'Bruine melkflessen hebben we maar door personeel kapot laten gooien' DE TIJDi 'kroniek over VAN TOENrNSENE" Protest tegen transport oorlogsmaterieel Gemeenten willen marinevliegkamp gebruiken voor bouw van woningen LEIDEN ROND 1900 VOORAL RUSTIG PROVINCIESTADJE PAGINA 8 MAANDAG 10 DECEMBER 1990 Melkfabrikant Harry van Grieken zet een punt achter lange carrière p 00RLOGS - .gÉRElDlHG tEpUND un Met spandoeken met teksten als 'Stop oorlogsvoorbereiding Valkenburg' en 'Geen oorlog in de Golf betoogdeyi een vijftigtal demonstranten bij het toegangshek van het marinevliegkamp Valkenburg. (foto Dick Hogewoning) VALKENBURG - Rond vijftig vre desactivisten hebben zaterdag bij het marinevliegkamp Valkenburg geprotesteerd tegen de transporten van Amerikaans legermaterieel via Nederlands grondgebied. Het Val- kenburgse vliegveld wordt door de Amerikanen gebruikt als tussensta tion voor de ongeveer 380 helikop ters die ze vanuit Duitsland via Rot terdam naar de Golf willen over brengen. De demonstratie, die door de Leidse en Haagse Vredesplat- forms was georganiseerd, verliep vreedzaam. De organisatoren noemden de belangstelling 'boven verwachting goed'. Volgens woordvoerder John Co- zijn van het Leidse Vredesplatform was de actie bedoeld als 'tegenstem' tegen de betrekkelijke onverschil ligheid waarmee het merendeel van de Nederlandse bevolking tegen een mogelijke Golfoorlog aankijkt. "We hebben niet de illusie dat door onze demonstratie een helikopter minder op Valkenburg zal landen Het besluit om in de jaren '60 al heel vroeg te stoppen met de ver koop van losse melk, is volgens Van Grieken een ander voorbeeld van de 'eigenwijzigheid' van zijn be drijf. "Bijna niemand durfde dat toen aan, uit angst onmiddellijk grote aantallen klanten kwijt te ra ken. Wij geloofden echter dat de tijd van de losse melk - dat met een pan netje of iets dergelijks bij de melk boer aan huis kon worden getapt - voorbij was. We meenden dat men sen steeds massaler voor verpakte melk zouden kiezen en daar hebben we uiteindelijk ook gelijk in gekre gen". Halfvolle melk Volgens Van Grieken, die vooral was belast met de ontwikkeling en de marketing van nieuwe produk- ten, speelde zijn bedrijf een belang rijke rol in de opkomst van de ver pakte melk. "We waren de eerste die melk in een eenmalige verpakking verkochten: plastic zak met een bij behorende plastic schenkkan. Zo iets was nog niet vertoond toen en sloeg onmiddellijk geweldig aan. Het voorbeeld werd trouwens heel snel door de collega's overgeno- i. Vanaf dat moment werd de los verkochte melk, en uiteindelijk ook de glazen fles, volledig naar de ach tergrond gedrongen". Overigens is niet iedereen even blij met de kartonnen verpakking Zuivelfabrikant H. van Grieken is vanmiddag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn vele diensten voor de Nederland se particuliere zuivelindustrie. De Leidschendamse burgemees ter W. de Vreeze overhandigde de ridderorde in Pulchri Studio in Den Haag. In deze studio is van 11 tot en met 13 december een expositie te bezichtigen van werken van vier door Van Grieken bewonderde kunstschilders. Van Grieken heeft een hekel aan 'handje-schudden- recepties' en daarom heeft hij deze vorm bedacht om afscheid te melk en andere zuivelpro- dukten worden aangeboden. Het betekent immers een enorme berg afval. Van Grieken blijft echter een. TT:fia,.