Gebrek aan deviezen speelt ook Sovjet-sporters parten Daume wil onafhankelijk onderzoek dopingmaterie Regering bemoeit zich met Italiaanse 'moerassen' DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 PAGINA 19 MOSKOU (SID) - Noodhulp ook voor de Sovjetrussische sport? Een geenszins onrealisti sche vraag. Goskomsport, de overheidsinstantie die in Moskou de sport beheert, wordt be dreigd door een acuut gebrek aan deviezen. Wat de gevolgen zijn, hebben de bobslee-specialisten al ondervon den. Bij de eerste wedstrijden van het seizoen om de wereldbeker in Winterberg en Calgary bleven de sleeën wegens geldgebrek thuis. Andere prominente gedupeerden waren de Sovjetriussische boksers. Hen ontbrak vorige maand het geld af te reizen naar de wereld Deker- wedstrijden in Bombay, hoewel vier van hen zich wel geplaatst had den. De oorzaak van het acute pro bleem is het decreet van president KNZB: negen kunstzwemsters UTRECHT (ANP) - De KNZB heeft •negen kunstzwemsters aangemeld voor de strijd om de wereldtitels die van 3 tot en met 13 januari in de Australische stad Perth wordt ge houden. De selectie werd definitief door de goede resultaten van de zwemsters afgelopen week bij wed strijden in Bonn. Bij de soli werd Marjolijn Both vierde, bij de duetten legden Both en Marjolein Philipsen beslag op de vijfde plaats en bij de groepswed strijd eindigde Nederland als twee de. De selectie voor Perth luidt: Mar jolijn Both, Marjolein Philipsen, Ta mara Zwart, Sandra Braaksma, An neke Nederveen, Miijam Veerman (allen De Dolfijn), Frouke van Beek (AZC Alphen), Tessa van Bergenhe- negouwen (DSZ Den Haag) en Mi chelle Disveld (NZC '21 Nijmegen). Penningmeester van AZ stapt op ALKMAAR (ANP) - AZ-penning- meester Peter van Veen heeft de rest van het bestuur van de Alk- maarse eerste divisie-vereniging gisteren kenbaar gemaakt met on middellijke ingang zijn functie neer te legen. Volgens AZ-secretaris Cas- telijns, woordvoerder in deze, kan de Heilooër zich niet langer vinden in de structuur van het bestuur. Ie der van de zeven leden heeft een af gebakend terrein, maar voordat er besluiten worden genomen dient de rest van het bestuur te worden ge raadpleegd. Volgens Castelijns kon Van Veen zich met langer vinden in die werk wijze omdat het op die wijze 'aan draagkracht' zou ontbreken. Voor zitter Bart de Lange neemt voorlo pig de taak van Van Veen over. Mathieu Hermans naar ploeg Moreno MADRID (ANP) - Mathieu Her mans zal in het nieuwe seizoen voor dezelfde ploeg rijden als Luc Suy- kerbuyk. Theo Akkermans is de derde Nederlander in de formatie van ploegleider Miguel Moreno, die 28 renners onder contract heeft ge nomen. Naast de drie Nederlanders rijden voor Moreno: Villar, Marti nez, Hernandez, Torres, Alonso, Portillo, Perez, Robleda, Mirena Ruiz, Berrojalbiz, Verquero, Gallareta, Gallego, Valbuena, Gon zalez, Garcia en Coste (Spa), Mar ques en Da Silva (Por), Pagnin (Ita), Gabalin, Gajetdinov, Manoelov, Zjoebov en Vasilitsjenko (Sov). Roemeense fans blij ven achter OSLO (AP) - Na de Europacup-wed strijd die maandag tussen het Roe meense Universitatea Craiova en het Noorse Sandnes werd gespeeld zijn 24 Roemeense volleyball-sup