Jongerenwerk blijft zorgenkind Oplossing in zicht voor beladen bediijfsverplaatsing Voorschoten Omwonenden: Strenge eisen voor lasschool iïNOjf: dankzij Voorschotense ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 13 Garage Baak wil dit pand aan de westkant van de Voorschotense Veurseweg verruilen voor een pand aan de overkant van de doorgaande route. doto wim Dijkman) VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten hoopt nog dit jaar een overeenkomst te sluiten met garage Baak. Het bedrijf wil naar de over kant van de Veurseweg verhuizen, waar het naast bedrijfsterrein Rou- coop een stuk bollenland met huis heeft gekocht. Het overleg over een bedrijfsves tiging achter de woning werd echter gefrustreerd toen Baak, boos over de langzame voortgang van de be sprekingen en een nijpend gebrek aan parkeerplaatsen, met betonnen platen een parkeerplaats maakte in het aangekochte bollenveldje. Voorschoten eiste van de Raad van State dat platen en auto's worden verwijderd, maar kreeg te horen dat er eerst overleg moet komen. Het overleg kwam er en Voor schoten is nu bereid een overeen komst met gesloten beurzen te slui ten. Het bedrijf mag. zonder dat het hoeft te betalen voor een wijziging van het bestemmingsplan, een nieuw bedrijfsgebouw bouwen ach ter nummer 81. De gemeente be dingt dat er aan de westkant van de Veurseweg. op de plek van het 'oude' woonhuis en het achterlig gende bedrijf, een 'milieuvriende lijk1 bedrijf komt. Sloop Öf er komt hier een bedrijf waar voor geen hinderwetvergunning nodig is óf er komt woningbouw dat DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Omwonenden van de lasschool aan de Keerweer In Zoeterwoude heb ben grote bezwaren tegen de hin derwetvergunning van de school. Ze willen dat B en W de voorschrif ten in de vergunning aanscherpen om hun woonomgeving te bescher men. Om die reden diende bij de Raad van State gisteren een spoedzaak. Volgens de bewoners maakt de af zuiginstallatie veel te veel lawaai en treedt de vergunning te weinig op tegen de uitstoot van stof. De cala miteitenregeling is volgens een woordvoerder van de omwonenden niet zorgvuldig opgesteld. "Er moet een tekening komen van de plaats waar de gasflessen staan. Bij een ramp weet de brandweer dan waar ze moet zijn. Die flessen zijn heel ge vaarlijk. Het zijn gewoon bom men". Volgens gemeentewoordvoerder O. Groenewen deugt de vergunning wèl. "Wij vonden het niet nodig een plaats voor de gasflessen voor te schrijven. Daarvoor is het bedrijf te klein", zei ze. "Wat de uitstoot van stof betreft, zijn we uitgegaan van maximum waarden. Wanneer we die in de vergunning zetten, over treedt het bedrijf niet zo vaak de voorschriften". Waarnemend voorzitter M. Ley- ten van de afdeling geschillen van de Raad van State vond het merk waardig dat de gemeente de school toestaat meer gasflassen in de school op te slaan dan het bedrijf gevraagd heeft. Volgens een woord voerder van de school, waar langdu rig werklozen via het Arbeidsbu reau een cursus lassen kunnen vol gen, heeft zijn instituut de extra hoeveelheid gasflessen inmiddels hard nodig door de uitbreiding van de school. De opmerking sterkte omwonen den in hun overtuiging dat de ge meente nauwkeurig' moet bepalen wat de lasschool wel en niet mag. De Raad van State doet binnen kort uitspraak. iets verder van de Veurseweg afligt dan het huidige woonhuis. Het be staande, langs de weg gelegen woonhuis, mag van de gemeente te gen de vlakte. Zodra de overeen komst is getekend, moet Baak de platen verwijderen en auto's weg halen aan de oostkant van de weg. Ander winstpunt voor de gemeente is dat de mensen die rond de huidi ge garage Baak wonen, een gezon dere en minder lawaaiige leefomge ving krijgen. Klimrek