Crisisberaad Roemenië rond stakingsdreiging Siciliaanse maffiosi krijgen in maxi-proces minimale straffen Iran pleit bij OPEC lagere olieproduktie Uitval verpleegkundigen nu aanpakken' Rechters moeten hun nek durven uitsteken AUSTRALISCH VOEDSEL VOOR SOVJETS J voorlichtingsavond Feministisch advocate Van Driem laijgt Harriët Freezening Bonus per schadevrij jaar MAL WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 BUDAPEST - Aan de vooravond van de eerste herdenking van de val van dictator Ceausescu, dreigt in Roemenië een algemene staking tegen het regeringsbeleid. President Ilie- scu heeft de regering en de vakbonden gisteravond voor een crisisberaad bijeengeroepen. ROME - Alle vijf maffia-bazen die verdacht waren van de moord op de Italiaanse generaal-prefect Albereto della Chiesa zijn gister morgen in Palermo vrijgesproken. Het grote proces tegen de Siciliaan- se maffia is op deze wijze na 21 maanden beëindigd. Slechts twaalf mafiosi zijn tot levenslang veroor deeld. In totaal stonden 382 mensen terecht. Het proces was mogelijk door de bekentenissen van ex-ma- fialeider Scetta. In Italië is met verbijstering gera- geerd op deze uitspraak. Net nu de discussie over de 'te gemakkelijke vrijspraken' iets is geluwd, wordt het 'maxi-proces' tegen de Sicili- aanse maffia afgesloten met on waarschijnlijk lage straffen. In 1987, bij de afsluiting van het eerste proces, hadden de vijf ver» dachten levenslang tegen zich ho ren eisen wegens de moord op Della Chiesa in 1982. De vijf zullen wel Verslagenheid was er bij de zoon van Della Chiesa, Nando. "Na de ge heime diensten - die een rol in de moord op de generaal zouden heb ben gehad - verdwijnt nu zelfs de maffia uit de beklaagdenbank", al dus Nando Della Chiesa. Tegen de 382 verdachten was in totaal 2665 jaar gevangenisstraf ge ëist (tegen 3668 jaar bij het begin van het eerste proces). Uiteindelijk is daar maar 1576 jaar van overge bleven. Van alle 382 mafiosi zaten er overigens maar 28 achter de tralies. De anderen hadden huisarrest of - het overgrote deel - waren al op vrije voeten, vooral vanwege het verlo pen van het voorarrest. Het eerste maxi-proces in de ge schiedenis van de maffia is, na vijf jaar, met een kater geëindigd. Het proces, waarvoor zelfs een speciale bunker-rechtzaal werd gebouwd, moest alle leiders van de misdaad organisatie voor goed achter de tra lies krijgen. Deze hoop was geba seerd op de onthullingen van de po- litie-informant en verrader Buscet- ta. ördineerd door een 'supervergade ring' van clan-hoofden. Aan het hoofd van deze 'cupola' (letterlijk koepel) stond een man die 'Papa' werd genoemd - in dit geval de boss Michele Greco. Deze theorie was juridisch gezien heel interessant omdat de verant woordelijkheid voor de daden van de kleinere maffiosi ook kon wor den gelegd bij de grootste bazen. Zij bleven immers bijna altijd buiten schot. Maar de theorie over de 'pyrami- de-structuur' van de maffia, zoals geschetst door Buscetta, is met de veroordelingen in het maxi-proces in feite verworpen. Michele Greco is wel tot levenslang veroordeeld, maar vanwege een specifieke moord en niet vanwege zijn aandeel in de executie van Della Chiesa. Hetzelfde geldt voor de andere clan-hoofden. Bernardo Provenza- no, behorend tot de clan van de Cor- leonesi, werden in het eerste proces 52 moorden ten laste gelegd. Hij kreeg gisteren 10 jaar vanwege 'ver bindingen met de maffia'. Maar er is ook een lichtpuntje te noemen: het 'groene nummer' (een 06-nummer) dat kan worden gebeld om inlichtingen over de maffia te verstrekken. Het werd ingesteld door de hoge commissaris voor de strijd tegen de maffia, Domenico Si- ca, na het bloedbad enkele weken geleden in de stad Gela. Het nummer lijkt ideaal om de 'omerta' (zwijgplicht) te doorbre ken. Vlak voor het einde van het maxi-proces kon - op aanwijzing van een anoniem telefoontje - een 44-jarige voortvluchtige mafioso worden gearresteerd. De vakbonden hebben het aftreden geëist van minister-president Petre