Idoppend hart van de stad Een bloeiende markt in het Saddam houdt nog zo n 3000 'gasten vast Schuldbelijdenis blijft ongewijzigd REPORTAGE Jan Kessels gelooft5halverwege de storm9 heilig in V&D nieuwe stijl v DEN HAAG - Van de meer dan twaalfduizend westerlingen en Ja panners die midden augustus door de Iraakse president Saddam Hus sein werden gegijzeld, zijn er nu nog minder dan drieduizend over. Een exact aantal is niet vast te stellen, omdat de Amerikaanse overheid weigert te zeggen hoeveel van haar burgers zich precies in Irak en Ku- wayt bevinden. Het grootste deel van de wester lingen in Irak en Kuwayt heeft de Britse nationaliteit. Volgens een woordvoerder van de Britse ambas sade in Den Haag zijn het er nog 1250, van wie er zich vijfhonderd in Kuwayt ophouden. Een woordvoer der van de Amerikaanse regering in Washington verklaart dat er geen exacte cijfers worden gegeven, om de Iraakse regering niet in de kaart te spelen. Het officiële cijfer dat Washing ton naar buiten brengt is 'minder dan duizend', (andere, officieuze schattingen gaan uit van ongeveer zevenhonderd Amerikanen). Wel weet de woordvoerder precies te vermelden dat er 96 Amerikanen als menselijk schild worden vastge houden op strategische lokaties, zoals raffinaderijen. Inmiddels zijn alle Fransen, Duit sers en Belgen naar huis gegaan, op diegenen na die in Irak wilden ach terblijven. Zo hebben tussen de vijf en de tien Duitsers geen gebruik ge maakt van het aanbod van Saddam Hussein om te vertrekken, iets dat ook bnder andere nationaliteiten wel voorkomt. In veel gevallen gaat het dan om mannen die zijn gehuwd met een Iraakse. Baggeraars Japan, het enige oosterse land met gijzelaars in Irak, heeft nog 203 bur gers vast zitten, de 36 die volgens een nieuwe toezegging van Hussein weg mogen niet meegerekend. Van hen dienen er 114 als menselijk schild tegen mogelijke luchtaanval len. Ierland (179) en Italië (180) blij ken na vier maanden ook nog altijd goed voor een vrij aanzienlijk aantal gijzelaars, die door het Iraakse staatshoofd hardnekkig 'gasten' worden genoemd. Niet alleen de weigering van de Amerikanen om precieze getallen te verschaffen maakt het lastig achter het totale aantal gijzelaars te ko men. Het is ook niet altijd te onder scheiden wie als gijzelaar moet wor den aangemerkt. De 104 Nederland se baggeraars bij voorbeeld zijn door hun werkgevers, Boskalis en Volker Stevin, en door de Neder landse overheid nooit als gijzelaars beschouwd. De Iraakse overheid heeft hen ook al weken geleden toe gezegd dat ze het land zouden kun nen verlaten als ze hun zaamheden hadden afgerond. Nu het werk klaar is, blijkt de waarde van die toezegging erg be trekkelijk. De uitreispapieren zijn nog steeds niet afgegeven, er wordt gezegd dat het weer te slecht is om met het baggermateriaal uit te va ren. Hussein heeft inmiddels per soonlijk toegezegd dat ze binnen enkele dagen hun papieren krijgen. De grootste groep zou dit weekein de van Irak naar Dubay vertrekken. Voor een flink deel van de Ieren in Baghdad geldt een soortgelijke situatie: 118 van hen werken of werkten in het Ibn-Al-Bitar zieken huis. Zij staan onder contract van de Ierse organisatie Pare, die het be heer voert over het desbetreffende hospitaal. Formeel zouden degenen die hun contract uit hebben ge diend, naar huis mogen. Maar som migen hebben weken moeten wachten op een uitreisvisum, zoals Siego Wouters, de zoon van de Am sterdamse dominee Wouters. Ande ren, eveneens 'end-of-contract', worden nog steeds vastgehouden in de Iraakse hoofdstad. De oud-politici De Jong, Van der Stoel en Witteveen die staan te trap pelen om hun humanitaire missie uit te voeren, zullen zich inspannen voor 28 landgenoten, van wie er drie in Kuwayt zitten en de overigen in Baghdad. Met 28 gijzelaars (plus de baggeraars die dus nog altijd niet vrij zijn) is Nederland van de kleine landen 'ruim bedeeld'. Zweden bij voorbeeld heeft nog drie gegijzelde landgenoten in Irak, Zwitserland zeven, Denemarken achttien. GEGIJZELD IN IRAK Nederlanders 28 syrié ^Baghdad p Britten 1250 Q "ran S Amerikanen 700-1000 Italianen 