porters niet naar hun vaderland te ruggekeerd, zo heeft de Noorse poli tie bekend gemaakt. Zestien Roemenen hebben poli tiek asiel aangevraagd in Noorwe gen en acht anderen zijn spoorloos. Volgens politiewoordvoerder Finn Rodland in Sandnes lijkt de vlucht te zijn voorbereid, aangezien de asielzoekers diploma's en andere getuigschriften bij zich hadden. Eerste winst voor Roemenië BUKAREST (RTR) - Roemenië heeft zijn eerste overwinning behaald in groep 2 van de kwali ficatieronde voor het Europese kampioenschap. Het kon, na ne derlagen tegen Schotland en Bulgarije, trouwens niet anders in de thuiswedstrijd tegen San Marino. Het verlangen van de 20.000 kijkers werd al in de tweede minuut bevredigd door Feyenoorder Sabau op een pass van Lacatus. Het een-richtingsvoetbal le verde de Roemenen nog vijf treffers op. Twee in de eerste helft van Mateut en Raducioiu, drie na rust nadat de Duitse scheidsrechter Rössner de San Marinese verdediger Montironi uit het veld had gestuurd. Lupe- scu, invaller Badea en verdedi ger Petrescu voltooiden het zestal. Gorbatsjov, waarbij de wisselkoers van de roebel op de vrije wissel markt praktisch van de ene dag op de andere tot een derde ineen schrompelde. Goskomsport werd door de af kondiging van het decreet volledig verrast. Directrice Loedmilla Aristova: „Alles is bij ons één grote puinhoop." Het gevolg is dat vrijwel alle bui tenlandse trips moeten worden af gezegd. Wereldkampioenschappen uitgezonderd. Het kan echter nog slechter wor den. Loedmilla Aristova verwijst naar bepaalde onderdelen van het decreet die begin volgend jaar in werking treden. Daarbij worden al le deviezen-bronnen met veertig procent belast. Concreet betekent het, dat Goskomsport van de onge veer 70 miljoen gulden aan inkom sten uit deviezen zo'n 28 miljoen aan belasting zal moeten betalen, terwijl de uitgaven op zijn minst ge- lij kblij ven. Inkomsten Deze BTW geldt voor de inkomsten van Sovjetrussische sporters - indi vidueel en in groepsverband - uit wereld- en Europese kampioen schappen, internationale wedstrij den in de Sovjetunie en de gages van sportlieden bij commerciële evenementen. Het geld dat hiermee gemoeid is, maakt de helft van het totale budget van Goskomsport uit. Loedmilla Aristova: „Stelt U zich voor. Volgens deze wet moeten on ze sportlieden veertig procent aan de staat afdragen en daar bovenop nog eens hun gewone belasting be talen. Ik ben ervan overtuigd, dat vele van onze internationaal beken de sterren naar het buitenland zul len uitwijken. Ze zullen er alles voor doen dat hun inkomsten niet in han den van de Sovjetunie vallen." De hoop in het sport-comité in het Loesjniki-sportpark aan de Mos- kwa is gericht op het westen. Aristo va: „We,gaan er van uit dat wij uit de kredieten die president Gorbatsjov in het westen heeft ingezameld, tachtig miljoen roebel aan deviezen voor de ontwikkeling van onze sportartikelen-industrie krijgen. Daarmee zouden wij via een grotere export onze deviezen-inkomsten kunnen opvijzelen." Maar dat kan nog wel even op zich laten wachten. Intussen wor den de aan wijzigingen zichtbaar dat niet alleen op buitenlandse reizen zal worden beknibbeld. Valeri