Elke twee weken een vliegramp Leningrad houdt tandenknarsend de hand op 'Antisemitisme is zonde tegen God' Luchtvaart: meer ongelukken en toch steeds veiliger SPIONNEN STANDPLAATS: Brussel VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 iREPORTAGE i SCHIPHOL - Vliegen wordt statistisch gezien steeds vei liger maar toch zullen er in de toekomst meer vliegtuig ongelukken gebeuren dan vandaag. Met die tegenstrij dige boodschap reist Earl F. Weener, veiligheidsdeskun dige van vliegtuigfabrikant Boeing momenteel de we reld rond. Elke twee weken ergens in de we reld een vliegramp. Dat is het toe komstbeeld dat Weener uit de sta tistieken haalt. Het aantal crashes waarbij een vliegtuig volledig de vernieling ingaat, neemt toe van ge middeld 15 naar 20 per jaar. Oorzaak is de gigantische toename van het luchtverkeer. Wie het aantal ongelukken name lijk afzet tegen het aantal starts en landingen - altijd nog de meest kri tieke momenten van elke vlucht - ziet dat vliegen steeds veiliger wordt. Het gemiddelde aantal crashes van straalverkeervliegtui- gen was in de jaren vijftig bijna 10 per miljoen starts, maar daalde tot 1,5 crash per miljoen starts over de afgelopen tien jaar. Momenteel is de onveiligheid al verder gedaald naar ongeveer 1,2 crash en zal bij de hui dige ontwikkelingen verder afne men tot ongeveer 1 crash per mil joen starts. Toch neemt het aantal ongeluk ken toe en dat is bepalend voor het beeld dat het publiek heeft van vliegveiligheid. Weener weet waar over hij praat. Boeing kampt name lijk met hetzelfde verschijnsel. Er vliegen tegenwoordig zoveel Boein gs rond dat de naam Boeing bij vlie grampen onevenredig vaak lijkt te vallen, zoals er ook meer verkeer- slachtoffers zijn te betreuren in Volkswagens dan in Rolls Royces. Overspannen beeld De nieuwe veiligheidscampagne die Weener voor Boeing op poten heeft gezet, gaat echter over de hele vliegtuigindustrie, benadrukt hij. Om te beginnen is vliegen gewoon veilig. Alleen al in de Verenigde Sta ten komen per jaar 45.000 mensen om het leven in het autoverkeer, te gen 111 bij vliegrampen. Dat geeft volgens Weener goed aan wat voor overspannen beeld mensen hebben van de onveiligheid van vliegen. Zelfs rampen zoals 'Lockerbie' (de Panam-Boeing die na een bomex plosie aan boord neerstortte) beïn vloeden het jaargemiddelde van zeshonderd doden wereldwijd niet of nauwelijks, aldus Weener. Weener wordt in de veiligheids campagne bijgestaan door zijn col- '0' vaak ontbreekt. Die vliegvelden daar allemaal mee uitrusten kost veel geld. Verreweg het goedkoopste en meest simpel is een apparaatje dat waarschuwt als de grond te snel op het vliegtuig afkomt, het Grondna- dering-waarschuwingssysteem, dat zo'n dertigduizend dollar per vlieg tuig kost. Probleem is dat het ding zo vaak vals alarm gaf dat veel vlie gers het maar uit voorzorg hebben afgezet. Maar de nieuwste versies van dit apparaat zijn betrouwbaar der, geven geen vals alarm meer en zullen hopelijk niet worden afgezet. Op tijd Veruit de meeste ongelukken gebeuren bij de start of de landing. lega Graig Martin - die zich verdiept in de communicatie-aspecten van vliegongelukken. Martin: "Bij de voorspelde groei van het luchtver keer gaat het aantal ongelukken van vijftien per jaar nu naar twintig per jaar rond 2005". Hij telt dan de zogenaamde huil loss-accidents, ongelukken waarbij het vliegtuig onherstelbaar bescha digd raakt. "Elke twee weken een vliegtuigwrak op de beeldbuis en op de voorpagina's, dat is afschuwe lijk veel media-aandacht". En die geeft mede vorm aan de voorstel ling die het publiek heeft van het ri sico van vliegen. Martin: "Als die perceptie de drijfveer wordt van nieuwe veiligheidsmaatregelen, is dat een slechte zaak". De vliegtuigindustrie moet het ontstaan van die misplaatste voor stelling bij het publiek een slag voor zijn door vliegen nog veiliger te ma ken. Weener: "Want we doen altijd veel moeite het ongeluk te voorko men dat net is gebeurd". Daar zit volgens Weener de