Op het verlaten schoolterrein van de voormalige Springschans- school aan de Leiderdorpse Wild- dreef staat een houten klimrek- /kunstwerk. Toen de Spring- schansschool nog een school was, waren de kinderen niet weg te slaan van de dikke bielzen. Nu ligt het langgerekte houtwerk er grote delen van de dag verlaten bij. Vergeten is het echter aller- Ouders hebben de gemeente gevraagd het 20 jaar oude werkje te verplaatsen naar de Prins Wil lem Alexanderschool aan de Leeuwerikstraat. Het zou zo'n lekker speeltuig zijn en herinnert de verhuisde schooljeugd aan de Springschansschool van vóór de fusie. Om de kosten van de ver plaatsing te drukken wilden de ouders het demonteren en monte ren voor hun rekening nemen. Volgens burgemeester en wet houders kost dat 'grapje' alleen al 1.330,84 gulden en komt# daar 2.250 gulden bij voor het herbe- straten van de speelplaats van de Prins Willem Alexanderschool. Ze vinden dat te duur en vrezen bovendien dat het 20 jaar oude klimrek niet beter wordt van de verplaatsing. Het hoofd van de PW A-school, E. Snell, is bedroefd over de af wijzing. Volgens hem had het klimrek 'schitterend kunnen staan' bij zijn school en werd het bij de oude school druk gebruikt vóór, tussen en na de lessen. Over de kostenberekening en de sterk te van de constructie laat hij zich niet uit. "Daar moet u de ouders voor hebben", zegt hij. "Zij zijn over de verplaatsing begonnen en ons team heeft de actie hooguit gesteund". Ouders weigeren echter te rea geren en zo blijft onduidelijk of er nog gevochten gaat worden voor het klimrek annex kunstwerk. PvdK Oordelen De leden van de Voorschotense welstandscommissie willen meer invloed. Ook over openbaar groen, banken, bestrating en straatklokken wil de welstands commissie haar oordeel kunnen geven. Tijdens een raadscommissie maakte voorzitter J. Lochtenberg deze week duidelijk dat 'zijn' wel standcommissie niet alleen wil oordelen over een geveltje maar het totaalbeeld van Voorschoten aan een kritische blik wil onder werpen. Voor het geestesoog doemen mensen op die met een loep elke nieuwe stoeptegel aan een onder zoek onderwerpen. Juiste kleur? Juiste maat? Maar de burger Om te voorkomen dat ook aan de oostkant van de Veurseweg een minder plezierige woonomgeving ontstaat, zal Baak rond de nieuwe bedrijfsvestiging en de bijbehoren de parkeerplaats een 900 vierkante meter grote groenstrook aanleggen. De bedrijfsloods neemt 750 vier kante meter in beslag en de parkeer plaats 1400 vierkante meter. Op de overblijvende 8000 vierkante meter, gelegen langs de Peppellaan, kan woningbouw komen. moet dit vooral niet uitleggen als bemoeizucht, meldde de voorzit ter. Een hele geruststelling. DL Poep Een bord met het opschrift 'Ver boden voor honden' moet ervoor zorgen dat scheidsrechters niet langer hoeven te langlaufen in de hondepoep op het sportveld aan de Leiderdorpse Hoogmadese- weg. Eind oktober diende secre taris M. Bekker van de Leidse groep van scheidsrechtersvereni- ging COVS een officiële klacht in bij de gemeente. De hondepoep moest het veld af. Zijn vereniging hoopte dat de gemeente het toegangshek naar het sportveld zou afsluiten zodat honden er niet meer konden ko men. Volgens de gemeente kan dat niet bij een openbaar terrein. Ze wilde niet verder gaan dan het plaatsen van een verbodsbord en een opknapbeurt van het zwaar beschadigde hek. Het hek is te genwoordig afsluitbaar, maar af gesloten wordt het niet. En daar zit volgens Bekker het probleem. Zijn vereniging wil de ontwikkelingen best afwachten, maar vreest dat het verbodsbord Van onze redacteur Dorith Ligtvoet VOORSCHOTEN - Het open jeugd- en jongerenwerk in de ge meente Voorschoten blijft een zorgenkindje. Binnen een maand moeten burgemeester en