Redding in zicht voor bioscoop Wassenaar Lionsclub interesseert beleggers GEITEN IN CARNAVALSKOPPEN Autodiefstal in Leiderdorp Kamerleden debatteren in Leiderdorp over A4 en TGV Hillegoinmer slachtoffer van mishandeling Botsing tijdens politiecontrole BRAND IN BOUWKEET NS VOORSCHOTEN Leiderdorpse wethouder ontvangt petitie tegen verplaatsing weekmarkt MAANDAG 10 DECEMBER 1990 I REGIO LEIDEN I PAGINA 9 WASSENAAR - De Wasse- naarse bioscoop Astra gaat woensdag dicht, maar een snelle heropening is niet uit gesloten. De plaatselijke Lions-club Wassenaar-Duin heeft Haagse beleggers warm gemaakt voor een overname en dit weekeinde zijn de contouren van een reddingsplan duidelijk ge worden. Volgens dat plan kopen en exploite ren de beleggers, verenigd in de Al- gemeene Maatschappij voor Handel Industrie n.v., het pand. Ook zor gen ze voor een verbouwing tot multi-functioneel gebouw, waar de bridgeclub kan kaarten, de Vereni ging van Wassenaarse Beeldende Kunstenaars terecht kan en ook los se gebruikers welkom zijn. Een bestuurslid van de kunste naarsvereniging, architect van be roep, onderzoekt de komende we ken wat er verbouwd moet worden en hoeveel dat kost. De maatschap pij bekijkt of de exploitatie renda bel te maken is met opbrengsten van bioscoopbezoek en zaalhuur. Wanneer dat niet zo is, wil de Lionsclub een eenmalige subsidie proberen los te peuteren bij de ge meente en maakt ze zich hard voor de oprichting van een Vrienden club. Hoe zo'n club eruit moet zien, weet voorzitter C.W.A. Lely van de Lionsclub Wassenaar-Duin nog niet. Hij kan zich echter voorstellen dat mensen in ruil voor hun lid maatschap enkele bioscoopkaartjes krijgen. Zijn serviceclub steekt geen geld in Astra, is niet van plan om zélf in het gebouw te gaan zitten of er op een andere manier beter van te worden: "Het gaat ons er vooral om om inhoud te geven aan de discussie. Astra is te gemakke lijk van tafel geveegd". Levensvatbaar In die gedachte voelt hij zich ge steund door collega-serviceclubs en de gemeente. "Wanneer we de ge meente duidelijk kunnen maken dat een bioscoop levensvatbaar is, zal die de nieuwe eigenaar geen toe stemming geven een winkel te be ginnen in het pand", zegt hij en thousiast. Een woordvoerder van de ge meente is wat voorzichtiger: in de eerste week van 1991 wil het ge meentebestuur een beslissing ne men over een mogelijke wijziging van de bestemming bijzondere doeleinden. Tot die tijd zijn alterna tieven welkom. De enige vaste werknemer van de bioscoop, G.J. van Vliet, is per 12 december ontslag aangezegd. Hij heeft dat ontslag aangevochten en de rechter heeft vorige week beslist dat de advocaten van werknemer en werkgever nog eens rond de tafel moeten gaan zitten. Van Vliet heeft zestien jaar in de bioscoop gewerkt en had de bijbehorende bv een jaar in handen. De laatste vier jaar was hij in dienst van T. van Keppel en hij hoorde begin dit jaar dat deze oud accountant de bioscoop wil verko pen. Het 150 stoelen tellende Astra- theater zou niet rendabel zijn, maar de beheerder heeft dat altijd bestre den. Aanvankelijk was het de be doeling een passage te maken van het langgerekte pand, maar later werd duidelijk dat de plaatselijke Spar er een winkel wil beginnen. Dit bedrijf kocht het pand onder de voorwaarde dat men hier een win kel mag beginnen van de gemeente. Met de aankoop zou 4,5 ton ge moeid zijn en de Haagse beleggers denken dat ook zij voor een derge lijk bedrag kunnen 'toeslaan'. Als daar een halve ton wordt bijgeteld voor verbouwingen, komen de tota le kosten op een half miljoen "Als je zo'n bedrag tegen een rente van 10 procent leent, betekent het datje jaarlijks 50.000 gulden winst nodig hebt", rekent een woordvoerder van de Algemeene Maatschappij voor Handel en Industrie voor. Zijn maatschappij verleent dien sten aan beleggers en zal pas defini tief toehappen wanneer ze er van overtuigd is dat alle cijfers kloppen en het nieuwe Astra-theater inder daad goed kan draaien. Over de rol van de beheerder laat hij zich nog niet uit: "Het ligt eraan