In veel gemeenten geen rampenplan 'Organisatie hulp verkeersslachtoffers prehistorisch' Ziekenhuizen laken uitspraak PvdA over longtransplantaties Zilveren Kruis gaat fusie aan met Ziekenfonds Spaarneland 0uö DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 IlilBiiil-]' ir—-i PAGINA 11 LEIDEN/HAARLEM (GPD) - Op namestops bij intensive care-afde- lingen van ziekenhuizen, waardoor spoedgevallen niet kunnen worden behandeld, zijn in de regio Haarlem geen uitzondering. Zo is er momen teel in vier van de zes ziekenhuizen geen ruimte om bij voorbeeld ver keersslachtoffers op te nemen. De ziekenhuisdirecties hebben - zo blijkt bij navraag - de inspectie voor de volksgezondheid herhaaldelijk gewaarschuwd. Aanleiding voor de discussie over de opnamestops is de gang van zaken rond het overlijden van een zwaar gewond, tienjarig jongetje uit Hillegom. Ambulancepersoneel heeft afge lopen vrijdag tevergeefs gepro beerd de jongen in een Haarlems ziekenhuis onder te brengen. Om dat er in twee ziekenhuizen geen plaats was, moest worden uitgewe ken naar een ziekenhuis in, Amster dam. Daardoor was de ziekenwagen een half uur langer onderweg dan noodzakelijk. Volgens een Amster damse chirurg is de vertraging ove rigens niet van invloed geweest op het overlijden van de jongen. Naar de toedracht wordt door de inspec tie voor de volksgezondheid een on derzoek ingesteld. De inspectie is door de zieken huisdirecties bij herhaling gewaar schuwd voor de mogelijke gevolgen van de vele opnamestops. Directeur B. de Vet van het Spaarne Zieken huis, met vestigingen in Haarlem en Heemstede, vertelt dat er een uit breiding van de intensive care-afde- lingen moet komen. "Het aantal bedden is gebonden aan een norm die door de overheid is vastgesteld. Wij mogen daarvan niet afwijken". Volgens De Vet zijn de grenzen be reikt. De opnamestops betreffen niet al leen de intensive care-afdelingen, maar ook de hartafdeling, waar slachtoffers van een infarct worden binnengebracht. Een woordvoerder in de meldka mer van de Centrale Post Ambulan cevervoer in Kennemerland zegt dat 'hij er niet aan moet denken dat er in de buurt een groot verkeerson geluk gebeurt of een vliegtuig neer stort. "De ziekenhuizen zijn tijdens de drukke wintermaanden bijna al tijd vol". Directeur De Vet bevestigt dat de intensive care-afdeling regelmatig vol is. Dit jaar moest het ziekenhuis tien tot twintig keereen opna mestop afgekondigen. Afspraak is dat dit wordt doorgegeven aan de ambulances in Kennemerland en Amsterdam. Het slachtoffer uit de Bollenstreek is met een ziekenauto uit Leiden opgehaald. De Vet weet niet of ook de Leidse alarmcentrale over opname-stops wordt ingelicht. B. Mark van de Centrale Post Am bulancevervoer in Leiden was ver antwoordelijk voor het vervoer van het tienjarige jongetje. "Ik ken de geluidsband met de communicatie tussen onze mensen en de zieken huizen nu ongeveer uit mijn hoofd. Het is prehistorisch wat er is ge beurd. Het is onverkoopbaar dat een ziekenauto zo lang heeft moe ten rijden om een patiëntje te laten opnemen. Je had de centralist eens moeten zien werken. Hij heeft zelf ook een gezin. Die man is tien jaar ouder geworden. Dit is absoluut niet te'verkopen". DEN HAAG/LEIDEN/ALPHEN De rampenbestrijding in Nederland is een ramp op zichzelf. Veel gemeenten hebben geen behoorlijk plan en geven nauwelijks of geen voor lichting. Dat blijkt uit een onderzoek, dat in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken door het Crisis Onderzoeks Team (COT) is