Roman, anders willen ze het land platleggen. Roman, een van de be denkers van het economische her vormingsprogramma, wijzen de bonden aan als hoofdschuldige voor de groeiende armoede en de verslechterende sociale verhoudin gen in het land. Vooral de enorme prijsstijgingen die op de eerste november van kracht werden, steken de bonden. Alleen energie, vlees en brood ble ven in prijs gelijk, verder gingen de meeste prijzen 100 procent of zelfs meer omhoog. Een van de redenen was de afschaffing van allerlei sub sidies op levensmiddelen. Maar een deel van de prijsverho gingen was heel willekeurig. Omdat de prijzen sinds 1 november zijn vrijgegeven, kunnen staatbedrijven nu zelf hun verkoopprijzen bepa len. En omdat ze nog steeds een mo nopoliepositie bezitten, drijven ze hun prijzen soms absurd op. Critici van Roman zeggen dan ook dat hij de maatregelen in een verkeerde volgorde heeft genomen: eerst had het staatsmonopolie moe ten worden doorbroken en hadden zich nieuwe bedrijven in Roemenië moeten vestigen. Pas daarna was een prijsliberalisatie verantwoord geweest. De prijsverhogingen zijn extra hard aangekomen, omdat de mees te lonen, op het minimumloon en sommige pensioenen na, niet zijn aangepast. Bovendien dreigen veel mensen door de sluiting van onren dabele bedrijven werkloos te wor den, terwijl er geen sociale voorzie ningen zijn. De vakbonden verwij ten de regering dat ze de levensstan daard van Roemenië, toch al een van de laagsten van Europa, nog verder omlaag heeft gebracht. De afgelopen weken is in Roeme nië regelmatig gestaakt tegen de maatregelen. De regering heeft tot nu toe altijd gezegd dat het onmoge lijk is om de hervormingen terug te draaien. Voor de subsidies op le vensmiddelen en andere produkten moest geld in het buitenland wor den geleend, waardoor de staats schuld snel dreigde op te lopen. De stakingen zijn deel van een al gemene golf van onrust in het land. Met de herdenkingsplechtigheden op komst neemt de kritiek op ge brek aan veranderingen toe. In Ti- misoara, waar de revolutie tegen Ceausescu begon, zijn voor komend weekend en de dagen erna grote de monstraties aangekondigd. Ook in Bukarest wordt dagelijks gedemon streerd. WENEN (KRF/Rtr) - Iran heeft aan De olielanden produceren nu vrij de vooravond van de vergadering wel allemaal op topcapaciteit nu de van de olie-exporterende landen olie uit Kuwajï en Irak de wereldo- van de OPEC in Wenen gepleit voor lierparkt niet bereikt, maar naar alle een onmiddellijke reductie van de verwachting zal de vraag naar olie olieproduktie met 400.000 vaten in de nabije toekomst sterk afne- (van 159 liter) per dag. Daarmee zou men. Deskundigen achten de onze- de produktie van het oliekartel uit komen op ongeveer 22,5 miljoen va- kerheid in verband met de situatie in het Golfgebied zo groot dat elke ten, het niveau van vóór de inval analyse tegelijkertijd goed en fout Irak in Kuwayt begin augustus, kan zijn. ADVERTENTIE HHPVE MJP4' fel O**" iiVfcs De Iraanse minister van olie Aqa- zadeh zei verder tijdens een bijeen komst van het marktcomité van de OPEC dat wanneer de Golfcrisis eindigt de produktie nog verder te rug zal moeten omdat dan Irak en Kuwayt (samen goed voor vier mil joen vaten per dag) weer gaan mee tellen. De uitspraak van de minister komt als een verassing omdat alge meen wordt aangenomen dat de OPEC tijdens haar halfjaarlijkse bijeenkomst geen beslissingen gaat nemen over toekomstige produktie- quota zolang de bezetting van Ku wayt voortduurt. Verscheidene OPEC-landen hadden hun voor keur uitgesproken voor verschui- over het kopen en financieren van een eigen huis MELBOURNE Een Sovjet Antonov vrachtvliegtuig, het grootste type in de wereld, wordt geladen met 45 ton da^ waarop hrt"vN-ut nrttn nntWcsl »nnnrn»ir?or riiïl fniit art vnitiol Mot nnorl col ite fPn hii/lrnno 1infL AlIJttTCllischP. hO&T(Hl 0.0.71 Q£ illtSTHCL- T - - timatum aan Irak om Kuwayt te aan voedsel, waaronder rijst, fruit en zuivel. Het voedsel is een bijdrage van Australische