Kaïïierwil verruiming melkquota m Le Monde heeft sterke schouders nodig Er waart een spook door Australië: werkloosheid Golfcrisis legt import fruit Gazastrook stil niet Stormloop op aandelen Brits energiebedrijf Derde Wereld klaagt over bijrol bij GATT Wereldbank geeft China nieuwe lening DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat minister Bukman (landbouw) onderzoekt of het mogelijk is de zui velquotering te versoepelen. Dat bleek gisteren tijdens het mondeling overleg van de Kamer met de minister. Bukman toonde zich aanvankelijk tegenstander van versoepeling, maar moest onder druk van de regeringsfracties overstag SINGAPORE - Op een drukke snelweg bij Sydney houdt een jon geman van omstreeks twintig jaar een bord omhoog waarop staat: "Wie kan mij aan werk helpen?" Hij is maar een van de honderdduizen den in Australië, die door de econo mische recessie, geen werk kan vin den. Volgens een studie van de West- pac Banking Corporation zijn er op het ogenblik 650.000 werkloze Australiërs en 77.000 anderen zullen zich binnenkort bij dit leger van werklozen aansluiten. En het ergste van de recessie moet nog komen, voorspelt premier Bob Hawke. Een 47-jarige accountant met een ervaring van 22 jaar vertelde on langs in een radioprogramma, dat hij al een half jaar naar werk zocht. Elke keer wanneer hij voor een sol- liciatiegesprek werd uitgenodigd, "moest hij concurreren tegen 70 an dere kandidaten in leeftijd vari ërend van 20 tot 30 jaar. De baantjes liggen voor de Australiërs niet meer voor het op scheppen. De vacatures over het he le land zijn sinds vorige jaar met 51 procent teruggelopen. Vooral in de gaan. Het is de tweede keer deze week dat de Kamer Bukman bijstuurt. Maan dag moest de minister terugkomen op zijn weigering een veilplicht voor de vissers voor te bereiden. Deze keer was de superheffing inzet van de discussie. De regeringsfrac ties CDA en PvdA toonden zich voorstander van een twee-prijzen systeem voor de zuivel. Melkveehouders die naast hun quotum tegen een lagere prijs extra melk willen produceren moeten daarvoor de kans krijgen, vinden beide fracties. Ze willen dat Buk man daarvoor de mogelijkheden onderzoekt en aftast hoe de Europe se Commissie in Brussel er over denkt. Ook WD-woordvoerder Blauw liet weten dat een twee-prij zensysteem hem wel aansprak. Volgens Bukman kleven er te veel nadelen aan het twee-prijzen systeem. Om invoering mogelijk te maken, zouden eerst alle lidstaten in de EG een deel van hun melkquo tum moeten inleveren, aldus de mi nister. Daarmee ontstaat ruimte voor landen met een efficiënte melkveehouderij om voor de lagere NEM Ketels voor helft in handen van Duits bedrijf LEIDEN - De Leidse ketelbouwer NEM komt voor 50 procent in han den van het Duitse L"& C Steinmül- ler, een bedrijf dat zich toelegt op keteltechnologie, kolenvergassing, vuilverbranding en rookgasreini ging. NEM blijft voor de helft in handen van de HCG, een dochter van de Hollandse Beton Groep (HBG). Ook Steinmüller maakt ove rigens deel uit van een groot bouw concern, Philipp Holzmann AG. Dat heeft de directie van HBG in Rijswijk bekend gemaakt. Het is de bedoeling dat NEM en Steinmüller met ingang van 1 januari hun krach ten op de Nederlandse markt bun delen." De ondernemingsraden van HCG en NEM hebben een positief advies uitgebracht over de samen werking, die al in april van dit jaar werd aangekondigd. Economie k V&D Een gesprek gisteren tussen de bon den en directeur Kessels van V&D heeft "een dreigende vertrouwens breuk enigszins hersteld". Dat vond na afloop bondsbestuurder G. Toussaint. De bond wilde met