'Jeugdjournaal even voor acht uur uitzenden' Christie's veilt beroemde 'dingen .wmm Zusjes door McCartney in zevende hemel Ontwerper én Coca- Colafles wereldberoemd Tv-reclame bron van ergernis9 PRINSJE SOLO YUK'YUKYUK PAGINA 24 DONDERDAG 13 DECEMBER 199 LONDEN (GPD) Beduusd, overdonderd, op gewonden en voor een paar uurtjes in de zeven de hemel. Hester (19) en Marian (16) Huizinga, twee studentes uit Wildervank, hadden giste ren in de Londense artiestenwijk Soho de dag van hun leven. Dankzij een wereldwijde prijs vraag van de satellietzender MTV mochten de zusjes aanschuiven voor een vegetarisch etentje met de beroemde popster Paul McCart ney en zijn vrouw Linda. Als enige MTV-kij- kers uit Europa waren zij getuige van een vol strekt unieke avond, die McCartney en de 'crew' van zijn onlangs beëindigde wereldtour nee voor het eerst sedertdien weer bij elkaar bracht. Hester en Marian waren erbij. En als je nog meer. De meisjes uit Wildervank waren, zo te zien, compleet van de kaart. Veel woorden kwamer er niet over hun lippen toen zij McCartney van zo dichtbij mochten bewonderen. Een handje, een kusje, een kort maar gezellig babbeltje en niet te vergeten een foto en een handtekening voor het plakboek. Het geduld van Hester en Marian werd overigens danig op de proef ge steld, omdat Paid McCartney ruim drie kwar tier later arriveerde dan gepland. Net als de dezelfde prijsvraag ('wat zou je niet eten als Paid McCartney je zou uitnodigen voor een diner?') uit Amerika, Brazilië, Japen en Australië hadden de twee Wildervanksters evenmin veel oog voor het vegetarische voedsel. Alle ogen waren gericht op de ex-Beatle, die al le tijd van de wereld had voor de speciale gas ten van MTV. Rond 21.00 uur was het al gedaan met de pret. McCartney weg, Hester en Marian weg. Het sprookje werd even werkelijkheid, maar vanaf morgen is het weer gewoon studeren ge blazen. Voor Hester aan de Groningse Rijks universiteit en voor Marian op een scholenge meenschap in Veendam. HILVERSUM - De NOS zendt vanavond het eerste deel uit van een BBC- documentaireserie van de BBC, Design Classics. De omroepstichting heeft voorlopig zes afleveringen wekelijks geprogrammeerd tot 24 ja nuari. De produkten die centraal staan zijn onder meer de Coca-Colaf les, de Volkswagen Kever (20-12), het Aga-fornuis (10-1) en de Levi's 501-ieans (24-1). De Coca-Colafles staat in de eerste aflevering centraal. Defies werd ooit door de in 1986 overleden vormgever Raymond Loewy ontworpen. Loewy, die als de succesvolste vormgever van de nieuwe tijd wordt ge zien, ging bij zijn ontwerp uit van de vorm van de (geribbelde) coco- boon. Defies werd wereldberoemd. Van Loewy wordt wel gezegd dat hij Amerika er uit liet zien zoals hij het wilde. Hij heeft dan ook als geen ander een stempel gedrukt op de Nieuwe Wereld, want zijn consumptie-artikelen en gebruiksvoorwer pen vonden en vinden gretig aftrek tot in alle uithoeken van de wereld. Loewy ontwierp niet alleen de Coca-Colafles. Hij ontwierp onder meer auto's (Studebaker Starliner), bussen (Greyhound), benzinepompen (de emblemen van Shell, BP en Exxon) en het logo van de Amerikaanse posterijen (de adelaar). Al zijn ontwerpen hebben hem geen windeieren gelegd. Zo n tien na de Tweede Wereldoorlog (de periode waarin zijn produkten wereldwijd bekendheid kregen) kon hij al gaan rentenieren. Eerlijk verdiend. (Vanavond, Nederland 3,19.10 uur) NEW YORK De Trumps zijn definitief uit elkaar. Een rechtbank heeft deze week de scheiding uitge sproken tussen de onroe rend goed-magnaat annex showfiguur Donald Trump en zijn echtgenote Ivana. Zij kreeg de scheiding op grond van Trumps 'wrede en onmenselijke gedrag'. Bijgaand dus de allerlaats te foto waarop de Trumps samen te zien zijn. Overi gens moeten de financiële zaken van het ex-echtpaar nog worden geregeld. Daar buigt een speciale recht bank zich over. (foto ad Studio Sport verslaggever overleden HILVERSUM Rick van