hülsta E jubileumaanbieding 'Europa Cup moet wel vervolg krijgen' Twee punten scheiden Kasparov van de titel SPOoTTV Anderlecht bewaart de rust in Dortmund Vitesse neemt afscheid met nederlaag Van Kempen nu leider in marathonreeks Hülsta jubileumaanbieding uit het 'topside'-programma. Wandcombinatie als afgebeeld fl. 7950,—. Dat wordt liefde op 't eerste gezicht. ■K MEUBELPROMENADE KATWIJK DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 SPORT PAGINA 17 LISSABON (GPD) Vitesse-trainer Bert Jacobs verwerkte de uitschakeling tegen Spor ting Lissabon gisteravond op zijn eigen vertrouwde manier. Nuchter, zakelijk en vooral re alistisch. „De basis van dit elftal is goed, maar er is nog een hoop werk aan de winkel", con cludeerde hij na de 2-1 nederlaag van zijn ploeg. Het is een klus waar de 49-jarige oe- vier maal. Drie doelpunten kwamen fenmeester zijn hand overigens niet tot stand door persoonlijke missers, voor omdraait. Hij is er van over- Bij het eerste doelpunt in Arnhem tuigd dat er voldoende perspectief vergat Hilgers de mee opgekomen in het elftal zit en dat op termijn een verdediger Carlos Xavier in het oog echte sprong op de voetballadder te houden, gisteravond waren ach- gemaakt kan worden, nationaal en tereenvolgens balverlies van Arjan internationaal. Voorwaarde is wel Vermeulen en een foutieve pass van dat er hier en daar wat bijsturingen jQhn van den Brom er de oorzaak (lees: aankopen) worden gedaan en Van dat Douglas twee keer produc- dat de Gelderse formatie regelmatig tief was. „Dergelijke stommiteiten voeling houdt met Europees voet- kunje niet permitteren. Ze wachten bal- op die ene fout en weten die dan „PSV en Ajax hebben het er altijd meteen af te straffen. Ze hebben een over dat ze te weinig weerstand heb- handeling die je op nationaal niveau ben. Het is na de nederlagen tegen zelden tegen komt", aldus Jacobs. Sporting Lissabon (thuis werd het» 0-2, red.) misschien nu een beetje RespCCt gênant om te zeggen maar het Het respect voor de Portugese for- speelt ook voor ons. Zo n ploeg als matie was zijn Sporting is perfect in staat om van van Marinho pJere"s zit d ^ar en gaat terecht door naar de verdediger over) en de zwaar tegen vallende Rick Hilgers (hij schoot een keer rakelings naast). Van Arum zorgde er uiteindelijk voor dat de nederlaag draaglijk werd. Hij reageerde in de 80e minuut attent op een pass van Van den Brom en troefde de ervaren doelman Ivkovic af, 2-1. Van Arum lachte in zijn vuistje. Hij scoorde immers op 14 april voor het laatst. Wellicht is de ellende van de afgelopen maanden (beenbreuk en vormcrisis) nu verle den tijd. Foute passes Jacobs had erop gehoopt dat spe lers als Rene Eijer, John van den Arjan Vermeulen (rechts) passt de bal voorbij de inkomende Miguel. Brom en Martin Laamers gister avond iets extra's zouden brengen, maar het trio was er niet toe in staat. Laamers en Eijer vergaten soms simpel te voetballen, terwijl het spel van Van den Brom met name in het tweede bedrijf nogal wat foute pas ses kende. cup ben ik natuurlijk niet ontevre- Tot een glanzend slotakkoord op den", stelde Jacobs. „Als debutant het Europese podium kwam het hebben we aardige prestaties neer- dus niet, neemt niet weg dat Vitesse gezet", daarbij doelend op de resul- het als groentje niet slecht heeft ge- taten tegen Derry City en Dundee daan in de UEFA Cup. „Als ik te- United. „Het moet alleen wel een rugkijk op zes wedstrijden Europa- vervolg krijgen". kom je dat in de Nederlandse com petitie niet tegen. Daar is een fout niet altijd