TAD LE DEN Alle pasjes met dit vignet worden razendsnel bediend door de Amro Geldautomaat.-' Dominee Komrij gelooft alleen in kunst 'Vrachtwagen weren uit binnenstad' LEIDSCH m DAGBLAD Overslagcentrum beperkt zwaar verkeer met veertig Denk dit jaar eens aan de kinderen Volkshuis opent nieuw atelier na een gift van 40.000 gulden procent van UNICEF s ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 24 Uur per dag kunt u nu bij ons terecht. Ook als u klant bent van een andere bank. Rapenburg 39, Leiden. DEN HAAG/LEIDEN - Door het vestigen van een overslagcentrum aan de rand van de stad kan veertig procent van het zware vrachtverkeer uit de binnen steden verdwijnen. Dit ver wacht André Oldenburger, projectleider bij het ministe rie van Verkeer en Water staat. In Leiden, Arnhem, Maastricht en Groningen wordt mogelijk een proef ge nomen met het weren van grote vrachtwagens uit de binnenstad. Onderzoek dat momenteel in deze steden wordt verricht, moet uitwij zen of het mogelijk is om de goede ren uit vrachtwagens bij zogenoem de 'overslagterminals' aan de ran den van grote steden over te laden in kleine bestelwagens. Die zouden dan de winkels in de binnensteden moeten bevoorraden. Zwaar vrachtverkeer in met na me de oude binnensteden hindert het personenverkeer en het open baar vervoer zodanig dat vele ste den al jaren op zoek zijn naar een oplossing. Deze wagens worden vaak uitgeladen op de openbare weg. Bovendien kunnen zij veel plaatsen moeilijk bereiken. Behalve de verkeersoverlast is ook het milieu een belangrijke drijf veer voor de proef met de 'stadsdis tributiecentra'. Oldenburger: "Maar dan moeten we natuurlijk niet in plaats van die ene wagen twintig kleine auto's op diesel de winkels laten bevoorraden. Ik kan me daar om voorstellen dat er wordt geko zen voor electrisch aangedreven be stelwagens". In Leiden is een bijko mend voordeel dat de kademuren minder worden belast en er minder schade wordt aangericht. Ideale oplossing Het ministerie heeft voor een proef in Arnhem, Maastricht, Leiden en Groningen gekozen omdat daar de vervoersproblemen zeer nadrukke lijk aan de orde zijn. De Leidse wet houder J. Walenkamp (economi sche zaken) noemt het onderzoek naar de distributiecentra 'interes sant'. "Het lijkt me een ideale oplos sing, maar als gemeente is het on mogelijk om hiervoor het benodig de geld op tafèl te leggen. Steun van de landelijke overheid is dan ook onontbeerlijk". Directeur A. Berkhout van de Ka mer van Koophandel vindt het ei genaardig nog niet te zijn betrokken bij het onderzoek. "Dan zouden wij kunnen inbrengen dat er 10 jaar ge leden al exact hetzelfde onderzoek is verricht. Zo'n centrum zou er toen bij de Plesmanlaan komen. Al gauw kwamen we tot de conclusie dat elke overslag ook extra kosten met zich meebrengt". Berkhout verwacht van het nieuwe onder Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Gerrit Komrij heeft net als velen in een tijd, waarin onwrik bare ideologieën aan diggelen zijn geslagen en het overgebleven mate rialistische wereldbeeld niet bevre digt, een hang naar een geloof ge kregen. Maar Komrij gelooft alleen nog in de kunst, getuige de stichte lijke preek, die de in Portugal woon achtige dichter, schrijver en verta ler gisteravond in de Leidse Pieters kerk hield. Als een volleerde dominee hield hij met zijn diepe grafstem zeker de welsprekendste, maar vermoede lijk ook de langste van inmiddels negentien Leidse Huizinga-lezin- gen. Deze worden om en om door een Nederlander en een buitenlan der sinds 1972 in december in de Pieterskerk gehouden. Tegen de verwachting van de mudvolle kerk en tegen Komrij's ei gen gewoonte in, hield de essayist geen donderpreek. De 46-jarige Komrij liet daarentegen ruim twee uur lang duizend bloemen bloeien in zijn tuin. De titel van zijn lezing 'Over de noodzaak van tuinieren' deed al vermoeden dat het beeld van de tuin een voorname rol