boeren aan de interna tionale voedselhulpactie voor de Sovjetunie. <foto AFP> verlaten afloopt. De secretaris-generaal van de OPEC, Subroto, verklaarde dat er geen besluiten zullen worden geno men over prijzen, produktiehoe- veelheid en verdeling van de olie produktie »over de afzonderlijke OPEC-landen zolang er sprake is van een crisis in het Golfgebied. Banen weg bij vele Philipsbedrijven TILBURG (ANP) - Opnieuw zijn bij tal van Philips-vestigingen en - dochters ontslagen aangekondigd in het kader van de zogenoemde 'centurion-operatie". Philips Volt in Tilburg schrapt 275 banen, terwijl bij Philips Lighting in Winterswijk 63 van de 450 arbeidsplaatsen ver vallen. Bij de vestiging in Stadska naal gaan 97 van de 1050 arbeids plaatsen verloren. Het personeel op de werkvloer blijft buiten schot, maar moet wel efficiënter werken (meer produceren). Adviesburo Huis Hypotheek Onafhankelijk hypotheekadvies Aarplein 2. 2406 BZ Alphen a/d Rijn. telefoon: 01720-24003, werkt samen met vele geldverstrekkers en met Drieman makelaardij te Alphen a/d Rijn en Nieuwkoop (lid NVM). UTRECHT (ANP) - Het is onbe grijpelijk dat ze ziekenhuizen, ver enigd in de Nationale Ziekenhuis raad, nog niets willen doen met het onderzoek van het Nederlands Eco nomisch Instituut. Dat zegt prof. dr. G.C.M. Evers, hoogleraar verpleeg kunde in Leuven. Uit het NEI-on- derzoek bleek dat veel leerlingen de interne opleiding tot verpleegkun dige voortijdig verlaten. Evers, ook betrokken bij de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV), noemt de reactie van de ziekenhui zen "de kop in het zand steken". Het NEI-onderzoek wees onder meer uit dat jaarlijks 15 tot 23 pro cent van de leerlingen die jaarlijks in het ziekenhuis een opleiding volgt (inservice), daarmee stopt. Dat zijn er vijf- a achtduizend. Maar liefst zestig procent daarvan zoekt een baan buiten de gezondheids zorg. De NRV heeft volgens Evers op aandrang van de NZR besloten, nog geen beleidsaanbevelingen aan het rapport te verbinden omdat het slechts om een deelonderzoek gaat. Evers meent echter dat het genoeg handvaten biedt om snel wat te doen. Het is wel degelijk mogelijk jonge mensen met talent te werven, aldus Evers, maar dan moet er wel een fat soenlijke opleiding zijn. Die ont breekt nu nog. De huidige combina tie werken-leren blijkt niet erg ef fectief. Evers vindt dat het oplei dingsgedeelte veel serieuzer moet worden aangepakt. Ook mensen met een baan buiten het ziekenhuis zouden de opleiding moeten kun nen volgen, zodat die meer verge lijkbaar wordt met die van de dag scholen. De bevinding van het NEI dat het al dan niet afmaken van de oplei ding nauwelijks verband houdt met het niveau van de vooropleiding noemt Evers "een complete dis kwalificatie van het leergedeelte van de opleiding". Het bevestigt de onjuiste opvatting die nog vaak heerst "dat je alleen een groot hart en sterke handen nodig hebt". Het uitvalprobleem tikt hard aan doordat ongeveer driekwart van al le leerlingen inseruice-onderwijs volgt. Van de voorgenomen om schakeling naar dagonderwijs is de afgelopen twintig jaar echter weinig terecht gekomen. Het theoretisch deel aan het be gin van de opleiding in het zieken huis, nu zeven maanden, moet vol gens Evers sterk worden uitge breid. De opleiding moet ook wor den verbreed met het oog op een snellere carrière. Verpleegkundi gen moeten nu soms vijftien tot twintig diploma's halen om 'hoger op' te komen. "Het is vreselijk als je AMSTERDAM "In het begin zullen de rechters wel gedacht heb ben: wat is dat voor een mevrouw? Nu weten ze het wel. Ik verdedigde eens een vrouw die het slachtoffer was van mishandeling en zei over iets dat het mijn persoonlijke me ning was. Toen zei de rechter: 'Me vrouw Van Driem, u bent daarin ge specialiseerd'. Dat vond ik leuk om te horen". Gabi van Driem (39) is feminis tisch advocate. Ze was bijna tien jaar geleden de eerste advocate in Nederland die een praktijk opzette voor alleen vrouwelijke cliënten. Vrijdag wordt ze