Saddam is een warmvoelend mens9 kind Dood soms barmhartig voor mishandeld PAGINA 2 ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 REPORTAGE MMHHBHBBfflMHHl De joden van Irak dragen Saddam Hussein een warm hart toe Tawfic Sofer, beheerder van een van de twee overgebleven synagogen in Irak. In 1932, toen Irak onafhankelijk werd van Engeland, telde 1 rak nog 65 synagogen. (foto ap> Van onze correspondent Ad Bloemendaal OR YEHUDA Als het aan zijn moeder Subha had gelegen, was Saddam Husayn nooit geboren, meent Raya, een 57-jarige joodse vrouw uit Irak, die nu in Israël woont. "Een eerdere bevalling was uiterst moeizaam verlopen en het kind leefde niet lang. Daarom wilde ze niet weer een lijdensweg. Maar ze berustte en besloot het kind Sadma te noemen als het een meisje was. Dat betekent tragedie. Als het een jongen zou zijn, zou hij Saddam he ten, wat zoveel wil zeggen als de ro buuste". Raya, die haar achternaam niet gepubliceerd wil zien, komt net als Saddam uit Takrit, het stadje ten noorden van Bagdad dat Irak zijn leiderskliek heeft opgeleverd. Als zuigeling hoorde Saddam Hussein al-Takriti boven zijn bedje het ge tingel van een klokkenspel, dat was gemaakt door Raya's grootvader, die zilversmid was. Er woonden twee joodse families in het uit le men hutten opgebouwde stadje en hun verhouding met de soenni- moslims was uitstekend. Tijdens de rellen en pogroms van 1941, waarbij honderden joden werden ver moord, bewaakten ooms en neven van de toen vierjarige Saddam de huizen van de joden en niemand werd een haar gekrenkt. In Israël wonen 275.000 Iraakse joden en hun nakomelingen. Zo'n 40.000 bevinden zich elders in de wereld. In Baghdad is een joodse gemeenschap overgebleven van welgeteld 130 zielen. De joden die het land zijn ontvlucht, hebben dat veelal onder moeilijke omstandig heden moeten doen. Dat gebeurde niet zelden met de hulp van Morde- chai Ben-Porat, een Iraakse jood die later Israëls minister van immigra tie zou worden. Actievoerder Nu hij niet langer deel uitmaakt van het kabinet, is Ben-Porat weer meer dan ooit wat hij altijd is geweest: ac tievoerder namens de Iraakse jood se gemeenschap. Zijn nieuwste pro ject behelst een poging geld los te krijgen van bevroren Iraakse fond sen in de Verenigde Staten, ten be hoeve van joodse vluchtelingen die al hun bezittingen in Irak hebben moeten achterlaten. Maar het ver hindert hem niet te verklaren dat de joodse gemeenschap daar het rela tief gezien nog nooit zo goed heeft gehad als onder Saddam Hussein. Hij heeft nog altijd contact met "be trouwbare bronnen" onder de jo den in Baghdad, en die hebben hem overtuigend aangetoond dat Sad dam de joodse gemeenschap be schermt. Volgens Ben-Porat heeft Saddam persoonlijk ambtenaren opdracht gegeven bureaucratische barrières te slechten als joden willen emigre ren. "Na het einde van de oorlog met Iran verklaarde Saddam dat ie dereen, ongeacht zijn godsdienst, het land zou kunnen verlaten als hij dat wenste. Van de 150 joden die op dat moment in Irak woonden, heb ben er tachtig een paspoort aange vraagd. Tot aan de inval in Kuwayt hebben er twintig met een uitreisvi sum Irak verlaten. Daarna gingen de grenzen dicht". Maar de joden die achter bleven, kunnen normaal zaken doen, genie ten volledige bewegingsvrijheid en bezitten auto's. "De situatie is rela tief gunstig, vergeleken met de pe riode voor Saddam, toen er joden werden opgehangen en gevangen gezet", aldus Ben-Porat. "Op de sabbat komen zo'n dertig tot veertig