TAD LEIDEN Blauwpoortsbrug volgend jaar bewegend Historische haven heeft te weinig ruimte in Galgewater Nieuwbouw voor instrumentschool en vakgroep natuurkunde in Leeuwenhoek 'Nieuw station De Vink biedt weinig comfort' Haven voor watertoeristen in het water van Beestenmarkt VERLICHTINGS- EN BANDENAKTIE Versteegen, Veel buitenlandse gasten op Key Town Jazz-festival s LEIDSCH m DAGBLAD VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 Slaan met bijl: boete 1000 gulden LEIDEN/DEN HAAG- De Haagse politierechter heeft gisteren een 44- jarige Leidenaar veroordeeld tot duizend gulden boete en twee we ken voorwaardelijke gevangenis straf omdat hij met een bijl vernie lingen aanrichtte aan een auto. Een al jaren durende vete tussen twee families lag aan dat geweld ten gronslag. De politie zag toevallig vanuit een woning hoe de Leidenaar op een auto van de 'vijand' af reed, uitstap te en diverse malen met een bijl in sloeg op de grill en de koplampen. Maar volgens het slachtoffer had hijzelf ook benen moeten maken toen de verdachte met de bijl op hem af kwam. Hij zou hebben ge vreesd voor zijn leven. Dat gold ook toen de 44-jarige een paar dagen later in volle vaart op hem inreed. De deur van de auto van het slachtoffer kon niet meer open. Volgens de verdachte was dat per ongeluk gegaan. "Ik reed op ze af, toen zag ik dat ze uitstapten met klewangs en stokken, ik maakte af werende gebaren met mijn handen, toen ik even niks meer zag, ramde ik die auto". Officier van justitie, mr. I. Renc- kens, geloofde niets van dat verhaal en eiste zes maanden celstraf, waar van twee voorwaardelijk. Zij zag in de volgens haar opzettelijke aanrij ding een poging tot zware mishan deling. Zij wees op het lange straf blad van de Leidenaar, waarop zelfs een veroordeling wegens poging tot moord stond. Advocaat, mr. J. Landman over tuigde de rechter er echter van dat er tegenstrijdigheden waren in de verklaringen van de familie van het slachtoffer. Enkele van die familie leden zullen zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden, zo bleek gisteren. Zij zouden zich in deze kwestie ook schuldig hebben gemaakt aan agressieve delicten. Politierechter, mr. C. De Vries- Lentsch, achtte in het geval van de 44-jarige Leidenaar alleen het ram men van de bijl op de auto bewezen. Over de poging tot zware mishande ling had zij twijfels. "En in het geval van twijfel, gaat het voordeel naar de verdachte", besloot de rechter. LEIDEN Leidse raadsleden hebben kritiek op de plannen van de NS voor de nieuwbouw van het station bij De Vink. "Wat er nu komt, is mi nimaal", zo verwoordde D66-raadslid Langenberg de kritiek. Wethou der Van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) gaat praten met de Neder landse Spoorwegen om het bouwplan bij te stellen. De halte De Vink krijgt twee perrons. Er komen in de toekomst vier spoorlijnen. Het spoor wordt ondertunneld waardoor bussen, fietsers en voetgangers van Voorschoten direct naar de Stevenshof kunnen. Om de sociale veiligheid te vergroten is het plaatskaartenkantoor aan het eind van de tunnel geplaatst, al bestond er onduidelijkheid over de openingstijden. Volgens sommige commissieleden sluit het kantoor al aan het eind van de middag, zodat er geen enkele preventieve werking van uitgaat 's avonds en 's nachts. Kritiek was er vooral op de inrichting van de halte. Kleine wachtka mers, gering comfort voor de reizigers en weinig beschutting. Er bleef weinig heel van het plan. Wethouder Van Rij, die het ontwerp zelf ook 'niet overtuigend' noemde, wees erop dat de halte is ontworpen door Articon, de NS-dochter die al dit soort werken uitvoert. Er is geen ar chitect aan te pas gekomen, zoals bij grote stationsplannen. Het gaat om een standaardplan, aldus Van Rij. De commissie pleitte voor verbe teringen, een pleidooi dat Van Rij zou overbrengen aan de NS. 