fataal, maar op dit niveau wel". Vitesse ondervond het in de der de ronde van het UEFA Cup-toer nooi aan den lijve. Sporting Lissa bon scoorde in twee wedstrijden Maradona is boos NAPELS (AP) - Diego Marado na, de 30-jarige wispelturige spits van de Italiaanse voetbal club Napels, heeft gisterern in zijn column in de plaatselijke krant II Roma gezegd dat hem geen andere keuze rest dan Ita lië te verlaten. De Argentijn le verde in het artikel bittere kri tiek op Alberto Bigon, de trainer van Napels die Maradona in de zondag gespeelde uitwedstrijd tegen Atalanta Bergamo niet op stelde. Maradona zei in II Roma dat dat de druppel is die de em mer heeft doen overlopen. kwartfinales van het UEFA Cup toernooi. Het is een mixture van routine en talent. Een ploeg, die alle facetten van het internationale voetbal redelijk tot goed beheerst. De vaardigheid (Douglas, Carlos Xavier, Cadete) is er, de handelings snelheid, de agressiviteit (Oceano) en daarnaast is Sporting in staat op resultaat te spelen. Gesteund door een kleine 40.000 toeschouwers legde Sporting oppo nent Vitesse daarom evenals in Arn hem vrij eenvoudig over de knie. In de 20e minuut zette Douglas een prachtige combinatie door het mid den op met Gomes, waarna hij al leen voor Vitesse-doelman Rai- mond van der Gouw kwam te staan. De Braziliaan liet de goalie kans loos. In de 70e minuut was Douglas andermaal succesvol, 2-0. Vitesse kon hier niet al te veel te genover stellen, al was de ploeg minder weerloos dan twee weken geleden. Zo was de openingsfase aardig, hetgeen zelfs resulteerde in een goede mogelijkheid voor Hans van Arum (zijn schot ging via een In de verlenging werd niet ge scoord, de serie strafschoppen werd zo ten gunste van de Italiaanse ploeg (6-5) beslist. Internazionale uit Milaan had als verwacht weinig problemen met DORTMUND (ANP) - Anderlecht bleek opnieuw een goede doelman, heeft, op basis van zijn surplus aan Kansloos was hij bij de eerste echt kwaliteit en de rust van zijn ervaren goed uitgevoerde aanval van Borus- verdedigers Rutjes, De Wolf en Van sia. Helmer zette Lusch op het goe- Tiggelen, Borussia Dortmund de de spoor, de voorzet was perfect en weg naar de kwartfinales van het Schulz zette uit volle kracht zijn toernooi om de UEFA-beker ver- hoofd eronder. Verder kwam de sperd. Voor rust nam Anderlecht thuisploeg niet. een voorsprong van 1-0, Borussia Na gisteren zijn het Franse en kwam onmiddellijk na de hervat- Duitse voetbal niet meer vertegen- ting terug, maakte tien minuten woordigd in de achtste finales van voor tijd zelfs 2-1, maar werd juist het toernooi om de UEFA-beker. De toen geconfronteerd met zijn eigen derde ronde was verder het einde beperkingen. voor AS Monaco (Torpedo Moskou) voortdurend aan, Inter wachtte rus- Na het Belgische doelpunt van en Bordeaux (AS Roma), Lever- tig af en had na 42 minuten geluk, Van Baekel zette Borussia alles op kusen (Bróndby) en FC Köln (Ata- dat Visnjic tegen de lat schoot, alles. Zoveel dat de kwetsbare ver- lanta). Met de clubs uit Bergamo en dediging volledig buiten schot Rome bereikten ook de twee andere Slechts enkele minuten had Par- bleef, maar de aanval miste zijn ge- Italiaanse vertegenwoordigers de tizan, vorig seizoen te sterk voor FC vaarlijkse man, Mill. Niettemin kwart finales, Internazionale en Groningen een voorsprong Aan- kwam Borussia terug door Gor- Bologna. voerder Stévanovic volleerde de bal loekovitsj, die na een half afgesla- -p gen hoekschop van ver inkogelde. rSOlOgna ga Eyen latef strafte de Duitser