of hij in het plaatje past". "Feit is wel dat we ie mand nodig hebben die koffie schenkt en het licht uitdoet", zegt voorzitter Lely van de Lions. Samen kunnen ze zich voorstel len dat op doordeweekse avonden de films wel eens zullen wijken voor andere activiteiten. In het weekein de moeten de films echter de boven toon blijven voeren. De beheerder bekijkt de ontwik kelingen met de nodige scepsis. Hij is niet bij de gesprekken betrokken en gaat er van uit dat de voorstelling van woensdagmiddag de laatste is. Hij draait dan een toepasselijke te kenfilm over een hond die terug keert uit de hemel om zijn vroegere fouten te herstellen, 's Avonds er is een besloten voorstelling voor de mensen die hem de afgelopen jaren in de bioscoop hebben geholpen. Inbraak in huis Voorschoten VOORSCHOTEN - Aan de Baron van Ghentlaan in Voorschoten is tussen zaterdag en zondag in een woning ingebroken. De keuken deur werd geforceerd. Een televisie, een stereoset en enkele CD's ver dwenen. LEIDERDORP - Aan de Leider- dorpse Bolderikkamp is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto ge stolen. In de auto lagen een kente kenbewijs en een rijbewijs meege nomen, die de eigenaar in de auto had achtergelaten. De auto was wel afgesloten maar had geen alarm. Apparatuur weg in Leiderdorp LEIDERDORP - Uit een woning aan de Leiderdorpse Willem de Zwijgerlaan zijn zaterdag in de na middag een CD-speler en CD's ge stolen. De achterdeur, die niet extra beveiligd was, werd geforceerd. Ook bij een woning aan de plaat selijke Heemraadlaan werd de ach terdeur opengebroken. Hier wer den een CD-speler, video en een bos sleutels ontvreemd. De politie brengt beide inbraken met elkaar in verband. WASSENAAR - Vier geiten en tien konijnen huizen in de gapende koppen van carnavalsvereniging De Deyl- knotsen. Autosloper W.G. Jansen op het Wassenaarse industrieterrein De Maaldrift nam de koppen over voor zijn huisdieren, maar de gemeente ligt dwars. Tot in de gemeenteraad is gesproken over de 'on,tsiering' van het indus trieterrein, dat zichtbaar is vanaf de Rijksstraatweg. De geiten en konijnen zijn binnenkort dan ook hun kleurige onderkomen kwijt. (f0to wim Dijkman) Inbraak en vernieling in kasteel Endegeest OEGSTGEEST - In het Oegstgees- ter kasteel Endegeest is zondag avond ingebroken. Een beeld scherm en een terminal werden ver nield. Een kast werd opengebro ken. Vanmorgen meldde het perso neel dat er niets is gestolen. Kerstexpositie in Warmonds Oude Raadhuis WARMOND - De Vereniging Het Oude Raadhuis in Warmond heeft zaterdag haar jaarlijkse kerstexpo sitie geopend in de gelijknamige ga lerie aan de Dorpsstraat. Voorzitter F. Robers verwacht net als vorig jaar enige honderden bezoekers. Na een dag waren ruim 60 belangstel lenden geteld. Bijzonder dit jaar zijn drie ten toongestelde kelims, handgeweven kleden uit Albanië. Het bestuur van Het Oude Raadhuis is blij met deze lopers van 40 bij 120 centimeter, omdat het erg moeilijk is om kunst uit dit gesloten Balkanland te ex porteren. VOORSCHOTEN - Een bouw keet van de Nederlandse Spoor wegen is rond half vier zondag morgen volkomen uitgebrand bij het NS-station aan de Voor- schotense Wijngaardenlaan. In de keet bevonden zich ge reedschappen, twee gasflessen en een gaskooktoestel. De brand weer onderzoekt of het kooktoe- stel heeft aangestaan waardoor de brand zou zijn ontstaan. Brandweerlieden hebben de gas flessen gekoeld, waardoor die niet zijn ontploft. (fotoLoek Zuyderduin) HILLEGOM Een 26-jarige Hille- gommer is zaterdagnacht door twee broers, eveneens afkomstig uit Hil- legom mishandeld in een plaatse lijk jeugdcentrum. Het slachtoffer wist zelf aangifte te doen bij de poli tie, die de twee verdachten daarop van hun bed lichtte. Als reden van de mishandeling werd opgegeven dat het slachtoffer enkele maanden geleden 'iets le lijks' tegen de moeder van de twee broers (24 en 26 jaar) zou hebben ge zegd. De verdachten worden mor gen voorgeleid voor de officier van justitie. Het slachtoffer moest onder doktersbehandeling worden