LEIDSCH DAGBLAD Helft gijzelaars NODIG! 'Irak stuurt aan op deling van Kuwayt' ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK ^DRUKKERIJ Si DELTAB ACH Feyenoord afgestraft Lech Walesa onbetwist winnaar verkiezingen Snelkraak bij fotozaak Lisse Kamer gaat voorlopig akkoord met tolheffing Forse kritiek op Nederlandse regering Tien doden in sneeuwstormen MAANDAG 10 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39418 Prijs fl. 1,35 Arnhemse politie op varkensjaeht ARNHEM (GPD) Twintig po litiemensen hebben vanochtend in alle vroegte-de handen vol ge had aan het vangen van var kens op de A50 bij Arnhem. De 150 varkens werden vervoerd in een vrachtwagen met oplegger die rond half vijf bij het knoop punt Grijsoord de afslag wilde nemen, uit de bocht vloog en kantelde. Een gigantische puin hoop was het gevolg. De ravage was zo enorm dat de Arnhemse politie direct de hulp inriep van de korpsen in Renkum, Rheden en Ede. Ook werd een takelbedrijf ingescha keld en werden een veearts en jachtopziener opgetrommeld die de agenten bijstonden. Twaalf varkens werden bij het ongeval gedood. Vier waren er zo slecht aan toe dat ze ter plekke moesten worden afge maakt. Zo'n vijftig varkens sloe gen op de vlucht en renden de aangrenzende bossen in. Ook liep een aantal de weg op. Som mige beesten liep een shock op en zakten in de berm neer of groe ven zich in onder de bladeren. Voorzien van een zaklantaarn en met de wapenstok in de hand trokken de agenten de bossen in op jacht naar de varkens. De po litie had ook de handen vol om het verkeer in goede banen te lei den. Al vrij snel ontstond een file van vele kilometers lengte. Rond 10 uur vanochtend was de afslag weer vrij voor het verkeer. SCHIPHOL (ANP/AP/GPD) Blij, maar met mate. Dat was de stemming waarin dertien Nederlandse ex-gij zelaars vannacht om tien over twee aankwamen op luchthaven Schiphol. In Irak en Kuwayt verblijven nu nog veertien Nederland se gijzelaars. Verwacht wordt dat de 105 Nederland se baggeraars vandaag uit Irak kunnen vertrekken. De dertien Nederlanders kregen gisterochtend toch nog onverwacht van de Nederlandse ambassadeur Van Dam te horen dat zij samen met 176 Italianen naar Rome konden vertrekken. Zaterdag was daar ook al sprake van, maar de Iraakse auto riteiten ontkenden toen dat de Ne derlanders weg mochten. De mede deling van Van Dam kwam dan ook als een verrassing. De meesten ge loofden het pas, toen zij aan boord gingen van het vliegtuig van Iraqi Airways. Aanvankelijk zou het vliegtuig om twee uur 's middags uit Bag hdad vertrekken en eind van de middag in Rome aankomen. De KLM had dertien stoelen vrijgehou den op de lijnvlucht die om half ne gen 's avonds uit de Italiaanse hoofdstad zou vertrekken. Maar toen het Iraakse vliegtuig in de loop van de middag nog steeds in Bag hdad stond, charterde Buitenlandse Zaken een vliegtuig bij Martinair om de gijzelaars op te halen. Officieel werd meegedeeld dat het toestel in Baghdad werd opge houden door technische proble men. Ex-gijzelaar Frans Boering dacht daar later op Schiphol anders over: "Ze bedachten steeds weer nieuwe pesterijtjes. En toen we dan eindelijk zouden vertrekken, zei de bemanning ineens: het is vier uur, onze dag zit erop. Moesten we weer op een nieuwe bemanning wach ten". Uiteindelijk kon het toestel om half zes Baghdad verlaten. Om tien voor tien kwamen de dertien, onder wie de ambassadeur in Koeweit Joop Veling, in Rome aan. Daar werden ze met champagne begroet door ambassadeur Houben. "Een lange nachtmerrie is geëindigd", stelde ex-gijzelaar Mario