mannen in de synagoge, die is ge bouwd door de Iraakse overheid. In het noorden van het land bevindt zich een aantal graven van joodse profeten en die zijn op kosten van de Iraakse regering gerestaureerd. Tijdens de oorlog met Iran dienden er tien joden in het Iraakse leger. Ze zijn allemaal gezond en wel terugge keerd. De relaties tussen de joodse gemeenschap en de overheid zijn uitstekend, maar misschien is dat vooral te danken aan het feit dat er nog maar 130 joden in Irak wonen". Het Westen staat in de Golfcrisis aan de kant van Saudi-Arabië en an dere Golfstaten, waar geen joden mogen wonen en zelfs joodse toeris ten niet worden toegelaten. Sad dam Hussein al-Takriti is geen vriend van het zionisme. Maar uit niets blijkt dat hij wrok koestert te gen de joden in zijn land, ook al om schrijven George Bush en Jitschak Shamir hem nog zo graag als een soort tweede Hitier. Victoria, een Iraakse jodin, heeft EEKHOORNS Mijn dochter Maria had op school iets leuks voor de vogels gemaakt, die ook in Amerika in het koude jaargetijde al onze sympathie nodig hebben. De juffrouw had haar een grote denne-appel gegeven. Maria had die vol pindakaas gesmeerd, en in de kleverige massa zaadjes gedrukt. Voila, McVogelvoer, instant eten voor onze gevederde vriendjes. We hingen hem thuis meteen op, aan een draadje dat we aan een laag overhangend dak vastmaakten. Vol prettige gevoelens over onszelf en de arme vogeltjes keken we daarna achter het raam of ze al wilden bijten. Dat duurde maar even, en toen zagen Maria en ik tot onze stomme verbazing hoe de denne-appel langzaam aan z'n touwtje naar boven werd getrokken. We wisten het gelijk: eekhoorntjes. Schreeuwend renden we naar buiten waar een dikke eekhoorn op het dak van schrik het touwtje uit z'n poten liet vallen, en maakte dat hij wegkwam. Ik was het weer even vergeten, want het was al weer een winter geleden: vogelvoer haalt hier zelden de hongerige vogelbekjes want eekhoorns zijn ze altijd voor. Zorgvuldig en wetenschappelijk verantwoord veldonderzoek heeft in haar contacten met de Iraakse lei der, een andere indruk gekregen. Ze omschrijft hem als "zeker niet gek", "een gentleman" en "een warmvoelend mens". "Maar mis schien is hij veranderd", voegt ze er na enig nadenken voorzichtigheids halve aan toe. In ieder geval is Victoria ervan overtuigd dat het aan Saddam te danken is dat haar man, Meir, en diens broer Sasson nog in leven zijn. De twee werden in januari 1968 gearresteerd, op verdenking van spionage voor Israël en de Verenig de Staten. Een half jaar later kwam de Ba'ath-partij onder leiding van Achmed Hassan al-Bakr voor de tweede keer aan de macht en Victo ria besloot een kans te wagen haar man en haar zwager vrij te krijgen. Ze toog naar het paleis waar de Revolutionaire Commando Raad zitting hield, om een brief af te ge ven voor Al-Bakr, die ze vaag kende van een eerdere ontmoeting. Maar de ambtenaar die haar te woord stond vertelde haar dat ze het beter kon proberen bij iemand wiens naam hij haar zou geven. "Ik kreeg een notitie met de naam van Sad dam Hussein al-Takriti en diens adres. Saddam was toen de tweede man in de revolutie. Ik vertelde de ambtenaar dat we joden waren en vroeg of het wel veilig was om naar Saddam te gaan. Hij antwoordde: ga gerust. Saddam heeft niets tegen joden". Smeken Victoria: "De volgende dag ging ik er heen, samen met mijn schoon zuster. Het was een gewoon huis, met een tuintje ervoor. Toen we bij het opgegeven adres aankwamen, zag ik