Schaarste wekt vooral woede in de Sovjetunie Mislukking GA TT-ronde zou rampzalig zijn School verwijdert Jehovah's getuige REPORTAGE! Een politiek drama met tal van achterdeurtjes in vele bedrijven DINSDAG 4 DECEMBER 1990 MOSKOU - "Meneer, er is hier helemaal niets aan de hand. Onze kinderen heb ben goed te eten". Dokter Maria Rjazantseva kijkt als of ze het slachtoffer is van westerse sensatiejournalis- tiek. "Natuurlijk, een vetpot is het voor niemand, maar honger, nee", zegt ze beslist. Rjazantseva is onderdirectrice van een kindertehuis in Moskou. Er verblijven zo'n zeventig kinderen, in de leeftijd van vier maanden tot drie jaar. De meesten hebben geen ouders meer, de baby's zijn vaak vondelingetjes, soms 'opgevist' in de omgeving van het tehuis. "Die slechte gewoonte hadden de Rus sen ook al voor de revolutie, dat heeft niets met de situatie nu te ma ken", zegt een kordate verzorgster met een besliste stem. Rjazantseva zegt zeker te weten dat het met de verzorging in de an dere kindertehuizen in Moskou niet slechter is gesteld dan bij haar het geval is. Ze begrijpt niets van de verhalen die in de Westduitse pers zijn verschenen over 'hongerende weeskinderen in Moskou'. Haar te huis valt onder het ministerie van gezondheidszorg, en de bevoorra ding wordt centraal geregeld. Enige wolkjes zijn er wel aan de horizon. De melkleveringen zijn iets teruggelopen. De dagelijkse twee bekers 'kefir' (een soort karne melk) worden waarschijnlijk terug geschroefd naar één. Maar vlees is er iedere dag voor de kleinen, even als fruit en groenten. Bang "Ik weet natuurlijk niet wat er in de winter gebeurt. Maar totnogtoe is de situatie bij ons beter dan voor ge wone mensen. De winkels zijn prak tisch leeg. je moet voor alles uren in de rij staan. Als ik aan de spannin gen en de agressie denk, die ik op straat meemaak, word ik bang. Hoe zal het gaan als de verzorging nog slechter wordt, een burgeroorlog misschien wel", zegt ze. Bij onze onaangekondigde bin nenkomst in het tehuis viel meteen een fiks aantal dozen met keurig in pakte levensmiddelen op. Kaas, meel en zoete snoepjes. "Dat is voor het personeel", meldt de dame die ons verwelkomt. "Van onze win kel". Rjazantseva: "We hebben con tracten met een paar winkels in de buurt. We moeten hier de hele dag bij de kinderen zijn. Dus hebben we niet de tijd om voor alles in de rij te gaan staan. Het gaat wat slechter de laatste tijd, soms vallen er leveran ties weg, een van de winkels is nu gesloten". En, na enig aandringen, "ja, we betalen iets extra's voor onze spullen". Het verhaal van de arts in het kin dertehuis is illustratief voor de 'voedselcrisis' in Moskou. De waren zijn er, de verzorging in de collectie ve sector is (nog) geregeld, voor wat extra geld is (nog) van alles te krij gen. Naar Nederlandse maatstaven karig, maar de Sovjets zijn al jaren niets anders gewend. Kwaad Niets aan de hand dus? Wel dege lijk. Het verhaal over de schaarste in de Sovjetunie is een politiek drama in vele bedrijven, met in de hoofd rollen ruziënde en manipulerende politici en profiterende mafiosi. De figuranten komen uit het volk: kleurloos, arm, gedesillusioneerd en vooral kwaad, zeer kwaad. Vijfjaar lang heeft president Gor- batsjov het perestrojka-evangelie gepredikt. Goed voor een Nobel prijs en groot internationaal presti ge, maar, zegt een Russische vriend die zich ongelooflijk irriteert over Gorbatsjovs populariteit in het Westen, "in eigen land heeft hij al leen maar ellende gebracht". Met nuanceringen hoef je heden ten dage bij de 'gewone man' niet aan te komen. In de dagelijkse rij voor de 'Prodoekti', de levensmicL delenwinkel, in mijn woonwijk rea geert men zijn frustraties af. Schel den op Gorbatsjov, op Ryzjkov, op de partij, op de hervormers, en voor al op elkaar, dat lucht tenminste een beetje op. Vladimir, chauffeur, overweegt zijn lidmaatschap van de commu nistische partij op te zeggen. "Wal heb ik van hen nog te verwachten?' Maar hij is ook een beetje bang. "Je weet nooit wat de gevolgen zijn". Hij hoeft niet per se het 'kapitalis me'. "Maar gewoon naar een winkel gaan en kunnen kopen wat je nodig hebt, dat moet toch mogelijk zijn?" De boodschappen worden ge daan door zijn vrouw. Die werkt ook, maar kan zich 'vrijmaken'. Hoeveel