NAVO dig Golf steun van m Verkiezingen in Servië strijd tussen nationalisten Popov premier Bulgarije 110 famai VS willen meer troepen en materieel Veel kans voor M-19 bij verkiezingen Colombia VLUCHTELINGEN PROTESTEREN 'Straffen van crimineel naleven mensenrechten' ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 7 BRUSSEL (AP) - De Amerikaanse minister van defensie, Cheney, heeft gisteren in Brus sel de NAVO-bondgenoten verzocht meer troepen en materieel naar de Golf te sturen. De door Irak toegezegde vrijlating van de gijzelaars heeft volgens Cheney geen enkele veran dering gebracht in de Amerikaanse plannen de militaire aanwezigheid in de Golf verder op te voeren. Cheney zei na afloop van het twee- in Brussel ook de toekomstige sta- en kernwapens in Europa zullen daagse najaarsoverleg van de tus van het bondgenootschap. De houden. De NAVO besloot al eerder NAVO tegen verslaggevers dat hij nieuwe defensiestrategie van de de Lance-raket en de nucleaire artil- in Brussel geen specifieke voorstel- NAVO, die is gebaseerd op de nieu- lerie niet meer te moderniseren, len heeft gedaan, maar dat de bond- we situatie na de beëindiging van de maar de plaatsing van een nieuw genoten over het algemeen "gun- Koude Oorlog met het Warschau- model luchtdoelraket blijft onder- stig" hebben gereageerd. Concrete pact, voorziet kleinere legers, de werp van studie, toezeggingen heeft Cheney echter voortzetting van een mengeling van niet gehad. Hij is vooral uit op assis- conventionele en nucleaire wapens tentie voor de luchtverdediging en en een verminderde staat van pa- eenheden die kunnen worden inge- raatheid. zet bij zware gevechtshandelingen. De NAVO wil voortaan strijd- De Amerikaanse minister wees er krachten die flexibeler en mobieler overigens op dat hij weliswaar om zijn, volgens de slotverklaring om extra bijstand heeft gevraagd, maar agressie uit elke hoek te kunnen dat de VS niet afhankelijk zijn van weerstaan. NAVO-secretaris-gene- de hulp van de bondgenoten om het raai Wörner zei gisteren dat, on- werk in de Golf te klaren. danks de betere betrekkingen met Donderdag hadden Cheney en het Warschaupact, de NAVO waak- zijn Britse collega King de NAVO- zaam moet blijven voor nieuwe be- bondgenoten al om meer hulp ge- dreigingen van buiten het territori- vraagd bij het transport van Ameri- um van het Atlantisch bondgenoot- kaanse en Britse legereenheden schap. naar de Golf en bij de uitrusting er- Wörner en Cheney zeiden giste- van. De ministers verzochten drin- ren in Brussel dat de NAVO erbij gend om meer munitie, medische blijft door middel van overleg tus- voorzieningen en beschermings- sen de VS en de Sovjetunie het aan- middelen tegen chemische wapens, tal kernraketten voor de korte af- alsmede schepen en vliegtuigen stand terug te brengen. De Duitse minister Van defensie Stoltenberg had eerder gezegd dat hij een con sensus bespeurde onder de bondge noten om al die kernwapens, die een reikwijdte tot vijfhonderd kilo meter hebben, af te schaffen. Cheney zei echter dat de VS een BOGOTA (IPS) - De morgen te hou den verkiezingen in Colombia voor de grondwetgevende vergadering kunnen voor een politieke aardver schuiving zorgen. De voormalige guerrillabeweging M-19, die in maart dit jaar haar politieke entree maakte, scoort zeer hoog in opinie peilingen. De jonge politieke partij tart daarmee de gevestigde orde van conservatieven en liberalen die het Colombiaanse politieke leven de laatste honderd jaar domineren. De populaire lijsttrekker van M- 19, ex-commandant Antonio Navar ro Wolff, is de afgelopen tijd als een