Nederlandse boer vreest EG-plannen CNV kan Philips niet bijhouden MilieuviiendeKjke boer de klos door milieuwet OPEC blijft extra olie pompen FNV wil klanten sociale diensten koning maken Harde manager vernielt overspannen werknemer Rank Xerox bij rechter voor met-verzuimprernie HOOP VUIL TE NEW YORK DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Ihikman schrikt van hervorming landbouwsubsidies Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL Tienduizenden Nederlandse boeren krijgen flinke klappen bij een drasti sche hervorming van het gemeenschappelijk landbouwbeleid van de EG, die de Europese Commissie heeft voorgesteld. Minister Bukman (landbouw) is daarom geschrokken van de plannen, omdat de Nederlandse landbouw zeer exportgericht is en dus alle belang heeft bij exportsubsidies en prijssteun. Bovendien zal een omschakeling moeilijk zijn, doordat de Nederlandse landbouw intensief is. AMSTERDAM Mensen die een uitkering hebben of er recht op kun nen doen gelden, moeten niet van het ene loket naar het andere wor den gestuurd. Zij moeten zo veel mogelijk alles waar zij mee te ma ken hebben, aan één loket kunnen afhandelen. Onder het motto 'Ge meente wees eerlijk' wil de vak bond FNV proberen via dezelfde ac tie ook daarin verbetering te bren gen. "Het gaat waarlijk niet alleen om de sociale dienst en het arbeidsbu reau", aldus FNV-federatiebestuur- der Henk Muller. "Het gaat even zeer om de gemeentehuizen, wo ningbouwverenigingen en zieken- EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry wil de bestaande subsi dies op de produktie (via garantie prijzen) vrijwel afschaffen en ver vangen door inkomenssteun. Ge hoopt wordt dat voorstellen voor subsidieverlaging ook zullen bijdra gen aan een oplossing voor de juist door die Europese landbouwsubsi dies in het slop geraakte GATT-on- derhandelingen over een vrijere we reldhandel. Morgen vindt in Brussel een ont moeting plaats tussen MacSharry en de Amerikaanse landbouwmi nister Clayton Yeutter. MacSharry zal daar peilen of een zo drastische aanpassing van het meer dan twin tig jaar oude gemeenschappelijke landbouwbeleid (GLB) voor de VS voldoende is om in de GATT toch tot een akkoord te komen. Vooral de kleine boeren in de zwakke regio's van de Gemeen schap profiteren van de plannen, terwijl de grote bedrijven die over schotten produceren zoals die in Nederland veel zijn erop achter uit zouden gaan. Het huidige sys teem van prijssubsidies, waarbij de EG overschotten opkoopt tegen ge garandeerde prijzen, bevoordeelt vooral de grotere boerenbedrijven en de handelaars in landbouwpro- dukten. Daardoor komt 80 procent van de Europese landbouwuitga ven (57 miljard gulden) bij slechts twintig procent van de boeren te recht. Produktievermindering is nodig, omdat de EG niet kan doorgaan met het subsidiëren van overproduktie. Produktievermindering treft de kleine, niet overproducerende boe ren in de landelijke gebieden van vooral zuidelijk Europa en Duits land het hardst. Die hebben daar door eerder inkomenssteun dan prijssteun nodig. De voorstellen van MacSharry zijn in feite een invulling van het aanbod in de GATT om de Europe se interne landbouwsteun de ko mende vijf jaar met 30 procent te verminderen. De EG heeft steeds gesteld dat dan ook de omstreden exportsubsidies vanzelf zullen da len. De VS en andere landen heb ben dat nooit geaccepteerd. Als de interne steun omlaag gaat wordt er minder geproduceerd en zullen de EG-landbouwprijzen dichter in de buurt van de prijzen op de wereldmarkt komen. Er wor den dan minder Europese produk- ten op de wereldmarkt gedumpt, WENEN De olieministers van de OPEC hebben vanochtend hun