Deskundigen: rij-opleiding is aan aanvulling toe Digitale walkman komend voorjaar op de markt Mitsubishi levert pick-up met dubbele cabine Oudshoorn B.V. Microsoft windows voor het onderwijs DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Van onze correspondent Cor van den Burg De opleiding tot het verkrijgen van een rijbewijs schiet op een aan tal punten te kort. Geleerd wordt wel hoe een voertuig verantwoord in beweging komt en in beweging blijft, maar om op een even verant woorde wijze dat zelfde voertuig vertragen, daarin voorziet die rij-op leiding niet. En daar dient met na me uit het oogpunt van verkeersvei ligheid verandering in de komen, zo vinden tal van deskundigen. Grote voorvechters van dat idee, dat in twee van de Scandinavische landen al is omgezet in een verplich ting, zijn Arnold Leppink en Ed van Leeuwen van het Trainings Cen trum voor Voertuigbeheersing (TVC) in Weert. Zij zijn dagelijks be zig om cursisten, die zich particulier dan wel collectief (bijvoorbeeld via hun werkgever) hebben gemeld bij dit centrum dat als enige samen werkt met de ANWB, duidelijk te maken dat een rem in een aantal ge vallen levensgevaarlijk kan zijn en dat niet remmen, maar sturen le vens kan redden. Voertuigbeheersing is weer op portuun na de recente kettingbot singen bij Hoevelaken en Almere, met als triest hoogtepunt de cata strofale crash op de A 16 ter hoogte van Breda. Plotselinge mist, in een aantal gevallen te hoge snelheden en te weinig onderlinge afstand re sulteerden daar in het trieste resul taat van acht doden en een veelvoud daarvan aan ernstig gewonden en een gigantische materiële schade. Arnold Leppink onderkent dat het verrassingseffect van die mist bank erg groot was. „Maar als je de luchtfoto's die werden gemaakt van de plek van de ramp goed bekijkt, dan zie je dat er zo hier en daar nog ruimte was om uit te wijken. Maar dat betekent wel dat je moet weten wat je met een auto kunt doen. Dat betekent ook dat je de koelbloedig heid moet hebben om niet met het volle gewicht op de rem te gaan staan, want dan blokkeer je de wie len en gaat de auto een eigen leven leiden. Gedoseerd remmen, dus te gen blokkeren aan en blijven stu ren, dan kun je ruimte zoeken. Al zet je de auto maar in de vangrail, dan voorkom je toch een frontale of kop-staartbotsing". Paniek Maar Leppink en Van Leeuwen we ten als geen ander dat automobilis ten in panieksituaties nog maar aan één ding denken: remmen! En rem men betekent voor die gemiddelde automobilist met volle kracht het rempedaal intrappen. „En dan kom je met een schok tot de ontdekking dat je niets, maar dan ook niets meer kunt doen met je voertuig. De massa glijdt, afhankelijk van de snelheid meters en meters door. Je klapt, hoe je ook je best doet om te ontwijken, met een enorme snel heid achter op de voorganger", zegt Arnold Leppink. En op secundaire wegen glijd je vanwege de ronding van het wegdek met geblokkeerde wielen de berm in of tegen een boom, of je gaat over de kop". De beide instructeurs vleien zich niet met de gedachte dat na een dag cursus op hun school de automobi list voor het leven onder alle om standigheden de volledige beheer sing over het voertuig heeft. Harry Steeghs, die een van de zes tien cursisten is van het Weertse trainingscentrum, stapt triomfante lijk uit de Audi 80 waarmee Lep pink en Van Leeuwen de cursussen geven. Hij heeft kans gezien bij een rem-uitwijkmanoeuvre op een spekglad wegdek niet alleen de in structeur in leven te laten, maar ook de pilons die de vangrail en het ob stakel moeten verbeelden te laten staan. Beheerst bracht hij de Audi na de uitwijkmanoeuvre terug naar de juiste weghelft en zette de wagen geheel stil. Een lerares uit Waddinxveen rijdt al jaren auto, zonder ooit in een slip te zijn geraakt. „Maar ook ik voel me bij nat weer onzeker achter het stuur en bovendien wil ik eens we ten wat ik met een auto kan. Of lie ver gezegd, wat ik niet kan met een auto, want dat is eigenlijk veel be langrijker". Zij zet de theorie van het eerste uur van de cursusdag aanvankelijk wat aarzelend in de praktijk om. Ed van Leeuwen praat haar via de