voor haar inzet voor vrouwenrecht geëerd met de Harriët Freezerring, de jaarlijkse prijs van het feministische maand blad Opzij. De reacties op die onderschei ding hebben haar verrast. "Het is heel vererend om.zo'n prijs te krij gen, maar dat het zo veel los zou ma ken had ik niet gedacht. De bloem stukken en brieven stromen hier binnen. Hele dikke brieven soms, alleen maar om me geluk te wensen met die prijs. Dat vind ik heel aan doenlijk". Korste eind Gabi van Driem is gespecialiseerd in de rechtsgeschillen van vrouwen. Want zij trekken in de maatschappij nogal eens aan het kortste eind om dat ze vrouw zijn. Ze heeft in Neder land nog een stuk of tien collega's met dezelfde werkwijze. Zij behan delen alleen zaken van vrouwen. Zaken rond (seksuele) mishande ling, discriminatie, gelijke behande ling in de werksituatie en gelijke be loning, gezondheidsrecht, familie recht. De laatste tijd helpt Van Driem ook vrouwen met eigen bedrijfjes, bij voorbeeld bij het opstellen van contracten. "Ik wil met de ontwik keling van de vrouwen mee gaan. Ik ben begonnen met hulp aan vrou wen die thuis onderdrukt werden. Nu komen er steeds meer vrouwen met een carrière. Die wil ik ook on dersteuning bieden". Er is nog meer veranderd in de tijd dat Van Driem advocate is. "Vrouwen zijn weerbaarder gewor den. Ze spannen meer rechtszaken aan. Vrouwen accepteren het bij voorbeeld niet meer dat ze worden getreiterd door hun ex-partner. Ze weten nu ook dat ze er iets aan kun nen doen". Van Driem slaagde er ja ren geleden als eerste in Nederland in, een man die zijn ex lastig viel een straatverbod te laten opleggen. Nu is zo'n verbod niets bijzonders meer. Het is gemeengoed gewor den. Geen vechters Om iets in de rechtspraak te veran deren ten gunste van vrouwen, zijn niet alleen advocaten, maar ook rechters nodig. "Ja, wij hebben la gere rechters nodig die hun nek durven uitsteken. Rechters zijn meestal geen vechters, het zijn meer de mensen die de middenweg kie zen. De advocaten zijn de vechters. Ik zou wel wat vechters in de rech terlijke macht willen zien". Zelf voelt ze zich hiertoe niet ge roepen. "Ik heb altijd gezegd: als ik ooit rechter word, dan pas tussen mijn vijftigste en mijn zestigste jaar. Maar eerlijk gezegd denk ik niet dat het er van zal komen. Als advocaat kan ik mijn creativiteit kwijt. Ik ben in de positie om vernieuwende za ken naar me toe te trekken, terwijl een rechter maar moet afwachten. Ik denk dat ik te veel energie heb om op die plaats te zitten". Toch noemt ze de verhouding tus sen de feministische advocatuur en de rechterlijke macht 'redelijk Van Driem slaagde er ooit als eerste advocaat in een straatverbod af te dwingen. "Vrouwen accepteren het niet meer dat ze worden getreiterd door hun ex-partner". (foto gpd) goed'. "De rechtbank in Amster dam is behoorlijk progressief. We hebben altijd de ruimte gekregen die we nodig hadden". Niet dat het altijd rozegeur en maneschijn is tus sen vrouwen en justitie. De relatie is volgens Van Driem wel degelijk voor verbetering vatbaar. "Wat heel slecht gaat is de communicatie tus sen justitie en slachtoffer", zegt ze fel. "Vandaag hoorde ik dat de man die is veroordeeld voor verkrach ting van een van mijn cliënten op een vormfout vrij is gekomen en spoorloos is verdwenen. Dat is al een halfjaar geleden gebeurd, maar ik hoor het nu pas, via zijn advocaat, omdat er nog een hoger beroep te gen zijn straatverbod loopt. Mijn cliënte is zich rot geschrokken en vraagt zich natuurlijk af waarom ze niet eerder gewaarschuwd is. Want zij loopt gevaar. Vrouwen die zoiets overkomt verliezen hun vertrou wen in het strafrechtsysteem. En als advocaat sla je een figuur als mod der tegenover je cliënt, want die be grijpt niet waarom je zoiets niet veel eerder hebt gehoord". Vuilnis Door de aard van de zaken waarin Van Driem zich heeft gespeciali seerd, krijgt ze heel veel menselijk leed over de vloer. "Dat is waar. In het begin deed ik veel meer met dat menselijke aspect, ik kwam uit het