180 Japanners 20 3 klwayt^x ^rnnrml<2r»^ leren 1/9 v arab|é Canadezen 47 E -K Grieken 3 V Zweden 3 Australiërs 30 r\f^emen _wmyftm,tn1^ Zwitsers 7 Denen 18 g Aantal gegijzelden Finnen 3 op 4 december 1990 Noren 3 Bestuur blanke NG Kerk besluit: JOHANNESBURG (ANP) - De Nederduitse Gereformeer de Kerk (NG Kerk) is on danks druk van behoudende kerkleden niet van plan terug te komen van de synode-uit spraken van Bloemfontein en haar schuldbelijdenis tijdens de kerkenconferentie in Rus tenburg. Maar het bestuur steunt noch ver werpt de verklaring van Rusten burg, waarin politieke maatrege len worden genoemd om een ein de aan het apartheidssysteem te maken. Dat bleek na een langdurige be sloten zitting van het bestuur van de NG Kerk, waarbij 1,5 miljoen blanken zijn aangesloten. In Bloemfontein sprak de synode in oktober uit dat de apartheid zon de is. Op basis van deze synode uitspraak beleed prof. Willie Jon ker enkele weken later in Rusten burg zijn schuld aan de instand houding van de apartheid. Deze verklaring werd door de delegatie van de NG Kerk overgenomen. In een verklaring roept het be stuur van de NG Kerk de kerkle den op in te stemmen met de be sluiten van Bloemfontein. Het herinnert eraan dat het apart heidssysteem ook positieve kan ten heeft gehad. Zo kon iedere culturele groep zich volgens haar eigen culturele traditie ontwikke len. Maar, aldus het bestuur, de apartheid wordt door de meerder heid van de Zuidafrikanen als een systeem van onderdrukking ge zien. De gedwongen scheiding van bevolkingsgroepen begun stigde de ene groep boven de an dere en bovendien stond ze op ge spannen voet met de bijbelse principes van liefde en gerechtig heid. Het bestuur van de NG Kerk had dinsdag een gesprek met de besturen van de vroegere doch terkerken voor kleurlingen en zwarten, de NG Sendingkerk en de NG Kerk in Afrika. Hoewel de drie partijen na afloop volstonden met de mededeling, dat het ge sprek in maart volgend jaar wordt voortgezet, zeiden betrouwbare bronnen dat de kerken veel dich ter bij elkaar stonden dan vroeger het geval was. De twee zwarte kerken zouden de uitleg van de blanke kerk over de verklaring dat apartheid zonde is, hebben aanvaard. Maar volgens dezelfde bronnen is men het over de een heid van de drie kerken nog lang niet eens. Zaterdag vond er een demon stratieve bijeenkomst plaats van conservatieve leden van de NG Kerk, die het eens zijn met de ver klaring over apartheid. Overigens bleek de belangstelling gering. Dmitrov krijgt bijbels uit Urk URK (ANP) De Stichting Oost- Europa in Urk heeft een Russische versie van het Nieuwe Testament beschikbaar gesteld als aanvul ling voor de kerstpakketten, be stemd voor de Russische streek Dmitrov. Dinsdag had de gemeenteraad van Urk reeds 14.000 gulden, een gulden per inwoner, beschikbaar gesteld. Dit bleek genoeg voor de samenstelling van 560 kerstpak ketten. De Stichting heeft bij de keuze van de bijbel volgens een woordvoerder niet gekeken naar het prijskaartje. Juist de Russi sche versie van het Nieuwe Testa ment is nergens te vinden in Dmi trov. Sovjetunie krijgt wellicht ook hulp van Wereldraad GENEVE (ANP) Een delegatie van de Wereldraad van Kerken is gisteren in Moskou aangekomen om de voedselsituatie en de mo gelijkheden voor een hulpopera tie in de Sovjetunie te onderzoe ken. Het bezoek heeft plaats op uit nodiging van de Russisch-Ortho- doxe Kerk, een van de ruim 300 lidkerken van de Wereldraad. De missie is voorbereid in samen werking met de Lutherse Wereld federatie, de Conferentie van Eu ropese Kerken en de Wereldbond van Hervormde en Gereformeer de Kerken. De delegatie wil nagaan, welke mogelijkheden de kerken zien voor een oplossing van het voed selprobleem. Verder wil zij de mogelijkheden onderzoeken voor verdeling en transport van hulp goederen. De nieuwe godsdienstwet in de Sovjetunie maakt charitatieve ac tiviteiten van de kerken mogelijk. Het is de eerste keer dat deze ker ken met partnerkerken uit het buitenland overleggen over hulp verlening. De Wereldraad wil nog voor Kerstmis soortgelijke delegaties sturen naar Roemenië en