Kes sels praten over zijn uitlatingen in het weekblad HP/De Tijd dat de op stapel staande reorganisatie niet zonder gedwongen ontslagen kan verlopen. V en D heeft inmiddels een verklaring de wereld inge stuurd waarin de directie zegt de onvrede die door het artikel is ont staan bij de vakbonden te betreu- Wegvervoer Invoering van de vierdaagse werk week in delen van het wegvervoer waar dat praktisch mogelijk is, stuit niet op financiële bezwaren. Als vrachtwagens door een ploegensys- teem 168 uur per week rijden in plaats van 55, dalen de vaste kosten zo fors dat een vierdaagse werk week in combinatie met arbeids tijdverkorting nauwelijks extra kosten oplevert. Dit blijkt uit een doorberekening van de cao-voor stellen van de Vervoersbond FNV door de stichting NEA, een onder zoekscentrum op het gebied van verkeer en vervoer. Ericsson Het Zweedse telecommunicatie- concern Ericsson richt een nieuwe onderneming op voor mobiele tele- communicatie-apparatuur ten be hoeve van het bedrijfsleven. Erics son maakte gisteren bekend dat het hoofdkantoor varj de nieuwe onder neming, Ericsson Business Mobiel Networks BV, wordt gevestigd in Nederland, waar de ontwikkeling en de produktie van de apparatuur al plaatsvindt. Vliegtuigwereld Vanaf eind januari zijn de grote luchtvaartmaatschappijen gedwon gen hun kleiner concurrenten ruim te te geven. De Europese Commis sie heeft besloten tariefafspraken in de luchtvaart te verbieden en nieu we regels te hanteren voor het aan tal start- en landingsvergunningen, zo heeft Sir Leon Brittan, lid van de Europese Commissie voor concur- rentiezaken, gisteren meegedeeld. prijs melk te produceren. De landen die hun quotum toch niet volledig benutten, helpen op die manier de landen waar de melkveehouderij door de quotering wordt beperkt. Bukman zei echter "geen kans te zien de landen met een tekort te mo tiveren afstand te doen van hun quotum ten behoeve van landen als Nederland". Nederland wordt toch al gezien als het land dat een belang rijke bijdrage levert aan de zui- veloverschotten, aldus de minister. "Ook mijn ambtsvoorganger Braks heeft er in Brussel nooit steun voor gevonden." De enige manier om het plan er in Brussel door te krijgen is wanneer Nederland relatief meer melkquo tum inlevert dan andere EG-landen, stelt Bukman. Maar daarmee wordt de winst van het twee-prijzensys teem volgens hem al bij voorbaat te niet gedaan. "Het is bijna onvermij delijk dat de rekening voor het twee-prijzensysteem met name in Nederland terechtkomt. Introduc tie van het systeem in Brussel door Nederland komt dus eigenlijk neer op een vorm van zelfkwelling", al dus Bukman. OPSLAGRENTE - Als eerste bank heeft de NMB een verhoging aangekondigd van de toeslag op de debetrente van een half naar een vol procent. Verwacht mag worden dat andere banken spoedig deze stap zullen volgen. De verhoging gaat 6 december in. De verhoging werkt rechtstreeks door voor leningen aan het publiek en het bedrijfsleven. De NMB noemt als oorzaak voor de stap de stijging van de rente op de geldmarkt. De stijging werd begin deze week al duidelijk toen De Ne- derlandsche Bank de rente op spe ciale beleningen optrok met 0,3 pro cent naar 8,6 procent. ROTTERDAM (GPD) - De import van Palestijns fruit uit de Gaza strook is via Rotterdam nagenoeg stil komen te liggen. Als gevolg van de Golfcrisis en de aanhoudende In tifada, de opstand in de door Israël bezette gebieden, houdt de Rotter damse importeur, directeur M.W.A. Overkleeft van Cool Fresh, de han del voorlopig voor gezien. "Zodra de situatie daar rustiger is, vlieg ik er binnen een dag heen. Maar