Ruziënde SPD weer terug bij af Kmdermaffia terroriseert spookstad op Sicilië I REPORTAGE i Duitse sociaal-democraten weifelen over koers na verkiezingsdebacle Kerk zegt nee tegen vrijblijvendheid in relatie ongehuwden 'Solidariteit staat er bij humanisten slecht voor' WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 Jongerenbende deist niet terug vor bloedige executies ROME - Wat gebeurt er in een door God en iedereen verlaten Siciliaanse stad als meer dan eenderde van de bevolking jonger is dan 18 jaar? De 'kleintjes', 30.000 in getal, volgen het voorbeeld van hun ouders en organiseren hun eigen maffia-oorlog. Dat gebeurt in Gela, een kuststad van 85.000 inwoners in het zuiden van Siciliè. Meer dan 100 moorden in driejaar tijd en eind vorige maand bij een 'vereffening van een rekening' 8 doden en 7 gewonden. De daders: 4 jongens tussen de 18 en 20 jaar. Iedereen weet onderhand dat de doelloos op het dorpsplein rondhangende pubers een ideale recruteringsbron vormen voor de maffia. De 'killers' van morgen zijn de kinderen die het woord school nauwelijks kennen en weten dat zij straks alleen maar het al immense werklozenleger zullen versterken. De verleiding om voor 50 of 100 gulden karweitjes op te knappen voor de mafiosi is groot. Maar wat er in Gela gaande is, schokt zelfs het Italiaanse publiek. Jongeren organiseren hier hun eigen bendes en leven van kleine criminaliteit, drugshandel en afpersing, alles volgens de beste tradities van de maffia. Met die 'echte' maffia bestaat overigens vaak een intensieve samenwerking. De zware delicten worden door 'Cosa Nostra' maar al te graag uitbesteed aan minderjarigen omdat ze moeilijk zijn te vervolgen. Meisje Op 27 november jongstleden, om zeven uur 's avonds, bleek waartoe de jeugd van Gela in staat is. Op vier verschillende plaatsen in de stad werden 8 'rekeningen vereffend'. De meest lugubere executie vond plaats in de flipperhal in de hoofdstraat van Gela: drie doden en 6 zwaar gewonden. Onder de dodelijke slachtoffers een jongen van 17 en een van 19 jaar oud. Beiden behoorden ze tot de jeugdbende van 'Via Abela', die onder leiding staat van een 16-jarig meisje, de 'verschrikkelijke Emanuela'. Alle slachtoffers waren verbonden met de maffia-familie Madonia, die samen met de familie Iocolano strijdt om de heerschappij van de stad. Sinds de avond van het bloedbad zijn 15 jongeren spoorloos verdwenen. De meesten maken deel uit van de bende van 'Via Abela'. Ook de 'verschrikkelijke Emanuela' is onvindbaar. Niemand weet of ze zijn gevlucht uit angst voor meer represailles of het slachtoffer zijn van de zogenaamde Lupara bianca (ontvoering zonder terugkeer). Maar een jongetje van 15 jaar heeft inmiddels, na een lang verhoor, de 'omerta' (zwijgplicht), verbroken. Hij weet wie de moordenaars zijn en heeft vier namen genoemd van jongens die nauw samenwerken met de familie Iocolano. Ook zij zijn na de aanslagen de stad uitgevlucht. Een van hen is inmiddels gearresteerd. Volgens een politiecommissaris is het vrijwel zeker dat dat de executie buiten medeweten van de maffia- boss is uitgevoerd. Hij vreest dat dit een nieuwe en een nog gevaarlijkere dimensie geeft aan de maffia-oorlog die Gela al jaren in zijn greep houdt. Goudmijn De geschiedenis van Gela is triest en typerend voor het 'vergeten' Zuid-Italië. Voor de komst, 30 jaar geleden, van de petrochemische fabriek van het staatsconcern ENI, bestond de bevolking uit 35.000 zielen, die zich vooral met landbouw en een beetje visvangst bezighielden. De investeringen van de ENI leken een belangrijke impuls te geven aan de ontwikkeling van de stad. Opeens waren er 20.000 arbeidsplaatsen en moesten er snel woningen, wegen en talloze voorzieningen worden gerealiseerd. Het regende geld op het arme Gela en de maffia begreep als geen