een man in ghalabiya (een voudig Arabisch gewaad) die juist de deur sloot. Ik vroeg hem waar Saddam woonde en hij antwoord de: 'Ik ben Saddam'. Ik pakte met mijn handen zijn schouders, zoals dat gebruikelijk is, boog mijn hoofd en begon te smeken om het leven van mijn man en zijn broer. Nie mand kan iets voor me doen, zei ik, behalve God en u. Hij nam mijn brief aan en stopte die in zijn zak. Hij zei, zoals de gewoonte is in Ara bische landen: mijn huis is uw huis en u kunt komen wanneer u wilt". "Ik ben daarna nog een paar keer naar zijn huis teruggegaan, maar hij was bij die gelegenheden niet thuis zodat ik met zijn vrouw en zijn zus ter sprak", aldus Victoria. "Zijn zus ter vertelde me: huil maar niet, als Saddam zich met je zaak bemoeit, ben je in goede handen. De laatste keer dat ik kwam, stonden er tanks om het huis en mocht ik niet naar binnen. Maar Saddam kwam juist naar buiten en we konden elkaar spreken. Hij zei: uw man en zijn broer zijn minder onschuldig dan u mij vertelde. Maar ik nam hem dat niet kwalijk want hij had kennelijk de documentatie doorgenomen en gezien dat er getuigenverklaringen tegen hen waren, ook al waren die vals. Saddam zei: we gaan de zaak opnieuw onderzoeken, maar als ze echt spionnen zijn dan hangen ze, want dat doen we met spionnen. Ik wenste hem een lang leven". Meir en Sasson werden gemar teld en uiteindelijk na een proces achter gesloten deuren tot drie jaar werkkamp veroordeeld en ver beurdverklaring van al hun eigen dommen, een naar omstandigheden lichte straf. Victoria moest een ad vocaat huren, die haar naar eigen zeggen "de prijs van twee villa's" kostte. In 1971 kwamen haar man en zwager vrij en twee jaar later emigreerden ze naar Israël. Tot de dag van vandaag is ze ervan over tuigd dat Meir en Sasson hun leven te danken hebben aan de man die nu 'de beul van Baghdad' wordt ge noemd. "De joden in Irak die Saddam Hussein prijzen, zijn geen leuge naars en geen overlopers", meent oud-minister Ben-Porat. "Maar hun tevredenheid is relatief. Saddam heeft vele moorden gepleegd en al leen al in 1969 zijn er dertien joden in het openbaar opgehangen, al is het niet duidelijk in hoeverre Sad dam daar de hand in' had. In ieder geval onderhoudt hij goede relaties met de joodse gemeenschap. Mis schien omdat hij zich die twee jood se families uit Takrit herinnert". haal van een kind over mishande ling of verwaarlozing waar is of niet. Waar het om gaat is dat een kind in woorden en gedrag aangeeft dat de relatie met de ouders is verstoord, dat die relatie haar onbevangenheid heeft verloren. Of het nu gebeurd is of niet, er ligt een probleem en daar moet een oplossing voor gevonden worden. Ouders krijgen van mij de levenslange verantwoordelijkheid voor de zorg van hun kind". Ondanks hun soms afschuwelijke vergrijpen, toont Koers zich opmer kelijk mild over mishandelende ou ders. "In honderd procent van de gevallen zijn ouders zelf mishan deld of hebben ze een tehuis-jeugd achter de rug." Hij beschrijft het geval van een vrouw die tussen haar vijfde en vijf tiende jaar seksueel mishandeld was. Haar leven was verwoest. Ze dacht dat een eigen kind de uitweg was voor haar opgekropte woede en spanningen. Toen de baby weiger de te eten en te slapen en dagenlang lag te krijsen, barstte ze los en rea geerde met de enige methode die zij kende en begon haar kind te mis handelen. Herhaling In de afgelopen jaren is Koers voor al .veel pessimistischer geworden over de kansen op herstel bij pubers die