d' Ancona verzacht en WVC Zon blouse is een feestje waard. D66-er: gedragscode voor Haagse lobbyist Interesse politie Roermond voor IRA-leden Antwerpen De Jong heeft 'begrip' voor uitstel missie Dieren op grote schaal gepest DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Internaten, vormingswerk en vrijwilligerswerk ontzien DEN HAAG (ANP) De bezuiniging op schoolinternaten die op 1 januari 1991 zou in gaan, wordt zes maanden uitgesteld zodat 150 kinderen het schooljaar kunnen afmaken. Minister d'Ancona (wvc) is ook bereid andere bezuinigingen te verzachten. Vormingsinsti tuten hoeven geen 9 maar 7,5 miljoen gulden te bezuinigen. Het vrijwilligerswerk mag aankloppen bij d'Ancona als de geplande bezuniging van 1 miljoen gulden bij nader inzien niet haalbaar blijkt. discussie tussen gemeenten, sociale partners, WVC en Sociale en Econo mische Zaken over een model voor samenwerking. Op 19 december wordt weer uit gebreid over de kinderopvang ge praat. Van onze correspondent Peter de Vries DEN HAAG De televisiecame ra's brengen nog dagelijks de beel den uit 's lands vergaderzaal, maar een klein etablissement op hooguit tweehonderd meter van de verga derzaal is de plaats waar minstens zoveel politieke zaken worden ge daan. Restaurant Trias, gelegen aan het statige Plein in de Haagse bin nenstad, voert een bescheiden me nu tegen bescheiden prijzen. Het is een geliefde ontmoetingsplaats voor leden van de Tweede Kamer, ministers en lobbyisten. Een vork je, een glaasje, het is kortom de uit gelezen ambiance om eens persoon lijk aandacht te vragen voor bepaal de belangen. "Ik betaal de rekening in meer dan de helft van de gevallen zelf', zei topambtenaar drs. W.J. Kuiken van Binnenlandse zaken gisteren klein symposium r de integriteit van mijn op gaat. Gerrit Jan Wolffensperger: groot schemergebied tussen pen zetten zonder dat eerst toch stap- mijn lobbyen, beïnvloeden en omkopen, fractie te overleggen". En verkie- Het verdient aanbeveling daar heel zingscampagnes worden precies en calvinistisch in te zijn" De professie staat in een beden kelijk daglicht. De verdenking var onoirbaar geritsel in duistere wan delgangen achtervolgt de eerzame lobbyist bij elk contact. De kwalijke perger geuren zijn vooral komen •erstanden te vermijden: in de ogen van Wolffens- eerzame zaak, mits het bekwaam gebeurt. Blijkens een re- uit de Verenigde Staten. Daar cent onderzoek delen verreweg de De Kamer sprak gisteren voor de overigens opnieuw aan de orde als tweede dag over de welzijnsbegro- volgend voorjaar de "beleidsbrief ting van minister d'Ancona. Zij vrijwillig initiatief' wordt behan- bleek bereid een aantal omstreden deld. Dan zal ook duidelijk worden bezuinigingen geheel of gedeelte- hoe het financieel verder moet met lijk terug te draaien. Zo ging d' An- het vrijwilligerswerk, aldus d' An cona akkoord met de wens van de cona. Kamer om de kinderen in interna- De bezuiniging van negen mil ten het schooljaar af te laten maken joen op de vormingscentra gaat het en de functie van deze instituten te komende jaar met 1,5 miljoen gul- onderzoeken. Volgens d' Ancona den omlaag. Ook in dat geval volgt zitten er een hoop kinderen in deze de minister de wens van de Kamer, internaten die er niet echt thuisho- Door de maatregel kunnen de vor- ren; kinderen met gewone school- mingsinstituten iets gemakkelijker problemen bijvoorbeeld, die ze ook de benodigde wijzigingen aanbren- wel in de eigen situatie kunnen op- gen. Hun 'herstructureringsplan' lossen. wordt