'Op Leiderdorpse markt is daalder een gulden waard' Minder plaatsen en lagere ouderbijdrage bij kinderopvang Leerlingen Oegstgeest bakken en tekenen geld bijeen voor inrichting school in India Redding in zicht voor operettevereniging Rederij veroordeeld voor overtreding zeedagenregeling Kinderopvang mag in Wassenaar uitbreiden Na slepende discussies alsnog steun voor fietspad Leiderdorp PAGINA 12 iHeil.BIdl.ldJWM DINSDAG 18 DECEMBER 1990 Nieuw voorstel in Voorschoten VOORSCHOTEN - Voorschotense ouders betalen volgend jaar waarschijnlijk minder voor de opvang van hun kind(eren) dan het college heeft voorgesteld. De keerzijde is dat er dan minder kin deropvangplaatsen komen dan de gemeente wilde realiseren. Dit werd gisteravond duidelijk tijdens een gecombineerde vergade ring van de commissies welzijn en financiën. Leiderdorp dicht gat van miljoen op lopende begroting LEIDERDORP - Twee weken voor het einde van het jaar heeft de Lei- derdorpse gemeenteraad ervoor ge zorgd dat de rekening over 1990 geen tekort van 900.000 gulden ver toont, maar sluitend is. De politici deden dat door gister avond akkoord te gaan met de voor gestelde stop op de gemeentelijke uitgaven, het niet uitvoeren van een aantal geplande werkzaamheden en meevallers met twee handen aan te grijpen. Een korte discussie was er over de post 'bewustwording'. Net als in voorgaande jaren had Leider dorp in 1990 5.000 gulden beschik baar gesteld om Leiderdorpers be wust te maken van derde-wereld problemen. De plaatselijke afdeling van de Novib had het geld echter niet ge bruikt en het college stelde hierop voor om het geld af te pakken en zo de jaarrekening sluitend te maken. Volgend jaar zou de Novib dan op nieuw 5.000 gulden krijgen. De PvdA-fractie was het daar niet mee eens en wilde een potje kweken voor de Novib. Volgens WD-wet- houder financiën C. Huigen zou het raar zijn wanneer de Novib als enige zo'n potje zou mogen hebben en WD-raadslid P.J. Muller vroeg zich af of nietsdoen beloond moet worden. Ouders die gebruik maken van de kinderopvang in Voorschoten spra ken gisteravond hun ongenoegen uit over de voorgestelde tariefver hogingen. Voor ouders met twee of meer kinderen zou kinderopvang onbetaalbaar worden. De korting van 25 procent voor de opvang van het tweede en derde kind zou te weinig soelaas bieden. Pas donderdag, tijdens de ge meenteraadsvergadering, wordt be kend hoe hoog de ouderlijke bijdra ge wordt. Ambtenaren studeren nog op de tabellen, maar grofweg komt het er op neer dat een derde van de ouders de kostprijs betaalt van 13.500 gulden en twee derde ge middeld 600 gulden per maand. Op voorstel van de Voorschotense in stellingen voor kinderopvang geldt het kostendekkend tarief vanaf een gezinsinkomen van ongeveer 9000 gulden bruto per maand. Nadat de eerdere collegeplannen bekend werden, dreigden veel ou ders hun kind elders onder te bren gen. Wanneer veel mensen uit de hogere inkomensgroepen vertrek ken heeft dat negatieve gevolgen voor de Stichting Kinderopvang Voorschoten en de Stichting Bibe- belon. Zij krijgen dan minder geld binnen uit de ouderbijdragen en dat zorgt voor nieuwe financiële pro blemen. Niet zuinig Welzijnswethouder M.J. Breunesse onderstreepte dat Voorschoten ho ge tarieven kent, maar ook een groot aantal kindplaatsen biedt. "Het college vindt zichzelf niet zui nig in dat opzicht. In vergelijking met wat andere kleinere plaatsen bieden lopen we ontzettend voor uit". De gemeente heeft nu 72 kin deropvangplaatsen. De fracties vonden de voorgestel de tarieven echter toch te hoog. CDA en PvdA banadrukten dat de hoogste en de laagste inkomens groepen in de plannen van het