Bulga rije. Katholieken Roemenië. Als de Roemeense regering blijft weige ren kerken aan haar terug te ge ven, schakelt de met Rome ver bonden Grieks-Katholieke Kerk in Roemenie het Internationaal Gerechtshof in Den Haag, de Ver enigde Naties en het Europees Parlement in om haar rechten af te dwingen. Dat zegt de vicaris- generaal van het bisdom Cluj- Gherla, Tertullian Langa. Langa distantieert zich in zijn verklaring van de ceremonie waarmee de regering op 1 decem ber in Alba Julia de vereniging van Transsylvanië en Roemenië in 1918 herdacht. Hij herinnert er aan dat precies dertig jaar later de Grieks-Katholieke Kerk werd ge dwongen op te gaan in de Roe meens-Orthodoxe Kerk. Honder den priesters, onder wie de huidi ge metropoliet van de Grieks-Ka tholieke Kerk, Alexandru Todea, werden gevangen gezet. Todea heeft in november van president Ion Iliescu geëist, dat zijn kerk vijf kathedralen en 72 kerken die in 1948 aan de ortho doxen toevielen, voor 1 december zou terugkrijgen. Anders weiger de hij naar Alba Julia te komen. Iliescu wees dit ultimatum van de hand, waarop de Grieks-Katho lieke Kerk besloot haar deelne ming aan de plechtigheden te be perken tot een kranslegging door de bisschop van Cluj-Gherla. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (aanvang zeven uur) o.a. een cursus theologie en maatschappij, die in Voorschoten gehouden is. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. TIRANA Winnares van de Nobelprijs van de Vrede, moeder Teresa uit Calcutta, bezocht giste ren in de stad Tirana in Albanië een school die naar haar is ge noemd. (foto AP) Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd tot bij stand in het pastoraat te Eist W. Gran- dia Driebergen; beroepen te Streekge- meente Fivelland A.K. van Kooij Ro den; bedankt voor Westerhaar O. J. van der Ploeg Kralingen. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Oosterend e.o. (herv.-geref.) drs. H.K. Zijlstra Tijnje en Nij-beets; beroepbaarstelling drs. W. Dekker, GEESTELIJK LEVEN sinds twee jaar voorzitter van de di rectie van de warenhuizen, verblikt of verbloost niet. Hij draagt immers de badge van het V&D-personeel op de revers en gaat op zoek naar de verantwoordelijke koffieshop- manager. "Daar wordt iets aan ge daan", verzekert hij de mondige be zoeker "De klant is koning". Twee jaar Na een jaar 'radiostilte' in de media is Kessels bereid wat inzicht te ge ven in de stand van zaken bij de re organiserende warenhuisketen dat dit jaar nog dik in de rode cijfers zit. Hij zegt het niet met zoveel woor den, maar hij verwacht dat de wa renhuizen over twee a drie jaar uit de verliezen zijn. "We zijn nu onge veer in het midden van de storm. Als je dat letterlijk neemt zijn we daar over twee jaar uit, ja". Kessels wil geen cijfers noemen, maar spreekt ook niet tegen dat het wa renhuis-concern dit jaar een Verlies lijdt van 80 miljoen gulden. Kessels over de reorganisatie: "Er lopen allerlei projekten tegelijk: vooral automatiseringsprojekten, voor goederenbesturing en finan ciële administratie. Veel projekten lopen in 1991 af en een ander deel een jaar later. Andere projekten, zoals een geautomatiseerde perso neels- en salarisadministratie, zijn we nog aan het opzetten. Daarnaast zijn we de logistiek, zeg maar de be voorrading, het vervoer, aan het au tomatiseren, door het aanbrengen van streepjescodes op de artike len". De hele oude organisatie van in koop en verkoop, waarmee de 58 warenhuizen tot nu gerund werden, staat inmiddels op z'n kop. De orga nisatie is verdeeld in 23 produkt- groepen (zoals herenmode, schoe nen, kantoorartikelen etc.) met een eigen produktgroep-manager. Deze is verantwoordelijk voor de resulta ten van zijn produktgroep in alle warenhuizen. Speciaalzaakje "De volgende stap is dat de waren huizen zich daaraan moeten aan passen. Zo moet er iemand op de winkelvloer zijn die zo'n speciaal zaakje daadwerkelijk runt. In grote vestigingen heeft elke produkt groep een eigen verkoopchef. In kleine vestigingen is dat natuurlijk onmogelijk. We willen geen 23 chef- jes in een kleine winkel, want dan krijg je de