komeet omhoog geschoten in de peilingen. Volgens de jongste pei lingen zou M-19 kunnen rekenen op 25 tot 40 procent van de stemmen. De zeventig leden van de splinter nieuwe grondwetgevende vergade- thema's als de rol M-19 niet zozeer marxistisch, als wel nationalistisch. Als guerrillabe weging was M-19 zestien jaar actief. Aanvankelijk was er enig gehar rewar over de bevoegdheden van de de nieuwe grondwetgevende verga dering, met name of de vergadering zich ook mocht buigen over het ge voelige thema van de uitlevering van drugshandelaren. Eerst bepaal de president Volksbevrijdingsleger (EPL) toege- de het hooggerechtshof dat de en parlement, het vredesproces, het zegd de wapens te laten rusten op grondwetgevende vergadering die functioneren van leger en justitie, en de uitlevering van drugshandela- de verkiezingsdag. De EPL is be- bevoegdheid niet zou krijgen. Dat trokken bij het vredesproces dat tot doel heeft het verzet om te De voorspellingen over de grote tot legale politieke partijen. aanhang van M-19 hebben geleid tot een verscherping van de verkie zingscampagnes. Toch is volgens ke partij deel aan de presidentsver- besluit werd later teruggedraaid omdat dit een belangrijk instru ment zou kunnen zijn bij de onder- M-19 nam dit voorjaar daartoe het handelingen met de drugshandela- voortouw en nam als legale politie- De voorspellingen over de verkie- kiezingen. Nadat de aanvankelijke zingsuitslag wijzen erop dat de kandidaat van M-19, Carlos Pizarro, meerderheid van de grondwetge- waarnemers de kans klein dat M-19 de vergadering gaat domineren. Daarvoor staan de oude partijen te in een vliegtuig werd doodgescho- vende vergadering tegen de uitwij- ten, nam Navarro het roer van hem zing van leden van de drugsmaffia over. De verkiezingen werden een is. Koploper M-19 en de Beweging ring zullen zich buigen over de her- sterk in hun schoenen. vorming van de uit 1886 daterende Inmiddels hebben naast politieke - grondwet De oprichting van deze partijen ook guerrillagroepen, de groot succes voor M-19, die de op voor Nationaal Herstel, die volgens vergadering, die buiten het parle- vakbonden en de drugshandelaren ■>- twee na grootste partij van Colom bia werd. Navarro werd minister van volks- de peilingen op de tweede plaats zou eindigen, zijn tegen uitwijzing. Ook de meeste andere partijen heb- guerrillagroepen. De vergadering digde de gewapende arm van het zal ook maar een beperkte tijd in drugskartel van Medellin, 'Los Ex- functie zijn, van februari tot juli traditables' (de uitleverbaren), aan functie gaf hij vorige maand op om wankele hoop dat een vreedzame jggj ,-Jat zjj tijdens de verkiezingen een lrr,rnor,r,° «orlrio-»ïrif*on riool Anlncclno «'nrrlf ooimnrlon \rnr\r Ho In dat halfjaar moeten harde no- bestand in acht zullen nemen. Eer ten worden gekraakt over gevoelige der had ook de guerrillabeweging tot andere guerrilla-organisaties is greep houdt. es* li» voor het troepentransport naar de Golf. De NAVO-bondgenoten, die gis teren in hun slotverklaring de Golf crisis een bedreiging voor de we reldvrede noemden, onderstreep ten dat ze op militaire en andere wij- laten. Cheney zei dat het besluit van de Iraakse leider Saddam Hussein om alle gijzelaars vóór Kerstmis vrij te laten, niets afdoet aan de mobili satieplannen van de VS, noch aan de eis dat Irak bij een eventuele te rugtrekking heel Kuwayt ontruimt. Daarnaast blijft Washington vol gens de minister vasthouden aan de restauratie van de legitieme rege ring van Kuwayt. In Brussel her haalden de NAVO-bondgenoten ook nog eens hun steun aan VN- resolutie 678, die