Over mijn lopers heb ik nooit te klagen gehad Amsterdamse politieman klaagt Leidenaar aan wegens smaad PAGINA 12 DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 VaU^enburger Kees Ouwersloot viert als agent Leidsch Dagblad uniek jubileum VALKENBURG - Een fietstas voor zijn kranten gaf het Leidsch Dagblad er aan het begin van zijn loopbaan niet bij. Zijn moeder maakte er zelf één van een blauwe kiel en kleine Kees sleepte deze voort op zijn barre toch ten tijdens welke hij vele Valkenburgers de krant be zorgde. "Je liep er krom van". Vijfenzestig jaar streed Kees Ou wersloot uit Valkenburg tegen de weergoden. Stipt op tijd was hij en nooit verzuimde Ouwersloot. Met zijn dertiende lustrum heeft Ouwer sloot een absoluut unicum bereikt in de wereld van de krantenlopers. Hoewel hij vandaag de dag nog maar enkele krantjes wegbrengt "meer ter ondersteuning van de lo pers als ze laat zijn" maakt 'De Krant' nog steeds de dienst uit in huize Ouwersloot. Achter het raam hangt een groot bord waaruit blijkt dat zijn huis het distributiepunt is voor de abonnees in Valkenburg. Klokslag drie uur vertrekt Ou wersloot pet op, das om met een stapel kranten naar de buurt- winkel die het Leidsch Dagblad verkoopt. "Normaal gesproken zou ik dat wel uit handen hebben gege ven, maar de krantenlopers komen veel te laat uit school om hier op tijd te zijn. En je kunt natuurlijk niet de ene dag om kwart voor drie en de volgende dag een half uur later ko men, die winkel sluit om zes uur". Hoogtepunten in zijn krantenbe- zorgersbestaan vormden de komst van de brievenbus en de deurbel. Dat bespaarde hem een lange tocht om het huis heen naar de achter deur. Met de 'blauwe tram' werden de kranten destijds van Leiden naar Katwijk gebracht. Ouwersloot: "Als ik de tram zag, sprong ik op mijn fiets en spurtte naast de tram rich ting eindpunt. Die kranten werden in zakken afgeleverd en we kregen dan ieder onze stapel mee. Later nam de bus de stapels kranten mee. Dan moest je precies op tijd bij de halte zijn, anders gooide de chauf feur de kranten er niet uit maar 'nam ze mee, de hele route door. Dan kon je mooi een half uur wachten". Honden Als hij alles moet gaan opnoemen wat er in de tussenliggende jaren is veranderd, is hij morgen nog bezig. Maar dat het vroeger een behoorlij ke klus was om op een gammele fiets over zandwegen en hobbelpa den, nagejaagd door honden, ieder een de krant op tijd te bezorgen, staat buiten kijf. Ouwersloot, onder de Valkenbur gers beter bekend als 'Ome Kees', maakte er nooit een probleem van. "Al lag de sneeuw een meter hoog, ik bracht de krant. Eén keer is het gebeurd dat ik drie kranten bij een adres heb achtergelaten omdat de bakker met zijn wagen nog bij de af gelegen huizen langs zou gaan. Die mensen belden later op om te zeg gen dat ze geen krant hadden ont vangen. Bleek de bakker ook niet door die sneeuwmassa te zijn geko men. Eén van de boeren die nog geen krant had, is ze toen voor alle drie de abonnees met de trekker ko men halen. Mooi was dat". Zelfs honden die hem luid kef fend of zelfs grommend achterna kwamen deden Ome Kees niets. "Die honden leren het nooit, aan postbodes hebben ze ook een gloei ende hekel. Ik loop er altijd gewoon voorbij, ze doen me niets". Hij ver volgt: "Ik hou van dieren en dat merken ze. Vroeger had ik een be zorgadres waar altijd een eend op me af kwam. Dat beestje gaf ik brood terwijl hij met me mee vloog. Op een dag zag ik hem niet meer, hij bleek te zijn doodgereden". Veranderingen Ouwersloot onderbreekt het ge sprek even om de kranten in ont vangst te nemen in het schuurtje achter het huis. Even werpt hij een geroutineerde blik op de computer uitdraai met de gegevens over de abonnees. "Geen veranderingen", constateert hij. "Je moet dat alle maal goed in de gaten houden na tuurlijk. Als er iemand verhuist of de krant tijdens zijn vakantie er gens anders