Plan voor woningbouw op terrein Kaasmarkt Directeur HoMant-college bepleit complete fusie van alle mbo-scholen Expositie van schitterende Turkmeense sieraden in museum voor Volkenkunde LEIPSCH s& DAGBLAD Breestraat in ochtenduren 'behoorlijke puinhoop' DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 LEIDEN - Zilver, goud en korna lijn zijn de meest in het oog sprin gende materialen wanneer het gaat om unieke sieraden van de Turkmenen uit westelijk Cen- traal-Azië. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt morgen een tentoonstelling geopend van uitzonderlijke sieraden uit dit ge bied. Turkmenië is ruim twintig keer zo groot als Nederland, vier/vijfde van het gebied behoort aan de Sovjet Unie, het resterende deel ligt op Iraans en Afghaans grond gebied. Het totale aantal Turkme nen, verwant aan Mongoolse stammen en Turkse bevolkings groepen, bedraagt ongeveer drie miljoen. Van oorsprong zijn het nomadi sche veehouders op de schaars met struikgewas begroeide zand vlakten en oase-landbouwers. Het waren met name de Tekke, Jounud en Ersari stammen die se dert de 18e eeuw veel macht had den. Hun invloed op de ontwikke ling van het Turkmeense sieraad was groot. De Turkmenen zijn beroemd om hun met de hand geknoopte 'Bukhara tapijten en om de kunst zinnige vervaardiging van gou den en zilveren sieraden, vaak be zet met kostbare edelstenen. De meeste sieraden zijn vervaardigd in de 19e en in het begin van deze eeuw. Rooftochten De sieraden werden vooral gedra gen bij een huwelijk waar de rela tie tussen twee families werd be vestigd. In de bp prestige en riva liteit gebaseerde Turkmeense sa menleving vormde het huwelijk een belangrijke gebeurtenis. De bruid werd, behangen met kost baarheden, aan de familie van de bruidegom overgedragen. Het sieradenbezit van de Turk menen groeide in de 19e eeuw gi gantisch. Het werd voor een be langrijk deel verworven door rooftochten in de dorpen van voornamelijk noordoost-Iran. Voor de nomadische Turkmenen verschaften de sieraden aantrek kelijke beleggingsmogelijkhe den. Edele metalen als zilver en goud waren zelfs wanneer men door een tegenstander op de hie len werd gezeten, gemakkelijk Ze waren uitermate waardevast en in geval van nood eenvoudig tegen geld of goederen om te rui len. In de jaren zeventig van de vorige eeuw maakten de tsaristi sche legers een einde aan de poli tieke onafhankelijkheid van de Turkmenen. De expositie toont zeer uiteen lopende sieraden: schitterend uit gevoerde zilveren hoofdtooien met accenten van kornalijn, arm banden, oorhangers en borststuk ken. Naast sieraden voor vrou wen en mannen zijn er tuigages voor paarden te zien die een be langrijke plaats in de Turkmeen se gemeenschap innamen. Tekeningen van Ger Daniëls geven weer hoe de sieraden wer den gedragen terwijl foto's het Turkmeense sieraad van nu to nen. Bij de expositie is een geillu- streerd boekje verkrijgbaar. 'Van zilver, goud en kornalijn - Turkmeense sieraden uit Centraal Azië'. Van 7 december tot en met 17 maart 1991 in het Rijkstnuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 in Lci- Rug-sieraad, in de vorm van een speerpunt. (foto's pr.) Ook oude schoolgebouw moet verdwijnen Bromfietsster breekt enkel LEIDEN Een 18-jarige Leidse heeft haar enkel gebroken bij een aanrijding op de Kanaalweg. De vrouw reed op haar bromfiets over het fietspad toen zij werd aangere den door de auto, bestuurd door een 62-jarige Amsterdamse. De automobiliste kwam uit de richting van de Hoge Rijndijk en wilde rechtshaf het Van Vollenho- venplein op rijden. Daarbij verleen de ze geen voorrang aan de brom fietsster. 