op 29 november werd aangenomen. Daarin staat dat geweld tegen Irak is geoorloofd als dat land zich niet vóór 15 januari uit Kuwayt heeft teruggetrokken. De defensieministers bespraken Bengaalse oppositie eist vervolging van oud-president Ex-legerchef van Irak geëxecuteerd DHAKA (Rtr) - De Bengaalse op positiepartijen hebben gisteren ge ëist dat de voormalige president Hossain Mohammad Ershad te rechtstaat voor wat één van de par tijen "een terreurbewind" noemde. "Hij en zijn handlangers moeten ab soluut berecht en bestraft worden volgens de wetten van het land", be toogde Begum Khaleda Zia, de lei der van de Nationalistische Partij van Bangladesh (BNP). Sjeik Hasina, de voorzitter van de Awami Liga, voegde daaraan toe dat moet worden opgetreden tegen diegenen die de democratie hebben vernietigd en openbare fondsen De voormalige hebben verkwist. "Ershad moet te rechtstaan omdat hij de blanke ter reur de vrije hand gaf tijdens zijn il- Opperrechter Iran oneens met Amnesty NICOSIA (AP) - De Iraanse opper- neel in wezen het naleven van de rechter ayatollah Mohammad Yadzi mensenrechten is. De rechter voeg- heeft gisteren de beschuldigingen de eraan toe dat in 118 van de 153 in het jongste rapport van Amnesty landen op de wereld de doodstraf le- International en in onderzoeken gaal zou zijn. "In 100 landen wordt van de Verenigde Naties over grove de doodstraf zelfs toegepast voor schendingen van de mensenrech- eenvoudige vergrijpen", aldus Yad- ten ontkend. Yadzi sprak tijdens zi, die niet verder uitlegde welke het vrijdaggebed op de universiteit landen of wat voor soort misdaden van Teheran. "In ons land is er niet hij bedoelde, één persoon die om ideologische of politieke redenen gevangen zit. De interpretatie dat er ideologische ge vangenen in Iran zijn is nonsens", aldus de rechter. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International bracht dins dag een rapport uit, waarin staat dat naai Democratische Partij van pre- Overtuigende zege partij Mubarak CAIRO (AP) - De regerende Natio- de Iraanse machthebbers de afgelo pen driejaar meer dan 50001 LISSABON - In Portugal wonende vluchtelingen en studenten uit Oost-Timor hebbe se parlementsgebouw in Lissabon een demonstratie gehouden tegen de bezetting door Gisteren was het precies vijftien jaar geleden dat Indonesië Oost-Timor binnenviel. sident Mubarak heeft een overwel digende overwinning behaald bij de hebben "laten executeren. In het Egyptische parlementsverkiezin- 'topjaar' 1988 zouden 2500 politieke gen, zo blijkt uit de einduitslagen gevangenen in het geheim ter dood die gisteren bekend zijn gemaakt zijn gebracht. De publicatie van het door het ministerie van binnenland- rapport viel samen met het aanne- se zaken. Na de tweede verkiezingsronde die donderdag werd gehouden, enigde Naties. In de resolutie wordt bleek dat de regeringspartij 348 van Iran veroordeeld voor de vermeen de schending van de mensenrech ten, maar de Iraanse delegatie was erin geslaagd de ontwerptekst da nig af te zwakken. NICOSIA (AP) stafchef van het Iraakse leger is, sa men met een aahtal andere officie- I ren, geëxecuteerd op beschuldiging legale en autocratische bewind", van het voorbereiden van een coup schreef de fundamentalistische Ja- tegen president Saddam Hussein. maat-e-Islami partij in een verkla- Dit maakte een Arabische diplo- rjng maat gisteren bekend. Ershad, een voormalige generaal De ^opperbevelhebber, generaal die in 1982 aan de macht kwam door Nizar al-Khazraji, werd zonder op- een democratisch gekozen regering gaaf van reden op 8 november ont- omver te