wethou ders aangeven hoe het werk moet worden ondersteund en waar de jeugd terecht kan. Tot er een nieuwe accommodatie is blijft het jongerencentrum F-Kwadraat in de noodgebouwtjes aan de Leids- eweg gevestigd. In de toekomst moeten de ver schillende vormen van jongeren werk (open werk. levensbeschou welijk werk en buurthuiswerk) beroepskrachten delen, die sa men 80 uur per week gaan wer ken. In het verleden vroegen vooral CDA-ers en WD-ers zich af of het open jeugd- en jongeren werk wel een plek verdient in een rijke gemeente, waar problemen als werkloosheid en drugs nau welijks spelen. Keer op keer werd geknabbeld aan het jongerenwerk. In 1987 raakte het jongerenwerk een staf- kracht kwijt. Na het afbranden van jongerencentrum De Linde hoeve, in september 1987, werd een deel van de vroegere subsidie van ruim twee ton besteed aan an dere zaken. Nu is nog maar 135.000 gulden voor dit werk ge reserveerd. Initiatieven De gemeente wachtte steeds tot jongeren zelf initiatieven zouden nemen om het jongerenwerk* weer op te zetten. Toen dat niet gebeurde, werd in december 1988 het overkoepelende Jongeren Overleg Voorschoten JOV) bena derd. De instellingen die hierin zijn verenigd, konden echter geen jongeren vinden die de kar wil den trekken. Ze hadden daar wel een verklaring voor: het is moei de honden niet afhoudt van hun dagelijkse produktie op 'zijn' veld: "Hondepoep is een maat schappelijk probleem dat niet verandert zolang de buurt het veld ziet als een prachtige uitlaat- strook". Hoewel scheidsrechters regel matig uitglijden over de honde poep is de vereniging niet van plan naar een ander sportveld op zoek te gaan. Voor een ander sportveld zou contributie moeten worden betaald, terwijl het ge bruik van het besmeurde veld gratis is. Bij het hek hoort een slot, maar dat slot heeft tijdenlang bij de ge- meentewerf aan de Simon Smit- weg gelegen. Alleen in het voor seizoen, wanneer het gras werd ingezaaid, hing het slot aan het hek en bleef de sleutel achter slot en grendel. Even hebben de scheidsrechters voor een eigen slot gezorgd, maar al snel maakte de gemeente daar een eind aan. Een paar weken geleden hing het gemeenteslot er opeens, maanden na het voorseizoen. Scheidsrechters dachten dat een afsluiting nabij was en werden in die overtuiging gesterkt door de schriftelijke mededeling van B en W dat er een 'afsluitbaar' hek lijk voor jongeren om zich te orga niseren (jongeren vragen ook niet om een school) en er was geen ac commodatie meer. In maart 1989 wilden B en W toch een beroepskracht voor 30 uur aanstellen, omdat politie, scholen en andere instellingen 'een latente behoefte aan open jeugd- en jongerenwerk' signa leerden. Het college werd terug gefloten door met name CDA en WD. Deze partijen hadden een jaar eerder ook al hun vraagte kens gezet bij een onderzoek dat de behoefte aan open jeugd- en jongerenwerk zou aantonen. Er kwam een 'onpartijdig' on derzoeksbureau dat vanaf okto ber 1989 heeft onderzocht hoe groot de behoefte aan het open jeugd- en jongerenwerk in Voor schoten is. Via het bureau werden twee (deeltijd) jongerenwerkers ingehuurd die verschillende acti viteiten hebben opgezet. In het begin was het jongeren werk enkele maanden gevestigd in het Centrum Onderdak aan de Prins Bernhardlaan. In februari van dit jaar verhuisde het naar houten noodgebouwtjes naast het gemeentehuis aan de Leidse- weg en kreeg het de naam F- Kwadraat. Jongeren kunnen er informatie krijgen, er is een soos opgezet en er worden cursussen gegeven. Grote activiteiten zoals disco's worden georganiseerd in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. Twijfel Toen het onderzoeksbureau vori ge maand zijn conclusies bekend maakte ontstonden nieuwe twij fels bij