in Komrij's betoog op zou leveren. Als metafoor, wel te voorstaan. Aan die verwachting voldeed de stemmig geklede schrijver. Een tuin bleek voor hem hét beeld waarin religie en kunst samenvallen. Geen dominee kan trouwens ooit zo mooi in de Leidse St. Pleter een bijbelpasage hebbben voorgelezen als Komrij gisteren Hooglied 4: 12- 16 over de tuin. Komrij sprak ook over zijn persoonlijke religieuze vervoering die hij bij twee 'haltes' in zijn leven tegen gekomen. In zijn jeugd had hij eens door de gaten met. zijn vingers af te dekken een aantal meikevers in een jampot doen stikken, waardoor het kind zich God voelde. En bij het schrijven van zijn op Goethes Wahlverwandtschaften ge- baseeerde toneelstuk Het chemisch huwelijk in 1982 "was het soms net of niet ik of Goethe, maar een derde mijn pen vasthield". Tegelijk had die jampot iets van een tuin. De tuin, de jampot en het theater heb ben alle drie iets claustrofobisch. Komrij begon toen te vermoeden dat er een onbewuste samenhang in zijn beelden zat, een religieuze sa menhang. Het zoeken van een mens is niet vreemd, zo constateerde Komrij. Blijkbaar bevredigden de laatste decennia, waarin de westerse mens de volledige vrijheid verkreeg, niet. Het materialisme en atheïsme van de kunstenaar uit dat tijdperk blij ken niet toereikend. Men zal eeuwig modellen zoeken. Maar men zal eer der dan alomvattende wereldbeel den dichter bij huis moeten blijven, en in die zin beter kunnen 'tuinie ren' in de eigen directe omgeving. Komrij gaf als mogelijke model voor deze tijd de bibliotheek waarin Gerrit Komrij. als in een tuin gewied moet worden. Zoals hij zelf liet zien door uit die bi- liotheek het boek Ca.nd.ide van Vol taire te nemen en de laatste zin er van als door een chemisch huwelijk met zijn betoog over de tuin te vei- binden: "Maar laten we onze tui* bewerken". Tegen half elf was hij er mei- klaar. LEIDEN - Het Leidse Volkshuis neemt donderdag het nieuwe ate lier in gebruik dat kon worden ge bouwd met behulp van een subsidie van 40.000 gulden van het Koningin Julianafonds. Het atelier wordt komsten gebruikt. Hoewel het Volkshuis nog niet zo lang geleden is verbouwd, bleek de ruimte ontoereikend voor het sterk groeiende aantal deelnemers van de cursussen. Toch zag het er lange tijd naar uit dat de subsidie ongebruikt moest blijven hoewel de bouwteke ningen al klaar lagen. Het nieuwe atelier was op het dak van het Volkshuis aan de Apothekersdijk gedacht en het gemeentebestuur wilde daar geen toestemming voor geven. Veel cursisten moesten worden teleurgesteld omdat er slechts plaats was voor 8 mensen in de toen in gebruik zijnde ruimte. Toen be gin dit jaar de Stichting voor Soci aal Kultureel Werk werd opgericht, kon een deel van de administratie uit het Volkshuis verhuizen waar door de benedenruimte leeg kwam. De gemeente stemde in met de ver bouwing van deze ruimte tot een atelier. De feestelijke opening ge beurt om half vier. Het atelier gaat ook worden ge bruik voor themabijeenkomsten van het stedelijk vormings- en ont wikkelingswerk en voor de huis werkklassen. Het cursuspakket van het Volkshuis bevat inmiddels zo'n 100 verschillende van de kosten voor deelname laag zijn gehouden. Een cursusboekje is verkrijgbaar bij het Volkshuis. Da Vinei Het Leidse studentenkoeriersbe drijf Da Vinei gaat op 2 januari van start. Het bedrijf laat paketten be zorgen door studenten die gebruik maken van hun gratis openbaar- vervoerkaart. Fasson K. Heijmans, coater-operator bij Fasson, heeft een geldbedrag van 7638 gulden ontvangen voor een idee om lijm-opbrengend papier meerdere malen te gebruiken. De vondst bespaart het bedrijf jaarlijks 112.000 gulden. Bovendien is de uit vinding milieuvriendelijk. Werkgelegenheid G. Bovens treedt af als voorzitter van de Stichting Werkgelegenheid in Leiden. Hij werd onlangs be noemd tot directeur van De Zijl Be drijven waarvan de Stichting Werk