Leerlingwezen toch ontzien in snoeiplan Helft Nederlanders voor ruil atv-ziekte Moeizaam akkoord Ritzen en bedrijfsleven Portugal en Griekenland krijgen Nederlandse tanks DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen (onderwijs) en de organisaties van werkgevers en werknemers hebben gisteren een akkoord bereikt over een andere invulling van de bezui nigingen op het beroepsonderwijs, althans voor 1991. Eerder aangekondigde bezuinigin gen op vooral het leerlingwezen zijn verminderd. En in ieder geval volgend jaar zal aan het bedrijfsleven geen bijdrage voor de financiering van het beroepsonderwijs worden ge vraagd. Ritzen heeft deze afspraken enke le uren nadat het akkoord een feit was, vastgelegd in een nota van wij ziging op de onderwijsbegroting die hij naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Een eerder aangekondigde bezuiniging op het leerlingwezen (jaarlijks 45 miljoen), is terugge bracht tot 27,2 miljoen gulden in 1994. De bijdrage die Ritzen van het bedrijfsleven wilde hebben om het beroepsonderwijs te kunnen beta len, (in 1991 65 miljoen, later 150 miljoen per jaar) is voor in ieder ge val het komend jaar van tafel. Ritzen dekt de vermindering van de bezuinigingen op het leerlingwe zen en de bedrijfstakgewijze over- VOETBAL Robert Maaskant voetbalt de rest van het seizoen voor eerste divisieclub Emmen. De 21-ja- rige verdediger speelde vorige jaar gang bij Go Ahead Eagles en was transfervrij. De afgelopen maanden verbleef hij in de Verenigde Staten, waar hij niet voor een universiteits- ploeg mocht uitkomen vanwege zijn verleden als semi-prof in Ne derland. MOTORSPORT John van den Berk heeft besloten het nieuwe con tract met het team Chesterfield/Ri- naldi niet te ondertekenen. De mo torcrosser, dit jaar derde in de we reldtitelstrijd 250 cc-klasse, nam dit besluit in Parma na een vier uur du rend onderhoud met zijn Italiaanse teammanager Michele Rinaldi.Van den Berk zag zijn verlangen een Ne derlandse tuner in zijn Suzuki mo tor te brengen niet gehonoreerd. leggen ondermeer door een verho ging van de lesgelden in het voort gezet algemeen volwassenen onder wijs (vavo) en het kort middelbaar beroepsonderwijs (kort-mbo) met gemiddeld 77 gulden (opbrengst: 8,9 miljoen). Vavo-deelnemers beta len nu 260 gulden. Leerlingen in het kort-mbo betalen 350 gulden. Een tussentijds voorstel om ook de lesgelden in de eerste fase van het leerlingwezen met 77 gulden (nu 350 gulden) te verhogen heeft de be windsman onder druk van de soci ale partners weer geschrapt. Wel kondigt Ritzen een verhoging aan van de lesgelden in de tweede fase (nu 350 gulden) met 250 gulden (op brengst 10 miljoen). Voor de jaren 1992 en de jaren daarna houdt hij vooralsnog vast aan de tussentijds voorgestelde en vooral door de werkgevers bestreden verhoging met het dubbele (500 gulden) van dat bedrag. Vormingswerk Ritzen kondigt in de nota van wijzi ging ook het verzachten van een aantal andere eerder voorgestelde bezuinigingen aan. De bezuiniging op de landelijke organisaties voor het vormingswerk (1,6 miljoen) is geschrapt. De regeling tegemoetko ming studiekosten voor mensen van 21 jaar en ouder wordt voor mavo, havo, vwo, de Open Universi teit en de lerarenopleidingen in de vakken met een tekort aan docen ten (zoals economie, wiskunde en natuurkunde) gehandhaafd. Voor de overige catgeorieën komt er, an ders dan eerst aangekondigd, toch een overgangsregeling. Om het terugdraaien van deze be zuinigingen te kunnen betalen, gaat onder meer de prijs per moduul (on- derwijs-eenheid) bij de Open Uni versiteit met 22 gulden (was 220 gul den) omhoog. Het heeft er tot het allerlaatste moment om gespannen of Ritzen een akkoord met de organisaties van werkgevers en werknemers zou bereiken. De sociale partners had den vooral grote moeite met door de bewindsman voorgestelde verho ging