Gro- miko, plaatsvervangend minister van sport, heeft onlangs op een an der gevaar gewezen: door het overal voorkomende gebrek aan vitamine- rijke voeding en de slechte kwaliteit van de levensmiddelen - ook in de trainingskampen - hebben vele jon ge sporters hun toevlucht genomen tot doping. Gromiko tegenover het dagblad Sovjetski Sport: „Het is een ramp. Het ergste is, dat we er weinig aan kunnen doen. Het ont breekt ons aan de middelen eerste klas voedingsmiddelen te importe- MÜNCHEN (SID, DPA) - Willi Daume, de voorzitter van het Olympische Comité van Duitsland, wil dat een volledig onafhankelijke commissie van juristen en vakmensen de dopingmaterie in de Duitse sport gaat onderzoeken. Monica Seles wees gisteren Jenni fer Capriati terug tijdens een de monstratiepartij in* Madrid. Een reusachtige beker viel haar ten deel. Daume, ook voorzitter van de stich ting „Deutsche Sporthilfe", die Duitse topsporters de nodige finan ciële middelen verstrekt, zei giste ren in München dat de feiten boven tafel moeten worden gebracht door een commissie die zich moet laten leiden door de werkwijze die bij een parlementair onderzoek gebruike lijk is. Daume ziet professor Hein- rich Reiter, president van het lande lijke gerechtshof voor arbeidszaken in Kassei, als de ideale voorzitter. De voorman van de Duitse sport is een verklaard tegenstander van een onderzoek door vertegenwoor digers van het Duitse Olympische Comité en de sportbonden. „Het is absoluut uitgesloten dat mensen, die banden hebben met de Duitse sport betrokken worden bij het on derzoek van de beschuldigingen over doping. Ook Willi Daume en Hans Hansen, de voorzitter van de Selectie oefenduel ZEIST (ANP) - De bondscoaches Nol de Ruiter en Jan Rab hebben zestien spelers geselecteerd voor het oefenduel van het Nederlandse team onder 2-1-jaar op dinsdag 11 december in en tegen Volendam. In de groep is Ajax met vier spelers het best vertegenwoordigd. Het duel geldt als laatste test van het team, dat ook als Olympisch Elf tal door het leven gaat, voor het kwalificatie-duel op 18 december tegen Malta. De selectie luidt: Ronald de Boer, Kreek, Van de Sar en Vink (Ajax), Taument (Feyenoord), Brusselers (Fortuna S), Numan (Haarlem), Lanckohr (MVVj, De Ron en Schee pers (PSVj, Maas (RKC), Elzinga en Karnebeek (FC Twente), De Kruyff en Roest (FC Utrecht), René Binken (Volendam). ADVERTENTIE I Aas v' j h' H i n i i 1 i "t f i 1 i Gf1 fa»N *J «H b Hij»! f' i' De succesvolle Alfa 33 serie is uitgebreid met de Alfa 331.5 IE en 1.716V. Bovendien zijn alle uitvoeringen sneller leverboor. Waardoor bet kiezen van uw volgende auto eenvoudiger is don ooit. Vergelijk het uitrustingsniveau, vergelijk de styling, de binnenruimte en het comfort. Vergelijk wegligging, prijs en prestaties. En u begrijpt onmiddellijk woorom de Alfa 33 zo succesvol is. De nieuwe 1.5 IE is uitgerust met o.o. elektrische romen vóór, in hoogte verstelbaar sportstuur, getint glos, toe fenteller en dose-rotio 5-versnellingsbak. De krachtige 1.716V voegt door nog centrale deurvergrendeling, stuur bekrachtiging, wis/was-installatie op de achterruit en lichtmetalen wielen aan toe. Bovendien zijn afwerking en kwali teit - onder meer door de toepassing van elektroverzinkt plaatstaal - van hetzelfde hoge niveau als de techniek. Maar welke Alfa 33 het ook wordt, u kiest voor het nieuwe genieten. Voor het onovertroffen rijplezier van een Alfa Romeo. U bent van harte welkom voor een Fl. 25.490.