Rijwiel gaat mee in een tas Goede krabbers onmisbaar voor dhz-er Medisch onderzoek Honecker gevraagd VEILING AL IN KERSTSFEER Jonge Marokkanen missen boot volledig .VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 BB&\VJ:iPJ=feriPj»J PAGINA 11 Hl Belangstelling voor vouwfietsen neemt toe Er wordt in Nederland 'sinds mensenheugenis' veel gefietst. Misschien wonen we wel in het land met, naar verhouding, de meeste fietsers. Toch kan niet echt worden volgehouden dat de fiets zo'n geweldig alternatief is voor de auto. Of je moet een liefhebber zijn van weer en wind, van hobbels en steenslag. Pas als de fiets gecombineerd kan worden met een vervoermiddel voor de lange afstand, is het een fraai alternatief. Maar met de meeste fietsen gaat zo iets niet. Dan komt de vouwfiets weer in beeld. In de Tweede Wereldoorlog is de vouwfiets op kleine schaal voor het eerst uitgeprobeerd. Om luchtlan dingstroepen een extraatje mee te geven in de strijd. In het begin van de jaren zeventig hebben we hem massaal geprobeerd. Een toen als nieuw gepresenteerd fietsje met Tijdschrift over computerspellen Vorige maand is het eerste i verschenen van Hoog Spel, een Ne derlands tijdschrift geheel gewijd aan computerspellen. Het ziet er uitstekend uit, met massa's (scherm)foto's en deskundige re censies van nieuwe spellen. Omdat een beetje computerspel al gauw 90,- of meer kost, verdient de aan schaf van Hoog Spel zichzelf snel te rug. Losse nummers kosten 7,95. De uitgever is Rangeela, Postbus 59269, 1040 KG Amsterdam. kleine wieltjes, van Madurodam-formaat en vaak een tuttig korfje voorop zou het 'he lemaal worden'. Het liep anders. Na een paar jaar begon het ding te roesten en die kleine wieltjes waren ook niet zo'n goed idee. Je moest je een ongeluk trappen om vooruit te komen. Het gevolg was het weer snel verdwij nen van iets dat als revolutionair ter wereld was gekomen. Grappig Een enkeling bleef toch iets zien in het grappig uitziende fietsje en er bleef sprake van 'enige produktie'. Tot de ernst van de milieuvervui ling tot ons begon door te dringen. Opeens werd duidelijk dat 'altijd de auto' niet langer het credo was. Een welhaast uitgelezen kans voor de vouwfiets. In de jaren dat de vouwfiets niet bovenaan stond in het assortiment van de fabrikanten, is er wel dege lijk nagedacht over verbetering van de techniek en vormgeving en de re sultaten beginnen nu zichtbaar te worden. Onlangs publiceerde het vakblad voor de branche, 'Twee- wieler', naar aanleiding van de ver- ander(en)de inzichten zelfs een test van vouw- en deelfietsjes, die - in combinatie met auto of trein - in de nabije toekomst goede resultaten zouden kunnen opleveren. Het is namelijk zo dat de Neder landse Spoorwegen geen bezwaar hebben tegen passagiers die een op gevouwen fietsje als handbagage meenemen. Zonder bijbetaling. Zo zou de mogelijkheid worden ge schapen om per trein naar bijvoor beeld Parijs te reizen en daar over de Champs Elysées te peddelen. De vraag blijft natuurlijk wat we precies onder een vouwfiets mogen verstaan. Een fiets is geen vouw fiets als je alleen het stuur kunt ver wijderen. Dat kan namelijk bij vrij wel ieder rijwiel. De echte vouw- of deelfiets heeft bijzondere kenmer ken, al zijn er exemplaren bij die nog wel een kleine twintig kilo we gen. Scharnieren Fietsimporteur Van Ellen van Bicy cle Import in Groningen, die het Amerikaans/Chinese merk Dahon vertegenwoordigt, breekt zich het hoofd niet over die vraag: "Het is echt niet zo dat je het verschil niet kunt zien. Een deelfiets kun je met enkele bewegingen in een voor- en achterstuk splitsen en een vouw fiets heeft scharnierende onderde len. Dat is dus heel wat anders dan een gewone fiets". Van Ellen beschouwd de vouw- en deelfietsen als een heel apart seg ment van de branche, dat naar zijn idee echter nooit zulke grote opla gen zal halen als die van de 'gewone' rijwielen. Wel groeit de belangstel ling," constateert hij. Fietsenrek Ook de