werpen, trad afgelopen weigerde de partijloze Ginjo Ganev slagen. Volgens e ïp dinsdag af na een bittere en veelal het premierschap op zich te nemen, anoniem wenste te blijven wilden gewelddadige campagne die werd Popov heeft tot nu toe nauwelijks Al-Khazraji en zijn medestanders geleid door Khaled en Hasina, een coup plegen omdat zij het niet BUDAPEST - Anderhalve week nadat de Bulgaarse socialistische premier Andrej Lukanov en zijn re gering onder druk van protestacties aftraden, is in Sofia een nieuwe mi nister-president benoemd. Dimitar Popov, een niet-partijgebonden ju rist, krijgt een week de tijd een rege ring te vormen. Eerder deze week eens waren met de Iraakse bezet ting van Kuwayt en het vasthouden van de gijzelaars. LTitgaansverbod Buitenland kort Godsdienstrellen JERUZALEM (AFP/DPA) - De Is raëlische autoriteiten hebben giste ren in grote delen van de bezette ge bieden voor onbepaalde tijd een uit gaansverbod afgekondigd. De maatregel is genomen met het oog op de derde verjaardag van de Pale- Tijdens botsingen tussen moslims stijnse opstand (intifada) morgen, en hindoes op verschillende plaat- jjet leger heeft versterkingen ge- sen in India zijn gisteren zeker twin- stUurd naar de Westelijke Jordaan- tig mensen om het leven gekomen, oever en de Gazastrook waar onge- Duizenden hindoes verzamelden regeldheden worden verwacht, zich in Ayodhya om een nieuwe po ging te ondernemen de moskee te bestormen. Zuid-Afrika Bij geweld in zwarte woonoorden rond Johannesburg zijn het afgelo pen etmaal acht zwarten om het le ven gekomen. Volgens de Zuidafri- kaanse politie kwamen in het woon oord Evaton drie personen om, die in hun huizen door onbekende aan vallers met geweren werden be schoten. In Bekkersdal, waar het de afgelopen tijd al vaker onrustig was, werden de lichamen gevonden van vijf zwarten die met messen om het leven waren gebracht. Bootongeluk rol gespeeld in de Bulgaarse po litiek. Van 1955 tot 1972 was hij als juridisch adviseur verbonden aan verschillende grote staatsbedrijven. Daarna werd hij rechter bij het ge rechtshof in Sofia, waar hij dit jaar, na de val van dictator Zjivkov, tot voorzitter werd benoemd. In het voorjaar was hij secretaris van de Nationale Kiescommissie tijdens de eerste vrije verkiezingen in Bulga rije. De 53-jarige jurist is nooit lid geweest van de communistische of enige andere partij. De belangrijkste taak van Popov en zijn nieuwe, niet-partijgebonden kabinet wordt de voorbereiding van ADVERTENTIE parlementsverkiezingen, die uiter lijk mei volgend jaar moeten wor den gehouden. De benoeming van Popov volgt een dag na het aftreden van Petar Sinds december 1988 heeft Iran meer dan 1500 mensen opgehangen die werden beschuldigd van drugs delicten. Amnesty en groepen Iraanse ballingen menen dat veel politieke gevangenen als drugshan- tt delaren worden terechtgesteld. Beron, voorzitter van de Urne van Yadzi tte he, ophangen van Democratische Krachten, de groot- drugshandelaren goed door te 2eg. ste oppositiebeweging. Beron stap- dat h t straffen van een crimi te op nadat bekend was geworden dat hij jarenlang als informant voor de Bulgaarse geheime dienst heeft gewerkt. Pleidooi Europees defensiebeleid BONN (DPA/AFP/Rtr) - De Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand hebben de Eu ropese Gemeenschap gisteren op geroepen de Westeuropese Unie (WEU) te versterken en haar tot een pijler van het gemeenschappelijk Europees defensiebeleid te maken. Zij stellen de leiders van de andere EG-lidstaten ook voor de rol van de Europese Ministerraad uit te brei den door de Raad verreweg