Lieve Gerda uit Sesamstraat nu 'wrede Medea' Christie's schat collectie Bremmer op vier miljoen Gerda Havertong in tragedie Musical 'De Club' eerder fascinerend dan amusant Regisseur Martin Ritt overleden Concert zonder één dieptepunt 'Er zijn zo'n 600 free-lance BVD'ers die handelen uit burgerzin' Jan Jonk: 'Mijn Macbeth is beter dan Komiij's vertaling' MAANDAG 10 DECEMBER 1990 KUNST PAGINA 23 AMSTERDAM (GPD) - De Haagse kunstcriticus, verzamelaar en schil der H.P. Bremmer heeft zonder twijfel zijn grootste bekendheid te danken aan het feit dat hij de collec tie van mevrouw Kröller-Müller heeft samengesteld. Een collectie - thans ondergebracht in het naar haar genoemde museum te Otterlo - die vooral door de werken van Van Gogh wereldberoemd is geworden. Bremmer beschouwde Vincent van Gogh dan ook als de grootste kun stenaar van zijn tijd. Bremmers be kendheid als adviseur voor één van de grootste particuliere collecties ter wereld heeft er toe geleid, dat zijn eigen verzameling enigszins in het verborgene is gebleven. Dat werd in de hand gewerkt doordat het grootste deel daarvan altijd in de familie is gehouden. De verzame ling wordt nu te koop aangeboden: op 12 december worden de 150 stuk ken geveild door Christie's in Am sterdam. Bij elkaar zullen ze zo'n vier miljoen gulden opbrengen, ver wacht het veilinghuis. In de verzameling vormen vijf te keningen en een olieschets van Vin cent van Gogh een commercieel aantrekkelijk hoogtepunt. Twee te keningen maken deel uit van een reeks van tweemaal twaalf Haagse stadsgezichten, die Vincent in het voorjaar van 1882 - dus helemaal aan het begin van zijn kunstenaars loopbaan - maakte. De opbrengst van het 'Huis van Siens moeder' - de meest uitgewerkte tekening - wordt geschat tussen de 500.000 en 700.000 gulden. Bremmer was niet alleen vanwege zijn kritieken en adviezen een in vloedrijk man in de Nederlandse kunstwereld in de eerste helft van deze eeuw. Hij heeft ook nogal wat kunstenaars direct gesteund door hun werk te verkopen of door het zelf aan te schaffen. Eén van de kun stenaars, die hij zo hoog schatte, dat hij er zelfs een maandelijkse toelage aan gaf, was Bart van der Leek. Van deze Stijl-kunstenaar is dan ook een opvallend groot aantal werken in de collectie opgenomen. Interessant vooral door de voorstudies, die er bij horen. Bremmer bezat trouwens toch veel schetsen en studies: hij huldigde de mening, dat het wor dingsproces dikwijls meer de moei te waard was dan het uiteindelijke resultaat. Het overige werk is nogal wisse lend van kwaliteit: van onder ande ren Breitner, Isaac Israels, Thorn Prikker, Mendes da Costa, Charley Toorop en de 'Bremmerianen' als Jaap Nieweg, Jan Zandleven en Henri van Daalhoff is behalve een klein aantal sterke stukken ook veel middelmatig werk aanwezig. Dat laatste geldt ook voor Bremmers ei gen in een extreem pointillisme uit gevoerde schilderijen. Behalve de collectie Bremmer worden op de veiling nog opvallend veel werken aangeboden van Ne derlandse en Belgische kunste naars van rond de eeuwwisseling: onder anderen Sluijters, Mondri aan, Gestel, Spilliaert. Van heden daagse kunstenaars is er werk van onder anderen Geer van Velde, Jean Arp, Joseph Beuys (een grijs vilten kostuum) en van Karei Ap pel, wiens 'Hoofddrager' (1954) tus sen de 350.000 en 500.000 gulden moet opbrengen. De veiling is 12 december om 10.30, 14 en 19 uur; morgen is nog een kijkdag van 10 tot 16 uur. Van onze correspondent Rijk van Rotterdam ARNHEM Een acteur moet de meest uiteenlopen de karakters kunnen spelen, maar Gerda Havertong heeft op het ogenblik met een con trast te maken, 'zo groot, dat het bijna niet is te omschrij ven'. Het televisiepubliek kent haar als de lieve ver haaltjesvertelster Gerda uit. 