Vliet, redacteur/verslaggever van Studio Sport, is maandagavond laat overleden. De 29-jarige sportjournalist bezweek aan een hartstilstand. Van Vliet had juist een hockeywedstrijd ge speeld met het team van Wege- ner/Tijl in het kader van een bedrijfscompetitie in Utrecht. Een uur na de wedstrijd be zweek hij op het parkeerter rein aan een hartstilstand. Rick van Vliet was vanaf 1983 in dienst van Studio Sport, waar hij als student van de School voor de Journalistiek na een stageperiode bleef. Hij le verde bijdragen aan het dage lijkse Sportjournaal, aan Sport Studio en een enkele keer aan Studio Sport zelf. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA-Eerste-Kamerlid Van der Meer heeft deze week in de senaat geen blad voor de mond genomen toen zij haar opvattingen naar voren bracht over het niveau van de televisie-reclame. „Ik persoon lijk vind het een absolute ramp, niet uit principiële overwegingen, maar omdat ik het stinkvervelend vind. Het is een bron van voortdurende e r gernis, en zelfs erger ik mij omdat ik mij erger, want ook dat is eigenlijk nog teveel eer." Van der Meer deed minister D'Ancona de suggestie van een reclamevrije dag aan de hand. „De zondag is dat al lang niet meer, dus het zal wel op een andere dag moeten. Vivien Leigh, zonder hoedje maar met Clark Gable, in Gone with the wind'. <ioi0 gpl» LONDEN Christie's heeft volgende week weereen paar bijzondere 'hebbedingen' te veilen. Zo verandert een heel beroemd filmhoedje waarschijnlijk van eigenaar. Het gaat om het zwarte hoofddeksel van Scarlett OH ara, gedragen door actrice Vivien Leigh in de klas sieke film 'Gone with the wind'. Het hoedje is nu nog in het bezit van een Engelse theatercriticus, die het destijds van de actrice cadeau kreeg. Verder komt de trouwvergunning van Hollywood-star Marilyn Monroe en de Amerikaanse schrijver Arthur Miller ter veiling. De vergunning is eigendom van manager Lee Strasbourg. DEN HAAG (GPD) - Het Jeugdjournaal moet voortaan voorafgaand aan het 8-uur-Journaal en niet langer om kwart voor zeven worden uitgezonden. Rond de klok van zeven uur is de concurrentie van onderhoudende familieprogramma's te groot. Dit blijkt uit een onderzoek naar wat kinderen van het nieuws op televisie vinden. Het onderzoek, verricht onder bijna 200 kinderen van 10 tot 13 jaar, is een initiatief van de Kinderkast, een organisatie die al zo'n twaalf jaar ijvert voor een betere kwaliteit van de Nederlandse kindertelevisie. Volgens Peter Nikken, coördinator van de Kinderkast, zouden met verplaatsing van het Jeugdjournaal twee vliegen in één klap worden geslagen: niet alleen kinderen, maar ook ouders zullen - in afwachting van het 'volwassenen-journaal' - naar het Jeugdjournaal kijken. En dat bevordert weer dat ouders en kinderen meer over het nieuws zullen praten. Het Jeugdjournaal is zeer populair bij de jonge kijkers. Het wordt makkelijker, leuker en spannender gevonden dan het volwassenen journaal. LONDEN Prins Harry (links), het jongste zoontje van de Britse prinses Diana en prins Charles, arriveert met zijn klasgenootjes bij de St. Matthew's Church in Londen voor een dienst, georganiseerd door zijn school. Het zesjarig prinsje was 'toevallig' één van de twee uitverkoren jongetjes die tijdens de dienst helemaal solo iets mocht zingen. Vrij vertaald heette het liedje dat prins Harry en zijn klasge nootjes voor het voetlicht brachten 'Hoe komen we in Bethlehem? Harry's moeder woonde, ongetwijfeld heel trots, de dienst bij. (foto Uil.' Rond deze tijd van het jaar ga ik altijd even naar het Lau- wersmeergebied, de voormalige zeeboezem tussen Groningen en Friesland, om te kijken of de brandganzen al gearriveerd zijn. Het is altijd een fraai ge zicht om de zwartwitte vogels bij duizendtallen tegelijk in de weilanden ten westen van Lau- wersoog te zien fourageren. En ja hoor, ze waren er weer. Al van verre zag ik nerveuze groepjes ganzen boven de Bandpolder opstijgen, die ver volgens