'Problemen in het gezin bepalen spijbelgedrag' mmu.m-.m.iWM De bezetting van Leimuiden door Pruisische troepen DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Symposium over schoolverzuim in Katwijk KATWIJK "Schoolverzuim wordt nog te vaak gezien als een probleem van de leerling zelf. Er wordt gezocht naar allerlei individuele oorzaken voor dit gedrag, zoals lichamelijke en geestelijke klachten bij de jongere. Vergeten wordt echter dat de situatie binnen het ge zin meestal een bepalende factor is voor het spijbelen". Tijdens een symposium dat de ge meente Katwijk gistermiddag orga niseerde rond het thema 'School verzuim', ondersteunde C. Senten hoofd van de jeugdafdeling Riagg Zuidhage in Den Haag - dit standpunt met gegevens uit een re cent onderzoek van zijn dienst. Bij het bekijken van de dossiers van 24 spijbelgevallen bleek dat bij het overgrote deel van de betrokken jongeren de problemen zich uit strekten tot het gezin. Van vaders werd bijvoorbeeld gemeld dat ze psychiatrische- of lichamelijke klachten hadden en soms geweld dadig optraden. Moeders werden nogal eens overspannen en depres sief genoemd. Bij broers en zussen werd gesproken over driftaanvallen en teruggetrokken gedrag. In 22 van de 24 onderzochte gevallen waren de gezagsverhoudingen in het gezin verstoord. Bij de oplossing van problemen die leiden tot chronisch spijbelen, moet dan ook niet alleen naar de jongere worden gekeken. Senten pleitte voor een behandeling die stoelde op gezinstherapie, ge dragstherapie en ouderbegeleiding. In de praktijk bleek deze aanpak be hoorlijk succesvol. In 17 gevallen verbeterde de verhoudingen bin nen het gezin, de ouders kregen weer een psychologisch overwicht over hun kinderen en de leerlingen gingen weer naar school. Voorbeelden Centraal stond tijdens het symposi um de gezamenlijk aanpak van het spijbelprobleem. De gemeente Kat wijk heeft hiertoe zelf de aanzet ge geven met het uitbrengen van de discussie-nota 'Leerplicht anno 1989, een dagelijks dilemma'. "Schoolverzuim is niet de zorg van enkelen, maar een gezamenlijke zorg", zei wethouder A.C. Berkheij van onderwijs in zijn inleiding. Het recente discussiestuk moet volgens hem dan ook worden bekeken in sa menhang met andere gemeentelijke nota's over het jeugdbeleid, het wijkwerk, vandalisme en alcohol en drugsproblemen. Als een belangrijk doel van het symposium noemde Berkheij het leggen van contacten tussen verte genwoordigers uit het onderwijs, leerlingbegeleiders, leerplichtamb tenaren en hulpverleners. Bij de keuze van de inleider^ was even eens gekozen voor vertegenwoordi gers uit verschillende disciplines: Bonnen wegens fietsen op Haarlemmerstraat LEIDEN - De politie is gistermid dag begonnen met bonnen uit schrijven tegen mensen die fietsen of brommen op de Haarlemmer straat. Bij een controle op verschil lende plaatsen op de winkelstraat liepen tussen 14.00 en 16.30 uur achttien fietsers en een bromfietser tegen een proces-verbaal op. De af gelopen twee weken heeft de politie alleen nog waarschuwingen uitge deeld. 'Chemisch afval voortaan huis aan huis ophalen' LEIDEN - Wethouder De la Mar (milieu) wil dat volgend jaar een begin wordt gemaakt met het huis-aan-huis ophalen van klein chemisch afval. De bedoeling van de wethouder is dat alle Lei- denaren een zogeheten chemo- box krijgen die één maal per maand door de chemokar wordt opgehaald om te worden ge leegd. Een proef met bewaarboxen voor klein chemisch afval, ge daan in drie Leidse wijken, is een succes gebleken. De combi natie van bewaarbox en chemo- car leverde een resultaat op van gemiddeld 1,7 kilogram afval per persoon per jaar. Ten op zichte van wijken waar geen be waarboxen zijn uitgezet, is er sprake van een verdubbeling van de hoeveelheid ingezameld chemisch afval. Volgens de wethouder is de tijd nu rijp om het chemisch af val in de hele stad op te halen. Daarom wordt volgend jaar een tweede chemokar aangeschaft. Tot dusver stonden de kosten een grootschalige invoering van het huis-aan-huis ophalen van klein chemisch afval in de weg. De wethouder stuurt thans