'Sesamstraat'. Het theater publiek zal haar nu leren kennen als Medea, de vrouw die het verraad van haarman wreekt door hun kinderen te doden. 'Medea' van Euripides wordt in een bewerking van Corien Baart en Pink Lobo, in de regie van de laatste, als kleine-zaal-produktie uitgebracht door Theater van het Oosten. Vrijdag 14 november is het in het Alphense Parktheater te zien. Theater van het Oosten, dat dit seizoen 'culturele verschillen' als thema heeft, koos voor 'Medea' om dat het stuk gaat over iemand die op twee manieren wordt onderdrukt: Medea is een niet-Griekse in een Griekse samenleving en ze is een vrouw. Met haar man Jason, van ko ninklijke bloede maar niettemin werkloos, leeft ze als balling in Ko- rinthe. Samen hebben ze een zeer bewogen leven achter de rug, waar bij opoffering vooral van Medea moest komen. Dat laatste weer houdt Jason er niet van op het aan bod van de koning van Korinthe, Kreon, in te gaan om met diens dochter te trouwen, wat voor Medea opnieuw verbanning inhoudt. Dit brengt haar tot haar wraak, waaraan ook Kreon en diens dochter niet ontkomen. Toch vindt Gerda Havertong Me dea niet wraakzuchtig. "Ik leef met haar mee, met haar innerlijke zijn. Ze komt uit een land, waar vrouwen opkomen voor zichzelf en voor hun mannen. Ze heeft zichzelf opgeof ferd voor Jason. Hij accepteerde haar normen en waarden alleen toen het hem uitkwam. Als het hem niet meer uitkomt, volgt de botsing. Vreemdelingen Het is net als met bijvoorbeeld de Turken en de Marokkanen in Ne derland. Toen het Nederland goed uitkwam en gastarbeiders aan de opbouw konden meewerken, was het in orde dat ze kwamen. Nu kan het zonder hen en is het niet meer in orde. Mensen zijn alleen bereid zich in te leven in het gedrag van ande ren als het ze uitkomt. Zo niet, dan praten ze over wangedrag of onbe grijpelijk gedrag. Het stuk vertelt zoveel over krachten van de men sen. Krachten die op verschillende manieren gebruikt worden, maar het meest om te manipuleren". Gerda Havertong: "Als actrice ben ik heel bewegelijk, heb ik niet dat stramme'. "Negen van de tien vreemdelingen hebben er niet voor gekozen om naar een ander land te gaan. Ze gaan door de slechte situatie in hun thuisland. Van hun cultuur nemen ze alles mee. Hoe kun je mensen veroordelen als je de situatie in hun thuisland niet kent?" De actrice vindt wel degelijk, dat Medea veel te ver gaat, maar: "AJs je e*en vreemdeling bent, is er nie mand die zich om je bekommert. Medea heeft al haar hoop op Jason gevestigd en die laat haar dan in de steek. Dat is een essentiëel gegeven. Stel je maar de Nederlandse jon gens voor die naar Suriname gingen en daar verliefd werden op een Suri naams meisje. Daar was dat alle maal prachtig, maar als het meisje meeging naar Nederland was ze in eens een vreemdeling. Hetzelfde geldt voor een Nederlands meisje dat met een Surinaamse man mee gaat naar zijn land. Overigens heeft die wraak van Medea ook dubbele aspecten. Ze treft er zichzelf nog harder mee dan Jason. Het maakt haar leeg van binnen". Anders