raadsleden. De onderzoe kers waren zo eerlijk geweest de cijfers zo zuiver mogelijk te ver melden. En de vroegere voorstan ders, D66 en PvdA, zagen dit keer komt. Volgens de chef van de af deling groenvoorziening, J. Jans sen, is het hek inderdaad afsluit baar, maar blijft het terrein voor iedereen open. Alleen wanneer de gemeente een reden heeft om het veld af te sluiten, gaat het toe gangshek op slot. De sleutel blijft op de gemeentewerf en daarmee uit. BF Beraden Burgemeester en wethouders van Wassenaar beraden zich op de vraag welke leuke cadeautjes ze volgend jaar moeten geven aan diamanten bruidsparen en hon derdjarigen. Al jaren neemt bur gemeester P.H. Schoute een grote bos bloemen mee, een grote fruit mand of desgewenst een sigaar. Na 1 januari wil hij met origine lere cadeaus aankomen. Bruids paren die volgend jaar 60 jaar met elkaar zijn getrouwd en 100-plus- sers kunnen alvast een lijstje ma ken. Je weet maar nooit. DL Heeft u tips voor deze weke lijkse rubriek? Bel dan de volgende nummers: 071- 161419/161443 (redactie re gio Leiden) aanleiding om het bestaansrecht van het jongerenwerk in twijfel te trekken, het open jeugd- en jon gerenwerk kon een stille dood sterven; de meest succesvolle ac tiviteiten moesten maar in buurt huizen worden gehouden. Dit idee werd door welzijnswet houder M.J. Breunesse (PvdA) di rect van de hand gewezen. Ook het bureau dat de proef met het jongerenwerk begeleidt. Sheldon De Groot, reageerde niet en thousiast. Tijdens de vergadering vorige week besliste de raad uit eindelijk dat jongeren behoefte hebben aan een eigen honk en niet makkelijk met andere groe pen in een ruimte kunnen. De jongerenwerkers vonden het niet eerlijk dat politici zo de nadruk legden op de naakte cij fers. Sommige cursussen kunnen nu eenmaal maar weinig mensen opleiden. Nog erger vonden ze het dat politici veel te weinig aan dacht schonken aan de groeiende belangstelling van jongeren. "Het eindrapport moest al in oktober klaar zijn. We hadden te weinig tijd om de groei mee te nemen", aldus jongerenwerker H. van Leeuwen, die in september bij F- kwadraat kwam en de soos nieuw leven in blies. Omdat jongeren en hun begelei ders een roemloos einde van het jongerenwerk voorzagen, organi seerden ze protestacties en nodig den ze politici uit voor een recep- .ie met hapjes uit de kookcursus. Ook kwamen ze vorige week in VOORSCHOTEN - Het gaat goed met de Malinese man die dankzij een inzamelingsactie van een Voor schotense vrouw geopereerd kon worden aan zijn gedeeltelijk geam puteerde been. De gratis uitgevoer de operatie verliep twee maanden geleden voorspoedig en de kostelo ze revalidatie wierp haar vruchten af. De 25-jarige Abdoul Karime Dembele kan weer lopen en gaat 16 december terug naar zijn vader land. Volgens de vrouw achter de actie, mevrouw M. Rijntjes, kan Dembele zijn nieuwe been 'gewoon' buigen en strekken: "Veel mensen vragen zich dan ook af welk been geope reerd is. Het verschil is niet te zien als hij een lange broek aan heeft. Al leen bij traplopen merkje het". Toch zijn er ook tegenvallers. Me vrouw Rijntjes kreeg tot haar ver rassing te horen dat Dembele een reserve-prothese nodig heeft en schrok behoorlijk van de medede ling dat protheses in landen als Mali na een jaar versleten zijn. Doordat Dembele geen tien maar zes dagen in het ziekenhuis hoefde te blijven na de operatie, kon Rijntjes 4.670 gulden sparen voor de reserve-pro- these. Een extra gift deed de rest. Geld voor de vervanging van versle ten protheses heeft de Voorscho tense nog niet. Het lijkt haar echter een goed idee om in Nederland een bankreserve te vormen. Zoektochten naar werk hebben tot nu toe niets opgeleverd. In Euro pa mag de Malinees niet blijven en in het