uitgevoerd. De resultaten van het onder zoek zijn gepubliceerd in het tijdschrift Alert van het ministerie. De gemeenten Leiden en Alphen zitten als er nu iets zou gebeuren, aan den Rijn vormen, zo leert na- "Bij de demontage van een vlieg- vraag, een uitzondering op de regel, tuigbom hebben we gemerkt dat de noodplannen goed werken". Alphen is voornemens de voor lichting over rampenbestrijding aan de burgers verbeteren door hieraan wekelijks aandacht te be steden in de gemeentelijke publica ties. Ook de ambtenaren zelf moe ten beter worden voorgelicht. Dat is evenwel pas mogelijk als de instruc ties gereed zijn. Dan kunnen ook oe feningen worden gedraaid. Beide gemeenten hebben penplan, maar dat van Alphen is nog niet helemaal utgewerkt. Van de 137 gemeenten die voor het COT-onderzoek zijn benaderd, hebben er 109 aan het onderzoek meegewerkt. Daarvan bleek 12 tot 16 procent totaal niets aan rampen voorlichting te doen. Tweederde, voornamelijk kleine gemeenten, neemt geen initiatief en wacht af. Bij ongeveer een vijfde, waaronder zowel grote als kleine gemeenten, ontplooien de ambtenaar rampen bestrijding, de voorlichter of ge- meentesecretais wel enig initiatief. Slechts vier tot acht procent van de gemeenten nemen rampenbe strijding serieus, zo wijst het onder zoek uit. Zij hebben een actueel rampenplan (conform de Rampen wet) en hebben voorlichtingsactivi teiten ontplooid. In deze gemeenten krijgen de ambtenaren die belast zijn met de rampenbestrijding ook redelijk de tijd om aandacht aan het onderwerp te besteden. In de overi ge gemeenten bedraagt die tijds duur gemiddeld slechts twee uur per week. Het onderzoek laat volgens de on derzoekers hetzelfde negatieve cc)t* anderh^^jaa^ge^eden^ver- Vorige staatssecretaris heeft dure ingreep niet verboden richtte naar de positie van de amb tenaren rampenbestrijding en de mate van rampbewustzijn bij de ge- Deetman stelt computer-netwerk cardiologie universiteiten open UTRECHT/LEIDEN Tweede Ka- nenkort zullen ook enkele grote al- mer-voorzitter Deetman heeft van- gemene ziekenhuizen op het net- middag in Utrecht het landelijk werk worden aangesloten. Hierdoor computer-netwerk Cadans in ge- kan elke cardiologische afdeling in bruik gesteld. Dit netwerk verbindt Nederland steeds beschikken over de acht, waar onder het Acade- allerlei gegevens, misch Ziekenhuis Leiden, afdelin gen cardiologie van de Nederlandse universiteitsziekenhuizen met een centrale computer. Op die manier kunnen gegevens van wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van hart- en vaatziekten centraal wor den opgeslagen en gecontroleerd. Snelle gegevensuitwisseling is daardoor mogelijk, net als het eva lueren van nieuwe technieken. Bin- Cadans is een initiatief van het In teruniversitair Cardiologisch Insti tuut Nederland (ICIN) in Utrecht. Dat is een samenwerkingsverband tussen de acht universiteitszieken huizen met een cardiologische afde ling. Het ICIN is in 1973 opgezet om wetenschappelijk onderzoek naar het ontstaan, voorkomen en behan delen van hart- en vaatziekten te bundelen. PTT verkoopt weer goedkope kerstpostzegel LEIDEN - De PTT verwacht dit jaar weer goede zaken te doen met de verkoop van de speciale december-postze- gels. Grootverbruikers "van kerst- en nieuwjaarswensen, en wie is dat niet in deze kersttijd, hoeven hiervoor maar vijftig cent per exem plaar te betalen. Dat betekent een korting van vijf cent voor elke verstuurde prentbrief kaart en van vijftien cent voor een kaart die in een open en velop op de