NCW wil drastisch bezuinigen overheid Meer zwarte-pieten dan onderhandelen baad Van Rooy wil concessies EG mmtmmim Winkelmeisjes en huisvrouwen willen alsnog ziekte-uitkering GATT-overleg was al mislukt voor het was begonnen Heerema voor helft eigenaar Wijsmuller BOUWPLANNEN? ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 5 Christelijke werkgevers komen met alternatieve begroting DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW wil in 1994 ze ventien miljard bezuinigen op de rijksbegroting. Dat bedrag vindt het NCW voornamelijk door te bezuinigen op uitkeringen, ambtenarensalarissen en subsidies. ROTTERDAM (GPD) - Zestig getrouwde vrouwen uit de regio Rotterdam die arbeidsongeschikt zijn, en recht hebben op een aaw- uitkering, zullen volgende week hun gelijk over een achterstallige betaling bevechten voor de Raad van Beroep in Rotterdam. Maandag dienen vijftien individuele zaken te gen de Detam, de bedrijfsvereni ging voor de detailhandel en huis- Inzet van de procedures vormt de datum, waarop de terugwerkende kracht moet ingaan voor de nabeta ling van hun aaw-uitkering (Alge- Arbeidsongeschiktheidswet). vrouwen eisen dat de Detam alsnog met een nabetaling vanaf 1 januari 1980 over de brug komt, nadat hun eerdere verzoeken daartoe werden afgewezen. De klaagsters wijzen op een ver strekkende uitspraak van de Cen trale Raad van Beroep (CRB), de hoogste beroepsinstantie voor de sociale zekerheid in ons land. Die bepaalde op 5 januari 1988 dat ar beidsongeschikte, gehuwde vrou wen recht hebben op een aaw-uitke- Op een perspresentatie van de NCW-suggesties voor de tussenba lans die het kabinet in januari 1991 opmaakt specificeerde algemeen directeur Weitenberg een doorreke ning van zijn voorstel die ruim bin nen de marges blijft die het kabinet zich voor 1994 heeft gesteld. Lastenverzwaringen blijven in dat voorstel achterwege en de BTW- verlaging (hoge tarief) met twee procent blijft intact. De collectieve lastendruk komt bij het NCW uit op 51,85 procent (kabinet: maximaal 53,2) en het financieringstekort van het Rijk op 3,20 procent (kabinet: maximaal 3,25). Dat is mogelijk bij een gemiddelde contractloonstij ging van drie procent en een rente van negen procent. Alleen mensen die door beroeps kwalen arbeidsongeschikt worden, krijgen zo stelt het NCW voor nog een wao-uitkering (bedrijfsle ven) of invaliditeitspensioen (over heid, semi-overheid). Voor gezond heidsrisico's die men buiten het werk loopt (verkeersongeval, sport blessure) moet de burger zich per soonlijk verzekeren of hij krijgt in plaats van wao een lagere werkloos heidsuitkering. Afkeuringsnormen moeten strenger worden. De huren moeten met 5 in plaats van 3 procent per jaar worden ver hoogd. Het openbaar vervoer moet, vooral in de steden, fors duurder worden. De woningbouwsubsidies gaan in de NCW-visie aanzienlijk omlaag (inclusief een bescheiden bezuiniging op de huursubsidie 750 miljoen gulden in 1994). Ongeveer 600 miljoen gulden wordt weggehaald op overige subsi dies waardoor openbare bibliothe ken bijvoorbeeld hun tarieven moe ten verhogen. Een koopkrachtgarantie voor de minima durfde algemeen directeur Weitenberg gisteren niet te geven wegens het risico van een calamiteit in de internationale economie. Een overzicht van de effecten van de maatregelen voor het besteedbare inkomen van de burger ontbreekt in de voorstellen van het NCW. Eventuele koopkracht-aantasting (uitkeringsgerechtigden, ambtena ren) denkt het NCW op te vangen door een algemene verlaging van de belastingen en premies. Financieel woordvoerder Terpstra van de CDA-fractie ziet niet veel in het NCW-voorstel. Terpstra vindt dat bezuinigingen in eerste instantie gevonden