nog v.oor de kerst verwachy. Het miljoen dat bij de vrijwilli- Het vormingswerk zal verder bij be- gers is weggehaald is slechts een zuinigingen worden ontzien, eenmalige kwestie, aldus d' Anco- Zelfs de bezuiniging van acht mil- na. Op de lange duur hebben de vrij- joen op de kerkgebouwen, zal vol- willigers, zoals van de telefonische gens d'Ancona weer worden ge- hulpdiensten, helemaal niets te vre- compenseerd als de kerken tekort zen. Mochten de vrijwilligers na vol- blijken te komen, gend jaar toch behoefte hebben aan (delen van) dat miljoen, dan zou zij KindGTOpVcing nog wel iets op haar begrot.ng pro- Een probIeem blijft wel de kmder- beren te yirrden. opvang. Verschillende Kamerleden u F vi" over eeï} hadden eerder gesproken van een beleid .Het vrijwilligerswerk komt "chaos". d'Ancona ontkende dat niet. Om voldoende mensen te krij gen die in de kinderopvang willen werken, is een loonsverhoging no dig, zo stelde zij. Maar tien procent loonsverhoging voor de werksters in de kinderopvang zou 6000 kind plaatsen kosten. De minister sprak van een "di lemma" en een "fundamenteel pro bleem", want zonder loonsverho ging zal er een tekort aan personeel van de kinderopvang blijven. Zij zoekt nu naar mogelijkheden om de loonmaatregel op een andere ma nier te bekostigen. Verder wil d'An cona de Stichting voor de Arbeid aan het werk zetten om uit te zoe ken wat er gedaan moet worden aan kinderopvang. Verder komt er een erschijnsel lobbyen. Maar het D66- hebben leden van het congres zich meeste ambtenaren en politici die regelmatig té simpel voor het karre- mening: de 'beslissers' vinden dat tje Kamerlid Gerrit Jan Wolffensper ger vindt het tijd worden voor vrijwillige gedragscode. "Bij mijn weten zijn er geen i standen. Een ervaren lobbyist weet de verkiezingskas op te strijken. dat hij niets bereikt met cadeaus, grote eetpartijen of vleierig gedrag. Ik steek bovendien mijn handen in belangengroep laten ze hun voordeel kunnen doen met vervolgens van die- de informatie die de vertegenwoor- ppn fikse bijdrage voor diger van een belangengroep aan draagt. "Lobbyen heeft zin", zegt de er, "en ik ben er voorstander Het levert meer informatie een zaak op dan ik uit mijn blo gisteren gepubliceerd Eed boek 'Lobbyen, hoe werkt 't' blijkt van- dat het in Nederland niet die kant over te hoofd weet. Maar het gaat hele maal fout wanneer op het verkeerde moment wordt gelobbied of wan neer men overdrijft". Als de werkelijkheid dan zoveel fraaier is dan het imago van het lob by-bedrijf. wat wil het D66-Kamer- lid dan regelen? Wolffensperger: "Ik denk dat het goed is wanneer op departementen heel scherp wordt vastgesteld hoe ver ambtenaren kunnen gaan in contacten met lob byisten. De ambtelijke top moet normen stellen en vanzelfsprekend voorkomen dat alle besluiten over een dossier in handen van één amb tenaar komen". "Ik zou het toejuichen als de lob by-bureaus zelf een gedragscode opstellen waaraan ze elkaar hou den. Alles wat komt bovenop een goed informatief gesprek, alle rim ram en cadeaus en het vragen van tegenprestaties hoort niet. Ik vind dat we dat heel duidelijk voor el kaar moeten houden. Éen studie reis van de Vaste Kamercommissie voor verkeer naar het Kanaaltun nel-project is natuurlijk prachtig voor de betrokken bedrijven, en ik vind het best als ze ons daar een klein diner aanbieden, maar in prin cipe betalen we dat zelf'. ANTWERPEN/ROERMOND (GPD) Het rechercheteam van de Roermondse politie is "zeer geïnte resseerd" in de identiteit