wil ontvangen, moet de loper dat ook weten en daar ben ik verantwoordelijk voor". Snel bla dert hij even het Leidsch Dagblad van die dag door om te zien of er be kenden zijn overleden. "Daar kijkje toch altijd het eerste naar", merkt hij op voordat hij de krant terzijde legt. Vier lopers, drie jongens en een meisje, heeft Ome Kees 'onder zijn hoede'. Over geen van hen heeft hij klachten. "Het zijn prima lopers. Ik heb trouwens nog nooit over mijn lopers te klagen gehad", zegt hij te nt Valkenburger Kees Ouwersloot op zijn ronde door het dorp: "Ik wilde het 65 jaar volhouden Wim Dijkman) vreden, tegelijkertijd een blik wer- keren op heeft aangedrongen Ou- pend op het schuurtje waar één van wersloot heeft wat last van zijn hart nog de jongens zijn kranten komt opha- kan Ome Kees de krant nog niet of hij wil ik de veranderingen bij de krant meemaken". Op de vraag dan helemaal mee stopt, laten voor wat het is. "Ik wilde de zegt hij: "Och, helemaal stoppen... al meerdere vijfenzestig jaar vol maken. En nu Dat toch niet, denk ik". LEIDEN Rechercheur Romijn van de Amsterdamse politie heeft een klacht ingediend wegens smaad tegen Leidenaar J. Prentice. De rechercheur voelt zich aangetast in 'zijn eer en goede naam' door uit latingen Prentice reau. Het excuus was dat 'alle Azia- en beledigd omdat tijdens het inter- ten op elkaar lijken'. view zijn ambtshandelingen wer- De Leidenaars diende een klacht den vergeleken met methodes af in tegen de twee Amsterdammers komstig van de Zeedijk', aldus en vorige week leverde dat resultaat woordvoerder Graveland. Ook de op. In een gesprek met de twee z het de Amsterdamse politiecommissa- i dit jaar. met Leidenaar rechte Visser dat de arrestatie ten Ayong ten onrechte werd gearres teerd door de Amsterdamse recher cheur en een collega, omschreef de hoofdstedelijke politiemensen als 'onderwereldfiguren'. De twee Leidenaars werden Molensteeg aangehouden door de beklaagden Ayong Amsterdamse rechercheurs. Ach- vergelijking met onderwereldfigu- ren is volgens Romijn smaad. De of ficier van justitie heeft de Leidse uitgevoerd. Volgens de politie gevraagd de twee Leide naars te horen. In het interview heeft Prentice overigens de methoden van de re chercheurs niet vergeleken met de methodes afkomstig van de Zee- i de arrestatie dijk. "Methodes die op de Zeedijk Prentice zich misschien goed werken, Leidse politiewoordvoerder Grave land is uit het onderzoek ook geble ken dat de methoden die de Amster dammers hebben toegepast wel Naar aanleiding Verdachte van verpachting aan Oude Vest aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft een 29-jarige Leidenaar aangehou den, die ervan wordt verdacht een 23-jarige vrouw in haar woning te hebben verkracht. De man ontkent elke betrokkenheid bij de verkrach ting die plaatshad op zaterdag 24 november. Maar de vrouw heeft hem herkend en ook zijn er sporen aangetroffen die voldoende reden opleveren om de man voorlopig vast te houden. De vrouw lag te slapen in haar woning aan de Oude Vest en werd om vier uur 's morgens wakker toen de man naast haar bed stond. De verkrachter was over de tuinmuur aan de Hazewindsteeg geklommen en via de tuindeuren de woning bin nengekomen. Op basis van een signalement werd eerder al een man aangehou den, maar die werd niet herkend door de vrouw. Maandag werd de 29-jarige op het bureau ontboden en bij de confrontatie haalde de vrouw hem wel eruit. Hij werd onmiddel lijk gearresteerd. Het nader onder zoek leverde voldoende technisch bewijs op, zodat de man vanmorgen kon worden voorgeleid aan de offi cier van justitie. Hij wordt voorlo pig vastgehouden in het belang van het onderzoek. De man is nooit eer der in aanraking geweest met poli tie voor zedenmisdrijven. Gemeentebestuur praat weer met ambtenaren LEIDEN Het Leidse college praat weer met de eigen ambtena ren. Na een ruzie van een jaar over de