lifiii f 8 Dubbeldekker verdwijnt uit Loudens straatbeeld Met de auto de winter in IVlercury Sabte met 3.8 motor Fiat heeft ook Tempra Station Wagon Ruim 60 miljoen naar schepen in Golf PAGINA 13 In ons land zijn de ruitenkrabbers alweer in actie geweest en is de mist voorbode van sombere rij- omstandigheden. Het ziet ernaar uit dat de sneeuw vergeleken met vorig jaar nu meer overlast, daar entegen ook plezier zal bezorgen. In de wintersportlanden is hier en daar al het eerste pak gevallen. In die landen zijn auto's vaak beter voorbereid op de plotseling opko mende kou. Men wisselt op een vaste datum bijvoorbeeld van banden, al is het dan nog zulk Het is natuurlijk altijd prettig dat de auto start, zeker in de win terse kou. Dus ervoor zorgen dat de accu in topconditie is - ook on derhoudsvrije accu's raken een keer op. Het starten van de auto in winterse kou is van cruciaal be lang. Zorg voor dunne olie, zodat de motor licht kan draaien bij het starten. Zo wordt de accu ook het minst zwaar belast. Vervangen van een accu kan na vier jaar no dig zijn, bij twijfel even de condi tie in een garage laten nameten. Banden zonodig verwisselen voor speciale meer grip gevende winterhanden, ruitesproeier- en koelvloeistof op peil brengen, wa terdicht maken van ontstekings circuit met een speciale spuitbus en de ruitenwissers nazien. Oliemaatschappijen houden het weer goed in de gaten en zor gen tijdig voor een toevoeging aan diesel waardoor er zonder probleem bij strenge vorst met een dieselmotor gereden kan worden. Komt men met dieselbrandstof toch in een zeer koude streek, dan is bijmengen met 10-20 procent liefst loodvrije benzine raadzaam om het zogehe ten vlokken van de diesel te voor komen. Voorkom slippen Het rijgedrag in winterse omstan digheden vereist extra aandacht van de bestuurder. Maak de auto voor het wegrijden eerst sneeuw vrij, ook het dak en vooral de kop lampen. Rij direkt weg na de start, dan worden motor en interi eur veel eerder warm en beslaan de ruiten niet. Met de versnelling in een hogere stand dan normaal is de aandrijving wat rustiger en voorkom je slippen op een glad (besneeuwd) wegdek. Voor de mensen die op winter sport gaan (elk jaar minstens 1 miljoen Nederlanders) is het van belang bij vervoer van bagage op een imperiaal of in de ski-boxen de maximale dakbelasting in de gaten te houden. Dat toelaatbare gewicht staat in het instructie boekje; verder is skivervoer in de auto toegestaan mits het zicht naar achter voldoende blijft. Met een rechter buitenspiegel is dat zeker het geval. Het gebruik van sneeuwkettin gen of spijkerbanden kent nogal wat verschillende regels in de di verse landen. Oostenrijk: borden geven de verplichting van minstens 2 sneeuwkettingen aan; spijker- banden niet toegestaan; profiel diepte van de banden minstens 1,6 mm, anders mag je Oostenrijk niet in. Frankrijk: sneeuwkettin gen slechts op besneeuwde we gen en op sommige bergpassen verplicht; spijkerbanden voor voertuigen tot 3500 kilo op de aangedreven wielen en je mag niet harder dan 90 km/u. Koop een sticker bij de grens met 90 er op, dat scheelt gezeur. Duitsland: sneeuwkettin gen toegestaan; sommige deelsta ten kennen op Bergstrassen ver plicht gebruik van winterhanden; spijkerbanden zijn verboden. Zwitserland: borden ge ven het verplicht gebruik van minstens 2 sneeuwkettingen aan; spijkerbanden op alle wielen van voertuigen tot 3500 kilo, niet har der dan 80 km/u rijden en verbo den op de meeste autosnelwegen en autowegen. Naast Oostenrijk kent ook Zwitserland de verplichting van minimaal 1,6 mm profiel op de banden. Let daar