Stumpers zijn het, allemaal' Valt mee? Valt helemaal niet Gereformeerden op winst in rapport van GOR over homofilie 'Je ruikt de brandstapel' Ajax-aanhang beperkt zich in supporterstrein tot verbaal geweld y—REPORTAGE Ex-gijzelaars schamperen over gebrek aan steun vanuit Nederland Dr. Vroom in blad Kerkinformatie: LEUSDEN Het rapport van de Gereformeerde Oecu menische Raad over de toe passing van bijbelse gegevens bij de beantwoording van ei gentijdse vragen (hermeneu tiek), biedt de Gereformeerde Kerken in Nederland de ruim te om homofilie in liefde en trouw te aanvaarden. Deze conclusie trekt dr. H. M. Vroom, gereformeerde oecume- ne-deskundige, na lezing van het rapport. In een artikel, getiteld 'Ruimte voor homofilie'. In Kerk informatie, het officiële orgaan van de Gereformeerde Kerken, schrijft Vroom dat het rapport "op een genuanceerde manier" het vraagstuk van de homofilie behandelt. Het gaat in het rapport vooral over de benadering van het vraag stuk en over de overwegingen die een rol in de oordeelsvorming spelen. Het rapport "verdedigt geen standpunt, maar laat zien hoe verschillende standpunten kunnen ontstaan. Dat is jammer voor homofiele mensen in de an dere kerken van de GOR, maar voor onze kerken is het winst", al dus Vrpom. De GOR heeft in 1988 de Gere formeerde Kerken in Nederland opgeroepen hun (welwillend) standpunt over homoseksuele praktijken te herzien en afstand te nemen van het rapport 'God met ons'. Dit zou volgens de GOR een ondermijnende visie op het gezag van de bijbel bevatten. De gereformeerde synode heeft in middels geweigerd het standpunt over homoseksualiteit te herzien. RIJNSATERWOUDE - "Een vrouw in het ambt is hekserij". Zo begon een anoniem, "vodderig briefje" dat een vrouwelijke colle ga van ds. R. H. van der Hoeven uit Rijnsaterwoude onlangs vlak voor de kerkdienst op de deurmat vond. De inoud van het briefje was "zeer vroom en verontrust, waar- heidslievend, maar vooral liefde loos", zo bericht de hervormde Van der Hoeven in het regionale kerkblad. Zijn commentaar: "Hekserij, ergens, niet eens zo ver weg, ruik je nog de lucht van de brandstapel, bah!" Hij vervolgt: "De liefdeloze on verdraagzaamheid van wat zich zo graag christen noemt, het is de toverij van het eigen grote ik, dat meent de waarheid in pacht te hebben en de liefde veracht. Het zou zo heel anders kunnen en moeten...". Van der Hoeven constateert dat er ook nog heel veel is om blij mee te zijn. "Er is veel dat ik ook niet zo zeker weet, er is veel waar ik het betrekkelijke van inzie, er is veel waar je maar beter enigszins om kunt lachen dan je kwaad ma ken maar om de Zaak zelf: dit soort zwarte praktijken niet!" Het bestuur van de GOR moet voor de volgende algemene ver gadering in 1992 te Athene een advies uitbrengen of de gerefor meerden uit Nederland lid van de GOR kunnen blijven. GOR-secre- taris Richard van Houten zei vo rig jaqr, tijdens een bezoek aan de gereformeerde synode, dat hij al ziek werd bij de gedachte dat het bestuur zo'n advies moet opstel len. Hij zei daarbij zijn hoop te heb ben gevestigd op het rapport over de hermeneutiek, die kortgele den is afgerond, kan een dialoog tussen de lidkerken van de GOR op gang brengen. Van Houten noemde het rapport van cruciaal belang voor het lidmaatschap van de Gereformeerde Kerken. Bestuur NBG achter nieuwe bijbelvertaling AMERSFOORT (ANP) - Het Ne derlands