ander dat hier sprake was van een goudmijn. De openbare aanbestedingen en vooral de onderaanbestedingen, werden in de loop der jaren volledig beheerst door de twee maffia families. De stad is op buitenproportionele wijze gegroeid. Zestig procent van de huidige bevolking woont in illegaal gebouwde huizen. Straatverlichting en geasfalteerde wegen zijn in de meeste delen van de stad taboe. Aan een drieëneenhalve kilometer lang rioleringsnet wordt vanaf 1987 gewerkt. De aannemer, de zwager van een ex- burgemeester, heeft al 26 miljard lire (40 miljoen gulden) geïncasseerd, terwijl de beginraming 18 miljard (27 miljoen gulden) bedroeg. Wanneer het werk klaar is, weet niemand. Hetzelfde geld voor de aanleg van een dijk (kosten: 230 miljard lire, 350 miljoen gulden) een mega project dat sinds 1980 de inzet vormt van de bloedige strijd tussen de maffia-clans. Voor sanering van de stadswijken is 800 miljard lire (1,2 miljard gulden) beschikbaar. Maar er gebeurt helemaal niets. De maffia-families slorpen alle overheidsgelden op en investeren in drugs, wapens en andere aantrekkelijke waar. Economische crises hebben de situatie in Gela nog rampzaliger gemaakt. De voornaamste werkgever, de ENI-fabriek, belandde in het einde van de jaren '70 in een crisis en biedt nu nog slechts werk aan 3.500 mensen. Het aantal werklozen is inmiddels gegroeid tot 12.000, van wie 8.400 jonger zijn dan 29 jaar. De jeugd van Gela ziet geen andere mogelijkheid dan zich te organiseren in bendes. Ze volgen het voorbeeld op van de ouderen, van wie een aantal door de misdaad schatrijk i£ geworden. BERLIJN - Het syndroom van de Westeuropese socia listische partijen over het doel waarnaar zij streven, om een oud socialistisch lied te gebruiken, teistert nu ook de Duitse SPD. Voor wie moet de rode vuist worden gebald? Voor de yuppie die liever gaat duiken op de An tillen dan partijwerk doen in Leipzig? Voor de jonge Oostduitser die de milieuei- sen met een korreltje zout wil nemen als hij zijn baan maar houdt? Voor de milieu activist die de wereld wil redden en daarom zowel te gen de kerncentrales als te gen de auto-industrie de monstreert? Of voor de ar beider die dankzij de vele overuren een jaar eerder zijn Golf-met-katalysator kan kopen? Kortom: moet de SPD een iedereen aansprekende volkspartij blijven, zoals partijveteranen Willy Brandt, Helmut Schmidt en Hans-Jochen Vogel willen? Of dient de radicale weg van Lafontaine naar de nieuwe, ecologisch en sociaal verantwoorde maatschappij te worden ingesla gen? Na Lafontaines afgang circu leerde van zijn leus 'De nieuwe weg', de variant 'De nieuwe? Die is weg'. Oskar Lafontaine likt zijn wonden in het zonnige zuiden en zijn partij staat voor de vraag 'wat De crisis over de koers vrat al tij den als een geniepige veenbrand door de partij, maar werd pas een laaiend vuur na de onverwacht snel le Duitse eenwording. Sindsdien is het ruzie. Aan de ene kant de behou dende vleugel: 'Wat levert het ons op, als we overal erkenning vinden voor onze anti-nationale koers, ter wijl in het verenigde vaderland de kiezers weglopen'. Aan de andere kant de radicale vernieuwers, die in Lafontaine de man zien die, vrij naar het motto 'An das deutsche Wesen soli die Welt genesen', idea listische concepten ontwikkelt. La fontaine is de geestelijke vader van het nieuwe SPD-programma, dat de behoudende vleugel met veel 'ja, maars...' slikte. En hij wil een dyna misch grensoverschrijdend, maat schappelijk hevormingsproces in plaats van 'Deutschtümelei'. Voorlopig hebben de behoudende sociaal-democraten gewonnen. Tot groot verdriet ook van de Groenen, die een bijna masochistische haat liefderelatie met Lafontaine hebben opgebouwd. De Groene ideologe Antje Vollmer: "De SPD is met Os kar Lafontaine omgegaan alsof ze een tweede exemplaar