moeten worden in de uitgaven van het rijk Pleidooi Europees defensiebeleid BONN (DPA/AFP/Rtr) - De Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand hebben de Eu ropese Gemeenschap gisteren op geroepen de Westeuropese Unie (WEU) te versterken en haar tot een pijler van het gemeenschappelijk Europees defensiebeleid te maken. Zij stellen de leiders van de andere EG-lidstaten ook voor de rol van de Europese Ministerraad uit te brei den door de Raad verreweg de meeste beslissingen met gekwalifi ceerde meerderheid te laten nemen en slechts voor een zeer beperkt aantal besluiten unanimiteit te ver eisen. Daarnaast pleiten zij voor grotere bevoegdheden voor het Eu ropees parlement. Economie kort zelf en dat niet steeds ingrepen in de ambtenarensalarissen elk jaar één sociale zekerheid op de voorgrond procent minder te verhogen dan de moeten worden geplaatst. Wat de contractlonen in het bedrijfsleven salarissen bij de overheid betreft (opbrengst 4,5 miljard gulden); De Detam wil per geval niet verder ring, ook al zijn ze geen kostwinner, teruggaan dan tot een jaar voordat De uitspraak kende terugwerkende de aanvraag werd ingediend. De kracht. Als de uiterste datum voor achterafbetalingen, zo stelde de CRB, moest 1 januari 1980 worden aangehouden. De CRB schiep daarmee een 'duur' precedent, maar baseerde zich voor haar beslissing op arres ten van het Europese Hof van Justi tie. Het Hof had kort daarvoor het Internationale Verdrag inzake Bur gerlijke- en Politieke Rechten (Bupo-verdrag) verwerkt in juris prudentie. Het Bupo-verdrag be paalt onder meer dat mannen en vrouwen recht hebben op een gelij ke behandeling. Doordat gehuwde mannen tot dan toe wel een aaw-uit kering ontvingen, mochten arbeids ongeschikte, gehuwde vrouwen de zelfde aanspraken maken. De bedrijfsverenigingen in ons land vreesden voor een financiële aanslag van naar schatting enkele miljarden guldens, door zo'n 60.000 extra aanvragen. Toch maakten ver reweg de meeste vrouwen geen ge bruik van hun 'Bopu-claim'. Maar het tegenovergestelde gebeurde ook: er is minstens één geval be kend van een vrouw die honderd duizend gulden aan achterstallige aaw kreeg uitgekeerd. In september maakte de bedrijfsvereniging nog bekend dit jaar al 200 miljoen gul den te hebben uitgekeerd aan ge huwde vrouwen, die na de uit spraak van de Centrale Raad van Beroep recht op een uitkering kre gen. vindt Terpstra het NCW-plan strijd met loonoverleg gedeeltelijke vacaturestop zelfstandig bij de overheid (3,5 miljard gulden); de ambtenaren, een besparing van tien tot vijf- opzet die ook door de christelij- tien procent op subsidies (4,5 mil- ke werkgevers is onderschreven, jard); besparing op defensie De PvdA-fractie maakte vrijdag korte metten met het plan. "Buiten ontwikkelingssamenwerking proporties en niet realistisch", al- miljard): dus de woordvoerder van de fractie. De zeventien miljard gulden aan bezuinigingen in 1994 worden ge haald door: •minimumloon, uitkeringen en (1,5 beperking van het beroep op de ziektewet, de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen en bestrij ding van oneigenlijk gebruik van de bijstandswet (3,5 miljard gulden). Laatste kans Muiden Chemie MUIDEN (GPD) - Binnen een week is er een definitief ant woord op de vraag welke toe komst er nog is voor Muiden Chemie. Die verwachting heeft directeur H. Mars gisteren uitge sproken. Nu de vakbondsplan nen onhaalbaar zijn gebleken, waagt de bedrijfsleiding nog een allerlaatste poging althans iets van de fabriek te redden. "Langer kan het niet gaan du ren. Dan wordt de commerciële schade die het bedrijf de afgelo pen weken heeft opgelopen, te groot," lichtte Mars toe. Er is be sloten het