post gaat. Voor waarde is wel dat de postze gels per vel van twintig post zegels worden gekocht. Directeur van het hoofdpost kantoor Leiden, B.W.M. Zweek- horst, verwacht dat de de stroom kerstkaarten dit week einde goed op gang komt. "De eerste kaarten zijn al gesigna leerd. De verkoop van decem- ber-postzegels begint aardig te lopen". Vorig jaar werden in het hele land ruim 161 miljoen decem- ber-postzegels verkocht. Dat is acht procent meer dan in 1988. De postbodes leverden in totaal 178 miljoen 'beste wensen' af. Dat is negen procent meer dan in 1988. Voor dit jaar verwacht de PTT weer een toename van de kerst- en nieuwjaarspost. Wat er dit jaar op de decem- ber-postzegels staat is Zweek- horst niet helemaal duidelijk. "Tja, ik zie eigenlijk alleen wat kleur. Aan de ene kant zie je een paar witte vlekjes. Het zou kun nen dat dat sneeuw moet voor- De PTT denkt er ruim 160 miljoen stellen, ik heb geen idee. De ze gels hebben voor mij geen dui delijke afbeeldingen. Er zit geen begin en geen einde aan". Voor de vérwerking van de kerst- en nieuwjaarspost heeft Zweekhorst geen 'blik uitzend krachten opengetrokken'. "Wij nemen heel weinig extra men sen in dienst. Wel moet iedereen overwerken en wordt al het re- servepersoneel ingeschakeld". Om de situatie te wijzigen moet het ministerie van binnenlandse za ken volgens de onderzoekers on dersteuning gaan geven aan het ge meentelijk voorlichtingsbeleid over rampenbestrijding. Redelijk De gemeente Leiden heeft een geac tualiseerd rampenplan. Alle dien sten zoals politie, brandweer, de ciale dienst weten wat minste een keer, per jaar wordt er op ting voor volksgezondheid beschul- beleidsniveau een rampenoefening digde hij ziekenhuizen die long gehouden. De Leidse burgers krij- transplantaties hebben verricht, DEN HAAG/LEIDEN - Algemeen directeur directeur B.F. Dessing van het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein is uitermate bedroefd over uitlatingen van het PvdA- openbare werken Tweede Kamerlid Van Otterloo. Tij- moeten doen. Ten dens de behandeling van de begro- Drie hart-longchirurgen, twee long- leg geweest met de toenmalige staatssecretaris van volksgezond heid Dees. Hij heeft de ziekenhui zen niet verboden longtransplanta- 'Wij hebben ties te verrichten. Hij heeft de be- Nederland slissing overgelaten aan de zieken huizen en hun specialisten". artsen en een algemeen chirurg vormden het medisch team. "Van Otterloo is niet goed voorge licht", vindt Dessing. als eerste ziekenhuis een longtransplantatie verricht. Voorafgaand is er uitgebreid over- gen niet geregeld informatie i hoe te handelen in geval i subversief gedrag, omdat de kostbare ingrepen (300.000 gul den) geen toestemming zou zijn ver leend. In 'Antonius' werd vorig jaar de structies voor de'sociale dienst eerste enkelzijdige longtransplanta- (Huisvesting, voedselvoorziening, tie in Nederland uitgevoerd. Daar is registratie personen) en openbare onlangs een tweede ingreep, een werken (noodbruggen, wegen) dubbelzijdige longtransplantatie, moeten nog worden uitgewerkt, bij gekomen. Deze ingrepen wer- Dat betekent volgens de Alphense den uitgevoerd in nauwe samen- ambtenaar belast met de rampenbe- werking met het Academisch Zie- strijding, geenszins dat de diensten kenhuis Leiden en het Academisch met de handen in het haar zouden Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Onenigheid over groei van Schiphol SCHIPHOL - In de stuurgroep die werkt aan het Plan van Aan pak voor Schiphol, bestaat grote onenigheid