TAD LEIDEN Fout parkeren gaat 65 gulden kosten 'Als kind zat ik al onder de tafel foto's af te drukken LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe regeling gaat op 1 april in Kerstbomen uit tuin gestolen Nico van der Horst: 50 jaar fotograaf in Leiden s DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 PAALTJES OP KORT RAPENBURG LEIDEN - De parkeerboetes worden met ingang van 1 april volgend jaar vervangen door een gemeentelijke be lastingaanslag. Dat betekent dat wie zijn parkeergeld niet voldoet, een 'boete' die dan 65 gulden bedraagt niet aan justitie maar aan de gemeen te moet betalen. De invoe ring van de wielklem is voor lopig uitgesteld tot 1992. Het innen van parkeerboetes vol- gens het huidige systeem duurt lang. Indien niet meteen wordt be taalt, duurt het soms maanden voor dat de foutparkeerder voor de kan tonrechter moet verschijnen. De rechtelijke macht kan de stroom be keuringen ook nauwelijks meer aan. De gemeente hoopt met de zoge naamde fiscalisering meer geld aan het parkeren te kunnen verdienen. Nu komt alleen het geld dat in par- keermeters en -automaten wordt gestopt, in de gemeentekas. Straks komt ook het geld van de boetes bij de gemeente terecht. Van het geld worden de tekorten in het parkeer- fonds afgelost. Uit de fonds betaalt de gemeente alle parkeervoorzie ningen in Leiden. Het nieuwe systeem géldt overi gens alleen voor degenen die geen geld in parkeermeter- of parkeerau tomaat gooit. Wie bijvoorbeeld op de stoep parkeert, krijgt gewoon te maken met justitie. In de nieuwe regeling is de fout parkeerder aanmerkelijk duurder uit. De belastingaanslag zal 65 gul den bedragen. Justitie had overi gens al besloten om de parkeerboe te per 1 januari te verhogen van 35 tot 50 gulden. Het wordt na 1 april wel veel moeilijker om onder betaling uit te komen. In de huidige situatie moet justitie in veel gevallen de rechter inschakelen om het geld te innen. De overtreder hoeft de boete niet te voldoen voordat de rechter uit spraak heeft gedaan. Daar kan bo vendien vaak lange tijd overheen gaan. In het nieuwe systeem moet de aanslag eerst worden betaald. In dien betaling uitblijft, gaat een deurwaarder het geld innen. Pas na het betalen van de 'parkeerbelas ting' kan bezwaar worden aangete kend bij de inspecteur van de belas tingen. Wijst deze het bezwaar toe, dan wordt het geld met rente aan de betaler teruggestort. Verwacht wordt dat door dit sys teem veel minder mensen 'moeilijk gaan doen' over de aanslag en het bedrag dat wordt opgehaald veel hoger uitvalt dan nu het geval is. Wielklem De parkeerwachters gaan vermoe delijk in 1992 gebruik maken van de wielklem. Daarmee wil de parkeer politie de automobilisten dwingen geld in parkeermeter of -automaat te gooien. Door de wielklem kan de auto onmogelijk wegrijden. De poli tie hoopt dat de wielklem ook die mensen tot betalen beweegt voor wie een boete financieel niet uit maakt. Geld weg uit 14 parkeerautomaten LEIDEN - Onbekenden hebben deze week waarschijnlijk geld ont vreemd uit veertien parkeerauto maten in het centrum. Ambtenaren die de apparaten maandag leegden, viel het op dat de opbrengst zeer ge ring was. De politie neemt aan dat aan de hand van het slot op dit apparaat een sleutel is gemaakt, waarmee de veertien andere meters zijn openge draaid. Inmiddels zijn op alle auto maten verschillende sloten ge plaatst. LEIDEN - Een handelaar in kerst bomen is gisteren ruim 110 sparren kwijtgeraakt. Terwijl hij in zijn wo ning aan de Van Hogendorpstraat zat, haalden onbekenden circa 55 gewone