van de lesgelden van het leer lingwezen. De werknemersorganisaties FNV en CNV kwamen gisteravond direct I met een persverklaring waarin zij de plannen "niet onacceptabel" noemden. Het CNV spreekt van een "aanvaardbaar alternatief voor de onbezonnen en onbehoorlijke be zuinigingsplannen" die Ritzen eer der aankondigde. Beide vakcentra les wijzen er nadrukkelijk op dat zij alleen hebben ingestemd met de voorstellen zoals Ritzen die heeft gedaan voor 1991. Ritzen onderhandelde met de so ciale partners onder druk van zijn collega-minister en ook het parle ment. De Tweede Kamer was zo on- stemd over de manier waarop de be windsman de sociale partners in september zonder vooroverleg met de bezuinigingen op het beroepson derwijs confronteerde, dat zij hem opnieuw naar de onderhandelings tafel stuurde. DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Brede steun voor sociaal stelsel Goed nieuws voor wie het "eerst zien, dan geloverï'-prin- cipe aanhangt. Zojuist is de nieuwe BMW 3-serie gearriveerd. Dus als u even bij hem langsrijdt, kunt u met eigen ogen zien waarom de nieuwe 3 zo'n lage luchtweerstand heeft, hoe z'n zakelijke karakter in het echt overkomt. En als u instapt vooreen proefrit, voelt u hoe eindeloos de optimaal verstelbare fauteuils zitten en wat de op de Z1 geïn spireerde achteras voor de nieuwe 3-serie doet. U ziet ook met een uw BMW dealer, die behalve over de nieuwe 3-serie, ook alles weet over zaken die daarbij komen kijken. Zoals 'n eventuele financiering met het BMW Autoplan, de belastingtechnische aspecten van het BMW-rijden en de service en interessante tarieven die BMW Lease u biedt. U zult ook zien dat de werkplaats goed geoutilleerd is voor de nieuwe 3 en dat de monteurs de auto op hun duimpje kennen. Terug naar de showroom. Daar staat de nieuwe BMW 3-serie voor u klaar. En hieronder staat ons telefoonnummer, voor wie de nieuwe 3-seria ongezien wil bestellen. BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. AUTOBEDRIJF VAN DER PLAS BV, AMBACHTSWEG 14, 2222 AL KATWIJK. TELEFOON 01718-26161. AUTOBEDRIJF ROB GORRIS BV, HOGE RIJNDIJK 278, 2314 AL LEIDEN. TELEFOON 071-89 60 00. DEN HAAG (GPD) - Het idee om zieke werknemers vrije dagen in te laten leveren krijgt onder de Neder landse bevolking een uiterst ver deeld onthaal. Er zijn precies even veel (45 procent) voor- als tegen standers van het plan, dat bedoeld is om het enorme ziekteverzuim te rug te dringen. Dat blijkt uit een vandaag gepubliceerd opinie-on derzoek. Het 'inruilen' van atv-da- gen bij ziekte is een suggestie die momenteel in politiek Den Haag opgeld doet. Deze week steunde CDA-fractievoorzitter Brinkman het publiekelijk. De meeste mensen zien volgens de opiniepeiling veel meer in een strengere controle op ziekmeldin gen. Ook werkgevers geloven dat beter toezicht en begeleiding van zieke werknemers de meeste zoden aan de dijk zetten. Werkgevers noch publiek voelen veel voor het volle' dig staken of het korten van de uit kering gedurende de eerste ziekte dagen, een plan dat in het verleden voor groot politiek tumult heeft zorgd. De onderzoeksresultaten staan i: het vandaag gepubliceerde boek; 'De balans tussen zekerheid en risi co'. Het boek is een jubileumuitga ve ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het opiniepeilingsinsti tuut NSS. Het bedrijf voerde een uitgebreid onderzoek uit naar de opvattingen over ons stelsel van so- ciale zekerheid onder publiek, werkgevers en beleidsmakers. llzamar Mendes, de weduwe van Chico, tijdens het proces. Moord op Chico Mendes bekend XAPURI (AP) - Darci Alves Pereira, de hoofdverdachte in de moordzaak op de Braziliaanse milieuactivist Chico Mendes, heeft gisteren op de eerste procesdag een bekentenis afgelegd. Tot verrassing van de aanwezigen in de rechtszaal gaf Pereira toe dat hij Mendes in 1988 heeft doodgeschoten. llzamar