Gerda Havertong gaf tot 1981 les aan een pedagogische academie. Van de ene op de andere dag stopte ze daarmee. "Ik wilde iets anders, maar ik wist niet wat". Wel had ze altijd al gezongen en toneel ge speeld; dat begon als kleuter al met 'schooltje spelen' en later werd het amateurtoneel. "Drie maanden na mijn ontslag kreeg ik een rol by Poëzie Hardop. Ik was nog lid van een amateurgezelschap en opeens was ik professioneel bezig. Drie sei zoenen ben ik bij Poëzie Hardop ge bleven. Acteren en zingen heb ik nooit als beroep in het vizier gehad. Het lag niet in de lijn van mijn op voeding. Voor mijn ouders was het iets minderwaardigs. En in Surina me hoefde je er natuurlijk ook niet van te dromen, datje van acteren en zingen je beroep kon maken". (foto GPD) In een persbericht van Theater van het Oosten wordt regisseur Pink Lobo geciteerd: "Over het zich vreemdeling voelen hoop ik van Gerda nog te leren". „Soms zeg ik iets waar de anderen van opkijken, terwijl ik hetzelfde bedoel als zy. Dan leg ik de klemtóón verkeerd. Verder blijf je, als je in een samen leving vertoeft die niet de jouwe is, bepaalde elementen altijd op een af stand ervaren. En als actrice ben ik heel beweeglijk, heb ik niet dat stramme dat in het Nederlandse theater heel belangrijk is. Dat zulke dingen, zoals het dynamische van de ene cultuur en het ingetoge van de andere, in het theater samen smelten is heel goed. Je krijgt dan een mooie weerspiegeling van de samenleving. Het groeit nu, hier in Nederland: meer beweging, meer gebaren en zingen bij het werk". 'Medea' door Theater van het Oosten is op 14 december te zien in Alphen a/d Rijn, Parktheater. 'De Club'. Musical van Eve Merriam. Door het Antwerpse Fakkeltheater. Regie: Rufus Collins. Gezien op 0 december in de Schouwburg te Leiden (première). LEIDEN Veertien jaar geleden stond de emancipatie van de vrouw nog in de kinderschoenen. De musical 'De Club' van feminis te Eve Marriam was destijds be doeld als een felle aanklacht te gen het verschijnsel man. In 1990 zijn die scherpe kantjes er bij het aanschouwen van 'De Club' vanaf. En dat komt óf door de elegante interpretatie die het Fakkeltheater aan de musical geeft of doordat we inmiddels niet meer geschokt zijn als vrou wen heren parodiëren in een so ciëteit, zoals in deze musical. Dat neemt niet weg dat het beeld van zes Vlaamse actrices met hun mannelijke kleding, ge baren en bewegingen, anderhalf uur blijft fascineren. Maar de ge dachte dat er vrouwen op de plan ken staan, blijft gedurende de he le voorstelling een vervreemden de werking houden. Zo ver vreemdend, en daardoor hinder lijk fascinerend, dat het uitbundi ge Amerikaanse amusement dat het Fakkeltheater poogt te bie den, naar de achtergrond ver dwijnt. En subtiliteiten, zoals een gesuggereerde homo-erotische verhouding tussen de guitige pic colo (Els de Schepper) en de eige naar van de club Henp' (Denise Daems), worden niet uitgewerkt. 