zelfs al zou ik willen, dan nog is het op dit moment zeer moeilijk een schip te charteren," vertelt Overkleeft. Afgezien van de onzeke re situatie in het Midden Oosten, wordt de fruitmarkt volgens Over kleeft overspoeld met fruit uit Spanje en Portugal. Overkleeft was de 'man, die twee jaar geleden door de EG werd bena derd om de handel tussen Arabie ren op de bezette Gazastrook en Eu ropa "open te breken". Het werd met toestemming van de Israëli sche overheid mogelijk fruit recht streeks aan de EG te verkopen. Vanaf het be'gin heeft de handel met moeilijkheden te kampen ge had. Een deel van het fruit moest te gen een lage prijs worden verkocht omdat er nauwelijks vraag naar was. Vooral de te grote en te kleine grapefruits bleven over. De verpak kingen waren slecht en de scherpe controles door de Israëli's bij het la den veroorzaakten vertragingen in het vervoer. Een werknemer hoort de 1TRECHT (ANP) - Het ministerie an defensie geeft geen gehoor aan et verzoek van de industriebonden m kruitleveringen van de kruitfa- riek Muiden Chemie voor te finan- ieren. Het is politiek niet haalbaar m kruit te kopen dat de krijgs macht niet nodig heeft. De overheid an niet voor bankier spelen door luiden Chemie 11 miljoen gulden oor te schieten. Dit heeft staatssecretaris Van roorst tot Voorst van defensie gis- sren meegedeeld tijdens een kort esprek met de industriebonden 'NV en CNV over het overlevings kan voor Muiden Chemie. Het oorfinancieren van leveringen van :ruit is een wezenlijk onderdeel van iet overlevingsplan. Gestreepte koe DEN HAAG (GPD) - Iedere koe krijgt binnenkort een streepjescode. Daartoe heeft het Landbouwschap gisteren beslo ten. Via deze streepjescode kan de koe vanaf de geboorte tot aan het slachthuis worden gevolgd.' De invoering van de streepjes* code maakt deel uit van een nieuw registratiesysteem. Iede re koe krijgt voortaan twee oor merken, voorzien van een streepjescode en een nummer. Als een dier ziek wordt, kan via de streepjescode snel de her komst van het rund achterhaald worden en vervolgens de be smettingsbron. Vanaf 1 april volgend jaar moeten vleeskalve ren binnen drie dagen na de ge boorte worden voorzien van de oormerken. staten West-Australië en in Victoria is het werkloosheidspercentage erg hoog. Het landelijke werkloos heidpercentage wordt op negen procent geschat. Australië heeft bij na 17 miljoen inwoners waarvan ruim 8 miljoen behoren tot het wer kende deel van de bevolking. De situatie op de arbeidsmarkt heeft een grote mobiliteit veroor zaakt onder de werkzoekenden. Duizenden zijn bereid lange afstan den te reizen om elders in het land een baan te vinden. De grote schare van werklozen zal eind deze maand aangroeien met nog duizenden schoolverlaters. Hun vooruitzich ten zijn somber. De dagbladen meldden haast elke dag sluitingen en ontslagen in de industriële sec tor. De autofabriek Ford is van plan om begin volgend jaar 12.000 banen van de bonden aan dat Defensie De koninklijke landmacht heeft in het recente verleden al diverse malen versneld orders geplaatst. Daarin zit "heel weinig rek". Boven dien zal juist voor de grootverbrui kers (tanks en artillerie) de vraag naar kruit afnemen door de reductie van militair materieel. De bonden hebben de moed nog niet verloren. Zij wachten nog op een formeel antwoord van Van Voorst tot Voorst waarin zeker een indicatie zal staan of defensie al dan niet bereid is aan het overlevings plan mee te werken. Dat antwoord moest vóór vanochtend 11.00 uur binnen zijn, omdat de bonden dan het plan bespreken met de aandeel houders KNSF en Dynamit Nobel en met