uitstel van betaling, dat de rechtbank dinsdag heeft verleend (nog) niet om te zetten in een faillissementsaanvraag. +BEELITZ Russische soldaten kopen spullen Derde Wereld zeer teleurgesteld over mislukken GATT-overleg +ESSINGEN De laaste druivenoogst van het jaar is een genheid. De druivenplukker heeft handschoenen nodig druiven te kunnen aanvatten. BRUSSEL (ANP) De topconferentie van Europese regeringsleiders in Rome eind volgende week zal een doorbraak moeten forceren in de impasse op land bouwgebied in het GATT-handelsoverleg. Dat heeft staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) giste ren verklaard. De Gemeenschap zal de moed moeten tonen op landbouw meer concessies te doen, zo meen de de staatssecretaris. De relaties tussen de Verenigde Staten en Europa staan onder zware druk door de impasse, aldus Van Rooy. Premier Lubbers zal zich actief opstellen in Ro me. De GATT is gisteren ook onderwerp geweest van de Haagse ministerraad, aldus Van Rooy. Minister Bukman (landbouw) vindt dat de landen buiten de EG zich teveel fixeren op concrete cijfers voor de exportsubsidies. Dat heeft iets van dwingelan dij. Dat de VS pas willen terugkeren naar de onder handelingstafel als de EG een specifieke verplichting op de exportsubsidies is aangegaan wekt de indruk dat de VS de zaken willen dicteren, aldus Bukman. De minister wees op de verdeeldheid in de EG over het aanvaarden van de zogenoemde Hellstrom-paper als basis voor verdere onderhandelingen. Vooral de Fransen zagen er niets in. Voor hen hoefde de Urugu- ay-ronde niet meer, aldus Bukman. Zijn Franse colle ga, Louis Mermaz, verliet voortijdig de vergadering van EG-ministers die gisteren plaatsvond. De Verenigde Staten en de EG geven elkaar de schuld van het mislukken van het GATT-overleg in Brussel over de vrijmaking van de wereldhandel. Bei de hekelden na afloop van het vijfdaagse overleg het nae aunyem- gebrek aan bereidheid van de ander om concessies te de bevroren doen op het punt van de landbouwsubsidies. Ook de vooruitgang op andere gebieden van de we- (foto ap) reldhandel (zoals de handel in textiel en het diensten verkeer) wordt voorlopig in de ijskast gestopt. De di recteur-generaal van de GATT, de Zwitser Dunkel, gaat nu eerst proberen de scherven te lijmen. De Amerikanen zullen geen economische vergel dingsmaatregelen nemen tegen de EG, zei Hills, om dat zij willen dooronderhandelen. Desnoods zal Bush het Congres vragen om het mandaat van de regering, dat op 1 maart afloopt, te verlengen. "We moeten door gaan. Er ligt nu een blauwdruk voor een internationale regeling". Derde Wereld "Deze hele conferentie is gekidnapt door het land- bouwconflict." Zo verwoordde de Indiase minister van handel Subramanian Swamy gisteren de hevige teleurstelling van de ontwikkelingslanden over het mislukken van de Gatt-besprekingen. En wat de arme landen nog het meest steekt: in het hele gevecht zijn zij op geen enkel moment echt aan bod gekomen. Wat begon als een serie handelsbesprekingen tus sen 107 landen in de wereld, liep in de loop van deze week uit tot een verbitterd duel tussen de twee econo mische supermachten in de wereld. De mislukking was een feit toen geen van de twee erin slaagde de an der definitief op de knieerite krijgen. Volgens boze vertegenwoordigers van ontwikke lingslanden zijn de verhoudingen de afgelopen week volledig zoek geraakt. Van de bevolking van de Ver enigde Staten is twee procent boer, voor Europa ligt dit percentage op vijf procent. Nietige minderheden vergeleken met de enorme aantallen boeren in de Der de Wereld, wier belangen eveneens op het spel ston den. Toch hebben deze invloedrijke minderheden uit het rijke Westen de hele