'De Club' bestaat uit een verza meling op zichzelf staande scè nes, waarin alle voorspelbare ei genschappen van het sterke ge slacht aangedikt gebracht wor den. Dat leidt bijvoorbeeld tot een aantal seksistische grappen die flauw bedoeld zijn, maar het zijn er dan al gauw te veel. Zo wordt er een toast uitgebracht met de woorden: "Op onze vrou wen en vriendinnen. Dat ze elkaar nooit mogen ontmoeten". Voor de pauze ligt het tempo traag, daarna komt er in de to neelbeelden meer variatie en zelfs een soort ontwikkeling. Wanneer een van de vier heren door zijn vrouw met een van de anderen bedrogen wordt, leidt dit tot een vermakelijke scène met heer Ber tie (Nicky Langley) die dan als vrouw een man speelt, die op zijn beurt aan een bedrogen vrouw ge stalte geeft. Er is dan zelfs reden een stukje aria in te vlechten. En daarmee komt in de laatste scè nes toch de sterkste kant van deze musical tot zijn recht: de melodi euze zangpartijen a capella met piano. In een solo, waarin de pic colo een schreeuw om liefde geeft, zien we een heuse traan a la Sinead O'Connor biggelen. Dat treft. EMIEL FANGMANN SANTA MONICA (AP) - De Amerikaanse film- en televisieregisseur Mar tin Ritt is zaterdag in een Californisch ziekenhuis op 76-jarige leeftijd over leden aan een hartkwaal. Ritt is maker van onder andere de films Norma Rae (1978),, The Front, The Long Hot Summer (1958) en The spy who came in from the cold (1965), met Richard Burton. Vorig jaar regisseerde hij zijn laatste film, Stanley and Iris, met Robert DeNiro en Jane Fonda. Ook regisseerde Ritt 250 tele visieprogramma's. Ritt begon zijn loopbaan aan het eind van de jaren '30 als acteur. In de jaren '50 werkte hij als televisieregisseur, tot hij op verdenking van com munistische sympathieën op de zwarte lijst van McCarthy kwam te staan. Ritt ging in zijn films controversiële onderwerpen, zoals de jacht op ver meende communisten (The Front) en de rechten van arbeiders (Norma Rae), niet uit de weg. Zesde Lustrumconcert van het Jeugdka- merorkest Leiden, dirigent Henk Briër, m.m.v. Quirine Viersen - cello, Nicoline Alt - hobo, Ariël de Graaft - viool en het koor "Vo ces Lugdunenses' o.l.v. Leny Stevens-Rid derhof. Gehoord 9 december in de Stadsge hoorzaal. Met een feestelijk concert ging het Jeugdkamerorkest Leiden onder leiding van Henk Briër gis termiddag zijn 7e Lustrum tege moet en zo te horen lijkt het erop, dat Briër ook de volgende vijfjaar al zijn artistiek talent zal blijven geven aan dit uitstekende junio renorkest, deze keer ook weer versterkt door enkele oud-leden. De Kerstsfeer zat er in, niet al leen door de kerstboom in de foyer van de Stadsgehoorzaal, ook door het als eerste gespeelde Concerto Grosso in F gr.t. van G.F. Handel, muziek bij uitstek gespeeld rond de kerstdagen. En de Symphonie nr 55 in Bes gr. van J. Haydn aan 't slot, waar in het Andante als eerste thema het 'komt laten wij aanbidden' weer klinkt, luchtig gespeeld door de violen en plechtig overgenomen door de celli. In het Menuet dreig den de cellisten even op hol te gaan maar door een gebiedend 'dimmend' gebaar van Briër 'stre ken' zij al snel weer in de pas. Als gastsolisten traden op de celliste Quirine Viersen en de ho boïste Nicoline Alt, beiden uit Leiden afkomstig; twee jonge ras artiesten die hun instrument wer kelijk behandelen als een ver lengstuk van hun persoonlijke 'zijn'. Viersen doet dit op een zeer krachtdadige, doorleefde manier; los en vrij speelde zij lyrisch en dynamisch de Nocturne van P. Tschaikowsky, de avond daar voor te horen op de TV door een tienjarig Russisch wonderkind, dat onlangs een concours won in Rotterdam: hoe groot dat won- dertalent ook moge zijn, de inten tie, de grote muzikaliteit, de Schwung waarmee Viersen dit werk speelde overtrof alles. De hoboïste Nicoline Alt toont zich geheel anders, vol overgave maar ingetogen in grote concen tratie speelde zij de Introductie, Thema en Variaties, opus 102 van Hummel (1778-1837), prachtig be geleid door J.K.L. Na een krachti ge, evenwichtige aanhef van het orkest een zeer serene, zingende hobotoon van Alt als 'introductie' op de Introductie en het Thema. Pittige, virtuose, zangerige varia- 'ties volgden elkaar op. 