'Dit gaat me heel erg aan het hart Leiderdorp beperkt drankgebruik 'Duizenden guldens te veel betaald voor premiewoningen' OEGSTGEEST OMMUURD Leiderdorpers mogen niet meepraten over herdenkingsmonument Laatste voorstelling Wassenaarse bioscoop Astra niW'Fffl DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Vereniging Bloemenweide Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De kopersvereniging van de Zoeterwoudse nieuwbouw wijk Bloemenweide vindt dat te veel is betaald voor de premiewoningen die het af gelopen jaar in de wijk zijn gebouwd. Kopers van de 35 premie-A woningen zouden minimaal 3700 gulden terug moeten krijgen. Het bedrag zou kunnen oplopen tot 5000 gulden. Volgens bestuurslid A.M. de Goede blijkt uit onderzoek van de vereni ging dat de door de bewoners be taalde koopsommen niet overeen komen met de bedragen die in de gemeentelijke subsidie-aanvragen aan het Rijk worden genoemd. De grond blijkt in werkelijkheid 3700 gegaan. De vereniging wil dat de ge meente verklaart waarom de aanne mer werd toegestaan de stichtings- kosten te verhogen, terwijl daar voor geen betere kwaliteit is gele verd. De gemeente Zoeterwoude be strijdt de claims. Omdat de subsi- die-aanvraag met spoed moest wor den verzonden, werd de aannemer gevraagd prijzen op te geven waar over later nog onderhandeld zou worden. Dat is volgens een woord voerder van de gemeente ook ge beurd: de stichtingèkosten van de premie-A woningen werden opge trokken en die van de premie-C panden zijn verlaagd. Bovendien zouden de premie-A huizen dertig centimeter breder zijn geworden dan oorspronkelijk de bedoeling was, waarmee de woningen wel de gelijk aan kwaliteit gewonnen zou den hebben. oDe kopers blijven erbij dat er iets gulden minder per kavel te kosten fout zit. Gisteravond vroegen zij de dan de aanvraag vermeldt, grondkosten fcijn opgeteld bij de stichtingskosten, die 114.800 gul den bedragen. Uiteindelijk betaal- raadscommissie ruimtelijke orde ning de kwestie op te helderen. Wet houder R.L.G. Hogenelst (CDA) heeft toegezegd de zaak uit te 2 den bewoners 142.000 gulden per ken. Eventuele fouten zijn gemaakt 1 woning. Volgens de vereniging moeten de verlaagde grondprijzen in de stich- OEGSTGEEST - Regelmatig mopperen raadsleden van Oegstgeest over het feit dat hun fraaie dorp steeds meer wordt ontsierd door ommuurde, luxe villaparken. Toch zijn het niet alleen de villaparken die het hem doen. Bezoekers die, komende vanaf de rijksweg, Igngs de Haarlemmertrekvaart rijden - zien vlak voor het dorp een plaatsnaambord met een blinde muur op de achtergrond. Is heel Oegstgeest ommuurd of ligt achter die muur een van de groene dorpen van Zuid-Holland? «oto Henk Bouwman) tingsprijs van de woning worden opgenomen, zodat de verkoopprijs achteraf omlaag kan. De Goede is dan ook verbaasd dat de kopers een contract met een andere koopprijs kregen voorgelegd, dan waarmee de gemeente eerder akkoord was Vrouw achtervolgt vergeefs vieze man h LEIDERDORP - Een onbekende - man heeft gisteravond een Leider- dorpse vrouw de stuipen op het lijf - gejaagd. De vrouw keek uit het haar woning aan de WASSENAAR - "Dit gaat me LEIDERDORP - Leiderdorpers kunnen geen moment meepraten over het herdenkingsmonument dat volgend jaar een plekje moet krijgen aan de zuidzijde van de voormalige begraafplaats van de hervormde kerk aan de Hoofd straat. B en W hebben namelijk geoor deeld dat de inspraakverorde ning in dit geval niet van toepas sing is. Als burgemeester en wet houders zélf waren gekomen met het plan om een monument te plaatsen, hadden burgers wel kunnen inspreken. Nu de ge meenteraad het voorstel heeft ge presenteerd, vervalt dat