beruchte chefjes-cultuur waar andere bedrijven op dit mo ment mee worstelen". Kessels: "Het kan bij V&D nog steeds gebeuren dat een man een zwembroekje past op de afdeling damesmode.". (foto GPD) Nieuw is verder dat de produkt- groepmanagers zelfs verantwoorde lijk zijn voor de winst. Maar het is een gedeelde verantwoordelijk heid, zegt Kessels. "De produkt- groepmanager kan die winst niet re aliseren zonder anderen. Hij staat niet zelf op de vloer om truien te verkopen. Daar heb je een winkel organisatie voor nodig die een eigen verantwoordelijkheid heeft. Een warenhuis is meer dan een optel som van 23 produktgroepen. Het is juist de grap van het warenhuis dat het aan de ene kant een verzameling is van speciaalzaken en dat aan de andere kant synergie moet vloeien uit alle produktgroepen samen". In de nieuwe warenhuizen is dat concept eenvoudig toegepast: pro- dukten die gecobineerd kunnen worden, worden bijelkaar neerge legd. "Er moet als het ware een ver band gelegd kunnen worden tussen de torn pouce en het ondergoed. Misschien een extreem voorbeeld, waar het om gaat is dat er een ver binding wordt gelegd tussen huis houdelijke artikelen en textiel, tus sen mode en damestassen, woonde coratie en feestkleding." Badpakken Dit concept is niet nieuw en wordt bij concurrent De Bijenkorf al jaren met succes toegepast. Maar De Bij enkorf doet het veel uitgekiender, beaamt ook Kessels als oud Bijen korf-bestuurder. Bij de vernieuwde V&D in Amstelveen is de beoogde presentatie nog wat aan de magere kant. "Vergeet niet dat dit voor V &D een heel revolutionaire gedach te is. Maar het is wel de essentie van elk modern warenhuis in de we reld". "Nog maar vijf tot zes jaar gele den voerde V&D een zo breed mo gelijk assortiment. Een beetje van alles voor iedereen. In de zaken la gen de meest merkwaardige soor ten produkten bij elkaar. Het con cept van de speciaalzaken binnen het warenhuis stond zelfs nog niet in het Herpositioneringsplan uit 1988". Inmiddels is de top van het warenhuis-concern wel doordron gen van de noodzaak van deze ver andering. Maar bij het winkelperso neel vindt de nieuwe gedachte veel langzamer ingang, aldus Kessels. "Nog steeds zijn niet alle vestigin gen er van overtuigd dat je badpak ken bij de dameskleding moet leg gen en herenzwembroeken bij de herenmode. Men is gewend alle badmode bij elkaar te leggen. Zo kan het gebeuren dat een man in een pashokje een zwembroekje past op de afdeling damesmode, met in het hokje daarnaast een vrouw die een bikini past. Niet dat mannen in Nederland daar echt bezwaar tegen hebben, maar ze voelen zich er ook niet helemaal gemakkelijk bij". Populair Daarnaast blijft het de bedoeling van V&D een zo breed mogelijk pu bliek te bedienen, verzekert Kes sels. "Onze basisfilosofie is nu dat we alles wat populair is in onze win kel willen hebben. We willen niet voorop lopen in de trends, maar din gen aanbieden als de mensen er aan toe zijn. We lopen ook niet voorop omdat we een brede markt willen blijven bestrijken. Dat is het ver schil met de Bijenkorf, dat een veel kleiner en koopkrachtiger publiek heeft". Terwijl de reorganisaties binnen de warenhuizen in volle gang zijn, is het organisatie-adviesbureau McK- insey sinds vorige week aan slag om de activiteiten buiten de winkels onder de loupe te nemen: de vele staffunctionarissen, de 'overhead', op het hoofdkantoor in Amsterdam en de zes regionale kantoren. "McK- insey gaat de bestaande reorganisa tieplannen niet nog eens overdoen, maar gaat de verschillende plannen op elkaar afstemmen", verduide lijkt Kessels. "Waarom McKinsey er niet in een eerder stadium bij is betrokken Omdat ik toen nog niet bij V&D was. Ook de ondernemingsraad, die inmiddels ingestemd heeft met de inschakeling van de McKinsey, vond dat het bureau eerder had moeten worden binnengehaald. Je weet dat je bij zo'n reorganisatie ook de 'overhead' moet aanpakken. Ik zeg maar: 'overhead' is er altijd te veel. Maar als je daar te wild mee omgaat maak je brokken. Wij wil den eerst onze commeriële strategie en onze organisatiestructuur ont worpen hebben, om op