't Viel mij op, hoe goed het J.K.L. steeds in zette na korte solopartijen van de hoboïste en hoe alert er gerea geerd werd op Briërs aanwijzin gen. Een nostalgisch moment met de kleine selectie uit Sullivan's opèrette 'the Mikado', die het J.K.L. vijf jaar geleden integraal uitvoerde met de 'Voces Lugdunenses', acht zangers, over 't algemeen homogeen en zuiver, waarbij Els van Onselen met haar heldere vibratieloze stem soleer de in een 'musicaleske' song. Voorwaar een concert met hoogtepunten, wat meer is, zon der één enkel dieptepunt. Hulde aan het meer dan zilveren bruids paar J.K.L.-Henk Briër. LIDY VAN DER SPEK Auteur Tomas Ross en Docters van Leeuwen over thrillers en BVD GRONINGEN (GPD) - De Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) is sinds kort bezig met een onge kend 'glasnost'-offensief. Waar vroeger absolute geheimhouding heerste, is nu 'openheid' de slogan. Regelmatig verschijnt BVD-hoofd A. Docters van Leeuwen in de me dia om het bestaansrecht van zijn inlichtingendienst (die overigens moet inkrimpen) te verdedigen. Een en ander onder het motto: de Koude Oorlog mag dan afgelopen zijn, er zijn nog steeds mensen die de veiligheid van de Nederlandse staat bedreigen. Denk alleen maar aan bedrijfsspionage en het Iraakse superkanon. "De BVD is een nood zakelijk kwaad". De 'BVD-komt-naar-je-toe-show', zoals een landelijk dagblad de PR- campagne van de BVD al doopte, bracht Docters van Leeuwen giste ren naar Groningen. Daar discussi eerde hij voor zo'n zeventig belang stellenden - met buiten en binnen een veertigtal 'ludiek' vermomde demonstranten - met thriller-auteur Tomas Ross over 'Fictie en Reali teit' rond de BVD. Onder leiding van Vrij Nederland-hoofdredacteur en thrillerliefhebber Rinus Ferdi- nandusse zou het gesprek vooral over boeken gaan, over thrillers. Maar nadat Ross, zelf zoon van een BVD-pionier, zijn onvrede met al die ontromantiserende openheid had geuit - "ze maaien het gras voor m'n voeten weg" - en Docters van Leeuwen ("het leukste blijft natuur lijk toch geheim") moest toegeven Docters van Leeuwen:"Het leukste blijft natuurlijk toch altijd ge heim". (foto pr) dat hij nog nooit een boek van Ross had gelezen, liep de forumdiscussie al snel uit op een wat vruchteloos kruisverhoor. Met Ferdinandusse en (vooral) Ross als ondervragers en Docters van Leeuwen als verdach te. Van al die leuke vragen die Fer dinandusse had bedacht ('Zouden wij een betere thriller-literatuur hebben als we een betere BVD had den?') kwam niet veel terecht. Veel opzienbarends leverde het verhoor niet op. Ferdinandusse sloeg wat dat betreft al in zijn inlei ding de spijker op z'n kop: "De han dicap van de BVD is, dat als het openbaar wordt, het altijd tegen valt". Bovendien heeft Docters van Leeuwen twee sterke troeven in handen. De eerste is, voor als het echt spannend wordt, de nooduit gang: "Daar kan ik verder niet op ingaan". Daarnaast is Docters van Leeuwens een redelijk man. Natuurlijk "maakt de BVD ook fouten", maar de dienst opereert in principe "altijd