'Toeristisch draagvlak te zwak' LEIDEN De kans is aanwezig dat de historische schepen die nu in het Galgewater liggen op termijn naar elders vertrekken. Volgens een woordvoerder van de gelijknamige stichting kan de historische haven namelijk niet uitgroeien tot een toe ristisch evenement zoals de bedoe ling van de gemeente is. Het be stemmingsplan d'Oude Morsch biedt daarvoor onvoldoende draag vlak. Aan het Kort Galgewater mogen vijftien schepen liggen maar vol gens de woordvoerder van de stich ting is er slechts plaats voor twaalf. Daarmee is het draagvlak voor een historische haven waar 'publieksge richte en museale activiteiten plaatshebben te zwak' zei deze gis teravond in een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke orde ning. De stichting keerde zich ook te gen de komst van een terrasboot aan de Prinsessekade omdat daar door te weinig manoevreerruimte zou overblijven. De woordvoerder wees er op dat in andere steden ook aantrekkelijkere historische havens ontstaan. En wierp de vraag op of de schippers die nu in Leiden liggen uiteindelijk niet naar andere steden zullen gaan. Zijn bezwaren werden echter niet gehonoreerd door de commissie. evenals zijn verzoek om een ruimte voor de stichting op de wal. De stichting had het oog laten vallen op een deel van de panden Kort Galge water 12 tot en met 16. Maar de aan koopprijs van die panden, voorma lig eigendom van Blonk, was zo hoog dat zelfs sociale woningbouw onmogelijk is. Dure vrije-sectorwo- ningen komen er nu, zo is de bedoe ling. Bewoners rond het Galgewater hebben steeds geprotesteerd tegen de aanwezigheid van historische schepen LEIDEN De Blauwpoortsbrug wordt in het voorjaar van 1991 weer beweegbaar gemaakt. Dan begint de gemeente ook met de aanleg van een haven voor pleziervaartuigen in het water van de Beestenmarkt. Het gaat daarbij om een zo genaamde passantenhaven voor boten die maar enkele da gen blijven liggen. Het plan om zo'n voorziening in de Ha ven aan te leggen is nog niet van van de baan. Er is echter nog steeds geen overeenstemming met rederij Slingerland, die door boten heeft liggen, over de aanleg van de haven. ADVERTENTIE Op vrijdag 7 en zaterdag 8 dec. a s. kunt u bij garage en APK keuringsstation Europaweg 1 en Schenkelweg 109, GRATIS uw autoverlichting en uw autobanden laten controleren. De tijden: vrijdag van 19.00-21.00 uur en zaterdag 09.00-12.30 uur. Behalve het beweegbaar maken on dergaat de Blauwpoortsbrug ook een complete renovatie. De brug be vindt zich in zeer slechte staat. Van het ministerie van economische za ken is de gemeente Leiden een sub sidie toegezegd voor het verbeteren van de doorvaarbaarheid van de stad. Een deel van die subsidie wordt nu gebruikt voor de brug tus sen Steenstraat en Prinsessekade. De brug blijft zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat. Het object staat namelijk op de gemeentelijke monumentenlijst. De klap - het be weegbare deel - wordt compleet vervangen. De bewegings- en elek trische installatie worden gereno veerd. De afdeling civiele werken streeft ernaar om de brug zoveel mogelijk voor het verkeer open te houden tij dens de werkzaamheden. "Al ont komen we er niet aan om bij het ver- vapgen van het beweegbare deel de GÖANA - De actie 'Rembrandt steunt Ghana' van de Rembrandt Scholengemeenschap in Leiden heeft een totaalbedrag van 5048,10 gulden opgebracht. Het streefge- drag dat de school zich had gesteld was 4500 gulden. Een groot deel van de opbrengst kwam uit een fancy- fair die op 30 november werd ge houden. Aan de actie werd meege werkt door scholieren, ouders en le- Agressieve man in restaurant aan Steenstraat LEIDEN - Een 20-jarige Leidenaar is gisteravond flink door het lint ge gaan in een restaurant aan de Steen- straat. De man was aan de achterzij de van het bedrijfspand over een muurtje geklommen en de keuken binnengelopen. Personeelsleden die de man daar even later aantrof fen, vroegen hem wat hij daar deed. De man reageerde erg verward. Omdat de medewerkers vonden dat de Leidenaar wel erg bleek zag, boden ze hem een stoel en een glas water aan. Hij kon dit gebaar echter niet waarderen en ging volgens een politiewoordvoerder 'helemaal uit zijn dak'. De Leidenaar sloeg wild om zich heen, vernielde onder meer vier flessen wijn en twee banken met een bekleding van koeiehuid. De totale schade bedraagt zo'n 1400 gulden. De man probeerde met een fles in te slaan op het keukenpersoneel. Niemand liep hierbij zware verwon dingen op. De politie heeft de man aangehouden. Later is de EHD op het politiebureau geweest om een kleine verwonding van een restau rant-medewerker te verzorgen. brug enkele dagen helemaal af te sluiten", zegt ir. L. Barendregt, hoofd van civiele werken. Langegracht In het water van de Beestenmarkt worden in elk geval steigers ge maakt om boten in staat te stellen af te meren. De gemeente bekijkt nog of er ook extra voorzieningen voor de watertoeristen komen zoals een gebouwtje met was- en douchegele genheid of de mogelijkheid de bo ten aan te sluiten op de elektriciteit. De totale kosten van het project bedragen circa