jarenlang mishandeld zijn. De vicieuze cirkel kan alleen worden doorbroken als mishandeling op een jonge leeftijd wordt ontdekt en het kind niet al te lang heeft gele den. Anders zijn deze kinderen niet meer op te vangen, en is de kans op herhaling groot. Koers streeft er naar gezinnen waarin mishandeld wordt intact te laten en de hele familie onder be handeling te stellen. Alleen in acute noodsituaties worden kinderen - vaak tijdelijk- uit het gezin gehaald. Koers: "Kinderen zijn uiteindelijk minder gelukkig in een kinderte huis. Dan worden het kinderen "zonder bodem". Je moet toch er gens geworteld zijn." (De namen van slechtoffers in dit verhaal zijn veranderd) ftmTMkA Au9oweTew5 HL CHAGRIN PÊS 9om^ 1S% me een paar dingen over eekhoorns geleerd: Amerika zit er vol mee, ze besteden 98 procent van hun energie aan voedsel (de overige 2 procent gaat op aan baby's maken), en ze zijn slimmer dan mensen. De strijd tussen mens en eekhoorn is dan ook ongelijk, maar niettemin proberen elk jaar weer miljoenen Amerikanen vogelvoer zo buiten neer te zetten dat eekhoorns er niet bij kunnen. Ik doe dat ook, maar ik geef ruiterlijk toe dat ik altijd weer verlies. Ik heb luxe vogelhuisjes gekocht waarop stond dat ze 'squirrel-proof waren, eekhoorn- vrij dus. Het ging om mooie constructies die ingewikkeld moesten worden opgehangen, met een glad soort paraplus om het huisje zodat eekhoorns ervan zouden afglijden, dat soort dingen. Eekhoorns moeten om die malligheid hartelijk lachen. Ze kijken naar een nieuw vogelhuisje zoals een jongetje van vier naar zogenaamd onbreekbaar speelgoed. En het kost ze doorgaans maar een paar nanoseconden, en dan zitten ze zich al weer met hun grijpgrage klauwtjes aan de zaadjes tegoed te doen. Als een soort kleine Rambo's slagen ze altijd weer in hun missie. Het arsenaal trucs dat ze daarbij gebruiken is adembenemend. Ze kunnen rechtstandig omhoog springen, van grote hoogte naar beneden springen en horizontaal springen. Ze kunnen over iele draadjes lopen, door hindernissen heenbijten, en ik heb er een zich 'n paar keer op een hangend vogelhuisje zien vallen tot het draadje waaraan het hing brak, en hij op het gras zijn buikje kon gaan volvreten. Geen wonder dat sommige vogelliefhebbers gek van ze worden. Er zijn vredelievende mensen die hun vogelhuisjes met prikkeldraad en zelfs elektriciteit tegen de gepluimstaarte landhaaien beschermen. Het is echt waar, net zoals het volgende echt waar is. Wetenschappers van het Schlitz Aubudon vogelcentrum in Milwaukee hielden onlangs een onderzoek naar het soort voer dat vogels lekker vinden. Twaalf vogelhuisjes met verschillende soorten voer werden buiten neergezet. Ze werden direct door een bataljon eekhoorns ontdekt. Eekhoorns, zo ontdekten de wetenschappers, houden het meest van zwart zonnebloemzaad. (P.S.: de denne-appel van Maria heb ik nog dezelfde dag op een nog slimmere plek opgehangen, aan een heel dun, met Teflon bespoten ijzerdraadje. De volgende ochtend waren draadje en denne-appel verdwenen). Van IPS-correspondent Tjitske Lingsma AMSTERDAM - In september durfde Anneke Smit eindelijk te vertellen dat ze twee jaar geleden door haar oom seksueel was misbruikt; hij ontkent alles. Samen met haar moeder en zusje komt Anneke, een meisje van 12 jaar, de spreekkamer van kinderarts Arend Koers binnen. Ze zit stilletjes op een stoel en zegt niets. Anneke heeft net een uitstrijkje laten maken om te kijken of de gonorroe-besmetting over is. Haar moeder vertelt dat haar