Punte. Bij de bagageband deden zich uitbun dige taferelen voor. "Dit is het mo ment waarop we iedere dag hoop ten", aldus een glunderende ex-gij zelaar Pieter van Thiel. Op Schiphol was door de ver moeidheid geen sprake meer van een jubelstemming. Kritiek was er wel, vooral op de "lakse en trage houding" van de regering. Ex-gijze laar Paul Zegwaard uit Wassenaar: "Ik schaam me dood een Nederlan der te zijn. Ik zou best een ander paspoort willen hebben". CDA- fractieleider Brinkman wilde van morgen niet reageren op de kritiek. Via zijn woordvoerder stelde hij er "begrip voor te hebben dat mensen zich afreageren, maar ik vraag ook enig begrip voor de situatie waarin wij hebben moeten werken". Minis ter Van den Broek (buitenlandse za ken) weigerde vanochtend te reage ren op de door Zegwaard verwoor de omschrijving "dat bleke gezicht en die bleke teksten waar je nooit ene moer aan had". Gisteravond vertrok nog een tweede vliegtuig met ex-gijzelaars uit Irak naar Frankfurt. Aan boord daarvan een Nederlander en 175 Amerikanen. 41 Japanners konden Irak via een lijn vliegtuig naar Am man verlaten. de Feyenoorders Scholten (l) en Lokhoff kunnen Ajacied Bryan Roy weer eens niet bijbenen. Een uitverkochte Kuip was gis termiddag getuige van een ge nadeloze afstraffing van Feye- noord. Ajax heerste in de klas sieker als een vorst en toonde en passant aan dat de Rotterdam mers nog lang niet in de top van de vaderlandse competitie thuishoren. Met een 4-0 neder laag kwam Feyenoord er nog genadig van af. De zaterdag-eersteklasse wordt beheerst door twee clubs uit Katwijk. Quick Boys be steeg de troon na een 1-3 zege bij Lisse. Dat hadden de blauw- witten te danken aan plaatsge noot Katwijk, dat koploper IJs- selmeervogels op de Krom on deruithaalde: 2-0. Als de ploeg van Arie Lagen dijk de twee achterstallige (foto ANP) duels in winst omzet, dan is Katwijk voor het eerst in zijn bestaan koploper van de hoog ste amateurafdeling. ARC ver loor met 0-3 van Noordwijk en zag wederom een speler (Johan Boer) voortijdig worden wegge stuurd. Na een voortvarend be gin zijn de Alphenaren terugge zakt naar de staart van de rang lijst. Zondaghoofdklasser UVS speelde bij Papendrecht niet onverdienstelijk en behaalde derhalve een verdiend punt. WARSCHAU (GPD) - Lech Wale sa is de onbetwiste winnaar van de Poolse presidentsverkiezingen ge worden. Hij kreeg ruim 73 procent van de stemmen en zijn tegenstan der, de Pools-Canadese zakenman Tyminski, bleek steken op bijna 27 procent. De definitieve resultaten worden pas vanavond verwacht. De opkomst bedroeg 53 procent. In Gdansk, waar duizenden men sen Walesa toejuichten zei de eerste democratisch gekozen Poolse presi dent: "Ik wil jullie dienaar zijn, niet jullie president. Nadat Polen het communistische systeem heeft we ten te verslaan zonder bloed vergie ten, is het in staat een nieuw poli tiek systeem op te bouwen". Het land staat volgens hem een moeilijke tijd te wachten. "Een eco nomisch goed ontwikkeld Polen kan een pilaar zijn van een vreed zaam en democratisch Europa, maar een arm Polen kan dat niet". Tyminski reageerde gisteravond nogal verward op zijn verlies. "Het falen van de politiek moet leiden tot een nieuw begin van de democratie. Ik zal daaraan blijven werken, zelfs vanuit de gevangenis", aldus Ty minski. Hij verklaarde in Polen te blijven en misschien een politieke partij op te richten. President Jaruzelski feliciteerde Walesa met zijn zege. "Ik hoop dat u de nationale eenheid zult kunnen bereiken om de politieke, sociale en economische hervormingen uit te voeren", aldus