'Niet ingrijpen in aftrek hypotheek' 'Fraudebestrijding levert 4 miljard op' CDA, PvdA tegen bezuinigingsplan Lubbers VARA niet blij met nieuws uit Moskou over hulpactie Kamer heeft grote moeite met medicijnen-plan Simons NIEUW HUIS SOCIALE ZAKEN De Vries wil kerncentrales niet sluiten Dode bij storm Alleen de zware shag ontbrak in Abudabir i DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) CDA en PvdA zien niets in het idee van premier Lubbers om de be lastingaftrek van hypotheekrente te beperken. De fracties denken eerder aan een extra verhoging van de huren, gekoppeld aan een zelfde verhoging van het huurwaardeforfait, de belastingtoeslag voor huiseigenaren die zelf in hun woning wonen. Ook oppositiepartij en VVD en D66 hebben zich tegen een beperking van de aftrek hypotheektrente gekeerd. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Vara is niet blij met de 'verwarrende be richtgeving' van Nederlandse jour nalisten uit Moskou over de Neder landse voedselhulpactie aan de Sovjetunie. VARA-voorzitter Van Dam schrijft dat aan de Nederland se ambassadeur in Moskou, J. Vos. De ambassadeur had eerder de ainuassaaeur naa eeruer ue u- vrees uitgesproken dat de organisa- fe[s"00d- Hij beschuldigt de jour- name Roemenie, komen ook voor toren van de actie ten onrechte het "?.s?n van. 'n. b(!slu't ondersteuning u.t Nederland in beeld zouden schetsen van enorme hongersnood in de Sovjetunie. Van Dam spreekt dat tegen. Hij heeft met de conclusie dat "het doel van aanmerking, onze actie deugt We hoeven niet in verwarring te raken van kritische kanttekeningen. Dat is een oude blad. Ruim driekwart gelooft dat de Russen een gebrek aan medicijnen hebben. 56 procent denkt dat er voedselgebrek heerst. Maar de meeste ondervraagden denken ook dat Etiopië er slechter voor staat; Rusland komt op de tweede plaats gevolgd door Bangladesh en het Sa- hel-gebied. Dat het er in Afrika, wat voedsel betreft, beduidend slechter voor staat, is ook de mening van de geza- De Stichting Oecumenische Hulp menlijke hulporganisaties. Zij heb- (SOH), waarin de grote kerken in ben gisteren besloten om in de Nederland samenwerken, doet niet tweede week van januari een hulp- Vos een kopie gestuurd van de brief Z S'T ua i een aan het VARA-personeel, waarin iNeaerlandse gewoonte waar we zelf mee aan fondsenwerving ten be- actie te houden voor hongerend het doel van de actie wordt uitge- ook va.akaan mee doen. Maar nu hoeve van de actie. SOH vindt dat Afrika. Het is nog onzeker in hoe- uitge legd. Van Dam stelt daarin dat geen hongersnood heerst in de Sovjetu nie, maar dat er door hamsterwoede en zwarte handel wel voedelstekor- Tegelijk met de brief van Van Dam kondigde de voorzitter van het ten zijn in grote steden. Zwakke comité van aanbeveling van de ac- groepen zouden daar de dupe van tie, G. Braks, een koerswijziging beter blijvende hulp op lagere ter- verre de actie kan rekenen op on mijn kan woren geboden. Verder dersteuning van de televisie, maar wil de SOH eerst een onderzoek de organisaties verwachten niet dat naar het falende distributiesysteem de VARA-actie 'Help de Russen de in de Sovjetunie. Een ander punt winter door', zaterdag, een negatie van kritiek van de SOH is dat de si- ve invloed zal hebben op de op- aan. Volgens Braks moet het vooral tuatie in Rusland niet nijpender is brengst van de Afrika-actie. Op zijn beurt laat Van Dam aan gaan om gerichte hulp aan kansar- dan in andere Oosteuropese landen. Minister Pronk (ontwikkelingssa- Vos weten dat de actie hinder on- me groepen, zoals bejaarden. Die Een kwart van de Nederlanders is menwerking) heeft