Zoeterwoudenaren wacht extra belastingverhoging 'Schandalig dat Voorschoten vervuiling vijf jaar laat zitten' Grotere lokalen en fraaier aanzien Rijnlands Lyceum Strijd om openingstijden Oegstgeester koffiehuis Jongen loopt fors letsel op PAGINA 18 VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 Reinigingsrechten bijna verdubbeld ZOETERWOUDE - Zoeterwoudenaren moeten volgend jaar bijna tweemaal zo veel beta len voor het ophalen van afval en de onroerend-goedbelasting (ogb) stijgt extra. De tarie ven voor de afvalverwerking gaan omhoog van 126 naar 221 gulden. De ogb voor gebrui kers wordt, bovenop de al aanvaarde verhoging van zes procent, nog eens acht procent duurder. Dat betekent dat een bewoner een huis met een waarde van duizend gulden volgend jaar onge- werken. Met de extra inkomsten veer 25 gulden meer kwijt is aan willen burgemeester en wethouders ogb. Eigenaren betalen jaarlijks de hoger uitgevallen kosten voor de vijftien cent meer. Dit collegevoor- afvalverwerking dekken, stel werd gisteravond gepresen- Omdat het afval sinds de sluiting DEN HAAG/OEGSTGEEST - Ex ploitant A. Wouterse van koffiehuis De Valk en de gemeente Oegstgeest blijven bakkeleien over de ope ningstijd van het koffiehuis aan de Rijnsburgerweg. Door middel van een beroep bij de Raad van State wil Wouterse alsnog gedaan krijgen dat hij om vijf in de ochtend zijn deuren mag openen. Het beroep werd gisteren behan deld door staatsraad mr. M. Kam perman van de afdeling recht spraak van de Raad van State. Aan vankelijk was de gemeente Oegst geest bereid Wouterse een onthef fing voor dit vroege openingsuur te verlenen. Daardoor kon het koffie huis tot februari van dit jaar om vijf uur de deuren openen. Wouterse zegt dat hij op dit tijd stip een goede omzet haalt onder vrachtwagenbestuurders, die vroeg op de achterliggende Floraveiling moeten zijn. Buurman Bouwman klaagt echter over overlast van de motoren en koelinstallaties van de vrachtwagens. Zijn nachtrust zou daardoor worden gestoord. Bij een belangenafweging liet de burgemeester van Oegstgeest, Sj. Scheenstra, de rust van Bouwman zwaarder wegen dan de omzet van Wouterse en trok hij de ontheffing in. Inmiddels beschikt het koffie huis over een vergunning volgens de hinderwet voor openingstijden tussen 6.00 en 13.00 uur. Wouterse hoopt echter zijn vroegere ope ningsuur terug te krijgen. De afdeling rechtspraak doet over enige tijd uitspraak. van de Leidse vuilverbranding ver voerd moet worden naar Drente, be taalt Zoeterwoude jaarlijks 260 dui zend gulden extra. De Zoeterwou denaren moeten die kosten volgens het college van burgemeester en wethouders dragen. "Vooral de be drijven mogen daar best aan meebe talen aldus een gemeentelijk woordvoerder. "De sluiting van de afvalverwerkingsinstallatie in Lei den werd uiteindelijk ook door hen veroorzaakt". Vandaar het voorstel niet alleen de reinigingsheffing te verhogen, maar ook de ogb. Gescheiden De reinigingsheffing zou nog hoger uitgevallen zijn, als de gemeente volgend jaar ook al was begonnen met het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval. De be slissing hierover is echter uitge steld. WD-fractievoorzitter H. van der Kooi vreest dat deze laatste verho ging van de ogb blijvend is, hoewel de sluitingskosten van de vuilver branding slechts tijdelijk zijn. De oppositie-leider stelde voor de rei nigingsrechten verder te verhogen tot de sluitingskosten zijn afbe taald. "Als de gemeenteraad hier niet voor voelt, gaat mijn fractie nog eens met de stofkam door de begro ting om te kijken of bezuinigingen mogelijk zijn", aldus Van der Kooi. Het collegevoorstel wordt maan dag behandeld in nanciën. Het Rijnlands Lyceum aan de Backershagenlaan in Wassenaar wordt volgend jaar gerenoveerd. Het oude ge bouw moet 