van drie Engels sprekende mannen die gis teren in het centrum van Antwer pen werden aangehouden. De Bel gische Justitie vermoedt te maken te hebben met leden van het verbo- vier, Donna Maguire. Zij wordt van daag naar Nederland gebracht. De andere drie verdachten van de Roermondse aanslag. Hughes, Har te. Hick, zaten al langer vast in Ne derland. Hen is lidmaatschap van een verboden organisatie en het ple gen van de aanslag in Roermond ten laste gelegd. Voor Maguire zal naar den Ierse Republikeinse Leger alle waarschijnlijkheid vanaf GRONINGEN - Medewerkers van een Blokker-vestiging in Groningen probeerden gisteren reclamemateriaal van de etalage te verwijderen dat daar door het 'Gronings Aktiefront tegen Reclame-Terreur' was aangebracht. Het comité beplakte een groot aantal winkels met drukwerk dat zij eerder huis aan huis hadden laten bezorgen. DEN HAAG (GPD) - Oud-premier De Jong, leider van de missie die naar Baghdad wil om de vrijlating van 28 Nederlandse gijzelaars te be- anp) pleiten, vindt het "teleurstellend" de argumenten die de Irak den "o i week" welkom zijn ii het uitstel heeft aangevoerd. De Jong stapt met de andere vijf krijgt de delegatieleden waarschijnlijk dins- Irak wil de dag in een gecharterd vliegtuig dat hij waarschijnlijk pas dinsdag de door het Rode Kruis betaalde gen, omdat de ïraakse regering het kan vertrekken. Maar De Jong zei reis naar Irak. Een woordvoerder volgens de woordvoerder gisteren, tijdens een kort gesprek van de ïraakse ambassade in Den ambassade met de pérs, "begrip te hebben" Haag bevestigt dat de delegatiele- Baghdad. Vlak voor het vertrek de benodigde visa. iissie-De Jong met eerder dan volgende week ontvan- Braks Extra geld voor bestrijding van ldndermishandeling fout besteed Oud-minister van Landbouw, Ger rit Braks, zal vrijwel zeker een zetel in de Eerste Kamer voor het CDA gaan bezetten. Hij wordt kandidaat DEN HAAG (ANP) - De 2,6 miljoen uitgebreid moeten worden. Een gesteld voor de verkiezing van de gulden extra die de regering vol te druk heeft met al die delegaties uit de hele wereld". Daar kan De Jong begrip voor op brengen. Over zijn gesprekspartners in Irak heeft De Jong "geen concrete toezeggingen". "Maar ik ga er van uit dat het mensen zullen zijn van een niveau waarop beslissingen kunnen worden genomen over het ■rijlaten van de gijzelaars", aldus de (IRA). In een woning werden pens aangetroffen die door de IRA worden gebruikt. Een vrouw die tot de groep zou behoren wordt nog gezocht. Moge lijk zou dan de eerste Belgische IRA-cel zijn opgerold. Het Lim burgse politieteam sluit niet uit dat het onderzoek dat nu in Belgie op gang komt, informatie kan opleve ren die nog van belang is voor het onderzoek naar de Roermondse aanslag die eind mei plaatshad en twee Australische toeristen het le ven kostte. Het zou de politie 'onderzoeks technisch' niet slecht uitkomen als blijkt dat de Belgische verdachten contacten hebben gehad met de Ne derlandse IRA-cel omdat een reeks vragen nog steeds niet is beant woord. Zo werd enkele weken gele den bekend dat een van de drie reeds voorgeleide 'Nederlandse' verdachten, Paul Hughes, waar schijnlijk een alibi heeft. Hij zou op de dag van de aanslag in het Noor- dierse Newry bij een football-wed- strijd en een feestje zijn geweest. De politie ontkent echter dat een van de drie 'Antwerpse' verdachten op heeft daar persoonlijk toestemming de dag van de aanslag in Roermond voor gegeven, aldus ir. H. Huisman, is geweest: "Niet alleen de politie