recht. Na de definitieve keuze kunnen bur gers de ontwerpen bekijken in de hal van het gemeentehuis. Maar daar blijft het bij. C. Keijser, initiatiefnemer en lid van de selectiecommissie, be twijfelt of de procedure ideaal is. Aan de ene kant lijkt het hem ge vaarlijk wanneer het hele dorp zich met de zaak gaat bemoeien. Aan de andere kant zou Keijser het plezierig vinden wanneer meer personen de modellen kun nen zien dan alleen de leden van de selectiecommissie (kunste naars, politici, een verzetsman en een lid van de Oranjevereniging). Vanavond bespreekt 'zijn' selec tiecommissie de modellen van de vier kunstenaars die door de eer ste selectie zijn heengerold. Het advii 1 de gemeester en wethouders is niet bindend, maar de gemeentebe stuurders willen er rekening mee houden bij het nemen van hun beslissine. Selectie Volgende week donderdag wil len B en W de knoop doorhakken, een maand later dan aanvankelijk de bedoeling was. Als het aan oud-verzetsman Keijser ligt, kie zen burgemeester en wethouder alsnog voor een andere plek. Vol gens de Leiderdorper schrikt de plek bezoekers af omdat ze te dicht bij een kerk ligt, te ver van het centrum verwijderd is en op marktdagen achter de marktkra men verscholen gaat. Hij wil het monument tegenover het ge meentehuis hebben, op het gras veld dat ingeklemd ligt tussen de doorgaande Engelendaal en de Laan van Ouderzorg. De vier uitverkoren kunste naars moeten niet alleen een drie- dimensioneel ontwerp maken, maar dienen ook aan te geven hoe hun monument het best ingepast kan worden in de omgeving. 3' Drakestein naar buiten en zag op 3' het tuinpad een onbekende man die zichzelf seksueel bevredigde. Toen i de vrouw keek, vluchtte de onbe- •(- kende. De Leiderdorpse waar- n schuwde de politie en ging in haar rt, maar wist Geld gestolen uit huizen Voorschoten VOORSCHOTEN - In vier wo- ningen in Voorschoten is giste ren ingebroken. In een flatwo ning aan de Raadhuislaan na men onbekenden tussen half acht 's ochtends en zeven uuc 's avonds girobetaalkaarten, een pasje en fotoapparatuur, mee. Het slot van de voordeur was ge forceerd. In twee woningen aan de Veurseweg werd in de late mid dag of vroege avond ingebro ken. In de ene woning werd het raam van de keukendeur inge gooid om binnen te komen. De inbrekers namen een onbekend bedrag aan buitenlands geld mee. De politiewoordvoerder weet niet hoe de onbekenden in de andere woning binnenkwa men, omdat de politie geen braaksporen vond. In deze wo ning werden sieraden, bankpas- jes en een portefeuille met een onbekend bedrag aan geld buit gemaakt. In een woning aan het Savorn- in Lohmanplantsoen was het slot van de achterdeur gefor ceerd, maar is niets weggeno- heel erg aan het hart", zucht de beheerder van de Wassenaarse bioscoop Astra, G.J. van Vliet, terwijl hij de laatste film draait. "Bij zo'n laatste voorstelling voel ik het nog niet eens echt. Vrijdagochtend, als ik geen films meer hoef te halen voor het weekeinde, dan ga ik het voelen". Na 26 jaar werken èn wonen in de pijpenla aan de Langstraat, sloot Van Vliet gis teren voor het laatst de deuren voor de Wassenaarse filmlief hebbers. Aan de wand van de vergeelde film- kabine hangt een oud exemplaar van het Polygoon Wereldnieuws: "In memoriam senator Robert Ken nedy". Van Vliet hing het op nadat hij in 1967 in de kabine was gaan werken. Voordien was hij drie jaar veger in de bioscoop. De bakelieten telefoon die nog altijd op de werk bank staat, diende in die tijd om sig nalen door de geven. Beginnen, nog even wachten, het geluid moet har der of zachter: voor elke boodschap was er een belsignaal. "Dat ding ge bruiken we al jaren niet meer. En verder, ach, het