essentie. Lucht vaartautoriteiten stoppen oneven redig veel aandacht en energie in het lering trekken uit pasgebeurde ongelukken. Zij definiëren in hun 'drang de onderste steen boven te halen dan vaak een zeer specifieke oorzaak. De vraag is hoe vaak zo'n oorzaak zich nogmaals zou kunnen voordoen. De hoofdoorzaak van de meeste on gelukken ligt eigenlijk voor het op rapen maar de deskundigen van de rampenteams kijken er als het ware overheen. Ze kijken teveel naar "dat ene geval" en destilleren te weinig uit de verzamelde feiten. Om te beginnen gebeurt ruim 41 pro cent van alle ongelukken bij de lan ding en bijna 29 procent bij de start. Beiden vertegenwoordigen samen slechts zes procent van de duur van een gemiddelde vlucht. Boeing heeft de laatste tijd nog al wat negatieve publiciteit te verdu ren gehad van enkele ongelukken als gevolg van technische manke menten. De crash van de British Midland Boeing 737 in januari 1989 werd in eerste aanleg veroorzaakt door trillingen in één van de moto ren waardoor een blad van de com pressor afbrak. Vervolgens zetten de vliegers bij vergissing de nog functionerende motor af. Weener wijst er op dat driekwart van de ongelukken een menselijke fout in de cockpit als oorzaak heeft. Daarbij moet overigens wel worden aangetekend dat veel van die piloot- fouten niet zouden zijn gemaakt als in een eerder stadium niet ergens anders een fout was gemaakt, zoals bij het testen van de straalmotor op gevaarlijke trillingen. "Met een betere training van vlie gers alleen ben je er niet. Mensen blijven toch fouten maken", meent Weener. Niet alleen in extreme noodsituaties, maar juist ook onder doodnormale, alledaagse omstan digheden. Weener: „Er is een groei ende trend om zomaar patsboem te gen de grond te vliegen. De mense lijke fout bij uitstek. In termen van dodelijke slachtoffers is die oorzaak een grote gangmaker." Oriëntatie In een aantal gevallen blijkt dat de vliegers gewoon hun ruimtelijke oriëntatie kwijt zijn geraakt. Klas siek is het voorbeeld van een piloot die na de start rechts moest weg draaien maar in plaats daarvan een linkerbocht maakte en zijn toestel in een bergwand boorde. Een beeld scherm in de cockpit waarop de vliegers hun feitelijke koers op een kaart geprojecteerd zien, biedt een oplossing. Het aantal ongelukken bij de lan ding ligt aanzienlijk hoger dan bij de start. Daarom zouden alle vlieg velden de radiobakens moeten heb ben waarop de bemanning de juiste naderingskoers kan uitpeilen. Een voorziening die hier de normaalste zaak van de wereld is, maar die vooral in Derde Wereldlanden nog "Maar", zegt Weener, "piloten heb ben nu eenmaal ook de neiging om hoe het ook zij, op tijd te willen aan komen." Als het goed is voert de be manning voor de landing een zoge noemde "gestabiliseerde nadering" uit. Dat wil zeggen: het bepalen van de juiste daalsnelheid, dalingshoek, motorvermogen en de stand van de vleugelkleppen. In plaats van de tijd te nemen om het vliegtuig helemaal voor de da ling volgens het boekje in gereed heid te brengen - en desnoods maar een extra rondje te vliegen - raken vliegers soms zo gefixeerd op de landing dat zij ondanks alarm van het grondnadering-waarschu- wingssysteem, nalaten het vliegtuig op te trekken. Van de 66 vliegtuigen die sinds 1975 voor de baan crash ten hadden 22 het systeem in wer king, in elf gevallen (de helft) volg den de piloten de waarschuwing in het geheel niet op! Ook ongelukken tijdens de start blijken vaak te zijn veroorzaakt doordat de vliegers zijn afgeweken van standaardprocedures. Zo is het bijvoorbeeld voorgekomen dat pilo ten ondanks een waarschuwing van hun instrumenten de start doorzet ten als die nog had kunnen worden afgebroken. Anderzijds worden startongelukken veroorzaakt door dat piloten te laat besluiten de start af te breken. Regels In het eerste geval laten de piloten volgens Weener kennelijk "het recht van de passagier op een rustig ritje in plaats van vol in de remmen te gaan", ten onrechte de doorslag