D Italië en Spanje winnaars 'Film of the Year' Filmbladen voorspellen droeve kerst Bastian op herhaling in Fantasia: minder prikkelend J11WU VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 GRONINGEN (GPD) - Vanzelf sprekend veel kerstfilms in de filmbladen en de stemming is weinig positief. Het is 'armoe troef volgens Skoop: "Als 't een beetje tegen (of mee) zit zal UIP (United International Pictures, filmdistributeur) 'Rocky V' met minstens 130 kopieën uit moe ten brengen, willen alle bio scoopzalen tijdens de feestda gen überhaupt een film in de aanbieding hebben". De Filmkrant opent met een uitgebreid hoofdredactioneel commentaar waarin Jan Heijs onder meer ingaat op de klacht van de Nederlandse filmhuizen dat ze in de problemen geraakt, zijn door de grote toevloed van het publiek. Heijs constateert terecht dat die grote belangstel ling voor-al te danken is aan het feit dat de filmhuizen steeds commerciëler programmeren. Heijs: "Juist de filmtheaters zouden weer meer nadruk moe ten gaan leggen op het plezier van het filmkijken en hun pu bliek aantrekkelijke program ma's moeten aanbieden, die van filmkijken een (spannend) avon tuur maken. Door creatief te programmeren en niet tot maan dagmorgen te wachten op het telefoontje van een distributeur die nog wel wat door te schuiven heeft, kunnen filmhuizen (weer) een motor van filmcultuur wor den". Buiten de vele recensies be steedt De Filmkrant aandacht aan Filmmuziek, Godard en het derde Documentary Filmfesti val. Mark Moorman dwaalde door Manhattan en doet verslag van zijn bioscoopervaringen ter plekke: "Als ik het theater uit loop komt er een luid schelden de bedelaar aangelopen, die zijn bezittingen in een boodschap- penkar voor zich uitduwt. Het publiek wijkt zwijgend. De zure regen daalt onafgebroken." In Skrien opent Jos de Putter de aanval op David Lynch: "De cinema van Lynch is geen cine ma die het perspectief van de toeschouwer wezenlijk aantast. Het is een cinema die met graag te onze duidingen verzwelgt, en kel en alleen om te provoceren". Bart Koetsenruijter pakt Lynch al even hard aan op basis van diens tv-serie 'Twin Peaks': "Lynch wil onder de oppervlak te van zijn verhaal geraken om ons zoveel meer te vertellen. De verbijstering geldt de constate ring dat er onder die oppervlak te van Twin Peaks niets is. En dat is nou juist niet wat Lynch voor ogen stond". Mart Dominicus buigt zich over 'Goodfellas' van Scorcese: "(Scorcese's stijl) is op alle ni veaus zo overdadig, zo aangezet dat je werkelijk alle kans krijgt om aan de dramatiek te ont snappen". Hij bedoelt daarmee overigens niet dat de film saai is, zoals u wellicht denkt, maar eer der een 'filmisch avontuur'. Verder in Skrien opvallend veel recensies en ruime aan dacht voor Godard. In de serie 'de acteur als auteur' schreef Mart Dominicus een aardig ver haal over Philippe Noiret: "Noi- rets verschijning is zo buitenge woon eenduidig dat dat beeld bijna om reactie smeekt. Ie mand die zo overtuigend on schuldig en bijna onnozel kan overkomen, is natuurlijk de ide ale vertolker voor juist het te genovergestelde". Y1NCUAN Hollywood glamour in Chi na. De foto van een glamour ac trice uit het Hollywood van de jaren veertig, siert de gevel van een schoon heidssalon in het verder zo ar metierige Chi nese plaatsje Yinchuan in de westelijke pro vincie Ningxia. 