familie in alle staten is en oom in bescherming neemt. "Het vreet aan je," zegt mevrouw Smit over het verdriet en de ruzies in de familie. Terwijl ze op haar dochter wijst zegt ze: "Zij is niet zo'n prater. Ik uit me door boos te worden". Arend Koers, ruim 25 jaar kinder arts, werd in 1972 een van de vier eerste vertrouwensartsen in Neder land, die zich speciaal bezighouden met meldingen van kindermishan deling. Op zijn spreekuur in het Amsterdamse Burgerziekerihuis komen niet alleen kinderen die mis handeld en seksueel misbruikt zijn, maar ook kinderen met gewone al ledaagse aandoeningen als een luchtwegeninfectie. Daarnaast heeft hij een speciaal spreekuur als vertrouwensarts. Onlangs werd de elf-jarige Pieter het ziekenhuis binnengebracht na dat hij met een brommer op een muur was gereden. Koers: "Ik vroeg hem of hij niet wist dat brom mers gevaarlijk zijn. Hij antwoord de dat het hem speet dat zijn zelf moordpoging mislukt was. Pieter vertelde dat hij jarenlang lichame lijk zwaar mishandeld en seksueel misbruikt was". Hij vervolgt: "Soms denk ik dan dat voor sommige kinderen de dood barmhartiger is dan het leven. Want hun leven is een bestaan vol angst, onzekerheid en schuldgevoel. Wan hopig vragen deze kinderen of ze ooit over hun trauma's heen zullen komen. Hun lijden is vergelijkbaar met dat van mensen die een concen tratiekamp-syndroom hebben. Stil zit ik dan naast hen terwijl ze wor stelen met het leven. Het enige dat ik voor deze kinderen kan doen is ze bemoedigen, ondersteunen, hun schuldgevoelens en het negatieve zelfbeeld helpen relativeren". Strijkijzer De meest gruwelijke gevallen ko men in werkelijkheid voor, aldus Koers. Hij somt op: baby's die in ko kend heet water worden gestopt of met hun billen op de hete kachel worden gezet. Een strijkijzer op het ruggetje van een peuter. Kinderen die met riemen, stokken en staven worden geslagen. Sigarettenpeu ken die op kinderen worden uitge drukt. Ouders die met hete voor werpen de vagina van hun dochter tje bewerken. "Deze vormen van ernstige mis handeling laten littekens achter, waardoor de mishandeling zicht baar en bekend kan worden. Maar kwellingen zoals het prikken met kleine naaldjes, kinderen buiten in de winterkou op het balkon zetten of expres verkeerde medicijnen ge ven, laten geen herkenbare sporen na. Daardoor kunnen ouders het verhaal van kinderen over deze sa distische handelingen ontkennen". "Als je van top tot teen in elkaar geslagen wordt is dat vreselijk. Niet alleen vanwege de pijn, maar ook door de angst dood te gaan of om voor altijd gehandicapt te blijven. Maar het afschuwelijke van subtiele geestelijke kwelling is dat kinderen door paradoxale opmerkingen nooit weten waar ze aan toe zijn." Over de omvang van kindermis handeling in Nederland is weinig bekend. Vast staat dat het aantal kinderen dat elk jaar overlijdt als gevolg van kindermishandeling ze ker boven de 120 ligt. Van de mis handelde kinderen sterft volgens Koers tussen de twee en vijf procent aan hun verwondingen of door zelf moord. Stijging Cijfers van de bureaus van vertrou wensartsen geven een explosieve stijging aan van het aantal gemelde gevallen van kindermishandeling. In 1972 waren er ongeveer vierhon derd meldingen. In 1985 bedroeg het aantal meldingen bijna vierdui zend. Deze week werd bekend dat in de eerste negen maanden van 1990 achtduizend meldingen van kindermishandeling zijn binnenge komen bij de vertrouwensartsen; een stijging met tien procent verge leken met