'Scholen moeten samenwerken in plaats van concurreren' LEIDEN - De Kaasmarkt gaat in de nabije toekomst bebouwd worden. Het ont- werp-bureau Teun Kool haas/Associates heeft van de gemeente Leiden opdracht gekregen een stedebouw kundig plan te maken voor het huidige plein en de di recte omgeving. Uitgangs punt is dat de school en het parkeren op de Kaasmarkt plaats maken voor wonin gen en, vermoedelijk, een bedrijfsvestiging. De op dracht moet op korte ter mijn resulteren in een uitge werkt plan en een maquette. Wethouder Van Rij (ruimtelijke or dening) zegt er naar te streven dat de Kaasmarkt in de toekomst een aardig gebied wordt met een kwali tatief hoogstaande bebouwing. "Het zal een positieve uitstraling moeten hebben op de omgeving. De Kaasmarkt is één van de laatste open plekken in de binnenstad dus daar moeten we zorgvuldig mee omspringen", aldus Van Rij. "Het is eigenlijk zonde om zo'n centraal ge legen gebied zo slecht te gebruiken als we nu doen". Verscheidene architecten en pro jectontwikkelaren hebben de afge lopen tijd al plannetjes bedacht voor de Kaasmarkt. Die kunnen, volgens de wethouder, de toets der kritiek niet doorstaan. "Het is het bekende werk", aldus Van Rij die er geen misverstand over laat bestaan dat hij iets bijzonders wil voor de Kaasmarkt. Het bureau Koolhaas is door de gemeente aangetrokken omdat dit ontwerpbureau veel ervaring heeft met het maken van bouwplannen voor moeilijke binnenstadssitua ties. De gemeente heeft het ont- werp-bureau in principe vrijgelaten bij het uitwerken van de opdracht en niet voor de voeten willen lopen met allerlei wensen en eisen. De eni ge eis is dat het bureau al in januari met een plan op de proppen komt. De gemeente zelf werkt momen teel aan een nieuw ontwerp-be- stemmingsplan voor de wijk Pan- cras-oost. Aanvankelijk wilde men de bestemming van de Kaasmarkt open laten. Maar de wethouder vindt dat in het bestemmingsplan ook richting moet worden gegeven deelnemen aan de fusie tussen Leidse mbo-scholen. Wat betreft Rhijnwijck en Knap pert verwacht Candido dat ze over enige tijd toch moeten aankloppen bij het Holtlant. De eis dat iedere school minimaal 600 leerlingen moet tellen, betekent op den duur de nekslag voor beide instituten, zo verwacht hij. "Ze zullen dat aantal niet halen. Op dat moment kloppen ze hier aan". De directie van het Holtlant-colle- ge neemt geen initiatieven meer om beide scholen te bewegen alsnog toe te treden tot het samenwer kingsverband. Vorig jaar zijn ze be naderd maar wilden ze niet mee werken. Nu moeten ze zelf maar contact opnemen, redeneert Can dido. Integratie Het Holtlant-college is een samen werkingsverband tussen de Leidse school voor meao en mtro, de mdgo De Noorderwiek, het Rijnlands In stituut voor Ondernemersonder wijs (Rio) in Leiderdorp en de kmbo 'Het Groene Hart'. De directies van deze scholen sta ken de koppen bij elkaar toen ze werden geconfronteerd met de maatregel 'sectorvorming en ver nieuwing middelbaar beroepson derwijs' van de toenmalige minister van onderwijs Deetman. Uitgangs punt hiervan was het samenvoegen van schooltypen die bij elkaar pas ten. In Leiden werd gekozen voor een zo breed mogelijke samenwerking waaraan scholen met verschillende specialisaties deelnemen. Met name de economische en de dienstverle- nende/gezondheidstakken zijn nu in het Holtlant vertegenwoordigd. De middelbare technische scholen hebben gekozen voor een eigen sa menwerkingsverband maar werken wel samen met Holtlant. Holtlant draait sinds het begin van het huidige schooljaar. Iedere deelnemende school heeft in het sa menwerkingsverband een grote mate van zelfstandigheid heeft. Zo hebben alle nog hun eigen directie die verantwoordelijk is voor