ö— lans breken voor het karton. "De Uitleven H. van Grieken: "Ik ga niet van harte weg, r moet betalen voor de fusie". r het is de prijs die ik LEIDEN - De gemeenten in de Leidse regio willen dat alsnog wordt onderzocht of er op het mari nevliegkamp Valkenburg wonin gen kunnen worden gebouwd. Het provinciebestuur heeft deze plek la ten geschrapt uit haar zogeheten 'Verstedelijkingsnota Zuidvleugel'. De gemeenten in de Leidse regio houden echter vol dat het vliegveld een uitstekende plek is om hun be hoefte aan nieuwe woningen op te vangen. Een nieuwbouwwijk op die plaats kan bovendien woningzoe kenden uit de zuidelijke Bollen streek herbergen. De provincie heeft het marine vliegkamp buiten beschouwing ge laten omdat deze plek niet goed be reikbaar zou zijn met het openbaar vervoer. De Leidse regiogemeenten vinden dat een voorbarige conclu sie. Het probleem is volgens hen al voor een groot deel opgelost als er via de S4 een busverbinding wordt aangelegd. Ook de sneltram, die in dit gebied is gedacht, biedt de nodi ge mogelijkheden. Zeker als de lijn wordt doorgetrokken naar Katwijk en Noordwijk. Het plan van de provincie om in Leiden en de gemeenten daarom heen 5000 woningen te bouwen, noemen de regiogemeenten niet re ëel. Ze betwijfelen voorts of wo ningbouw in de Boterhuispolder en de Oostvlietpolder haalbaar is. De nieuwbouwwijkjes daar zouden wel eens te klein van omvang kunnen zijn om bijkomende voorzieningen GGD-directeur Kerkhof: 'Nood steeds groter op intensive care in ziekenhuizen' DEN HAAG Veel ziekenhuizen hebben een schrijnend tekort aan plaatsen op de intensive-care-afde- ling. Vooral kinderen worden daar van de dupe. Zo moest het Amster damse VU-ziekenhuis in de eerste negen maanden van dit jaar 52 kin deren weigeren omdat voor hen op de intensive care geen plaats was. Dit verklaarde dr. R. Odink, die als kinderarts is verbonden aan het VU-ziekenhuis, het afgelopen weekeinde voor de VARA-tv. Dr. Odink behandelde het 10-jarig jon getje uit Hillegom, dat vorige week op de intensive care in het VU-zie kenhuis overleed, nadat het eerder in twee andere ziekenhuizen was geweigerd wegens plaatsgebrek. Volgens Odink was in dit geval het jongetje niet meer te redden ge weest, omdat hij zeer ernstig her senletsel had. "Maar in diezelfde nacht", aldus dr. Odink, "moesten we wel een ander kind weigeren voor opname op de intensive care. Er is in Nederland een schrijnend tekort aan intensive-care-plaatsen, met name voor kinderen. Alleen al in mijn ziekenhuis hebben we de eerste negen maanden van dit jaar 52 kinderen moeten weigeren". Directeur A. Kerkhoff van de GG en GD in Leiden, die het vervoer van het 10-jarig jongetje had gere geld, verklaarde dat "zelfs bij hart infarcten en andere spoedgevallen er in de regio geen plaats blijkt te zijn". Voor dergelijke acute opna men moet vaak worden uitgeweken naar Rotterdam of naar ziekenhui zen ten noorden van Amsterdam, al dus directeur Kerkhoff. "En wij krijgen de indruk dat de nood steeds groter wordt". in stand te houden, zoals winkels en scholen. Ze tasten bovendien het 'Groene Hart' aan, zijn wellicht niet rendabel en kunnen misschien moeilijk op het openbaar-vervoer net worden aangesloten, aldus de gemeenten in de Leidse regio. Het is volgens hen trouwens zeer de vraag of de behoefte aan nieuwe wonin gen is opgelost wanneer deze pol ders zijn volgebouwd. In een aparte brief aan het provin- HET LUIE LEVEN - Van het luie, lekkere leven. Dat is de titel van een lezing van Herman Pleij, Amster dams hoogleraar Middelnederland se letterkunde. De lezing over de doelloze bestudering van de Mid delnederlandse letterkunde is on derdeel van het Leidse symposium 