colle ge te veel moeten betalen voor kin deropvang. G.E.L. Cremers (CDA) maakte zich zorgen over ouders die meer kinderen moeten laten opvan gen, want zij zouden wel erg veel moeten betalen. De andere partijen lieten zich niet over specifieke groe pen uit. OEGSTGEEST - Leerlingen van de scholengemeenschap Duinzigt in Oegstgeest hebben 12.000 gulden bijeengebracht voor een middelba re school in het Indiase dorpje Jhangalgarai Olipurum, nabij de havenstad Madras. De leeringen hebben de afgelopen weken zelfge maakte kerstballen, boterkoeken en kerstkaarten verkocht. De be stelde goederen zijn gisteren en vandaag bezorgd. De school voor mavo en lavo heeft al drie keer een actie gehou den voor de school in India. Vorig jaar leverde een fancy-fair 12.000 gulden op en het jaar ervoor bracht een sponsorloop 25.000 gulden in LEIDERDORP - Als het Lei derdorps Operette Gezelschap er niet in slaagt elders subsidie te krijgen, bekijkt de gemeente alsnog of ze kan bijspringen. Dat heeft vvelzijnswethouder C. Kerner gisteravond gezegd tij dens een vergadering van de ge meenteraad. Het operettegezelschap wil volgend jaar een ambitieus en duur programma op de planken zetten, maar heeft de handicap dat de brandweer minder stoe len toestaat in de Muzenhof dan voorheen. Een tekort van 9.195 gulden lijkt het resultaat. In commissievergaderingen pleitte Groen Links ervoor de huur van de Muzenhof te verla gen voor de vereniging. Steun daarvoor bleef uit en gister avond meldde CDA-raadslid T. Meijer dat tien procent huur- verlaging neerkomt op een fooi. DEN HAAG/KATWIJK De Katwijkse rederij Nicor bv is van morgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van 5000 gulden en teruggave van de gevangen vis met een waarde van 110.000 gulden. De economische politierechter Van Overbeek achtte bewezen dat de schipper van de KW 36 van de rederij in 1988 en 1989 de zogeheten zeedagenregeling heeft overtreden. Deze regeling regelt het aantal dagen dat in een jaar mag worden gevist. Conform de eis van de officier van jusitie legde Van Overbeek een geldboete op en eiste hij teruggave van het 'economisch gewin'. De schipper die in '88 te vaak op zee was, werd hiervoor al in '89 veroor deeld tot een boete van 25.000 gul den, waarvan 5000 gulden voor waardelijk. Hij zou, gerekend over het hele jaar, te veel dagen op zee zijn geweest. Het naleven van de zeedagenre geling is volgens advocaat J. van der Plas optredend namens de re derij de verantwoordelijkheid van de schipper. De schipper is reeds veroordeeld en het gaat Van der Plas te ver om voor dezelfde overtreding ook nog eens de reder te 'pakken'. overtreding beboet, niet dezelfde is dan waar voor de reder terecht staat. Het zou een eerdere periode in '89 betreffen. De reder tekent hoger beroep aan. Brandstichters op heterdaad betrapt ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het industrieterrein aan de Boer- haaveweg in Alphen heeft de politie gisteren twee keer brandstichters kunnen aanhouden. De agenten werden geattendeerd door het op stijgen van rookpluimen. In het eer ste geval werd een 36-jarige Leide- rv rr naar aangetroffen die bezig was met uvertieaing het verbranden van plastic isola- Bovendien is de visser veroordeeld tiekabels. Hij wilde het overblijven- omdat hij op jaarbasis te veel heeft de koperwerk verkopen. Tegen de gevist. Van der Plas vindt het niet Leidenaar is proces-verbaal opge- juist om hem dan ook nog voor de maakt wegens vernieling, overtreding per kwartaal te veroor- 's Middags bleek een aannemers- delen. Economisch-politierechter bedrijf uit Zeist bouwafval te ver- Van Overbeek wierp tegen dat de branden