portofoon moed in en geeft onop houdelijk aanwijzingen en advie zen. Uiteindelijk ziet ze kans de auto uit een slip te halen en rustig remmend de Audi tot stilstand te brengen. De pilons blijven, voor het eerst die ochtend, allemaal staan. „Ik merk dat ik zelfverzekerder word achter het stuur", zegt de Waddinxveense. De rem-oefeningen in combinatie met uitwijkmanoeuvres worden ge houden op glad en op stroef weg dek, op rechte stukken en in boch ten (als enige school beschikt TCV over een verkeersplein). Bovendien worden de slipcorrecties evenzeer op gladde, rechte weggedeelten uit gevoerd als in bochten. In tegenstelling tot andere scho len zitten de instructeurs van TCV niet naast de cursist. Arnold Lep pink: „Het heeft zo weinig zin om dat te doen. Wat schiet je er mee op als een cursist in een slip raakt door dat iemand de handrem aantrekt. Die auto gaat op een glad wegdek vanzelf wel slippen en laat het dan niet zo spectaculair zijn. Je kunt als instructeur beter vanaf afstand be kijken wat de cursist met de auto doet. Dat geeft je een beter beeld van de auto en de weg. Via de porto foon kun je dan alle aanwijzingen geven". 'Los die rem' En dat gebeurt dan ook volop. „Los die rem, laat los die rem!", roept Ed van Leeuwen bij de rem-uitwijkma noeuvre tegen een nog wat angstige cursist die vol op het vertragings mechanisme blijft staan. De zware Audi blijft desondanks gewoon doorglijden. Van Leeuwen maakt een sprong, de pilons vliegen links en rechts weg. De Audi maakt een slip van 180 graden en komt uitein delijk op het stroeve wegdek tot stil stand. Onvermoeibaar maakt Ed ADVERTENTIE Remmen met twee wielen op glad en met twee wielen op stroef wegdek is te vergelijken met het plotseling met twee wielen in de berm raken, (foto gpd> van Leeuwen duidelijk dat er ver schil bestaat in remmen. „Rustig dat pedaal indrukken, zo gauw je voelt dat de wielen blokkeren, min der druk en vooral: blijven sturen". Aan het eind van de dag hebben de zestien cursisten de nodige oefe ningen achter de rug, ze zijn in staat om een auto uit een voorwiel- en achterwielslip te halen, weten hoe ze moeten remmen en blijven stu ren om een obstakel te vermijden. Ze krijgen een certificaat en een sticker dat ze de cursus met goed gevolg hebben doorlopen. Weer zes tien mensen met meer besef van voertuigbeheersing. Maar in een land met ruim vijf miljoen auto's vormt het aantal dat zich verder be kwaamde tot dusver nog een drup pel op een gloeiende plaat. En het ziet er naar uit dat het voorlopig nog steeds aan de automobilist is om te beslissen of hij of zij bereid is meer te doen om een veiliger weggebrui ker te zijn dan de opleiding tot het verkrijgen van een rijbewijs nu voorschrijft. Voorlopig dient gemotoriseerd Nederland nog eigen initiatief ont wikkelen, waarbij het TCV de hel pende hand kan toesteken. Inlich tingen over de cursussen: 04950- 43668 Op de Bedrijfsauto RAI dit jaar stond de Mitsubishi L200 al op de stand van de importeur. Nu bijna een jaar later komt deze pick-up, die in Japan heel gewild is, ook werke lijk in de verkoop. Alleen in de uit voering met dubbele cabine zal deze 4WD-pick-up geleverd wor den. Nederland is het eerste land van de EG waar de L200 leverbaar is. De auto is uitgerust met een dieselmo tor van 2,5 ltr. die een vermogen van 51 kW bij 4200 tr/min. levert en een koppel van 147 Nm bij 2500 toeren van de krukas. Het onderstel is vrij wel gelijk aan dat van de terreinauto Pajero. De nieuwkomer in deze spectacu lair groeiende markt wordt gele verd voor f 32.500, ex btw. Zeker in de bouw en bij onderhoudsdiensten is de pick-up populair; de impor teur verwacht ook in de particuliere sector veel belangstelling. Hetzij als 'fun-car' of in aangepaste vorm als kampeerauto. Met een pakket ex tra's is de Mitsubishi L200 inzetbaar als sneeuwschuiver, zoutstrooiwa- gen of voor andere wegbeheerta- ken. Mitsubishi verwacht volgend jaar dat de markt voor pick-ups met on geveer 20 procent zal stijgen tot 4000 eenheden. Tien procent van dat totaal moet volgens de impor teur op het conto van de L200 gezet kunnen worden. Een ander onderdeel van Mitsubishi