Lo. Een stimulans voor de Duitsers nog Bologna, niet meer dan voorlaatste thar Matthaus, vrijwel zeker de op- aanvallender te spelen^De^wi^was in de liga A, heeft zich toch gered volger van Marco van Basten als Eu- niet één keer op doel schoten, ver- De middenvelder schoot van acht- speelden hun voorsprong van 3-0. tien meter raak. Atalanta Bergamo heeft met FC Koln veel minder problemen gehad bij de zestiende poging, door Loren- dan de uitslag van j.q laat veronder- stellen. Na een goede actie van de Argentijn Caniggia scoorde Nicoli- ni al na zestien minuten. Rudi Voller had AS Roma in de Partizan Belgrado. De thu.swed- thuiswedstrijd, met drie treffers strijd was met 3-0 gewonnen, in Joe goslavië werd het 1-1. De thuisclub viel voor bijna 40.000 toeschouwers er, de kunde niet, slechts Rumme- ten koste van Admira Wacker. De nigge kreeg een kansje. De Wilde Oostenrijkers, die in anderhalf uur van de vijf tegen Bordeaux, in feite al in de kwart finales gebracht. In de tweede wedstrijd legde de Duitser, die zondag in de liga A weer tegen over Rijkaard komt te staan, er nog een schepje bovenop. Na een half uur greep doelman Bell de doorge broken Voller beet en mocht daarop van scheidsrechter Karlsson naar de kleedkamer. Met tien tegen elf was Bordeaux volstrekt kansloos, na 63 minuten langs doelman Zen- De doelpunten kwamen echter pas i_* j_ n- t laatste twintig minuten, door een strafschop van Voller en een perfecte pass van dezelfde man op ropees voetballer van het jaar, een Desideri, die in de laatste minuut fout van verdediger Stanojkovic af. voor 2-0 zorgde. EINDHOVEN (ANP) - Beter preste ren door minder trainen. Zo kwam Arend Veenhof aan de top. De 28-ja- rige postbode uit Gieten behaalde gisteravond in storm en regen zijn eerste overwinning als A-rijder in het marathoncircuit. Zijn overwinning op de tweede dag van de Vijfdaagse bracht hem op de vijfde plaats in de algemene rangschikking. Richard van Kem pen, zesde, nam het gele schaatspak over van zijn ploeggenoot Yep Kra mer, dinsdag winnaar in Gronin gen. Het beestachtige weer deerde het marathonpeloton bepaald niet. Voor een paar honderd kleumende toeschouwers verzorgden zij een geanimeerde wedstrijd over hon derd ronden. Klerks, de sterkste formatie dit seizoen, had vooraf be sloten afwachtend te rijden. Kra mer liet zich met een gerust hart uit het geel rijden. „Ik heb de twee vluchtgroepen bewust laten ver trekken", zei hij later. „Het hele pe loton kijkt naar ons", wist Van Kempen, die aan het eind van de wedstrijd onbewust was van het feit, dat hij de nieuwe leider was. „We rijden met zijn vieren (Kramer, Stam, Cazemier, Van Kempen) zeer sterk. Daardoor kunnen we het aan." Met de verdedigende rijwijze hield de sterkste ploeg de leiderspo sitie. De dagzege ging naar een out sider. Arend Veenhof voelde zich in zijn element. „Doordat ik minder train, ben ik wat zwaarder gewor den. Daardoor kan ik harde wed strijden beter aan." Veenhof was animator in de kop groep van twaalf, die in het eerste kwart een ronde uitliep. Hij zat met Edward Hagen, Jos Pronk en Henk Holland bij een achttal, dat in de slotfase nog een ronde pakte. Veen hof won de sprint van vier niet- sprinters met overmacht. „Ik moet Holland bedanken", gaf de winnaar toe, „ik heb geprofiteerd van zijn in spanningen." Supercup voor Real MADRID (GPD) - Real Madrid heeft gisteravond de Spaanse su percup ten koste van Barcelona ge wonnen. Nadat de elf van trainer Al fredo di Stefano vorige week Bar celona reeds in de uitwedstrijd met 0-1 hadden