'de allure van weleer' terugkrijgen. (foto Henk Bouwman) Groen Linies wil olie onder Tsj aiko vskilaan snel weghalen Kerstbomen geplaatst WASSE- NAAR - Sin terklaas heeft nog maar net zijn hielen gelicht of de kerst man kondigt zijn komst al aan. In Was senaar zijn gisteren drie grote en veer tig kleine kerstbomen geplaatst in en bij de Langstraat, dè winkel straat van het dorp (zie fo to). De drie grote bomen zijn vandaag voorzien van kerstverlich ting. De grote bomen staan op het Plein en in de Langstraat. De kleinere exemplaren zijn aan de lantaarnpa len van de Langstraat bevestigd en zijn betaald door de win keliersvere niging Win kelcentrum Langstraat. Een bewoner van het Plein zorgt sinds enkele jaren voor de komst van de grote bomen. (foto Wim Dijkman} Holtlant-college Leiderdorp krijgt nieuwe verdieping VOORSCHOTEN - Alleen Groen Links in Voorschoten wil dat de gemeente de oliever vuiling onder de flat aan de Tsjaikovskilaan direct aanpakt. De andere partijen waren het gisteravond tijdens de commis sie openbare werken met het college eens dat de provincie de vervuiling moet opruimen. De schoonmaakbeurt zal dan nog vijf jaar op zich laten wachten. In december 1989 werd ontdekt dat de grond onder de Tsjaikovskiflat zwaar is verontreinigd met olie. Na een onderzoek van het bureau IWACO constateerde de gemeente dat de kans op verspreiding van de vervuiling klein is. Daarom wordt de zaak overgedragen aan de pro vincie, die de verontreiniging pas over vijf jaar kan opruimen. Opvallend was dat er gisteravond geen bewoners aanwezig waren om hun mening te laten horen. Wethou der J.W.E. van de Poel had de bewo ners speciaal uitgenodigd, maar be schouwde het gebrek aan belang stelling als een teken dat de ge meente de zaak goed afhandelt. S. Harlaar (Groen Links) noemde het 'schandalig' dat de gemeente de olie vijfjaar in de grond laat zitten. "We moeten de zaak voorfinancie ren, een nieuwe klacht indienen bij de Officier van Justitie en op jacht gaan naar de vervuiler. Met een beetje geluk zien we dan het geld te rug wat het schoonmaken ons gaat kosten". Verschillen Hij noemde het niet zo'n punt welke overheid de kosten betaalt. Wethou der Van de Poel zag hierin wèl grote verschillen. "Denkt u er aan dat u raadslid bent van deze gemeente", waarschuwde hij. "Het schoonma ken kost acht ton. Wij hebben als gemeente deze afweging gemaakt en het alternatief is dat je hoge kos ten moet maken. Om het geld terug te krijgen moet je de veroorzaker nog maar zien op te sporen". Wanneer er sprake zou zijn van ernstige gezondheidsrisico's zou de gemeente wel direct optreden, ver zekerde hij de raadsleden. De loca tie wordt in de gaten gehouden, maar hoe vaak er de komende jaren controle wordt uitgeoefend, kon hij niet aangeven. Het onderzoek naar de vervuiler noemde hij een zaak van de flat-ei genaren. De gemeente zal mede werking verlenen wanneer de be woners de vervuiler(s) willen opzoe ken. Van de Poel had echter niet het idee dat de bewoners actief op jacht zijn. WASSENAAR/LEIDERDORP - De 36 leslokalen in twee van de drie vleugels van het Rijnlands Lyceum aan de Wassenaarse Backershagenlaan worden bij een renovatie volgend jaar ver groot. Na de operatie blijven in die twee oudste vleugels 32 lo kalen over en is er ruimte voor enkele studielokalen voor leer lingen. Het Holtlant-college aan de Leidsedreef in Leiderdorp krijgt in 1993 een nieuwe ver dieping bovenop de oude admi nistratieve vleugel, zodat er twee keer zoveel ruimte komt voor de centrale directie en de stafdiensten. Het ministerie van onderwijs maak te gisteren bekend welke schole/i de komende jaren geld in aanmer king komen voor verbouwing of re novatie. Het Rijnlands Lyceum en het Holtlant-college behoorden tot de gelukkigen. Het Rijnlands