'Misselike tonghe'. Dit symposium gaat over Nederlandse literatuur en Een opvallende figuur in het Leidse stadsleven van zo rond 1900 was Theo Himpe. Theo was een student medicijnen, maar zonder enige haast. In 1893 had hij zich bij de Leidse universiteit laten inschrijven. Niet gehinderd door wettelijke bepalingen en ge steund door een forse toelage van een oudtante, vierde hij in 1918 als student zijn zilveren jubileum. Iedereen in Leiden kende Himpe, geen wonder na 25 jaar. Een schilderachtige figuur, die de vele vrije tijd ook gebruikte voor regelmatig cafébezoek. Maar ondanks dat kwam het er uitein delijk toch van: Theo Himpe stu deerde na zijn jubileum af en ves tigde zich als arts in Den Haag. Theo Himpe werd in de stad een beetje ontzien en gekoesterd. Hij behoorde tot het Leidse leven en voegde er iets aan toe om over te praten en te lachen en dat was ook rond 1900 iets om zuinig op te Moeilijke vraag Of Leiden rond het begin van deze eeuw een leuke stad was, met een fraai uiterlijk en een ge zellige sfeer, is een vraag die niet gemakkelijk is te beantwoorden. Wat romantisch ingestelde lezers zullen het waarderen dat het in de stad nog zo rustig was. Naast wandelaars vulden de straten zich met handkarren, bolderswa gens, koetsen en een enkele paar- detram en dit was het wel zo on geveer. Een opmerkelijk verschil met de moderne tijd vormde ook het grote aantal bomen. Bomen in al lerlei soorten en maten gaven kleur aan de Leidse straten en grachten. Leiden was groen. Lei den oogde als een slapend provin ciestadje, met talrijke historische monumenten. Onbedreigd was deze erfenis uit het verleden niet. In de tweede helft van de negen tiende eeuw waren bijvoorbeeld veel vestingswerken van de stad gesloopt en grachten gedempt. De grote officiële gebouwen stonden niet ter discussie. Ieder een was het er over eens dat deze bewaard moesten blijven voor toekomstige generaties, maar de kleine historische panden, de huisjes uit de 17de eeuw, daar aldus Cozijn, "maar we willen de Amerikanen toch duidelijk maken dat niet iedereen de transporten als vanzelfsprekend beschouwt". De demonstranten hoopten pam fletten te kunnen uitdelen aan de Amerikaanse militairen die tijdelijk op Valkenburg zijn gelegerd. Geen enkele soldaat liet zich echter in de buurt van de spandoeken zien. De demonstranten kregen overigens wel de gelegenheid een petitie te overhandigen aan de commandant van de vliegbasis, J. Vorenkamp. ciebestuur vraagt de gemeente Voorschoten of het tracé van rijks weg 11-west niet gedeeltelijk kan worden bestemd voor woning bouw. Gedeputeerde Stolker wees al eerder op deze mogelijkheid. Voorschoten voelt er overigens wei nig voor om de Krimwijkpolder al voor de eeuwwisseling vol te bou wen, zoals de provincie wenst. De gemeente wil het gebied in reserve houden. cultuur in de middeleeuwen en wordt donderdag en vrijdag gehou den. De lezing van Pleij is voor iede- reeen toegankelijk en wordt don derdagavond gegeven in het Groot Auditorium van het Academiege bouw van de universiteit aan het Rapenburg. Aanvang: 20.30 uur. was men veel minder zorgvuldig mee. Grote tegenstelling Groot waren in het begin van deze eeuw ook de tegenstellingen tussen rijk en arm. De meer ge goede burgerij bewoonde de sta tige panden aan het Rapenburg, de Herengracht en de Singels. Van onze redacteur Wim Wegman WASSENAAR - Nadat de fusie tus sen de zuivelfabrieken Menken Landbouw en Van Grieken in 1988 was beklonken, wist Harry van Grieken dat hij zijn langste tijd als directeur