ge steld. LEIDERDORP - De verbreding van de A4 in Leiderdorp, de aanleg van rijksweg 11 (Bodegraven-Wasse naar) en de hogesnelheidstrein (TGV) staan morgenavond centraal tijdens een discussie-avorid in het plaatselijke centrum De Muzenhof. De kamerleden Jorritsma (WD), Van Vlijmen (CDA), Wolffensper- ger (D66), Gijzel (PvdA) en Lank- horst (Groen Links) moeten hier re ageren op een aantal prikkelend be doelde stellingen als 'In een land van formaat is een TGV onontbeer lijk' en 'Wegen als de A4 moeten om de bebouwde kom worden heenge leid' (een wens vari het gemeentebe stuur). De discussie begint om half negen. De bijeenkomst is een initiatief van de Leiderdorpse politieke par tijen. Zij hopen met deze avond de belangstelling voor politiek te sti muleren. De stellingen gaan over lo cale (A4, TGV) en nationale ver keerszaken, zoals het gratis ver strekken van OV-jaarkaarten. De discussie is in tweeën ge splitst. Voor de pauze gaan de ka merleden met elkaar in debat over de stellingen. Het publiek kan na de pauze deelnemen aan de discussie. Ander Oosteuropees werk is af komstig van de Poolse kunstenaar W. Paprocki. Hij maakt voorname lijk ïkonen. De Nederlandse in breng komt onder andere van de ex- Warmondse W. Duinhoven-Betram, die zilveren sieraden exposeert. Verder zijn kerststukjes te zien van G. Beumer en heeft A. Oosterbaan kerstdecoraties van stro gemaakt. De traditie om versieringen van stro te maken is waarschijnlijk een overblijfsel uit de joel- of midwin tertijd in Scandinavië. Daar be waarde men enkele schoven graan als overgangssymbool van de oude naar de nieuwe oogst. In de laatste schoof zou de korengeest of groei kracht schuilen. De schoof leverde het graan voor een ovenkoek en van de halmen werden versieringen voor de kerstboom gemaakt. Naast de gebruikelijke openings tijden is de galerie op eerste en twee Kerstdag van twee tot vier uur ge opend. De expositie duurt tot 4 ja nuari. Al het tentoongestelde werk is te koop. Kamerlid G.J. Wolffensperger (D66), morgenavond in Leiderdorp. (foto ANP) werd op het fietspad aan de Vol- ROELOFARENDSVEEN -Een 21- jarige automobilist uit Roelo- farendsveen had gisteravond niet in de gaten dat er op de plaatselijke Langeweg een politiecontrole werd gehouden. De automobilist remde volgens een woordvoerder van de politie te laat en reed op een stilstaande poli- tie-auto in. De 19-jarige bestuurder van de auto, afkomstig uit Rijnsa- terwoude, reed volgens het politie rapport met een ondeugdelijke ver lichting. Beide autós raakten zwaar beschadigd. Hoofdstraat heeft voorkeur van 1200 bezoekers LEIDERDORP - Ruim 1200 bezoe kers van de Leiderdorpse week markt hebben hun handtekening gezet onder een petitie waarin de gemeente met klem wordt gevraagd van een verplaatsing van de markt af te zien. Ze vinden dat de donder dagse markt in de Hoofdstraat in oud-Lèiderdorp gezellig is, dicht bij huis en voldoende keuzemogelijk heden biedt. De petitie werd van morgen overhandigd aan wethou der C.A. Huigen. Winkelier C. Bos gaf de wethou der tegelijkertijd een plattegrond met daarop een nieuwe marktinde- ling. De winkeliers stellen voor de kramen in een langgerekt lint op te stellen tussen de Berkenkade en de Hoogmadeseweg. De kramen moe ten strak tegen de trottoirband ge plaatst worden en de auto's zouden niet meer bij de kramen mogen staan. Daarmee wordt volgens Bos het grootste bezwaar van B en W, de brandgevaarlijkheid van de markt, weggenomen. "Op deze manier kunnen bij calamiteiten de brand weerauto's overal gemakkelijk bij en kan de markt zelfs uitgebreid worden van vijftig naar zeventig kramen", hoopt Bos. "Zo kan er ruimte komen voor branches die nu ontbreken, zoals textiel, drogisterij en kousen". Volgens Bos kan de ge meente het massale protest van de marktbezoekers niet negeren. Huisvrouwen Wethouder Huigen verklaarde bij het in ontvangst nemen van de peti tie dat niet alle belangenverenigin gen hetzelfde denken over verplaat sing van de markt. Zo zou de Neder landse Christen Vrouwenbond de markt op