Bijbelgenootschap heeft definitief besloten tot een nieuwe bijbelvertaling, bedoeld voor kerkelijk gebruik. Het alge meen bestuur heeft geconsta teerd dat er voldoende steun is voor zo'n omvangrijk project. Hervormden, gereformeerden en gereformeerd-vrijgemaakten hebben hun steun voor de nieuwe bijbelvertaling toegezegd. Ook de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten, de Unie van Baptisten gemeenten en de Evangelische Allianties in Nederland en Vlaan deren zien het grote belang ervan in, aldus het NBG. Het bijbelgenootschap hoopt dus ook op steun van rooms-ka- tholieke zijde. De onderhandelin gen met de Katholieke Bijbel stichting zijn echter nog niet afge rond. Door het Nederlands-Israë- lietisch Kerkgenootschap "posi tieve belangstelling" getoond. Het NBG gaat ervan uit dat de nieuwe vertaling niet voor de eeuwwisseling klaar is. Lastercampagne. De Roe meense hervormde bisschop Laszlo Tökes meent dat hij slacht offer is van een "politieke heksen jacht en een vulgaire lastercam pagne". "ik ben gedwongen deze verklaring af te leggen als gevolg van de bedreigende situatie waar in ik en mijn familie zich nu be vinden. Het is een gevoel dat ge lijk is aan het gevoel dat we een jaar geleden hadden in het tijd perk van Ceausescu", aldus Tö kes. Nieuwe staf. Bisschop Gijsen van Roermond heeft een nieuwe staf benoemd: R.H.M. Maessen (deken van Maastricht) wordt per 1 januari 1991 vicaris-generaal van het bisdom en drs. J. M. Punt (deken van Heerlen) krijgt de functie van bisschoppelijk vica ris. Maessen volgt A.M.H.A. Cas termans (66) op. COLFAX Duizenden rooms-katholiéken hebben de afgelopen dagen dit Christusbeeld in Colfax (Califomië) opgezocht. In het schijnsel van de lamp er boven zou namelijk het figuur van de maagd Maria zijn te onderscheiden. Overigens meent de hoogleraar James Phelps al een heel natuurlijke verklaring voor het verschijnsel gevonden; volgens hem wordt het veroorzaakt door een bijzondere weerspiegeling van het zon licht. (foto AFP) MAANDAG 10 DECEMBER 1990 conducteurs die vorige week bij de directie aan de noodrem hebben ge trokken, zijn volgens hem 'de colle ga's die 's avonds laat op de disco- trein moeten werken'. "Het boemeltje naar Uitgeest op zaterdagavond bijvoorbeeld. Dan maak je veel ergere dingen mee dan hier. Ik zal je vertellen: op dat soort treinen zitten vaak veel grotere aso- cialen. En dan sta je er wèl alleen voor. Natuurlijk is het op deze rei zen evenmin een pretje. Je moet al les tolereren. De volgende dag zit ten er in dezelfde trein keurige amb tenaren die je moet vragen hun voe ten van de bank te halen...Dat is wel eens moeilijk. Het is een wereld van verschil". Dankzij bijstand van de gemeen tepolitie Rotterdam verloopt de be geleiding naar het stadion bijna pro bleemloos. En ook terug blijft het bij verbaal geweld. "Vreselijk watje soms hoort", zegt Ruiters. "Daar zouden ze eigenlijk ook tegen moe ten optreden". Schoolreisje Ajax-supporters op weg naar het Feijenoordstadion. "Eén agent op 25 supporters is zo ongeveer het zou stoppen met het werk op de speciale supporterstreinen. "Ik begrijp die mensen wel", zegt hij. "Maar ik zie geen andere moge lijkheid om fans op zondag van de ene naar de andere stad te krijgen. De conducteurs die in opstand zijn gekomen zijn mensen die op andere treinen zitten. Op de supporterstrei nen weten zij zich gedekt door de