verslagen, werd nu de return in het eigen Santiago Berna- beu- stadion overtuigend in een 4-1 winst omgezet. Butragueno (2x), Hugo Sanchez en Aragon scoorden voor Real, terwijl Goikoetxea voor Barcelona doelpuntte. ADVERTENTIE BaalbeiP AMBACHTSWEG 1.1 -13 TELEFOON 01718 - 28151 DONDERDAGAVOND Hart voóruw Huis Van onze medewerker Hans Bouwmeester LYON Wereldkampioen Gary Kasparov heeft na een hard gevecht in de 19e partij met zijn uitda ger Anatoly Karpov de leiding in de match weten te behouden. Het duel eindigde na 39 zetten vrij plotseling in remise en daarmee kwam de stand op 10-9 in het voordeel van de wereldkampioen, die nu uit de volgende vijf partijen nog twee punten moet scoren om zijn titel te prolongeren. Het duel van gisteravond moet de hoogste eisen aan beide spelers hebben gesteld. Reeds bij de acht ste zet besloot Karpov tot het voe ren van een strategische loopgra venoorlog, waarin laveren en om- groeperen de hoofdschotel vormt. Soms kunnen zulke gevechten tot een abrupt einde komen als een van de spelers even uit concentratie raakt. Karpov heeft de reputatie dat hij een feilloos gevoel heeft voor de positie van zijn officieren als er plot seling gecombineerd moet worden. Dit heeft hem beroemd gemaakt bij zijn aanhangers en berucht bij zijn tegenstanders. Er waren al ruim dertig zetten ge speeld alvorens Kasparov op een bord vol stukken de lont in het kruit stak. Plotseling sloeg de koude oor log om in een hete 'blitzkrieg' en daarin moeten wellicht beide partij en voor hun leven hebben gevreesd. Kort voor de tijdcontrole trok Kas parov aan de noodrem: hij plaatste een remise-aanbod! Karpov had nog maar een enkele minuut op de klok voor zijn 40e zet, de positie was zeer ingewikkeld en dientengevol ge durfde hij het aanbod niet te wei geren. Hoe de analyse van de slot stelling uitvalt, is moeilijk te zeg gen. Wit heeft een pluspion, maar de zwarte stukken staan aktiever ge posteerd. In elk geval waren de spe lers van hun karwei af, maar voor de talrijke toeschouwers was het slot erg onbevredigend. Zoals meestal in dergelijke mat ches, zijn er tussen de 15e en 20e partij vreselijke gevechten gele verd. Beide spelers hebben het moeilijk gehad en fouten zijn dan ook niet uitgebleven. Kasparov heeft zich in deze fase de sterkste getoond en hij is zeker een stap dichter bij zijn doel gekomen: het behouden van de wereldtitel. Er resten nog vijf partijen; beide spelers hebben nog recht op een maal 'time out'. Voor de komende zaterdag staat de twintigste partij op het programma. Wit: A. Karpov Zwart: G. Kasparov Koningsindische Party 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 d6 5. PJ3 0-0 6. Le2 e5 7. Le3 c6(Hier wijkt Kasparov af. In de 3e partij koos hij voor 7...De7, in de 5e en 7e partij voor 7...Pa6 en in de 11e partij voor 7 ...exd4. De gespeelde zet geldt als gezond en veilig.) 8. d5 (Dat betekent, dat Karpov het ditmaal niet tot vereenvoudi ging wil laten komen. Hij sluit het centrum af, verkrijgt daarmee enig ruimtelijk overwicht, maar maakt een actie op de koningsvleugel voor zwart aantrekkelük.) 8...Pg4 9. Lg5 f6 10. Lh4 Pa6 11. Pd2 Ph6 12. a3 P/7 13. f3 Lh6 14. Lf2 ƒ5 (Dit type stelling is uit de theorie van het Koningsindisch overbe kend. In de jaren vijftig speelden grote meesters als Bronstein en Bo- leslavski het systeem met zwart en boekten er opzienbarende succes sen mee. De volgende fase ken merkt zich door manoeuvres achter de frontlinie.) 