rijwiel-detaillist ziet de be langstelling voor de kleine vouw fietsen toenemen. Die toename, zo zegt men, zou nog groter zijn ge weest als er geen fietsenrek voor achter op de auto zou hebben be staan. Al gaat het niet om gigantische verkoopcijfers, toch is de markt van vouwfietsen nog aardig omvang rijk. Een 'snelle blik' leert wel dat er een aantal basis-ideeën steeds te rugkomt. In de categorie 'grote deelfietsen' hoort onder meer de Batavus Passan Twin thuis. Een rij wiel dat in vier stukken uit elkaar genomen kan worden en 17 kilo weegt. Het kost rond 739 gulden. Enigszins vergelijkbaar met de Ba- tavusfiets is de Gazelle Kwikstep, een kilo lichter en 16 piek duurder, bovendien uitgerust met maar 24 Deze kleine Dahon fiets spaken per wiel, terwijl zijn Bata- vus-broertje er maar liefst 36 heeft en dus naar alle waarschijnlijkheid meer 'uithollingen overdwars' aan- Tas Nóg zwaarder, namelijk 19,5 kilo, is de Union Univouw. Een 619 gul den kostend rijwiel dat zich in maar heel weinig onderscheidt van een 'gewone fiets', wat ook wel blijkt uit het gewicht. Dat is zeker wel het geval met de Bickerton-fietsen, die in eenvoudi ge vorm 11 en in uitgebreide vorm 13 kilo wegen. In tegenstelling tot de eerdergenoemde rijwielen, die je je maar moeilijk in een trein kunt voorstellen, zijn deze fietsjes heel goed te vervoeren. Alleen zijn ze wat 'zwaarder' van prijs: respectie velijk een kleine 1000 en een kleine 1400 gulden. Aardige bijkomstig heid is de bijgeleverde tas, die de opgevouwen fiets kan bevatten. Of, als de fiets op de weg is, dienst kan doen voor boodschappen. iets forsere familielid, de Dahon Mobik, respectievelijk 13 en 15 kilo. Ook deze vouwfietsen passen in een tas en kunnen dus meesporen, zelfs naar het buitenland. Te denken valt ook aan het fietsen in overvolle bin nensteden, waar de auto achterblijft op een parkeerterrein aan de rand van het centrum. De vouwfiets is ook handig voor kleinbehuisden (studenten) die lie ver een tas met vouwfiets in een kast bewaren, dan een doorsnee exemplaar hun gang laten blokke- Dat krabbers en schrapers onmis bare gereedschappen zijn, blijkt wel uit het feit dat ze al zeker 30.000 jaar geleden werden uitgevonden. Onze verre voorouders maakten ze van stenen en botten. Ze gebruikten dit gereedschap om er dierenhui den mee te bewerken. Veel later was staal het materiaal waarvan gereedschap werd ver vaardigd. Wellicht was het schraap- staal het eerste gereedschap dat diende om houtoppervlakken glad te schrapen. Het bestaat nog steeds: een rechthoekig stalen plaatje dat met een zekere handigheid, onder een nèt niet verticale stand en onder 'duimdruk' op de beide zijkanten wordt voortbewogen. Om het goed te laten functione ren moet het scherp te zijn, maar merkwaardigerwijze is dat een kwestie van een 'braam' aanslijpen. Het schraapstaal krabt met die nau welijks zichtbare braam heel fijne krulletjes van het hout. Zo fijn datje een glanzend glad oppervlak mee bereikt, zelfs op dun fineer. Een variant op het rechthoekige schraapstaal was het ovale type, waarmee hollè oppervlakken be werkt konden worden. Het schijnt uitgestorven te zijn want zelfs in de dikste catalogi van gereedschap pen-groothandelaren vind je het niet meer. We hebben tegenwoor dig andere spullen om hout glad te maken. De elektrische vlakschuur- machine is wat dit betreft de favo riet van vakman en doe-het-zelver. Hoewel het in principe mogelijk is oude verflagen louter mecha nisch (met de elektrische band- schuurmachine) te verwijderen, ge bruiken we daar andere methoden voor. Afbranden, chemisch afbijten of met het elektrische heteluchtpi- stool 'strippen'. Welke van deze werkwijzen je kiest, er is altijd een verfkrabber bij nodig. Het bekendste type is dat met een driehoekig stalen, scherpgeslepen plaatje dat met een moer op het uit einde van de schacht is bevestigd. Het plaatje moet regelmatig gesle pen worden, een vervelend karwei tje dat bovendien nogal wat routine