over beperking van het aantal nachtvluchten en de isolatie van woningen rond de luchthaven. De laatste bijeenkomst van de groep is afgelopen zaterdag afge broken zonder resultaat en ook een extra bijeenkomst maandag bracht geen oplossing. Wanneer er deze week geen overeenstem ming komt, dreigt de presentatie van het Plan maanden te worden vertraagd. In het Plan van Aanpak praten rijk, gemeenten en provincie over de ontwikkeling van Schiphol. Doelstelling is Schiphol te laten groeien en tegelijkertijd de belas ting voor de omgeving te laten af- NOORDWIJK Zilveren Kruis Verzekeringen uit Noordwijk gaat fuse ren met Ziekenfonds Spaarneland. Met 625.000 verzekerden is het Zilve ren Kruis nu al de grootste non-profit ziektekostenverzekeraar in Neder land. Begin volgend jaar tekenen beide verzekeraars een intentieverkla ring voor nauwere samenwerking die moet uitmonden in een fusie. Woordvoerder van het Zilveren Kruis, K. Bruintjes-, zegt dat er nog geen zicht op is wanneer beide verzekeraars gaan fuseren. "Dat hangt van het verloop van de samenwerking af'. Bruintjes verwacht dat de fusie nog een paar jaar op zich laat wachten. Het Zilveren Kruis gaat ook samenwerken met ziekenfonds PWZ (Pur- merend/Zaanstreek), ZAO (Amsterdam) ert Z&Z (Leiden en de Haarlem mermeer). Deze drie verzekeraars zijn dinsdag overeengekomen met el kaar te gaan smanewerken. Spaarneland wil eveneens nauwer samenwer ken met andere ziekenfondsen in de omgeving. De samenwerking van het Zilveren Kruis met andere verzekeraars heeft te maken met de door staatssecretaris Simons (volksgezondheid) aange kondigde maatregel om de grenzen tussen werkgebieden van ziekenfond sen af te schaffen. Dit zou op 1 juli 1991 gebeuren. Veel ziekenfondsen wil len zich door samenwerking wapenen tegen concurrentie. Kinderen leren over landschap op Floriade 1992 ZOETERMEER Kruipen door een nagebootste muskus- rattengang in een lange dijk: dat kan op de Zuid-Holland Expo. Dit is de inzending van de provincie Zuid-Holland voor de Floriade van 1992, de wereld-tuibouwtentoonstel- ling. Door de Zuid-Holland Expo krijgen kinderen van grote steden meer waardering voor het landschap om hen heen. Dat verwacht gedeputeerde P. van Heemst (natuur en land schap). Hij gaf het startsein gegeven voor de bouw van de tentoonstelling op het Floria- de-terrein in Zoetermeer. De Expo richt zich vooral op kinderen van 7 tot 12 jaar. Van Heemst: "Omdat met name kinderen straks kunnen bij dragen aan het behoud van de natuur". Het doel van de expo sitie met als titel 'Ontdek het landschap' is kinderen spelen derwijs het landschap aan den lijve te laten ondervinden. Door een avontuurlijke tocht moeten de kinderen de smaak, het beeld, de klank, de geur en het gevoel van het Zuidhol landse landschap te pakken krijgen. De tentoonstelling moet lichamelijk worden ervaren: de bezoeker moet een 150 me ter lange avontuurlijke ont dekkingstocht volbrengen die begint in een huiskamer en eindigt op een duintop. Onder weg komen bezoekers van al les tegen: een bos, een vuilnis belt, een sloot, een hooiberg, een dijk met muskusratteh- gang en dergelijke. De exposi tie bestaat uit dertien delen en beslaat een voetbalveld. Deze inzending van de pro vincie waaraan ook de ge meente Gouda en een aantal natuur- en recreatieschappen deelnemen, kost ongeveer één miljoen gulden. Behalve het Antonius hebben in middels ook het Academisch Zie kenhuis in Utrecht en het Acade misch Ziekenhuis in Groningen longtransplantaties verricht. Deze drie