Veronica's 'Op jacht naar de vos' vol spanning en sensatie TERUGKEER NAAR WASSENAAR Ex-minnaar legt claim neer bij Elizabeth Taylor Poolreiziger PAGINA 30 DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 Nieuw programma voor mensen met chuf Van onze medewerkster Frederike Contant HILVERSUM - Veronica heeft weer een nieuw spelprogramma. Op Jacht naar de Vos gaat vanavond van start met in de hoofdrollen Karin Vlasblom. Bart Soepnel en Menno Bentveld en steeds drie nieuwe kandidaten die een prijzengeld van maximaal tienduizend gulden kunnen winnen. Dat geld krijgen de kandidaten niet cadeau. Ze moeten in de studio redelijk intelligente vragen beantwoorden en één van hen moet zelfs stuntwerk verrichten buiten de studio. Op Jacht naar de Vos lijkt in eerste instatie een beetje op het vroegere Veronica programma Op Jacht naar de Schat waarin de stunts werden uitgevoerd door Leo van de Goot. Volgens Bart Soepnel, adjunct eindredacteur Veronica Nieuwslijn en nu studio presentator van Op Jacht naar de Vos, toont de spelformule inderdaad wat overeenkomsten maar is er inhoudelijk veel veranderd. „Het programma draait nu toch meer om de kandidaten, zeker omdat er één van hen meevliegt in de helikopter en zelf stunts moet uithalen. Verder denken wij dat het hele programma een stuk spectaculairder en informatiever is. De helikopter vliegt over hele mooie plekken van Nederland en de kijker krijgt unieke beelden te zien. In de studio moeten kandidaten dan ook nog eens vragen beantwoorden over de lokaties, Grammy voor Cash en Quincy Jones NEW YORK Familiele den omringden vannacht zanger Johnny Cash (mid den, met strik) nadat hij een Grammy - de hoogste onder scheiding op dit gebied in de Verenigde Staten - had ge kregen voor zijn muzikale prestaties. Links zijn zoon John Carter, daarnaast Johnny's vrouw June, rechts dochter Rosanne en haar echtgenoot Rodney CroWell. Behalve voor Cash waren er ook Grammy's voor zan ger/componist/producer Quincy Jones. De Grammy's gingen 'eruit' tijdens een ga la-avond van de National Academy of Recording Acts and Sciences. (foto ap> Vos In het spelprogramma draait het om drie kandidaten die de Vos moeten vinden. De Vos wordt uitgebeeld door Menno Bentveld. Menno heeft zich ergens in Nederland verborgen en heeft een spoor uitgezet via luchtfoto's, en geeft ook vanuit zijn geheime locatie cryptische aanwijzingen over zijn verblijfplaats. De studiokandidaten worden ondervraagd en begeleid door Bart Soepnel. De kandidaat die met Karin Vlasblom in de helikopter zit, moet volgens Bart Soepnel een sportief type zijn. „De opdrachten zijn niet misselijk. Hij of zij moet drie opdrachten uitvoeren die lenigheid, uithoudingsvermogen en een flinke portie durf vergen". Soepnel vertelt dat hij tevreden is over de eerste twee afleveringen. „Natuurlijk valt er altijd wel iets op aan te merken, maar zo'n programma moet ook groeien. Ik denk wel dat de beelden spectaculair zijn". In totaal worden er zeven afleveringen uitgezonden. AVRO koopt Van der Valk HILVERSUM De Amster damse politiecommissaris Piet van der Valk zal vanaf vijf januari op vier achter eenvolgende zaterdagavon den bij de AVRO te bewon deren zijn in de detectivese rie Van der Valk. De AVRO heeft het programma on langs van het Engelse Tha mes Television gekocht. De serie over commissaris Piet van der Valk was in de jaren zeventig zeer populair in Engeland. Destijds werd de serie door veertig andere landen aangekocht. Om die reden besloot de producent, Thames Television, vier nieuwe afleveringen te ma- 6 (22) Ice ice baby - Vanilla Ice - Emi Bovema 7(3) I'm your baby tonight - Whitney Houston - Ariola 8 (14) I'll be your baby to night - Robert Palmer - WE