geven. In het tweede geval moet de oorzaak worden gezocht in de oplei ding en training van piloten. "Daar in is psychologisch altijd meer de nadruk gelegd op stoppen dan op doorgaan". Grote vliegtuigen kun nen allemaal opstijgen als één of zelfs meerdere motoren uitvallen. Vliegers, aldus Weener, moeten zich gewoon nóg beter aan de regels houden dan ze al doen. Voorts zou het zogenoemde auto-landen (boordcomputers zetten het vlieg tuig aan de grond) vaker moeten worden gebruikt, meent hij. correspondent Hans Geleyn LENINGRAD - Duitse ziek schalt door restaurant Tsjaika in het hartje van Leningrad. Een be delaartje drukt zijn neus tegen het raam en kijkt afgunstig naar de bief stukken en het bier, de populairste gerechten in dit Duits-Russische valuta-restaurant. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog is deze maans het voedsel in Leningrad weer op de bon. In de haven ligt een schip met containers vol voedselpakketten uit Hamburg. "Het is een schande, dat wij, de overwinnaars, nu onze hand moeten ophouden bij de Duitsers", briest een oude dame, die in een su permarkt aan de Newski Prospekt in de rij staat voor snoepjes. Schuin tegenover die winkel lokt een gevelreclame de Leningraders te komen 'essen, trinken, genies- sen'. Dat kan, bij deze vestiging van Dr. Oetker, maar net als in restau rant Tsjaika alleen maar in ruil voor marken of dollars. Een gelegenheid voor de happy few dus, dit etablis sement. Uren in de rij Je hoeft in het straatbeeld van Le ningrad niet te zoeken naar dit soort tegenstellingen: de contrastwer king is overal. "We hebben hier 's avonds politie voor de deur", zegt de uitbater van Tsjaika. Geen won der, de stadsbevolking is de dage lijkse ellende meer dan zat. Cou pons halen... in de rij, eten kopen... uren in de rij. en ten slotte, met de koopwaar platgedrukt tegen het li chaam, vechten voor een plaatsje in de stampvolle bus. En dat dag-in dag-uit. In het gebouw van de Lensovjet (gemeenteraad) zegt Alexander Ti- chonov: "Honger, nee, dat is hier niet". En hij steekt nog een Engelse filtersigaret op. Tichonov is voorzit ter van een comité dat verantwoor delijk is voor de distributie van hulpgoederen uit Duitsland. "Ik zie die hulp als een teken van solidari teit, als een signaal dat de vijandig heid uit de Tweede Wereldoorlog definitief achter ons ligt". De pakketten gaan naar stadsbe woners die per maand rond moeten komen van 84 roebel of minder. Dat zijn er volgens Tichonov minimaal 300.000 (van de ruim vijf mijoen in woners): "Het gaat voornamelijk om gepensioneerden, maar als je er andere categorieën, zoals invaliden, bij optelt, zitje al gauw op anderhalf De verzegelde containers gaan onder politiebegeleiding naar de verschillende wijken. Bij de wijkra den zijn de lijsten beschikbaar van alle mensen die in aanmerking ko men voor een pakket. Voor de sa menstelling van die lijsten is het Fonds voor liefdadigheid en volks gezondheid verantwoordelijk. Niemand durft een hand in het vuur te steken voor de actualiteiten van het bevolkingsregister. "Bo vendien", zegt Tichonov, "kunnen we niet verhinderen dat mensen hun pakketten verkopen". Hij maakt zich meer zorgen over de af gunst die de 'Duitse invasie' onder de bevolking te weeg kan brengen. "Mensen die bij vergissing niets krijgen, worden natuurlijk kwaad. En op de pakketten wordt niet ver meld wat de inhoud is. Je voelt je als alleenstaande natuurlijk genomen, als je in plaats van worst en koffie, speelgoed of make-up krijgt". - Sprong Nikolaj Arzjamkov is voorzitter van het 19 man sterke comité dat moet controleren of de distributie wel naar behoren verloopt. Evenals zijn rechterhand Viktor Aleksandrov vertegenwoordigt hij de niet-com- munistische meerderheid in de Lensovjet. Zij menen dat de buiten landse hulp alleen nodig is om de sprong naar een markteconomie met succes mogelijk te kunnen ma ken. "Onder Gorbatsjov is de oude structuur afgebroken, maar er is geen nieuwe voor in de plaats geko men. Dan stokt alles". Het