is wel wat verou derd, maar als het aan mij zou lig gen, gingen we gewoon door met de bioscoop". De Lions-club Wassenaar-Duin is inmiddels met hulp van beleggers een reddingsactie begonnen, die moet voorkomen dat de nieuwe eigenaar Spar een winkel in het pand vestigt. De Lions moeten voor het nieuwe jaar een gedegen plan bij de gemeente indienen. "Ik ben optimistisch, maar dat ben ik al zo vaak geweest", zegt Van Vliet. "De Een moeder vereeuwigt het laatste bezoek van haar kinde ren aan de kin dervoorstelling in Astra. De Wassenaarse bioscoop sloot gisteren de deu- Holv: (fot Lions zijn goed en als iemand het Vliets stem klinkt echter enige be- voor elkaar kan krijgen dat Astra rusting door. blijft bestaan, dan zijn zij het wel. Ik heb ze zelf gevraagd of ze nog wat "Ik weet niet wat de Lions precies konden doen en nu moet ik ook ver- willen gaan doen en of in die plan trouwen in ze hebben". In Van nen een plaats voor mij is. Ik lees Ik vind dat niet erg. Het enige dat ik In Gremlins II zit een scène waarin wil, is het allemaal van me af zogenaamd de film breekt. Heel le- Nota: meer voorlichting en een betere hulpverlening schuiven. Mijn vrienden hebben beloofd in de weekeinden langs te bliek komen, zodat ik niet alleen zit als ik op ei normaal gesproken een voorstelling houetten zou draaien". beeld Sentimenteel De laatste film die Van Vliet gister- vensecht en de reactie van het "pu- mooi! Pas als de kijkers gegeven moment de sil- ïn de gremlins over het lopen, hebben ze door dat het namaak is". In de pauze verlaat Van Vliet de middag in een officiële voorstelling kabine en praat wat met het pu- draaide, was de tekenfilm 'Honden bliek. Een man vraagt hem of ditr LEIDERDORP - De gemeente i Leiderdorp wil meer aandacht besteden aan alcoholpreventie en hulpverlening aan mensen J met drankproblemen. Een uit- gebreide voorlichtingsactie op scholen, bij sportverenigingen, verkeersdeelnemers en sociaal- i culturele instellingen moet er- voor zorgen dat Leiderdorpers minder gaan drinken. De ge meente wil zelf het goede voor- beeld geven: minder drank op recepties en geen alcohol meer j als relatiegeschenk. Vorig jaar had de voorlichtingscam- J pagne al van start moeten gaan, maar tekort aan personeel dwong de gemeente de plannen op de lange baan te schuiven. Nu ligt alsnog de 'Concept-notitie Alcoholmatigings- beleid in Leiderdorp' op tafel. B en W willen de komende weken nog ™rtkanUnê"s te doen aan dè actie. bestaat voor de gemeente de moge gaan ook prent gaat keert uit de hemel fouten te herstellen. wat wijzigingen laten aanbrengen. Sport Van overmatig drankgebruik in volgens de plaatse lijke Sportraad geen sprake. Toch lijkheid de alcoholverstrekking te wel een toepasselijke film. Van- reguleren door middel van de avond draai ik voor al die drank- en horecaverordening al- die me hier zo geholpen hebben nog dus de notitie. Ook het zogenaamde een film, eentje - para-commerciële gebruik van kan- tijd veel plezier feesten en bruiloften ik wiide eerst 'Cinema Paradiso de hemel'. De rol- echt de laatste voorstelling is. "Dat hond die terug- is toch zonde! Ik zat hier al in 1943 zijn vroegere als 5-jarig jongetje tussen allerlei 'Ik vond het Duitse officieren naar propaganda films te kijken. De bioscoop was toen nog van mijn tante". Een buurman van Van Vliet wijst vroeger af op de enorme groep kinderen die hij gehad hebben, bij zich heeft. "Mijn dochtertje heeft eindelijk de leeftijd om met haar zich over de notitie uit. Onmiddel- kantjnes door de beheerders te dit gebruik concurréntie-verval- lijk daarna kan de campagne begin- vragen minder alcohol te schenken send. en de tap dicht te draaien