A Records 9 7) Doin' the do - Betty Boo - Indisc 10 6) Thunderstruck AclDc - Warner Music 11 5) Bom to be wild - Step- penwolf - Warner Mu- 1(1) Unchained melody - The Righteous Bro thers - Polydor, 2 (11) Sadeness - Enigma - Virgin 3 (10) It takes two - Rod Ste wart Tina Turner - Warner Music 4(4) Anniversary waltz - Status Quo - Phono gram 5(2) Show me heaven - Ma ria McKee - CBS 12 9) Keep Milli Vanilli - Ariola 13 (15) It's a shame (My sis ter) - Monie Love - Chrysalis 14 8) The Joker - Steve Mil ler Band - Emi Bove- 15 (31) Unbelievable - E.M.F. - Emi Bovema 16 (12) Candy - Iggy Pop - Emi Bovema 17 (25) Soultrain -B.B. Queen - Emi Bovema 18 (28) Ich hab'getraumt von dir - Matthias Reim - Phonogram Body Language - The Adventures of SteVie V. - Phonogram Pray - MC Hammer - Emi Bovema Freedom - Anita Meyer - Ariola (I can't get no) Satis faction - The Rolling Stones - Phonogram Don't Stop - MC Sar The Real McCoy - IM- C/ERD New Power genera tion - Prince - Warner Music Love rears its ugly- bad - Living Colour - CBS Release me - Wilson Phillips - Emi Bove- 27 A better love - London Beat - RCA 28 Justify my love - Ma donna - Warner Music 29 (17) Joey - Concrete Blon de - Emi Bovema 19 (13) 20 21 (24) 22 (18) 23 (23) 24 (21) 25 26 (16) 30 (36) You gotta love so ne - Elton John - Pho nogram 31 Leven en laten leven Corry Konings - CNR 32 Don't worry - Kim Appleby - Emi Bove- 33 (19) 34 (37) 35 (38) 36 37 (20) 38 (34) 39 (26) Freedom - George Mi chael - CBS Giving you the bene fit - Pebbles - Warner Music Step Back in time Kylie Minoque PWL Records A little time - The Be autiful South - Phono gram Have you seen MC Hammer. - Emi Bovema Met hart en ziel - Troc- kener Kecks - Ariola The obvious child Paul Simon - Warner Music Spring (Vivaldi's 4 seasons^ - Nigel Ken nedy - Emi Bovema WASSENAAR Niemand minder dan één van Nederlands meest bekende acteurs van dit moment, Thorn Hoffman, bleek er gisteren te schuilen achter de Sinterklaas die in het Wassenaars Rijnlands Lyce um optrad. Hoffman is een ex-leerling van deze school (hij deed er in '78 eindexamen) en vond het leuk om iets (terug) te doen voor het Rijnlands Lyceum. Halverwege zijn optreden als de goedheiligman trok de ac teur zijn bdard naar beneden en toen was voor iedereen duidelijk wie hij wasi (foto Henk Bouwman) LOS ANGELES Actrice Elizabeth Taylor is in een juridisch gevecht gewikkeld met haar ex-minnaar, Henry Wijnberg. De van origine uit Nederland stammende ex-autoverkoper claimt een deel van de opbrengst van het inmiddels heel populaire par fum dat Elizabeth Taylor heeft uitgebracht, 'Passion' geheten. Gisteren diende de rechtszaak. Rechters moeten zich de komende dagen buigen over de vraag of die claim terecht is. Overigens werd bijgaande foto van Eliza beth Taylor genomen van achter een raam in de rechtbank. De eerste Nederlandse Zuid poolexpeditie is deze week ver trokken naar het ijzige conti nent dat onder Vuurland ligt. Wie een blik op de kaart werpt, constateert dat menige ontdek kingsreiziger weinig hoopvol gestemd was toen hij met de koude kusten bij Kaap Hoorn kennismaakte: namen als Kaap Teleurstelling en Troosteloos Ei land spreken boekdelen. In de krant prijkte een foto van de expeditieleden, vlak voor het vertrek van Schiphol genomen, en ja hoor, daar stond hij weer: Ko de Korte, de 20 e- eeuwse Willem Barentsz, de Zeeuw die zijn hart aan de pool streken verpand heeft. Net als een Noordse stem, vliegt hij tus sen beide polen heen en weer. Hoewel hij medewerker is van het Arctisch Centrum in Gro ningen, houdt hij zich even graag in antarctische gebieden op. Zijn belangstelling gaat daarbij in de eerste plaats uit naar vogels; hij promoveerde op een studie