de generaal, die Walesa 10 jaar geleden gevangen zette. Politieke waarnemers wijzen er op dat het grote aantal stemmen voor de door de kerk gesteunde Walesa een zeer vertekend beeld geeft van de politieke verhoudin gen. Veel mensen hebben alleen op Walesa gestemd, omdat ze een over winning van Tyminski koste wat het kost wilden voorkomen. Walesa wordt op zijn vroegst de dag voor Kerstmis beëdigd. Minis ter van financiën Balcerowicz, de bedenker van de economische shocktherapie voor Polen, zal waar schijnlijk op zijn post blijven. Dat geldt ook voor de minister van bui tenlandse zaken Skubichewski. DEN HAAG (GPD) De regerings partijen CDA en PvdA gaan voorlo pig akkoord met de tolplannen van minister Maij-Weggen (verkeer). Definitief beslist de Kamer pas als de uitgewerkte plannen voor 20 tol- pleinen in de Randstad klaar zijn. Vandaag sprak de Kamer op nieuw over de verkeersplannen. Na het verwerpen van Maij's plannen om via rekeningrijden of het spits- vignet aan het benodigde geld voor het verkeer- en vervoerplan te ko men, stemt de Kamer in met de fi nanciering via tolheffing. CDA-woord voerder Van Vlijmen benadrukt dat zijn partij slechts in stemt met de voorbereiding van de plannen. Ook een PvdA-woord voerder ging niet verder dan te spre ken over 'in principe akkoord'. Hoe de tolheffing uiteindelijk in z'n werk zal gaan (met kassa's of ge automatiseerde betaling) is nog niet bekend. De PvdA wil het tolgeld het liefst elektronisch innen. De invoe ring zal overigens pas rond 1995 kunnen gebeuren. De Stichting Weg, de bundeling van organisaties en ondernemingen die te maken hebben met wegen, vindt het tolplan buitengewoon on praktisch, onredelijk en onbillijk: "Het plan gaat voorbij aan de grote weerstand in ons land tegen dit soort tweeslachtige regulerings- en financieringsmaatregelen". Als werkelijke oorzaken van de fi leproblemen worden genoemd "het falend volkshuisvestingsbeleid dat in de jaren zestig begon en de op alle fronten achtergebleven investerin gen in wegen". De stichting heeft ernstige bezwaren omdat de tolplei- nen dure grond in beslag nemen en er gevreesd wordt voor fraude en fi levorming bij de tolplaatsen. Inval bij illegale bingo ARNHEM (GPD) - De Arnhemse politie heeft gisteravond een einde gemaakt aan een illegale geld-bingo in een zalencentrum. De organisato ren, 4 vrouwen en 2 mannen uit Arphem, werden aangehouden. De ongeveer 300 spelers werden naar huis gestuurd. Gedurende een jaar werd weke lijks bingo gespeeld om geld. Per avond werd ongeveer 10.000 gulden omgezet, waarvan 4.-500 gulden in de vorm van prijzengeld werd uitge keerd. Minder wind Veel bewolking en af en toe ijzel of natte sneeuw. Minimumtemperatuur rond het vriespunt. Middagtcmpcra- tuur ongeveer 3 graden. Wind uit noord tot noordoost, matig, maar langs de kust in de nacht eerst nog hard. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Wisselend bewolkt en enkele regen- of sneeuwbuien. Mini mumtemperatuur rond het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Later in de weck overgang naar droog en koud weer met in de nacht en ochtend overwegend lichte vorst. LONDEN/WASHINGTON (GPD/Rtr/AFP) - Irak lijkt van plan zich uit het grootste deel van Kuwayt terug te trekken, maar het noorden van het land bezet te willen houden. Volgens het Britse zon dagsblad The Observer zijn Iraakse soldaten bezig om met rollen prik keldraad een nieuwe grens te trek ken. De Britse krant The Independent meldde gisteren dat Saudi-Arabië en de gevluchte heersers van Ku wayt in het geheim Irak hebben ge polst