had gehad. Eén van de on derdelen van de fusie-overeen komst was namelijk dat hij, na een korte overgangsperiode, zou ver trekken. Niet omdat hij niet ge schikt was om het nieuwe zuivelim- perium te leiden, maar omdat de verschillende partijen het wat te veel van het goede vonden dat twee Van Griekens aan de top kwamen te staan. "In 1988 was al duidelijk dat de oude Menken snel afscheid zou ne men. Mijn neef en ik zouden dan overblijven als directeur. Dat ligt natuurlijk een beetje gevoelig bij de mensen van Menken Landbouw, dat per slot van rekening 60 jaar lang een hecht familiebedrijf was. Omdat mijn neef vijf jaar jonger is dan ik, besloot ik terug te treden. Niet van harte, maar het was de prijs die ik moest betalen voor de fusie". Het afscheid - vanmiddag - doet de melkfabrikant (57) inmiddels wat minder pijn. Vooral ook omdat hij heeft gemerkt dat de samenwer king tussen Menken Landbouw en Van Grieken soepel verloopt. "Het toeval wil bovendien dat me on langs het voorzitterschap is aange boden van de ANVR, de koepel voor reisorganisaties. Voor iemand als ik, die niet wil stilzitten, is dat een interessante klus. Het toerisme wordt binnen enkele jaren immers de grootste bedrijfstak van Neder land". Eigenwijzigheid Harry van Grieken begon in 1957 zijn loopbaan bij één van de drie melkfabrieken die zijn familie toen bezat. Acht jaar later werd hij, sa men met zijn neef Jan van Grieken, directeur van het toen nog in Rijs wijk zetelende concern. In die tijd waren er in de Rand stad nog vele tientallen kleinere of grotere melkfabrieken. In de zesti ger en zeventigerjaren zijn die alle maal opgegaan in grotere onderne mingen. Dat Van Grieken tot 1988 zijn zelfstandigheid heeft kunnen bewaren, is volgens de scheidende directeur voor een deel te danken aan de 'eigenwijzigheid' van het be drijf. "Veel fabrieken besloten des tijds al hun melk in te kopen bij de Melkunie, toen nog een coöperatie van melkveehouders. Wij bleven onze melk rechtstreeks van de boe ren betrekken, want we wilden voor onze grondstof niet afhankelijk zijn van één organisatie. Het betekende wel dat we soms wat duurder uit waren, en meer moeite moesten doen om de melk in de fabriek te krijgen, maar we hadden ook veel meer zeggenschap over de kwaliteit ervan". Winkelen deden de deftige dames en heren op de Breestraat, je vond er een slager, kruidenier en bak ker, ook voor je dagelijkse bood schappen kon je er dus terecht. Maar de zaken van deze mid denstanders gaven de Breestraat niet dat speciale karakter. De sfeer in deze straat werd veel meer bepaald door officiële ge bouwen als het Stadhuis en het Gemeenlandshuis van Rijnland, het deftige Hotel Lion D'or, de universitaire boekhandel van de heer Somervil en de studentenso ciëteit Minerva. Gezellig werd de straat ook door de terrasjes bij ca fé-restaurant In den Vergulden Turk en Sociëteit Amicitia. Op het Rapenburg werd geen honger geleden, dat gebeurde in de arbeiderswijken bij tegenslag wel. De meest bekende waren: de Camp tussen Haarlemmerstraat en Oude Vest, de Waard tussen Herengracht en Zijlsingel en de wijk tussen de Herengracht en de Hooigracht. Door het gebrek aan sociale wetgeving, waarmee in die jaren een wat aarzelend begin werd gemaakt, waren de bewo ners van deze wijken erg kwets baar bij tegenslag. Een arzelend begin. In 1874 was de Staten Generaal akkoord ge gaan met het zogenaamde kinder wetje van Van Houten. Deze wet verbood kinderarbeid beneden de 12 jaar. Door het ontbreken van arbeidsinspectie werd deze