in Nederland is de pro- duktie van lichte tot middelzware vrachtauto's en bestelbussen. In de sector van 3,5 tot 7,5 ton GVW wor den de Canters van de Japanse fa brikant als complete pakketten naar Rotterdam verscheept. Daarna worden ze in Sittard in een vrij klei ne hal in eenheden van zes stuks te gelijk opgebouwd door een ploeg 'all-round' vakmensen. Hart, Nibbrig Greve Bedrijfs wagens B.V. heeft onder de directie van W. Dille in vijfjaar tijd een goed lopend assemblagebedrijf opge bouwd. „Maar Japan wil meer, en wij uiteraard ook. Nu wordt voor zichtig gepoogd de Noordeuropese markt te voorzien van onze Canters. Het moederbedrijf hecht enorm veel belang aan een Europese vesti ging en een flink aandeel in de be- drijfswagenmarkt. Toch hangt er nu, na aanvankelijk vrij definitieve plannen tot samenwerking met Vol vo of Mercedes, een opmerkelijke windstilte in Japan". De Canters die voor 1991 aanzien lijk gestroomlijnder en moderner uitgerust zijn, maken in het nieuwe modeljaar met 400 stuks een klein deel van dit brede marktsegment uit. Groter is het aandeel van de L300 die als zeer gewaardeerde be stelauto nr.2 op de ranglijst onder bestseller Ford Transit staat. De auto is als standaard busje met kor te wielbasis zonder stuurbekrachti ging leverbaar voor 20 mille. Voor de luxe versie Crystal Lite Roof moet 40 mille betaald worden. Deze net als een tuinkas ruim van glas voorziene 7-persoons bus wil het in het specifieke segment opnemen te gen modellen als Pontiac Trans- Sport. Renault Espace en VW Ca- ravelle. De prijs is in ieder geval concurrerend. ADVERTENTIE Off. Mitsubishi dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Touwbaan 5, Leiderdorp, tel. 071-410141. Levendaal 136-138, tel. 071-149341. Sony introduceert reeks DAT-recorders wereldwijd "Wij zijn de uitvinder van de walkman, de mini-cassette recorder. Wij zijn (mede) uitvinder van de digitale geluidsrevolutie, de compact disc. Tel die zaken bij elkaar op en het is logisch dat wij de digitale walkman introduceren. Hij wordt net zo klein als de huidige 'gewone' walkman, maar de geluidskwaliteit zal onvergelijkelijk beter zijn". Aan het woord is de uitvinder van Sony's walkman, een Japanse inge nieur. "De ervaring leert", doceert hij verder, "dat alles wat gedigitali seerd wordt geweldig klein kan worden gemaakt. De stap naar de digitale techniek is moeilijk, maar heb je die eenmaal gemaakt, dan worden je produkten alleen maar kleiner en beter". door Hugo van der Heem Terwijl Philips heeft aangekondigd in 1992 met een nieuwe digitale cas setterecorder te komen, introdu ceerde Sony eind oktober/begin no vember over de hele wereld de digi tale audio taperecorder (DAT). Sinds eind oktober is de stationaire huiskamer DAT-recorder in Neder land te koop en volgend jaar april- /mei komt de DAT-walkman er eveneens. Opvallend zijn de prijzen van de nieuwe DAT-machines. Het huiska mer topdeck, kost bijna 1800. De DAT-walkman zal (onder voorbe houd) vermoedelijk bijna 1500 gaan kosten. De eerste generatie machines kostte tussen de 3000 en 4000. Tegenhanger CD DAT-geluid is de natuurlijke tegen hanger van CD-geluid. Bij de ge boorte van de compact disc voor spelden kenners al dat de cassette recorder ook opnieuw ontworpen zou moeten worden. Het apparaat - hoewel voor de huiskamer niet slecht - zou zich aan de kwaliteit van de CD-geluidsbron moeten confor meren. Jaren geleden gingen vooral de Japanners in de slag om een digi tale machine te maken. Twee kam pen vormden zich, rond de R-DAT (met roterende kop) en S-DAT (met stationaire). Al spoedig werd duide lijk dat alleen het R-DAT (afgeleid van de videorecorder techniek) kans van slagen had. Tijdens de Funkaustellung in Berlijn van augustus 1987 annon ceerde onder meer Sony de eerste DAT-recorders, met voornoemde hoge prijzen. Het zou blijken dat ze zowel in Japan als in Europa maar mondjesmaat werden gekocht. Deels als gevolg van de prijs, deels als gevolg van tegenwerking van de software (grammofoonplaten CD's) industrie, die zich ernstig zor gen maakte over de kopieer-moge- lijkheden. Vooral Philips (met softwarepoot Polygram