ziekenhuizen hebben zich in twee combinaties aangemeld om een nationaal longtransplantatie centrum te worden. Hierover wordt al enkele jaren ge praat. "Maar", zegt directeur G. Cer- fontaine van het AZU, "de politiek is veel te traag met het verlenen van die toestemming. Ondertussen zit ten wij wel met patiënten die dood gaan als wij ze niet helpen". Directeur Dessing van het Anto nius Ziekenhuis kondigde aan dat hij Van Otterloo een uitnodiging stuurt voor een bezoek aan zijn zie kenhuis om hem even 'helemaal bij te praten'. Staatssecretaris Simons (WVC) kan niets doen tegen ziekenhuizen die zonder vergunning longtrans plantaties uitvoeren. De bewinds man zegt in een brief aan de Kamer Staatssecretaris Simons zegt geen instrumenten te hebben om stappen tegen de ziekenhuizen te onderne men. Hij wil wel proberen een tijde lijk vergunningensysteem in te voe- dat de huidige ontwikkeling waar bij er incidenteel een longtrans plantatie wordt gedaan hem zorgen baart. Uit de hoek van de patiënten wordt er druk op de overheid uitge oefend om geld voor de transplanta ties uit te trekken. Besluitvorming vergt echter de nodige tijd vanwege juridische haken en ogen. Er moet ook nog gewacht worden op een ad vies van de Ziekenfondsraad. Dat komt begin 1991. Simons zegt nu met de betrokken ziekenhuizen te willen gaan praten om te bezien hoe er de komende maanden moet worden gehandeld, in afwachting van nadere besluit vorming. Hij kondigt verder aan een tijdelijk vergunningensysteem te willen invoeren op basis van de Wet ziekenhuisvoorzieningen. Kamer akkoord met gemeentelijk woningbouwfonds DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met het voornemen van staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) om gemeenten met meer dan 30.000 inwoners op 1 janu ari 1992 een eigen woningbouw fonds te geven, dat zij naar eigen goeddunken kunnen besteden aan de bouw van sociale huur- en koop woningen of ingrijpende woning verbetering. Dat bleek gisteren tij dens een mondeling overleg met de staatssecretaris. Het gemeentelijk woningbouw fonds wordt mogelijk gemaakt door de introductie van een nieuw Subsi diestelsel voor sociale woning bouw, dat als kenmerk heeft dat het de financiële risico's grotendeels verschuift van het rijk naar de soci ale verhuurders. Op de voorstellen van Heerma is de afgelopen maanden kritiek geko men van onder meer de grote ste den en de corporaties. Die had on der meer betrekking op het tempo waarin de veranderingen worden doorgevoerd. Heerma komt tot an dere berekeningen dan deze steden. Hij ontkent niet dat de situatie in Amsterdam en Rotterdam kan af wijken van het landelijke beeld, maar wijst er op dat deze gemeen ten ook gebruik kunnen maken van hogere huurverlagingstoeslagen. De nieuwe aanpak van Heerma past in zijn streven een verschuiving tot stand te brengen van subsidies voor de bouw van woningen naar indivi duele huursubsidies. Abortus Naar aanleiding van het artikel 'In tolerantie groep richt veel leed aan' van 29 november hebben wij, als Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) en Jongeren voor het Leven gemeend hierop te reageren. Ook wij zijn met zorg vervuld over het optreden van de militante anti-abortus actiegroep 'Michaël, red het leven'. Om verwar ring en ongewenst misverstand te voorkomen willen wij vanaf deze plaats nadrukkelijk afstand nemen van de agressieve aanpak van Mi chaël. Wij zijn, in handelswijze, zeker niet op één lijn te stellen. Op basis van 'onze pro life-gedachte zoeken wij liever het gesprek dan de con frontatie met de voorstanders van abortus. Wij stemmen dan ook in met de woorden van I.M. Schicht, inspec teur van volksgezondheid, dat wij 'niet blind hoeven te zijn voor de mening van anderen' en dat 'intimi datie en agressie niet nodig zijn'. Toch willen wij ook enkele kriti sche kanttekeningen plaatsen bij opmerkingen van de inspecteur. 