drie miljoen gulden. De gemeenteraad neemt begin vol gend jaar een beslissing over het plan. De verwachting is dat die ak koord gaat met het voorstel. Over de aanleg van een beweeg bare brug in de Langegracht is nog geen duidelijkheid. Door het ma ken van een brug waardoor het wa ter tussen Korte Mare en Haarlem mertrekvaart wordt Verbonden, zou een aantrekkelijke vaarroute rich ting Warmond en Kagerplassen ont staan. Volgens Barendregt neemt het college van B en w binnenkort een beslissing over dit plan. Hij twijfelt echter of het haalbaar is. "Ook voor dit project kunnen we subsidie krijgen, de gemeente moet echter zelf ook een flinke bijdarge leveren. Gezien de financiële posi tie van Leiden vraag ik me af of het college dit plan wil uitvoeren". In het voorjaar begint de gemeente met de werkzaamheden om de Blauwpoortsbrug op te knappen en weer beweegbaar te maken. LEIDEN De Leidse Instrumen- tenmakersschool verhuist naar een terrein aan de Wassenaarseweg. De school is nu nog ondergebracht in het Kamerlingh Onnes Laborato rium van de universiteit aan de Steenschuur. De nieuwbouw die op het investeringsprogramma v?n het ministerie van onderwijs staac voor 1993 kost tussen de tien en twintig miljoen gulden. Het laboratorium- gebouw wordt over enkele jaren door de universiteit afgestoten. Directeur A. Blom van de school vertelt desgevraagd dat eigenlijk in 1992 al met de bouw had moeten LOGOPEDIE - De HBO-oplei- ding logopedie in Leiden kan voor volgend jaar gewoon eerstejaarsstu denten aannemen. De waarnemend voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, staatsraad mevrouw mr. M. Leyten, heeft vandaag de stop zetting van de subsidie opgeschort. Tevens heeft zij bepaald dat in het voorjaar een definitieve uitspraak van de Raad van State over de stop zetting van de subsidie komt. worden begonnen. In dat jaar zou ook de vakgroep natuurkunde van de rijksuniversiteit met nieuwbouw beginnen. Natuurkunde zit nu nog op twee plekken: het Kamerlingh Onnes Laboratorium en het Huy- genslaboratorium. Het feit dat de vakgroep over twee plekken is verdeeld, levert al lerlei problemen op. Op beide plaat sen zijn dezelfde voorzieningen, hetgeen kostbaar is. Bovendien is hét voor de onderlinge samenwer king ongunstig. Reden om een nieuw pand te laten bouwen aan de Wassenaarseweg. Voor de Leidse Instrumentenma- kersschool is het van belang dat de nieuwe behuizing dichtbij het ge bouw van natuurkunde komt. "Wij doen research in en ontwikkelen al lerlei instrumenten die je niet kunt bestellen. Dat kan alleen in nauwe samenwerking met natuurkunde. We komen hier op straat te staan en we willen dichtbij de experimenten blijven. Daarom hebben we gezocht naar een terrein aan de Wassenaar seweg. Misschien gaan we wel aan leunen bij natuurkunde, al is daar over nog geen besluit genomen", zegt Blom. De directeur kan nog niet zeggen hoeveel het nieuwe gebouw kost. Hij schat tussen de tien en twintig miljoen gulden. "Maar de preciese prijs wordt pas later bepaald. Wij zijn nu druk bezig met het maken van de plannen en dan zal duidelijk worden wat het kost", aldus Blom, die er wel op wijst dat het heel wat duurder zal zijn dan een gebouw voor een gewone school. "Wij zijn een school met heel veel praktijklessen op hoog niveau. Dat stelt hoge eisen aan de apparatuur en die apparatuur stelt weer hoge ei sen aan de ruimte wat betreft de temperatuur, het moet trillingsvrij, soms stofvrij zijn. De eisen zijn heel wat hoger dan in het onderwijs ge bruikelijk zijn". LEIDEN - Het Key Town Jazz-festival, dat op zaterdag 19 januari in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, heeft dit jaar veel buitenlandse gas ten op het programma staan. Onder meer treden op: Humprey Lyt- telton ans his band (Engeland), Otis Grand and the Dancekings (Frank rijk), Waso (België), Nueva Manteca Salsa Jazz Band met Nicky Marre- ro (Ned.AJSA), Barts Bones featuring Silvia Droste (Duitsland), Jumo 'n Jive (Ned.), Max Collie and his Rythm Aces (Engeland), Jack Dupree (USA) en Ricardo Insunza Quintet (Brazilië). Het festival begint om 20.15 uur en eindigt om 3.00 uur. Kaarten (37,50 gulden) zijn nu al in de voorverkoop te krijgen bij de VW, K&O, Jazz on Sunday ('s Gravensandestraat 19) en The Duke (Oude Singel). Telefonische informatie bij de VW, 146846. Universiteit stoot Kamerlingh Onnes Laboratorium af Het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Steenschuur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13