binnen de wet". In breken mag niet, telefoons aftappen mag zelden en als het toch gebeurt zijn dat 'fouten' die tot op de bodem worden uitgezocht. En de controle is streng: als Docters van Leeuwen bepaalde acties niet goed kan ver dedigen tegenover zijn superieuren "gaat het verhaal echt niet door". Zeker, dat zijn juridische 'handi caps' voor een inlichtingendienst. Maar dat vinden de medewerkers van de dienst juist leuk, aldus het BVD-hoofd. "Dat is toch veel sub tieler dan er als een stel cowboys op los gaan?" Burgerzin Interessanter waren de antwoorden op detailvragen. Het feit dat de BVD destijds niets door had van de op handen zijnde Molukse gijzelin gen bijvoorbeeld, "is een trauma voor de dienst. We hebben gefaald in onze alertheid". Leerzaam was ook de kanttekening dat, na het ein de van de Koude Oorlog, slechts twee Oostblok-landen (Hongarije en Tsjechoslowakije) te kennen Thriller-auteur Tomas Ross:"Ze maaien me het gras voor de voeten weg". (foto anp) hebben gegeven dat ze hun buiten landse inlichtingenwerk zullen sta ken. De andere landen willen ermee door gaan, aldus Docters van Leeu wen: zij openen de jacht op wester se technologische informatie. En verder kan het natuurlijk geen kwaad om te weten dat er naast de 600 BVD-medewerkers nog eens - "En dat moet je in honderdtallen uitdrukken" - 'freelance' BVD'ers zijn. Gewone mensen "bij u en mij in de straat", die handelen uit "bur gerzin", aldus Docters van Leeu wen. Anderzijds, onthulde hij, zijn Ne derlanders lastig'te recruteren door buitenlandse inlichtingendiensten. "Dat hoor je overal. In hun onbe vangenheid trappen ze er wel eens in, maar ze hebben er gloeiend de pest aan om bedrogen te worden. Dan stappen ze vaak naar ons. Daar zyn heel interessante dubbelopera- ties uit voortgekomen". Aan het einde probeerde Ferdi nandusse met een reuzenzwaai de discussie weer op de fictie te bren gen en zodoende nog enige roman tiek overeind te houden. Inlichtin gendiensten maken, zo lees je altijd, toch veel gebruik van sex om infor matie los te krijgen? "Lopen wij in dat opzicht achter op het buiten land", wilde Ferdinandusse weten. Maar nee. Hier en daar in het Oost blok wordt die methode nog wel ge bruikt, aldus Docters van Leeuwen. Privé, gaf hij toe, dacht hij regelma tig aan sex. "Maar sex en geld zyn niet de belangrijkste drijfveren in dit werk. Spanning wel, en vooral: loyaliteit". Een vraag wilde Ferdinandusse niet aan het BVD-hoofd stellen, ook al was hem dat door iemand uit het publiek gevraagd: of Doctors van Leeuwen hier nou een propaganda- praatje zat te houden. Ferdinandus se: "Dat antwoord kunt u zelf wel verzinnen". Van onze redacteur Emiel Fangmann AMSTERDAM Of het nu aan het weer lag of aan de matige voorpubli- citeit blijft onduidelijk. Het feit ligt er, dat de gistermiddag gehouden 13e beurs voor kleine uitgevers wel redelijke, maar niet echt grote be zoekersaantallen kende als in ande re jaren. Zo'n 95 kleine uitgevers hadden een plaats gekregen in Pa- radiso. "Ach", zegt presentator en organisator Anton de Goede, "de mensen weten inmiddels, dat de beurs tussen Sinterklaas en Kerst mis gehouden wordt". Volgens de organisator bestaat de helft van de bezoekers uit zakelijk geïntereseerdèn en de andere helft uit particulieren. Vroeger waren de deelnemers vooral uitgevers die niet via het Centraal Boekhuis dis Beurs voor kleine uitgevers in