'The Neverending story II, the next chapter' LEIDEN- Met het feit, dat de Duitse schrijver Michael Ende toestem ming gaf voor een tweede film op basis van zijn boek 'Die unendliche Geschichte', oftewel 'The neveren ding story', zal wel een aardig som metje gemoeid zijn geweest. Na het zien van de eerste versie uit 1984, geregisseerd door Wolfgang Peter sen en goed voor een winst van 100 miljoen dollar, liet hij immers zijn naam van de credits verwijderen. De verfilming van zijn geesteskind was niet helemaal wat hem ogen had gestaan. Aan de titel 'The neverending story II, The next chapter', waar voor regisseur George Miller teken de, is overigens wel de mededeling verbonden, dat de film op 'thema's' uit de roman is gebaseerd. Volgens producent Dieter Geis- sler waren bij de eerste filmversie van 'The neverending story' zoveel verhaallijnen en karakters onge bruikt gebleven, dat een tweede deel alleszins verantwoord zou zijn. Bovendien zou een tweede deel de filosofische aspecten van Endes boek nog eens versterken. Inderdaad bevat het tweede deel wederom de boodschap, dat 'de jeugd van tegenwoordig' te weinig de eigen fantasie laat werken, maar in het eerste deel werkte die wijs heid toch heel wat prikkelender. Een aantal nieuwe figuren, zoals Ju nior Rock Biter, de wrede tovenaris Xayide en Lavaman ten spijt, gaat het overwegend om meer van het zelfde. En daar horen ook de vernuf tige trucages en speciale effecten bij. De jonge Bastian Balthazar Bux heeft het moeilijk op school en met zijn vader. Daarom vraagt hij de mysterieuze boekhandelaar Ko- reander nog maar eens om het boek 'Het oneindige verhaal'. "Boeken veranderen elke keer dat je ze leest", is daarbij het devies van Ko- reander. Dat gaat dan slechts voor wat verhaalvariaties op, want uit eindelijk komt het er weer op neer dat Bastian samen met de jonge krijger Artreyu het rijk Fantasia moet behoeden voor het alles ver slindende Niets. Een vertrouwd hulpje daarbij is Falkor, de vliegen de geluksdraak. Ongetwijfeld zullen bij het jeug dige publiek de ogen weer op steel tjes gaan, met al die wonderlijke Jonathan Brandis en Ken ny Morrison ken in adembe nemende land schappen zeïld. (foto gpd) creaturen, adembenemende land schappen en ternauwernoodse ont snappingen. En aan de vervanging van Barret Oliver en Noah Hatha way door Jonathan Brandis en Ken ny Morrison voor de respectievelij ke rollen van Bastian en Artreyu zal het grut snel genoeg gewend zijn. De volwassenen, die zich door het eerste deel ook gemakkelijk lieten meeslepen, zullen het nu echter al snel voor gezien houden. RIJK VAN ROTTERDAM DOCUMENTAIRES (GPD) - Met drie films, de onvermijdelijke toe spraken en een prijsuitreiking werd gisteravond in het Amsterdamse Bellëvue-Cinerama de derde editie van het Documentary Film Festival geopend. Zeven dagen lang worden in de Alfa theaters en De Uitkijk tientallen documentaires vertoond. De actrice Glenn Close als Koningin Ger trude luistert naar Hamlet, gespeeld door Mel Gibson, vlak voor de film op- Hamlet. Franco Zeffirelli regis seert de film. LEIDEN 'Problem Child' - Lido. 'Asterix en de knallende ketel' - Lido. 'Dick Tracy' - Lido. 'Camille Claudel' - Trianon. 'Henry and June'- Lido. 'Pretty woman' - Lido. ALPHEN (Euro, Van Boetzelaerstr. 6) 'Hard to kill'. 'Ghost'. 'Bird on a wire'. 'Revenge'. 'De reddertjes'. VOORSCHOTEN (Greenway, Schoolstraat, tel. 01717- 6054) 'Days of thunder'. 'Look who's talking'. 'Asterix en de knallende ketel'. WASSENAAR (Astra-theater, tel. 01751-13269) 'Days of thunder' 'Ook honden gaan naar de hemel' FILMHUIZEN 'Cyrano de Bergerac' - Het Kijkhuis, Leiden 'Taxi Blues' - Het Kijkhuis 'A dry white season' - Het Kijkhuis 'Novecento I' - Het Kijkhuis 'Novecento II' - Het Kijkhuis 'A city of sadness' - LAK. Leiden 'Dangerous liaisons' - LVC, Leiden. 'Speaking Parts' - Park Filmhuis, Al- DEN HAAG 'Ford Fairlane' - Asta, 12 jr. 'The last island' - Babylon (070- 3471656), 12 jr. 'The sheltering,sky' - Babylon, al. 'Ghost' - Babylon, a.l. 'Fantasia' - Babylon, al. 'Cadillac Man' - Cineac (070-3630637), 'Henry and June' - Metropole (070- 3456756), 16 jr. 'Flatliners' - Metropole, 12 jr. 'I love you to death' - Metropole, al. 12. 'Days of thunder' - Odeon (070- 3462400), al. 'Darkman' - Odeon, 16 jr. 'Problem Child' - Odeon, al. 'Another 48 hours' - Odeon, 12 jr. 'La Petite Voleuse' - Studio (070- 3656402), a.l. 