over vier soorten jagers, dat zijn roofmeeuwen, die zowel op hoge noordelijke als op hoge zuidelijke breedten voorkomen. In het Eskimo-plaatsje Ang- magssalik op oost-Groenland, waar ik een paar jaar geleden verzeild raakte, wist men heel goed wie Ko de Korte was; van daar was hij in de zomer menig maal naar het drassige achter land getrokken om zijn tentje in de weidse eenzaamheid op te zetten, jagers uit de lucht te schieten (om hun maaginhoud te onderzoeken) en hun uitwerp selen te verzamelen. Vorig jaar liep er in Gronin gen een expositie over de overwinteringen van Nederlan ders in arctische streken. Daar waren niet alleen de schoenen van Willem Barentsz te zien, maar ook het skijack dat Ko de Korte in 1968 en 1969 op Spits bergen droeg. In totaal bracht hij toen veertien maanden op deze eilandengroep door, waar onder de poolwinter. Hij en drie collega's hadden zich ver schanst in een hut van golfijzer, waar voor twee jaar blïkvoed- sel op de planken stond. Het kwartet biologen hield zich vooral bezig met de studie van ijsberen. Een van hen was Piet Ooster- veld, een botanicus, wiens naam nog niet zo lang geleden de voorpagina's van de kranten haalde, nadat hij in de buurt van dezelfde hut door een hon gerige ijsbeer was aangevallen. Achteraf kijkt De Korte met ge mengde gevoelens op zijn overwintering terug; de groep bestond vooral uit individualis ten, die elkaar weinig warmte en steun te bieden hadden. Oosterveld zat vastgeroest achter zijn microscoop, die hem uitzicht bood op de mossen van Spitsbergen. De Korte schreef talloze brieven, die nooit gepost werden. Iedereen was blij als in de poolnacht de volle maan langs de hemelboog klom: dan was het tijdstip aangebroken voor urenlange skitochten door het geheimzinnige winterland. Drie jaar terug vertrok De Korte met een groepje vrienden naar South Georgia, een onher bergzaam eiland tussen Vuur land en Antarctica. Gure val winden en het plompe gedrag van zeeolifanten, die niet van plan waren om voor obstakels als tenten opzij te gaan, maak ten er het leven van de kampeer ders moeilijk. De Korte schou derde dit keer niet zijn geweer om zijn studieobjecten dood aan zijn voeten neer te laten vallen, maar hield zich bezig met het ringen van jonge jagers. De naam van Ko de Korte hoorde ik voor het eerst in Harstad, een vissersplaats in de buurt van de Lofoten in noord- Noorwegen. Ik maakte (in 1966) een liftreis door de Scandinavi sche landen, en na twee maan den kwam ik in het afgelegen Harstad aan. Dat was de thuis basis van de Spitsbergense Ko lenmaatschappij, de enige in stantie die een bootverbinding met Svalbard - zoals de Noren Spitsbergen noemen - onder hield. Ik wilde graag een kijkje nemen in dit voormalige do mein van de Nederlandse wal visvaarders. Ik kende namelijk het boek van Jan Strijbos over Spitsbergen, die zo boeiend over het landschap en de vogelwe reld (de zeldzame ivoormeeuw!) van deze noordelijke eilanden had geschreven. Maar helaas, Spitsbergen was in die tijd niet voor iedereen toegankelijk. De Kolenmaatschappij was een staat binnen de staat, en gaf zelfs eigen bankbiljetten uit. De enige buitenstaander, die kort voor mijn komst met een schip van de maatschappij het ruime sop had gekozen, was een zekere Ko de Korte. Eerst begreep ik niet waarom een willekeurige andere Nederlander wel naar het lokkende Svalbard mocht en ik niet. Maar inmiddels weet ik dat ik in Harstad de naam hoorde van een gedreven onder zoeker, die domweg te laat gebo ren werd voor de grote poolex pedities. DOOR DE CRISIS IN OE PERZISCHE GOLF ZIJN DE OLIEPRIJZEN AL FLINK WAT MOET DAT WORPEN ALS DE OORLOG ECHT UIT0REEKT O

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 30