Vergeten kunstenaars op expositie in Deurne Circuskunst in Oost-Europa in gevarenzone Onthullende foto' s uit wereld van staal Zeldzame uitvoering van Ivan de Verschrikkelijke Lustrum Jeugdkamerorkest Al is 'de ui' een juweel, Het Concern is uit balans DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 PAGINA 27 DEN HAAG (GPD) - Voor de twaalfde keer trekt in de periode rond kerst en oudjaar het Wintercir- cus langs de Nederlandse schouw burgen. En wéér brengt organisator Martin Hanson een groep artiesten uit één van de rijk van talent voor ziene Oosteuropese staatscircus sen. Ditmaal uit Polen. Maar hoewel Hanson trots is opnieuw een pro gramma te kunnen aankondigen dat volgens hem geheel in de cir custraditie past en geen enkel num mer bevat dat eerder in zijn onder neming was te zien, is hij zorgelijk - over de toekomst. Afgaande op zijn woorden staat het circus in Oost-Europa, basis van zijn wintertournee, aan de voor avond van een crisis; "Het is de laatste keer dat ik reis met een staat- Begrijp me goed, ik ben geen voorstander van het systeem dat we daar zo lang hebben gekend, maar voor het circus zijn de ontwik kelingen daar funest". Volgens Hanson werd de circus cultuur in het vroegere Oostblok door de overheid altijd, zwaar ge subsidieerd. De staatscircussen worden echter in rap tempo gepri vatiseerd. "Vorig jaar was het in de DDR al afgelopen en in Tsjechoslo- wakije zijn de directeuren nu als im presario voor zichzelf begonnen. Deze situatie is echt zorgelijk". Het privatiseren betekent onder meer dat de circusscholen verdwij nen. "Je ziet wat het in Nederland betekent, waar de school van Joe Andy is opgeheven. Hier is nu geen opleiding meer, waar jonge arties ten het vak kunnen leren. In Oost- Europa had je daarentegen een groot aantal circusscholen, ge steund door de staat. Daarom kwa men er juist uit het Oostblok zulke goede artiesten. Dat wordt nu al veel minder". Ontwikkelen Als sprekend voorbeeld vertelt Hanson over de mogelijkheden die artiesten daar kregen bij het ont wikkelen van een nieuw nummer. "Als daar een artiest een act had be dacht en het idee daarvoor wilde uitwerken en klaarmaken voor het publiek, ging hij naar een circus- school. Daar kreeg hij dan alle hulp van trainers en deskundigen om daar één of twee en eventueel zelfs driejaar aan te werken". Door de steun van de staat was het ook mogelijk nummers met gro te groepen artiesten samen te stel len. "Nu ze zelfstandig zijn gewor den, is dat straks afgelopen. Het wordt veel te duur om zulke grote groepen te contracteren. Er staat ons werkelijk een grote verarming te wachten". Maar ook voor de individuele ar tiesten ziet Hanson het leven moei lijk worden. Hij vertelt over een acrobaat die vorig jaar met het cir cus door Nederland reisde. "Een prijswinaar op het Festival de De- main. Hij zei vrij artiest te zullen worden en heilig in die toekomst te geloven. In"februari sprak ik hem weer en hij was al veel minder opge wekt. Toen hij me in mei opbelde, zei hij tegen elke gage beschikbaar te zijn. Als het mis gaat met die man stapt hij straks misschien het vak uit en wordt hij taxichauffeur. De circuskunst verarmt op die ma- Toch zegt Hanson ook volgend jaar weer te gaan toeren en als het even kan zónder de prijzen te verho gen. "In het Westen zijn ook uitste kende nummers te krijgen, maar ge zien de kosten, moet je dan genoe gen nemen met veel minder grote groepen. Er staan nu zo'n veertig mensen in de piste, maar dat lukt me volgend jaar niet meer. Met het oog op 1992 denk ik nu aan een pro gramma waarin elk Europees land een nummer levert. Het circus zal zeker overleven". Het Wintercircus maakt de ko mende weken een toernee door het land. Verder heeft Hanson een circus op het Haagse Malieveld staan. ROTTERDAM Consett staal. Natuurlijk, het naam van een dorp, mensen hun leven sleten. Ze werk ten er, heel hard, in een fabrieks complex. Daar maakten ze staal. Wie in Engeland Consett zei, zei staal, Consett Steel. Over