- fl. 27.690.- Fl. 31.290.- Fl. 34.690.- Fl. 35.690.- Alfa 331.3 Alfa 331.5 IE Alfa 331.7 IE Alfa 331.716V Alfo 331.716V QV Prijzen incl. BTW af importeur. (Zf&u maaAf de «vy tfiii ^fLc/estd ALBATROS LEIDEN Weversbaan 12, Leiderdorp 071-417493 RODENBURG'S AUTOBEDRIJF BV Zaagmolenweg 2-8, Alphen a/d Rijn 01720-42761/37414 BURGERJON AUTO'S Hoofdstraat 349, Sassenheim 02522-10450 (sub-dealer) ROME (RTR) - De slechte toestand van veel Italiaanse voetbalvelden is nu ook tot de regering doorgedrongen. Gisteren maakte het ministerie van sport bekend dat er een officieel onderzoek zal worden opgezet naar het hoe en waarom van de deplorabele staat van de velden in vier stadions. Het onderzoek zal zich speciaal richten op wat eens een grasmat was in het stadion van de beide Milanse ploegen, San Siro. Maar ook de velden in het Olympisch stadion in Rome en de accommodaties van Genua en Tori no worden onderzocht. Uit het onderzoek, dat een idee is van minister Car lo Tognoli, moet duidelijk worden wie verantwoordelijk is voor de malai se. Voor 20 december moeten de resulaten bekend zijn. In Milaan is al geruime tijd een ruzie bezig over het veld in het San Siro- stadion. De herstelwerkzaamheden vlak voor en na de wereldtitelstrijd, hebben geen verbetering gebracht. Volgens gras-experts zijn de problemen echter heel simpel. Zij leggen de schuld bij de zandstructuur in het stadion en bij de ludieke actie om na de WK stukken van de grasmat te verkopen. Daardoor kreeg de nieuwe mat te weinig tijd te groeien voor het begin van het seizoen. Deze week zijn er trouwens weer nieuwe werkzaamheden begonnen. Een groot deel van de mat wordt vervangen door gras. overkoepelende sportbond, hebben in deze commissie niets te zoeken." De voorzitter van het Olympisch Comité van Duitsland heeft zijn se cretaris Walter Tróger, die in het weekeinde in Lillehammer (Noor wegen) leden van het IOC ontmoet, opgedragen kandidaten voor de commissie-Reiter te zoeken. Dau me denkt daarbij ook aan mensen als Edwin Moses en Sebastian Coe. De onthullingen in het weekblad Der Stern hebben voor Christian Schenk, Olympisch kampioen in de tienkamp, directe financiële gevol gen. De lotto-organisatie van Rijn- land-Palts, die hem financiële steun had toegezegd, heeft de beslissing daarover voorlopig uitgesteld. De campagne, die door de Lotto rond de figuur Schenk zou worden ge voerd, zal vooralsnog niet plants vinden. Steun Silke Knoll, één van de beschuldig den in Der Spiegel, heeft de „aan klacht" met klem van de hand ge wezen. De Dortmundse atlete heeft steun gezocht bij mr. Reinhard Rauhall, oud-voorzitter van Borus- sia Dortmund. Knoll verklaarde dat zij in genen dele betrokken is ge weest bij het gebruik van verboden stimulerende middelen. „De nu ge voerde discussie over doping in ver schillende takken van sport, mag niet tot de generaliserende conclu sie leiden