projectmanager van de baggeraars maar ook justitie en de rechter-com- in Baghdad, gisteren. De groep zal missaris zijn er van overtuigd dat de dit weekeinde per schip naar Du- juiste vier verdachten nu in voorar- bayy vertrekken. Vandaaruit keren rest zitten", aldus de woordvoerder, ze terug naar Nederland. De tweede De Belgische minister van justitie groep vaart enkele dagen later naar heeft gisteren ingestemd met de uit- Dubay. levering van verdachte daag hetzelfde gelden. De rechtbank in Antwerpen heeft deze week twee vermeende leden van de Ira-splintergroepering IPLO veroordeeld tot gevangenisstraffen. Vorig jaar verwondden zij tijdens een schietpartij in Antwerpen een politie-agent en vluchtten daarna naar Nederland. Anthony Kerr, die de agent in zijn arm schoot toen deze voor een routine-onderzoek naar de auto liep, hoorde vier jaar vonnissen. De bestuurder Peter McNally die sinds de schietpartij spoorloos is, werd bij verstek ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf. Arts zelf 'proefdier' AMSTERDAM (ANP) - Voor onder zoekers van geneesmiddelen is het niet ongebruikelijk dat ze zelf als proefdier fungeren. Dit blijkt uit een enquête van de Nederlandse Vereniging voor Klinische Farma cologie waarop 102 leden, tweevijf de van het totaal, hebben gerea geerd. Van de 102 meldden er 55 dat ze ooit een of meer proeven bij zich zelf hebben gedaan, onder meer om gegevens te krijgen over maximale doses en absorptiesnelheid. Negen tien onderzoekers kregen te maken met onaangename maar relatief on schuldige bijwerkingen als hoofd pijn, hartkloppingen, misselijkheid en diarree. Niet alle zelfexperimen- ten waren overigens ongevaarlijk. Eerste Kamer door de Provinciale gend jaar wil uitgeven aan het be- Staten komend voorjaar. Braks stel- strijden van kindermishandeling de in september zijn portefeuille draagt niet bij aan een betere hulp- van minister van landbouw, natuur- verlening. Dit zegt H. Mourits, di- beheer en visserij ter beschikking recteur van de Landelijke Stichting nadat bleek dat een kamermeerder- Bureaus Vertrouwensartsen inzake Kindermishandeling. De bureaus vertrouwensartsen komen nu, volgens een onafhanke- r - j lijk onderzoeksbureau, 1,2 miljoen VerlOSKUnae te kort om minimaal verantwoord te Te veel nieuwe technieken worden werken. Daardoor werken ze met eventuele uitbreiding zou moeten oud-premier gisteren. Irak heeft worden gefinancieerd uit de begro- volgens De Jong "geen enkele DEN HAAG (GPD) - Dieren in par ken en in de dierentuin worden op grote schaal getreiterd. Het meedo genloos pesten van machteloze, op- mogelijke gesloten beesten blijkt veel vaker Volksgezondheid werd aangebo- zending medicijnen naar Irak. om voor te komen dan de Dierenbe- den aan WVC, blijkt dat mensen die de vrijlating van de gijzelaars 'af te scherming had verwacht. De zoge kindermishandeling kopen', wilde De Jong niet ingaan. ting van de artsen zelf. Uit een rapport over kindermis handeling dat vandaag door het Ne derlands Centrum Geestelijke waarde gesteld" voor het verlenen Op vragen een geval melden, willen weten wat melding gebeurt. Als informatie Ook wat het ondertekenen met name in de verloskunde toege- wachtlijsten. Bij de vertrouwensart- past waarvan achteraf vaak blijkt sen komt een groot deel van de mei dat het beter was geweest dat ze niet dingen binnen. Zij begeleiden ook toegepast waren geworden. Dit zei de behandeling van mishandelde gisteren prof. dr. Jelte de Haan, kinderen. hoofd van de afdeling gynaecologie