de meeste beslissingen met gekwalifi ceerde meerderheid te laten nemen en slechts voor een zeer beperkt aantal besluiten unanimiteit te ver eisen. Daarnaast pleiten zij voor grotere bevoegdheden voor het Eu ropees parlement. de 444 parlementszetels heeft ver overd. De kleine linkse Nationaal Unionistische Progressieve Partij behaalt 6 zetels en onafhankelijken 83. Over 7 zetels moet wegens onre gelmatigheden opnieuw worden ge stemd. De belangrijkste oppositiepartij en boycotten de verkiezingen, om dat, volgens hen, de onlangs aange nomen kieswet geen vrije verkie zingen mogelijk maakt. Bij gewelddadigheden tijdens de twee verkiezingsronden vielen ze ker tien doden en raakten bijna 100 mensen gewond. KERSTMIS IN ENGELBERTHA HOEVE Op eerste en tweede kerstdag genieten van een schitterend exclusief zesgangen diner samengesteld en bereid door top-chefkok Jaap Maijenburg. U kunt kiezen uit rustige pianomuziek of een voortreffelijke band ter begeleiding van uw zesgangen kerstdiner. Voor inlichtingen en reserveringen: loeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden Bij een ongeluk met een veerboot in de Atlantische oceaan ten zuiden van Nigeria zijn zestig passagiers om het leven gekomen. Ooggetui gen zeiden dat de boot te veel passa giers aan boord had en daarom was gekapseisd. Volgens een ander be richt zou de boot, die aan haar eer ste reis bezig was, lek geslagen zijn. Helikopterongeluk Voor de kust van het Indonesische eiland Matak is een helikopter met twaalf inzittenden in zee gestort. Twee inzittenden werden gered, vier lichamen werden geborgen en de zes andere passagiers worden nog vermist. Voedselhulp De EG stuurt 10.000 ton graan naar Sudan om de slachtoffers van de droogte daar te helpen, zo heeft de Europese Commissie gisteren be kendgemaakt. De Commissie maakte verder bekend dat zij 120.000 gulden medische hulp aan Tsjaad heeft gegeven voor de slachtoffers van de gevechten het afgelopen weekeinde. BUDAPEST - Voor het eerst worden dit weekeinde in de Joego slavische republieken Servië en Montenegro vrije parlements- en presidentsverkiezingen gehouden. De twee deelrepublieken zijn de hekkesluiters in een reeks verkie zingen die voor de uiteenvallende federatieve republiek van histori sche betekenis zijn. Dat Servië en Montenegro als laatste republieken naar de stem bus gaan, is geen toeval. Het zijn de laatste bolwerken van het commu nisme „n Joegoslavië. In Servië heb ben de communistische of, zoals zij zichzelf nu noemt, socialistische partij en vooral partijleider Slo bodan Milosevic zich lang tegen vrije verkiezingen verzet. In Monte negro, de trouwe Servische vazal staat, is afgewacht wat de grote buur ging doen. Bezwaren Het bleef tot op het laatste moment zelfs twijfelachtig of aan de verkie zingen in Servië wel enige waarde kon worden toegekend. Anderhalve week geleden verklaarde de geza menlijke oppositie nog dat ze niet zou meedoen. Het Servische parle ment, waar de communisten nu nog de meerderheid hebben, had name lijk besloten dat de oppositiepartij en geen vertegenwoordigers naar de kiescommissies konden sturen. Met een aantal andere bezwaren van de oppositiepartijen tegen de kieswet was dat reden genoeg om de verkiezingen te boycotten. Maar nu het parlement op zijn standpunt is teruggekomen, nemen morgen al le veertig oppositiepartijen aan de verkiezingen deel. Het is de laatste dagen een ge drang van jewelste op het Servische televisiekanaal. Het parlement heeft, tegelijk met de wijzigingen van de kieswet, ook besloten dat al le partijen en alle presidentskandi daten een uur zendtijd