Mendes, de weduwe van Chico Mendes, zei dat ze het nauwelijks kon geloven. Ze sprak het vermoeden uit dat Pereira zijn vader, de groot grondbezitter Darly Alves da Silva, wil beschermen. Da Silva wordt ervan verdacht het moordcomplot op touw te hebben gezet. Chico Mendes, een 44-jarige rubbertapper die internationaal bekend was als voorvechter voor het behoud van het regenwoud, werd op 22 de cember 1988 doodgeschoten in Xapuri, een plaatsje aan de grens met Boli via. Het proces trekt grote aandacht en geldt als een symbool van de bot sing tussen de armen, die het regenwoud als collectief bezit zien, en rijke landeigenaren als de Da Silva's, die het woud willen kappen. Moeder Mien, in winterslaap, drukt ijsbeertje dood ROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is een van de twee ijs- beertjes die vorige week in de dierentuin werden geboren, overleden. Het beertje werd doodgedrukt door een ongeluk kige beweging van moeder Mien, die winterslaap houdt. De diergaarde heeft dat bekend ge maakt. Volgens een woordvoerder kunnen geen maatregelen ge troffen worden om te voorko men dat ook het andere ijsbeer tje de winterperiode niet over leeft. Tot moeder Mien ont waakt uit haar winterslaap, er gens in maart, kunnen verzor gers het verblijf niet betreden. Elk geluidje kan op zich al lei den tot een schrikreactie van de berin. Pasgeboren ijsbeertjes zijn ongeveer zo groot als een ham ster en geheel hulpeloos. Ze lig gen voornamelijk in de oksel van de moeder waar de melkte- pel zich bevindt. De bewegin gen van de dieren worden ge volgd via een intern camera-cir cuit. De ijsberentweeling zag 5 de cember het levenslicht. Het was de derde keer dat moeder Mien in de Rotterdamsediergaarde baarde. Haar vorige jong, Laska overleed ruim een jaar gelden bij het transport naar een ander dierentuin. Te ingewikkeld Dat stelsel kan op brede steun reke nen. Wijzigingen in het stelsel zijn een zaak van vakbonden en werkge vers, en veel minder van de politiek, menen vooral de ondervraagde be leidsmakers. Algemeen klinkt uit het onderzoek de klacht dat het ste- sel van sociale verzekeringen, pen sioenen en verzekeringen tegen ziektekosten te ingewikkeld is. Vie rennegentig procent van de werk gevers en 78 procent van het pu bliek meent dat er voor gewone mensen geen touw meer aan vast te knopen is. De totale kosten worden over het algemeen veel te laag ge taxeerd. Ondanks de sympathie voor het stelsel, roept de praktijk bij de helft van het publiek en 60 procent van de werkgevers gemengde gevoe lens op. Naast voordelen als 'be scherming van de zwakkeren' en 'verzekering tegen financiële risi co's' worden ook nadelen genoemd als fraude, 'aanzuigende werking op buitenlanders', nivellering van in komensverschillen, te duur en fnui kend voor de 'werklust'. Die nade len worden op de koop toegeno men; voor grote ingrepen in het stel sel voelt een meerderheid niet. Minder verplicht Een flinke minderheid (40 procent) van het publiek wil het hele sys teem van verzekering van de wieg tot het graf wel minder verplicht maken. Nu liggen een hoop regelin gen nog vast in wetten, en worden groepen verplicht daaraan mee te doen. Jongeren, hoger opgeleiden, WD'ers en aanhangers van Groen Links menen dat ze wel iets vaker zelf kunnen beslissen tegen welke risico's ze zich willen verzekeren. DEN HAAG (GPD) - Nederland zal 170 Leopard I-tanks schenken aan Portugal en 100 pantservoertui gen aan Griekenland. Minister Ter Beek (defensie) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer bekendgemaakt. De schenking is een gevolg van het onlangs afgesloten CFE-verdrag, dat de vermindering van de conven tionele strijdkrachten in Europa re gelt. De Nederlandse krijgsmacht moet de tanks en pantservoertuigen afstoten, om te voldoen aan de af-' spraken over maximum aantallen die door NAVO en Warschaupact