vraagt. De ambachtelijke verfkrabbers zijn ook te koop in uitvoeringen met anders gevormde plaatjes: aan één kant gebogen, voor holle opper vlakken, aan de andere kant spits, vöor lastig bereikbare plekken. Sinds enige tijd bestaan er ook verfkrabbers met een blad van hardmetaal. Dat gaat aanzienlijk langer mee. Het is niet naslijpbaar. Het verschil tussen krabber én schraper is niet zo gemakkelijk aan te duiden. Voor een soortgelijk ge reedschap dat dient om gedroogde verf van ruiten te verwijderen, wordt de naam 'verfschraper' ge bruikt. Het is een handvat van kunststof, waarin een mesblad van het stanleymes geplaatst wordt. Het werkt puik, niet alleen om de verf- streepjes op ruiten, langs de spon ning, weg te halen, ook om teerspat ten, aangekoekte vogeluitwerpse len, enz. te verwijderen. Een schraap- en krabuitrusting waaraan de gemiddelde doe-het-zel- ver voldoende heeft, kan bestaan uit twee krabbers met hardmetalen blad (één met rechthoekig, één met driehoekig blad), als aanvulling een conventionele krabber met puntig en gebogen blad, en een verfschra per met een voorraadje stanleymes- bladen. AMSTERDAM - Wie zich breed wil oriënteren voor de komende vakantie kan op 14,15 en 16 de cember een bezoek brengen aan de beurs Tourist '91 die in de Amsterdamse RAI wordt ge houden. Tot dit jaar was Tourist uitsluitend voor de reisbranche, maar gezien het succes van de Vakantiebeurs in Utrecht kan het publiek nu ook een kijkje komen nemen in Amsterdam. Reizen kunnen er niet worden geboekt, daarvoor moet nog al tijd het reisbureau worden inge schakeld. De beurs is 14 decem ber geopend van 13.00 - 2.00 uur en 15 en 16 december van 10.00 - 17.00 uur. BEMMEL - Op zondag 9 decem ber wordt in het kasteel 'De Kin kelenburg' in Bemmel een kunst-Kerstmarkt gehouden. Bezoekers kunnen een idee op doen voor het kerstdiner en daarnaast staan er ruim hon derd kerstgroepen opgesteld. Het kasteel is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gra tis. Meer informatie: 08811- 79410. LEIDEN - Tot en met 13 januari toont het natuurhistorisch mu seum in Leiden de expositie: het weeshuis aan de Hooglandse- kerkgracht. Het museum geeft een beeld van het gebouw en het leven van de weeskinderen aan dé hand van de geschiedenis, de organisatie met regenten en re gentessen en het onderwijs. Openingstijden ma.t/m vrij. van 10.00 tot 17.00 uur en zon.van 14.00 tot 17.00 uur. Toegangs prijs is 3,- voor volwassenen en voor pas 65-houders 1,50. Meer informatie: 071-143844. UTRECHT - Op zondag 9 de cember wordt in de oude veiling in Utrecht een vlooienmarkt voor particulieren gehouden. De veilinghal is van 10.00 tot 17.00 uur prijs 3,50 pas 65-houders 2,50. Meer in formatie: 08812-2112/2564. HAARLEM - Het Frans Hals museum laat in De Vleeshal in Haarlem een mooie tentoonstel ling zien van Kees Verwey. Deze Haarlemse schilder heeft aqua rellen en schilderijen gemaakt van mensen, landschappen en vooral de direct omringende voorwerpen. De expositie is tot en met 20 januari geopend van ma. t/m vrij.van 11.00 tot 17.00 uur en zon. van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Meer informatie: 023-319180. Berlijn vraagt opnieuw om uitlevering BERLIJN (AP/AFP/Rtr) - Het Duit se openbaar ministerie wil de voor malige communistische partijleider van de DDR, Erich Honecker, zelf medisch onderzoeken om te bepa len of hij inderdaad te ziek is om ge arresteerd te worden. Dit heeft de Berlijnse senator voor justitie, Jutta Limbach, verklaard. Het stadsbestuur van Berlijn blijft er bij Moskou op aandringen dat de Sovjetunie Erich Honecker, de vroegere president en partijlei der van de voormalige DDR, aan de Duitse justitié overdraagt. Honec ker verblijft sinds april in een zie kenhuis van de Sovjetstrijdkrach ten op Duitse bodem niet ver van Berlijn. Tegen de 78-jarige Honecker is vorige week een arrestatiebevel uit- Scotland Yard helpt Antwerpen bij IRA-zaak BRUSSEL (ANP) - Het parket van Antwerpen krijgt