diezelfde periode vorig jaar. Kindermishandeling heeft pas sinds 1961 brede bekendheid gekre gen, toen de Amerikaanse kinder arts Henry Kempe het 'battered- child-syndrome' introduceerde, het in elkaar geslagen kind. Na verloop van tijd werd lichamelijke verwaar lozing als structureel verschijnsel erkend. Daarna volgde het inzicht dat ook geestelijke mishandeling en verwaarlozing hun tol eisen, seksu ele mishandeling is pas sinds een paar jaar bespreekbaar. "Nu zien we in dat het geweld tegen kinderen, voortkomt uit emotionele mishan- deren, meisjes zowel als jongens, deling en verwaarlozing", zegt seksueel misbruikt is. Koers. Over het algemeen komt lichamelij- Uit het jaaroverzicht 1989 van de ke mishandeling meer voor in de so- Landelijke Stichting Buro's Ver- ciaal-economisch lagere milieus, trouwensartsen blijkt dat het aantal "Sadisme, het krenken van kinde meldingen van seksueel misbruik ren, geestelijke mishandeling en van kinderen in de periode 1985- emotionele verwaarlozing komen 1988 met 100 procent is toegenomen meer voor in de hogere milieus, tot 29 procent van alle meldingen Maar er bestaat geen sociale laag die van kindermishandeling. In 88 pro- beschermt tegen kindermishande- cent van de gevallen zijn de plegers ling," stelt de kinderarts vast. van seksuele mishandeling man- Hoewel mannen vaker kinderen nen. lichamelijk mishandelen dan vrou wen, zijn er ook flink wat vrouwen "De onderzoeken geven wisselen- die hun kinderen mishandelen. Bij de getallen over het voorkomen van emotionele en lichamelijke ver- seksueel misbruik. We weten eigen- waarlozing zijn de vrouwelijke ple- lijk niet op welke schaal het voor- gers in de meerderheid, ongeveer 60 komt, wel dat het omvangrijk is en procent. Maar het jaarverslag merkt dat het in alle lagen van de bevol- daarover op dat het "weinig eman- king voorkomt", zegt Koers. Zelf cipatoir" is moeders daar alleen ver denkt hij dat een op de vijftien kin- pitwoordelijk voor te stellen. Als bovendien rekening wordt gehou den met het feit dat mannen vaak buitenshuis werken, zijn mannen eigenlijk zwaar vertegenwoordigd. Jeroen is een drie-jarige peuter die naar Koers is doorverwezen om dat hij nog steeds niet praat. Het kind is overbeweeglijk, onrustig, pakt een houten trein om deze ver volgens meteen weer te laten vallen. Daarna klimt hij bij zijn vader op schoot, waar hij het niet langer dan een paar seconden uithoudt. Hoe wel het buiten guur weer is, heeft Jeroen geen sokken aan. Koers be sluit het kind voor observatie naar een medisch kleuterdagverblijf te sturen. "Verwaarlozing," consta teert Koers. "Als zo'n kind niet wordt opgevangen, maakt 'ie grote kans in het crimineel circuit ter- recht te komen". Het gedrag van het kind is bepalend bij het vaststellen van mishande ling of verwaarlozing, zegt Koers. Daarnaast let hij op uiterlijke teke nen, het verhaal van het kind en de gezinssituatie. Hij is tegenstander van methodes als de poppenmetho- de omdat deze naar zijn mening een schijnzekerheid opleveren. "De poppenmethode is een uiting van de Amerikaanse zucht tot juridisch steekhoudende bewijzen", vindt hii. Als kinderarts richt Koers zich niet op de juridische bewijsbaar heid van kindermishandeling. Wan neer de rechter bepaalt dat niet be wezen kan worden dat er kinder mishandeling heeft plaatsgevon den, hoeft dat niet te betekenen dat er niets aan de hand is, aldus Koers. "Het maakt mij niet uit of een ver

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2