spoorwegpolitie. Er zijn echter van die gasten die geen gebruik maken van de combiregeling (toegangs kaart stadion en retourtje inéén, red.). Stom, want dat is'veel duur der. Werk je als conducteur op zó'n trein dan is het bepaald niet prettig werken. Het NS-personeel staat er dan helemaal alleen voor". Koeien Om te voorkomen dat Ajax-suppor ters vanaf een ander Amsterdams station 'op eigen gelegenheid' naar De Kuip reizen, heeft de spoorweg politie 's morgens alle halte's in de hoofstad 'schoongeveegd'. "Waar door we ze nu allemaal in deze twee speciale supporterstreinen kunnen vervoeren. Er zit heel wat werk in. Eigenlijk hebben we niet genoeg mankracht. Maar het is ons toch ge lukt". Op het moment dat hij die laatste wooorden uitspreekt wor den de eerste Ajacieden gelijk koei en naar het perron geleid. De eerste klas zit het eerst vol. Uit vrees voor 'fans' van FC Den Haag wordt er een andere route ge volgd naar Rotterdam-Zuid. "Ze weten precies wanneer de trein langskomt", zegt Hans van den Berg. agent van de spoorwegpolitie en met zo'n twintig collega's belast met de ordebewaking in de trein. "Langs Hollands Spoor komen we dus niet, maar we moeten wel langs Rotterdam Centraal. Daar is het op- (foto GPD) passen geblazen". Valt mee, zo blijkt. "Ook hier hebben ze het ge lukkig vrij gemaakt", verzucht Van den Berg. De reis verloopt dan ook rustig. Er worden 'slechts' enkele zittingen bewerkt met een mes en een paar lichtbakken gesloopt. En er wordt 'natuurlijk' gespuugd. Veel gespuugd. Geen Feyenoorder te bekennen, maar de klodders vlie gen onophoudelijk uit de raampjes. Zes aanhoudingen worden er bij aankomst verricht. Discotrein Controleur Rob Ruiters begrijpt de 'kouwe drukte' niet. "De meeste NS'ers die op zondag werken zijn vrijwilligers. Ik ben een voetballief hebber. Dan is het mee genomen om gratis een topper te kunnen zien. De echte problemen doen zich niet tijdens deze ritten voor". De Er worden drie treinen ingezet op de terugweg. In de coupé's wordt geblowd en gedronken. "Dat maakt ze sloom", zegt agent Paul Smeets van de spoorwegpolitie. "Normaal mag je het niet toestaan. Maar nu geldt: alles wat ze rustig maakt wordt toegestaan. Het is nu net een schoolreisje. De hele week doen ze niks en 's zondags hangen ze de bink uit. Hoewel daar nu geen spra ke van is. Maar soms halen ze de gekste dingen uit. Ik heb ze wel eens een nummertje zien maken in de trein, ongelogen. Maar dat is be ter dan dat ze de boel vernielen". Adjudant De Boer neemt er zijn gemak van in een bijna leeg trein stel. "Alles is goed verlopen. Dus heb je best wel een beetje eer van je werk. Je ziet dat de combiregeling goed werkt, of beter gezegd goed kan werken. Vanaf vanmorgen vroeg zijn we in touw om deze reis in goede banen te leiden. Wat dat heeft gekost? Moelijk te zeggen. Een heleboel geld. Maar je hebt al die mensen nodig om je organisatie rond te krijgen. Eén agent op 25 supporters is zo ongeveer het mini mum. Ik zie geen andere mogelijk heid om dit probleem op te lossen. Nu is alle prima verlopen. Dat komt mede doordat Ajax heeft gewon nen. Ze zijn lekker rustig. Kijk nou eens om je heen", blikt hij door de trein. "Het zijn net makke schapen. Heel anders dan vanmorgen. Maar nu: je zou ze zo een zoen geven". PAGINA 2 Van onze correspondent Fred Segaar AMSTERDAM/ROTTER DAM De samenscholing van supporters 's morgens op het centraal station