Mourits vreest dat de wachtlijs- en verloskunde van het Acade- ten alleen maar langer zullen wor- misch Ziekenhuis Maastricht. Als den omdat het ministerie van WVC voorbeeld geeft prof. De Haan het wel extra geld uittrekt voor voor- nog steeds stijgend percentage kin- lichting, maar niet voor de vertrou- deren dat onnodig met behulp van wensartsen. "Het ministerie roept een keizersnede wordt geboren. een hulpvraag op, waaraan wij niet kunnen voldoen" zegt Mourits. ■p x x In de dinsdag gepubliceerde be- trrOlCSl leidsbrief erkennen minister D'An- Werknemers uit bejaardenoorden cona en staatssecretaris Simons, in de provincie Groningen hebben dat de bureaus vertrouwensartsen gistermiddag een paar uur het werk onderbroken en actie gevoerd tegen de beslissing van minister De Vries (sociale zaken) óm een cao die in 1989 werd afgesloten ongeldig te verklaren. Het ging oi^i een wilde actie die niet werd gesteund door de vakbonden CFO en Abva/Kabo. naamde dierenvrienden 1 aap achter tralies doodleuk een poli- brandende sigaret of een stukje de*meidpost achterwege blijft,' tieke verklaringen betreft bleef De glas. "Dit kan je geen onschuldig besluiten ze soms later maar niets Jong bij zijn oude standpunt: "Wij gedrag meer noemen. Dat zijn ge- "toch zijn een humanitaire missie en kun- woonweg sadistische vandalen", al- nen dus geen politieke verklaringen dus directeur Van Oers van de In- afleggen". Een Belgische delegatie spectiedienst van de Dierenbe- parlementariérs tekende scherming. Baghdad tot twee maal Nog deze week is na sluitingstijd 'n politieke verklaring, waarin een 49-jarige man in Artis betrapt de oplossing van de Golfcrisis die een tijger door de tralies heen wordt gekoppeld aan het Israëlisch- aan zijn staart trok. Al eerder was hij 's nachts in de buurt van de oli fanten en roofdieren gesignaleerd Het grootste deel van de 105 Ne- waar hii de beesten met bierflessen baggeraars Voor het eerste rapport zijn onder va" zev< meer leerkrachten, schoolartsen, huisartsen ondervraagd, in totaal 340 mensen. Driekwart zei ervaring te hebben met vermoedens van kin- - -- dermishandeling. Meer dan de helft Palestijnse conflict, van de leerkrachten en school- en huisartsen heeft bovendien wel eens een geval gemeld. De onder- derlandse vraagden zeiden meer te willen we ten over het herkennen van signa len van de kinderen, over gespreks- vaardigheden en over de werkwijze van de hulpverlening. ADVERTENTIE Acties Medewerkers en studenten van de faculteit sociale wetenschappen van de Rijksuniversiteit Utrecht ko men volgende week woensdag bij een om te praten over werkonder brekingen. De faculteit zit in ernsti ge geldnood door een opvallende stijging van het aantal eerstejaars studenten. Dat meldt het bulletin van de universiteit. Aids Het Aids Fonds heeft dit jaar al bij na 200 financiële aanvragen behan deld van seropositieve mensen of aidspatiënten. Vorig jaar waren dat er 92. Dit jaar is voor individuele hulp drie ton toegekend. Dat be drag lag in 1989 op 157.000 gulden. Die verdubbeling is deels te verkla ren door de grotere bekendheid van het Aids Fonds, maar ook door de medische behandelingen waardoor patiënten langer leven en dus ook laneer ziek ziin. Damesblouse met grote, dubbele kraag. Met goudkleurige knopen. In wit, rood, zwart en oker. Van 100% polyester-crush. Mt. 36 -46. Van SWvoor -sq arriveert bekogelde. Ook probeerde hij de waarschijnlijk komende maandag kooien in brand te steken, of dinsdag in Nederland. De bag- Volgens