mensen werd pas later gesproken. Toen, in 1980, sloten ze de fa briekshallen. Duizenden verloren niet alleen een baan, maar ook hun identiteit en een doel in het leven. Consett werd de naam van Europa's grootste operatie ter ontmanteliqg van een staalcomplex. Het is nu on derwerp van een omvangrijk foto project, tot 5 januari te zien in Per- spektief in Rotterdam. De foto's la ten niet de sluiting van de fabriek zelf zien. Ze tonen het leven ervóór De eerste serie foto's maakte Tommy Harris, een voormalige staalarbeider. In de jaren vijftig en zestig werkte hij tevens voor de lo kale Consett Press. Hij portretteer de zijn dorpsgenoten in hun meest opgewekte periode. Een omaatje, uitgedost in balletrokje, lacht hem toe; een man en vrouw tonen trots de grootste stronken prei van het dorp, en twee breedgeschouderde jongens torsen twee ontspannen la chende meisjes in hun armen. Het is het leven van alledag, de zwart-wit foto's zouden in elk dorp genomen kunnen zijn. Uit die periode dateren ook de kleurige ansichtkaarten van het Steelworks complex, die de samen steller van de expositie. Julian Ger main, heeft verzameld. Van inwo ners kreeg hij uit die tijd familie kiekjes en snapshots. Julian Ger main vroeg voor zijn meerjarig pro ject ook medewerking van foto graaf Don McCullin.'Dat was de man die met zijn genadeloze foto's in de Sunday Times kijkers bij hun lurven pakte en meenam naar de wrede binnenkant van oorlogen. McCullin trok in 1974 naar Consett. Het verhaal" wil dat het dorp hem depressiever maakte dan de einde loze gevechten in Vietnam. Een aantal van zijn foto's is op de expo sitie Steelworks te zien. Julian Germain was ook zelf tus sen 1986 en '89 met zijn camera vaak in Consett te vinden. Van de staalfa- ook de briek was niets meer over, behalve 35.000 de honderden vierkante meters braakliggend land. Derwent Valley Foods had in Consett inmiddels een nieuwe fabriek geopend, waar ze tortilla chips maakten. Officieel was daardoor de werkloosheid iets ge daald. Maar de cijfers zwegen over de onthutsende gevolgen van het sociale drama dat zich in 1980, door ingrijpen van de pas benoemde re- gering-Thatcher, had ingezet. Heftig Zelfs in kleur zijn de foto's van Ju lian Germain deprimerend. -Ver pakt in lijsten van staal tonen de fo to's voornamelijk kwetsbare indivi duen, winkelend, staande in erkers van hun huizen en van de zon genie tend in tuinstoelen voor een achter grond van opslagruimten. Het zijn foto's van mensen zonder toekomst. Ze zijn gelaten, proberen er het bes te van te maken. Al staat er geen mens op, de foto met de juist gewas sen kleren over een stalen hekje voor een kachel zegt veel over de in woners van Consett en hun af komst: staal. De tentoonsteling was eerder al in Engeland te zien. De beelden lokten bij veel bezoekers reacties uit. Som mige waren heftig, negatief. "Elke poging Consett te portretteren", schreef een inwoner van Consett, "lijkt te beginnen met een drang om ellende te zoeken. Ik vind dat erg bevoogdend". De bezoeker legt de kwetsbaar heid van de fotograaf feilloos bloot. Elke foto vertegenwoordigt een waarheid, niet de waarheid. Zo wil den de fotografen Consett zien. Mis schien was het leven er wel lichter. Toch roepen de foto's een vermoe delijk door velen gedeeld gevoel op. De meesten zullen na het zien van Steelworks niet ontkomen aan de zelfde gedachte: Consett was niet louter staal. Steelworks, fotocentrum Per- spektief, Eendrachtsweg 2J, Rot terdam, tot 5 januari, van dinsdag t/m zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, toegang gratis. ROTTERDAM (ANP) - In de Rotter damse Doelen wordt vrijdagavond 14 december de eerste professione le uitvoering in ons land sinds tien jaar gegeven van het muziekdrama Ivan de Verschrikkelijke van Sergej Prokofiev. Het Rotterdams Philhar- monisch Orkest (RphO) heeft de unieke gelegenheid gretig te baat genomen en te elfder ure de aanvan kelijke programmering voor deze avond geschrapt. Het stuk wordt uitgevoerd