huisbankier Pierson. Een woordvoerder van de Indus- af te stoten. Zoals vele autofabrie- ken wordt Ford geconfronteerd met afzetproblemen. Ford Australië heeft op het ogenblik een voorraad van 10.000 onverkochte Falcons. Niet lang geleden lazen de Australiërs, dat verscheidene lucht vaartmaatschappijen, waaronder Qantas, binnenkort gedwongen worden om honderden mensen te ontslaan. Bij Qantas werken 17.000 mensen, van wie 500 in februari zul len moeten afvloeien. Televisie Bij de televisiemaatschappijen in Sydney, Melbourne en Brisbane zullen tenminste 800 mensen wor den ontslagen. Textielfabrikant Du Pont heeft 350 van de 1060 werkne mers in Sydney op straat gezet. Uit een enquête van de Australische Kamer van Koophandel blijkt, dat meewerkt aan reddingsplan. triebond FNV wilde niet ingaan op de vraag of het faillissement van Muiden Chemie in zicht is nu het ministerie van defensie zo goed als zeker geen geld op tafel wil leggen. De bank Pierson heeft zich bereid getoond om een deel van de schuld van 27 miljoen gulden kwijt te schelden op voorwaarde dat de pijn eerlijk wordt verdeeld. Daarvan is geen sprake als de overheid niet fi nancieel bijdraagt. Het verzoek om uitstel van beta ling is inmiddels ingewilligd. Als bewindvoerder is mr. C. van Andel uit Amsterdam aangesteld. De bon den zullen het overlevingsplan ook met hem bespreken, maar de be windvoerder is ook afhankelijk van de medewerking van bank, aan deelhouders en overheid. 24 procent van de 600 fabrieken deze maand honderden mensen moeten ontslaan. In de dienstverleningssector, die doorgaans aan 75 procent van de be volking werk verschaft, zijn in drie maanden tijd 48.000 mensen afge- vloéid. Ook in de kleinhandel zijn honderden mensen zonder werk komen te zitten en de vrees voor een slechte verkoop tijdens de komen de kerstdagen zal het cijfer nog meer omhoogstuwen. Eerder dit jaar zijn 100.000 kleine bedrijven over de kop gegaan als ge volg van de hoge rentetarieven van 20 procent, de hoge belastingen en de gevolgen van een beginnende re cessie. In de eerste drie maanden van dit jaar werden in totaal 2.142 bedrijven bankroet verklaard. De meeste slachtoffers zijn be drijven die leningen moesten aflos sen tegen een hoge rente, die zij niet konden opbrengen. Economen voorspelden begin dit jaar al dat Australië met een inflatiepercenta ge van 8 procent naar een recessie koerst. De vele Australiërs die wel werk hebben gaan een onzeker Kerst tegemoet. Zij vrezen, dat zij in hun brievenbus tussen de kerst kaarten hun ontslagbrief zullen vin den. PAGINA 5 LONDEN (GPD) De privatise ring van het Britse elektriciteitsbe drijf is vanuit regeringsoogpunt een doorslaand succes geworden. Giste ren verdrongen zich zoveel kopers van aandelen voor de Lloyds Bank in Centraal-Londen dat de bereden politie werd ingezet om de menigte in bedwang te houden. Hoewel het tellen no'g tot het weekeinde doorgaat, verwacht het ministerie dat meer dan 6 miljoen mensen zich hebben aangemeld als gegadigden voor de aandelen. Het gasbedrijf, dat al eerder geprivati seerd werd, kreeg 4,5 miljoen aan vragen voor aandelen. Van de 2,16 miljard aandelen die zijn uitgegeven, is 34 procent be schikbaar voor het publiek. Omdat een aandeel slechts een pond (3,30 gulden) kost, zijn veel kleine inves teerders aangetrokken. BRUSSEL (IPS) Na drie dagen doelloos toekijken langs de zijlijn hebben de ontwikkelingslanden openlijk hun beklag gedaan. In een gezamenlijke verklaring uitten woensdag zeventig Derde Wereld landen hun wrevel over de gang van zaken bij de onderhandelingen over een nieuw handelsakkoord in het kader