Gatt-besprekingen naar hun hand gezet. Hulp VS aan Chili De Verenigde Staten gaan de ko mende vijf jaar meer dan dertien miljard dollar (ongeveer 22 miljard gulden) investeren in de Chileense economie. De Amerikaanse presi dent George Bush zei dit vrijdag bij de afsluiting van zijn bezoek aan het Zuidamerikaanse land. De financië le injectie is gelijk aan driekwart van de Chileeense buitenlandse schuld. Energie en milieu Het Energiebedrijf voor Groningen en Drenthe steekt de komende tien jaar 325 miljoen gulden in het milieu. Via ingrijpende maatrege len wil het EGD voor het jaar 2000 de uitstoot van kooldioxide met 350 kiloton verminderen, terwijl de emissie van stikstofoxiden en zwa veldioxide met 11 miljoen zuur- equivalenten moet zijn terugge bracht. Een en ander blijkt uit het Milieu Actie Plan, dat het EGD gis teren in Groningen heeft gepresen teerd. Braakleggen De pogingen van de Europese Ge meenschap om akkerbouwers te stimuleren hun land braak te leg gen, hebben weinig effect. Dat blijkt uit antwoorden van land bouwminister Bukman op vragen uit de Tweede Kamer. Op dit mo ment ligt er 800.000 hectare bouw land braak, hetgeen overeenkomt met 1,7 procent van het totale EG- bouwlandareaal en 2,4 procent van het graanareaal. BRUSSEL De Brusselse horeca heeft goede zaken gedaan door de aanwezigheid-van drieduizend mi nisters, diplomaten, ambtenaren en journalisten. Maar voor het overige lijkt niemand de afgelopen week beter te zijn geworden van de vijfdaagse onderhandelingen over het vrijmaken van de wereldhandel. Hoewel, onderhandelingen? Die zijn ér nu juist niet geweest. Of zoals EG-commissaris Frans Andriessen zei: "Onderhandelen is een kwestie van geven en nemen, en daarvan was hier geen sprake". Hij richtte zijn kritiek op de Amerikanen, maar had net zo goed de hand in eigen boezem kunnen steken. De 'onderhandelaars' hebben er de afgelopen dagen in het Brusselse Heizelcomplex een bizarre verto ning van gemaakt. Het had er veel van weg dat de meeste partijen voordat deze GATT-ronde begon al ADVERTENTIE weinig vertrouwen in de goede af loop hadden. Vanaf maandag al werd openlijk rekening gehouden met een mislukking. Vijf dagen lang zijn vooral de Ver enigde Staten en de Europese Ge meenschap bezig geweest elkaar op voorhand de schuld voor die mis lukking in de schoenen te schuiven. Het zwarte-pietenspel nam soms genante vormen aan, waarbij de ei gen handen natuurlijk steeds in on schuld gewassen werden. Boos Tot donderdagavond is alleen over procedures onderhandeld. Toen pas begon de eerste echte onder handelingsronde over de land bouw, en die werd al na twee uur af gebroken nadat de Amerikanen boos de zaal hadden verlaten omdat de EG niet voor hun eisen door de knieën wilde gaan. De onderhandelingen zijn niet af gebroken, maar opgeschort. Begin volgend jaar wordt in Genève ver der gepraat. GATT-secretaris-gene- raai Arthur Dunkel mag nu probe ren de scherven weer aan elkaar te lijmen. Het lijkt onbegonnen werk voor de koele, kettingrokende Zwit ser. De EG en de Verenigde Staten hebben zo op het oog onverzoenba re standpunten ingenomen over de vermindering van de landbouwsub sidies, het struikelblok in de GATT. Beide partijen zeggen bereid te zijn tot onderhandelen, maar blijven te gelijk keihard aan hun eigen gelijk vasthouden. De Amerikanen verwijten de EG niet bereid te zijn om de als concur rentieverstorend ervaren export subsidies met minstens 30 procent te verminderen. En zij staan daarin niet alleen. De Cairns-groep van grote landbouwexporterende lan den en veel landen uit de Derde We reld delen die kritiek. De EG vond dan ook in het overleg in Brussel vrijwel de hele wereld tegenover zich. Alleen de