Lyceum bestaat uit drie gedeelten en werd ontworpen door de architect Kloos. Directeur J.J. Mos is 'aangenaam verrast' om dat het ministerie toestemming gaf om reeds volgend jaar te renoveren. De aanpassing mag naar verwach ting 3,5 miljoen gulden kosten en moet de uit 1936 en 1952 stammen de vleugels de allure van weleer te ruggeven. Om een beter zicht te hebben op het gebouw verhuizen de 'roestige fietsenstallingen' voor de school naar de zijkant. Ook een deel van de noodlokalen verdwijnt. Op het voorplein komen zitmeubelen en boomgroepen. Bij de nieuwste vleugel wil de school twee extra lokalen bouwen, maar daarover is nog geen overeen stemming met het ministerie van onderwijs. Schoolleiding en de ar chitect willen het ministerie ervan overtuigen dat de bouw van een nieuw techniek-lokaal goedkoper en 'architectonisch handiger' is dan het samenvoegen van twee oude lo- 'kalen. Uitsmeren De directeur verwacht in het twee de deel van 1991 te kunnen gaan bouwen en denkt dat de renovatie over een periode van 18 maanden wordt uitgesmeerd. In principe kan de school in vier maanden worden gerenoveerd, maar het onderwijs mag geen overlast van de opknap beurt ondervinden. Een groot deel van de werkzaamheden zal dan ook in vakanties moeten gebeuren. Het Rijnlands Lyceum fuseert in augustus volgend jaar met de plaat selijke Schout bij Nacht Doorman mavo. Toen het bouwplan bij het ministerie werd ingediend is geen rekening gehouden met de fusie plannen. Volgens de directeur is dat met opzet gedaan, omdat het minis terie de bouwplannen op de lange baan had kunnen schuiven wan neer men rekening had moeten houden met de fusie. De school had een bouwaanvraag ingediend voor vijf miljoen gulden, terwijl de renovatie naar verwach ting 3,5 miljoen mag kosten. Dat niet alle wensen worden ingewil ligd, stelt de directeur enigszins te leur: "Maar aan de andere kant was ik een jaar geleden al blij geweest met een half miljoen". Een en ander zal er toe leiden dat de karakteristieke stalen puien aan de buitenzijde van de oudste vleu gel worden vervangen door goedko per materiaal. Het ministerie vond staal te duur. "Nu krijgen we waar schijnlijk aluminium of anders hardhout. Vooral hardhout doet af breuk aan het karakter van ons ar chitectonische juweel". Het Holtlant-college dat sinds au gustus bestaat uit het vroegere Rijn lands Ihstituut voor ondernemers Onderwijs (RIO) in Leiderdorp, de Leidse MEAO en de Leidse Noor- derwiek, krijgt in 1993 geld voor verbouwingen. Directeur W. Blij ie kan nog niet precies zeggen hoe duur de verbouwing mag worden. Hij vertelt dat het 'enig tandenge knars' tot gevolg had toen hij hoor de dat het de school pas in 1993 aan gepast mag worden. Maar omdat andere scholen in de regio helemaal buiten de boot zijn gevallen, is hij toch tevreden dat 'zijn' school geld heeft gekregen om te verbouwen. De toewijzing van extra admini stratieve ruimte is een direct gevolg van de fusie. Op dit moment is de administratie nog verdeeld over alle gebouwen, maar de directeur vindt dat bijzonder lastig omdat mensen voortdurend heen en weer moeten reizen. Daarom komt er een vleugel op het hoofdgebouw in Leiderdorp. De directeur denkt dat de school tot 1993 een tijdelijke ruimte moet vin den om de administratie te kunnen huisvesten. Ook de vroegere MEAO aan het Lammenschanspark in Leiden krijgt een extra etage. De ruimte is nodig omdat leerlingen op dit mo ment in noodlokalen naast het ge bouw zitten, die in zeer slechte staat verkeren. Aan de Noorderwiek aan de Leidse Ter Haarkade wordt voor al achterstallig onderhoud wegge werkt. Haghefilm neemt filmlaboratorium Hilversum over HILVERSUM (ANP) - Het Leider- dorpse bedrijf Haghefilm heeft gis teren het filmlaboratorium RCM in Hilversum overgenomen. Haghe