van de Algemene Afspraak inzake Handel en Tarieven (GATT). In aantal zijn wij hier verreweg de grootste groep, maar we zitten er WASHINGTON (IPS) - De We reldbank verleent China nieuwe kredieten met een totale waarde van 114,3 miljoen dollar (190 mil joen gulden). De leningen zijn be doeld ter ondersteuning van het managment en de invoering van nieuwe technologieën bij bedrijven op het platteland, aldus een verkla ring van de Wereldbank woensdag. China krijgt de leningen ondanks het verzet van de Verenigde Staten. Als reactie op het neerslaan door de Chinese regering van de demon straties op het Plein van de Hemelse Vrede in juni 1989 keerde Washing ton zich tegen het verlenen van le ningen aan China. Vorig jaar beslo ten de Amerikanen hun houding te verzachten en het verstrekken van leningen ten behoeve van de "basis behoeften" van het Chinese volk niet langer af te wijzen. Van het totaal bedrag van de nieuwste Wereldbank-lening be staat 64,3 miljoen dollar uit zachte leningen die via de Internationale Ontwikkelingsassociatie (IDA) aan China verstrekt worden. De lenin gen zijn voornamelijk bedoeld voor de "wijk- en dorpsbedrijven" (TVES) die ongeveer 25 procent van de industriële produktie in China leveren. Deze bedrijven zijn voorna melijk op het platteland gevestigd. voor spek en bonen bij, luidde de boodschap van Rubens Ricupero, Braziliaans ambassadeur bij de GATT en voorzitter van de informe le groep van zeventig landen. De economische grootmachten, met name de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten, voeren de onderhandelingen in besloten on deronsjes, waar de andere deelne mers aan de conferentie part noch deel aan hebben. "We zijn ontevreden over het ge brek aan aandacht voor zaken die ons aan het hart gaan, zoals een be tere toegang voor tropische produk- ten tot de markt van de rijke lan den," aldus Ricupero. De zeventig landen zijn vastbesloten zich niet op het laatste moment met het mes op de keel een akkoord te laten op dringen. "Slikken of stikken van een slottekst, opgesteld door een handvol van de deelnemende lan den, zullen we niet accepteren," sprak Ricupero dreigend. Ricupero stak een beschuldigen de vinger uit naar de EG. Volgens hem is de Europese Gemeenschap de enige dwarsligger op het gebied van de landbouw. De halsstarrige houding van de EG maakt de kans op een slotakkoord deze week klein, aldus Ricupero. De Derde Wereld vreest dat de EG, de Ver enigde Staten en Japan de druk de komende dagen zullen opvoeren om nieuwe onderwerpen binnen de GATT op te nemen, zoals het schep pen van een beter investeringskli maat en verbetering van de patent wetgeving. ECONOMIE EG - sche vooruitzichten binnen de EG zijn op het ogenblik minder roos kleurig dan een paar maanden gele den. Dat staat in een gisteren ver schenen rapport van de Europese Commissie. De groei van de econo mie binnen de EG zal volgend jaar slechts 2,25 procent bedragen, te gen 2,9 procent dit jaar en 3,8 pro cent in 1989. Er is daardoor er geen uitzicht op vermindering van de werkloosheid en de inflatie. ADVERTENTIE Wagenweg 208, 2012 NM. Telefoon 023-319381. Postbus 3054, 2001 DB Haarlem. Beroemde Franse krant in grote financiële problemen PARIJS Het vooraanstaande Franse dagblad Le Monde is voor de zoveelste keer in moeilijkheden. Niet alleen wordt er geen centime verdiend; er moet ieder jaar geld bij. Bovendien wordt Le Monde gehin derd door een statuut dat de verkie zing van een nieuwe hoofdredac teur praktisch onmogelijk maakt. Pogingen een opvolger voor André Fontaine te vinden, zijn deze week dan ook in het slop geraakt zonder