op deszelfde plek. het laatje. Met de opbrengst van de eerste twee acties werd een lagere school opgezet voor kasteloze kin deren. Het geld dat de leerlingen dit jaar ophaalden, is bestemd voor de inrichting van een middelbare school voor deze bevolkingsgroep. De kerstballen, boterkoeken en kerstkaarten werden gemaakt tij dens teken-, handarbeid- en kook lessen. Verder werden voordelige contracten afgesloten met enkele firma's voor de levering van kerst stukjes, kerststerren en kerstbro den. Omdat er veel bestellingen wa ren, moesten leerlingen en docen ten ook in hun vrije tijd aan de slag. "De kooklerares die had toegezegd dat zij met enkele leerlingen boter koeken wilde bakken, kreeg de schrik van haar leven. Ze moest er 800 afleveren, want de inschrijving overtrof alle verwachtingen", aldus docent J. Thorn. WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond in gestemd met een uitbreiding van de kinderopvang. Het aantal plaatsen in de hele en halve dagopvang voor kinderen wordt de komende drie jaar met 37,5 plaats uitgebreid tot 73,5 plaats. Wassenaar heeft momenteel twee kinderdagverblijven, die worden samengevoegd. Het gaat om de vroegere kleuterschool De Robbe does in het Van Polanenpark en het daarnaast gelegen kinderdagver blijf 't Hummeltje. Eerder deze maand bleek dat er nog geen overleg was gepleegd met 't Hummeltje. D66 en PvdA stelden hierop voor om de beslissing over de uitbreiding uit te stellen. Steun voor dit voorstel bleef uit en CDA- wethouder V. Wensveen (welzijn) vertelde gisteren dat hij inmiddels Leimuidenaar vliegt uit bocht Herenweg LEIMUIDEN - Een 71-jarige Lei muidenaar is gisteravond met zijn auto uit de bocht gevlogen op de Herenweg in zijn woonplaats. De auto kwam tot stilstand tegen een boom ter hoogte van het Nautisch Centrum. De bestuurder kwam er zonder verwondingen vanaf. Wel is tegen hem proces-verbaal opge maakt wegens rijden onder invloed. De auto was total loss en de brand weer moest er aan te pas komen om de rijbaan weer vrij te maken. met medewerkers van het dagver blijf heeft gesproken. Er komt een werkgroep met mensen van de ge meente en het kinderdagverblijf die de uitbreiding begeleidt. Raad Wassenaar akkoord met fusie middelbare scholen WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad is gisteravond ak koord gegaan met een fusie tussen het Rijnlands Lyceum (havo/vwo) en de Schout bij Nacht Doorman- school (mavo) in Wassenaar. De fu sie vindt plaats in augustus 1991 en moet zorgen voor een goede door stroming tussen de verschillende opleidingen. Het CDA sprak gisteravond tij dens de raadsvergadering zijn voor keur uit voor een gezamelijke huis vesting in het huidige schoolge bouw van het Rijnlands Lyceum, dat binnenkort wordt uitgebreid. Het Rijnlands Lyceum is een bij- zonder-neutrale school, de Schout bij Nacht Doormanschool een openbare (gemeente)school. De nieuwe school krijgt een bijzonder- neutraal karakter. Een vertegen woordiger van de gemeente neemt daarom vijf jaar plaats in de raad van toezicht binnen de school zodat de gemeente de eerste tijd betrok ken zal zijn bij het bestuur van de gefuseerde school. Alleen Groen Linies tegen verdubbeling marktgelden LEIDERDORP - De marktgel den in Leiderdorp worden vol gend jaar verdubbeld. De meer derheid van de gemeenteraad heeft dat gisteravond besloten. Oppositiepartij Groen Links verzette zich tegen de verho ging omdat die averechts zou werken op een moment dat stemmen opgaan de week markt te verplaatsen. De politieke partijen hebben zich zondag tijdens een forumdiscussie uitgesproken tegen een verplaat sing van de markt naar het 'nieuwe' dorp, maar de