de fi nanciën, het personeel en het on derwijs. Na verloop van tijd komt het wel tot een verdere integratie van de scholen, zo meent Candido. Dan moet ook bespreekbaar zijn de af zonderlijke directies op te heffen. Die stap is nu nog niet genomen om de fusie langzaam op gang te laten komen. De zaak ligt toch al vrij ge voelig. "Geen van de scholen is toe getreden op basis van vrijwillig heid, ze moesten wel omdat ze niet genoeg leerlingen telden", aldus de directeur. Subsidie Het afschaffen van de afzonderlijke directies is bittere noodzaak omdat volgend jaar de subsidieregeling van het ministerie verandert. Mo menteel worden de kosten op decla ratiebasis vergoed. Vanaf 1 septem ber krijgen de scholen een budget toegewezen waarmee ze het moeten doen. Waaraan de school het geld besteed, moet ze zelf weten. De verwachting is echter dat het ministerie niet al te scheutig zal zijn met geld. Het Holtlant krijgt een be drag dat niet toereikend is om de huidige voorzieningen te handha ven. Het resterende bedrag moet worden opgebracht door cursussen aan particulieren aan te bieden. Waar de fusie mogelijk wat finan ciële problemen op gaat leveren, de leerlingen worden er volgens Can dido alleen maar beter op. In de na bije toekomst moet het mogelijk worden dat een leerling zich in schrijft bij de ene school maar ook lessen kan volgen bij een andere aangesloten opleiding. Zo kan wor den ingesprongen op de steeds ver anderende eisen van het bedrijfsle- Dat biedt ook het voordeel dat on dernemers eerder geneigd zijn de school financieel gezien de helpen de hand toe te steken. Een goed voorbeeld hiervan is de (overigens omstreden) horeca-opleiding die het Holtlant vanaf komend school jaar verzorgt. Deze is tot stand geko men nadat horeca-ondernemers in de regio klaagden over een tekort aan personeel. De keuken en het restaurant die nodig zijn voor de op leiding, worden uit de onderne merswereld betaald. De commotie die is ontstaan over deze nieuwe opleiding - met name vanuit de Haagse hotelschool wordt argwanend toegekeken - begrijpt Candido niet. "Wij richten ons op een heel andere groep. Wij mikken op het wat minder hoogdrempelige werk waardoor we Den Haag niet in de wielen rijden". Meisje aangerand bij spoortunnel LEIDEN - Een 18-jarige War- mondse is vannacht rond kwart over twee aangerand op de Leidse Broekweg. Zij was op weg naar huis en werd bij de spoortunnel van ach ter aangevallen door een onbekend gebleven man. Hij trok haar jas uit en scheurde haar blouse kapot. Het meisje verzette zich hevig en kon op een gegeven moment de man in het kruis trappen. Hardlopend kon zij daardoor ontkomen. Het meisje was op weg naar huis, nadat zij de avond had doorgebracht bij haar vriend. Omdat zij ruzie had gekre gen, moest zij naar huis lopen. Ski-jacks gestolen LEIDEN Twee mannen hebben gisteravond bij een sportzaak op de Breestraat twee dure ski-jacks en een ski-broek gestolen. De mannen sloegen rond acht uur de ruit van de toegangsdeur in en gristen de spul len uit de etalage. Omstanders zagen de twee weglo pen door de Ketelboetersteeg. Op de Langebrug stapten zij vermoede lijk in een auto. De jacks hebben een waarde van 1400 gulden per stuk, de broek 600 gulden. aan de toekomst van de Kaasmarkt. De bedoeling van Van Rij is om het stedebouwkundig plan voor de Kaasmarkt in het bestemmingsplan te integreren. Volgens het ontwerp-bestem- mingsplan, dat in de maak is, zou den op tiet Kaasmarktgebied mini maal 50 woningen en maximaal 130 woningen gebouwd kunnen wor den. De wethouder hoopt dat ook een bedrijfsvestiging, bijvoorbeeld een kunstuitleen, in het plan kan worden opgenomen. "Het moet een levendige