dus op, want on danks een goedgekeurde (APK- )auto waarbij een minimum pro fieldiepte van 1 mm geldt, kan de douane lastig doen. Of krijg je bij een verkeerscontrole een boete en moeten de banden ter plekke worden vervangen. Met de caravan naar de winter sport: zorg voor voldoende ver mogen van de trekkende auto op winterhanden zodat optimale aandrijving en grip verzekerd is. Accu's van auto en caravan regel matig controleren en zorg voor lange verloopsnoeren voor stroom ter plaatse. Voor de wintersportvakantie is 4 mm profieldiepte van de ban den een minimum en voor de bre de hoge-snelheidbanden (H.V en Z-categorie) zijn speciale winter handen noodzakelijk. Zet bij tem peraturen onder 10 graden C. de schuif op het luchtfilter in de win- terstand. Zorg voor vorstvrije vloeistof om de ruiten te kunnen blijven sproeien. Wie wil weten hoe druk het op de wegen is, kan het volgende nummer bellen: 06 - 910 910 80. Daarop geeft de ANWB de actue le wegensituatie, het weer en toe ristische tips over Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland, Italië, Joe goslavië en Griekenland. Het nummer 06 - 910 910 10 geeft reis informatie over Frankrijk, Enge land, België en Spanje. Na de introductie van de Mercury Sable, Ford Taurus, Lincoln Conti nental een paar jaar geleden, volg den de Ford Thunderbird en Cougar. Daarmee heeft de impor teur van Amerikaanse Ford-model len een complete lijn in huis, die steeds meer richting Europese smaak gaat. Bij de verkoop van Amerikaanse auto's in ons land gaat het niet om geweldige aantallen. Door de lage dollarkoers en een meer gewaar deerde vormgeving van met name de Sable is de verkoop gestaag ge- Die Mercury Sable is voor 1991 gewijzigd. Na de verbetering door de komst van de 3.8 ltr motor met meer vermogen om het koppel te vergroten, is er nu een geheel nieu we elektronisch gestuurde 4-traps automaat in de Sable gemonteerd. Deze heeft een lock-up op de derde De Mercury Sable in de uitvoering voor 1991, onder n 120 km/u rijden. Een dergelijk als Mercedes en Volvo. Veel klanten vierde trap. In combinatie met laag toerental komt het verbruik uit dat segmerit komen dan ook te- zonder meer ten goede. recht in deze exclusieve Ameri- Met een prijs van 58.700 is mak- kaanse auto. Een model van Mercu- kelijk te wedijveren met topmerken ry is voor dat geld toch het behoorlijke vermogen pk en het koppel van 292 Nm/2200 tr kun je dus met gemak en ontspan- automaat. haast al het denkbare, is niet standaard, maai zaken als een airbag, ai deurvergrendeling en trol weer wel. Alleen ABS onder meer rco, centrale Terwijl in Nederland de eerste Tem- pra's in sedan-uitvoering nog in de showrooms moeten verschijnen, presenteerde Fiat in Italië al weer een andere uitvoering van dit nieu we Fiat-model. De Tempra SW (Sta tion Wagon) moet een nieuw markt segment gaan vullen. Om te beginnen wil Fiat graag af van het imago van de giardinetta, break, estate of welk ander eufemis me er voor zo'n luxe bestelwagen ooit is uitgevonden. Was dit soort auto's vroeger slechts bestemd voor de bakker en de vertegenwoordi ger. Nu moeten jonge sportieve mo biele mensen ook een dergelijk voertuig hebben, juist voor de vrije tijd waarin men graag ski's, fietsen of ander sportief materiaal mee wil nemen. Die volumineuze uitrus tingsstukken passen niet in een se dan of hatchback, daarom moet dus een 'Station Wagon' worden aange schaft. Ook het jonge gezin met kin deren moet zondags de hond en het kroost kunnen uitlaten en moet daarom ook een 'SW' kopen om vol doende ruimte te hebben voor vier voeter, picknickmand en wandel