boompjes uit zijn tuin en ongeveer 50 blauwsparren. LEIDEN - De gemeente heeft deze week een aantal paaltjes neergezet in het wegdek van het Kort Rapen burg. Dit is gebeurd om bestuurders van personenwa gens 'een natuurlijk gevoel te geven dat ze naar rechts moeten'. Uit overleg tussen gemeente, politie en NZH bleek dat het veel automoblisten nog altijd volstrekt ondui delijk is dat ze vanaf Kort Rapenburg niet de Bree- straat mogen inrijden. De directie verkeer en vervoer kreeg de oopdracht een oplossing te zoeken voor dit probleem. Volgens woordvoerder Kuzee van deze afdeling wordt de auto mobilist door de opstelling van de paaltjes zo ver naar rechts gedreven dat het bijna onmogelijk is om alsnog linksaf te slaan naar de Breestraat. Het plaatsen van de paaltjes is volgens Kuzee een proef. De komende weken wordt in de gaten gehouden of de maatregel vruchten afwerpt. Indien dit het geval is, worden de paaltjes vervangen door een soort mid denberm op dezelfde plaats. Het is in geen geval de bedoeling de paaltjes te laten staan. Kuzee: "Deze voorziening is wel zeer minimaal. Maar het is zonde van het geld om meteen maar in het asfalt te gaan hakken en dure voorzieningen aan te brengen. We weten immers niet eens of het wel helpt". Indien blijkt dat de auto's ondanks de paaltjes toch massaal de Breestraat in draaien, heeft de directie verkeer en vervoer nog een aantal andere ijzers in het vuur. Kuzee: "De bedoeling van de huidige voorzie ning is een versmalling te verkrijgen van de rijbaan. Als het met de paaltjes niet lukt, kan natuurlijk ook de stoep worden verbreed". (foto wim Dijkman) Voorstraat raakt drempels kwijt LEIDEN - De drempels in de Voorstraat zijn al weer verwij derd door de gemeente. Gister middag rond 12.00 uuur hebben ampbtenaren van civiele wer ken de door bewoners aangeleg de dorpels verwijderd en het wegdek teruggebracht in de oorspronklijke staat. De verontruste bewoners, die met de aanleg van de drempels een einde wilden maken aan de hoge snelheden waarmee wordt gereden, praten maandag met de gemeente. Ze hopen dat er toezeggingen worden gedaan om verkeers- remmende voorzieningen aan te leggen. "Anders gaan die drem pels er toch weer in", aldus B. Heetveld, woordvoerder van de actie-voerders. A. Segijn, die woont op de hoek van de Lage Rijndijk en de Voorstraat, laat in een reactie weten blij te zijn dat de drem pels weg zijn. Hij ontkent overi gens beweringen van enkelen van zijn buurtgenoten dat hij een handtekeningenactie heeft gehouden om dit te bereiken. Segijn zegt ook geen brief te hebben geschreven naar de ge meente. Voorstraat Over het artikel over drempels in de Voorstraat dat gisteren in deze krant stond, is enige verwarring ontstaan. Gebleken is dat twee per sonen met dezelfde naam in de Voorstraat wonen. Om misverstan den uit de wereld te helpen: wan- neer in het artikel de heer Heetveld j als woordvoerder van de bezorgde ouders wordt opgevoerd, wordt be doeld de heer B. Heetveld. LEIDEN - Zijn foto-archief bevat zo'n half miljoen opna men. Geen wonder: meer I dan vijftig jaar stond Nico van der Horst met zijn foto toestel op en ging hij er mee naar bed. Welbeschouwd moet Van der Horst alle kan ten van de stad, elke steen, elke ingezetene van Leiden wel een keer voor de lens hebben gehad. Tijdens de laatste Algemene Ledenver gadering van de Beroepsfo tografen Nederland (BFN) werd dé Leidse fotograaf het erelidmaatschap van de ver eniging aangeboden. Een onderscheiding waar hij heel trots mee is. "Als kind was ik al gek op fotografe