'De vrouw in verwachting', zegt mevrouw Schicht, 'zit voor een gi gantisch moeilijke beslissing als abortus de enige oplossing blijkt te zijn'. Met name de VBOK weet hoe hoog de nood van de zwangere vrouw kan zijn. De VBOK biedt hulp aan voor moeder en (ongebo ren) kind. Ook daar, waar abortus als enige oplossing werd gezien, blijken nog andere oplossingen te zijn, waarbij het leven van het onge boren kind gespaard kan blijven. Als de beslissing tot abortus zo 'gigantisch moeilijk' is, zoals Schicht zegt, waarom maken vrou wen wel de gang naar de aborutus- kliniek en niet naar de VBOK? De inspecteur suggereert met de op merking 'eindelijk een beslissing voor een abortus genomen te heb ben' dat elke abortusvraag pas na een zware innerljke strijd is geno men. Toch blijkt 47 procent van de vraag om abortus te gebeuren om dat men het gezin 'voltooid' vindt; een zwangerschap niet uitkomt in verband met carrière-planning of er net op het moment van bevalling een vliegvakantie was gepland. Ook spreekt ze van 'leed van die abortus' terwijl ze drie regels later spreekt over het afdrijven van 'vruchten'. Maar waarom zou er leed zijn als zoiets onpersoonlijks als een 'vrucht' wordt weggezogen? Be speuren we hier toch iets van het besef dat er een kind wordt verwij derd? Of probeert Overval op 'Pacific Lily' Katwijkse kapitein met geweerkolf op hoofd geslagen KATWIJK/ROTTERDAM - Bij de overval op de 'Pacific Lily' is kapi tein Jaap van Duijn uit Katwijk met een geweerkolf op het hoofd gesla gen. Via Radio Scheveningen ver telde de kapitein: "Ze hebben ons kort en klein geslagen, mij als kapi tein in het bijzonder. Ik beheer na melijk de safe". De groep overvallers heeft zon dagnacht op het Nederlandse vrachtschip, dat afgemeerd lag op de rede van San Salvador, 10.500 dollar en persoonlijke bezittingen van de bemanning buitgemaakt. De bemanning liep daarbij rake klappen op, maar zwaargewonden zijn er niet gevallen, aldus de kapi tein. De Pacific Lily is eigendom van de Rotterdamse rederij Prim- laks. Aan boord bevinden zich vijf Nederlandse officieren en een Duit se en Engelse officier. De rest van de bemanning bestaat uit Filippij- Het schip lag ongeveer een halve kilometer buiten de haven van San Salvador voor anker, toen de zeepi raten het schip enterden. "De zeven of acht piraten moeten met kleine bootjes naar ons toe zij gevaren. Zonder problemen konden ze aan boord komen", aldus de kapitein. Het Rotterdamse koelschip kwam uit de Walvisbaai, Zuid-Afri- ka, en vervoerde een lading bevro ren vis naar El Salvador. Maandag vertrekt het naar Argentinië. Het laatste bemanningslid van de Paci fic Lily is gisteren uit het ziekenhuis opgehaald door de kapitein: "We varen gewoon door, we zijn zeelui". De wateren van Midden-Amerika staan niet bekend om piraterij. Be rucht is het gebied rond Indonesië en de kust van Afrika. Van Duyn: "Twintig jaar heb ik ervaring met West-Afrika en piraterij daar. Maar nu waait het over naar Zuid-Ameri- ka". Kapitein Van Duyn heeft van het gebeurde een verklaring opgesteld, maar de havenmeester van San Sal vador wil hem niet ontvangen. "Hij wil de problemen niet