TAD LEIDEN Raad: geen beperking sluitingstijden Schrijversdebuut Goekoop blijkt een onverwacht succes Geen wapenstok maar een hulpmiddel uit de smederif LEIDSCH m DAGBLAD Excuses voor beschuldiging dat gemeente traag antwoordt Bonnetjes voor vijftien maal langer open afgewezen s DINSDAG 18 DECEMBER 1990 LEIDEN Het boek van burge meester Goekoop, 'Op zoek naar Ithaka', wordt een bestseller. Nauwelijks een week uit, is de helft van de eerste druk al ver kocht. Uitgeverij Heureka uit Weesp meldt dat er al meer dan 2000 exemplaren zijn verkocht en in sommige Leidse boekhandels is het zelfs al niet meer te krijgen. De debutant in schrijversvak, Cees Goekoop, reageerde gister avond 'blij verrast' op het succes. 'Op zoek naar Ithaka' beschrijft Goekoops speurtocht naar het ei land uit de Odyssee van Home rus. De burgervader vond het uit eindelijk op het eiland Kelafonië en loste daarmee een tweedui zend jaar oud vraagstuk op. Ten minste, dat beweert hij, want er zijn al vele wetenschappers en amateurs geweest die Ithaka heb ben gevonden. Het boek van Goe koop, dat zondagavond aan de or de kwam in de praatshow van Adriaan van Dis, vertelt op span nende wijze de zoektocht naar It haka. En dat spreekt de i het besteld. Het komt morgen weer binnen", weet een verkoper te melden. "Er is veel vraag naar, vorige week al na het eerste arti kel in het Leidsch Dagblad". Het beeld is overal hetzelfde. Bij boekhandel De Kier ligt het nog wel op de plank maar inmid dels zijn er al wel zo'n veertig over de toonbank gegaan. En bij Kooy- ker is al een even groot aantal ge haald. Een woordvoerder van dat bedrijf verwacht de grote klap echter pas tijdens de koopavon den en zaterdag. "Dat zie je heel vaak. 's Maandags kunnen alleen de mensen die niet hoeven te wer ken het boek kopen. Maar een 'veelvoud van watje op maandag verkoopt, verkoop je dan op don derdagavond en op zaterdag. Mensen komen de stad in en heb ben in hun achterhoofd nog steeds het optreden bij Van Dis". Signeren Kooyker heeft bovendien het voordeel dat Goekoop zaterdag signeert. Tussen half een en half twee zit hij in het pand aan de Breestraat. "Wij verwachten er erg veel van. Het is een goedlo pende schrijver, zeker voor zo'n onderwerp". 'Op zoek naar Ithaka' blijkt niet alleen in Leiden een succes. "De telefoon heeft de hele dag rood gloeiend gestaan. We werden ge beld door boekhandelaren die het boek willen bestellen. We hebben ontzettend veel reacties gehad", vertelt uitgever F. Cladder van Heureka, de uitgeverij van Goe koop. Heureka geeft vooral histori sche documentaires uit over de Nederlandse geschiedenis. Vol gens Cladder past het boek van Goekoop uitstekend in het fonds. Hij schat dat er al meer dan 2000 exemplaren verkocht zijn en vindt dat heel begrijpelijk. "Er is de laatste tijd veel belangstelling voor klassieke literatuur. En dit verhaal is op een heel spannende manier gebracht", prijst hij Goe koop nogmaals aan. De burgemeester zelf heeft na de uitzending van zondag ook tal van telefoontjes moeten werken. Gisteren merkte hij niets van de opwinding omdat hij als plaats vervangend rechter de hele dag zitting had. Hij is blij met de goe de reacties en hoopt dat er nu ein delijk een keer op Kefalonië wordt gegraven. "Ik heb de plaats aangegeven", aldus Goekoop, die beseft dat geld het voornaamste probleem is. "Een van de instellingen zal het initiatief moeten nemen. Ik ga nu eerst even op de plaats rust, de re acties verder afwachten. Daarna wil ik overleggen met mensen van het museum van oudheden, met mensen van het Archeolo gisch Instituut in Groningen en van het Archeologisch Instituut in Athene over de opgravingen". Waar het geld vandaan moet komen, weet Goekoop nog niet. Hij