Japanners en een handjevol Europese niet-EG-lan- den steunden de twaalf. De Ge meenschap bleek wel bereid haar voorstellen wat aan te passen, maar nu juist niet op het punt van de ex portsubsidies. De EG wilde met die concessies de gesprekken aan de gang houden. Ze had bovendien haar zin gekre gen omdat niet was ingegaan op de eis van de Amerikanen om eerst over de landbouw te onderhande len en pas daarna over de textiel handel, het dienstenverkeer en en kele andere GATT-thema's. Niet slim Omdat de Amerikanen dwarsliggen bij het openen van hun grenzen voor buitenlandse diensten (ban ken, verzekeringen, transport), wil de de EG niet tot concessies ge dwongen worden op landbouwge bied, terwijl de Amerikanen hun halsstarrige houding in de diensten sector zouden kunnen handhaven. Toen eenmaal besloten was parellel te gaan onderhandelen en de EG kleine toegevingen had gedaan, groeide de hoop op succes. Maar die werd abrupt de bodem ingeslagen door het voorstel van de Zweedse voorzitter van de landbouwwerk- groep van de GATT, minister Matts Hellstroem. Die handelde niet slim door don derdag met een voorstel te komen dat geheel geen rekening hield met de EG. Integendeel, alleen van de EG concessies vroeg. Het moest dan ook wel door de twaalf van tafel worden geveegd, waarna de ande ren besloten uit boosheid over zo veel onwil op te stappen. Andriessen en landbouwcommis saris MacSharry hadden geen onge lijk toen zij de Amerikanen en de Cairnslanden verweten teveel van de EG te vragen. Door in feite van de EG een onvoorwaardelijke over gave te eisen, verspeelden zij de kans op een compromis dat voor ie dereen aanvaardbaar was. "Alleen als de VS hun verwachtingen lager stellen, is succes nog mogelijk", zei MacSharry. Maar volgens Carla Hills, de Amerikaanse delegatie leidster en nieuwe 'IJzeren Dame', en landbouwminister Yeutter is daar geen kans op. Wie de meerder heid achter zich weet, hoeft niet als eerste te buigen, denken zij. Schijn Bovendien spelen zij in op de ver deeldheid die in het Europese kamp heerst. Andriessen en MacSharry dealen na afloop alsof er sprake was van volstrekte eensgezindheid in de EG-ministerraad. Maar dat gold al leen het standpunt dat het compro misvoorstel van de Zweed niet door de beugel kon. Alle twaalf riepen in koor dat zij best wilden door onder handelen. Aan hen zou het niet lig gen. Maar dan wel binnen het man daat dat de ministers de Europese Commissie vorige maand hebben gegeven. Het mandaat dus, dat maar weinig rekening hield met de wensen van de rest van de wereld. Maar toen Andriessen vrijdag vroeg om uitbreiding van zijn man daat, om tenminste op basis van het Zweedse stuk te kunnen doorpra ten, gaven de meeste ministers niet thuis. Alleen Nederland en Groot- Brittannië wilden Andriessen die ruimte wel geven. De eensgezind heid was dus maar schijn. Vooral de Fransen bleven en blij ven weigeren concrete afspraken te maken over de afbraak van de ex portsubsidies. "We zullen niet van mening veranderen", was de bood schap van landbouwminister Mermaz, die op zijn beurt de Ameri kanen de schuld gaf van het misluk ken van het overleg. Het was na tuurlijk absurd te verwachten dat de EG-landen nog geen maand na dat zij uiterst moeizaam tot een ak koord over hun eigen voorstel wa ren gekomen, daar nu al weer van zouden afwijken. Alleen al daarom is het uitstel van de onderhandelin gen gerechtvaardigd. Noem het een afkoelingsperiode. Verprutsen Want het verwachten dat i landen, die al vie succes praten ov reldhandel het LEIDEN/IJMUIDEN (ANP) - Het Leidse offshoreconcern Heerema heeft gisteren zijn aandeel in de Wijsmuller Groep aanzienlijk ver groot, zo heeft Wijsmuller meege deeld. Volgens