winterberaad in Wenen afgesloten met een overeenkomst om extra olie te blijven produceren, zolang de Golfcrisis voortduurt. Witteveen weg Dr. H.J. Witteveen (69) gaat met in gang van 1 januari 1991 weg als ad viseur van de raad van bestuur van de Amrobank. Witteveen bekleedde deze functie vanaf 1979. Witteveen is president-commissaris bij vele Nederlandse bedrijven waaronder Robeco en Nationale Nederlanden. Nissan moet betalen De importeur van Nissan-automo bielen in Lisse moet 27,2 procent bijzondere verbruiksbelasting beta len over kortingscheques die ko pers van drie types Nissan in 1985 tijdens een reclamecampagne heb ben gekregen. De belastingkamer van de Hoge Raad heeft dat be paald. Steun scheepsbouw De Europese Commissie heeft gis teren vastgesteld dat de steun die lidstaten in 1991 aan de bouw van grote schepen mogen verlenen niet boven 13 procent van de kostprijs mag uitkomen. Voor kleine sche pen, die maximaal 23 miljoen kos ten, is dat negen procent. Dit jaar la gen de plafonds op respectievelijk 20 en 14 procent. Rectificatie De Vries Gisteren speelde het kort geding van ex-or-lid D. Meijer en het Infor matiecentrum Ondernemingsraden (ICOR) tegen de Staat. Zij eisen rec tificatie van uitlatingen van minis ter De Vries (sociale zaken), die in het blad OR-informatie stelde dat de or een actieve rol moet spelen wanneer het gaat om het signaleren van problemen op de werkvloer. Bedrijfsbus btw-vrij Over busvervoer dat bedrijven or ganiseren voor het woon-werk-ver- keer van hun werknemers hoeft in de toekomst geen btw meer betaald te worden. De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met een wets voorstel van deze strekking. In de overeenkomst wordt be paald dat de 13 OPEC-landen pas te rugkeren naar de in juli afgespro ken gezamenlijke produktie van 22,5 miljoen vaten per dag, als de crisis voorbij is en Kuwayt en Irak zich weer op de oliemarkt aandie nen, zei de Indonesische olieminis ter Ginandjar Kartasasmita. Kort na de Iraakse invasie van Kuwayt op 2 augustus en de instel ling van het VN-handelsembargo tegen Irak en het bezette buurland stelde de OPEC de quoteringsrege ling buiten werking. Het produktie- plafond werd opgetrokken tot 23 miljoen vaten. De 4 miljoen vaten van Irak en Kuwayt die wegvielen werden opgevangen door andere OPEC-landen, die meer gingen pro duceren. Vooral Saudi-Arabie heeft zijn huizen. Loket na loket na loket". "Als je al de wethouders en ambte naren moet geloven, is overal de klant (uitkeringsgerechtigde, oude re) koning. Dan mogen mensen al tijd hun eigen dossier inzien, is er nauwelijks of geen bureaucratie". "Maar de uitkeringsgerechtigde of de oudere weet wel beter. Infor matie is niet volledig, moeilijk te be grijpen, soms onjuist en nogal eens moeilijk te krijgen. De begeleiding laat vaak te wensen over. Formulie ren zijn niet zonder hulp van ande ren in te vullen". De actie moet ertoe leiden dat ie mand die voor een uitkering aanklopt (of alleen maar komt infor meren of hij er wellicht recht op zou kunnen hebben), meteen over alles wordt geinformeerd wat voor hem of haar ook van toepassing zou kun nen zijn. Omdat in de loop van een jaar de omstandigheden kunnen veranderen, zouden al dat soort za ken eens per jaar of per halfjaar met de betrokkene moeten worden doorgenomen. Muller verwacht van de gemeen ten dan ook dat zij allemaal een zelf de beleid opzetten voor de 'bijzon dere bijstand'. Uit een onderzoek van de consumentenorganisatie 'Konsumenten Kontakt' bleek vo rig jaar dat iets meer dan de helft van de mensen met een minimum inkomen geen beroep deed op een voorziening uit de bijzondere bij stand terwijl ze daar wel