de huidige locatie willen houden, terwijl de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen juist voor verplaatsing naar winkelcen trum Santhorst is. Ook het aan de Hoofdstraat ge vestigde waterschap De Oude Ve nen roert zich, vertelde de wethou der. Toen het schap zich een paar jaar geleden in Leiderdorp vestig de, kreeg het de toezegging dat voor zijn deur een paar parkeerplaatsen zouden worden aangelegd. Het wa terschap wil dat die plaatsen er zo langzamerhand eens komen. Pro bleem is dat op diezelfde plek ook de donderdagse marktkramen moe ten staan. De voorzitter van de Leidse afde ling van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, C. Ver- plancke, zegt geen waarde te hech ten aan de actie en noemt de enquê te 'subjectief. Hij club is voor een verplaatsing en vindt dat de enquê te door een objectieve instantie af genomen moet worden. "Het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft dat al gedaan, en daaruit blijkt dat een meerderheid van de markt kooplieden voor verplaatsing is. Ik geloof niet dat die handtekeningen actie de verplaatsing kan tegenhou den". Later deze week wordt de uitslag bekend gemaakt van een enquête onder marktbezoekers, die werd uitgevoerd door leerlingen van het Holtlant College. Komende zondag kunnen alle betrokkenen met el kaar in discussie gaan tijdens een openbare vergadering, onder lei ding van oud-wethouder I. Gehner. De politiek bespreekt de marktpro- blematiek tijdens de raadsvergade ring van volgende week maandag. Een beslissing wordt pas volgend voorjaar verwacht. Een jeugdige bezoeker blikt devoot naar een ikoon van de Poolse kunstenaaar J. Paprocki. Vader en moeder kij ken wat luchtiger aan tegen het tentoongestelde werk in het Warmondse Oude Raadhuis. (foto Dick Hogewoning) MAANDAG 10 DECEMBER Alphen bingo-avond voor buitenlandse vrouwen bij internationaal trefcen trum Zahra, voor vrouwen en meis- ang 19.30 schap Leiden: 'Psychometrie en/of Helderziende Waarneming', aan vang 20.00 uur in zaal Lage Mors- weg 14a. lezing: 'Astrologie en Kleuren leer', door Rien Zoon, aanvang lezing: 'Mexico', door Hans van As, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Hazewindsteeg. voorstelling: 'Maak plaats voor mevrouw', door toneelvereinging Tot Ieders Genoegen, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk bijeenkomst jeugdclub Philateli- Noordwijk, aanvang 18.30 uur; vergadering commissie openba re werken, aanvang 20.00 uur, ge meentehuis. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in Hotel Het Witte vergadering commissie financi ën, aanvang 20.00 uur in het Am- bachts- en Baljuwhuis, Voorstraat. beurt van Artie Schimmel: 'Milieu beleid in Wassenaar en daarbui ten', aanvang 20.00 uur in de Wa- Zoeterwoude vergadering ciên, aanvang 20.00 DINSDAG 11 DECEMBER Alphen spreekuur Belangenvereniging klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Katwijk sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 Leiden telefonisch spreekuur Belangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van voorlichtingsbijeenkomst over 'medicijngebruik door ouderen', aanvang 14.00 uur in Gezond heidscentrum Stevenshof, Ina B. Bakkerlein 3. voorstelling: 'De dood van Iwan lljitsj', solo-voorstelling door Henk van Ulsen, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. tholieke Bond Noordwijk, van 14.00 tot 15.30 uur in de hal van Huize Jeroen, Zee straat. vergadering commissie toeris me, financiën, economische- en grondzaken, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. voorlichtingsavond over "in braakpreventie', door de Noord- wijkse politie, aanvang 20.00 uur in De Kuip, Zeestraat. gezelligheidsavond vereniging van vogelhoüders Vogellust', aan- Oegstgeest lezing: 'Kies je kleur', door Mieke G. Kuhlmann-Remmers, (kleur en stijladviseuse), aanvang 20.15 uur in Koetshuis van Kasteel Oud Poel- WOENSDAG 12 DECEMBER Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal Zonnebloemschool, Jong- It Coninckstraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9