hulp van Scot land Yard bij zijn onderzoek naar IRA-activiteiten in de stad. Het gaat vooral om technische adviezen. De Antwerpse rijkswacht arresteerde gisteren in een huis in de binnen stad drie mannen. Een van hen be hoort zeker de (IRA), aldus de on derzoeksrechter. Weer aanhouding van rechercheur in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) In Amster dam is opnieuw een rechercheur in opspraak gekomen. De 49-jarige re chercheur van het Bureau Verdo vende Middelen in de hoofdstad is maandag samen met zijn echtgeno te aangehouden op verdenking van belastingfraude en verduistering van cocaïne uit de kluis van het hoofdbureau van politie aan de Marnixstraat. Het gaat om een partij van 29 kilo cocaine met een straat waarde van ongeveer twee miljoen gulden. Het echtpaar wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justi tie. De rechercheur is door de korpsleiding op non-actief gesteld in afwachting van een eventuele schorsing. gevaardigd op de beschuldiging van moord. Het Openbaar Ministe rie acht hem mede schuldig aan de dood van ongeveer 190 Oostduit sers, die sinds de bouw van de Ber lijnse Muur in 1961 zijn omgekomen bij pogingen Oost-Berlijn of de DDR te verlaten. Sovjetbron verluidt dat Honecker's gezondheidstoe stand redelijk goed is. "Hij is niet echt ziek", aldus een Sovjetfunctio naris die in frequent contact staat met het militaire hospitaal in Bee- litz ten zuiden van Berlijn. Als Moskou weigert Honecker uit te leveren - volgens Limbach neemt de Sovjetunie binnen enkele dagen een beslissing op het Westduitse verzoek - wil de Berlijnse justitie hem door Duitse artsen laten onder zoeken. Die moeten dan vaststellen of hij in staat is een gevangenisstraf te ondergaan. "Maar wij onderzoe ken hem liever in Moabit (de gevan genis van Berlijn)", aldus Limbach. j <5*, jr?' /j,W!rv-iyjf - AALSMEER - De bloemenveiling in Aalsmeer is al in kerststemminggetuige de met mistletoe, denneappels, hulst en dennegroen opgetuigde stukjes die gisteren de veilingklok passeerden. In totaal gaan er de komende da gen ongeveer een half miljoen kerkstukjes de deur uit. (foto anp> AMSTELVEEN (IPS) - Veel Marokkaanse jongeren in de ach terstandsbuurten van Nederland se steden dreigen voorgoed de boot te missen en zullen afdrijven naar de marges van de samenle ving, tenzij er snel wordt ingegre pen. Dat stelt cultureel antropo loog Hans Werdmólder die deze week promoveerde op een diep gaand onderzoek naar Marok kaanse jongeren in Amsterdam. "Mijn boodschap is dat als we niet snel ingrijpen, we te maken krijgen met een generatie jongens waar we helemaal niets mee kun nen. Nu zijn ze nog aanspreek baar, maar de grootste groep moe ten we snel bereiken, anders is het echt te laat." Werdmólder (39) werkte drie jaar lang, van 1982 tot 1985, met 34 Marokkaanse randgroepjongeren in de Amsterdamse volkswijk De Pijp. De Marokkanen maakten deel uit van een veel grotere buurtgroep waar ook Nederlan ders inzaten, en die geleid werd door de Amsterdammer Rinus. De meeste Marokkanen in de groep waren als tieners naar Ne derland gekomen in het kader van de gezinshereniging. Drie jaar later, in 1988, onderzocht hij hoe het verder met 'zijn' jongens In zijn boek 'Een generatie op drift' zegt Werdmólder dat de ont heemde Marokkaanse jongeren die hij in 1982 aantrof, aanvanke lijk weinig meer deden dan rond hangen op straat en kattekwaad uithalen. Maar geleidelijk gleed een aantal jongeren af naar de cri minaliteit. Bij zijn vervolgonder zoek constateerde hij dat maar tien van de 34 jongens erin ge slaagd was zich hieruit los te ma ken. Marokkaanse jongeren hebben de laatste tijd nogal wat negatieve publiciteit gehad. Eind 1988 lekte een zeer omstreden geheim rap port uit over Marokaanse jeugd bendes die de Amsterdamse bin nenstad onveilig zouden maken. Burgemeester Ed van Thijn vroeg om een harde aanpak. Ook de jon geren met wie Werdmólder werk te maken zich regelmatig 'schul dig aan het kraken