recht op hadden. Konsumenten Kontakt stelde vast dat het pakket voor de bijzon dere bijstand per gemeente sterk verschilde. het belangrijkste bezwaar van de Amerikanen en de andere land- bouwexporterende landen. In Duitsland is positief op de con cept-voorstellen gereageerd. De Duitse regering heeft steeds voor inkomenssteun ten behoeve van de vele kleine boeren gepleit. De Fran sen, die een vooral op de export ge richte landbouw hebben, vrezen echter voor grote verliezen als de boeren geen exportsteun meer krij gen. Een extra probleem is dat inko menssteun vooral door de lidstaten zelf betaald moet worden. Landen met financiële problemen, zoals bij voorbeeld Italië, Griekenland en Portugal, kunnen daardoor in nieu we moeilijkheden geraken. De EG zou deze landen dus moeten bij springen. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid is in de jaren zestig ge formuleerd. Maar zelfs in het EG- verdrag uit 1957 staat al dat de Eu ropese boeren de kans moeten krij gen hun produktie te verhogen en een goed inkomen te verdienen. De praktijk heeft dat beleid echter steeds moeilijke uitvoerbaar ge maakt. DORDRECHT (GPD) - Eenderde van alle leidinggevenden raakt in 'machowereld' van de managers psychisch uit evenwicht. "Dat heeft te maken met diepgewortelde aspi raties, die niet worden gereali seerd", zei gisteren de klinisch psy choloog De Moor. Dat alleen de zwakkere en minder verdienstelijke werknemers door stress geveld worden en uiteindelijk lijden aan het zogenoemde 'bum-out'-syn- droom (opgebrand), is volgens De Moor een misverstand. "Mensen belanden in dit eindsta dium van langdurige stress, juist als ze een grote, idealistische inzet ver tonen. Ze identificeren zich teveel met het werk, hebben te hoge ver wachtingen en zijn bang dat ze de greep op de processen verliezen. Uiteindelijk zijn ze ervan overtuigd dat ze geen prestatie meer kunnen leveren, terwijl ze er potentieel nog toe in staat zijn", zei de hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Bra bant gisteren. De 'verlichte' manager beseft meer en meer dat stress een volks ziekte is, die ook zijn eigen werkne mers kan treffen. "Hij ziet dat men sen om hem heen doodvallen, dat er misbruik gemaakt wordt van regel geving en dat mensen ziek thuis blijven. Hij richt zich daarom meer op preventie, iets dat de 'machowe reld' van managers niet toestaat. Daar wordt preventie gezien als een overbodige luxe, die teveel geld kost. Er wordt gewacht op signalen tot de stoppen door slaan, want men zou eens als slappeling betiteld NEW YORK Zo hoog als de Empire State Building ligt het huisvuil niet kunnen worden in New York. De hopen groeien echter snel nu het personeel van de particu- "De harde jongens denken dat ze liere afvalbedrijven voor de derde achtereenvolgende dag staken, (foto afp> er panklare recepten voor hebben, door de werknemer op een zijspoor te zetten. De gouden handdruk en WAO laten mensen vertrekken door de zijdeur. Deze maatregelen leiden tot een vernietiging van kapitaal en het afstoten van geëngageerde en ambitieuze mensen", aldus De Moor. Volgens de hoogleraar bestaan er veel misverstanden over het ver schijnsel stress. Mensen die eraan lijden, verdoezelen het vaak door zich te beroepen op ingeslepen ge woonten of op de bureaucratie waarin men functioneert. De Moor noemde een 'time-out' een goede re medie tegen stress. Want het gaat om normaal functionerende men sen, die even rust nodig hebben. Het middenkader vormt de groot ste zorg op dit gebied. Er wordt al een ander accent gelegd op manage ment. "Mensen worden door ge richt management betrokken bij waar ze mee bezig zijn. Er wordt be seft dat het werk met en door de mensen gemaakt wordt", zei De Moor. 14 min Saddams ROTTERDAM (GPD) - Minis ter Andriessen (economische za ken) heeft een grapje over de Iraakse leider Saddam Husayn geschrapt uit zijn voorwoord in een fotoboek van de grafische industrie. Het luidde als volgt. 