door het RphO onder leiding van vaste gastdirigent en Prokofjev-specialist Valeri Gergjev, de Russische akteur Vassili Lanovoj, twee vocale solis ten van het beroemde Kirov-theater uit Leningrad en het Groot Om roepkoor van,het NOB uit Hilver- "Het is na 1976 en 1980 de derde keer dat dit drama in Nederland professioneel wordt uitgevoerd. De kans om zo'n gezelschap van eerste klas mensen bijeen te brengen krijg je maar eens in de zoveel jaar. Al leen al de beschikbaarheid van het doorgaans volgeboekte omroep koor is zeker in Kersttijd uniek", al dus de woordvoerder van het Rp hO. Ivan de Verschrikkelijke is de drama-bewerking van de gelijkna mige film uit 1943/45 van de legen darische Russische regisseur Sergej Eisenstein, waarvoor Prokofiev de muziek componeerde. De film geeft een beeld van het zestiende-eeuwse Rusland onder het dictatoriale be wind van Tsaar Ivan dé Vierde Va- siljevitsj ,,de Verschrikkelijke" (1530-1584). In de drama-uitvoering wordt het verhaal verteld door eéri toneelspe ler/verteller, die tevens de rol van Ivan speelt. Het publiek krijgt een vertaling van de tekst uitgereikt. De avond voor de uitvoering is de Film te zien in het Rotterdamse Filmhuis Lantaren/V enster. Hanny Korevaar bij een werk van Bouten (links) Korevaar en Bouten on-Nederlandse expressionisten DEURNE "Ik zou het toe juichen als de makers beslo ten eens een tijdlang in een gezond klimaat en onder den blooten hemel, produc tieven arbeid te verrichten". Die raad gaf criticus Corne- lis Veth in 1922 in Het Han delsblad aan Hanny Ko revaar en Armand Bouten, nadat hij een tentoonstelling van beider werk in Amster dam had gezien. Het kunstenaarsechtpaar, dat voor Nederlandse begrippen uitzonder lijke expressionistische schilderij en maakte is, ondanks de kwaliteit van zijn werk, inmiddels vergeten. In het Gemeentemuseum De Wie- ger in Deurne is op een bijzondere tentoonstelling een deel van de erfe nis van de twee te zien. Slechts een materiële erfenis, want het echtpaar is niet alleen vergeten; er is zo goed als niks over het leven van de twee bekend. Beiden werden in 1893 ge boren, Bouten stierf in 1965, Ko revaar zeven jaar geleden. Armand Bouten was zoon van een niet onbemiddelde Venlose postbeambte, die een kapitaaltje voor zijn zoon had vastgezet. Daar van leefde hij samen met zijn echt genote Hanny Korevaar, die hij op de academie in Amsterdam ont moette, tot na de oorlog. Dankzij dat kapitaal konden de twee door Euro pa reizen, en dat kan een verklaring zijn voor het internationale karak ter van hun schilderijen. Hun werk heeft een inhoudelijke en formele felheid die vreemd is aan het Nederlands expressionisme van bijvoorbeeld de Bergense School en De Ploeg. Het internationale ka rakter (George Grosz, Beckmann, Pechstein en vooral Chagall zijn na men die bij het zien van het werk van Korevaar en Bouten naar boven komen) en het vele reizen hebben er ongetwijfeld voor gezorgd dat de twee in Nederland nauwelijks be kend waren en zijn. Aan de andere kant, en dat moet ook gezegd worden, doet de kwali teit dikwijls onder voor die van de beroemde buitenlanders, hoewel Bouten in 1924 nog een aanbieding kreeg om bij Der Sturm, het bol werk van het Duitse expressionis me, te exposeren. Bordelen Korevaar en Bouten vonden hun onderwerpen aan de zelfkant van de maatschappij, op straat en op ker missen, in café's, bordelen en ha vens. In De Wieger hangen de wan den ermee vol. Mensen met grote driekantige hoofden en enorme ogen, naakte vrouwen, buitenlan ders in de haven van Marseille, twee mensen gebogen bij een tafel met daarop een dode poes. Zoals in het expressionisme zijn de ruimtes ver wrongen en benauwend, invloeden van het vroege kubisme en Afri kaanse kunst zijn naspeurbaar. Dat Korevaar en Bouten waren toe schouwers, onbewogen registreer den ze zonder sociale kritiek. Het is dan ook geen wonder dat Cornelis Veth het in zijn bespreking had over voorstellingen die lijken voort te komen uit 'een decadentie van