laarzen. Tenslotte blijven natuurlijk ook de bakker en de kruidenier hun voertuig nodig hebben, maar die zijn voor het imago niet meer het belangrijkste. Dat wordt meteen duidelijk bij het zien van de zonder enige twijfel zeer fraaie auto. Tot in de kleinste details is het ontwerp uitgewerkt: de dakspoiler met de daarbij behorende 'deuk' in het dak om de lucht zodanig te geleiden dat het achterraam schoon blijft, de tweedelige achterdeur, waarvan het onderste deel ineens tot zitbankje getransformeerd blijkt te kunnen worden (natuurlijk om die kinder laarsjes aan te trekken!), niets ont breekt er. Esthetisch Behalve dat deze details een nuttige functie hebben zijn ze ook esthe tisch verantwoord, want dat vindt de voornaamste doelgroep erg be langrijk. Geef een Italiaanse ont werper een dergelijke opdracht en je kunt er verzekerd van zijn dat er iets moois uit groeit - de Tempra SW is daar een typisch voorbeeld van. Of de wagen bij de Nederlandse kopers zal aanslaan moet nog wor den afgewacht, want 'mooie designs' vallen niet altijd even goed op onze, soms wat conservatieve markt (kijk maar naar de oer-Ritmo en ook de schitterende Tipo heeft er last van). Binnen het segment is er in ieder geval een aantrekkelijke aanbieding bij gekomen. Niet meteen naar uw dealer rennen ech ter, want de auto is pas vanaf febru ari (na de RAI) leverbaar. AUTO-ALLERLEI JAGUAR heeft de XJR-15 slechts kort in de verkoop gehad. Deze ci viele versie van de Le Mans winnaar XJR-12 kost 1,5 miljoen. Niette min zijn de slechts vijftig te bouwen exemplaren alle verkocht. De rijke lui kunnen in het voorprogramma van een aantal Fl-races in hun boli des met ruim 320 km/u voorbijsnel len. AUTOTRON houdt van 21 decem ber t/m 6 januari een Historisch Ra cespektakel. Behalve op le kerst dag zijn in Rosmalen in deze perio de van 11.00 tot 17.00 uur ruim ze ventig snelle auto's uit (lang) vervlo gen tijden te bewonderen. Naast Alfa's, Ferrari's, Volvo's en dergelij ke zijn er ook videobeelden te zien van historische races. Entree 12,50 en 7,50 voor kinderen. Ook het 'Huis van de Toekomst' is te bezoe ken. TATRA uit Tsjechoslowakije gaat op basis van het model 613 een ge stroomlijnde sportauto bouwen. Op de IAA/Frankfurt staat deze kunst stof omhulde techniek die maxi maal een vermogen op de weg kan brengen van 300 pk. LONDEN (Rtr.) - De rode dubbeldekker-bussen hebben net als de Rolls-Royces en de taxi's jaren lang het straatbeeld van Londen bepaald. De Routemaster, de meest bekende versie van de bus, is net zo beroemd als de Big Ben en kan het symbool van Londen worden genoemd. Het is de meest efficiënte stadsbus die ooit is gebouwd, schreef het Britse dagblad The Independent in november na het overlijden van Douglas Scott, de ontwerper van de Routemaster. De bus is het slachtoffer geworden van de modernisering. Londen Buses, de onderneming die als op volger 'van het overheidsbedrijf Londen Transport verantwoorde lijk is voor de busdiensten in Lon den, is de dubbeldekkers geleide lijk aan het vervangen omdat het ontwerp verouderd is. Van de ruim 5000 stadsbussen in Londen zijn er nu nog maar 700 van het oude type. Sceptici zeggen dat de werkelijke reden om de bussen weg te doen be sparing van de kosten is. De nieuwe dubbeldekkers - groter en vierkan- ter dan de Routemaster - kunnen zonder conducteur toe. In de nieu we bussen is het de chauffeur die de kaartjes verkoopt. Volgens Londen Buses worden de Routemasters on der meer vervangen om de service aan de passagiers te verbeteren. "We komen tegemoet aan de passa giers, die een beter milieu en auto matische deuren willen", aldus