op televisie krijgen. Maar dat besluit is pas tien dagen voor de verkiezingen geno men, zodat de kijkers nu van negen uur 's avonds tot diep in de nacht op verkiezingsfilmpjes worden ver gast. Ondanks de bonte stoet aan par tijen maken blijkens de opiniepei lingen maar twee partijen en twee presidentskandidaten een serieuze kans in de verkiezingen. De ene is de regerende Socialistische Partij onder leiding van Milosevic, de hui dige president van Servië. De ande re is de fel anti-communistische Servische Vernieuwingsbeweging onder leiding van Vuk Draskovic, een 44-jarige schrijver met woeste krullen en een forse baard, die zich de afgelopen tijd als een charisma tisch leider heeft ontpopt. Nationalisme Er is een zekere overeenkomst tus sen de twee partijen en de twee par- Vuk Draskovic: fel anticommunistisch. (foto ap» tijleiders: ze hebben het Servische een souvereine Groot-Servië vol- nationalisme hoog in hun vaandel gens de grenzen van 1918. Boven staan. Maar hun opvattingen over dien wil hij herstel van het konings- de toekomst van hun land lopen huis, dat in 1945 door de communis- sterk uiteen. Terwijl Milosevic zijn ten werd onttroond, republiek beschouwt als het mid- Welke van beide opvattingen delpunt van een Joegoslavische fe- wint, wordt waarschijnlijk nog niet derale staat, kiest Draskovic voor dit weekeinde duidelijk, maar pas in de tweede ronde over twee we ken. Milosevic, noch Draskovic kan volgens de opiniepeilingen nu al op meer dan vijftig procent van de stemmen rekenen. Maar voor welke van de twee op vattingen de kiezer ook stemt, het zal de stabiliteit van Joegoslavië niet ten goede komen. De federale staat zoals Milosevic die voor ogen staat, lijkt in elk geval geen lang le ven meer beschoren te zijn. Zowel Slovenië als Kroatië streeft naar een confederatie. In Slovenië wordt op dit moment een referen dum over de souvereiniteit voorbe reid. Bij de verkiezingen die een paar weken geleden in Macedonië werden gehouden, wonnen de na tionalisten en ook die hebben zich al voor een confederatie uitgespro- Bosnië Ook in Bosnië-Hercegovina, waar het afgelopen weekeinde de tweede verkiezingsronde werd gehouden, is inmiddels de uitslag bekend. De moslimpartij eindigde daar als grootste, gevolgd door de Serviërs en als derde de Kroaten. Moslims en Kroaten hebben gezamenlijk een meerderheid en vormen naar alle waarschijnlijkheid een coalitie. Of zo'n regering voor de confederatie kiest, is nog niet duidelijk, maar hechte samenwerking met Servië is in elk geval onwaarschijnlijk. Milosevic kan eigenlijk alleen op de steun van het piepkleine Monte negro rekenen bij zijn federatieve gedachte. De Montenegrijnen voe len zich zeer met Servië verbonden, zozeer zelfs dat bij de verkiezingen morgen een partij meedoet die voor aansluiting bij de Servische repu bliek pleit. Met zijn streven naar een zelfstan dig Servië komt de rechtse nationa list Draskovic veel dichter bij de wensen van de rest van Joegoslavië, ware het niet dat dat zelfstandige Servië in zijn visie de grenzen van 1918 moet hebben. En die liggen op Bosnisch en Kroatisch gebied. Draskovic heeft bovendien al ge zegd dat hij geweld niet zal schu wen als de binnengrenzen van Joe goslavië opnieuw moeten worden vastgelegd. Het klinkt als een regelrechte oor logsverklaring aan de buren. Met een Servische minderheid in Kroa tië, die de afgelopen maanden al heeft getoond geweld niet te schu wen, en een Servische minderheid in Bosnië die ook van zich laat ho ren, is het een dreigement om seri eus te nemen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7