'De ondraaglijkse lichtheid van het be staan' - Studio, 16 jr. 'Wild at heart' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM International Documentary Filmfesti val' - Alfa (020-278806). 'Pretty woman' - Alhambra (020- 233192), al. 'Good Fellas' - Alhambra, 16 jr. 'Presumed innocent' - Bellevue Cine- 'Dick Tracy' - Cinerama, al. 'Days of thunder' - Calypso, al. "The sheltering sky' - Calypso (020- 234876), al. 'La petite voleuse" - Cinecenter (020- 236615), al. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter, 16 jr. 'Cvrano de Bergerac' - Cir 'Ghost' - Cinema (020-151243), a.l. 'Cadillac man' - Cinema, al. 'Flat Liners' - City (020-234579), 12 jr. 'Problem Child' - City, alo. 'Another 48 hours' - City, 12 jr. 'Darkman' - City, 16 jr. 'Cadillac Man' - City, al. 'Die Hard 2' - City, 12 jr. 'Ford Fairlane' - City, 12 jr. 'La grande bouffe' - Kriterion (020- 231708), 16 jr. Selectie films Ingmar Bergman - Kri terion, 16 jr. 'Het gezicht' - Kriterion, 16 jr. 'Blue Velvet' - The Movies (020- 245790), al. 'Mo' Better Blues' - The Movies. 'Kracht' - The Movies. 'Strapless* - The Movies. 'Ghost' - Tuschinski Cineac (020- 243639)ki, al. 'The last island' - Tuschinski (020- 262633), 12 jr. 'Henry and June' - Tuschinski, 16 jr. 'The hunt for Red October' - Tuschins ki, al. "The never ending story' - Tuschinski, a.l.. 'Flat Liners' - Tuschinski, 12 jr. 'Pretty woman' - Tuschinski, al. International Documentary Festival' - De Uitkijk (020-237460). GLASCOW - De Britse filmregisseur Sir Richard Atenborough (links) presenteert de Felix-Awards aan producer Ook de Spaanse Carmen Maura werd gefdiciteerd,wantz\jw p Angelo Rizzoli en regisseur Gianni Amello. De Italianen wonnen deze week de European Film of the Year Award, voor de beste Europese actrice. Max von Syaow nam aeze puc w {Foi&% AP) die in het Schotse Glascow werd gehouden. TELEVISIE Zaterdag 8 december The fabulous Dorseys (Super Chan nel, 21.00 uur). Amerikaanse muziek film uit 1947 van Alfred E. Greene, met Tommy en Jimmy Dorsey. Verhaal over de twee broers annex bandleiders die elkaar tussen de nummers door in de haren vliegen. Shatner, Deforest Kelley. Spock i: dwenen, bemanning van het ruimte schip Enterprise gaat onder leiding van Admiraal Kirk op onderzoek uit. Vrij weinig actie voor het genre. Cameron, met Steve Bisley, Peter Ko- witz. Het volk moet rustig worden ge houden. De nieuwe regering laat daar om 'loser' Eddie Riordan de corruptie onder topambtenaren in het land be strijden. Waartoe is hij nog in staat? Christian Nyby, met Loni Anderson, Joe Penny. Journaliste heeft hekel aan collega en zou hem het liefst dood zien. Maar de schrik slaat haar om het hart als hij inderdaad wordt vermoord. de legendarische jazzclub in Harlem. How to Murder Your Wife (BBC 1, 00.20 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1965 van Richard Quine, met o.a. Jack Lemmon. Striptekenaar Lemmon trouwt in dronken toestand met Lisi en probeert de rest van de film van haar af te komen. Prettige komedie. Zondag 9 december The Right Stuff (1) (BBC 2,22.35 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1984 van Philip Kaufman, met Sam Shepperd, Ed Harris en Scott Glenn. Via de bele venissen van testpiloten en astronau ten worden op amusante wijze de ont wikkelingen van de lucht- en ruimte vaart in de Verenigde Staten geschil derd. Vanaf het moment dat in de woestijn van Nevada de geluidsbarriè re wordt doorbroken tot de eerste man op de maan. Een van de allerbeste films van de jaren tachtig. Dckalog (3) (Ned. 3, 22.42 uur). Poolse speelfilm uit 1989 van Krzys- ztof Kieslowsky. Het derde deel uit de cyclus behandelt het gebod 'Gedenk de sabbatdag, dat gij die heiligt'. Maandag 10 december Remo Williams, the Adventure Be gins (RTL 4, 21.05 uur). Amerikaanse actiefilm uit 1985 van Guy Hamilton, met Fred Ward, Wilford Brimley en Joel Grey. New York City agent Ward is een