zin nen en verbeelding, uit begeerten en angstgevoelens die wij perversi teit plegen te noemen'. De wereld die Korevaar en Bouten op hun gro ve linnen en in hun tekeningen en aquarellen lieten zien was bepaald geen vrolijke. Het zicht op de schilderkundige ontwikkeling van het echtpaar is, net als dat op hun levensloop, on duidelijk. Zo stopte Bouten tegen het eind van de jaren twintig met schilderen om slechts nog te teke nen, Korevaar hield in 1935 op. De laatste schilderwerken van Bouten zijn somber van toon, met veel zwarten en bruinen. Ze lijken de zelfde pessimistische levenshou ding te weerspiegelen die uit zijn gedichten naar voren kwam, en die de eerdere werken ook al mede-be paalde. Slechts enkele van de latere tekeningen, gemaakt op krantepa pier, zijn bewaard gebleven. Ze to nen wulpse, sterk erotische, por tretten van naakte vrouwen in een ruw soort realisme. De levens van Bouten en Korevaar zijn in mist gehuld, maar ook de na- Gouaches Wortel: oude bekenden Gouaches van Ans Wortel in Kunstgalerij Catharina, Meerstraatpromenade 12b, Hil- legom. Van 17 november tot en met 31 de- HILLEGOM - De Amsterdamse schilder Theo Kurpershoek om schreef in 1951 het begrip 'realis me' in de schilderkunst als volgt: "Waar de uiterlijke natuurvor men de enige zijn die wij mensen kunnen kennen, kan ik mijn reali teit het duidelijkst doen kennen door uit te gaan van die herkenba re vormen, deze omschilderend tot beelden van mijn wereld, mijn realiteit". Dit citaat is geheel van toepas sing op het werk en de stijl van Ans Wortel. Zij haalt haar inspira tie uit haar directe omgeving en verwerkt deze realiteit tot voor ie dereen herkenbare beelden. Ans Wortel is geen onbekende in het galeriecircuit. In 1963 won zij de eerste prijs op de Biennale de la Jeunesse in Parijs en sindsdien exposeert zij veelvuldig. Haar werk is sterk autobiografisch. Zij verwerkt persoonlijke gevoelens in de realistische gouaches of schilderijen, die veel naïeve ele menten bevatten. Gevoelens als liefde, geborgenheid, dromen, angsten; dat zijn de thema's die haar bezighouden. Ze schildert veel vrouwen. Vrouwen die bij elkaar kruipen, die elkaar afstoten. die hun kinderen be schermen, vrouwen die elkaar de hand reiken. Maar bovenal de vrouw als moeder. Dit thema keert keer op keer terug. Vaders of mannen lijken nauwelijks te bestaan. Het is de vrouw die over het krooët waakt. Het kleurge bruik, veel sprekend blauw met goud gecombineerd, lijkt direct te verwijzen naar iconen, naar verschillende Madonna- en kind afbeeldingen. Wortel combineert de afbeeldingen met zelfgeschre ven teksten, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Het zijn pure verklaringen van de voorstellingen, met hier en daar een sterk moralistische inslag. Ze schrijft over vooroordelen, schijnheiligheid, egocentrisme en lijkt mensen een andere weg te willen wijzen. 'Die zijn hoofd met anderen vult heeft weinig 'eigen' bodem over', schrijft ze onder een werk. Een ander is getiteld: 'Die de aar de zal ontstijgen naast degene die altijd enkel de eigen zon zoekt'. In dit laatste werk zien we links een groep vrouwen met kinderen bij een en rechts, geheel afzijdig, een vrouw die aandachtig een gouden zon op haar neus belanceert. Is dit kritiek op het algemene egocen trisme in de huidige maatschap pij of verwijst Wortel hier direct naar de rol van de m gerichte vrouw? Ik hoop het NICOLE ROEPERS gebleven schilderijen verklaren weinig. Zo is het onduidelijk wan neer de werken die in De Wieger te zien zijn, zijn gemaakt. Jaartallen ontbreken bijna altijd. De twee moeten een grote invloed op eikaars werk hebben gehad, maar hoe die invloed precies lag is zeker niet uit de werken zelf te halen. Veel van de signaturen zijn pas in 1978 op de aquarellen en schilderij en terecht gekomen, toen een groot aantal schilderijen van Bouten uit het bezit van Korevaar in opdracht van de Sociale Dienst werden ge veild. In 1957 waren de twee platzak naar Nederland teruggekomen, Bouten stierf op 20 november 1965. Hanny Korevaar heeft de hernieuw de belangstelling voor het werk van haar man nog net meegemaakt, toen eind 1982 een expositie van zijn werk in de Amsterdamse Gale rie Wending werd gehouden. Veel meer is er sinds die tentoon stelling niet over de twee bekend geworden. Voorlopig, en misschien wel voor altijd, moeten we het doen met hun opmerkelijke, on-Neder landse oeuvre. 