aan op een samenwerkingsverband tussen de gemeentereiniging en de Zijlbedrijven (de sociale werkvoorziening) om de inza meling mogelijk te maken. Senten sprak namens de hulpverle ning, H. Hamstra vertegenwoordig de als provinciaal leerplichtconsu lent in Overijssel de 'overheid' en D. Kaaij sprak als leerlingenbegelei ders op een scholengemeenschap. Zij is tevens bestuurslid van de Ne derlandse Vereniging van Leer plichtbegeleiders. Kaaij kwam in haar lezing met een aantal voorbeelden uit de prak tijk van de havo/vwo-school waarop zij zelf les geeft. Bij een goede signa lering van problemen onder jonge ren noemde zij de sfeer in een school erg belangrijk. "Als een leer ling alleen wordt beoordeeld op zijn of haar intellectuele kwaliteiten, werkt het systeem niet. De leerling mag niet in de massa ondergaan, maar moet als individu worden be naderd". Verantwoordelijkheid De school sluit volgens Kaaij aan op 'de natuurlijke opvoedingssituatie'. "De leerling kan vaak alleen hier met zijn problemen terecht. De school moet daarbij proberen om de hulp zolang het kan binnenshuis te houden. Daarbij moet er natuurlijk wel snel op de problemen worden gereageerd: een leerling mag niet op een wachtlijst terecht komen". De school moet overigens wel haar grenzen kennen. Als de proble men te groot worden, moet de leer lingbegeleider informatie kunnen opvragen bij hulpverlenende in stanties of naar deze instellingen kunnen verwijzen. De school en de hulpverlenende instanties hebben daarbij een gezamenlijke verant woordelijkheid, aldus Kaaij. Die instanties moeten daarbij overigens wel de school de plaats in de hulpverlening bie den. "Binnen het onderwijs is de af gelopen jaren veel kennis ring opgedaan met de aanpak problemen onder jongeren. De hulpverlening zou dan ook contact moeten zoeken met de scholen. Op momenten dat het nu gebeurt, heb ik vaak het idee dat ik op het matje word geroepen". KATWIJK - Het Katwijkse strayid is na de storm van de afgelopen dagen weer het domein van fanatieke jutters. De zee heeft het wrakhout en ander materiaal hoog opgestuwd, waardoor het met schuim bedekte gedeelte ten noorden van de Uitwatering een onheilspellende aanblik biedt. Het strand en de duinenrij hebben vrij kerstverlichting van de winkeliersvereniging weinig te duchten gehad van de elementen, al PAICentrum en de dakbekking van de politie- stond het water op het hoogtepunt van de storm .post raakte door de sterke wind los. vrijwel tegen de duinvoet. Ook op de Boulevard bleef de overlast beperkt. In de buurt van hotel (foto Dick Noordzee werd wat schade aangericht aan de Hogewonins) Verhandeling in historisch tijdschrift De Klap waiver: LEIMUIDEN/RIJNSATERWOU- DE Aan het eind van de achttien de eeuw kreeg Leimuiden veel adel lijke bezoekers. Die bezoekers wa ren militairen die deel uitmaakten van de Pruisen die in 1787 ons land binnenvielen. Onder de kleurrijk geklede militairen onder andere de prins van Hessen-Darmstad, de her tog van Saxen-Weimar, de graven van Anhalt, de baron van Grothau- sen en zelfs de Russische majoor Rastophin. Dit is te lezen in het tweede deel van het verhaal Leimuiden en de in val van de Pruisen in 1787 en is ge publiceerd in De Klapwaker, het vier keer per jaar verschijnende blad van de Stichting Oud Leimui- den-Rijnsaterwoude. Dat Leimui den in die tijd een rol speelde bij die inval was omdat er een hoofdkwar tier door de Pruisen was ingericht. De Pruisen kwamen naar ons land nadat Prinses Wilhelmina bij Goe- janverwellesluis bij Gouda door Fransgezinden was aangehou den. Zij steunden de oranjegezin- den in hun strijd tegen de Fransge zinden, die vooral in Amsterdam ac tief waren. Zelfs hadden de Pruisen een varend hospitaal, dat in Alphen aan den Rijn een ligplaats had ge vonden. Tijdens de veldtocht wer den er aan boord 1200 man behan deld. Ook de Rijnsaterwoudse baljuw Anthony van Maurik kwam naar het hoofdkwartier in Leimuiden. Van Maurik kwam melden dat het naburige Woubrugge met zijn pa triots genootschap en patriotse bal juw en gerechtsdienaar een gevaar opleverde voor de prinsgezinde