gelegenheid een klant is. Zijn op volger wordt het huidige hoofd eco nomische zaken van de gemeente Leiden, H. Amptmeijer. regio verschillen. In Leiden mogen de vrachtwagens in Haarlemmer straat of Breestraat lossen tot elf De overlast van bevoorraders van de grote winkelbedrijven verdwijnt door de nieuwe centra overigens niet. Oldenburger: "We weten dat achttien procent van het winkelbe stand in de steden grote warenhui zen zijn. Voor die categorie is een distributiecentrum niet bedoeld. Hun aanvoer zal waarschijnlijk op dezelfde wijze gebeuren als nu het geval is. Maar voor de kleine zaken, waar vrachtwagens enkele keren per week een klein deel van de la ding afleveren, lijkt ons een over- slagplek aan de rand van de stad een ideale oplossing". V erkeersstromen LEIDEN - De gemeente wil op de Garenmarkt een vredesmonument neerzetten. De kosten van het bouw werk bedragen ongeveer 80.000 gul den. Nadat het ontwerp van de Bre dase kunstenaar Piet Hein Stule- meijer is besproken in monumenten commissie wordt de mening van de buurt gepeild. Het kunstwerk bestaat uit een aantal glazen wanden die een soort kubiLS vormen en wordt geplaatst aan de rand van de Garenmarkt nabij het Van der Werfpark. Aan vankelijk was het de bedoeling het kunstwerk in het park te plaatsen maar dat vond de directie Groen niet goed: de grasmat zou worden aangetast door mensen die hat mo nument van dichtbij willen bewon deren. Met de tweede locatie, aan de rand van de Garenmarkt was de kunstenaar Stulemeijer weer niet zo blij. Hij vond dat zijn bedenksel te veel werd opgesloten tussen de be bouwing. Door het kunstwerk enige meters op te schuiven zijn alle bezwaren nu uit de weg geruimd. Indien de com missie en de omwonenden akkoord gaan, kan het beeld er voor de zomer staan. Hiervoor is wel een wijziging nodig van het bestemmingsplan. Grote vrachtwagens, zoals hierop de Breestraat, zorgen voor nogal wat overlast in de binnenstad. zoek weinig nieuws. De onderzoeker drs H. Linders, die voor Leiden een rapport maakt over het economisch klimaat in de binnenstad, denkt eveneens dat een distributiecentrum moeilijk te Fi nancieren is. Hij wijst erop dat de grotere bedrijven zeer regelmatig met grote vrachtwagens worden be voorraad. Overladen in kleinere be stelwagens zou dus nogal wat tijd kosten. "Ik denk dat een super markt in een week 70 keer wordt be voorraad". Linders ziet dat aantal in de toekomst overigens wel dalen. "Door geautomatiseerde systemen kunnen de winkeliers hun voorraad beter beheersen, hebben eigenlijk een steeds kleinere voorraad no dig". Venstertijden Voordeel van zo'n centrum is dat de grote vrachtwagens niet meer voor een bepaald tijdstip in de binnen stad hoeven te zijn. De meeste ge meenten hebben het vrachtverkeer voor de binnensteden beperkingen opgelegd door middel van zoge naamde 'venstertijden'. Dat zijn pe riodes waarin het is toegestaan om met een vrachtwagen goederen bij winkels af te leveren. De transpor teurs hebben nogal moeite met deze venstertijden, omdat ze per stad of Tot februari is het onderzoeksbu reau Coopers en Lybrand bezig om de verkeersstromen na te gaan. Het effect van de distributiecentra kan pas juist worden ingeschat als er kennis is over de aard van de leve ringen en over de vraag hoe vaak per week de vrachtwagens een be paalde winkel aandoen. Het minis terie werkt bij de voorbereiding van de distributiecentra samen met or ganisaties als NOB Wegtransport, het Koninklijk Nederlands Vervoer en het KNOV. De Vereniging Nederlandse Ge meenten heeft de vier gemeenten geselecteerd waar het onderzoek gehouden wordt en waar, mochten dergelijke overslagcentra haalbaar zijn, een proef zal worden genomen. In juli van het volgend jaar hoopt het ministerie van Verkeer en Wa terstaat het onderzoek te hebben af gerond en zou kunnen worden ge start met het project. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9