bepaling nogal eens ontdoken, ook in de Leidse industrie. In 1889 werd een volgende stap gezet op de weg naar betere ar beidsomstandigheden. De in dat jaar afgekondigde arbeidswet be paalde, dat vrouwen en jeugdige personen geen nacht- en zondags- arbeid mochten verrichten. Bo vendien werd de maximale ar beidsdag vastgesteld op 11 uur. Verbeteringen, maar de positie van de arbeidersklasse bleef slecht. Dagje vakantie De meer gegoede Leidenaars konden voor hun ontspanning te recht in de Stadsgehoorzaal, de Schouwburg of een van de socië teiten die Leiden rijk was. Schouwburgbezoek behoorde niet tot de mogelijkheden van de arbeidersklasse. Bewoners van de Camp of de Waard moesten ge noegen nemen met een wande ling naar uitspanningen als De Vink, de Haagsche Schouw of het Warmonder Hek. Bij deze zaken werden voor het eerst speeltuintjes aangelegd. Va kantie betekende voor deze groep een dagje uit. Met de stoomtram naar Den Haag bijvoorbeeld. Een nogal duur uitstapje, want alleen de stoomtram kostte al 35 cent. Populair was ook een dagje uit naar Katwijk, met de tram via Oegstgeest en Rijnsburg. In buurten als de Camp en de Waard ontstond veel ellende door de slechte huisvestiging. Belang rijk was dan ook de oprichting in 1892 van de Vereniging tot Bevor dering van den Bouw van Werk manswoningen. Leiden was een rustig stadje, maar talrijk waren daarnaast toch ook de signalen van nieuwe ontwikkelingen. Naast de al genoemde vereniging voor de bouw van arbeiderswo ningen kunnen we wijzen op de in 1902 opgerichte Vereniging Oud-Leiden, die zich ook beijver de voor het behoud van minder officiële monumenten. We moe ten ook noemen de oprichting in 1898 van het Leidsche Volkshuis, een organisatie die zich de geeste lijke ontwikkeling van de wer kende stand ten doel stelde. Opvallend in de Leidse ge meenschap was ook de oprich ting in 1900 van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten. Veel mannelijke studenten vonden zön vereniging maar niks. Hoor den vrouwen überhaupt wel thuis op de universiteit? Zo rond 1900 kon deze vraag nog leiden tot urenlange discussies. Ondanks de signalen van nieu we ontwikkelingen was het Lei den van Theo Himpe nog een rus tig provinciestadje. Of het leven in deze stad goed was of niet, werd in sterke mate bepaald door je economische positie. Het maakte nogal wat uit of je wieg had gestaan op het Rapenburg of in de Camp. BRAM VERHOOG schoongemaakt voordat ze op nieuw kunnen worden gebruikt. Die reinigingsmiddelen zijn nu ook niet bepaald vriendelijk voor het milieu. Het is kiezen uit twee kwa den, maar ik denk dat de balans nog altijd doorslaat in het voordeel van de kartonnen verpakking". Een ander wapenfeit - en Van Grieken beschouwt het als zijn 'kindje' - is de introductie van de halfvolle melk. "Eind jaren '60 be gon de Nederlandse regering het vetgehalte in melk steeds verder op te schroeven. Er werd toen veel te veel vet geproduceerd en de over heid hoopte het overschot op die manier voor een deel kwijt te ra ken". "Het probleem was alleen dat de consument helemaal niet zat te wachten op die extra hoeveelheden vet. Iets anders dan volle melk mocht er volgens de Warenwet ech ter niet worden verkocht. Wij brach ten toen 'Halfom' op de markt, dat we officieel geen melk, maar een di- eetprodukt noemden. Dat mocht weer wel worden verkocht. Het bleek een enorm succes". Niet alles wat het bedrijf verzon, bleek even geslaagd. "Een jaar of- vijftien geleden kwam uit een on derzoek naar voren dat melk aan merkelijk beter