bij jeugd- evenementen. "Als de verenigingen niet vrijwillig bereid zijn aandacht aan de alcoholmatiging te besteden, gecensureerde filmstukjes uit de te gaan, 1 dit 1 i dus meteen Binnen de scholen krijgen vooral de oudste leerlingen van de basis scholen en middelbare scholieren voorlichting over het omgaan met drank en de gevolgen van alcohol gebruik. Daarbij richt de gemeente zich vooral op de openbare scholen, die onder gemeentelijk bestuur val len. Het bijzonder onderwijs wordt controle. Het pand staat al geruime Artsen, gezinszorg, kruiswerk maatschappelijk werk moeten zich len. Maar dat meer op directe hulpverlening gaan menteel worden" richten, vinden burgemeester wethouders. Meestal verwijzen deze zogenoemde eerstelijnswer- te realistisch zijn in de vertolking wel BRANDJE - Op de bovenverdie ping van een bedrijfspand aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is gister morgen brand uitgebroken. De te wil bekijken in hoeverre de eer- brandweer had het vuur snel onder stelijnswerkers behoefte hebben bijscholingecursus, zodat het laatst. Jammer hoor", zegt hij, terwijl hij de allerlaatste flesjes toch wel erg senti- frisdrank koopt. Hoewel Van Vliet zijn ontslag bij Astra nog even heeft kunnen op- Van Vliet houdt met van films die houden, hoopt hij dat zijn kennis bij de filmverhuurkantoren medewerking gevraagd, tijd leeg. De politie denkt dat 1 de scholen zijn niet verplicht sprake was van brandstichting. 1 emoties. "Een film moet fanta- hem aan een baan kunnen helpen, sie zijn", zegt hij. Hoewel hij de "Ik heb eigenlijk HTS-bouwkunde meeste films alleen door de kijk- gedaan, maar dat kan ik na zoveel gaatjes in de kabine ziet, gaat hij tijd niet meer oppakken. Ik weet 1 op een van de 150 niet wat ik nu moet gaan doen. In alcoholproblemen beter kunnen ongemakkelijke keukenstoelen in elk geval moet ik eerst v worden herkend en behandeld. de zaal zitten: "Bij sommige films tiger worden". Geen steun raad voor Zoeterwouds bestemmingsplan ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse raadscommissie voor ruim telijke ordening heeft gisteravond haar goedkeuring onthouden aan het bestemmingsplan voor de nieuwbouwwijk Bloemenweide. Uit een onderzoek van de kopers vereniging blijkt de te verwachten geluidsoverlast van de doorgaande Burgemeester Detmersweg niet goed is ingeschat. Bouwnummer negen aan de Paardebloemlaan had misschien helemaal niet gebouwd mogen wor den, omdat het pand dichter bij de Detmersweg zou liggen dan het be stemmingsplan toestaat. Verder zou de geluidswal die de wijk van de weg afschermt te laag zijn, omdat bij de berekening van de verkeers intensiteit van verkeerde cijfers is uitgegaan. In verschillende rappor ten worden tegenstrijdige cijfers ge noemd. WD-fractievoorzitter H.O. van der Kooi wil op korte termijn nader onderzoek. De liberaal vroeg ook om een on derzoek naar de behoefte aan vrije kavels in Bloemenweide. Hij denkt dat er meer behoefte is aan zulke ka vels dan aan kavels voor twee-on- der-een-kap woningen in de vrije sector. Tot nu toe zijn er nog maar enkele van deze woningen ver kocht. Van der Kooi stelde voor om al vast zeven van deze kavels 'in de aanbieding' te doen. Dat zou Zoe terwoude 35.000 gulden opleveren. Wethouder R. Hogenelst (CDA) wil de zo hard niet van stapel lopen. Hij stelde voor eerst vier kavels aan te bieden- en daarna eventueel nog drie. De collegepartijen CDA en Progressief Zoeterwoude steunen dit plan. Supermarkt mag toch uitbreiden in Zoeterwoude-dorp ZOETERWOUDE - De supermarkt aan de Zoeterwoudse Dorpsstraat mag uitbreiden. De Zoeterwoudse raadscommissie voor ruimtelijke ordening wees gisteravond het be