is inmiddels gevraagd voorzit ter te worden van de Vrienden van het Archeologisch Instituut in Athene, een Nederlandse club die het onderzoek in Griekenland steunt. In die functie zal hij ook op zoek gaan naar geld. Of hij nog een nieuw boek schrijft, weet de Leidse burge meester nog niet. "Geen idee", antwoordt hij. "Maar ik ben van huis uit natuurlijk geen schrij- LEIDEN - Het D66-raadslid De ten. Daarmee zou hij het beeld dat lege beschuldigd Van'onfatsoenlijk keer op keer geconfronteerd met bestuur', omdat het niet zou hebben briefschrijvers die klagen r uitblijven van antwoorden. Dat ligt Na onderzoek dan ook erg gevoelig. De Graaf biedt daarom voor zijn onjuiste beschuldigingen zijn ver ontschuldigingen aan. Hij blijft wel mening dat de gemeente erg beantwoording van dit soort brieven. Het duurt al met al toch vier en een halve maand voor dat een antwoord wordt gestuurd. En daarvoor is dan eerst nog wel een herinnering van het ministerie voor nodig. gereageerd op brieven nisterie v bleek dat er wel degelijk na vier en een halve maand een reactie was ge stuurd. Het college reageerde boos op de schriftelijke vragen die De Graaf lang doet over deze zaak had gesteld. Het wees het D66-raadslid erop dat de vragen van het ministerie over een kwestie rond de Marislaan ingewik keld waren waardoor de beant woording even op zich liet wachten. Toen het antwoord was verstuurd, raakte het zoek bij het ministerie. Dat bleef maar verzoeken om infor matie en herinneringsbrieven stu- Gefeliciteerd LEIDEN Een grote meer- ciale staten. De raad koos e derheid in de Leidse ge- sluitingstijden vrij te laten mëènteraad 7«T voorstander Zindelijke beslissing ligt bij de meenieraaa is voorstander burgers Zij kunnen het voorstel dat zijn partij van vrije sluitingstijden VOOr gisteravond werd aangenomen af- Per jaar de horeca. Een plan van wijzen. Groen Links zal als enige politieke partij hen daartoe oproe pen. Fractievoorzitter Laurier van Groen Links verweet de andere fracties niet of nauwelijks in te gaan op jie inspraakreacties. Daaruit bleek dat bijna alle betrokkenen te gen vrije sluitingstijden zijn. De kroegbazen omdat ze door concur- rentie worden gedwongen veel lan- Gisteravond stelde de raadJiet be- ger open te blijven, de werknemers n de horeca omdat ze veel langer en r de de binnenstad tenslotte omdat ze overlast verwachten. Laurier pleitte dan ook namens r een bonnensysteem, elke horeca-onderne- Groen Links om een bon nensysteem in te voeren waardoor kroegbazen 15 keer per jaar tot in de kleine uurtjes kunnen doorgaan, werd door de raad afgewe zen. sluit vast dat aan de Leidenaars wordt voorgelegd tijdens het refe- op onaangenamere uren moeten rendum dat gelijk wordt gehouden werken. De buurtverenigingen met de verkiezingen voor provin- Zeven mensen beldemd in de lift LEIDEN - Zeven mensen hebben gisteravond rond half negen enkele be nauwde minuten meegemaakt in een kapotte lift. Zij zaten vast in een flat aan de Condorhorst en moesten worden bevrijd door de Leidse brand weer. Omdat er werd gemeld dat iemand onwel was geworden, rukte ook een ambulance uit. Maar iedereen bleek gezond en wel. Het is nog onduidelijk waarom de lift bleef vastzitten. Volgens een woordvoerder van de brandweer is het mogelijk dat de mensen teveel aan een kant hebben gestaan. "Soms loopt zo'n lift dan vast, dat gebeurt wel vaker", aldus de brandweerman. Jomanda terug in Leiden LEIDEN - Het genezend medi um Jomanda is het aanstaande weekeneinde voor de derde maal in korte tijd te zien in Lei den. Na eerdere sessies in het Antonius Clubhuis, treedt ze zondag 23 december op in de Stadsgehoorzaal. Jomanda, die zich ook wel 'Lady of the Light' noemt, zegt mensen te genezen van allerlei kwalen. De twee optredens die Jomanda verzorgde in het Anto nius Clubhuis waren zeer druk bezocht. Organisator J. Onderwater verwacht dat ook de Stadsge hoorzaal aanstaande zondag zal volstromen. De zaal gaat daar om al open om 12.45 uur. De ses sie begint om 14.