gisteren in de Gisteren werd bekend dat premier eigenaren van woningen moeten in- Lubbers in het kader van de discus- leveren en niet alleen degene die sies over de financiële problemen toevallig van het kabinet, het idee had geop- heeft, perd de aftrek van hypotheekrente te beperken. Dat zou in fasen moe ten gebeuren, waarbij uiteindelijk de aftrek van de hypotheekrente tot 66 procent teruggebracht zou moe ten worden. Het plan is ook beke ken door ambtenaren van het mi nisterie van algemene zaken en in CDA-kring besproken. een hypotheekschuld "Alle mogelijkheden en onmoge lijkheden worden met de omvang rijke tussenbalans in voorberei ding. op de hand genomen en beke ken. De minister-president doet daar actief aan mee", aldus een woordvoerder van Lubbers. Beper king van de aftrek zou op termijn 2 miljard gulden kunnen opleveren. Bij het CDA wordt erkend dat het idee van Lubbers bekend is, maar beperking van de aftrek van de hy potheekrente is voor het CDA niet aan de orde. Bij de PvdA kende men het plan-Lybbers niet. Er wordt echter afwijzend op gerea geerd. Volgens de PvdAzullen alle Bij de WD wordt het idee van Lubbers "onbegrijpelijk en onaan vaardbaar" genoemd. De fractiele den De Korte en Koning hebben Lubbers inmiddels om opheldering gevraagd. D66-voorman Van Mierlo zei met zorg kennis te nemen van de suggestie ,die al tot zo veel onrust heeft geleid. In Den Haag was het gisteren on duidelijk of Lubbers zijn plan be doeld heeft om de financiële proble matiek voor 1992 en later deels mee op te vangen, of om een zich aandie nende nieuwe belastingtegenvaller over 1990 mee op te vangefi. Die te genvaller wordt geschat op 3 mil jard gulden en komt bovenop een reeds eerder dit jaar ontstane tegen valler van 2,5 miljard gulden en de doorwerking van een belastingte genvaller uit 1989 van 1 miljard gul den. De tegenvallers worden voor een deel toegeschreven aan de toe nemende vraag naar hypotheken, en dus de aftrek van hypotheekren te. Bovendien leidt een stijgende rente tot steeds hogere aftrek voor belastingen. Bezuinigingen Minister De Vries (sociale zaken) heeft gisteren nog eens gezegd te genstander te zijn van hogere belas tingen en een hogere premiedruk. Hij vindt dat het kabinet bij het op maken van de tussenbalans de op lossing vooral moet zoeken waar het probleem is ontstaan; namelijk aan de uitgavenkant. Bezuinigen dus. De Vries zei gisteren op een spreekbeurt vooral te denken aan defensie-uitgaven. Daarnaast vindt ook De Vries dat er aanleiding is om te kijken naar subsidies in de volks huisvestingssfeer en naar het huur waardeforfait. dervindt van de berichtgeving uit hulp moet worden gegeven in de Moskou. Nederlandse journalisten vorm van aanvullend voedsel, maar in de Sovjetunie zouden ten onrech- ook met medicijnen en vitamine- te suggereren dat in Nederland de preparaten. Ook wordt de hulp niet stichting Voedselhulp aan Russen langer beperkt tot de Sovjetunie, het beeld creëert van enorme hon- Andere landen in Oost-Europa, met overigens bereid geld over te ma ken voor de voedselhulpactie. Dat Kamer gezegd dat het kwartje dat hij bovenop elke gulden legt die za- blijkt uit een steekproef die gister- terdag wordt binnengehaald, het avond onder 720 Nederlanders is 'kwartje van Pronk', niet ten koste DEN HAAG (GPD) - De Kamer heeft grote moeite met een nieuw systeem voor prijsbeheersing van geneesmiddelen, het GVS. Het sys teem. voorgesteld door staatssecre taris Simons (volksgezondheid) voorziet in een vaste vergoeding per medicijn. Is het geneesmiddel duurder dan moet de patiënt de ex tra kosten zelf dragen. Met