dat iedere sporter de re gels over het gebruik van stimule rende middelen heeft overtreden. Bij mij kunnen altijd, ook buiten de wedstrijdperiode, dopingonderzoe ken worden verricht." Katarina Witt, de schaatsster uit de vroegere DDR, stelde dat de hele doping-hetze een gevolg is van de steeds hogere eisen die aan sport mensen gesteld worden. „Men is te genwoordig niet tevreden met de overwinning, men wil steeds betere prestaties en vergeet dat er grenzen zijn. Records kunnen nu eenmaal niet teruggebracht worden tot nul". Theuns geslaagd ZEIST (ANP) - De coaches betaald voetbal hebben er weer vier colle gae bij. Chris Dekker, Kasper En- sink, René Notten en Rob Theuns slaagden deze maand wel voor hun respectievelijke her-examen. Al eerder dit jar kwamen Derks, Van Eijk, Van Gaal, Griever, Gritter, De Hoop, Jansen, Koster, Van der Lem, Overweg, Van der Pluym, Pruyn en Versleijen in het bezit van het begeerde papiertje. VOETBAL - Bij een scholierenwed strijd in de Indiase stad Ghaziabad is dinsdag één dode gevallen. Be halve gevoetbald werd er op het veld namelijk ook gevochten. Meta len pijpen en bamboestokken wer den daarbij als slagmateriaal ge bruikt. De doelman van Igram, Vij- endra Singh, overleefde de vecht partijen niet. SCOREBORD VOETBAL KWALIFICATIE EK GROEP 2: Roemenië - San Marino 6-0 (3-0). 2. Sabau 1-0, 18. Mateut 2-0. 41. Raducoiu 3-0, 57. Lupescu 4-0, 78. Badea 5-0, 85. Petrescu 6-0. Scheidsrechter. Rössner (Dui). Toeschouwers: 20.000. Rood. 50. Montironi (SM). Schotland Zwitserland Bulgarije 0 5 5-3 2 0 0 2 0 0-10 -20-27 Neuchatel 20-23 20-25 Lugano 20-23 20-23 Servette 20-22 KWALICATIE EK Groep A: Roemenië - Zweden 86-95 (43-38), Griekenland - Bulgarije 112-79 (58-37). Eindstand: 1 Griekenland 6-11,2. Bulgarije 6-10, 3. Zweden 6-9, 4. Roemenië 6-6. Griekenland en Bulgarije naar eindronde. Groep B: Polen - België 85-72 (42-32), Italië - Ne derland 126-78 (70-34). Italië en Polen naar eindronde. Groep C: Joegoslavië - Spanje 95-82 (53-44), En geland - Duitsland 78-81 (43-46). Eindstand: 1Joegoslavië 6-12,2. Spanje 6-10,3. Duitsland 6-8, 4. Engeland 6-6. Joegoslavië en Spanje naar eindronde. Groep D: Sovjetunie - Frankrijk 84-85 (44-44), Is rael - Tsjechoslowakije 83-92 (40-44). Eindstand: 1. Frankrijk 6-10, 2. Tsjechoslowakije 6-9, 3. Sovjetunie 6-9, 4. Israel 6-8 Frankrijk en Tsjechoslowakije naar eindronde. EERSTE WEDSTRIJD FIBT CUP 1. Lehmann/Hitscher (Dui 3) 1.55,99, 2. Dosttha- ler/Sehr (Dui 1) 1.56,00, 3. Götschi/Becker (Zwi) 1.56,58, 4. Jakob/Ruhr (Dui 2) 1.56,61, 4. Mign on/Drost (Ned) 1.57,27, 6. Geurts/Langeveld (Ned) 1.57,35. SPORTPRIJSVRAGEN WESTDUITSE MIDWEEKLOTTO: trekking A: 6 - 20 - 23 - 31 - 40 - 42, reservegetal: 17. trekking B: 1 - 9 -11 -17 - 44 46, reservegetal: 30. spel '77: 4 7 7 0 4 1 8. EK LANDEN TWEEDE DIVISIE, mannen in Foril (Italië): Ne derland - Finland 3-0. Krajicek - Hurme 6-1 4-6 6-2; Eltingh - Rahnasto 4-6 6-1 6-4; Krajicek/Kempers - Rahnasto/Rahunen 7-5 6-2. EUROPESE BEKER LANDSKAMPIOENEN Tweede ronde: SC Berlin (Dui) Parma (Ita) 0-3 (13-15 8-15 8-15), AS Cannes (Fra) Leysin (Zwi) 3-0(15-8 15-8 15-10).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19