doet het ergste vrezen voor de rest van de dag. Bejaarde echtparen die nietsvermoe dend in Amsterdam op fami liebezoek komen, weten niet wat hen overkomt. "Het lijkt wel oorlog", roept één van hen. In werkelijkheid draait het om de aanhang van Ajax die zich verdringt om in het bezit te komen van een com- bikaart voor de uitwedstrijd tegen Feyenoord. Het is dan pas half elf. Als dat is gelukt nemen ze bezit van de hal, waar de zestig man ster ke spoorwegpolitie de alarmklok heeft geluid. Uit alle hoeken en ga ten schieten ze tevoorschijn om de horde in toom te houden. Dat lukt aardig, er hoeven slecht vier aan houdingen te worden verricht. "Valt alles mee", verzucht adju dant De Boer, belast met de coördi natie van de 'operatie'. "Een paar gasten staken vuurwerk af en die hebben we vastgezet. Ook hebben we er eén aangehouden wegens mishandeling". "Valt helemaal niet mee", vindt NS-vertegenwoordiger Van het Hul van de Dienst Overleg Orgaan, de man die vorige week namens de werknemers de noodklok luidde. "Ik wilde wel eens met eigen ogen zien hoe er aan toe gaat. Nu, ik weet genoeg. Het is echt verschrikke lijk". En weg is-ie. Oud vuil Bedreigend is het wel om de leuzen scanderende supporters in de hol klinkende hal aan het werk te zien. 'Joden worden kampioen' en het af gezaagde 'boerruh, boerruh..' zijn de populairste kreten. "Maar om nou te zeggen dat het allemaal zo vreselijk is wat hier gebeurt... dit maken we dus wekelijks mee. Het gaat allemaal vrij rustig", zegt De Boer. terwijl hij op het werkrooster spiedt. Waarmee hij niet wil zeggen dat hij geen begrip heeft voor de actie van het personeel van de Spoorwe gen. die zich niet langer als oud vuil wil laten behandelen en het liefst Van onze correspondent Rob van den Dobbelsteen SCHIPHOL In het vliegtuig van Iraqi Airways dat ze van Baghdad naar Rome bracht, namen ze toch nog even wraak, de gijzelaars. Paul Zegwaard: "We zijn met z'n allen achter elkaar naar de plee gegaan en hebben op een verschrikkelijke manier naast de pot staan te piesen. Dat is me een bende geworden... Verschrikkelijk. En nou zul len er best mensen wezen, die dat een heel kinderachtige re actie zullen vinden, maar daar heb ik maar een antwoord op: het moest effies. We zijn al die maanden zo machteloos ge weest, ze hebben ons zo ge kleineerd. Zelfs op het vlieg veld, toen we al wisten dat we naar huis mochten, hebben ze ons nog op alle mogelijke ma nieren dwars gezeten. Van tien uur 's ochtends tot kwart voor acht 's avonds. Pesten, pesten, pesten". Of met dat opzettelijk naast de pot piesen niet alleen de agressie maar ook de grootste vreugde was geloosd, viel moeilijk in te schatten. Maar in de Prins Johan Friso van Martinair, die de dertien vrijgelaten gijzelaars gisteravond laat in Rome oppikte, was van een jubelstem ming niet echt sprake. Om zeven minuten over twee vanochtend, vlak voordat captain Harm Won- daal de Boeing 767 op Schiphol aan de grond zette, tuimelden er kort achter elkaar een paar yells door de grote machine. "Hiep hoi, voor Mar tinair" of zoiets. Maar verder..? Chris Lobbes zuchtend: "Het is alle maal zo opgeklopt, joh. Wat is er nou helemaal gebeurd?" Tuinkabouter Had Hare M^jesteits Ambassadeur te Rome, de heer P.H. Houben, zich dan voor niets met een fles cham pagne uit een heel groot jaar door de plensregen naar het Romeinse vliegveld Leonardo da Vinei gerept om