het GVS denkt Simons de medicijnkosten met circa 1 miljard gulden te kun nen beperken. CDA-kamerlid Lansink stelde gisteren in een overleg met Simons dat zijn fractie alleen onder voor waarden akkoord kan gaan met het GVS. Zo moet worden voorkomen dat chronische patiënten door het Alarm? Bel 06-11 gratis uit de cel ALKMAAR (GPD) - Het alarmnummer 06-11 kan straks gratis wordén gebald vanuit de bijna achtduizend telefooncel len in Nederland. PTT Telecom denkt zelfs aan een 06-11-druk- knop om geen kostbare secon den verloren te laten gaan bij ernstige ongelukken. PTT Tele- com-woordvoerder De Vos: "Niet iedereen heeft een kwartje of een kaart bij de hand 'als elke seconde telt', zoals de slogan van 06-11 luidt. Daarom hebben we Binnenlandse Zaken voorge steld er een gratis nummer van te maken". De verwachting is dat dit in de loop van volgend jaar gebeurt. GVS met hoge extra lasten worden opgezadeld. Tegelijk moet voor Lansink vaststaan dat ook inder daad geld wordt bespaard. De CDA'er stelde dat kostenbeheer sing veel eerder te bereiken valt door beperking van het aantal (vo lume) geneesmiddelen dan door prijsmaatregelen. De Pree (PvdA> eiste eveneens waarborgen voor chronische pa tiënten. Voor hen moet een pakket geneesmiddelen voorhanden blij ven zonder bijbetaling. Ook hij vroeg garanties dat kostenbeheer sing wordt gehaald en dat de EG met het GVS kan instemmen. Staatssecretaris Simons maakte gisteren al bekend dat haast moet worden gemaakt met het GVS. Hij verwacht op korte termijn een te genvaller van 250 miljoen gulden op de kosten voor geneesmiddelen. Maandag antwoordt hij op de vra gen van de Kamerleden. Denktank PvdA: milieubelasting DEN HAAG (ANP/GPD) - De 'denktank' van de PvdA, de Wiardi Feckman Stichting adviseert mil ieuheffingen in te voeren op pro- dukten die het milieu vervuilen. Op termijn zou er een algemene milieu belasting, 'ecotax', moeten komen op het gebruik van grondstoffen en brandstoffen. De stichting neemt daarbij voor lief dat de economi sche groei in sommige gevallen zal worden belemmerd "met alle gevol gen vandien voor rendement, inko men en werkgelegenheid". Roos verdwijnt uit PvdA-vuist ROTTERDAM (GPD) - Het is gedaan met de rode roos in de vuist van de PvdA. Dit symbool, jaren de huisstijl van de sociaal democraten, verdwijnt voor nieuwe thema's waarin overi gens wel de kleur rood de hoofd rol speelt. "Te denken valt aan een poster met daarop een rode taartpunt waar onder staat: 'Met rood kun je delen'. Dat slaat dan op een eerlijke inkomensverde ling". aldus een woordvoerder van de partij. En: "Twee rode pumps met daar onder de tekst: 'Met rood kom je hogerop', waarmee verwezen wordt naar de emancipatie". Volgens dé PvdA-voorlichter was de roos niet meer van deze tijd. Er moest een modernere huisstijl komen. "De bedoeling is dat alles op 1 februari rond is. Dan start de campagne voor de Statenverkiezingen op 6 maart". Het symbool van de roos in de vuist onstond in de jaren zestig. De nieuwe thema's worden door de partij bedacht en later uitge werkt door een reclamebureau. DEN HAAG Een glazenwasser is bezig met de ramen van de immense verbindingshallen tussen de verschillen de afdelingen in de nieuwe behuizing van het ministerie van sociale zaken. Maandag is de verhuizing begonnen. Eind dit jaar moeten alle ambtenaren 'over' zijn. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Minister De Vries (stoomzaken) ziet geen aanlei ding de kerncentrales van Borssele en Dodewaard te sluiten. Dat ant woordt hij op vragen van de Kamer leden Feenstra en Zijlstra (PvdA), Tommei (D'66) en Willems (Groen Links). De kamerleden willen sluiting van beide centrales naar aanleiding van een artikel van prof. Andriesse en uitlatingen van voorzitter Tur kenburg van de Bezinningsgroep Energiebeleid. Deze baseerden zich op onderzoek van het Energiecen trum Nederland, waaruit zou blij ken dat sommige storingen tot ern stige beschadigingen van de reac torkern zouden kunnen leiden. De reactiviteitsstoringen die in de afgelopen jaren zijn uitgevoerd, ge ven volgens minister De Vries vol doende waarborg dat er geen be langrijke veiligheidsproblemen zijn bij Borssele en Dodewaard, die om directe maatregelen vragen. De re activiteitsstoringen waarvan in de vragen sprake is (en waarbij zich ontploffingsgevaar zou kunnen voordoen), vormen volgens De Vries "geen vergeten scenario's" en krijgen ook nu nog de aandacht die ze verdienen. DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA willen door een betere bestrij ding van fraude, misbruik en onei genlijk gebruik bij belastingen, uit keringen en subsidies, de komende DEN HAAG (GPD) - Ten noorden van Ameland is gisteren een 32-jari- ge visser uit Den Helder om het le ven gekomen toen hij bij de noord wester storm overboord sloeg. De storm, hier en daar aanwakkerde tot windkracht 10, heeft weinig mate- besparen. De WD drong al langer aan op strenge fraudebestrijding. Minister Kok (financien) wees dat toen af. Vreugdenhil (CDA) en Vermeend organisaties die betrokken zijn bij fraudegevallen en ontdekte truc's belastingen, sociale zekerheid en om regels te ontduiken, voortaan te subsidies. Behalve een administra tieve aanpak, zal ook strafrechtelijk moeten worden ingegrepen, aldus CDA'er De Leeuw. Hij stelde voor notoire fraudeurs uit te sluiten van de sociale zekerheid. Voorts wilde hij meer gebruik gaan maken van anonieme tips. en de staatssecretarissen Ter Veld (sociale zaken) en Van Amelsvoort (financiën) zullen de Kamer komen de week antwoorden. Schoots (PvdA) zei dat bij terug- wiuiuudtiii iu, neen weinig maic- betoogden gisteren dat er^al- vorderen van ten onrechte verkre- riele schade aangericht. Ook het Lstrijdfn?op plpfer staan In de gen uitkeringen, de bruto uitkering verkeer ondervond nauwelijks hin- «wsn.cn vciusgcuaoiu, uua ...- der. Volgens de verkeerscentrale in SfJSÏ tSL X clusief. belastingen en sociale pre- moet worden teruggehaald, dus i Driebergen waren er wat meer aan rijdingen dan normaal en ontston den er ook wat meer files "maar al les bij elkaar viel het erg mee", al dus een woordvoerder. De schuiven van de stormvloed kering in de Oosterschelde zijn gis- wat. Vreugdenhil opperde alle in stanties die bezig zijn met fraudebe strijding onder te brengen in één verband. Hij stelde verder voor een aparte staatssecretaris voor fraude- bestrijding te benoemen omdat de trokkene niet verder mies. Linschoten (WD) zei dat er naast het terugvorderen van het geld ook een echte straf moet zijn: een korting op de uitkering of boe te. Het nu geldende beleid dat be- mag terugval len dan 90 procent van de mini- huidige staatssecretarissen teren zowel 's morgens als 's avonds n'S'"S.f®kn uÜku6" V°?.r d'6 mum-uitkering, zou daarbij moeten uit voorzorg neergelaten. De slui- ™^e taak We hebben ook een worden geschrapt. staatssecretaris natuurbeheer, en Vermeend (PvdA) rekende de Ka- dit levert meer op, aldus de mer voor dat voor 17 tot 21 miljard gulden wordt gefraudeerd. Fraude de sociale zekerheid alleen al kost DUBAYY/LARNACA lucht kwamen ze vannacht aan op Schiphol. De eerste groep van 71 ziening die door de baggeraars zeer werd gewaardeerd. "Het gaf je de mogelijkheid ook thuis goed de