Paradiso redelijk bezocht tribueren, maar tegenwoordig kan iedereen in principe deelnemen. Voor de deelnemers zijn er geen voorwaarden aan verbonden. "Ze betalen vijftien gulden per meter. Paradiso legt erop toe", zegt De Goede. Nieuwe namen waren dit jaar op de beurs voor kleine uitgevers spaarzaam - onder hen wel Roth schild Bach van theatermaker Jan Ritsema. Ook zijn er gevestigde kleine namen, waarvan de daden 'groot' zijn. De bekendste onder hen: Gerard Timmer, het enfant ter rible onder de Nederlandse uitge vers, omdat hij boeken durft uit te geven als De ondergang van Neder land van Mohamed Rasoel. "Ik weet zelf ook niet of ooit duidelijk wordt wie de schrijver is", is het epige dat Timmer wil loslaten. Zelfs binnen de beslotenheid van Paradiso moest het boekje onder de toon bank verkocht worden, al werd dat dan weer nadrukkelijk omgeroe pen. En uitgever Timmer gaf Engel, de eerste roman van Theo van Gogh, zelf aanwezig, op de achter kant een 'aanbeveling' van RTL-4 nieuwslezer Jeroen Pauw mee: "Als Anne Frank bij Theo van Gogh was ondergedoken, zou ze aan dat dag boek helemaal niet toegekomen zijn". Het Amsterdamse satirische weekblad Propria Cures, met zijn voorliefde voor de practical joke verrassend genoeg niet als buur man naast Timmer op deze beurs geplaatst, stelde het publiek in de gelegenheid kennis te maken met zijn nieuwe redacteur Adriaan Jaeggi, een in Leiden afgestudeerde anglist. H(j schreef eerder onder het pseudoniem Louis Olivier. Geen unica van Reve, Hermans of Wolkers op deze beurs. Wel ver kocht uitgeverij De Beuk het enige echte debuut van Frans Pointl, een onvindbaar gedichtenbundeltje dat snel uitverkocht was. Het Nijmeeg se Ravijn laat haar verboden boek over de BVD nu onder een andere uitgeversnaam verschijnen, dus is het verkrijbaar. Een privé-drukker uit Haarlem verkocht een afbeel ding van de Vleeshal in die plaats met de limerick In de Vleeshal van Kees Stip: Een dame stal vaak uit de vleeshal een kalfskotelet of een vleesbal. Haar kleinzoontje Kees was vlees van haar vlees, zodat hij daar meestal van meestal. De Citroen Pers van Aldert Wal recht had haar enige uitgave in de aanbieding: De Grote Poëzie bloemlezing, voor slechtzienden in grote letter gedrukt. Ook Jan Jonk mocht zich giste ren uitgever noemen. Deze leraar Engels uit Heijen maakte een nieu we vertaling van Shakespeare's Macbeth. Volgens hem de enige juiste. "Goed vertalen is belangrijk. In het Russisch is er een woord dat zowel honger als hongersnood bete kent. Als wij dan hongersnood ho ren, gaan wy actie voeren". Eerder vertaalde Jonk het oud-Engelse epi sche gedicht Beowulf en de sonnet ten van Shakespeare. Voor zijn Macbeth-vertaling kon hij geen uit gever vinden, omdat Gerrit Komrij de volledige Shakespeare aan het vertalen is en diens Macbeth bin nenkort verschijnt. Tegen Komrij zet Jonk zich juist af: "Als je Komrij's vertalingen leest, lees je Komry, niet Shake speare. Hij maakt overal aantoonba re missers". Jonk betaalt uit eigen zak zesduizend gulden om zeshon derd exemplaren van Macbeth te la ten drukken onder de uitgevers- naam Alpha-Tech. Daar kon die vijftien gulden voor een plaats op de beurs natuurlijk nog wel bij. «lik' ••li Vincent van Goghs 'Huis van Siens moeder' (1882). Potlood, -pen en inkt. Geschatte waarde tussen 500.000 en 700.000 gulden. c™»

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23