'Armand Bouten en Hanny Ko revaar. Een nieuw licht op het Ne derlands expressionisme.' Tot en met 13 januari in Gemeentemuse um De Wieger, Oude Liesselse- weg 29 Deurne. Open: dagelijks van 13 tot 17 uur, Eerste Kerstdag en 1 januari gesloten. Catalogus in kleur en zwart/wit. LEIDEN Het Jeugdkamerokest Leiden geeft ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan een bijzonder concert. Op dit lustrumconcert tre den de twee jonge solisten Quirine Viersen én Nicoline Alt op. Celliste Viersen, die regelmatig optreedt in binnen- en buitenland, werd twee de bij het befaamde celloconcours in Scheveningen. Zij zal nu werken Leidse debutanten LEIDEN Verbaal Signaal heeft zondag 9 december in de Burcht in Leiden een middag met zes schrij vers/dichters georganiseerd. De middag wordt georganiseerd in sa menwerking met de Stichting Lift. Lift probeert amateurschrijvers de kans te geven hun verhalen en ge dichten op het podium te brengen. Uit Leiden staan op het podium Jannet van der Hoek, Ria Streng, Yana Osinski, de heer Voorheuvel en Herman Baljet, allen debutan ten. Uit Enschede komt Harold de Boer. Aanvang 14.30 uur. Collecties gevraagd LEIDEN De Centrale Biblio theek in Leiden heeft een vitrine be schikbaar gesteld voor verzamelin gen van medewerkers en lezers. Voorbeelden van verzamelingen die reeds geëxposeerd zijn: model treinen, kookboeken en allerlei bij zondere bakvormen. Bij groot aan bod zullen de verzamelingen die raakvlakken vertonen met de col lectie van de bibliotheek voorkeur hebben. Inlichtingen: Carla Ooster go of Loes Bijl, 071-149943. Danskern brengt première in Alphen a/d Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN - Het dansgezelschap Danskern, dat mor genavond in het Alphense Parkthe ater optreedt, heeft op het laatste moment een première in petto: 'Keeping up appearances'. Zakelijk leider René Zuiderveld laat weten dat nu de titel 'Being' voor dit nieu we ballet zal moeten wijken. van Tschaikowsky en Popper ten gehore brengen. De lijst van sucessen van hoboïs te Nicoline Alt is ook heel indruk wekkend. Zij zal het werk van com ponist Hummel spelen. De vocale groep 'Voces Lugdunenses' her haalt delen uit Sullivans opera Mik ado. Het programma vermeldt ver der Handel en Hindemith. Dirigent Henk Briër heeft een symfonie (nr 35) van zijn lievelingscomponist Haydn aan het programma toege voegd. Het Jeugdkamerorkest werd op gericht in 1960. Veel jonge amateurs werden er muzikaal gevormd. Het orkest was een kweekbak voor ta lenten: ruim 200 oudleden spelen in Nederlandse beroepsorkesten of zijn werkzaam als docent. Stadsgehoorzaal, Breestraat, Leiden, zondag 9 december, aan vang 14.30 uur. PRIJZEN - De jury van de Stichting Dansersfonds '79 heeft dit jaar vier vrouwen aanmoedigingsprijzen van elk 3.000 gulden toegekend. Twee winnaars kregen de prijs toe gekend voor hun uitvoerende en twee voor hun choreografische kwaliteiten. De prijzen gaan naar Mariëtte Re- del (Scapino Ballet Rotterdam), Ly- dia Harmsen (New York City Bal let), Paula Vink (choreografe Scapi no) en Patrizia Tuerlings (artistiek leidster Reflex). Drie exposities Giel Langeveld SASSENHEIM - De Sasseqheim- se kunstenaar Giel Langeveld expo seert op drie verschillende plaatsen in de Bollenstreek, te weten: Ge meentehuis van Sassenheim, 't huys Dever in Lisse en het gemeen tehuis in Noordwijkerhout. De re den daarvoor is dat Langeveld deze maand 50 jaar wordt en 25 jaar beel dend kunstenaar is. Veel van zijn werk (olieverf, aquarelllen, tempe ra's en tekeningen) is aangekocht door bedrijven en gemeenten in en buiten