wijze waarop het overleg vorm moet krijgen, zijn de twee partijen nu weer bereid rond de tafel te zit ten. Het conflict spitste zich toe op de vraag of het college en de centrales voor het overheidspersoneel op ba sis van het gelijkwaardigheid verga deren in het georganiseerd overleg. Als dat zo is, moeten de partijen al tijd tot overeenstemming komen. Het college voelde daarvoor niets, in tegenstelling tot een groot aantal andere gemeentebesturen. Omdat het gemeentebestuur vasthield aan het standpunt, weigerden de amb tenaren nog langer te praten. wethouder voor perso neel, de CDA'er Van Bochove, heeft nu een akkoord bereikt met de bon den. Afgesproken is toch op basis van gelijkwaardigheid te vergade ren. Verder zijn de twee overeenge komen in het eerste overleg, op 10 januari, af te spreken over welke on derwerpen altijd overeenstemming moet worden bereikt. Voorlopig geldt de afspraak voor een proefpe riode van twee jaar. teraf bleken de politiemensen de cheur Romijn werd daarbij met artikel in deze krant. Recher- Leidse Molensteeg wat minder ef- verkeerden te hebben gegrepen. Bij de arrestatie pleegden de twee Lei denaars enig verzet. Toen de Am sterdammers doorkregen dat genoemd. En dat is de Amster damse politieman in het verkeerde keelgat geschoten. Hij heeft de offi- justitie gevraagd Prentice verkeerden hadden gepakt, lieten strafrechtelijk te vervolgen wegens ze hen vrij op het Leidse politiebu- smaad. Romijn voelt zich 'gekrenkt fect hebben", zei Ayong en niet Prentice in het interview. De tweede uitspraak komt wel voor rekening van Prentice. Hij zei: "Ik wist zelfs niet zeker dat het om politiemensen ging. Ik was bang dat het onderwereldfigureri waren". LEIDEN De bouw van vijftien woningen in het kader van een Cen- traal-Wonenproject aan de Heren singel vordert gestaag. Tegen de bouw werd door omwonenden een groot aantal bezwaren ingediend. De woningen die aan vijftien men sen onderdak zullen bieden gingen namelijk ten koste van een van de weinige speelplekken in de buurt. Door het bouwplan op te schuiven en een hoekwoning is de gemeenteraad enigszins tegemoet gekomen aan de bezwaren. (foto wim nuum«n» LEIDEN Geboren: Manon, dv. N.J. van Oosten en A. Ham; Danique Elise, dv. E. Enge lenburg en S.Y. Blei)swi|k; Theresia Maria Ge- rarda, dv. J.P.M. van de Meerendonk en C.A.W. Diederen, Suzanne, dv. J.J.W. van Rhijn en B.C. de Jong; Eric Jacobus Bernard- us, zv, J.A. Julianus en J.B.M. Boesen; Zak aria, zv. M. Kerrat en H. Jouhari; Michelle, dv. R.A. Steenkist en D.A. Ytsma; Koen Reindert, zv. A. Krijgsman en E.J. van der Plas; Don Rudolf, zv. N.E.M. Bakker en C.M. Jong; Anouk, dv. C.G. van Duijn en K.M.A. van Wijn gaarden; Jamie Cornel, zv. J.M. Houwaart en A.J. Vroege; Willem Frederik, zv. W.F. Stouten en A.M.J. Bronsgeest; Daphne, dv, P.M.M. Waaijer en A.C. Cavé; Samuel Alexander Ma ria, zv. A.W.M. van Zonneveld en Y.C. Hoog- endoorn; Hendrik Johannes, zv. A. Kramer en M.C. van Putten; Caroline Brigitte, dv. C.J. van der Zwan en H.D. Dirksen; Hendrik Pieter Ger- rit, zv. G.P.H. Swier en M.C. Brands; Marcus Jacobus, zv. J.P.T. Duivenvoorde en J.J.P. Verbeek; Simon Alexander, zv. F. Burgel en B.S. Admiraal; Stella Vera, dv. G W. Visser en B. Scheunerl; Nicole Désirée Michelle Pauline, dv. P.H. Bizo en S. ten Have; Antje Cornelia, dv. G.W. van den Eijkel en P. Boonstra; Jacoba Johanna, dv. L. van der Bent en P.M. Mennes; Wendy, dv. L. van der Bent en P.M. Mennes; Petronella, dv. L. van der Bent en P.M. Men nes; Sophie Wilhelmina, dv. G.D. Haasnoot en I. van Duijn; Fouzia, dv. M. Zoulali en F. Afdad; Daisy llona, dv. W.L.J, van Driel en J. van Oos ten; Iris Marise, dv. A.J. Maier en C. Ravens- bergen; Joel Arentes, zv. H.R. Klaverweide en M.C. Best; Anouk, dv. L. Bloemendaal en J.A. Hermans; Keenan, dr. J.H. Neuteboom en T.C.J. Janzen; Johanna Antje Dieveerra Ange lina, dv. M.J.W. Baan