ren", herinnert Nico van der Horst (71) zich. "In het ouderlijk huis zat ik altijd onder de tafel foto's af te drukken. Met een tafelkleed dat tot op de vloer hing en een schemer lamp met rood papier er omheen. Dat was m'n eerste donkere ka mer". "Toen ik 15 jaar was reageerde ik op een advertentie in het Leidsch Dagblad waarin persfotograaf Bleu- zé een loop-, leerjongen vroeg. Later kreeg ik een betrekking bij de Rota gravure waar ik weken aan de spiri- tusbak stond om platen schoon te maken. Ik had een leerlingencon tract waardoor ik mij verplichtte na de opleiding, die 5 jaar zou duren, nog twee jaar in dienst te blijven. Maar, voor ik die tijd kon vol ma ken, brak de oorlog uit en werd ik met 49 andere vrijgezellen ontsla gen". In 1940 begon Nico van der Horst zelfstandig te werken. "Dat viel niet mee", vertelt hij. "De oorlog was een moeilijke tijd om aan de slag te komen. Van de gemeente kreeg ik opdracht om pasfoto's te maken van on- en minvermogenden, voor op de persoonsbewijzen. De afge sproken prijs was 35 cent voor twee pasfoto's". "Ik kreeg van de gemeente ook een legitimatiebewijs dat mij de he le oorlog door goede diensten heeft bewezen. We maakten onder meer pasfoto's voor onderduikers en re- produkties van Duitse stempels. Die werden gebruikt voor het ver vaardigen van nieuwe, valse stem Fotograaf Nico van der Horst: "Een mislukte huwelijksreportage, dat is het ergste watje als fotograaf kan overkomen". (foto Lock zuyderduin) pels. Als doka-licht gebruikten we in die tijd een carbid-pit achter een rode ruit. Soms werkten we nach tenlang door omdat er overdag geen stroom was". Armband In 1941 opende Van der Horst zijn eigen zaak aan het Levendaal. "Van een oude tafel van mijn grootmoe der werd een toonbank gemaakt. De huur van het pand bedroeg 4,75 gulden. Ik weet nog dat mijn moe der heel bang was dat ik het niet zou kunnen bolwerken. Maar dat lukte wel". "Tijdens de oorlog begon ik met het maken van huwelijksreporta ges. Alle toestellen, lampen en de hele rotzooi gingen toen mee op de fiets. Als je me gezien had. Soms had ik 13 bruidsparen op een dag. Dus dat was een heel georganiseer". "Na de oorlog kocht ik een motor fiets en werd ik persfotograaf voor alle in Leiden verschijnende dag bladen. Dat waren er veel meer dan nu. Ik reed toentertijd rond met een band om mijn arm en om de kop lamp, met 'pers' er op. Allemaal flauwekul natuurlijk. Maar, ik was toen wel de enige mobiele fotograaf in Leiden. Tot 1949 heb ik drie mo torfietsen gehad. Daarna kocht ik mijn eerste auto, voor 3800 gulden". "Achteraf denk ik wel: wat stom dat ik tijdens de oorlog niet veel meer foto's heb gemaakt van actue le gebeurtenissen. Maar, je moest in die tijd heel zuinig zijn met materi aal. Ik stond toevallig bij het stad huis om een trouwreportage te ma ken toen de Duitsers de klokken uit de toren kwamen halen. Toen heb ik wel onmiddellijk een foto ge maakt". In 1947 verhuisde de zaak van Van der Horst van het Levendaal naar een winkelpand aan de Doeza- straat. "Het ging me goed, maar ik moest er hard voor pezen", aldus Van der Horst. "De zaak ging altijd voor", valt zijn vrouw hem bij. Flitslicht Het ontvangen van de onderschei ding van de BFN was voor Nico van der Horst wel aanleiding om in zijn archief van 500.000 foto's te zoeken naar opnamen uit de beginperioden van zijn bedrijf en uit de oorlogsja ren. Hij vondt een aantal bijzondere opnamen, zoals die van Winston Churchill op de stoep van de stu dentensociëteit Minerva, aan de Breestraat. "Dat waren hoogtijda gen", herinnert