daar iedereen die in zijn omge ving kwam een roemer te offreren (ook de meeste vrijgelaten gijze laars gelukkig, al wist hij niet pre cies wie dat waren)? En was er on der leiding van woordvoerder mr. Frank Robert de Bruin dan voor niks zo'n uitgebreide delegatie van het ministerie van buitenlandse za ken naar Rome gevlogen om reeds drukt zijn en er later alsnog uit zul len komen? Lobbes, oprecht ver baasd: "Er is toch niks emotioneels gebeurd? Luister, de eerste de beste ochtend, op die tweede augustus, komen die Irakezen mijn werk op stormen. Of ik maar even met mijn bek plat in het zand wilde gaan lig gen. Dat heb ik gedaan. Maar ik zweer het: ik heb geen moment in angst gezeten". "Ik heb in Libanon gediend en ik heb zelf met zo'n machinegeweer rondgelopen. Dus ik weet wat er in die lui omgaat. Hetzelfde ongeveer als bij mij, denk ik zomaar. Nou, dan hoef je toch niet bang te zijn? Ze schieten echt niet hoor. Ja, in de lucht om indruk te maken. Maar daar kijk ik heus niet van op. Moet je Boering maar eens vragen. Die schopte een paar Iraki gewoon z'n kamer uit. Prima. Dat is precies de manier waarop je ze moet aanpak ken". Wat niet wil zeggen dat genoemde Frans 'Pa' Boering niet af en toe in de rats had gezeten. "Toch wel", verklapte de al ruim elf jaar in Ku- wayt wonende Fries, zijn in een boodschappentas meegevoerde ka ketoe Snoepie strelend, "toch wel. Arabieren zijn namelijk nogal onbe rekenbaar. Ik heb steeds gezegd: ik haal pas opgelucht adem als ik er gens in Europa op een vliegveld sta. Niet eerder. Zelfs toen we vandaag in het vliegtuig van Iraqi Airways zaten, hield ik er rekening mee dat we nog terug konden keren naar Baghdad. Ze zijn tot alles in staat. Ja toch? Zeker als je zo'n regering hebt als wij. Zo'n Van Voorst tot Voorst of hoe die man ook mag he ten, die dan op het allerverkeerdste moment dat je maar kunt beden ken, roept dat Nederland best be reid is extra troepen te sturen. Wat een Jan... Nou ja, laat ik maar stop pen. Over die hopeloze toestanden wil ik van nu af aan niks meer kwijt". Geen drama Chris Lobbes evenmin. "Het is voorbij. Even een paar dagen rust en dan maar weer eens kijken waar de baas me in januari naar toe zal sturen. Of ik ooit nog eens terug ga naar het Midden-Oosten? Ja, na tuurlijk. Waarom niet. Dacht je dat je in Afrika minder risico loopt? Voor moeders is het wel eens rot. Die was net veertien dagen met de twee kinderen bij me, toen de Iraki kwamen. Vervelend. Ben je net een beetje gesettled, moet je weer weg. Maar we hebben er geen drama van gemaakt. Ik ben een tijdje wegge weest en kom na vier maanden weer thuis. Niks bijzonders. Dat gebeurt zo vaak in ons vak". niet van die klinkklare onzin uit kraamt als hij heeft uitgekraamd toen hij na zijn vrijlating terug kwam in Amsterdam". Was er dan geen tweespalt in de groep gijzelaars? En geen door angst gevoed drankprobleem? Lob bes: "Absolute nonsens. In het be gin hebben Pieter van Tiel en Paul Zegwaard wat al teveel op persoon lijke titel de media te woord ge staan. Ze zeiden dingen voor de te levisie waarmee we het als groep niet altijd eens waren. Dat hebben we ze toen op een gegeven moment gewoon gezegd en het was gelijk over ook. Maar dat noem ik geen tweespalt. Dat is gewoon wat plooi tjes glad strijken. En wat dat drank probleem betreft... Ja zeg, zo lust ik er nog wel een. Normaal drink ik twee potjes bier na mijn