en J.A. Bos; Mike Quiri- nus Maria, zv. P.P.R.Q.M. Daniels en I.M. Bo- gaert; Elise, dv. G. Boesaard en M.J. Pommer; Patrick Michel, zv. R.C.M. Bergman en M.M.C. de Graaf, Sebastiaan Sander, zv. C. Kulk en K. van der Sluis; Stephanie, dv. P. Groenendijk en I. Bousie; Danny Cornelis, zv. B. Spies en M.C, Filippo; Shirley Janna, dv. H. Stouten en P.A. Epskamp; Melissa Amerenske, dv. H. Stouten en P.A. Epskamp; Gabriêlla Eleane, dv. L.J. van der Linden en J. Kamerling; Eva, dv. H.C.J. van Leeuwen en H.G. Zeilmaker; Tim, zv. E.F. Haneveld en J. de Vries; Erik Her man, zv. F.R. Vijlbrief en A. Ligtvoet; River, zv, D.J.M.S. van Rijn en C.W. den Heijer; Russell Stephen, zv. S.P. Waite en P.H. Lawson; Sop- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Breestraat I Geen stukje grond in de Leidse binnenstad is de afgelopen 25 jaar zo vaak besproken als de Bree straat. Talrijke plannen, varian ten en verkeersproeven zijn de re vue gepasseerd en hebben thans hun beslag gekregen in een Bree straat met een smallere rijbaan en bredere trottoirs. De vraag is gerechtvaardigd of de situatie in Leidens meest be sproken winkelstraat nu ook is verbeterd? Buschauffeurs erge ren zich nog steeds groen en geel aan de vele obstakels die ze tij dens hun ritten door de Bree straat tegenkomen. De winkeliers zijn nog altijd ongelukkig met de vele bussen die door de straat blij ven rijden. Fietsers zijn ontevre den omdat ze meer dan ooit in de verdrukking raken op de semi- promenade. Voetgangers hebben iets meer de ruimte maar zijn hun leven niet zeker als ze zich tussen het 'stapvoets' rijdende verkeer wagen. De plateaus in het wegdek blijken onvoldoende om de snel heid van het autoverkeer af te remmen. Opeenvolgende wethouders hebben de Breestraatwinkeliers en het winkelend publiek voorge houden dat de Breestraat een se- mi-promenade zou worden, naar voorbeeld van de Duitse stad Os- nabrück: "De bus begeeft zich als gast tussen het winkelend pu bliek", orakelde de politiek des tijds. Wie nu de dagelijkse opeen hoping van bussen in de Bree straat ziet kan alleen maar hard lachen om die fraaie beeldspraak. Breestraat (2) Wat de plannenmakers ander maal heeft opgebroken is het tweeslachtige beleid dat het ge meentebestuur al jaren voert ten aanzien van de Breestraat: ener zijds wil men 60 bussen per uur door de winkelstraat persen en anderzijds tracht men er een voet- gangersvriendelijke straat van Zo zag tekenaar Joop Walenkamp enkele jaren terug de toekomst van de Breestraat. De werkelijkheid i mee verkeerswethouder Joop Walenkamp de Leidenaars confronteert, ziet er heel anders uit. (tekenin maken. Die twee zaken gaan moeilijk samen. Aan het verblijfs- klimaat in de Breestraat was nog wel iets te doen .geweest als men de keuze van het straatmeubilair, als onderdeel van de herinrich ting, niet in handen had gegeven van de firma 'goedkoop effi ciënt'. Oorspronkelijk was de bedoe ling dat de Breestraat een fraaie straatverlichting en luxe trottoir tegels zou krijgen die de mooiste winkelstraat van Leiden extra ca chet zouden geven. Alle mooie woorden en formuleringen ten spijt moeten we constateren dat daarvan niets terecht is gekomen. Het oorspronkelijke plan was, volgens de politiek, te duur. Maar, ook met een minder dure oplos sing dan aanvankelijk voorzien had de Breestraat er beter kun nen uitzien dan nu het geval is. Het huidige resultaat is ronduit armzalig: de huidige bestrating wijkt niet af van die in een achter- afsteeg en voor de verdere aankle ding van de straat is nauwelijks geld. Twee blindegeleidelijnen die door de winkelstraat lopen zijn, in esthetisch opzicht, wel het sum mum. De langgerekte ribbelba- nen zijn lelijk en doen de verbre ding van de trottoirs in visueel opzicht teniet. Bovendien blijkt de ribbeltegel lastig te belopen voor mensen die slecht ter been ^Ambtenaren hebben redelijke alternatieven