een woordvoerder. Niettemin klagen de passagiers. bussen zijn weliswaar rood, maar wat betreft ontwerp en doelmatigheid betekenen ze een stap achteruit. Het bovendek is 's avond altijd vrijwel leeg omdat de passagiers zich zonder conducteur niet veilig voelen, aldus Judith Han- na van Transport 2000, een belan gengroep die zich inzet voor verbe tering van het openbaar vervoer. De klacht dat het instappen zo lang duurt omdat alle passagiers een kaartje moeten kopen is vol gens Londen Buses niet langer te recht. Inmiddels beschikt zeventig procent van de passagiers over een abonnement. Bij de Routemaster konden de passagiers zo instappen. Vervolgens kwam de conducteur langs om kaartjes te controleren of te verkopen. Als een tank Tussen 1959 en 1968 zijn er 2700 Routemasters gemaakt. De bus, "zo stevig als een tank", biedt plaats aan 64 passagiers en heeft stoelen die zijn bekleed met een Schotse ruit en zijn afgezet met leer. Vanaf 1983 zijn er 2000 verdwenen naar openbaar vervoerbedrijven in het buitenland, naar ondernemingen die de bussen inzetten op vakantiebestemmingen of ze gebruiken voor reclame-doel einden en naar particuliere verza melaars. Kortgeleden kocht een radiosta tion in Athene een dubbeldekker. Vorig jaar gingen er veertig naar Sri Lanka om dienst te doen in de hoofdstad Colombo. Bij de Niagara- watervallen in Canada rijden er zes rond voor het vervoer van toeristen. Ook in Hongkong en Glasgow rij den de Routemasters. "De Route master kan eeuwig mee", aldus Tim Daly, bij Londen Buses verant woordelijk voor de verkoop van de bussen. In Teddington, ten zuidwesten van Londen, staan tientallen oude dubbeldekkers op een met olie doordrenkt terrein te wachten op een koper. Voor ongeveer 8000 pond sterling (ongeveer f 26.000) verkoopt Daly de stukken Londens erfgoed. Ze zijn dan minstens 22 Verdwijnende vormen van vervoer tegen de achtergrond van een nieuwe Londense binnenstad. Overigens wor den niet alle Routemasters direct vervangen, ongeveer 420 oude dubbeldekkers blijven voorlopig nog in dienst. Met een nieuwe motor, dat wel. (foto ap> haalde motor. De aanblik daarvan doet de vele liefhebbers van de Rou temaster rillen. "Sommigen gaan te ver. Op bijeenkomsten verschijnen ze met bussen die in een betere staat verkeren dan toen ze de fabriek ver lieten. Je kan dan van de motor eten", aldus Daly. Niet alle Routemasters in Londen zullen worden vervangen. Er is op de drukke routes via bijvoorbeeld Oxford Street of Piccadilly nog geen beter alternatief voor de bus in het voortkruipende stadsverkeer gevonden. Ongeveer 420 oude dub- jaar oud, maar in goede staat. "Ik zou geen bus verkopen als ik er niet zelf mee naar de Sovjetunie zou wil len rijden", aldus Daly. Elke te ver kopen Routemaster krijgt een vei ligheidssticker die een jaar geldig Nieuwe motor Voor onderdelen moeten Route masters worden gesloopt. In een hoek van het veld in Teddington staan vijf dubbeldekkers zonder motorkap en met een uit elkaar ge- Voor de nieuwe premier van Groot-Brittannië, John Major, zal de Routemaster altijd een pijnlijke herinnering opleveren. Jaren gele den solliciteerde hij als busconduc teur bij Londen Transport. Hij werd afgewezen omdat hij er niet in slaag de voor een rekentest een voldoen de te halen. Voordat Major premier werd was hij minister van financi- BRUSSEL (AP) - De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EG-lidstaten hebben hun regerings leiders een rapport voorgelegd met voorlopige plannen over uitbrei ding van de politieke integratie bin nen de EG en de versterking van de democratische bevoegdheden