werk; nu had ik de hele dag niets te doen en dronk ik er vijf. En zo ging het met de anderen ook. Maar noem jij dat zuipen dan? Laat me niet lachen". Geblameerd En de angst? Paul Zegwaard: "Ik moet toegeven, ik ben bang ge weest. Maar alleen in Kuwayt. Toen ik eenmaal in Baghdad zat, was het over. Daarna ben ik alleen nog maar boos geweest. Wat hebben we ons als land op een ongelooflijk knulli ge wijze geblameerd. Niemand heeft wat gedaan. De regering voor op. De koningin die in de troonrede zegt dat haar gedachten naar ons uitgaan, en dan verder voor altijd haar mond houdt... Van den Broek met dat bleke gezicht en die bleke teksten waar je nooit ene moer aan had... Dat nou eens niemand ge woon z'n mouwen heeft opge stroopt en tegen Saddam Hussein heeft geroepen: hier heb jij een paar ton melkpoeder, laat jy die lui van ons vrij". Maar er bestond toch zoiets als een door de Verenigde Naties opge legde boycot? Lobbes verveeld: "Laat me niet lachen. We noemen ons toch zo graag een volk van slim me kooplieden? Als er een moment is geweest om te tonen dat we dat inderdaad zijn, dan was dat nu wel. Maar ze hebben alleen maar gehoor zaam naar Bush geluisterd. Ja me neer Bush, nee meneer Bush, zoals u wilt meneer Bush... Halfbakken gedoe. Stumpers zijn het, allemaal. Ja, ze hebben ons een pakket ge stuurd met daarin instructies voor psychologische nazorg. Gottegot, wat hebben we gelachen allemaal. Toen we uitgelachen waren, heb ben we de boel in de fik gestoken". Niet bang Niet bevreesd dat er emoties onder- Paul Zegwaard laat op Schiphol de champagnekurk knallen. "Wat heb ben we ons als land op een ongelooflijk knullige wijze geblameerd". foto ANP) aldaar de helden de hand te druk ken? Chris Lobbes weer: "Daar word ik nou gek van hè. Alles wat ze ver keerd konden doen, hebben ze ver keerd gedaan en je zal zien, straks staat die omgebouwde tuinkabou ter op Schiphol ook weer naar ons te wuiven". Lobbes, een 33-jarige employé van een baggerbedrijf uit Gorin- chem kreeg nog gelijk ook. Inder daad stond dominee Wouters op de nationale luchthaven te wachten. Samen met nog een vijftigtal fami lieleden. Even, heel eventjes maar, was er toen sprake van enige emo tie. Maar die was al weer zo goed als weggeëbd toen Paul Zegwaard en Mario Punte tijdens de officiële persconferentie braaf verklaarden dat ze van 'een nachtmerrie in een droom' terecht waren gekomen en dat ze nu vooral trek hadden in een 'echte ouderwetse Hollandse huts pot, het liefst een paar dagen achter elkaar'. Zegwaard, eerder die avond in het vliegtuig: "Het eten in Bag hdad was niet zo best". Klinkklare onzin Maar honger had niemand geleden. Lobbes nuchter: "Dat hoefde na tuurlijk ook niet. We hadden toch dollars? Voor dollars is in Irak nog altijd heel veel te koop. We hebben het helemaal niet zo slecht gehad. Elke keer als ik het woord gijzelaar hoorde, moest ik lachen. Hou toch op, zeg. We waren toch geen gijze laars? Dat heeft de pers ervan ge maakt. En de politici. En, dat moet ik toegeven, wij zelf ook wel". "Die Siego Wouters, ja sorry hoor, maar die was natuurlijk helemaal geflipt. Misschien dat je het hem niet eens zo kwalijk mag nemen. Jonge knul, zo'n vader, komt op eens in die shit terecht... Die heeft dat even niet kunnen verwerken. Maar van zo'n gestudeerd iemand mag je toch wel verwachten dat-ie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2