voedsel is er wel. maar be reikt Leningrad niet. Aleksandrov: "De discipline om contracten na te komen, is zoek. Ieder kijkt eerst naar zichzelf. Een provincie die ei genlijk aan ons zou moeten leveren, verkoopt zijn waren liever aan klan ten die iets in ruil hebben, of meer kunnen betalen". Leningrad is slecht af, want de industrie in en om deze stad is voornamelijk op de wa- penproduktie gericht en staatsboer derijen plegen niet verlegen te zit ten om tanks. Aleksandrov: "We kunnen ons niet veroorloven om de 10 roebel per kilo vlees te betalen, die sommi ge leveranciers van ons vragen, in plaats van de gebruikelijke 2 roe bel". En zo verdwijnen vlees of aardappels naar republieken als Oe- Karbonaadjes Het gemeenteraadslid maakte korte metten met de geruchten over wel bewuste sabotage in de voedselle- verantie. In het populaire televisie programma '600 seconden' waren dode varkens te zien, die in contai ners werden afgevoerd. De indruk werd gewekt dat de Leningraders grote aantallen karbonaatjes door de neus werden geboord. Niets van waar, zegt Aleksandrov: "Door slecht veevoer en andere produktie- problemen hebben we helaas een hoog sterftecijfer onder het slacht vee. Die varkens waren helemaal niet voor de consumptie bedoeld, maar voor industriële verwerking". Een misverstand is gauw gewekt in een stad, waar de sociale spannin gen oplopen en de bevolking het ge ruzie van politici meer dan beu is. Men wil brood op de plank zien, ge ven Aleksandrov en zijn voorzitter toe. De 'hongersnood' zo maken de twee duidelijk, is politiek van ka rakter en mensen sterven er niet aan. Maar schraalhans is keuken meester en het tweetal weet niet hoe hard diens regiem zal zijn in de ko mende wintermaanden. Intussen wachten de Leningra ders geïrriteerd in de rij voor parfu merieartikelen, bij 'Lancóme de Pa ris' bijvoorbeeld. "Omdat er geen vlees is, mag ik toch nog wel lekker ruiken!", zegt een keurig gekapte Leningradse dame verontwaardigd. Nu de koude oorlog ten einde is, waa 11 ook door het NAVO- hoofdkwartier in Brussel een frisse wind. De Sovjetunie en haar bondgenoten zijn onze vijand niet meer. Dal blijkt gevolgen te hebben voorde manier waarop deNAVO- ambtenaren en -diplomaten op hun plichten worden gewezen. Tol voorkort hing het gebouw met de lange gangen, voorbestemd om in oorlogstijd tot een nood-ziekenhuis te worden omgetoverd, vol met affiches waarin werd gewaarschuwd tegen het 'rode gevaar'. Niet tegen een militaire dreiging, maar tegen eventuele spionnen die hel op de NAVO- geheimen gemunt zouden hebben. Er waren affiches bij met de afbeelding van een WC-pot met daarbi j de waarschuwende woorden: 'Laat uw gasten niet alleen'. Kennelijk moest de NAVO- staf bezoekers van buiten 'potentiële spionnen dus) tot op het muren van het hoofdkwartier hun mond gesloten moesten houden, bleek uit een affiches waarop een taxi-chauffeur afgebeeld staat - kennelijk een Sovjet-spion- die van zijn passagiers achterin geheime informatie heeftopgevangen. Bedankt voorde tip', stond er bij. Dal alles is nu echter verleden tijd. De affiches zijn overal van de muren gehaald, de stickers zijn verwijderd. Dat moet ook wel nu de NAVO-leiders 'de hand van vriendschap' naar de Sovjetunie en de Warschaupaktlanden hebben uitgestoken. Want zo schilder je je n ieuwe vrienden natuurlijk niet af. Bovendien hebben alle Oosteuropese landen inmiddels diplomatieke betrekkingen met de NAVO aangeknoopt, en het staat wat slordig als die door de gangen van het hoofdkwartier lopen (dat mag overigens nog steeds slechts onder begeleiding) endaar zulke wantrouwige affiches zien hangen. Daarom zijn die nu vervangen door fraaie posters met uitnodigingen voor concerten en toneelvoorstellingen, opwekkingen om de stad Luik te bezoeken en andere uitingen van culturele werving. En kennelijk mag je nu ook ineens elke telefoon voor elk gesprek gebruiken. In de hal van hel hoofdkwartier hebben de borden met foto's van tanks, kanonnen en vliegtuigen en met tabellen