noor den het ijs buitengwonen dikte heeft, bericht men dat op „het Meer" te Paterswolde, bij Gro ningen, behalve een vrij hooge Eiffeltoren, het ijspaleis ge bouwd is, waarin dagelijks mu ziekuitvoeringen gegeven wor den. Ook staat er op het ijs een caroussel, waarvan oud en jong gebruik maken. Vijfentwintig jaar geleden: - De redactie van het in Bangkok verschijnende dagblad „Pim Thai" kreeg donderdag bezoek van de 35jarige Narong Ryay- sab, die vorige week uit een ge vangenis in Asyd-Bangkok was gevlucht. De man die een veroor deling voor moord uitzit, vroeg de redactie hem een beter huis van bewaring te bezorgen. De gevangenis waar hij was onder gebracht was naar zijn zeggen zo slecht dat hij weggelopen was uit angst dat hij anders in woe de zijn bewaker zou vermoor den. DEN HAAG/LEIDEN Ambulancepersoneel ziet de lig taxi niet zitten. Men vreest verlies aan werkgelegenheid, omdat de ligtaxi veel goedko per is dan een ambulance. Daarnaast zou de kwa liteit van het ziekenvervoer er onder lijden. Een ambulance beschikt in tegenstelling tot de ligtaxi over allerlei dure apparatuur, waarmee de pa tiënt-passagier beter af zou zijn. Tientallen ambulances, onder meer afkomstig uit Wassenaar, Den Haag en Rijswijk, kwamen gisteren naar het Promenadehotel in Den Haag om tegen de komst van de ligtaxi te protesteren. Zij deden dat door een geraamte op een draagbaar per bakfiets te vervoeren. Op het begeleidende spandoek was te lezen: 'Waren we te laat?' Twee Haagse ziekenfondsen en het Witte Kruis presenteerden in bet Haagse hotel op het moment van de betoging de voordelen van de ligtaxi aan vertegenwoordigers uit de gezondheidszorg. De actie van het ambulancepersoneel werd onder steund door de ambtenarenbond CFO. Men vindt 'Jat de patiënt recht heeft op deskundige medisch- verpleegkundige begeleiding. Ruim een derde van de patiënten zou met een ligtaxi kunnen worden vervoerd. De ziekenfond sen kunnen hiermee jaarlijks honderdduizenden guldens besparen. Het Lcids-Alphense ziekenfonds Zorg en Ze kerheid heeft van een bedrijf een aanbod gekre gen om het ligtaxivervoer te verzorgen. Het zie kenfonds bespreekt momenteel het voorstel en neemt volgende maand een beslissing. (foto ANP) <*-u ,*4 V

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13