dat er uitzicht bestaat op een snelle uitweg uit deze impasse. Ook in het begin van de jaren tachtig maakte Le Monde een ersti- ge crisis door. Dat kwam omdat het blad zich vierkant opstelde achter het toen nog vrij recente socialisti sche bewind van de in 1981 gekozen president Mitterrand. Terwijl de Fransen al meer dan genoeg begon nen te krijgen van het gestumper der onervaren socialisten en zelfs een socialistisch dagblad als Libé- ration' een onafhankelijker toon be gon aan te slaan, gedroeg Le Monde zich of zijn redactie in dienst stond van het presidentieel paleis. Ingrijpende financiële operaties en een schoorvoetend ingezette po litieke koersverandering brachten de directie na dit eerste ernstige de bacle sinds de oprichting in 1944 een adempauze. Toch bleef Le Mon de het saaiste dagblad van het va derland en grepen veel Fransen lie ver naar de populaire France-Soir, de Figaro of het modieuze Libéra- tion. 'stamslot' Tegelijk met de verkoop t r dit jaar opnieuw e r verlies 'stamslot' ging tenslotte' ook Le te wachten staat, ditmaal van omge rekend zo'n dertien miljoen gulden. Afgelopen juli had de directie de zo- hadden geslagen om voering van dit systeem leidden tot veelste herstructurering voorge- De door de Banque Nationale de Monde over op nieuwe persen Paris aangevoerde banken die de druktechnieken, die kort het blad te redden, raadden tenslot- gigantische vertragingen in de be te de directie van Le Monde aan hun zorging. De lezers werd r historische hoofdkwartier in het pe- WOord perdure centrum v te verkopen, blijkt uit de boeken dat waarop zich steld, een plan waarop de banken nog steeds welwillend zitten te wachten. De de vakbonden worden onrustig en eisen uitleg. Dat komt juist op het ogenblik het structu rele probleem voordoet van de uit verkiezing van een nieuwe hoofdre dacteur. André Fontaine is bijna 70 en zou eigenlijk met pensioen moe ten, al blijft hij het liefst zitten tot ja nuari '93, dat wil zeggen als zijn mandaat officieel ten einde loopt. Driedeling De algemene vergadering van 'aan deelhouders' in Le Monde wees af gelopen maandag de kandidatuur van een opvolger voor Fontaine van de hand. De enige kandidaat was de huidige redactiechef Daniel Vernet. Hij kreeg niet meer dan 44 procent van de uitgebrachte stemmen, ter wijl hij 75 procent nodig had. Toch hadden bijna negentig redacteuren van Le Monde afgelopen vrijdag in een brief de aandeelhouders ge vraagd 'het bedrijf niet in gevaar te brengen met een (voor Vernet) ne gatieve uitkomst van de stemming'. De aandeelhouders bleken ook afwijzend te staan tegenover een driedeling van de macht aan het hoofd van de beroemdste krant van Frankrijk. De vraag is nu wie de toch al wankelende Le Monde uit dit slop van tegenstrijdige menin gen weet te halen. Redactiechef Vernet kan de hoop verder wel op geven. Fontaine zal waarschijnlijk dus in zijn ambt worden gehand haafd. Op zoek naar een sterke man wordt de naam genoemd van de huidige minister voor industrie, Ro ger Fauroux. Op zijn beurt evenwel heeft de minister weer niet de volle dige steun van de redactie, terwijl de directie niet wil dat de redactie zijn wil aan de leiding van de onder neming oplegt. "Niemand heeft schouders die sterk genoeg zijn de huidige crisis te dragen", aldus een van de journalis ten van Le Monde dezer dagen. Zoals gebruikelijk bij dit toch zo de mocratisch opgezette dagblad zal de crisis nog wel eindeloos als een donderwolk blijven hangen boven haar vlijtige redactie, die wordt be schouwd als de keurigste van het hele land.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5