van auto's, fietsendiefstal en drugshandel. Maar een Marokkaanse jongere komt niet zomaar in dat circuit te recht, benadrukt Werdmólder. "Ze zijn niet voor niks aan de rand van de samenleving terecht gekomen. De overheid laat deze jongeren gewoon links liggen. Toen ze hier kwamen was er niets, er waren geen goede op vangvoorzieningen en werkgele genheid was er ook niet. Men heeft veel te optimistisch gedacht over het proces van integratie. We dachten, dat loopt wel, ze zullen zich wel geleidelijk integreren. Maar dat is dus niet zo." "Je moet ook zien waar ze te rechtkomen: in een buurt waar al criminaliteit bestaat en waaruit veel Nederlandse gezinnen al zijn weggetrokken. En degenen die overblijven zijn niet bepaald re presentatief voor de Nederlandse samenleving." Banen Het sinds enkele jaren gevoerde voorkeursbeleid ten aanzien van etnische minderheden, bereikt deze groep Marokkaanse jonge ren niet. "Allemaal Tweede-Ka merplannen noem ik dat, de wet Vermeend-Moor, het Jeugdwerk garantieplan, het uitzendbureau Start, noem maèr op. Bedenksels van achter de burelen zijn het. Men bekijkt de maatregelen te weinig vanuit het perspectief van degene die er gebruik van maakt en dan is men verbaasd dat het niet aansluit." In het reserveren van banen voor etnische minderheden en andere dwangmaatregelen ziet Werdmólder geen heil. "Als je de een bevoordeelt, benadeel je de ander. Je moet niet met het be perkte aantal banen dat je hebt positief actiebeleid voeren. Dat wekt heel veel wrevel en daarmee verlies je het draagvlak voor dit beleid. Je moet nieuw werk cre- eren voor iedereen, ook voor blanke Nederlanders. Maar als ze niet op het aanbod ingaan, moe ten daar ook sancties op staan. Nu is alles te vrijblijvend." Werk speelt een sleutelrol bij de integratie. Maar werk alleen is geen voldoende voorwaarde. Wil de integratie lukken, dan moet dat op meerdere vlakken tegelijk gebeuren, zoals het krijgen van een vaste vriendin, begeleiding door de familie of het lid worden van een sportvereniging. Boven dien zijn deze jongens zo lang uit het arbeidsritme geweest dat ze intensieve begeleiding nodig hebben om ze er weer in te hel pen, aldus Werdmólder. Hypotheekrente 7 december 1990 provisie opgave ann.hyp. ann.hyp. spaarhyp. spaar-opt.hyp. hyp.totaalpl. hyp.totaalpl. hyp.totaalpl. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaargar.hyp. ann.hyp. exact hyp. spaarhyp. hyp.totaalpl. besp.dir.hyp spaarhyp. renterust variabel 0,5 jaar ABN a Amro a Bouwf. Ned. Gem. a Rabo Leiden a Ver. Spaarbank a Woonf. Holland a NMB a Rabo Hyp.bank Woonf. Holland Woonf. Holland Woonf. Holland ABN ABN ABP ABP Aegon spaarhyp. 5/10 j Amro spaarhyp. 5 jr Amro ann.hyp. 5 jr Bouwf.Ned.Gem. spaarvasthyp. 5 jr Bouwf.Ned.Gem. ann.hvp. 5 jr CDK-bank Centr. Beheer Centr. Beheer Centrale Centr.Volksb. Delta Lloyd Direktbank Nationale Ned. NMB NMB Postbank Postbank Rabo Hyp.bank Rabo Leiden Stad Rotterdam Nationale Ned. Ver.Spaarb. Woonf.Holland Woonf.Holland Zwolsche Alg. spaarhyp. ann.hyp. spaar-opt.hyp. Bouwf.Ned.Gem. Bouwf.Ned.Gem. CDK-bank Centr.Beheer Centrale Centr.Volksb. Delta Lloyd Nationale Ned. NMB NMB Rabo Hyp.bank Rabo Hyp.bank Stad Rotterdam Woonf.Holland Zwolsche Alg. Bouwf.Ned.Gem. Nutssp. D.Haag Rabo Hyp.bank spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarvasthyp. spaarvasthyp. spaarhyp. spaargar.hyp! exact-hyp. spaarhyp. hyp.totaalpl. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaar-opt.hyp spaar-opt.hyp succeshyp. hyp.totaalpl. ZA-Hyp-Plan spaarvasthyp. De vermelde tarieven hebben betrekking op hypotheken met gemeentegarantie. De netto werkelijke rente (nwr) is gebaseerd op de totale netto-lasten van de hypotheek. De vermelde nwr-percentages gelden voor een man van 30-jarige leeftijd en een'hypotheek ad 150,000.- Voor vrouwen en/of bij andere leeftijden kuni Bij andere hypotheekbedragen wijkt de nwr t niging Eigen Huis te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11