aangedragen, voor een aantrekkelijker bestrating en een blindegeleidelijn, die visueel aantrekkelijker en nauwelijks duurder waren. Toen de gehandi captenorganisaties hadden ge sproken zagen politici evenwel hun kans schoon een proeve af te leggen van hun linkse-, liberale- dan wel christelijke oorspronke lijkheid, en dus buitelden raads leden bijna over elkaar heen met hun pleidooi voor een ribbel- strook. Alternatieven werden van tafel geveegd nog voor men ze had bekeken. Breestraat (3) Het is tekenend voor het Leidse college van B en W dat men eigen lijk geen cent over heeft voor een kwalitatief hoogwaardige inrich ting van de Breestraat. Terwijl ge meentebestuurders en stede bouwkundigen elders in het land steeds meer oog krijgen voor ar chitectuur- en vormgevings aspecten profileert het Leidse ge meentebestuur zich meer en meer als een college dat de sa menhang tussen stedelijke vorm geving en een goed sociaal en eco nomisch klimaat uit het oog heeft verloren. Het is zeer spijtig te moeten constateren dat het nood zakelijke evenwicht tussen func tionaliteit, stadsbeheer en esthe tiek onvoldoende is doorgedron gen tot gemeentebestuurders die beweren de sociale vernieuwing tot speerpunt van hun geleid te hebben gemaakt. Wat de vernieuwde Breestraat betreft is het niet moeilijk om vast te stellen dat de gedane in vestering weinig heeft opgele verd; in elk geval geen semi-pro- menade, zoals was beloofd, geen opwaardering van het verblijfs- klimaat en geen verbetering van de verkeersveiligheid. De dure Breestraatoperatie heeft slechts geresulteerd in een verzameling geitepaadjes waarop de wegge bruikers elkaar scheldend in de weg zitten. Op een dergelijke wij ze één miljoen gulden te investe ren is weggegooid geld. En dat is misschien wel de meest spijtige constatering. Slechte opslag mest bij boeren in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De opslag van vaste mest ge schiedt'bij 44 veehouderijen in Alphen aan den Rijn niet op milieuhygiënisch verantwoor de wijze. In de meeste gevallen wordt er geen gebruik gemaakt van een waterdichte plaat, als gevolg.waarvan al langere tijd veel meststoffen in de grond te rechtkomen. Bovendien heeft bij nog eens 29 agrarische be drijven-bedrijven de opslag van dieselolie niet volgens de voor schriften plaats. Een en ander is gebleken uit een on derzoek dat het bureau milieuzaken van Alphen aan den Rijn in novem ber heeft gehouden onder 140 vee houderijen in de gemeente. De con trole is gehouden op verzoek van het Rijks Instituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Tegelijkertijd zijn de aanwezige hinderwetvergunningen en Alge mene Maatregelen van Bestuur (AMvB's) gecontroleerd. Dunne mest en gier moeten uit de stal worden afgevoerd naar een vloeistofdichte opslagruimte. Als deze opslagruimte niet onder de stal ligt, gaat het transport via een geslo ten riool. Dunne mest wordt opge slagen in een mestbassin of silo. Vaste mest behoort te worden be waard op een vloeistofdichte mest- plaat voorzien van een opstaande rand met de mogelijkheid van af voer van uitzakkend vocht. Tijdens de controle bleek er wat dat betreft veel mis te zijn: of de waterdichte plaat ontbrak in zijn geheel of de plaat was niet waterdicht. De dieselolietanks behoren op een standaard te liggen met daaron der een vloeistofdichte bak om de inhoud van de tanks op te vangen in geval er lekkage optreedt. Dit om te voorkomen dat de dieselolie in de bodem of de grond komt. Bij de 29 veehouderijen bleek de bak niet aanwezig of bleek de bak niet water dicht te zijn. Bedrijven met tekortkomingen krijgen binnenkort een schrijven van de directeur van openbare wer ken van de gemeente, drs. W. van der Poel. In zware gevallen krijgen de bedrijven een termijn voorge legd waar binnen de tekortkomin gen moeten worden opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10