vin- Opge- ger aan de pols te houden als daar spanningen ontstonden. Wij kon den het thuisfront daardoor vaak voorzorg neergelaten, ting van gisteravond was de zeven de dit jaar. De storm richte geen ^DA? schade aan aan de dijken. Wel is hier en daar sprake van enige duin afslag, maar niet meer dan gebrui kelijk bij najaarsstormen. De woordvoerders van CDA en PvdA bepleitten ook een koppeling per jaar 4 miljard, zwart werken 3 van alle computerbestanden bij de miljard. De PvdA'er stelde voor ADVERTENTIE Overvallers De Enschedese politie heeft giste ren een 23-jarige man aangehouden die wordt verdacht van een overval op een pompstation, afgelopen weekeinde. Van een tweede ver dachte is de identiteit bekend. De politie kwam de mannen op het spoor nadat op de lokale tv van Al melo een videoband was afgespeeld met beelden die een camera in het pompstation had gemaakt van- de overval. De politie spreekt van een "geslaagd experiment". Cadeaubonnen De Amsterdamse politie onder zoekt een groot aantal klachten over de Euro Cadeau Cheque. De organi satie die de cadeaubonnen in de handel heeft gebracht zou beweren dat de cheque overal inwisselbaar is. maar dat blijkt niet het geval te zijn. Sint in Senaat PvdA-voorzitter Sint zal waar schijnlijk volgend jaar in de Eerste Kamer zitting nemen. Het PvdA-be- stuur vindt dat de voorzitter van een politieke partij in de Senaat hoort plaats te nemen en heeft haar op de kandidatenlijst gezet. Leden van de Eerste Kamer worden gekozen de provinciale staten en die worden ge kozen op 6 maart 1991. Moord De rechtbank in Leeuwarden heeft vanmorgen een 25-jarige man ver oordeeld tot 12 jaar cel. Hij zou twee jaar geleden een 32-jarige man heb ben doodgeschoten toen hij hem aantrof in de woning van zijn ex- vriendin. Ook zou hij de pony van een andere vriendin met vuurwerk om het leven hebben gebracht. De man werd onlangs pas aangehou den na een anonieme tip. Verwacht uw spaargeld ook zo'ti zonnig rendement: 13,6...en belastingvrij? Sparen met 13,6% rendement en dan ook nog belastingvrij? Inderdaad, dat kan. Want Spaarbeleg, een 100% dochter van AEGON, heeft KoersPlan ontwikkeld. Een unieke combinatie van sparen en beleg gen, waarbij uw spaargeld door de beleggings experts van AEGON wordt belegd. Zij beleggen uw spaargeld in aandelen, die ervoor zorgen dat uw spaargeld een zonnig rendement kan behalen. Geen rompslomp voor u en minder risico's dus. Beleggen is nu net zo eenvoudig als sparen. U kunt al meedoen met KoersPlan vanaf een vast bedrag van f 50,- per maand. Over het rendement (in 1989 liefst 13,6%) betaalt u géén belasting. U wilt meer weten? Vul vandaag nog de bon in, stuur hem op en u ontvangt direct uitgebreide informatie. U kunt ook bellen: 03402-37322. KoersPlan. Sparen met liet rendement van beleggen! Nederlandse baggeraars stond wat geruststellen als die weer eens vooral de laatste tijd onder druk. iets spannends hadden gelezen". al- Maar hoe spannend ook, van oor- dus een van de baggeraars, logssfeer hebben ze weinig gemerkt Hoewel sommigen meer dan een in het zuidoosten van Irak, waar zij half jaar in Irak hebben gezeten, vanaf maart dit jaar een vaargeul zeggen de baggeraars bijna allemaal van dertig kilometer tussen dat zij zich nooit als gegijzelden Abudabir en Umm Qasr hebben uit- hebben beschouwd. "Eigenlijk was gebaggerd. er niet zoveel verschil tussen vóór Ook de dagen rond 2 augustus, de en na 2 augustus. Je had steeds je dag dat Irak Kuwayt binnenviel, ge- werk, en dat betekent bij ons dat je beurde er in de omgeving van de weinig tijd hebt om over iets anders baggeraars nauwelijks