een gisteren onder tekende overeenkomst heeft Heere ma haar belang in de zwaar-trans- portvloot vergroot van 75 naar 100 procent en is zij daarmee volledig eigenaar geworden van alle Super Servant- en Mighty Servant-sche- pen. Wijsmuller blijft wel betrokken bij het bemannen van deze schepen. Heerema heeft haar belang in de Wijsmuller Groep uitgebreid van 40 naar 50 procent. Volgens Wijsmul- ler-woordvoerder E. van Oosten krijgt Wijsmuller door de transactie voldoende financiële armslag om omvangrijke investeringen te be kostigen. Het zou onder meer gaan om vernieuwing van havensleepbo ten in Amsterdam en handhaving van het bergingspotentieel. Die werd mogelijk nadat Wijsmuller een kort geding won, dat de voormalig directeur mr. F. Wijsmuller tegen de familieven nootschap had aangespannen. De in 1987 ontslagen directeur wilde met het geding voorkomen dat Hee rema het destijds in ernstige finan ciële problemen verkerende bedrijf zou "uitkleden". Kondor Wessels haalt winst van 24 miljoen LEIDEN (ANP) De pro-forma sa mengevoegde winst van de bouw maatschappij Kondor Wessels Groep uit Leiden over het per 30 ju ni afgesloten boekjaar 1989/90 be droeg 24,04 miljoen gulden. De om zet van de op 11 juli 1990 gefuseerde onderneming bedroeg over dezelf de periode 477 miljoen gulden. In verband met de fusie tussen het voormalige beursfonds IBB-Kon- dor en Wessels zijn geen vergelij kende cijfers over de afgelopen ja ren beschikbaar. Dit heeft Kondor Wessels gisteren medegedeeld. In overleg met de bankier van Be- heersmaatschappij Bouwbedrijf Wessels Rijssen is besloten voorlo pig van de herplaatsing van het van de beheersmaatschappij overgeno men aandelenpakket af te zien. De plaatsing moet volgend jaar uitge voerd zijn "mits niet strijdig met een stabiele koersvorming". RENTE De Amerikaanse bank Southwest Bank of St. Louis ver laagt haar 'prime rate', de rente voor de meest kredietwaardige bedrij ven. met ingang van maandag van tien procent tot 9,75 procent. Wolters Kluwer neemt per 1 janu ari de wetenschappelijke titels over van de voormalige Oostduitse uit geverij Volk und Wissen. Het be treft vijf tijdschriften en vijftig boektitels op het terrein van de soci ale wetenschappen. Bij Volk und Wissen werken 24 mensen. Het be drijf gaat deel uitmaken van de Duitse Wolters Kluwer-dochter Hermann Luchterhand Verlag. ADVERTENTIE ambitieus om te ser dan honderd jaar zonder veel een vrijere we- vijf dagen wel zouden kunnen worden. De doelstelling van deze GATT-confe- rentie geeft blijk van een enorme zelfoverschatting. En intussen moeten de ontwikke lingslanden hulpeloos toezien hoe de 'grote jongens' de kans op een nieuwe wereldhandelorde verprut sen. Zij speelden geen rol in de on derhandelingen, ook al roepen de VS en de EG dat vrije wereldhandel zo belangrijk is voor de economi sche groei van de derde wereld. Of de EG over een maand wel be reid is toegevingen te doen, moet overigens nog worden afgewacht. Een eerste indicatie komt wellicht eind volgende week op de EG-top- conferentie in Rome. Ook Neder land wil dat de regeringsleiders daar een signaal geven dat zij bereid zijn tot concessies. De Amerikanen riepen ook op tot bemoeienissen 'op het hoogste poli tieke niveau'. Maar ook de topont moeting tussen bondskanselier Ko hl en president Mitterrand leverde deze week niets op. Het is nauwe lijks te verwachten dat de rege ringschefs straks eensgezinder zul len zijn dan hun ministers. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Oeceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiticaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. mm ac^_ mi rtvcu

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5