kopje kleiner gemaakt door een geheime overheidsorganisatie. Hij wordt opgelapt door een in vechtspor ten gespecialiseerde Koceaan en her rijst als een phoenix uit de as. The Right Stuff (2) (BBC 2, 22.00 uur). Vervolg van gisteren. Niet mis- Dinsdag 11 december Five Card Stud (BBC 2, 19.00 uur). Amerikaanse western uit 1968 van Henry Hathaway, met Dean Martin en Robert Mitchum. Verhaal volgens het principe van de tien kleine negertjes. Zes van zijn zeven medespelers han gen een man op die vals heeft gespeeld bij het pokeren. Eén medespeler pro testeert en wordt bewusteloos gesla gen. De mannen worden vervolgens één voor één vermoord. 1987 van Miguel Pereira, met Juan Jo sé Camero en Gonzalo Morales. In een Argentijns bergdorpje neemt de dorpsonderwijzer een jong schaapher dertje onder zijn hoede. Diens vader is tijdens de militaire dictatuur verdwe nen. Regisseur tracht politieke veran deringen in beeld te brengen. Rocky II (Ned. 2,22.05 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1979 van en met Sylvester Stallone. Nadat Rocky Bal boa in Rocky I net aan is verslagen door de wereldkampioen, loopt hij met een zware oogblessure rond. Ein de loopbaanv Maar de wereldkam pioen is het aan zijn aanhang verplicht om te laten zien dat hij werkelyk de beste bokser is. Woensdag 12 december The Sugarland Express (Ned. 1.19.55 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1974 van Steven Spielberg, met Goldie Hawn, Ben Johnson en William Ather- ton. Jeugdig stel wordt door enorme politiemacht in Texas achterna geze ten. Eerste grote speelfilm van Spiel berg, zijn volgende was Jaws. Donderdag 13 december Battle Beneath the Earth (BBC 2, 19.00 uur). Engelse speelfilm uit 1967 van Montgomery Tully, met Kerwin Sounder (Ned. 1,19.20 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1972 van Martin Ritt, met Cicely Tyson, Carmen Mat thews, Kev(n Hooks en Paul Winfield. Familie van zwarte landarbeiders tracht hoofd boven water te houden tijdens de depressie in de jaren dertig. My Favorite Brunette (Super Channel, 20.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1947 van Elliott Nugent, met Bob Hope, Peter Lorre en Doro thy Lamour. Bob Hope als fotograaf die tussen de misdadigers terechtkomt. Prachti ge rol van Peter Lorre. Hope iets beter dan gebruikelijk. Vrijdag 14 december The Road to Rio (BBC 2, 19.00 uur). Amerikaans muziek-komedie uit 1947 van Norman Z. McLeod, met Bing Playing For Keeps (Ned. 1, 20.22 uur). Amerikaanse avonturenfilm uit 1986 van de gebroeders Weinstein, met Danny Jordano en Matthew Penn. Jongen uit grote stad erft landgoed Local Hero (RTL 4, 20.25 uur). En gelse komedie uit 1983 van Bill For syth, met Burt Lancaster. Texaan doet pogingen een Schots kustplaatsje op e kopen om er een raffinaderij te kun- Mr. Mom (BBC 1,20.30 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1983 van Stan Dragotti, met Michael Keaton en Teri Garr. Over het leven als huisman. The Year of Living Dangerously (BBC 1,22.30 uur). Australische speel film uit 1982 van Peter Weir, piet Mei Gibson als oorlogscorrespondent in het Indonesië van Sukarno. Politiek getinte film, Interessant Big: Wednesday (BRT 1, 23.00 uur). Amerikaanse surf-komedie uit 1978 van John Milius, met Jan-Michael Vin cent en William Katt. Californische surfsterren proberen oude tijden te la ten herleven. La historia official (Ned. 3. 23.30 uur). Argentijnse speelfilm uit 1985 van Luis Puenzo, met Norma Alejan dro en Chela Ruiz. Met Oscar be kroond pareltje. Pas als zij het verle den van haar geadopteerde dochtertje onderzoekt, ontdekt Argentijnse lera res wat er zich tijdens de dictatuur in haar land heeft afgespeeld. Bank Shot (BBC 1,01.10 uur). Ame rikaanse speelfilm uit 1974 van Gower Champion, met George C. Scott en Joan Cassidy. Komedie over bijzonde re bankoverval.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23