Westafrikaanse Mali is de werkloosheid groot. Een eigen win keltje zou een goede oplossing kun nen zijn. Kerstexpositie Vereniging 'Het oude raadhuis van War mond' houdt tot en met donderdag 3 ja nuari 1991 een kerstexpositie met iko- nen, eigengemaakte zilveren en gouden sieraden, kerstdecoraties en kerstbloem- stukjes. De expositie wordt in 'Galerie het oude raadhuis', Dorpsstraat 36 gehou den. Big band Drie regionale big bands spelen van avond in centrum 't Groot Proffijt, Boer- haaveplein 13 in Oegstgeest. Hun optre den begint om kwart voor acht. Concert De Leidschendamse muziekvereniging MCL geeft morgenmiddag om half drie een concert in de Hulp en Heilkerk van de Robert-Fleury Stichting aan de plaat selijke Veursestraatweg. groten getale naar de beslissende raadsvergadering. Het lobbyen had effect. De PvdA ging 'om' en ook D66 bond in. Volgens het PvdA-raadslid R. Kalfsbeek maakten de acties veel duidelijk over het werk en het en thousiasme van de jongeren en hun begeleiders. Ook zouden re centere cijfers wijzen op een grote belangstelling van jongeren voor de verschillende activiteiten. Waar het jongerenwerk nu moet komen is niet duidelijk. In de wandelgangen wordt opnieuw het gebouw Onderdak aan de Prins Bernhardlaan genoemd, maar zeker lijkt dat allerminst. Een ander probleem ontstaat nu het open jongerenwerk de be roepskrachten straks moet delen met het buurthuiswerk en levens beschouwelijk jongerenwerk. Tot voor kort waren er twee mensen die zich beiden 30 uur per week met dit werk bezighielden, maar al maanden zijn er vacatures. De gemeente kon de werkers geen volledige banen bieden en boven dien moesten de beroepskrach ten hun aandacht over zes ver schillende instellingen verdelen. Medewerkers van de drie buurthuizen gaven in het verle den aan dat 60 uur professionele hulp te weinig is, terwijl het on derzoeksbureau duidelijk heeft gemaakt niet uit de voeten te kun nen met een beroepskracht die slechts 20 uur per week kan be steden aan het open jeugd- en jon gerenwerk. Zo'n nieuwe kracht zou evenveel 'overhouden' als ie mand met een uitkering. De on derzoekers willen dan ook een be roepskracht die 32 uur per week werkt. Ondanks de onzekerheid ziet jongerenwerker Van Leeuwen een lichtpuntje: "Het open jeugd- en jongerenwerk is nu in ieder ge val geen proef meer". De Malinees heeft in 1987 een on geluk gehad, waarna hij een derde deel van zijn been verloor bij een verkeerd uitgevoerde operatie. De Voorschotense, die zich al jaren als vrijwilligster voor Mali inzet, trok zich het lot van de man aan. Ze orga niseerde een inzamelingsactie die 18.500 gulden opleverde. Lucht vaartmaatschappijen verleenden de nodige kortingen en veel medische zorg was gratis. Om hem goedkoper te laten revalideren, heeft Rijntjes Dembele enkele maanden in huis opgenomen. Zakerinieuws T rendhopper-award ZOETERWOUDE - Het Zoeter- woudse filiaal Trendhopper, gespe cialiseerd in woontrends, heeft de Trendhopper Award gekregen. De prijs werd driejaar geleden voor het eerst uitgereikt aan het mooiste fili aal van de 34 Trendhoppers in Ne derland en België. Dit jaar was het bedrijf aan de Zoeterwoudse Rijn dijk, dat in december 1989 werd ge opend, de gelukkige. Volgens de directeur van het fili aal, C. van der Geest, heeft Trend hopper de ervaring dat de inrich ting van veel nieuwe filialen vrij snel na de opening verpaupert. De award moet bedrijfsleiders aanmoe digen het uiterlijk van filialen op ni veau te houden of verder te verfraai en. Ledenvergadering De Wassenaarse afdeling van D66 be legt op maandag 10 december om acht uur 's avonds een openbare ledenverga dering in Cultureel Centrum Warenar in de Wassenaarse Kerkstraat. Alcoholverslaving Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs houdt maandag 10 en 17 decem ber een bijeenkomst voor mensen die problemen hebben met het alcoholge bruik van naasten. Belangstellenden kunnen terecht in het Wassenaarse ge zondheidscentrum aan de Hofcampweg, 's middags van half twee tot drie uur Lezing Kleur- en stijladviseuse M, Kuhlman houdt dinsdag een lezing over het kiezen van kleuren die bij iemands persoonlijk heid passen. De lezing heeft plaats in het koetshuis van kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeest om kwart over acht 's avonds. ZATERDAG 8 DECEMBER Alphen houseparty bij jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 21.30 uur. verzamelbeurs in gebouw Nabij Lauraplein. van 10.00 tot 16.00 uur Kerstmarkt bij Avifauna van 10.00 tot 18.00 uur. Parktheater. Hans Dorrestein met 'Pretpark', aanvang 20.30 uur. Backstreet Bounce in het jazzca fé Dicksies aan de Hoofdstraat, aanvang 22.30 uur. New Reality in coffeeshop De Dob ber in het Ger. Kerkgebouw aan de Dorpsstraat, aanvang 20.45 uur. Katwijk concert door Decide bij Scum aan de Helmbergweg, aanvang 21.30 uur. Leiden internationale show Up With People met Face to Face in de Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Leidse Schouwburg, musical van het Fakkeltheater met 'De Club', aanvang 20.15 uur. Jazz-podium Hot House Corrie en de Brokken', De Waag, aanvang 21.00 uur Molenwintertocht over 10 of 15 km. starten kan tot 13 uur vanaf WV-kantoor Stationsplein. Vereniging Rondtheater speelt' Vanaf de brug gezien' in het Vliet- landcollege aan de Apollolaan, aanvang 20.15 uur. taar, en Leendert de Jonge dwars fluit in 't Huys Dever, Heereweg 349a, aanvang 20.00 uur. blijspel van het Geestgrondthea ter met 'Ons tweede huisje', in het Poelhuys aan de Vivaldistraat, aan vang 20.15 uur. Noordwijk kleinvee-tentoonstelling Noord- wijkse Vereniging van Pluimvee- en Konijnenhouders, van 10.00 tot 17.00 uur in De Kuip, Zeestraat. marathon-klaveriaswedstrijs TOV, aanvang 14.00 uur in clubge bouw TOV, Nieuwe Zeeweg. Noordwijkerhout concert door het Kamerkoor 'Hortus Mudicus' olv Reinier Wakel- kamp, mmv Regina Ederveen in de Witte Kerk, aanvang 20.15 uur. Oegstgeest Big Band Swing in 't Groot Prof fijt', met diverse Big Bands, aan vang 19.45 uur. Oud Ade toneelvereniging Vios speelt 'Drie vliegen in een klap' in Ons Dorpshuis, aanvang 20.00 uur. Wassenaar familievoorstelling (vanaf 8 jaar), Martin Mens speelt 'Morgenster', van Charles Dickens, 14.00 uur in Theater Warenaar. Kerkstraat. dubbeloptreden van Defect Cretin in TENT, van Zuylen van Nij- eveltstraat 204, aanvang 20.30 uur. ZONDAG 9 DECEMBER Alkemade uitvoering van de klucht: 'Een beeld van een man', door toneel vereniging St Pancratius, aanvang 20.00 uur m de Alkeburcht, Roe- lofarendsveen. Leiden koffieconcert door het 'Guarneri Trio', aanvang 11.30 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. concert door het Jeugd Kamer Orkest Leiden, aanvang 14.30 uur m de grote zaal van de Stadsge hoorzaal. Leiderdorp landelijke dressuurwedstri|den Leidse Rij- en Jachtclub, aanvang 9.30 uur in manege Liethorp, sport park De Bloemerd. prijsklaverjassen in de kantine Zoeterwoude kampioenschap veldrijden op en rond het Loetheveld. start om 13.00 MAANDAG 10 DECEMBER Alphen bingo-avond voor buitenlandse vrouwen bij internationaal trefcen trum Zahra. voor vrouwen en meis jes. Ruisdaelstraat, aanvang 19.30 Terug naar vaderland na succesvolle operatie Met bijdragen van Cees Mentink en Eric-Jan Weterings Malinees kan weer lopen Het klimrek annex kunstwerk blijft staan op het schoolterrein van de verlaten Springschansschool aan de Leiderdorpse Wilddreef. Ouders kregen geen steun voor hun verhuisplannen. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13