vormingswerk. Omdat ik bij het JAC had gewerkt dacht ik dat ik al het vuilnis van Amsterdam al ge hoord had, maar dat bleek niet zo te zijn. Toen ik net advocaat was, was ik verbijsterd over de afschuwelijke ervaringen van veel vrouwen. Ik lag ook weieens wakker van een zaak. Nu zal me dat niet meer zo snel gebeuren. Ik werk met een uitge breid verwijzingsnetwerk en leg mijn cliënten precies uit voor welk deel van hun problemen ze een ad vocaat nodig hebben en voor welk deel een maatschappelijk werker of het RIAGG. Ik benader de zaken nu toch zakelijker. Ik denk dat ik meer op andere advocaten ben gaan lij ken". Maar als ze een telefoontje krijgt van een blije cliënte, die een zaak gewonnen heeft, besluit ze het gesprek met een warm: "Ga jezelf maar eens lekker verwennen". Gabi van Driem combineert haar drukke praktijk met een minstens even druk huishouden. Ze heeft drie dochters, een man en een hond. "Ik heb een heel druk leven. Geluk kig heb ik ook een goede oppas, oma's in de buurt die altijd klaar staan en een man die de nodige han den uit de mouwen steekt". Bekaf "Je moet natuurlijk een goed even wicht vinden tussen al je bezighe den. Ik wil wel wat minder werken, dat is echt een gevecht met mezelf. Op 5 december heb ik de hele dag vrij genomen. Toen heb ik piano ge speeld op de kleuterschool van mijn jongste dochter, 's Avonds was ik bekaf, veel meer dan na een dag werken. Kinderen opvoeden is ei genlijk veel vermoeiender dan je brood verdienen. Aan de andere kant: kinderen zijn warmtebronne tjes. Ze geven ook veel energie". zo'n lange weg moet gaan", aldus Evers, "en maatschappelijk gezien is het een enorme verspilling". De inseruice-opleiding kost 40.000 gulden per leerling per jaar, de vierjarige hbo-opleiding 75.000. De ziekenhuizen zouden zich ook van voldoende "aanwas" kunnen verzekeren door goede stagecon tracten met scholen. Een probleem daarbij is wel dat het middelbaar beroepsonderwijs verpleegkunde niet meer mag groeien. Voor het hbo is geen bovengrens vastgesteld. Ziekenhuizen maken daarvan vol gens Evers onvoldoende gebruik: door het aanbieden van stageplaat sen aan hbo'ers, die door het minis terie van onderwijs worden betaald kunnen ze uitgaven voor het onder wijs in de ziekenhuizen besparen. NZR-voorzitter prof. dr. G.M. van Veldhoven benadrukt in een reactie op Evers' uitspraken dat de 'partij en' in de Nationale Raad voor de Volksgezondheid gezamenlijk heb ben besloten geen beleidsaanbeve lingen aan het NEI-onderzoek te koppelen. Of de NZR daarop heeft aangedrongen noemt hij "niet be langrijk". Het deelonderzoek van het NEI heeft volgens hem wel dui delijk gemaakt dat de werkdruk ook tijdens de opleiding al te groot is. "We zullen moeten bekijken of de balans tussen leren en werken wel optimaal is", aldus Van Veldho- Spiegel-redacteur was twintig jaar top-agent Stasi BERLIJN (GPD) - Een van de leidende redacteuren van het Duitse weekblad Der Spiegel, Schroder, is mogelijk ruim twintig jaar een top-agent ge weest van de vroegere Oostduit- se Stasi. Dat heeft de Duitse te levisie gisteren gemeld. Officier van justitie in Düsseldorf beves tigde dat tegen de journalist een vooronderzoek is begonnen, omdat hij ervan wordt verdacht als geheim agent te hebben ge werkt. Schroder heeft de be schuldigingen van de hand ge wezen, maar is wel met verlof gegaan. De actualiteitenrubriek Panorama uitte ernstige be schuldigingen aan Schröders adres, waarbij ex-Stasi-officie ren als getuigen werden opge voerd. Hij zou in de jaren '50 als ex-politieke gevangene West- Duitsland zijn binnengesluisd. Hij bouwde uitstekende contac ten met hooggeplaatste militai ren en tutoyeerde de vroegere Duitse minister van defensie en huidige secretaris-generaal van de NAVO, Wörner. ADVERTENTIE Kamsteeg Auto Lease Goede berijders belonen wij graag. Aan het einde van elk schadevrij jaar! Flinke bedragen voor goed gedrag! VOORSCHOTEN ALPHEN a/d RIJN 071-317436 01720-31102

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15