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 5 gulden. mer 15 keer zijn kroeg moeten kun- hetzelfde verhaal kan ik houden nen openhouden tot het tijdstip dat hij wenst. Volgens Laurier een com- burg en mogelijk zelfs promis tussen vrije sluitingstijden renstraat", aldus Laurier, en de bezwaren van betrokkenen. Hij kondigde aan dat zijn partij de Leidenaars zou oproepen het voor stel voor vrije sluitingstijden af te wijzen. Het PvdA-raadslid Boot verheugd over dat standpunt. Gelukkig Maar alle andere partijen voelden XSS ve™u8a °.v" °at '""aT weinie voor dat nlan 7.K We moeten gelukkig zijn dat het niet allemaal de stad weinig vast aan het voorstel omdat betere spreiding van de overlast ge durende de nacht verwachten als cafébezoekers niet meer tegelijk vertrekken. Bovendien wwillen zij de horeca-ondernemer verantwoor delijk stellen voor overlast die zijn bezoekers bij het naar huis gaan in de nabijheid van zijn kroeg veroor zaken. Hoe dat moet worden uitgewerkt, zal pas later blijken. Het college heeft beloofd daarover een nota die voor 15 februari verschijnt, zodat de inhoud een rol kan spelen tijdens het referendum op 6 maart. Laurier hekelde de mogelijkheid om vast te stellen wie de overlast had veroorzaakt en in welke kroeg die was geweest. "Ik zie de agenten al op de middenberm van de Bees tenmarkt staan om te bepalen wie uit welke kroeg afkomstig is. En zijn. Zo ont- levendige dis- het onderwerp". Inmiddels heeft de gemeente Lei- B en W beschuldigden De Graaf den weer een nieuwe 'brieven-affai- re'. De gemeenteraad kreeg gisteren een herinneringsbrief van onderne mer Vierman aan het Levendaal op tafel. "Van harte gefeliciteerd", staat er boven. De gemeenteraad wordt geluk gewenst omdat deze er in si geslaagd een brief al twee jaar lang onbeantwoord te laten. Vier man ontving destijds alleen een be vestiging van ontvangst. Vorig jaar stuurde hij ook al een felicitatiebrief, omdat het toen een jaar geleden was dat hij zijn eerste epistel ('over het wel en wee van de parkeergarages in Leiden') aan de raad zond. Hij sprak de hoop uit dat de raad zich over het uitblijven van een beantwoording zou schamen en alsnog de pen zou grijpen. Maar dat is nog steeds niet gebeurd. Verantwoordelijk wethouder Van Bochove (CDA) laat weten de zaak uit te zoeken. "Dat doe ik altijd met dit soort brieven". Maar op voorhand gelooft hij er weinig van. Hij verwijst naar de Marislaan-zaak waarin een en ander ook anders was dan in eerste instantie werd ge dacht. J. Laurier: "Bonnensysteem". TEGEN DE KLOK IN len i en je probeert als wijnhandel in de lagere prijs klasse leuke dingen boven tafel te halen. Favoriete wijnenDie heb ik eigenlijk niet. Frankrijk heeft de grootste verscheidenheid aan smaken maar ik verkoop hier ook een Chi nese wijn en flessen uit bijvoorbeeld Argenti nië, Chili of Nieuw Zeeland. De Van Gogh wij nen hebben het het afgelopen jaar heel goed ge daan, bijvoorbeeld die uit het gebiedje Bandol. Champagne doet het in een studentenstad Lr j proeflessen mee ais Leiden het hele jaar goed. Maar ook de Leiderdorp om ze te keuren, champagnoise, die niet uit de streek Champag- betere wijn. Want niemand koopt Ln dan gaat er wel eens wat door de gootsteen, komt maar wei bereid wordt door de metho- fles wijn, wel een fles je- dat ik weiger te verkopen. Adverteren doe ik de van gisting in de En beter een goede Naam: Richard van Hoegee Beroep: wijnhandelaar Bedrijf: La Bordelaise "Vroeger was ik assistent-purser op passa gierschepen van de KNSM en toen had. wijn al mijn interesse. Voor mij is het nog steeds een ook veel aan relatiegeschenken, wijnpakketten liefhebberij. Maar je moet die niet te fanatiek maken. Maar die zijn op dit moment al alle- beoefenen, het moet leuk blijven. Wijn te drinken, niet om moeilijk over te doen. En ik krijg alleen maar leuke mensen in de zaak. Men koopt bewuster en is geneigd meer te beta- maal verstuurd. voor zijn verdriet never. Ik heb hier stilleerd. Natuurlijk is deze tijd de spinnen af. Je moet so doorwerken, maar het is mijn hobby. We doen een klein hoekje gede- nooit. Dit punt aan de Nieuwe Rijn, champagnoise dan een slechte champagne. vlrfJaarjjltt Vochtig. Dan gaat het verder Gekke dingen? Mensen vragen wel eens of ik is hectisch bij van mond tot mond Hiervoor zat t k dertien hier gemarineerde forellen in wijn heb drijven, paar nachten jaar op de Hogevoerd. We hebben hier wijnen vijf gulden tot vierhonderd gulden per fles Van onze redacteur Emiel Fangmann 'Nederland is ziek', zo hield pre mier Lubbers, sprekend over mo raal en het strafrecht, een Nij meegs gehoor in september voor. En spottend werd gesteld dat hij toch zelf acht jaar lang de dokter was geweest. Hij had dus al veel eerder paardemiddelen moeten voorschrijven. Zo'n type die dat zou doen is mevr. mr. Renkens. Zij behoort tot de assertievere of ficieren van justitie binnen het Leidse kantongerecht. Ze duldt nauwelijks tegenspraak, betracht geen mildheid en spreekt vooral rap en moraliserend. Als je de gis teren door haar gehouden requi- sitoren bij elkaar zou optellen, heb je een snelcursus strafrecht en moraal achter je kiezen. Tegenover deze mr. Renkens en rechter mr. H. Morshuis ver scheen gisteren een jonge Katwij- ker. Hij was in maart vorig jaar op de Melkweg aangehouden. Daar bij was onder de glazen achter klep van zijn auto een wapenstok van 87 bij 3 centimeter aangetrof fen. Hij had er geen vergunning voor. De Katwyker had zijn boete niet betaald en moest het Leids kantongerecht uitleggen waarom niet. "Het was helemaal geen wa penstok. Ik was toen werkzaam als hoefsmid en ik gebruikte de stok als hulpmiddel in de smede rij", beweerde hij. "Dat is gek", reageerde rechter Morshuis, "vorig jaar hield u te genover de politie een heel ander verhaal. U werd om half twaalf 's avonds aangehouden, u was in de buurt van verdachte jongelui die de politie in de gaten hield. U zou tegen de politie gezegd hebben: 'Ik heb deze wapenstok een paar weken geleden gevonden en ge bruik hem om me eventueel te verdedigen'. Maar die uitspraak van u zullen we dan maar als een fantasietje op dat moment be schouwen". De verdachte hield vol dat de stok een attribuut uit de smederij was. "Al de hele dag zat de politie achter me aan", voegde hij nog toe. Deze mysteri euze mededeling werd niet nader toegelicht. Officier van justitie Renkens maakte korte metten met de Kat- wijker door middel van de vraag: "U had die stok toch 's avonds niet om half twaalf in uw auto om paarden te beslaan?". Zonder op het antwoord te wachten eiste ze een boete van 155 gulden. De rechter hield het verhaal van een stok uit de smederij voor waar, maar gezien de hele toedracht ging hij akkoord met de eis van de officier. De stok werd verbeurd verklaard. Papieren In een andere zaak kreeg de offi cier het aan de stok met een inwo ner van Delft. Hij had ooit in de regio te hard gereden, maar had zijn boete nog niet betaald. Hij was verhuisd en de post was niet aangekomen, zo legde hij de rech ter rustig uit. De officier van justi tie had weinig vertrouwen in de woorden van de man. Ze hield di rect een betoog, waaruit bleek hoe er in onze maatschappij ge sjoemeld kan worden met adres sen. Maar de Delftenaar was hoogst beledigd: "Ik heb er geen woorden voor". De rechter steun de hem: "We moeten er van uit gaan dat u de waarheid spreekt. U mag het bedrag van de eerste boe te, de politieschikking, betalen. 