be volking in het dorp. Enige tijd later maakte hij bij de patriotten in Wou- brueee waüens en papieren buit. De Pruisen waren meester in het vergaren van informatie over de Fransgezinden. Zij verkenden de patriotse versterkingen door mid del van het systeem van het zoge naamde 'Dummes Gesicht ma- chen'. Zij-reden tijdens de tussen de beide partijen afgekondigde wa penstilstand tot bij de wacht en met een of andere prutsboodschap kwa men zij veel aan de weet. Majoor Hirschfeld slaagde er zelfs in gedu rende enige uren binnen Amster dam te vertoeven. "Men wist de schietrichting van ieder kanon', zeggen de Pruisische verslagen uit die tijd met enige overdrijving. Na het aflopen van de wapenstil stand rukten de Pruisen vanuit Lei muiden op naar Amsterdam, het centrum van het verzet tegen Oran je. Op 10 oktober 1787 gaf Amster dam zich over en beloofde 'alle vol doening'. Tijdens de strijd sneuvel den 211 Pruisen. Amsterdam be taalde een half miljoen gulden als vergoeding aan de Pruisen. Op 26 oktober verlieten de Prui sen Amsterdam en trokken zich te rug in Aalsmeer, Leimuiden en Rijnsaterwoude. De militaire kas en de veldbakkerij in Alphen werden opgebroken op 10 november. Gelei delijk aan werden ook de kampe menten in de dorpen opengebroken en alleen in Ouderkerk aan de Am- stel en de Langstraat bleven de Pruisische troepen nog enige tijd achter om daarna ook te verdwij nen. Overigens vielen de FranSen enkele jaren later ons land binnen en moest de Prins de wijk naar En geland nemen. Een van de naweéen uit die roeri ge tijd was de overstroming van de Polder Vierambacht op 9 januari 1788. Waarschijnlijk hadden Wou- brugse patriotten op enkele plaat- Rijnsaterwoude In deze aflevering van De Klapwa ker ook een verhaal over de geschie denis van Rijnsaterwoude. Het dorpje wordt al in 1063 genoemd. De bisschop van Utrecht geeft aan de abt van het klooster in Echter- nach in Luxemburg het recht op de helft van de opbrengsten van enige kerken in Holland, waaronder die van Rinsaterwald. In die tijd was Rijnsaterwoude een veennederzet- ting, zoals er toen veel waren in Hol land. In 1573 kreeg Rijnsaterwoude te maken met de 'nieuwe leer'. De toenmalige pastoor Johannes Snoeckaart ging met de helft van zijn pariochianen tot de reformatie over. Toch was de verstandhouding tussen rooms-katholieken en pro testanten over het algemeen vreed zaam. Veel overheidsdienaren zijn na de reformatie rooms-katholiek. Zo zijn in 1658 bij voorbeeld de schout, de ambachtsbewaarder, twee schepenen en twee armmees- ters rooms. Na 1789 gingen de vooral uit Frankrijk geïmporteerde ideëen in ons land aanhang vinden. Er wer den vrijkorpsen opgericht en de plaatselijke overheid in Rijnsater woude voelde zich zelfs genood zaakt om een 'klapwaker' aan te stellen, die moest letten op orde- en rustverstorende elementen. Overi gens zijn" de gevolgen van de strijd tussen de oranje- en Fransgezinden ook uitvoerig beschreven in het ver haal van de inval van de Pruisen in Leimuiden. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Een brug te ver I De gemeente Leiden wil nog voor het eind van het jaar beginnen met de eerste werkzaamheden aan de Blauwpoortsbrug. De brug wordt met een flinke subsi die van provincie en rijk gerestau reerd en, alsof dat nog niet ge noeg is, volgend jaar weer een be weegbare brug, net als tussen 1910 en 1980. De subsidie is bin nen en de goedkeuring van de ge meenteraad voor het plan lijkt een formaliteit. De brug kan na de werkzaam heden weer open voor de grotere boten en de gemeente heeft dan ook het plan opgevat om van het dan openliggende water voor de Beestenmarkt een passantenha ven te maken. De gemeente wil in het water van de Beestenmarkt ook voorzieningen voor die grote re boten gaan aanbrengen. Als er naast geld voor restaura tie ook geld blijkt te zijn voor het beweeegbaar maken van de brug, en daarmee voor extra voorzie ningen aan het water voor de Beestenmarkt, moet je er toch van uitgaan dat de gemeente veel grote boten verwacht. Blijkbaar stelt de gemeente zich tegenover McDonald's en de