film neemt alleen de bedrijfsmidde len over. Voor het gebouw zal Hag hefilm een huurovereenkomst slui ten met de betreffende onroerend- goedmaatschappij, aldus W. Kerk hof, commercieel directeur van Haghefilm. De werkzaamheden van RCM zullen op dezelfde voet in Hilver sum worden voortgezet. Kerkhof spreekt van een 'goed, redelijk bod', maar gaf niet aan hoeveel zijn be drijf precies heeft betaald voor de overname. Ook Van Apeldoorn, be windvoerder van RCM, hield dat gisteren geheim. In totaal verdwijnt ongeveer de helft van de banen bij "RCM en het zusterbedrijf NLF in Loenen, dat eerder failliet is verklaard. Bij beide filmbedrijven werken 48 perso neelsleden: 19 bij NLF en 29 bij RCM. Een aantal werknemers is in middels al afgevloeid via de vut en een aantal heeft een andere baan ge vonden. Zo'n tien a vijftien mensen worden ontslagen. NLF en RCM verkeerden in fi nanciële moeilijkheden. Het perso neel bezette in oktober de bedrijven uit vrees dat de bank na het opzeg gen van het vertrouwen de inboedel weg zou halen. Een gedeelte van de apparatuur van NLF gaat naar Hilversum. De rest van de bedrijfsmiddelen en het gebouw in Loenen wordt verkocht, aldus Van Apeldoorn. Haghefilm heeft vooral faam op gebied van filmconservering voor onder meer het Filmmuseum en de Rijksvoorlichtingsdienst. RCM is een facilitair bedrijf voor de omroe pen en de filmproducenten, aldus Kerkhof. LEIDEN - Een 18-jarige jongen uit Leiden is gisteren met verschillen de fracturen en kneuzingen in het AZL beland na een aanrijding op de Havikshorst. Het slachtoffer reed met zijn brommer tegen de wagen van een 20-jarige Leidse vrouw, die net achteruit een parkeerplaats af reed. De jongen liep hierbij breuken van zijn' vingers, sleutelbeen, been op en tevens ettelijke kneuzingen. De vrouw heeft tegenover de poli tie verklaard dat ze bij het uit-parke- ren de bromfietser wel zag aanko men. Ze zegt tijdig te zijn gestopt, en vermoedt dat de bromfietser haar auto totaal over het hoofd zag. De politie heeft de gewonde jon geman nog niet kunnén horen. KLM-directeur De Soet onderscheiden AMSTELVEEN - De president-di recteur van de KLM, mr. J.F.M. de Soet, is gisteren bij zijn pensione ring bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De 65- jarige Wassenaarder ontving de on derscheiding uit handen van minis ter Maij-Weggen in het KLM-hoofd- kantoor in Amstelveen. De Soet kreeg het lintje vooral voor de strategische samenwerking die hij met andere luchtvaartmaat schappijen heeft opgezet en zijn 'in spirerende en motiverende leiding'. Hij kwam in 1961 bij de luchtvaart maatschappij, waar hij tien jaar la ter algemeen bedrijfsdirecteur werd. Vanaf 1987 was hij de presi dent-directeur. De Soet is al eerder benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Auto's opengebroken in Oegstgeest OEGSTGEEST - Twee auto's zijn vannacht opengebroken in Oegst geest. Uit een auto aan de Rem brandt van Rijnlaan werd een auto radio gestolen zonder dat er zicht bare schade aan de auto was toege bracht. Aan de Wijttenbachweg werd e auto opengebroken door de por tierstrip gedeeltelijk los te halen. Vervolgens werd de deur openge maakt met een ijzerdraad dat tussen portier en raam werd gestoken. Het is niet gelukt de autoradio uit de auto te halen, maar er werden wel zonnebrillen en hangsloten meege- Raadsstuk over sproeien bomen even duur als het sproeien zelf ZOETERWOUDE - Het raadsstuk over het sproeien van bomen in Zoeterwoude heeft evenveel gekost als het sproeien zelf. Dit bleek gisteravond tijdens de commissievergadering openbare werken. Beide werkzaamheden kostten vierhpnderd gulden. De bewuste bomen langs Nieuweweg en Hoge Rijndijk werden afgelopen zo mer besproeid. Raadslid J. van der Salm (CDA) verbaasde zich erover dat het