15. Dc2 Ld7 16. b4 c5 17. Tbl b6 18. Pfl Lf4 19. g3 Lh6 20. h4 Pc7 21. g4 fxg4 (Eindelijk gaat het eerste stuk van het bord. Zwart had ook 21 ..f4 kunnen doen, maar dan kan wit na 22. g5 Lp 7 op een gewenst moment met h4-h5 de h-lijn openen.) 22. fxg4 Lf4 23. Pe3 Pe8 24. Pcdl h6 (Zwart moest een keus maken; als hij passief blyft, volgt 25. g5 en daarna kan wit via g4 met zijn lichte stukken proberen binnen te vallen. Thans kan wit f5 veroveren, maar Kasparov zal hebben getaxeerd, dat hy dat zal kunnen doorstaan.) 25. h5 g5 26. Tgl (Ook direct 26. P/5 was mogelyk, maar Karpov wil deze dreiging, die wellicht sterker is dan de uitvoering, in petto houden. Daarom moet eerst g4 optimaal worden beveiligd.) 26...Pf6 27. Tg2 Dc8 28. Kfl Pd8 29. Kgl Pb7 30. Khl cxb4?>. (Nu de spanning stijgt en de klok een stevi ge partij gaat meeblazen, wil Kaspa rov niet langer afwachten.) 31. axb4 a5 (De pointe; zwart ver overt veld c5. Dat dit eventueel een pion kost, zal Kasparov hebben meegecalculeerd.) 32. P/5 (Ook wit moet nu handelen. Het spel komt open en plotseling is het oppassen voor taktische verrassingen.) 32...Lx/S 33. exf5 axb4 (Gaat recht op zijn doel af: het bezetten van c5. Een alternatief was 33...Pid5.'? Ver moedelijk heeft Kasparov gevreesd voor de grote kracht van de witte lo pers na 34. bxa5 bxa5 35. Lf3 Pb4 36. De4. Duidelijk is de zaak geenszins.) 34. Txb4 Pc5 (Nu was 34...Pxd5 35. Tb2 gunstig voor wit.) 35. Txb6 Pce4 36. Tc6 Db7 37. Lel Tal (De stelling is uiterst lastig te taxeren, zeker in tijdnood. In plaats van de tekstzet kwam ook 37...Ta3 in aanmerking.) 38. If3 Pc5 39. Lc3 Tel In deze moeilyke positie bood Kasparov, onverwacht voor ieder een, plotseling remise aan. Vermoe delijk kan wit het best 40. Db2 spe len; na 40...Dxb2 resteert een bui tengewoon moeilijk eindspel, dat zowel de spelers als de vele secon danten een slapeloze nacht had kunnen bezorgen. Het bleef de he ren bespaard, want Karpov nam het aanbod onverwyld aan. DONDERDAG 15.30-18.00 EURO: Golf: US Seniors. 16.03-16.45 Did 2: Pfiff: sportprogramma voor de jeugd. 16.30-17.00 Sportnet Exotische sporten. 17 00-17.30 Sportnet Bowlen. 17.30-18.00 Sportnet: Motorsport. 18.00-18.30 BBC 2: Play Better Snooker: 18 00-19.00 EURO: Ski Report. 18.00-19.00 Sportnet: Rallysport. 19.00-19.30 EURO: Motor Sport. 19.00-20 00 Sportnet: Argentijns voetbal. 19.30-20.00 EURO Eurosport News. 20.00-22.00 Sportnet: VS PGA Golf. 20.00-22.00 EURO: Tennis: V.S.-Europa. 22.00-22.30 EURO: Triathlon. 22.00-00.00 Sportnet: Spaans voetbal. 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Journaal. 22.30-00.00 EURO: Voetbal: EK-kwalifi- catie. 23.00-23.30 Did 1: Sport extra: tennis (Grand Slam Toernooi in München). 23.00-23.55 RTL V: Match Barend en Van Dorp. 00.00-00.30 EURO: Eurosport News. 00.00-00.50 BBC 1: Paardesport: con cours hippique. 00.00-01.00 Sportnet: Paardesport. 00.10-00.15 Super Sports News. 00.30-02.30 EURO: Snooker: Dubaii Classic. 00.50-01.40 BBC 1 Tennis: Grand Slam Toernooi in München. 01.00-02.00 Sportnet Exotische sporten. 01.40-02.30 BBC 1: Cricket: Engeland- Nieuw-Zeeland. VRIJDAG 08.00-10 00 Sportnet: American College Football. 08.30-09.30 EURO: Wereldspelen niet- olympische sporten. 09.30-10.00 EURO Eurobics. 10.00-11.00 EURO: WK Rally. 10.00-12.00 Sportnet VS PGA Golf. 11.00-13 00 EURO: Tennis V S.-Europa. 12.00-13 00 Sportnet: Bowlen Dutch Masters. 13.00-13.30 EURO Eurobics. 13.00-15.00 Sportnet: Boksen. 13.30-15.30 EURO. Snooker: Dubaii 14.35-14.55 BBC 2 Under Sail: zeilmaga- 15.00-17.00 Sportnet: NHL IJshockey.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17