Van der Horst zich. "Ik heb heel veel bekende mensen voor de lens gehad: leden van het koninklijk huis, Farah Diba en de tegenwoordige keizer van Japan". Zijn mooiste foto? Daarover hoeft Van der Horst niet lang na te den ken. Hij haalt een grote kleurenfoto te voorschijn van een koorddanse res. "Daarmee heb ik de eerste prijs gewonnen in een landelijke foto wedstrijd. Ik kreeg toen een vlucht aangeboden met de Concorde naar New York". "De vervelendste foto? Dat is moeilijk te zeggen. In de oorlog heb ik veel dooie mensen gefotogra feerd. En ook wel bij ernstige ver keersongelukken. Daar bewaar ik natuurlijk geen plezierige herinne ringen aan". In al die jaren ging er ook weieens iets mis. "Ik zou eens een foto ma ken van koningin Juliana die op de koffie kwam bij een kaasboerin in Hazerswoude. Ik was de enige jour nalist die daarvan wist. Kom ik daar aan, met mijn speed-graffic camera. Laat nou het flitslicht weigeren. Tot twee keer toe. De koningin merkte het ook. Uiteindelijk is het toch ge lukt". 1947: Van der Horst verhuist zijn winkel, per handkar, van het Levendaal naar een pand aan de Doezastraat. Op de foto staat hij met enkele medewerkers. Van links naar rechts: M. van Polanen, K. Brevoo, T. Dickhof Van der Horst en de toenmalige huisbaas Hanenberg. "Ik heb ooit eens een toestel laten repareren waarmee ik vervolgens een huwelijksreportage ging ma ken. Toen bleek de firma, die het toestel had gerepareerd, vergeten er een bepaald schroefje in te draaien. Alle 72 opnamen van de trouwpartij waren mislukt. Dat is het ergste wat je als fotograaf kan overkomen. Dat alle opnamen waardeloos zijn. Ik heb toen, met zo'n kop, m'n excuses aangeboden aan de betreffende per soon. Het was niet eens mijn schuld, maar, ik heb het wel m'n hele leven moeten horen. Als ik die persoon te gen het lijf liep was het: Oh, daar heb je die mooie fotograaf'. Laks In april bestaat het bedrijf van Van der Horst 50 jaar. Twee van zijn zoons en een dochter met haar man hebben nu de leiding over de drie zelfstandig operende winkels in Leiden. De 71-jarige Van der Horst bemoeit zich er niet meer mee. "Na tuurlijk heb ik wel eens een op- of aanmerking", zegt hij zelf. "Maar zo min mogelijk. Het is nu hun pakkie- aan". Zijn fototoestel heeft Van der Horst nog altijd bij de hand. "Als ik wat opvallends zie maak ik nog wel een opname, maar niet meer zo vaak als vroeger". De fotograaf, die zo veel mooie stadsgezichten op de ge voelige plaat heeft vastgelegd, kan zich soms flink ergeren aan de ver slonzing van de stad. "Ik heb een tijdje geleden een foto gemaakt van de rommel na een verkeersongeval. Na 6 weken lagen de glasscherven en de kapotte auto-onderdelen nog langs de Hoge Rijndijk. Toen heb ik een opname gemaakt en naar de ge meente gestuurd. 'Leiden op z'n lakst', heb ik er bij geschreven. Het hielp natuurlijk niks". Van der Horst stoort zich ook aan slonzig uitziende fotografen. "Dat hoort niet", vindt hij. "Toen vroeger de koningin aanwezig was bij een lustrumviering in de schouwburg stonden alle journalisten en foto grafen in jacquet langs de kant. Als je in een gewoon colbertje bij een promotie kwam werd je wegge stuurd". "Natuurlijk was ik als persfoto graaf vroeger ook wel brutaal. Dat hoort bij het vak. Ik wilde eens een foto maken van koningin Wilhelmi- na toen zij in de stadsgehoorzaal zat. Toen werd ik aan de voorkant het gebouw uitgezet en kwam ik er aan de achterkant weer binnen. En die foto? Die heb ik toch gemaakt"! STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13