op zak heb ben". De alternatieve 'realo' Josch- ka Fischer constateerde dat "hoe wel Oskar ook onder onze aanhang stroopte, hij de enig reële hoop voor een rood-groene toekomstvisie vormde". Oskar Lafontaine (I), met Berlijns moet ruimen in de Duitse hoofdstad, zuur gemaakt". Maar links van het midden is nu eenmaal geen meerderheid te vin den. Ook niet voor een radicale, po pulistische, voor de jongeren attrac tieve denker als Lafontaine. De 76- jarige sociaaldemocratische oud kanselier Willy Brandt stelde daar om met veel gevoel voor understa tement: "Ook ouderen hebben stemrecht" en "Ik laat mij de vreug de over de eenwording niet ontne- Voor Willy Brandt is de eenheid een historische kroon-op zijn poli tieke werk. Lafontaine had alleen maar de naoorlogse geschiedenis van de partij hoeven te lezen om deze les te leren, was het verpakte verwijt van Brandt. Toen de archi tect van de 'Ostpolitik' verklaarde dat het weinig had gescheeld of hij had zijn ere-voorzitterschap opge geven, duidde dit niet alleen op die pe teleurstelling over zijn politieke 'kleinzoon', die het nationale vraag stuk afstootte als een getransplan teerd orgaan. Brandt bedoelde meer: zijn partij (lees Lafontaine) had haar 127 jaar oude traditie als voorvechter van vrijheid en het recht op zelfbeschikking verloo chend. Volkspartij Hoewel het vandaag de dag nauwe lijks nog yoorstelbaar is, waren het de sociaal-democraten die na de oorlog de Duitse deling te vuur en te zwaard bestreden. De christen-de mocraat Adenauer, die de westerse integratie van de drie Westduitse sectoren nastreefde, verketterden ze als 'kanselier van de geallieer den'. Pas na de bouw van de Muur in 1961 nam de SPD afstand van de toen tot een illusie geworden snelle eenwording. De partij kwam uit het zelf gekozen isolement. Willy Brandt vond de formule uit van het i de verkiezingsnederlaag het veld nze eigen rijen, heeft mij het leven (foto EPA) vreedzaam naast elkaar leven in goede nabuurschap, en dat leverde hem de Nobelprijs voor de Vrede en zijn SPD in 1972 haar grootste ver kiezingsoverwinning op. De partij leek zich te ontwikkelen tot een bre de volkspartij. Dat duurde slechts acht jaar. Confrontaties tussen de radicalen en de behoudende vleu gel rond Brandts opvolger als kan selier, Helmut Schmidt, vervreemd den steeds meer traditionele kiezers van de SPD en zorgden voor de machtsovername door Helmut Ko hl. Revanche Sinds 1980 heeft de SPD vier lijst trekkers versleten en is van bijna 46 procent van de stemmen met Brandt in 1972 teruggezakt tot 33 procent onder Lafontaine. "Te wei nig is te weinig en dat mag gezegd worden", constateerde Willy Brandt de dag na Oskars nederlaag. Lafontaine hield en houdt echter vast aan zijn toekomstideeën, maar weigerde het partijvoorzitterschap, "omdat tegen Brandt de partij niet te leiden is". De aangeslagen ex- kandidaat verder: "Een senioren initiatief voor Kohl, uit onze eigen rijen, heeft mij het leven zuur ge maakt". Gekrenkt is hij ook over het on recht dat partijvoorzitter Hans-Jo- chen Vogel hem zou hebben aange daan. Vogel bood Lafontaine in het openbaar het partij- en fractielei derschap aan, terwijl de Saarlander had gezegd alleen als kanselier naar Bonn te zullen komen. De gevallen ster zit nu met zijn vriendin in het zonnige zuiden, broedt nieuwe plannen uit en zint op revanche. Deze personele perikelen zijn echter slechts de uiterlijke sympto men van de diepe crisi§ over de te volgen koers. Sinds het debacle van de Groenen en de klap voor de SPD is het hele oppositieplaatje in Bonn veranderd. Nadat de Groenen tien jaar geleden hun entree in de Bondsdag maakten en met hun fris se milieu-vriendelijke ideeën veel stof deden opwaaien, groeide bij ve len - ook in de SPD - het visioen van een rood-alternatieve regering. De Groenen