over de militaire krachtsverhoudingen tussen de NAVO en het Warschaupakt het veld geruimd. In plaats daarvan... foto's van lachende Sovjet- generaals, van Gorbatsjov met Reagan en een panorama van Praag. De hoofdstad van de CVSE, zo staat eronder, want in de hoofdstad van Tsjechoslowakije komt het secretariaat van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. Het enige dat nog ontbreekt, is dat de Oosteuropese diplomaten net als die van de NAVO-landen eigen kantoren in het hoofdkwartier krijgen. Paus bij herdenldng Nostra Aetate: VATICAANSTAD (CIC-AFP) Paus Johannes Paulus II heeft gisteren antisemitisme en racisme "zonden tegen God en de menselijkheid" ge noemd. Hij schaarde zich daarmee achter een uitspraak van het joods-katholieke overleg dat in september in Praag werd gehouden. De paus wil dat de verklaring van deze bijeenkomst overal "wordt ingebracht waar menselijke en godsdienstige rechten worden geschonden". Hij liet zich niet uit over de eis van joodse zijde, dat het Vaticaan de staat Israël er- De paus ontving gisteren de deelnemers aan de conferentie van rooms-katholieken en joden ter herdenking van het feit, dat 25 jaar geleden het concilie-docu ment Nostra Aetate verscheen. Dit document over de relatie tus sen de RK Kerk en de niet-chris- telijke godsdiensten leidde tot een nieuwe houding van de RK Kerk tegenover de joden. De deelnemers aan het overleg in Praag, het eerste officiële over leg tussen het Vaticaan en de joodse gemeenschap sinds het conflict over het karmelietessen klooster in Auschwitz, zeiden sa men het oplevende antisemitis me in Oost-Europa te willen be strijden. Bovendien erkende de RK Kerk voorzichtig schuld aan vroegere opvattingen waarin de joden negatief worden afgeschil derd. De paus riep op tot een geza menlijke inzet voor vrede en ge rechtigheid en de onderlinge dia loog voort te zetten. Hij pleitte voor een vreedzaam samenleven van joden, christenen en moslims in het Heilige Land, vooral in Je ruzalem. De eis dat Jeruzalem een internationale status krijgt die jo den, moslims en christenen toe gang garandeert tot alle heilige plaatsen, is de belangrijkste re den dat het Vaticaan nog geen di plomatieke betrekkingen met Is raël heeft aangeknoopt. Doorbraak Tijdens de audiëntie riep de voor zitter van het internationaal joods comité voor interreligieuze be trekkingen, Seymour Reich, de paus op zijn houding te herzien en Israël te erkennen. De tijd is rijp voor zo'n stap die op een dra matische en wezenlijke manier de zaak van de vrede zal dienen, al dus Seymour. Seymour hoopte dat de paus de Amerikaanse bis schoppen steunt die proberen de VN-resolutie uit 1975, waarin zio- wordt genoemd, ongedaan te ma ken. Nostra Aetate, dat in 1965 met 2201 tegen 88 stemmen door de concilievaders werd aanvaard, is een doorbraak in de geschiedenis van de RK Kerk. Het document brak met wat wel de 'catechese der verguizing' werd genoemd. Het joodse volk is niet een door God verworpen volk, maar "blijft steeds bijzonder dierbaar aan God, die geen berouw kent over zijn gaven noch over zijn roe ping". Voor de dood van Jezus Christus mogen noch het toenma lige joodse volk in zijn geheel noch de hedendaagse joden ver antwoordelijk worden gesteld, al dus Nostra Aetate. Kardinaal Willebrands zei be gin deze maand tijdens een lezing over 25 jaar Nostra Aetate voor het Amerikaans Joods Congres te New York dat geen conciliedocu ment zoveel reizen noodzakelijk maakte als Nostra Aetate. Hij moest het hele Midden-Oosten af reizen om duidelijk te maken dat de verklaring louter religieuze en geen politieke bedoelingen had. JERUZALEM - Duizenden or thodoxe joden in Jeruzalem Jxeb- ben gistermiddag voor de Klaag muur gebeden om regen. Al weken is er in Israël geen druppel geval len en het watertekort dreigt nu nijpend te worden. (foto ap> Het document, zo legde hij Arabi sche leiders uit, zou geen aanval op de Arabieren zijn, maar zou oproepen tot betere relaties met Niet alleen de persoonlijke be moeienis