en Philips Dupont Opti cal) verzette zich tegen zo'n nieuw produkt. "Van ons komt er geen R- DAT", gaf men als commentaar. In Nederland werd de DAT dan ook geboycot. In Duitsland en Frank rijk, waar men een kopieer-heffing op lege tapes kent, kwam de machi ne wel op de markt. Compromis Maar sinds 1987 is er veel veran derd. Een compromis tussen ma kers van de recorders en muziekin dustrie leidde ertoe dan men het Se rial Copy Management System (SCMS) uitvond. Het maakt het ein deloos doorkopiëren van een DAT- band (in principe zonder enig ver lies, al kopieer je honderdmaal) on mogelijk. Wel is het mogelijk om de CD eenmalig op band te zetten. Wil men twee of meer kopieën op DAT- band, dan moeten die allemaal real time overgenomen worden van de CD. Sinds 1987 is er door Sony wel veel ervaring opgedaan met DAT. In studio's werd de draagbare en professionele machine veel toege past. Zelfs zo, dat men kan zeggen dat de DAT-machines de studio's stormenderhand veroverden. Ook het consumenten-traject versterkte (in beperkte mate) de positie van de DAT-recorder. Men deed in elk ge val ervaring op met de machine, en nu hij wereldwijd verkocht gaat worden is er meteen al sprake van een vierkops-machine (met naband- controle) en zeer hoogwaardige di gitaal/analoog omzetters. Ook heeft de recorder de mogelijkheid auto matische datum en tijd van de opna me vast te leggen. Alle DAT-machines hebben twee snelheden. Een standaard-snelheid waarbij de kwaliteit gelijk of beter is (48 kHz sampling 16 bit lin) dan van de compact disc en een lagere snelheid (32 kHz12 bit niet lin). Een DAT-bandje is maximaal twee uur lang. Op de LP-stand speelt de re corder vier uur met een kwaliteit die nog altijd veel beter is dan het gemiddelde consumenten cassette deck. Andere voordelen van de DAT zijn onmeetbare vervorming en af wezigheid van janken en zweven. Zeer snel zoeken op de band en nummering van de opgenomen tracks, compleet met aanwijzing van tijdsduur en verstreken tijd, net als bij CD. De DAT is vrijwel onge voelig voor schokken (Walkman!), vandaar dat er ook een autoradio (AM/FM) met ingebouwde DAT- speler zal komen, die zich ook leent voor de besturing van een wegge werkte CD-speler. SONY y C e e 3 a 3 MOUW De DAT-walkman naast de WM 2091. Deze complete DAT-range, die voorlopig nog tegen redelijke prijs aan de man wordt gebracht, bewijst het geloof van Sony in het produkt. De digitale Walkman moet volgend jaar het grote publiek overtuigen. De speciale Walkman is voorlopig in verhouding met een gewone draagbare cassette ook nog duur omdat het opname/weergave ma chine is. Het heeft geen zin om al leen een speler op de markt te bren gen, als er nog geen voorbespeelde bandjes zijn. De verwachting is ech ter dat Sony Musical Industries (het binnenkort om te dopen CBS gram mofoonplaten-concern) die moge lijk volgend jaar al zal gaan maken. Philips aarzelt Philips heeft inmiddels - na lang aarzelen - bekend gemaakt een an dere vorm van digitale cassette-re corder te gaan maken. Die zal pas in 1992 op de markt komen. Het is de Digitale Compact Cassette (DCC). Eigenlijk is de machine gebaseerd op het (in Japan) verlaten S-DAT- principe ofwel digitale registratie met een stationaire kop. Het project van Philips heeft voor- en nadelen. Een voordeel is dat de cassette uiterlijk vrijwel een der blijft en de gewone (analoge) compact cassettes er in kunnen worden afgespeeld. Een nadeel is de ononderbroken speelduur die maximaal, zoals nu, een uur zal zijn. De opname gaat digitaal, waarbij het 16 bit digitale-signaal met com pressietechnieken naar een acht bit-signaal wordt teruggebracht. Men schrijft dat parallel via een kop met acht 'sporen' op de helft van de band. Bij weergave wordt het sig naal weer teruggebracht naar 16-bit en geconverteerd naar analoog ge luid. Wel zou men de band kunnen omdraaien, en de tweede kant be spelen, naar analogie van de gewo ne compact cassette. Philips verdedigt de late start van het (in de wandelgangen 'decor' ge naamde) project met twee argu menten. De software industrie was nog niet toe aan een digitale regi stratie. Nu is er het