'Hoeveel inwoners heeft Irak? Achtentwintig miljoen. Veer tien miljoen Irakezen en veer tien miljoen afbeeldingen van Saddam Hussayn'. Gelet op de politieke situatie leek de grap Andriessen niet verstandig. De Kuwaytse minister van olie, Rachid Sa lem Al-Amiri, wordt omstuwd door journalis ten bij het begin van de 88-ste OP EC-conferen tie, die gisteren in Wenen van acquit ging. Al ler ogen zijn ge richt op een persman buiten beeld. (foto AP) produktie drastisch opgevoerd. De 5,4 miljoen vaten die de Saudi's op grond van de verdeelsleutel van juli op de markt mochten brengen zijn opgevoerd tot een kleine 9 miljoen vaten per dag. Als de Golfcrisis voorbij is, zullen de Saudi's hun produktie echter moeten terug brengen naar het in juli afgespro ken niveau, dat gericht was op een prijs van 21 dollar per vat. Sinds de crisis vertoonde de olieprijs grote schommelingen en lag zelfs enige tijd rond de 40 dollar per vat. De prijzen van ruwe olie zijn gis teren gedaald als gevolg van de bij eenkomst van de OPEC-landen. De notering van de meest verhandelde soort West Texas Intermediate voor levering in januari daalde op de ter- mijnmarkt in New York met 1,06 dollar tot 25,35 dollar per vat (159 li ter). Op de Londense oliemarkt daalde de prijs van Brent-olie voor levering in januari met 1,14 dollar tot 25,91 dollar per vat van 159 liter. EINDHOVEN (ANP) - De Indus trie- en Voedingsbond CNV heeft Philips om een extra overleg ge vraagd omdat de tientallen reorga nisaties niet meer zijn bij te houden. Bovendien komt door de snelheid waarmee Philips de herstructure ringen wil afronden de zorgvuldig heid onder druk te staan. Bestuur der D. Terpstra van het CNV heeft dit gisteren meegedeeld. Het regent volgens hem elke dag berichten over Philips. "We zitten dagelijks op diverse plaatsen in het land met directies van Philips aan tafel. Dat is niet meer te behappen", aldus Terpstra, die zegt zich grote zorgen te maken over de recente ontwikkelingen bij Philips. Volgens hem zijn er, vermoede- VENRAY (ANP) De kopieerapparatengigant Rank Xerox moet voor de rechter komen voor een niet-verzuimpremie. De regeling houdt in dat werknemers die zes maanden lang niet ziek zijn en geen gebruik maken vap een speciale verlofregelingen voor doktersbezoek en huwe lijken een bonus krijgen van 250 gulden. De Industriebond FNV is daarover heel boos en heeft een kort ge ding aangespannen tegen Rank Xereox, omdat de premie in strijd zou zijn net de cao. Bovendien heeft de Industriebond FNV grote bezwaren tegen de regeling, onder meer omdat niet de oorzaken van het ziekte verzuim worden aangepakt maar slechts de gevolgen. Volgens H. Clevis, directeur sociale zaken van Rank Xerox, is de re geling niet in strijd met de cao. "De werknemers hebben een vrije keu ze" aldus Clevis. In vergelijking met Xerox-fabrieken in Frankrijk en Engeland steekt het verzuim in de vestiging in Venray bijzonder on gunstig af, aldus Clevis. "In Frankrijk bedraagt dat ruim drie procent en in Engeland ongeveer vier procent. Bij ons is het ongeveer zeven procent". Inmiddels is het verzuim door de premie 15 procent minder. lijk ten gevolge van de haast die Philips heeft, ook dingen gebeurd die in strijd zijn met het eerder op centraal niveau afgesproken cen traal sociaal plan. "De grenzen zijn wat ons betreft dan ook bereikt. Wij kunnen het niet meer bijhouden en de wijze