een woordvoerder van geraars van Volker/Stevin en Bos- Artis is hier sprake van een uitzon kalis krijgen de komende dagen derlijk incident Maar overdag zien hun uitreisvisa. Saddam Hussein de oppassers regelmatig dat zowel jonge als volwassen bezoekers het lollig vinden om dieren te pesten. Vaak niet kwaadaardig, maar zeker op een kwellende manier. Zo steekt een kind een tak uit naar een chimpansee en trekt die te rug op het moment dat de aap de tak wil grijpen. Of ze bengelen uitda gend met een tros bananen voor de tralies. Bezoekers doen de dieren niet direct pijn, maar er is wel spra ke van meedogenloos sarren. In het dierenpark Apenheul in Apeldoorn, waar de apen vrij rond lopen, heeft de directie harde maat regelen getroffen tegen het treite rende publiek. "Als wij zien dat ie mand een aap opzettelijk aan zijn Aanbieding geldig t/m zaterdag 15 december of zolang de De Siiavel van deze scholekster is met een elastiekje dichtgebonden. krijgt ook regelmatig klachten bin- landbouwhuisdieren (varkens, kip- baldadig gedrag op kin- pen en koeien) en gezelschapshuis dier,en. Want niet alleen in dieren tuinen en parken worden beesten gepest, maar ook thuis gaan men sen slecht met dieren om. Directeur Reussien van de Stich- uit- derboerderijen. Bezoekers gooien met stenen naar zwemmende eend jes of voeren de beestën met rom mel. Verder wordt bij de Inspectie dienst melding gemaakt van jonge lui die vogels doodgooien of met ting Aap in Amstelveen, i brommers paarden i dig opjagen. De Inspectie kan i de r weinig c heemse dieren worden opgevan gen, betwijfelt of een nieuwe wet ef fect heeft. De wet op bedreigde uit- het terrein verwijderd", vertelt adjunct-directeur J.H. van Linge. Voordat de dagjesmensen het ter rein opgaan, krijgen ze persoonlijk een instructie hoe ze met de dieren om moeten gaan. Ze moeten de apen met rust laten en mogen de beesten niet voeren. Iedere dag lo pen er tientallen bewakers rond om de bezoekers in toom te houden. "Gelukkig is de aap slim genoeg om zichzelf te verweren als hem iets de Tweede Kamer behandeld. Vol- niet aanstaat. Hij geeft een bezoeker gens de belangenvereniging wor- gewoon een beet als hij wordt lastig den dieren volgens artikel 452 en gevallen", zegt Van Linge grijn- 455 uh het wetboek van strafrecht zend. onvoldoende beschermd. Hierin De Inspectiedienst van de Die- staan bijvoorbeeld geen strafmaat- dernemen tegen dergelijke balda- heemse diersoorten dateert al vanaf 16 juli 1977. Het houden van pape- sindsdien niet af- staart trekt, wordt hij hardhandig digheid. In totaal werken er tien specteurs bij de organisatie die zich gaaien of apen met name bezighouden met het op- genomen, sporen van dieren die in verzorging worden verwaarloosd.. De pesterij en in de dierentuin, op de kinder boerderij of in de vrije natuur wor den na melding door de plaatselijke politie onderzocht. Binnenkort wordt op verzoek van de Dierenbescherming de gezond heids- en welzijnswet voor dieren Reussien krijgt zelfs steeds vaker te maken met mishandeling van deze bijzondere dieren. "Er is wel eens een aap bij ons gebracht die zat opgesloten in een televisie waarvan het glas was vervangen door een stuk gaas. Het beest was volledig krom gegroeid", aldus Reussien. Volgens hem is een dergelijke on verantwoorde huisvesting geen on- wetenheid van de baas. "Het gaat om de kick. Een aap in een kooi is altijd beter dan die saaie kat of hond van de buurman. Aan het welzijn

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3