tariefverhoging zou marktkooplieden nieuwe munitie kunnen verschaffen in hun pogin gen een bres te slaan in het politieke front. Aldus de oppositie. Groen Links wilde de marktgel den dan ook bevriezen tot duidelijk is waar de markt komt en hoe die er uit gaat zien. "En tariefsverhoging nu legt claims op de discussie", zei C. Bos. fractieleider van de opposi tie. Hij vindt dat de marktgelden hoog worden in vergelijking met andere gemeenten en is bang dat de burger daar wat van gaat merken: "Na 1 januari kan het wel eens zo zijn dat op de Leiderdorpse markt je daalder een gulden waard is". Dat de gemeente een tarief wil heffen dat de kosten dekt, begrijpt hij. Maar waarom kijkt ze niet wat beter of de kosten omlaag kunnen? Verhuizing De andere partijen voelden niets voor de suggestie om met een ver hoging te wachten en wilden al he lemaal niet praten over een eventu ele verhuizing van de markt. "Dat staat hier niet ter discussie", liet WD-raadslid P.J. Muller weten. Wanneer die discussie wèl wordt gevoerd is niet duidelijk. Bij de be handeling van een brief van een be jaarde bewoonster van het oude dorp, meldde wethouder C. Huigen van financiën dat haar college nog even afwacht. Zo moeten de resulta ten van een enquête onder marktbe- zoekers nog worden gepresenteerd. Of de hogere marktgelden be taald zullen worden en de gemeente in 1990 inderdaad 25.000 gulden ex tra vangt, durfde ze niet te voorspel len. De marktbeheerscommissie, bestaande uit de marktmeester, ver tegenwoordigers van marktkoop lieden, middenstanders uit de Hoofdstraat, de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel, ge meente, Rijkspolitie, plaatselijke consumentenorganisaties en de marktkramenverhuurder, ligt dwars 'vanwege de locatie van de markt'. Of de commissie anders zal reageren wanneer de markt wordt verplaatst, heeft ze de gemeente nog niet laten weten. In guldens uitgedrukt betekent de tariefverhoging dat marktkoop lieden na 1 januari geen 12 maar 24 Tussen Heinsiuslaan, Van Lennepdreef en Langendijkdreef LEIDERDORP - Het voetpad tussen de Leiderdorpse Van Lennepdreef en de Langendijk dreef wordt omgetoverd tot voet/fietspad en krijgt een fiets- verbinding met de Heinsius laan. Op het Staringpad zijn (brom)fietsers niet langer wel kom en voor de voetgangers wordt het opnieuw betegeld. Met deze 52.500 gulden kosten de oplossing heeft de meerder heid van de gemeenteraad gis teravond ingestemd. Alleen de VVD verzette zich tegen het collegevoorstel. De collegepartij had het over 'een lapmiddel dat van geen kant deugt'. "De verkeersvei ligheid is er niet mee gediend omdat er nog steeds conflicten mogelijk zijn tussen fietsers en voetgangers. Bovendien weten we niet wat er met de scholen gaat gebeuren aan gulden per week moeten betalen het Van Alphenplein", zei WD- marktkraam Andere partijen waren het met hem eens dat de oplossing niet ide aal is, maar stemden toch graag in het het voorstel. Ze leken vooral te vreden over het feit dat en langsle pende kwestie wordt opgelost. Van deze voorstanders ging Groen Links-raadslid J.W.A.M. Janssen het verst in zijn kritiek. Zo sprak hij de vrees uit dat fietsers, komend uit de Van Lennepdreef met te hoge snelheid het pad naar de Langen dijkdreef nemen. Anders dan het pad naar de Hein siuslaan wordt dit pad door fietsers èn voetgangers gebruikt en Groen Links voorziet 'conflicten', vooral bij de kruising met het Staringpad. Dit Staringpad, en het aangrenzen de pleintje langs de Heinsiuslaan, worden nu nog vaak door (brom fietsers gebruikt, met alle overlast vandien. Na de aanleg van het fiets pad en het omtoveren van het voet pad tot voetyfietspad