van het Europees Parlement. Het rapport wordt besproken tij dens de EG-top van 14 en 15 decem ber in Rome. Deze top wordt ge volgd door twee intergouvernemen tele conferenties waarop het EG- verdrag moet worden gewijzigd om zowel de economische en monetai re, als de politieke unie mogelijk te maken. De economisch-monetaire en politieke integratie moet eindja ren negentig haar beslag krijgen. De ministers van buitenlandse za ken hebben het volgende vastge steld: - Een grote meerderheid (van de EG-lidstaten) js bereid mee te wer ken aan een gemeenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid, twee zaken die nu nog buiten de competentie van de EG vallen. - De meeste lidstaten willen dat Globaal akkoord EG-ministers over Politieke Unie immigratie en de bestrijding van drugshandel officiële beleidsterrei nen worden van de Gemeenschap. - De meeste lidstaten willen de be voegdheden van het Europees Par lement uitbreiden, onder meer met het recht de voorzitter van de Eu ropese Commissie, het uitvoerend orgaan van de EG, aan te wijzen. Al leen Duitsland, Belgie en Italië wil len dat het parlement ook het recht krijgt op eigen initiatief wetsvoor stellen in te dienen. Op dit moment is dat recht voorbehouden aan de Commissie. - Er is brede steun voor het instel len van een 'Europees burger schap', wat betekent dat alle EG-on- derdanen binnen de Gemeenschap volstrekte vrijheid van vestiging hebben en in het buitenland terecht kunnen bij de diplomatieke van alle lidstaten. De Britse minister Douglas Hurd maakte een uitdrukkelijk voorbe houd bij het rapport door te zeggen dat het slechts "een momentopna me" is van de huidige standpunten. De ministers van buitenlandse za ken zeggen dat invoering van een gemeenschappelijke veiligheidspo litiek de meest gevoelige en omstre den kwestie is. "De meeste delega ties zien weinig verschil tussen vei ligheid en defensie", aldus het rap port, en sommige landen, met name Groot-Brittannie, staan zeer huive rig tegenover het opgeven van hun eigen defensiepolitiek, terwijl ande re van mening zijn dat een gemeen schappelijk veiligheidsbeleid niet mogelijk is als niet tevens de defen sie van de EG-lidstaten wordt gein- tegreerd. De ministers pleiten er in het rap port voor dat de EG zich binnen de NAVO meer als gemeenschappelijk blok gaat manifesteren. Verder stel len zij voor om de bestaande West- europese Unie (WEU), waarvan ne gen landen lid zijn, volledig in de EG te laten opgaan, of tenminste de banden ermee verder aan te halen. DEN HAAG (ANP) - De kosten van de Nederlandse maritieme bijdrage in de Golf zullen dit jaar naar schatting ruim 60 miljoen gulden bedragen. Dit blijkt uit de antwoorden van minister Ter Beek (defensie) op Kamervragen naar aanleiding van zijn begroting voor 1991, die gisteren naar de Tweede Kamer zijn ge stuurd. Kort na de Iraakse invasie in Kuwayt op 2 augustus besloot de Nederlandse regering twee fregatten naar de Golf te sturen. Die worden momenteel afgelost door twee andere en het bevoorradingsschip de Zui derkruis. Het bedrag van 60 miljoen omvat de normale exploitatiekosten van de schepen en extra uitgaven aan gaspakken, brandstof, munitie, transport en heli kopters. De onvoorziene kosten van de Nederlandse maritie me bijdrage aan de handhaving van het handelsem bargo van de Verenigde Naties tegen Irak zijn uit de defensiebegroting bekostigd. In de ontwerpbegroting voor 1991 is nog geen rekening gehouden met kosten die de Golf-operatie met zich kan meebrengen. Van den Broek en Ter Beek schrijven bovendien dat de Nederlandse regering gelooft dat er gezien de ver