maakten de sociaal-demo craten ervan bewust dat hun groei en vooruitgangsprincipe niet eeu wig zou kunnen duren zonder de ondergang van de wereld als prijs. Heroriënteren Daardoor stond ineens een van de principes van de SPD ter discussie. Terwijl de liberalen en conservatie ven de Groene boodschap prak tisch en dus aanvaardbaar voor de kiezers vertaalden in katalysa toren, zuiveringsinstallaties en strengere normen voor de industrie, dacht de SPD aan een hele andere maatschappij. Worstelend met de belangen van het hele breedgescha- keerde kiezerspotentieel, creëerde de SPD het programma 'Vooruit gang 90; ecologisch en sociaal'. In al hun ijver vergaten de soci aal-democraten in te spelen op de ontspannings- en emancipatiebe wegingen in Oost-en Centraal Euro pa. En toen hun programma einde lijk klaar was, viel de Muur. En dat hoofdstuk stond natuurlijk net niet in het nieuwe programma. Nu moet de SPD zich heroriënte ren op de klassieke thema's. In het Oosten van Duitsland is de werk loosheid er een van. Alleen door groei kan dat vraagstuk worden op gelost, maar hoe zit het bijvoor beeld met de milieu-aspecten? Alle vernieuwende krachten in de SPD zullen zich op de concrete uitdagin gen van de toekomst moeten stor ten. Al was het alleen maar omdat, naar hun mening, Kohl niet verder komt dan gemeenplaatsen als 'Ver der zo'. Opdracht De partij moet weer élan krijgen en aan de slag gaan. Dat is de voor naamste opdracht voor de nieuwe voorzitter Björn Engholm. Tenmin ste, als de SPD een brede volkspar tij wil blijven en niet een radicale, originele, maar daardoor ver van de macht verwijderde elitaire groepe ring. GEESTELIJK LEVEN Richtlijnen gereformeerd Rijnsburg RIJNSBURG - De overkoe pelende kerkeraad van de grote Gereformeerde Kerk in Rijnsburg houdt vast aan het standpunt dat een huwelijk publiek gesloten moet wor den. Vrijblijvendheid in een relatie van ongehuwd samen wonen wordt "duidelijk" af gewezen. "Het huwelijk is een instelling van God", zo heeft de Kerkeraad Algemene Zaken (KAZ) uitge sproken "na uitgebreide discus sie", zowel binnen de vijf wijkker- keraden, als de KAZ zelf. Tegelijkertijd is de KAZ ook van mening, dat ongehuwd sa menwonen op zich nog geen re den is om een latere kerkelijke huwelijksbevestiging te weige ren. Ditzelfde geldt volgens de KAZ ook ten aanzien van het af leggen van openbare geloofsbelij denis. In beide gevallen wordt, zoals altijd, in een pastoraal ge sprek gevraagd naar de motieven van de betrokkenen. Met deze richtlijnen wil de KAZ duidelijkheid scheppen over de in kerkelijke kring hekele kwestie van het ongehuwd sa menwonen. Volgens voorzitter ds. D. N. Verschoor zijn er ook in de grote kerk in Rijnsburg (ruim vijfduizend zielen) heel wat jon geren die zonder boterbriefje ta fel en bed delen. Anderen hebben daar moeite mee, waarbij een be roep wordt gedaan op "Schrift en belijdenis". De bijbel is echter op dit punt niet echt helder, voert Verschoor aan. Wel duidelijk is dat er geen sprake mag zijn van vrijblijvend heid. "Samenwonen en samen wonen is twee", aldus de predi kant. Hij kan zich verschillende gevallen indenken waarbij seri euze stellen om praktische rede nen besluiten de publieke huwe lijksbevestiging iets uit te stellen. Duidelijk anders ligt het vol gens Verschoor voor de kerke raad, wanneer iemand voortdu rend wisselt van partner. Dan is er dus wel sprake van al te grote vrijblijvendheid. De richtlijnen die de KAZ heeft opgesteld, zo benadrukt hij, willen aangeven dat de kerk "niemand wil laten vallen". Toen de landelijke gerefor meerde synode twee jaar geleden met deze kwestie werd gecon fronteerd, wilde zij gezien "de on gelijke ontwikkelingen" in de kerken geen algemene uitspraak doen. Het is aan de plaatselijke kerken hoe zij omgaan met vra gen over huwelijk, seksualiteit