over een overeenkomst over het grensgeschil dat leidde tot de Iraakse inval. Volgens The Observer zal met de nieuwe grens het olieveld van Rumaila, dat gedeeltelijk in Ku wayt ligt, geheel tot Iraaks grondge bied gaan behoren, evenals de twee strategisch gelegen eilandjes Warba en Bubiyan voor de Kuwaytse kust. Iraaks president Saddam Hussein zou zich in januari uit Kuwayt wil len terugtrekken achter de nieuwe grens, en daarmee zijn voornaamste doel hebben bereikt: de beschik king over het olieveld en de eiland jes. Volgens The Independent zou Kuwayt na de Iraakse terugtrek king de twee eilandjes voor 99 jaar aan Irak willen verpachten, en het land de volledige controle over het olieveld van Rumailah willen ge ven. VS-minister Baker (buitenlandse zaken) zei gisteren dat zelfs bevrij ding van de eilanden en het olieveld de Amerikanen een oorlog waard is. Hij sprak daarmee een woordvoer der van zijn ministerie tegen, die te genover The Observer had ver klaard dat de 'VS geen oorlog begin nen om een paar eilandjes'. De VS en Irak zijn het volgens Ba ker nog steeds niet eens over een datum voor zijn bezoek aan Bag hdad. De door Irak voorgestelde da tum, 12 januari, ligt volgens de VS te dicht bij het ultimatum van de Veiligheidsraad aan Irak om uit Ku wayt te verdwijnen op straffe van mogelijke militaire acties. Baker wil elke willekeurige datum tussen 20 december en 3 januari naar Bag hdad afreizen, maar niet daarna. Zo lang er geen overeenstemming is, kan ook het voor 17 december ge plande bezoek van de Iraakse mi nister Aziz (buitenlandse zaken) aan Washington niet doorgaan. LONDEN (AP) - Bij hevige sneeuwstormen in Groot-Brittannie zijn het af gelopen weekeinde 10 mensen om het leven gekomen. De slachtoffers kwamen om door bevriezing nadat ze in het verkeer of in gestrande ambu lances kwamen vast te zitten. Ook vielen slachtoffers door de hevige storm die met snelheden tot 130 kilometer per uur over het land raasde. Wegen en spoorwegen waren twee dagen lang geblokkeerd en sommige delen van het land waren als gevolg van storingen verstoken van elektrici teitsvoorziening. Een trein vanuit Liverpool moest de gewoonlijk 2 1/2 uur durende reis naar Londen afbreken en terugkeren naar het vertrekpunt; de passagiers hadden 13 uur zonder eten in de trein gezeten. Dorpen in het noorden waren totaal geisoleerd van de buitenwereld en in zaten oost-Engeland zaten duizenden huizen zonder stroom en water. Wales werd door de AA, de Britse tegenhanger van de ANWB, tot 'onbe gaanbaar gebied' verklaard. In Coventry werden tijdens de sneeuwstorm winkels geplunderd. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Boven: een ludiek spandoek bij de aankomst van de 13 gijzelaars op Schiphol. Onder: Nel Punte verwelkomt haar zoon Mario. (foto's gpd> LISSE Met een in Haarlem gesto len auto is vanmorgen om half zes de winkelpui van een fotozaak aan het Vierkant in Lisse geramd. De daders sloegen vervolgens in de winkel een vitrine kapot en namen twintig videocamera's mee. De waarde van de buit bedraagt rond de 60.000 gulden. De gestolen wa gen werd by de winkel achtergela ten. De Lissese politie die binnen twee minuten aanwezig was, ver moedt dat op een andere plaats in Lisse een vluchtauto klaar stond en meer daders bij de snelkraak be trokken waren. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Cti Zuurkool naturel, /IQ pak 500 gram HS7 Cll Zuurkoolspek zonder zwoerd, ®®@@1 OO verpakt, 100 gE2tI.U»/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298,60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1