Serial Copy Management System, dat dan ook op DCC zal worden toegepast. Het andere argument heeft wat meer met de consument te maken: er worden circa 1,6 miljard voorbe speelde muziekcassettes per jaar door de software industrie gele verd. Daarnaast kopen de consu menten nog eens driemaal zoveel le ge cassettes, die meestal ook voor muziekregistratie worden benut. Al die cassettes (6 miljard) kun je weg gooien als je op DAT overschakeld. Te laat De introductie van het systeem in 1992 is echter veel te laat. Het zou een goede kans maken wanneer het nu naast de DAT kon worden gein- troduceerd, zodat de consument zou kunnen kiezen. Boze tongen be weren echter dat zowel de compres- sie-techniek als de analoge weerga ve Philips nog zorgen baart en het produkt daarmee nog lang niet af is. Met de digitale achtsporenkop kan men geen analoge bandjes aftasten en er moet dus of een grandioze list worden bedacht of men moet er een (ouderwets) kopje naast plaatsen (met de hele Dolby klimbim enzo). Opnemen op de analoge manier wordt niet overwogen. En of er al zo'n populair produkt als een digita le 'Moving Sound' aankomt, schijnt niemand te weten. Wel dat een aan tal maatschappijen, waaronder Po lygram, de intentie heeft uitgespro ken om in 1992 software te gaan pro duceren. Sony heeft daarentegen na zijn di gitale walkman nog een grandioze verrassing in petto. Als er voldoen de voorbespeelde DAT-bandjes op de markt zijn kan men eenvoudige, uitgeklede walkmans gaan leveren, die niet kunnen opnemen, net als het merendeel van de machientjes nu. Men heeft een patent verworven waarmee de DAT (in feite een video recorder) een veel eenvoudiger stu ring krijgt, wanneer men er uitslui tend mee afspeelt. Dit noemt men het 'non tracking systeem'. Het maakt de toekomstige afspelers zeer veel goedkoper, binnen afzien bare tijd flink beneden de 1000. En dat vóór 1992. Over enkele jaren zijn we in de VS en wellicht ook in Nederland toe aan een personal computer op ie der bureau en in ieder huis. Het zijn de woorden van Bill Gates, directeur van 's werelds grootste bedrijf op het gebied van compu ter-software: Microsoft. Gates, hoewel nog jong, is een van de machtigen in de automatiserings wereld. Hij was even in Neder land om een contract te tekenen met het ministerie van onderwijs. Microsoft gaat tussen nu en 1994 volgens deze overeenkomst 27.000 pakketten leveren van het tekstverwerkingsprogramma 'Word voor Windows' ten behoe ve van het basis- en voortgezet onderwijs. In het kader van het Comenius- project was 'Microsoft Windows' al eerder geselecteerd door het ministerie van onderwijs als stan daard-gebruikersinterface voor het onderwijs. De keuze voor 'Word' als tekstverwerkingspro gramma is hierop een logisch ver volg. Bill Gates: "Vijftien jaar gele den werd de huiscomputer gein- trodruceerd. In de jaren '80 volg de de PC-lijn. In de jaren '90 zal de computer zo'n prijs/prestatieni veau bereiken, dat iedereen hem koopt". Gates weet als geen ander wanneer de tijd rijp is voor zo'n doorbraak, dat bewijst zijn miljar denbedrijf. met vestigingen over de hele wereld. Sinds de introductie dit voor jaar slaat het programma Win dows 3.0 van Microsoft alle ver kooprecords. Van dit pakket zou den wereldwijd al 900.000 en in de Benelux alleen al 20.000 stuks verkocht zijn. Zelden produceer de een bedrijf een stuk program matuur dat zo snel zo populair werd. Met Windows wordt de PC namelijk geen moeilijke, on neembare vesting meer. maar een makkelijk, bijna intuitief te be dienen machine. Bovendien be vrijdt Windows 3.0 de PC's van de allerhande DOS-beperkingen. Ook het snel overbrengen van de inhoud van van het ene pro gramma naar het andere is een van de standaardopties van Win dows. De grafische manier van presenteren is praktisch eender als bij de Macintosh, op een aan tal punten zelfs wat beter. Geerj^ wonder dat Apple in de State? met Microsoft aan het hakketak ken is of de laatstgenoemde geeni inbreuk op zijn patenten heeft ge-- pleegd. Mitsubishi wil met de 1200 een aandeel in de markt van de pick-up verwerven. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11