van paus Johannes XXIII, die de jodenvervolging had ervaren als het vermoorden van broeders, maar ook de rol van de Nederlandse kerken in de oor log heeft tot het ontstaan van het document bijgedragen, aldus Wil lebrands. Conflicten Paus Johannes Paulus II noemde in 1986 tijdens zijn 'historisch' be zoek aan de synagoge in Rome de joden "mijn oudste broeders". Als zijn pontificaat met dat be zoek, het eerste van een paus aan een synagoge, zou zijn beëindigd, dan zou het als een ommekeer in de verhoudingen tussen joden en rooms-katholieken de geschiede nis zijn ingegaan. Tegen de verwachting in ken den de afgelopen vier jaar diep gaande conflicten tussen joden en het Vaticaan. Aanleidingen hiervoor waren onder meer: ont moetingen van de paus met Wald- heim en Arafat; de zaligverkla ring van Edith Stein (een religieu ze van joodse afkomst); een rede in 1987 in Miami, waarin de paus zijn voorganger Pius XII verde digde tegen beschuldigingen dat deze door te zwijgen de jodenver volging mede mogelijk had ge maakt; en de commotie rond het klooster in Auschwitz, waarbij de RK Kerk zich niet aan haar aan vankelijke toezegging hield het voor een bepaalde datum te ver plaatsen. Ondanks al deze problemen kent 1990 weer een opleving in de rk joodse dialoog. Twee joodse organisaties in de Verenigde Sta ten hebben met het oog op de her denking van Nostra Aetate beslo ten zich weer bij het Internatio naal joods comité voor interreli gieus overleg aan te sluiten, na melijk de Anti-Defamation Lea gue en het Amerikaans Joods Congres. Rome Bulgarije. Het Vati caan en Bulgarije zijn met elkaar overeengekomen diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Dat heeft het Vaticaan gisteren mee gedeeld. Rome zendt een nuntius naar Sofia «n Bulgarije zal een ambassadeur bij de Heilige Stoel benoemen. In Bulgarije wonen ongeveer 50.000 rooms-katholie ken in twee bisdommen. De meeste Bulgaren behoren tot de Orthodoxe Kerk. Nu is Albanië nog het enige land in Oost-Euro pa dat geen diplomatieke banden met het Vaticaan heeft. Ongewenste intimiteiten. Meer dan driekwart van de vrou welijke methodistenpredikantes in de Verenigde Staten heeft de afgelopen jaren last gehad van on gewenste intimiteiten. Vaak wa ren hun mannelijke collega's de schuldige, zo blijkt uit een onder zoek onder 1578 mannelijke en vrouwelijke predikanten en le ken van de Verenigde Methodis tische Kerk, met ruim 9 miljoen leden de op een na grootste pro testantse kerk in de Verenigde Staten. De onderzoekers vroegen de predikantes, of zij ooit het slacht offer waren geworden van negen vormen van ongewenste intimi teiten, uiteenlopend van onge wenste blikken of grappen tot aanranding en verkrachting. Ove rigens was 8 procent van de on dervraagden van mening dat geen van deze gedragingen tot on gewenste intimiteiten mogen worden gerekend. De predikan tes klaagden vooral over grappen met een seksuele inhoud. Maranatha. Zondag wordt in de Vredeskerk (Voorstraat 35) in Katwijk een meditatie-zang- dienst gehouden rond het them 'Maranatha'. Voorganger is ds. G. J. Brink. Aanvang vijf uur. Coupons halen, in de rij, eten ko pen, vechten voor een plaatsje in de bus. En dat dag-in dag-uit. (foto epa> Hans de Bruijn toilet volgen om te voorkomen dat zij NAVO-geheimen via het riool naar buiten zouden smokkelen. Een ander voorbeeld: 'Het verlies van een bit is een bijt in onze veiligheid', waarbij het erom ging de NAVO-computers te beschermen tegen ongewenste gebruikers. Op het affiche staat een computer met daarnaast een grommende beer, het symbool waarmee men de Sovjetunie zo graag afbeeldt. Ook hingen er posters met teksten als 'Muren hebben oren', 'Neem onze veiligheid niet licht' en 'Bewaak onze geheimenOp de meeste telefoontoestellen zaten stickers met de waarschuwing dat het hier niet om een 'beveiligde' telefoon ging. zodat via dat toestel geen geheime dingen mochten worden gezegd. Dat de NAVO-mensen ook buiten de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2