aanhoren", aldus Van Duyn. CARPOOLEN - Op Schiphol-Oost gaat volgend jaar een proef van start met carpoolen. Het experiment is een initiatief van het Bureau Perso nenvervoer Schiphol, vliegtuigfa brikant Fokker en de KLM. Als de proef aanslaat, komt er een carpool project voor de hele luchthaven. Met het initiatief wordt gepro beerd het autogebruik terug te drin gen. De bussen blijken maar voor ongeveer 30 procent vol te zitten. Schicht zo het medelijden op te wekken om de afkeer tegen dat 'stelletje' (Michaël) te vergroten? Een deel van de hulpverlening van de VBOK wordt besteed aan vrouwen die een abortus hebben la ten uitvoeren en nu gebukt gaan on der het post-abortus-syndroom: schuldgevoelens en wroeging die zelfs na twintig jaar de kop op kun nen steken. Mevrouw Schicht vindt het op vallend dat sinds de abortuswet het aantal abortusingrepen behoorlijk is gedaald. Hierbij moeten wij op merken, dat het aantal zwanger schappen ook is afgenomen. Bo vendien wordt sinds december 1986 het aantal 'overtijdsbehandelingen' (het afbreken van een jonge zwan gerschap) niet meer bij de abortus cijfers gerekend. Zij voelt zich ook bijna gedwon gen door 'die acivisten' om je 'prin cipes over boord te zetten'. Het har de, confronterende optreden van deze activisten doen haar verzuch ten: 'Ik vind dat een maatschappij die zoiets toestaat zich daadwerke lijk zorgen moet maken'. Wij kennen ook deze verzuchting. Maar dan om het feit dat met wette lijke instemming er duizenden on geboren kinderen als rechtelozen gedood mogen worden. VBOK, werkgroep Katwijk Jongeren voor het leven, comité Katwijk. (door redactie bekort) Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een vreeselijk schandaal, is in Rumenië voorgekomen. Sedert den Poolschen opstand van 1863 woonde een vluchteling, Simons- ky, als werkman te Docohoin, nabij de Russische grenzen. Hij was een rustig burger, met een Rufheensche vrouw gehuwd, en niemand beschouwde hem meer als Rus. Voor eenige weken moest hij voor zaken naar naar Farasuszi, in Bessarabië, en werd daar herkend; slechts met moeite ontkwam hij; eenige da gen daarna werd hij voor den Rumeenschen prefect van het district Hertza geroepen, deze liet hem gevankelijk over den Pruth brengen en de Russische politie transporteerde hem ver der, in boeien geslagen, naar Kischineff. Weldra bleek dat de prefect en twee zijner handlan gers voor deze arrestatie 2500 goudroebels hadden ontvangen. De verontwaardiging, die de Rumeensche pers over deze daad uitsprak, was algemeen en de re geering heeft dan ook den pre fect en zijne satellieten ontsla gen. Wat er echter van Simonsky geworden is, blijkt niet. Vijfentwintig jaar geleden: - Aan Sinterklaas, Spanje, Lieve Sinterklaas, u weet toch wel dat mijn broertje Wemer-Paul laatst met zijn stepje onder een auto is gekomen? Hij is nu dood. En daarom vraag ik u om een bos bloemen op zijn grafje. Dat zou ik zo fijn vinden. Alvast heel erg veel dank Sinterklaas, Lam bert Scheyka, Weurtseweg 24, Nijmegen. Het feit dat Lambert nu aan Sint Nicolaas bloemen voor zijn broertje vroeg en hij geen enkele wens voor zichzelf bijvoegde, deed de PTT beslui ten onderling een inzameling te houden. Voor de 64 gulden die bijeenkwam, kon een prachtig bloemstuk worden gekocht. Voor het resterende geld werd een elektrische trein uitgezocht voor Lambert. De mooiste die er te krijgen was. De winkelier ont roerd door de brief legde de ont brekende 16 gulden er zelf bij.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11