grond daar van te kunnen zeggen wat er met de overhead moet gebeuren. In die fa se zitten we nu. Ik verwacht in fe bruari de eerste resultaten van het bureau aan de OR voor te kunnen leggen". Twee miljard Voorlopig kost de reorganisatie meer dan ze opbrengt. Maar de om zet van de warenhuizen begint lang zaam te verbeteren. "We krijgen ge middeld 2 miljoen bezoekers per week over de vloer. Dat zijn er zo'n 100 miljoen per jaar. Via onze kas sa's komt twee miljard gulden bin nen, maar we zeggen niet dat de om zet van twee naar drie miljard moet worden gebracht om weer rendabel te worden. Nee, in de detailhandel praat je maar over marges van een paar procent. Als wij tien procent meer omzet zouden realiseren zijn we al een stuk verder. Dat kan door de arbeidsproduktiveit per vierkan te meter te vergroten. In het waren huis in Amstelveen ligt de omzet sinds de verbouwing negen procent boven het landelijke V&D-gemid- delde". Potjes om de verliezen in één keer af te kunnen schrijven zoals bij voorbeeld bij Philips in het boek jaar 1990 het geval is zijn er niet bij V&D. De warenhuizen zijn volle dig afhankelijk van moedermaat schappij Vendex. "Vendex is onze bankier en dat is maar goed ook. Ik heb al werk zat". Binnen enkele jaren moet er vol gens Kessels een omslagpunt ko men in de resultaten van de waren huizen. "Op het moment dat er rust komt in de organisatie gebeuren er twee dingen: De kosten worden aanzienlijk lager, omdat de reorga nisatie afloopt. Allerlei mensen die hier nu nog rondlopen zijn er dan niet meer. En op de tweede plaats gaat dan de omzet omhoog, omdat je je helemaal kunt concentreren op de commerciële activiteiten. Dan gaat die schaar plotseling de andere kant uit. En een heel klein beetje meer omzet, een paar procent, maakt onderaan de streep geweldig veel uit. Dat tikt heel hard aan, om dat het resultaat zo omzetgevoelig Markt Kessels is uitgesproken optimis tisch dat het hem lukken de waren huizen binnen afzienbare tijd uit de rode cijfers te halen. "Ik geloof in het warenhuis als formule en ook datje er behoorlijk geld in kunt ver dienen. Bovendien is V&D een wa renhuis dat in Nederland een rol kan spelen. De Bijenkorf haalt na een aantal moeilijke jaren op dit moment ook een voortreffelijk re sultaat. Dat is het beeld bij vrijwel alle warenhuizen in Europa. Na de problemen van zo'n tien jaar gele den zijn de meeste er weer bovenop. In alle grote steden zie je bloeiende warenhuizen. Het is het centrum van de stad, zoals de ouderwetse markt waar van alles te beleven is. AMSTELVEEN - "De ope ratie is heel ingrijpend, ze ker zo ingrijpend als ik had verwacht toen ik twee jaar geleden aan deze klus be gon. Toen dacht ik dat we door een paar snelle acties in de winkels de resultaten al snel wat zouden kunnen opkrikken. Maar dat lukte niet. Er moesten verande ringen komen die structu- reler zijn dan een aantal mensen binnen V&D en het moederconcern Vendex In ternational hadden ge dacht". De topman van de Vroom Dreesmann-warenhuizen, Jan Kes sels, zit na twee jaar reorganiseren en oplopende verliezen niet bij de pakken neer. "Ik had gehoopt dat de omzet meteen zou stijgen door het afstoten van produktgroepen die écht verliesgevend zijn en door het invoeren van produkten die theoretisch goed zijn voor een snel le groei van de omzet. Dat lukte niet in de mate die ik had gewild. Wat dat betreft was de organisatiestruc tuur bij V&D natuurlijk nog be hoorlijk stijf, evenals het hele imago van het concern". Met zelfverzekerde tred loopt Kessels tijdens de winkelavond voor Sinterklaas door zijn proef tuin, het warenhuis in Amstelveen. Voor zo'n 12 miljoen gulden wordt deze vestiging in een heel nieuw jas je gestoken. Een jasje dat enige ge lijkenis vertoont met de me tamorfose die De Bijenkorf even eens onder zijn leiding een aantal jaren geleden onderging. "Meneer, dat spotje schijnt recht in m'n gezicht" klaagt een bezoeker van de koffieshop 'Le Café' in het Amstelveens warenhuis. Kessels, "Een warenhuis ts meer dan de optelsom van 23 speciaalzaken". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2