plek worden", aldus Van Rij. De levendigheid zal in elk geval niet komen van het parkeren. Daar voor is in de toekomst, geen plaats meer op de Kaasmarkt. Dat is geen probleem, volgens de gemeente, want in de nabij gelegen Marca-ga- rage is plaats genoeg. In het plan moeten wel voldoende parkeer plaatsen voor de (toekomstige) be woners van de Kaasmarkt zijn be grepen. Het oude schoolgebouw aan de Kaasmarkt zal zeker verdwijnen. Voordat het gebouw kan worden gesloopt moet wel andere huisves ting worden gevonden voor de on derwijsinstelling en de kunstenaars die er thans gehuisvest zijn. Moge lijk zullen ook de oude panden aan de Koppenhinksteeg bij het plan betrokken worden. Op z'n vroegst zou volgend jaar met de uitvoering van het Kaas marktplan begonnen kunnen wor den. Maar, erg waarschijnlijk is dat niet omdat de verdere planontwik keling, herhuisvesting en andere za ken toch nog wel enige tijd zullen vergen. Het parkeerterrein en de oude Kaasmarktschool (rechts naast de kerk) verdwijnen omdat er op de Kaasmarkt gebouwd gaat worden. LEIDEN De Breestraat blijft in de ochtenduren een 'behoorlijke puinhoop', aldus politiewoordvoer der D. Graveland. Tot elf uur mag er worden gelost en dat betekent dat het verkeer regelmatig vastloopt. "Tijdens een controle tussen ne gen en tien uur gistermorgen ston den er vrachtwagens te lossen die de hele stoep versperden. Voetgan gers moesten daardoor over de weg waar op dat moment ook allerlei bussen langsrijden. En daar tussen door moesten de fietsers zich nog wurmen", vertelde de woordvoer der vanmorgen. Om: de problemen in de ochtend uren tè verminderen zijn alle winke liers aangeschreven. Hen is meege deeld dat vrachtwagens die komen laden of lossen voortaan alleen nog van de kant van de Korevaarstraat de Breestraat mogen inrijden. De wagens mogen alleen aan de west kant worden neergezet, waarbij de doorgang op de stoep open moet blijven. Graveland vertelde dat de Leidse politie wel de indruk heeft dat de re gels in de Breestraat gedurende de rest van de dag worden nageleefd. Onlangs werd de controle in de straat aangescherpt na veel klach ten van 'onder meer de buschauf feurs. Vooral het verbod om de Breestraat vanaf het Kort Rapen burg in te rijden, zou veelvuldig worden overtreden. De politiewoordvoerder zegt dat de situatie de afgelopen week is ver beterd door de strengere controle. Daarbij bleek dat nogal wat verkeer over een ontheffing bleek te be schikken om over de Breestraat te rijden. Diensten als reiniging, civie le werken en parkeerbeheer bleken die ontheffing uit te geven. EWR en PTT zouden daarbij over perma nente ontheffingen beschikken. De politie heeft veel van deze ver gunningen ingenomen en gewij zigd. Van de gemeentelijke dien sten heeft alleen de reiniging nog toestemming om vanaf het Kort Ra penburg de Breestraat in te komen, alleen als er reinigingswerk wordt gedaan. Ook de opbouwer van de markt mag niet via deze route de Breestraat berijden. Directeur Candido: "Ze kloppen toch wel bij ons aan". (foto Ellen Martens) LEIDEN - "Het is wenselijk dat zo veel mogelijk Leidse mbo-scholen deel uitmaken van het Holtlant-col lege. Het is een slechte zaak dat mo menteel nog twee scholen in de dienstverlenende sector, Rhijn wijck en Emilie Knappert, zelfstan dig functioneren. De scholen moe ten samenwerken in plaats van el kaar te beconcurreren". M. Candido, algemeen directeur van het sinds september draaiende Holtlant-college, is ervan overtuigd dat de kracht van dit onderwijs ligt in een zo breed mogelijk les-aanbod voor de leerlingen. Dit betekent dat zoveel mogelijk scholen moeten STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9