wordt het Sta ringpad het domein van voetgan gers. En die zouden van de sokken gereden kunnen worden door snel le fietsers. Het plan om het pad tussen de twee dreven een snelheidsremmende slinger te geven of minder vloeiend te laten aansluiten op de dreven, is geschrapt omdat dat teveel kostte. Als het aan Janssen ligt, wordt de kruising tussen voet- en fietspad zo overzichtelijk mogelijk. Hoge bosschages zijn wat hem be treft uit den boze. Het stukje fietspad dat de verbin ding tussen de twee dreven aan de Heinsiuslaan koppelt, krijgt overi gens wel een slinger. Dit nieuwe stukje fietspad loopt evenwijdig aan het Staringpad en het pleintje voor de bejaardenwoningen. In zijn algemeenheid viel het Groen Links-raadslid Janssen op dat in de wijken die in de jaren '70 zijn gebouwd, veel te weinig reke ning is gehouden met voetgangers en fietsers. D66-wethouder J.W.F. Veldstra (ruimtelijke ordening, ver keer en milieu) was het met hem eens en beloofde in kaart te brengen wat er schort aan verbindingen het dorp. DINSDAG 18 DECEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni- uur in dienstencentrum Zwanen burg. kerstviering NNvH afd. Katwijk, raad, aanvang 20.00 uur in het ge- van 20.00 tot 22.00 uur in Tripodia. ^BUB^B derdorp, Bernhardstraat, aanvang bingo-avond Oranjevereniging EE 13.30 uur. Katwijk, aanvang 20.00 uur in de wÊk kerststukjes maken bij Leider- aanvang 19.45 uur in de Opstan- dingskerk, Prinses Marijkestraat. klaverjassen bij speeltuinvereni- van een film, aanvang 18.30 uur in De Mijlpaal. clubgebouw Beukenschans, aan vang 20.00 uur. klaverjassen bij de Sfeerjassers, straat. aanvang 20.00 uur. Katwijk kerstuitvoering door kinderkoor Hot. dansvoorstelling: 'Jazz Exchan Alphen kinderbingo in buurtcentrum Elc- kerlyc, Havixhorst, aanvang 14.00 El 20.00 uur in gebouw Splinterlaan Leiden ^B ^E 91 (schaar, mes. tangetje e.d. zelf 'spreekuur verkeersveiligheid, ^E meenemen), van 10.30 tot 12.00 uur in het uE straat, aanvang 14.00 uur. kerstbingo, aanvang 19.00 uur in buurtcentrum Elckerlyc, Ha- lunchconcert door Wendela van Swol (fluit) en Patrick Hopper (pia no). van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Haze- Noordwijk Kerstconcert door Katwijks Christelijk Mannenkoor 'Jubilate' 'De Lenteklokjes', aanvang 19.30 uur in Tripodia. Kerstconcert door Katwijks ge', door Djazzex, aanvang 20.15 uur in de Leide Schouwburg. jeugdmstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool, Jong- Stadsbouwhuis, Langegracht 12. ÊÊB 12E Oegstgeest informatiepunt gemeenschap- ^E bridgen bij DDS, aanvang 19.45 pelijk wonen. van_20.00 totI 21.00 uur in hotel Het Witte Huis. voordracht door Amsterdamse popdichter Willem Woelwater, aan vang 20.00 uur in jongerencentrum windsteeg. familievoorstelling: 'Franken stein, of het geheim van Smrtnwsk', olv Sander van Marion, aanvang 20.00 uur in de Grote Kerk, Voor olv Sander van.Marion, aanvang 20.00 uur in sporthal Cleijn Duin. bingo-avond Invaliden Ontspan- mngs Vereniging, aanvang 20.00 sport en spel voor 12 tot 15-jari- gen, van 19.00 tot 21.00 uur in het JOIN-centrum, Weteringkade. vergadering van de gemeente Katwijk 1990 bij Volksdansgroep Katwijk, Gweslraal 20"! lel: 121554 B DONDERDAG 20 DECEMBER Leiderdorp Rr N[1 A Kerstconcert door Alphens Man- bridgen bij Bridgecentrum Lei LI™ VJ nenkoor, mmv diverse solisten, Katwijk postzegelavond Katwijkse Post zegelvrienden, tevens vertoning de Leidse Schouwburg. Leiderdorp klaverjassen bij Con Bravura. voor leden) Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, aanvang 20.00 uur in het Buurthuis, Hoofdstraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12