200 gulden". Een eigenaar van een grote plantenkwekerij met 75 werkne mers kwam de zaak van drie van zijn buitenlandse werknemers bepleiten. By een controle door de politie in september vorig jaar hadden de drie de identiteitspa pieren niet op zak gehad. "Lo gisch", vond de werkgever, "wij hebben een zeer goede band met ons personeel en wij bewaren hun papieren zorgvuldig. We regelen ook vaak financiële zaken voor hen. En we hebben afgesproken dat wij de identiteitspapieren in een soort dossier hebben". Het bedrijf van de man werd elk jaar gecontroleerd, zo vertelde hij ver der, maar tot aan het onderzoek van vorig jaar ging men akkoord met overhandiging door de werk gever van de papieren. Nu eiste men dat de werknemers de papie ren zelf bij zich droegen. "Dat heeft me hogelijk verbaasd" be sloot de man tot zijn verdediging. De officier van justitie vond het "plezierig dat meneer het voor zijn werknemers opneemt. Maar de wet was nu een maal de wet en niet de werkgever, maar de werk nemer moet de papieren bij zich hebben." Op grond van het rechtsbeginsel eiste ze een boete van 50 gulden per werknemer. Opnieuw mocht de werkgever het woord voeren: "Het gaat me niet om de boete, maar om het principe. De officier gaat niet op het feit in dat wij de controleren de agenten kenden. Ik mis in uw betoog dat we elk jaar met dos siers werken. We hebben zelfs kluisjes aangeschaft voor de pa pieren. Ik hoop, meneer de rech ter, op schuld zonder boete". De rechter stelde echter dat de buitenlandse werknemers ook buiten hun werk die papieren bij zich moesten dragen. Maar dat ge beurde ook, volgens de planten- kweker, 's ochtends bij aaan- komst deden zijn werknemers de papieren in de kluis en 's avonds namen ze ze weer mee. De rechter had zich inmiddels bezonnen en velde het oordeel: 'Tot dan toe was de werkwijze van de werkge ver door de controleur geaccep teerd en een aantal jaren gecon troleerd. Dan kan de politie zich niet in een keer formeel opstellen. Inderdaad, schuldig zonder straf'. Aanrijding Onder de aanrijdingen was dit keer in Zoeterwoude de kruising bij de Parallelweg in Zoeterwou de de boosdoener. Een automobi list was gedagvaard omdat hij daar, geen voorrang verlenend, een vrachtwagen zou hebben ge raakt die vervolgens in de berm was terecht gekomen. Deze vrachtwagen, op weg naar Heine- ken, reed volgens de getuigenver klaringen wel 80 kilometer per uur, wat daar te hard is. De auto mobilist was na het ongeval door gereden. "Ik heb er niets van ge merkt, maar ik heb daar op die dag en dat tijdstip wel gereden, dat geef ik toe". Dat de man voor de rechter was opgeroepen was dan ook te dan ken aan twee getuigenverklarin gen over het ongeluk en een na der buurt onderzoek. De automo bilist had namelijk een twee me ter hoge aanhangwagen achter zich met een blauw pvc-zeil erop en een opvallend wit achterlicht. Met behulp van een buurtonder zoek kon de wagen met aanhan ger opgespoord worden. "Ik ben me niet bewust van een aanrijding, dat is het enige dat ik kan zeggen", sprak de man her haaldelijk. Officier mevr. mr. Renkens was ook hier onverbid delijk: "U was op dat tijdstip daar, er zijn getuigenverklarin gen. 180 gulden boete". Rechter Morshuis had wel begrip voor de hoge snelheid van de aangereden vrachtwagen. "We zullen de pijn verdelen, al is de vrachtwagen niet gedagvaard. Ik veroordeel u tot 100 gulden boete." STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11