waarop de reorganisaties door Philips worden uitgevoerd klopt niet meer. Daar willen we voor 20 december met de onderne ming over praten", aldus Terpstra. Bij de vestiging van Philips in Nijmegen verdwijnen voor het eind van het volgend jaar nog eens 427 arbeidsplaatsen. Uiteindelijk blij ven er in Nijmegen 2500 arbeids plaatsen over. Nu werken er nog een kleine 3200 mensen. Philips Nijmegen is de grootste vestiging buiten Eindhoven. Er worden on derdelen van elektronica gemaakt, voornamelijk chips. Eerder dit jaar werd al bekend dat er in het kader van de herstructurering van de Di visie Components 332 banen verlo ren zouden gaan. De nu aangekon digde reorgansatie is het gevolg van de operatie Centurion, die is be doeld om de efficiency te vergroten. Distriktsbestuurder G. Fonteyn van de Industriebond FNV zei gis teren 'nogal geschrokken' te zijn. "Het aantal van 427 is groter dan wij hadden verwacht. Je kunt je langza merhand afvragen of Philips met deze reorganisatie niet in eigen vlees snijdt. Het lijkt erop dat Phi lips teveel door-reorganiseert". OOSTERHESSELEN (GPD) - In Nederland proberen 450 landbou wers hun bedrijf op een ecologisch verantwoorde manier te runnen. Hun mestproduktie ligt stukker la ger dan bij een doorsneebedrijf. Desondanks bedreigt de overheid het voortbestaan van de milieu vriendelijke veehouderij, zo hebben Lucas de Groot en Margo Bot uit Oosterhesselen in Drenthe ge merkt. De Groot: "Ons bedrijf moet mis schien dicht door wetgeving, die is gericht op bedrijven die de afgelo- Wagenweg 208. 2012 NM. Telefoon 023-319381. Postbus 3054. 2001 DB Haarlem. pen decennia het milieuprobleem in de landbouw hebben gecreëerd en het milieu vele malen meer be lasten dan wij doen. En wij zijn niet de enigen. Meer boeren zal dit over komen". Het echtpaar De Groot-Bot begon in 1985 op grond van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in de Drentse gemeente Ooster hesselen een veehouderij. Het be drijf is 52 hectare groot en telt nu 39 melkkoeien. De Drentse boer runt zijn bedrijf volgens ecologische normen. Het gevolg is dat de koeien een melkproduktie hebben die on geveer een derde lager ligt dan bij een gemiddelde boer, maar de am- moniakproduktie ligt ook veel la ger. Dat wordt onder meer bereikt door ander voer te gebruiken en door op een andere manier met de uitwerpselen van de koeien om te gaan. De mest wordt in een stal op gevangen waar stro is gestrooid. Het stro neemt de uitwerpselen op, waardoor veel minder verzurende ammoniak ontstaat. Alles leek goed te gaan, totdat de rijksoverheid in 1987 de 'ecologi sche richtlijn' vaststelde. Deze be paalt hoeveel ammoniak veehoude rijen in een 'verzuringsgevoelig' ge bied gezamenlijk mogen uitstoten. Dergelijke gebieden zijn meestal beschermde natuurgebieden. Op basis van de ecologische richt lijn dreigt de gemeente Oosterhes selen nu een hinderwetvergunning voor een nieuwe stal te weigeren aan De Groot en Bot. De Inspectie voor de Milieuhygiëne van het mi nisterie van VROM heeft de ge meente onlangs geadviseerd geen vergunning te verlenen. Het boe renechtpaar vreest dat, als zij geen toestemming krijgen om een nieu we stak het bedrijf over de kop gaat: zonder stal immers geen boerenbe drijf. De Groot: "Volgens de regels is er geen speld tussen te krijgen" maar in de praktijk slaat het echt nergens op". Volgens een onderzoek van een in genieursbureau uit Driebergen ligt de uitstoot van ammoniak per hec tare bij De Groot negentig procent lager dan bij een gemiddeld melk veebedrijf. Per koe komt het neer op 60 tot 74 procent minder. De Groot: "Wij worden gestraft voor wat anderen doen. Die ecologi sche