zwaarschrift van een buurtbewoner af. Deze vreest dat door de uitbrei ding de bestaande parkeeroverlast in de dorpskern alleen maar toe neemt. De commissieleden erkenden dat probleem, maar vinden dat het los van de bouwvergunning voor de winkel moet worden gezien. De buurtbewoner trok daarop zijn be zwaarschrift in, omdat verdere be handeling de exploitant van de su permarkt 'in grote moeilijkheden' zou brengen. Een gemeentelijke werkgroep gaat het parkeerpro bleem bestuderen. VOORSCHOTEN - Een 18-jarige bromfietser uit Wassenaar is gister morgen met beenletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De jongeman reed over de parallelweg van de Wijn gaardenlaan in de richting van het centrum van Voorschoten. Ter hoogte van het benzinestation werd hij geschept door een 40-jarige Haagse automobilist, die vanaf de Wijngaardenlaan naar het benzine station wilde. DONDERDAG 13 DECEMBER Leiden lezing over 'de Europese defen sie', door Jan van Houwelingen (CDA) bij het CDJA, 20.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat 125. Leiderdorp klaverjassen bij de Sfeerjassers, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, aanvang 20.00 uur in club gebouw Splinterlaan. Noordwijk Kerstmarkt De Oude Dorpskern, tot 21.00 uur in de Grote Kerk. vergadering FNV-bonden afd. Noordwijk/Noordwijkerhout, aan vang 20.00 uur in café De Wels, Abraham van Royenstraat. Warmond vergadering van de gemeente- i, aanvang 20.00 uur in het ge- Wassenaar Kerstconcert door Het Wasse naars Ensemble in samenwerking met groot gemengd koor Wasse naar 'Vocaliter', aanvang 20.15 uur in de oude Dorpskerk. VRIJDAG 14 DECEMBER Alkemade ruil- en contactavond Ruilvereni- ging Alkemade, van 19.00 tot 22.00 uur in de Alkeburcht, Roelofarends- Alphen voorstelling van de klassieker 'Medea', door Theater van het Oos ten, met o.a. Gerda Havertong, 20.30 uur in het Parktheater. filmavond rond Belgische ko miek Urbanus, aanvang 21.30 uur, jongerencentrum Het Kasteel. Con- certweg. Hazerswoude 0 kerstzang mmv muziekkorps van het Leger des Heils uit Leiden, Tom Hesseling (orgel) en Ella Hoogerdijk (sopraan), aanvang 20.00 uur in de Geref. Kerk, Koren molenlaan. Leiden lezing: 'Vincent van Gogh moderne kunst', door E Kreytz, 14.00 tot 16.00 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg. concert 'Vrijdagavond Kamer muziek', Robert Szreder (viool) en Bohuslav Strobel (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Hazewindsteeg. Leiderdorp Culturele avond Stichting Wel zijn Surinamers en Antillianen Lei derdorp, vanaf 20.00 uur in de Mu zenhof. politieke partijen versieren hun kerstboom, van 19.00 tot 21.00 uur in de Bibliotheek, Muzenhof. Noordwijk Kerstconcert Seaside Singers, mmv Paieiskoor Soest en Leider dorps Kamerorkest, aanvang 20.00 uur in de St. Jeroenskerk. cabaretprogramma: 'Gepeperd', one-women-show door Joke Bruijs, aanvang 20.15 uur in Cultureel Centrum De Rank, Golfbaan. Warmond Kerstbingo Kommunikatie War mond, aanvang 20.00 uur in de zaal van 't Meerpunt. Wassenaar voorstelling: 'Het verjaardags- ZATERDAG 15 DECEMBER Alphen natuurwandeling IVN olv natuur- gidsen langs de Kruiskade, start om 10.00 uur bij het ooievaarsnest, Galgweg, Hazerswoude. Hazerswoude voorstelling voor peuters en kleuters: 'Het Duinkonijn', door Poppentheater Thije, aanvang 14.00 uur in De Stek, Dorpsstraat. Koudekerk Kerstconcert door de Jostiband, muziekkorps van verstandelijk ge handicapten uit de Hooge Burch, Leiderdorp voorstelling: 'Het naadje van de kous', door De Berini's, aanvang Crash'aanvang 22.15u zenhof. Kerstbingo dansant bij Tamarco. clubhuis Splinterlaan, 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16