in het CFE-verdrag zijn afgesproken. Omdat de Grieken en Portugezen onder die afgesproken 'plafonds' zitten, kan het overtollige Neder landse materieel in die landen wor- den geplaatst. De details van de regeling met Griekenland en Portugal moeten volgens Ter Beek nog worden gere geld, maar het staat vast dat voor de tanks en pantservoertuigen niet hoeft te worden betaald. Het mate rieel zou immers anders vernietigd moeten worden. De transportkos ten zullen door Nederland en de ontvangende landen samen worden gedragen. De Leopard I-tanks zijn naar Ne derlandse maatstaven overigens verouderd. De opvolger van de tank, de Leopard II, is bij de Neder landse landmacht ook alweer een tijd in gebruik. Maar de 486 Leo-II's zijn aanzienlijk moderner dan hun voorgangers. Ter Beek schetste gisteren, bij de behandeling van het NAVO-deel van de begrotingen van Buitenland se Zaken en Defensie, in grote lij nen de opzet van de nieuwe struc tuur die de NAVO kiest voor de ver dediging van West-Europa. Langs de grenzen van het NAVO- verdragsgebied zullen licht-bewa- pende eenheden opereren. Verder werken de bondgenoten aan de op zet van snel inzetbare, multinatio nale eenheden.-Voor grote conflic ten worden zwaar-bewapende strijdkrachten achter de hand ge houden. Kernwapens Minister Van den Broek (buiten landse zaken) houdt vast aan de pre sentie van Amerikaanse kernwa pens in Europa. Voor de voorzien bare toekomst blijft een mix van conventionele en nucleaire wapens in Europa noodzakelijk, herhaalde hij het NAVO-standpunt. Wel kan de bewapening op een lager niveau worden gebracht. Ook Van den Broek wil snel be ginnen met onderhandelingen over de vermindering van de kernwa pens voor de korte afstand (tot 500 km). Maar de minister wees de wens van PvdA'er Van Traa om daar ook de kernwapens bij te betrekken die onder F-16-gevechtsvliegtuigen kunnen worden gehangen, van de hand. "Dat zou de onderhandelin gen aanmerkelijk compliceren", al dus de minister. Machtsscheiding Tsj echoslowaldj e PRAAG/MADRID (AP) - Het Tsjechoslowaakse parlement heeft een nieuwe verdeling van de macht tussen de federale overheid en de regeringen van de twee deelstaten Tsjechië en Slowakije goedge keurd. Het parlement lijkt daarmee een slepende politieke crisis te heb ben bezworen en de eenheid van het land te hebben veiliggesteld. De afgevaardigden gingen met 237 tegen 24 stemmen akkoord met het overdragen van uitgebreide eco nomische bevoegdheden aan de deelstaten, terwijl defensie, buiten landse politiek en het uitzetten van algemene economische en fiscale lijnen voorbehouden blijven aan de federale overheid. Dat compromis was eerder bereikt nadat Slowaakse leiders hadden gedreigd hun deel republiek soeverein te verklaren. Landelijk centrum voor aidsonderzoek AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Aids Therapie en Evaluatie Cen trum (Natec) is gisteren opengesteld door staatssecretaris Simons (volks gezondheid). Het Natec, gevestigd in het Amsterdamse Academisch Me disch Centrum, gaat landelijk klinische experimentele onderzoeken (trials) coördineren naar geneesmiddelen tegen aids. Natec is opgezet naar Amerikaans en Brits voorbeeld. Het ministerie van wvc maakt er drie jaar lang 1,2 miljoen gulden per jaar voor vrij. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk aidspatiënten en behandelaars gaan profite ren van nieuwe mogelijke geneesmiddelen en van de gebundelde kennis. Er zijn nu twintig instellingen kandidaat om aan klinische trials in Na- tec-verband deel te nemen. Dat zijn onder meer de elf centrumziekenhui zen voor aids, zeven andere ziekenhuizen met veel aids-patiënten. Sinds het begin van de epidemie zijn ongeveer 1.450 aidspatïenten geregistreerd. De komende jaren zullen er elk halfjaar 200 tot 350 nieuwe patiënten bijko-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22