na een lage rondvlucht weer tussen hun soortgenoten neerstreken. Als je dichterbij komt, en de kritische afstand ben gepasseerd, breekt er een hels kabaal los. Blaffend en sna terend gaat het gevogelte op de wieken, en waarschuwt de wij de omgeving voor het naderen de gevaar. Vroeger werden ganzen bij boerderijen en vestingen als waakhonden gebruikt. Rome heeft aan de oplettendheid van deze dieren zelfs haar behoud te danken; toen de eeuwige stad in het duister van de nacht eens door Gallische barbaren werd beslopen, hieven de gansjes en ganzerikken een oorverdovend concert aan. Sindsdien werd dit feit jaarlijks herdacht, en voer de men versierde ganzen in de dankprocessie mee. De Bandpolder is het eigen dom van Natuurmonumenten, die haar wintergasten op waar lijk vorstelijke wijze ontvangt. Het gras staat er, dankzij extra bemesting, florissant bij. Voor de jagers, die elders op kolgan- zen en grauwe ganzen mogen jagen, is de brandgans taboe. In de middeleeuwen hield men de wilde gans voor een zeer geheimzinnigdier. Niemand kende de afgelegen, noordelijke streken waar de ganzen hun jongen grootbrachten. Ganzen groeiden aan de bomen, zo luid de het volksgeloof; als de vruch ten van een soort wilg in het wa ter vielen, dan kwamen de gan- zekuikens te voorschijn. Het was derhalve toegestaan om in de vastentijd een ganzebout te verorberen, want het ging hier immers om vruchtvlees. Maar in zijn verslag van de overwin tering op Nova Zembla, opent kroniekschrijver Gerrit de Veer zijn landgenoten de ogen: op Groenland had hij broedende rotganzen op het nest gezien! "Toen we ze verjaagden", schrijft hij, "riepen ze 'rot, rot, rot'. We gooiden een gans met een steen dood, kookten hem en aten hem op. We namen wel zes tig eieren mee aan boord". De brandganzen in het Lau wersmeer zijn afkomstig van Nova Zembla. Een tweede stroom brandganzen, die aan de Schotse oostkust overwintert, heeft haar broedgebied op Spitsbergen. Een derde stroom trekt jaarlijks tussen de oost kust van Groenland en de Schotse Hebriden heen en weer. In de jaren zeventig en tachtig volgden Groningse biologen de Schotse ganzen langs de kust van Noorwegen naar de kale vlaktes van Spitsbergen. Zij verzamelden daar zakken vol keutels, die thuis nader werden onderzocht; op die manier kon men zich een beeld vormen van de favoriete grassoorten van de vogels (rood zwenkgras scoorde het hoogst). Vanuit een hutje, dat boven op een houten toren was gebouwd, hield men de broedende dieren maanden lang in de gaten. Vaak gierde er een ijzige wind over het land en werd. het luchtruim beheerst door regenbuien en sneeuw jachten. Op zulke momenten kreeg men zelfs met de sterkste verrekijker geen ganzerik in beeld. De dagelijkse hap van het militaire rantsoen benadrukte nog eens dat schraalheid op Spitsbergen troef was. Maar de studenten maalden daar niet om; voor hen was de ganzenzo- mer in het barre noorden vooral een groot avontuur. Zodra de ganzen in de rui waren, werden ze naar een groot net toegedre ven en kregen de jongen een rin getje om hun poot. Dag en nacht hielden de biolo giestudenten een bepaalde groep, die met extra grote rin gen was gemerkt, in de gaten. Wanneer en waar gingen de ou derparen op voedsel uit? Men wilde een antwoord zien te krij gen op de vraag waardoor de omvang van een kolonie be paald werd. Door het voedsel aanbod in de winter, in de zo mer, of door de hoeveelheid gras die de dieren in het voorjaar, als ze op weg zijn naar hun broedgebieden, tot zich nemen? Het bleek vooral om dit laatste punt te gaan. De vrouwtjes moe ten op Spitsbergen, waar in het begin van de broedtijd nog geen grasspriet te vinden is, voldoen de vetvoorraad 'hebben aange legd. Een groep brandganzen maakte zich luid gakkend los van de grond en vloog even later in een perfecte V - de V van Vorst - naar open water. Ik voorspel een strenge winter. V f .«.NS ~i,„

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24