sproeien zo 'belachelijk' weinig kostte, maar was er wel blij mee. Minder tevreden was hij over de handelwijze van Progressief Zoe- terwoude-wethouder A. Ringersma (openbare werken). De ge meentebestuurder had hem drie maanden laten wachten op een antwoord op de vraag hoeveel het sproeien van de bomen zou kos ten. Van der Salm vond dit 'grenzen aan onbehoorlijk bestuur'. WD-raadslid H. van der Kooi noemde het belachelijk dat de ge meente van dergelijke kleine posten een uitgebreid (en duur) raadsvoorstel maakt. "Waar zijn we mee bezig?", vroeg hij zich af. De wethouder reageerde laconiek: "Ach, het is gebeurd op een ach ternamiddag, toen we niets te doen hadden". Brommers geweerd van fietspad park VOORSCHOTEN - Bromfietsers mogen binnenkort geen gebruik meer maken van het fiets- en voetpad door het Burgemeester Berk houtpark in Voorschoten. Het pad loopt vanaf het oorlogsmonun- ment naar de Elstlaan. De maatregel moet de verkeersveiligheid verhogen op het pad waar veel schoolkinderen fietsen en honden vaak loslopen. De commissie openbare werken ging gisteravond zonder discussie met het raadsvoorstel akkoord. VRIJDAG 7 DECEMBER jeugdkampioenschap klaverjas sen bij buurtcentrum Halfje Wit aan de Van Brakelstraat. aanvang 20.00 uur. Satisfaction drive-in show in jon gerencentrum Madonna aan de Olympiaweg, met dj's Roberto en Gonzo, aanvang 21.30 uur. soosavond bij Stichting homo seksualiteit Alphen. Prinses Marij- kestraat 71. aanvang 21.00 uur. dixieland formatie de Dicksies All Stars in Jazzcafé Dicksies aan de Hoofdstraat, aanvang 17.30 uur. wijkveremging Aktiefvan 17.00 tot 19.00 uur in het wijkgebouw, Berlagestraat. voorstelling: musical 'De Club', door het Fakkeltheater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Lak-theater. toneelgroep De Trust met' Platonov', aanvang 20.30 uur Vereniging Rondtheater speelt Vanaf de brug gezien' in het Vliet- landcollega aan de Apollolaan, aanvang 20.15 uur. Leiderdorp klaverjassen supportersclub RCL. kantine sportpark De Bloe- merd. aanvang 20.00 uur. Usse advent-concert door het British Choir in de Agathakerk aan de Heereweg 275b, aanv. 20.15 uur. Noordwijk adventsconcert door het Ves perkoor. aanvang 20.15 uur in de Noordwijkse Vereniging v vee-en Konijnenhouders. Dorps huis de Kuip. Zeestraat, van 10.00 tot 22.00 uur. tienerclub en jongerensoos bij het Evangelisch Ontmoetingscen trum de Ark. aanvang tienersoos 19.00 en jongerensoos 20.30 uur. ZATERDAG 8 DECEMBER Alphen werkgroep Vrijwillig Land schapsbeheer gaat het landschap onderhouden in de omgeving van de Compierkade en het Rietveldse- houseparty bij jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 21.30 ui verzamelbeurs in gebouw Nabij aan het Lauraplein. van 10.00 t 16.00 uur. Kerstmarkt bij Avifauna van 10- 18 uur. Backstreet Bounce in hel jazz café Dicksies aan de Hoofdstraat, aanvang 22.30 uur. Hazerswoude-Dorp optreden van de gospelband New Reality in coffeeshop De Dob- Lelden internationale show Up People met Face to Face in de Stadsgehoorzaal, aanvang 20.15 Leidse Schouwburg, musical van het Fakkeltheater met 'De Club', aanvang 20.15 uur. Jazz-podium Hol House in de Waag. met 'Corrie en de Brokken', Aalmarkt 21, aanvang 21.00 uur. Moienwinterlocht over 10 of 15 km. starten kan tot 13 uur vanaf VVV-kantoor Stationsplein. Vereniging Rondtheater speelt' Vanaf de brug gezien' in het Vliet- landcollege aan de Apollolaan, aanvang 20.15 uur. concert door Marco Kreiken gi taar, en Leendert de Jonge dwars fluit in 't Huys Dever, Heereweg 349a, aanvang 20.00 uur. ter met 'Ons tweede huisje', in Poelhuy6 aan de Vivaldistraat, a vang 20.15 uur. concert door het Kamerkoor 'Hortus Mudicus' olv Reinier Wakel- kamp, mmv Regina Ederveen in de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18