en liefde, zo besloot de synode. Tot dat moment werd in de dis cussie over deze zaak vaak terug gevallen op de uitspraak van de synode uit 1963, die befaamd werd als het 'pilbesluit'. "Elke ge slachtsgemeenschap die aan het huwelijk voorafgaat, moet als strijdig met Gods Woord worden veroordeeld", zo luidde de crucia le passage, die niets aan duidelijk heid te wensen overliet. Intussen was in opdracht van de Gereformeerde Kerken ook reeds het stuk 'In liefde trouw zijn' geschreven, dat beduidend meer ruimte gaf aan alternatieve relaties. De synodeleden konden het in 1988, achter gesloten deu ren, onderling niet eens worden over deze kwestie. Uitgesproken werd dat het ethisch beraad een opgave is voor de gemeente. In kerkgenootschappen ter rechter zijde van de Gereformeer de Kerken, zoals de Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt), de Christelijke Gereformeerde Ker ken en de diverse Gereformeerde Gemeenten, wordt het ongehuwd samenwonen onder alle omstan digheden afgewezen. Prof. Tielman tijdens Socrates-lezing: UTRECHT (ANP) - Humanisten moeten zich de kritiek van over matig individualisme en gebrek aan solidariteit aantrekken. Sa men met buitenlandse geestver wanten moeten zij werken aan de opbouw van praktisch humanis me, zei prof. dr. R.A.P. Tielman, oud-voorzitter van het Humanis tisch Verbond, gisteravond tij dens de jaarlijkse Socrates-lezing in Utrecht. Met solidariteit is het in hu manistische kring slecht gesteld, aldus Tielman. Hij had daar ook wel een verklaring voor: vanaf het ontstaan van organisaties als de Verenigde Naties en UNESCO hebben humanisten een belang rijke rol gespeeld bij de verster king van internationale solidari teit, gebaseerd op mensenrech ten. "Daardoor is de humanisti sche invloed er vooral één van bo venaf geweest en niet van onder op". Solidariteit mag echter niet be perkt blijven tot de 'humanisti sche intermediaire structuren', betoogde Tielman. Ook via on derwijs, hulpverlening en de me dia moeten mensen kunnen te rugvallen op het humanisme. "En dat aanbod van praktisch hu- Tielman ging ook in op kritiek van godsdienstige zijde. Volgens 'fundamentalistische gods- dienstigen' is het 'goddeloze hu manisme' verantwoordelijk voor alle normloosheid. Hij gaf toe dat sommige humanisten wel aanlei ding hebben gegeven tot deze kri tiek. Er waren en zijn humanisten die vinden dat de mens van natu re goed zou zyn. Maar niet voor niks zijn juist humanistische bewegingen die deze vooronderstellingen hebben verlaten, het meest succesvol ge weest. Tielman doelde hier op hu manisten die geen neutrale, maar een pluriforme staat willen en niet uit zijn op het afbreken van de godsdienst. "Het hedendaagse humanisme is geen anti-gods dienstig neutralisme, maar een le vensovertuiging die wezenlijk bijdraagt aan een pluriforme de mocratie". SAN PEDRO SULA - De Zuid- afrikaanse Anglicaanse bisschop Desmond Tutu is gisteren in San Pedro Sula in Honduras aange komen. De winnaar van de Nobel prijs voor de vrede is in het land om te pleiten voor meer respect voor de mensenrechten, terwijl hij ook een lans zal breken voor de vrijlating van politieke gevange- (foto EPA) Stedenband. Nederlandse ge meenten die een 'stedenband' met gemeenten in Oost-Europa hebben, laten te gemakkelijk de grote politieke vraagstukken links liggen. Vaak beperken uit wisselingen zich tot contacten tussen bestuurders, sportvereni gingen en de culturele sector. Dit schrijft beleidsmedewerker D. van den Berg in de brochure 'Oost-weststedenbanden' van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Ruim 50 Nederlandse ste den hebben een band met een ge meente in Centraal- of Oost-Euro pa. Ongeveer 200 gemeenten ori ënteren zich op een dergelijk con tact.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2