anderde veiligheidssituatie op den duur in Europa geen behoefte meer zal bestaan aan kernwapens voor de korte en zeer korte afstand. Korte- en kortste- dracht-kernwapens zullen in de toekomst immers al leen kunnen worden afgevuurd op troepen van Oost- europese landen die niet langer Sovjet-bondgenoten zijn. (Tot de korte dracht-kernwapens, SNF, behoren wapens met een bereik tot 500 km.) Dit betekent overigens niet dat alle kernwapens kunnen verdwijnen. Volgens beide ministers blijft er behoefte aan een "toereikend" pakket conventionele wapens, plus kernwapens als wapen waartoe men in laatste instantie zijn toevlucht kan nemen. Maar het aantal in Europa gestationeerde kernwapens kan wel aanzienlijk worden verminderd. Zij denken hierbij kennelijk aan niet ter land gestationeerde kernwapens voor de middellange afstand, die doelen in de Sovjetu nie kunnen raken. Vertegenwoordigers van de diverse NAVO-landen en de (Amerikaanse) NAVO-opperbevelhebber gaan na hoeveel en wat voor soort kernwapens in de toe komst nodig zullen zijn. Volgend voorjaar zal deze stu die aan de ministers worden voorgelegd. In dit overleg heeft Nederland voorgesteld met de SU te gaan spre ken over wederzijdse minimum nucleaire afschrik king. ANC voert druk op De Klerk op JOHANNESBURG (AFP) - De Zuidafrikaanse anti-apartheidsor ganisatie ANC (Afrikaans Nationaal Congres) geeft vandaag met twee manifestaties in Pretoria en Johan nesburg het startsein voor een grootscheepse campagne om de re gering van president Frederik de Klerk onder druk te zetten. Pretoria zegt "geen enkele moei te" te hebben met vreedzame mani festaties, maar wil dat het ANC boy cotacties (zoals huurweigering) op geeft en geen stakingen meer uit schrijft met politieke doeleinden. De betogers in Pretoria en Johan nesburg zullen de autoriteiten een memorandum aanbieden met de volgende eisen: vrijlating van de po litieke gevangenen, afsluiting van alle politieke processen voor Kerst mis, installatie van een interim-re gering, verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering, af schaffing, van de apartheidswetten en een einde aan het geweld in de zwarte woonwijken. Kohl raakt naaste medewerker kwijt BONN (AP) - De Duitse bondskan selier Helmut Kohl moet het in de nieuwe ambtsperiode zonder zijn naaste medewerker Horst Teltschik stellen. Teltschik, Kohls adviseur op buitenlands en veiligheidsge bied, gaat per 1 januari naar het Duitse mediaconcern Bertelsman. De samenwerking tussen Kohl en de 50-jarige Teltschik dateert al van 1972, toen Kohl als minister-presi dent van Rheinland-Pfalz de politi coloog Teltschik naar de deelstaat hoofdstad Mainz haalde. Van 1977 tot 1982 stond Teltschik aan het hoofd van het bureau van oppositie leider Kohl in de Bondsdag. Na zijn verkiezing benoemde Kohl hem tot directeur van zijn bureau voor bui tenlandse betrekkingen en veilig heidszaken. Teltschiks vertrek kwam voor ve len als een verrassing, zeker nadat persberichten hadden gecirculeerd dat Kohl van plan zou zijn hem tot zijn persoonlijke staatssecretaris te bevorderen. Bronnen bij de rege ring benadrukten dat er geen spra ke was van onenigheid tussen de twee mannen. Teltschik is de tweede hoge rege ringsfunctionaris die sinds de ver kiezingen van zondag opstapt. Maandag liet de liberale minister van economie Helmut Haussmann weten om persoonlijke redenen af te treden. Intussen zou ook minister van justitie Hans Engelhard (eveneens FDP) van plan zijn op te stappen, zo meldt de Augsburger Allgemeine. Dat zou verband houden met zijn gezondheid.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13