de regio. Langeveld is medeoprichter van de Vrije Acade mie Dever te Sassenheim en van de groep 'Auguralis'. Straatmeubilair in de Hollandse Tuyn LEIDERDORP De Haagse ontwerper/vormgever René van Raalte houdt volgende week dinsdag een lezing in de Hollandse Tuyn in Leider dorp. Hij zal het hebben over straatmeubilair. Zijn verhaal wordt verleven digd met dia's. Aanvang 20.30 uur, Hoofdstraat 24. Het Concern met "Sjalot" van Adela van der Weide; "Plotter" van Karin Post en "Mono logue" van Angela Linssen. Gezien op 5 de cember in het LAK-theater. NB: door bles sure van een van de dansers, vanavond geen voorstelling! LEIDEN Na een reeks pracht- produkties met gerenommeerde theatermakers als Jan Ritsema en Sam Boogaerts, gaf het dansthea tergezelschap Het Concern dit maal de kans aan het 'jong en aan stormend' talent onder de choreo grafen. De drie dames in kwestie hadden zich al eerder op het cho- reografenpad begeven en Adela van der Weide werd zelfs al twee maal bekroond. Haar werk was dan nu ook weer het interessant ste. In "Sjalot" gaan vier danseres sen een erotische dans aan die ei genlijk alles behalve erotisch is; juist het taboe op het tonen van sexuele verlangens staat centraal. Onder de zwoele begeleiding van krekels exploderen de danseres sen heftig en voorzichtig tegelijk in wulpse bewegingen maar de bestraffende blikken van de an deren blussen onmiddellijk elk vuur. Verveeld groeperen ze zich maar weer rond de sofa van Freud. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en de pi kante geklede bilpartijen worden in extenso getoond. Een van de vier gaat te ver als ze een ui tussen haar dijen stopt en die vervolgens met de lach der wanhoop oppeu zelt en uitproest. Ze wordt door - 'Sjalot': elk moment spannend. de andere drie hardhandig op de berg uien gesmeten. Van der Weide geeft op die ma nier een beklemmend theatraal beeld van de isolatie en de sociale controle die lichamelijke gevoe lens met zich blijken mee te bren gen. Door de afwisseling in be- driegelijke rust en heftige bewe gingen blijft "Sjalot" elk moment spannend. De bewegingen zijn origineel en aan ruimtelijk inzicht schort het Van der Weide al even zeer. De ui is een juweeltje. Karin Post maakte met "Plot ter" haar eerste solo nadat ze eer der met Dries van der Post een duet maakte. Geïnspireerd op het beeldend werk van Peter Struyc- ken, verdeelt ze de dansvloer in een wiskundige X-Y as op en in troduceert ze korte en parmanti ge 'vogue' bewegingen. De afge pastheid en de zakelijkheid ervan heeft iets weg van de verplichte oefenstof turnen op de mat en het kunstrijden op de schaats. De dubbele vlaflippen ontbreken echter en dat maakt "Plotter" be hoorlijk saai. Een spanningsont wikkeling en een afwisselend tempo ontbreken ook al door de muziek van Conlon Nancarrow die iets weg heeft van de vroegere Comedy Capers tune voor clave- cimbel. Angela Linssen is als choreo grafe en danseres aan Het Con cern verbonden. Dat heeft zo z'n invloeden want "Monologue" doet denken aan de poëtische produktie "Herinneringen van een valk" die Jan Ritsema vorig jaar maakte. Ook Linssen pro beert een ongrijpbare sfeer te cre ëren door de vier dansers in hun eigen wereld te laten leven. Het gevaar dat daarbij op de loer ligt, neuzelige navelstaarderij, heeft ze helaas niet weten te voorko men. Daarvoor is het bewegings materiaal te klein en te arm. Frie- melige vingers die een tekst on dersteunen kunnen niet erg lang de aandacht vasthouden. Pas wanneer Linssen aan flinke uit barstingen toekomt begint "Mo nologue" te leven en wordt het zelfs grappig. Een van de dansers gebruikt de stoel als duikplank voor maffe sprongen en zijn boers uitgesproken literaire teksten werken op de lachspieren. Maar dan is de voorstelling al uit balans en heeft het totaal iets van... ach. INGRID VAN FRANKENHUYZEN N.b. Vanavond gaat de voorstel ling niet door in verband met een blessure van een van de dansers.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27