Lido-bioscoop zich een passantenhaven voor met de allure van een klein- Monaco. Dan is het bijvoorbeeld nog een geluk dat er zoveel lage bruggen op korte afstand liggen. Want dan hoeft men niet bevreesd te zijn voor speedboat-wedstrijden. Maar als het allemaal een groot succes wordt, en daar rekent de gemeente gezien haar inspannin gen blijkbaar op, moet die brug dus vaak open zijn. Kunt u het zich voorstellen? Neem de bus vanaf het centraal station naar de Breestraat. Op dit moment is de Blauwpoortsbrug in de bocht tussen de Steenstraat en de Prinsessekade zo'n beetje het enige stukje tussen station en Breestraat waar een bus flinke vaart heeft. Een beweegbare Blauwpoortsbrug gecombineerd met een succesvolle passantenha ven levert dan ook één voordeel op voor de Fietsers: de brug staat bij voortduring open en geen bus zal op weg naar de Breestraat nog vaart kunnen maken. Integen deel: Voor de Blauwpoortsbrug zal regelmatig een File van bussen staan te wachten. Een brug te ver (2) Sloepeigenaar Ben Crul: "Doe als gemeente die passantenhaven. Er moet op positie komen", constateert wa terliefhebber en sloepeigenaar Ben Crul. De huisarts bezocht wel eens een patiënt op de Witte Sin gel met zijn lage sloep en op zater dag gaat hij met de boot bood schappen doen op de markt en meert bij het stadhuis af. Hij toont een foto van het enor me baggerschip, waar de sloep oorspronkelijk deel van uit maak te, zoals een klein stipje op de foto aangeeft. "De gemeente Leiden zou zich moeten richten op de kleine pleziervaart, en niet op de grotere boten". Crul, die aan het Noordeindeplein bij het water woont, schreef daarom een brief aan de gemeenteraad, nadat hij in deze krant vorige week over de plannen had gelezen. In de brief vraagt hij de gemeenteraad een deel van het onzalige plan weg te stemmen. "Ik heb trouwens een half jaar geleden al een brief naar wethouder Walenkamp geschre ven. Die heeft net zo'n kleine, lage boot als ik heb en die was het met 'Letterlijk geld in het water gooien', 'miljoenenverspilling', zijn enige uitdrukkingen, die Crul gebruikt in zijn schrijven. Hij stelt: "Dat de Blauwpoortsbrug in slechte staat verkeert en gere noveerd moet worden is duide lijk, maar waarom al dat geld uit geven om boten die hoger zijn dan 1 meter 80 de kans te geven 100 meter verder te kunnen va ren? Zij stuiten dan namelijk op de vaste brug tussen Turfmarkt en Nieuwe Beestenmarkt, die maar 1 meter 20 is". Volgens de jonge huisarts zou den er in de passantenhaven 'hooguit 10 boten per jaar komen'. Ben Crul voert nog meer argu menten aan tegen het beweeg baar maken van de brug tegen de passantenhaven. Hij weet dat de doorgaande route voor de grotere pleziervaart langs de oostkant van Leiden loopt en via het Rijn en Schiekanaal en de Zijl richting de Kaag gaat. "Alleen aan die kant van Leiden zal een passan tenhaven zinvol zijn". "Een PvdA-gemeente als Lei den zou zich op de veel grotere groep liefhebbers van kleine bo ten moeten richten. Men doet er beter aan de doorvaarbaarheid in de binnenstad voor kano's, roei boten, waterFietsen, sloepen en kleine motorboten te bevorderen. Doe toch niet groter dan je bent als gemeente", zo onderstreept Crul zijn betoog desgevraagd. Dan is er wat de Blauwpoorts burg betreft geen vuiltje aan de lucht, want daar kunnen Crul, Walenkamp en vele andere 'klei ne boten bezitters' makkelijk on derdoor. Crul heeft daarom een betere bestemming voor een deel van het geld. Op dit moment is de snelste route van de binnenstad naar de Kaag voor de kleine bo- tenbezitter geblokkeerd, Want je kunt niet onder de duiker in de Lange Gracht, tussen Korte Mare en Haarlemmertrekvaart door. De gemeente heeft al jaren het plan om daar wat aan te doen, al leen het geld is een probleem. Dat constateerde ook ir. L. Ba- rendregt, hoofd civiele werken van de gemeente en belast met het plan, vorige week in deze krant. De conclusie van Crul zal duidelijk zijn: stop het geld dat naar het beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug en de aanleg van een passantenhaven gaat in die andere brug. Dat