richtlijn is gemaakt om het milieu te sparen en een boer die dat doet, moet zijn bedrijf opdoeken. Als alle Nederlandse boeren hun bedrijf zouden uitoefenen, zoals wij dat doen, zou de melkproduktie weliswaar lager liggen en het ver werken van de mest zou arbeidsin tensiever zijn, maar het hele mest probleem waar nu al jarenlang over wordt gepraat en waar allerlei tech nische oplossingen voor worden ge zocht, zou niet eens bestaan. Het tweetal voelt zich gesteund door de Nederlandse Vereniging voor Ecologische Landbouw (NVEL). Het geval De Groot staat niet op zich, aldus de NVEL. Er zul len meer ecologische boeren wor den getroffen door de richtlijn, voorspelt de NVEL. Proefproject Een woordvoerder van het ministe rie van milieuhygiëne in Den Haag zegt dat het zeker niet de bedoeling van de inspectie is om een eind te maken aan het bedrijf van De Groot. "Het advies van de inspectie is negatief, omdat de norm nu een maal wordt overschreden. Maar on dertussen zoeken we wel naar een oplossing. De ecologische richtlijn is gericht op grote, gangbare bedrij ven en niet op dergelijke kleine". VROM zegt landeigenaar Natuur monumenten gevraagd te hebben een inventarisatie te maken van alle ecologische boeren die door de richtlijn in problemen kunnen ko men. "Als we dat weten, kunnen we naar een oplossing zoeken. We over wegen van het bedrijf van De Groot een proefproject te maken. Als je dat doet, zou een tijdelijke hinder wetvergunning soelaas kunnen bie den en het probleem uit de wereld zijn". Bij de Philipsvestiging in Drach ten verdwijnen door de reorganisa tie bij het concern honderd arbeids plaatsen. Volgens Bart Bruggeman van de Industriebond CNV gaat het om een verlies van 5 procent van de totale werkgelegenheid bij de vesti ging. Lloyd's vergoedt door Irak genaaste luchtvloot Kuwayt LONDEN (Rtr) De verzekeraar Lloyd's of London heeft de claim van Kuwayt van 300 miljoen dollar voor vijftien vliegtuigen die door Irak in beslag zijn genomen, toege wezen. Dit is het hoogste bedrag ooit en het maximum dat bij oor logsrisico's wordt uitbetaald. Het besluit om uit te betalen heeft lang op zich laten wachten. Eerst moest terdege worden vastgesteld dat het geld bij de rechthebbenden terecht zou komen en niet bij de Iraakse bezetters in Kuwayt. Het bericht dat tot uitbetaling wordt overgegaan kwam hard aan in de verzekeringsmarkt, die de laatste paar jaar toch al flinke uitkeringen heeft moeten doen. In 1988 zorgde de ramp met het boorplatform Pi- per Alpha voor enorme schade claims en in de jaren ervoor leverde de oorlog tussen Iran en Irak veel grote claims op. Irak heeft de Kuwaytse vliegtui gen inmiddels in zijn eigen lucht vloot ingelijfd. De verzekeraars hebben weinig kans dat ze iets van hun geld terugzien. Cao rond: minstens 3,5 procent erbij voor schoonmakers UTRECHT (ANP) - De eerste grote cao is vannacht rondgekomen. Na negen uur onderhandelen ligt er voor de 125.000 werknemers in het schoonmaak- en glazenwassersbe- dryf een principeakkoord op tafel dat onder meer voorziet in een loonsverhoging van 3,65 procent voor de laagstbetaalden (80 procent van de werknemers) en 3,5 procent voor de rest van de werknemers in de bedrijfstak. De loonsverhoging gaat per 1 ja nuari 1991 in. Zowel werkgevers als werknemers toonden zich na afloop van het overleg redelijk tevreden over het resultaat. Onderhandelaar M. Hagen van de Industriebond FNV sprak van een "alleszins ver antwoord en redelijk compromis dat we met een positief advies aan de leden zullen voorleggen". De FNV-bond was de onderhandelin gen ingegaan met een looneis van vier procent.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5