smaakt wanneer het werd afgeschermd voor zon licht. Omdat het merendeel van het vervoer toen nog met open wagens ging, dachten we: we moeten iets aan de doorzichtige glazen fles doen. En dus brachten we melk in donkere, bruine flessen op de markt. Achteraf bleken we echter één probleempje over het hoofd te hebben gezien: de bruine flessen hielden weliswaar het zonlicht te gen, maar ze zorgden er ook voor dat de melk veel sneller warm werd. Het spul werd daardoor heel snel "Die flessen hebben we allemaal weer moeten terugnemen. Omdat we er verder niets mee konden - wie zat er te wachten op bruine melk flessen - hebben we ze uiteindelijk door het personeel laten kapotgooi- en. Nog jaren daarna hadden we in het magazijn een hoekje waar werk nemers zich met die dingen lekker konden uitleven". Na bijna 90 jaar zelfstandigheid besloot Van Grieken twee jaar gele den toch 6amen te gaan met de in Wassenaar gevestigde zuivelfabriek Menken Landbouw. "Die fusie was niet direct noodzakelijk, want we draaien beide goed. Maar het was wel duidelijk dat we, als we ook in de toekomst ons hoofd boven water wilden houden, we een produktie van meer dan 200 miljoen liter melk per jaar moesten hebben. Dat haal den we alleen als we gingen samen werken". Desondanks bleef de fusie een 'motje', zo omschrijft Van Grieken. "Met de hoop echter dat we later wel van elkaar zouden gaan hou den. Dat blijkt nu het geval. Hoewel de twee bedrijven ieder hun eigen traditie hadden, verloopt de samen werking heel goed. Dat maakt het voor mij natuurlijk makkelijk om afscheid te nemen", stelt Van Grie ken. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men schrijft ons het volgende: De stoomboot van Gouda - Rot terdam trachtte gisternamid dag nog met behulp van twee krachtige parden huiswaarts te keeren. Dat zulks den Koudeker- kers niet in den smaak viel be wees hun krachtige verzet door te gooien met steenen, waarbij er waren van minstens 4 kilo. On geveer tweehonderd mannen en knapen hadden post gevat op de brug over den Rijn, allen gewa pend met genoemde steenen en andere projectielen, zoodat de bootslieden allen moesten vluch ten en de kapitein der boot ge noodzaakt was de terugreis aan te nemen, welke gisteravond te ongeveer half tien tot aan deze stad was volbracht. Hieruit blijkt het andermaal hoe gewenscht het toch is om voor dergelijke feiten eene verorde ning in het leven te roepen. Im mers, men mag varen of men mag het niet; indien de wet het toelaat, dan behoort ze voor de schippers op te komen, daar nu te Koudekerk zich niemand an ders vertoonde dan de veld wachter, terwijl het als een won der mag beschouwd worden, dat zich aldaar niet de treurigste ge volgen als nasleep hebben voor gedaan. Het is dus alleszins te wenschen dat de hooge autoriteiten hierop hunne aandacht zullen vestigen. Vijfentwintig jaar geleden: - Dief dringt kamers van zusters binnen. Een tot nu toe onbekend gebleven dief heeft gisterochtend tussen negen uur en kwart over tien in het verpleegstershuis van het Academisch Ziekenhuis zijn slag geslagen. De man zag kans om in niet minder dan zeven zus- terkamers door te dringen, waar hij diverse kasten openbrak. Hij maakte driehonderd Neder landse guldens, drie tien-dollar biljetten, twee gouden ringen en een gouden damesschakelarm band buit. ÜË- 'leidse /gedane zaken De zuidzijde van het Levendaal tussen Rijnstraat en Kraaierstraat rond 1900. De hoge kar werd gebruikt voor het snoeien van bomen, (foto

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8