iets. "Je te tobben. Het is dan twaalf uur op, merkte het eigenlijk alleen als je twaalf uur af, zeven dagen per week. naar de stad Basra ging," vertelt één Of acht uiy op, acht uur af, ook ze- van de baggeraars. "De mogelijk- ven dagen per week. En toen het fei- heid om de stad in te gaan (om ons telijke werk klaar was begon te ontspannen) bleef ook na 2 au- meteen de demobilisatie. Dat bete- gustus bestaan en toen merkte je kende dat we al het losse materiaal wel dat er steeds meer soldaten in op drijvende bakken moesten laden de stad waren. Af en toe gaf dat wel en vervolgens moesten vastlassen een beetje een angstig gevoel maar om het geheel zeewaardig te maken, in de buurt van ons werk merkte je Ook dat was een gigantische klus eigenlijk nauwelijks iets. Ergens waarmee we eigenlijk pas begin rond die 2e augustus hebben we een deze week klaar waren. Nogmaals, tank voorbij zien komen, maar dan we hadden daardoor nauwelijks tijd heb je het wel gehad". om erover te tobben of we wel of Over het verloop van de Golfcrisis geen niet-gegijzelden waren", werden de baggeraars vooral opde D hoogte gehouden via de uitzendin- rrima lUl gen van de Wereldomroep. "Er is ze- Veel contacten met Iraki's hadden ker de afgelopen weken, toen de de baggeraars niet. "Er is wat dat spanning opliep, veel naar die zen- betreft natuurlijk nogal een taalpro- der geluisterd", aldus eén van de bleem", aldus één van hen. "Hun baggeraars. "Dat komt natuurlijk Engels is over het algemeen even ook omdat het sturen van kranten slecht als ons Arabisch". Alleen lei tijdschriften na 2 augustus al dinggevenden van het baggerpro- snel werd gestaakt. Niet alleen om dat het in de praktijk steeds moeilij ker werd, maar ook omdat we wil den voorkomen dat mensen te veel ject hebben wat contacten gehad. Eén van hen wil daar, zonder zijn naam te noemen, wel iets over kwijt. "Kijk, iedereen heeft nu de emotioneel door schreeuwende kant tegen Saddam Hussein geko- JA ,ik wil meer weten over KoersPlan, de unieke combinatie van sparen en beleggen. Stuur mij -geheel vrijblijvend- meer informatie. Naam:M/V Adres: krantenkoppen en dergelijke wer den beroerd". Voedsel en andere directe levens zen, maar daar moet je dan wel dit bij zeggen. Irakezen zijn ook men sen en ik heb persoonlijk een aantal behoeften bleven de baggeraars prima ervaringen met die lui. Die - I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: Spaarbeleg, I t.a.v.Karin LeGuc, Antwoordnummer 7012,3430VM Nieuwcgein. J ^©SPAARBELEG ^EGON J ook na 2 augustus met de regelmaat van de klok bereiken. Via een schip per uit Abu Dhabi die zelfs zo vrien delijk was daarvoor nauwelijks ho gere tarieven te rekenen dan die van vóór het uitbreken van de Golf-cri- sis. Alleen het sturen van de zeer po pulaire zware shag stagneerde, zo dat de bestaande voorraad met aardappelschillen vers moest wor den gehouden. Een eigen satellietkanaal tussèn Nederland en de baggerschepen in Irak maakte het de baggeraars mo gelijk contact te onderhouden met de familie in Nederland, een voor- kunnen er ook niet zoveel aan doen. Ons maakten ze zelfs excuses als het allemaal weer wat langer ging duren dan voorzien was". De baggeraars zijn vannacht ge woon naar huis gegaan. Geen des kundigen, geen dokters. Ze worden met rust gelaten. Mochten zich later toch problemen voordoen, dan wor den ze eerst verwezen naar hun huisarts die vervolgens naar bevin ding van zaken kan handelen. Wel zijn alle huisartsen van de bag geraars inmiddels geïnformeerd over wat de baggeraars in Irak heb ben meegemaakt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3