hebben veel meer mensen er wat aan. "Maar Barendregt begrijp ik wel, die is ingenieur en die wil natuurlijk een schitterend mechaniek ma ken voor die oude Blauwpoorts brug". Een brug te ver (3) De politieke vraag blijft staan: weet de linkerhand van CDA- wethouder Joop Walenkamp, wel Wat de rechterhand doet? Want met die linkerhand stuurt hij zijn sloep door Leiden en wordt op weg naar de Kaag tegengehouden bij de duiker over de Lange Gracht, waar ook zijn kleine boot niet onder door kan. Walenkamps rechterhand geeft daarentegen geld voor een passantenhaveh waar patserige botenbezitters snel een McDonald's hamburger kunnen nuttigen terwijl hun jacht aan de kade geparkeerd ligt. Het lijkt allemaal tegenstrijdig, maar Walenkamp kan het verant woorden. "Crul zou gelijk hebben als de het plan voor de Blauw poortsbrug een actie op zich zelf zou zijn. Maar het maakt deel uit van een doel, waar de gemeente-, raad zich achter heeft gesteld:' volledige doorvaarbaarheid van de Leidse binnenstad voor grote en kleine pleziervaart. We gaan dat de komende jaren uitvoeren en de Blauwpoortsbrug is de eer ste stap. We hebben de subsidie heel doelgericht aangevraagd". Rustig legt hij uit: "En ik ben best bereid als bezitter van een kleine boot de belangen van de grote botenbezitters in de gaten te houden. Maar ik voorspel dat voordat de boot van Crul versle ten is hij via de gemakkelijkste route naar de Kaag kan. Vergelijk het met het opnieuw groen ma ken van grachten en singels. Elke keer een stukje". Subsidiegeld overhevelen is er echter niet bij. "De gemeente heeft de subsidie heel doelgericht aangevraagd. En daarin werken we nadrukkelijk samen met drie andere gemeenten in de provin cie: Gouda, Delft en Dordrecht. We doen samen de aanvragen voor gemeentelijke projecten en ondersteunen elkaar daarin". Maar om de verkeerswethou der eens een concrete vraag te stellen: hoe moet het met die open Blauwpoortsbrug en het wegverkeer? "We denken daar natuurlijk aan in verband met het verkeerscirculatieplan. Ik denk wel dat er meer dan 10 boten per jaar in de haven zullen komen, maar we zouden ook openingstij den voor de brug kunnen invoe ren. En misschien gaan de bussen wel over een andere route". Vishandelaar Ouwehand maakt zich in het oude brugwach tershuisje onder tussen geen zor gen en vindt de plannen prachtig. Bezitters van grote boten eten ook grote vissen, zo zal hij ge dacht hebben. EMIEL FANGMANN Buschauffeurs schorten acties opnieuw op LEIDEN De buschauffeurs hebben hun acties naar aanlei ding van de situatie in de Bree straat nog even uitgesteld. Zij willen eerst de ervaringen af wachten met maatregelen zoals de nieuwe busstrook op het Kort Rapenburg. De chauffeurs gaven vorige maand van een groot ongenoe gen over de situatie in de Bree straat blijk. Zij vonden dat de politie te weinig optrad tegen overtreders van het inrijverbod en tegen het laden en lossen op' tijden dat het niet is toegestaan. De chauffeurs vinden overi gens nog altijd dat er teveel Fiet sers over de Breestraat rijden. Zij zijn er voorstander van om een strook te verharden op de Langebrug of op de martkten- route zodat Fietsers niet meer van de Breestraat gebruik hoe ven te maken. 11.000 gulden weg bij inbraken LEIDEN - Inbrekers hebben giste ren hun slag geslagen in twee flat woningen aan de Schubertlaan. Uit een woning verdwenen een geldbe drag van 10.000 gulden, gouden sie raden en betaalkaarten. Een andere flatbewoner mist 1000 gulden aan contanten. De inbrekers kwamen binnen door de voordeur te force- Bingo Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad heeft voor zaterdag 15 decem ber een bingo op het programma staan. De eerste ronde start om 20.15 uur. Klaverjassen De christelijke muziek en showband Concordia houdt zaterdag 15 december een grote klaverjas- ebn sjoelavond in haar verenigingsgebouw aan de Lange- gracht 61De aanvang is om 20.00 uur. De vereniging is tevens op zoek naar nieuwe blazers en tamboers. Gaarne contact opnemen met het secratariaat. tel. 416764

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14