uur ze per dag verzuimt weet hij niet. "Ik denk drie, want veel is er nog wel, maar je moet overal veel langer in de rij staan", meldt hij. Dat is het cynische van de situa tie. Het gezin van Viktor heeft het nog goed. De vrieskist is een paar dagen geleden geheel gevuld met vlees. Ook andere levensmiddelen zijn de afgelopen tijd in grote hoe veelheden opgeslagen. Hoe dan? "In de rij en soms aan de achter kant. Je moet natuurlijk wel een paar relaties hebben", zegt hij. Achterdeur De 'achterkant' is een bron van voortdurende frustratie. Een paar dagen lang even bij de achterdeur van mijn 'Prodoekti' kijken en de reden is duidelijk. Honderd kippen in de vriesvakken lijkt veel in een rij van pakweg dertig mensen. Maar niet als via de achterdeur, uitgeluid door bedienend personeel met de extra roebels knisperend in de broekzak, de felbegeerde artikelen geruisloos verdwijnen. Iedereen kankert op deze 'achter- deur-cliëntèle', maar wie het geld heeft grijpt zijn kans. De secretares se, de bankwerker, maar ook de po litieagenten, die ik in uniform en dienstauto zie arriveren. Het 'defitsit' (tekort) wordt daar mee voor de kansarmen, de gepen sioneerden vooral, erg schrijnend. Soms gaat het om directe levering, bedoeld voor 'onder-de-toonbank' van producent naar winkelbedien de, ook is er sprake van ruilhandel van fabrieken met staatsboerderij en ten gerieve van het fabrieksper- soneel en er wordt duur verkocht op de 'vrije markt', maar aangeleverd vanuit de goedkope staatssector. Iedere krantelezer kan de om vang van dit probleem inschatten. De cijfers uit bij voorbeeld het dag blad 'Arbeiderstribune' spreken boekdelen. Vermeld worden de 'niet te identificeren produktiever- liezen' over de eerste negen maan den van dit jaar, met andere woor den, produktie die aan de normale handelskanalen wordt onttrokken. Bij de Moskouse Vereniging van Vleesdistributie: 634.000 roebel. Bij vier Moskouse drankfabrieken: 2,2 miljoen roebel. De zuiveldistribu- teurs hielden het bescheiden met 123.000 roebel, maar hun collega's in de groenten- en fruitsector wis ten beter waar Abraham de mosterd verkoopt: 20,3 miljoen roebel. Gewaarschuwd Domme uitspraken van politici dra gen ook bij aan plotselinge tekor ten. Premier Ryzjkov was er deze zomer een voorbeeld van met zijn aankondiging van een forse verho ging van de brood- en meelprijzen Een hamsterrage volgde, lege schappen waren het zichtbare re sultaat. Het 'broodtekort' is intussen weer weggewerkt. Afgelopen week- ir wie een paar roebels extra heeft uit (foto AP) einde meldde Moskou's onderbur gemeester Stankevitsj, dat een melktekort dreigde. De consument was gewaarschuwd: de voorraden die er waren werden meteen wegge kocht. Normale winkelverkoop wordt op deze manier een lachertje, de verrassende aanbiedingen op straat maken de, naar John le Carré, plas tic 'Je weet maar nooit' tas een bitte re noodzaak. In het centrum ontwa ren we in de straatverkoop Roe meense tomaten en Zuidameri- kaanse bananen, een luxe artikel dat in geen winkel is te vinden. Op de toegestane 'vrije markten' is praktisch alles te krijgen, maar te gen prijzen die ook dokter Rja zantseva met haar maandsalaris van 250 roebel (een doorsnee loon) niet kan ophoesten. Vijfendertig roebel voor een kilo varkensvlees, drie tot vijf roebel voor een kilo aardappe len, zestig roebel voor een kilo mooi rundvlees. Dus klaagt nu iedereen. Vladimir Iljin is net op vrije voeten. Vieren eenhalf jaar gevangenisstraf kreeg hij voor zakkenrollen. Het was er kennelijk beter dan in Moskou. Ilj in: "Ik kan nu alleen bedelen, want alles is onbetaalbaar. Ja, de commu nisten die hebben het goed, die heb ben zo hun eigen kanalen. Ik denk dat ik maar weer ga stelen". Süpermarktkassier Boloesjevitsj: "Het is een nachtmerrie in Moskou, 's Morgens breken ze de boel bijna af om binnen te komen en zo veel mogelijk te kopen. Je schrikt van de vreselijke uitdrukkingen op de ge zichten van de mensen. Er moet snel iets gebeuren, dit gaat hele maal fout". Klant Goerskaja: "Wan orde, anarchie, dat is wat heerst hier. Laat de communisten ophou den met sabotage van de hervor mingen. Ze spelen, ook op mijn werk, nog steeds de baas, maar zor gen alleen goed voor zichzelf'. De politici, kortom, hebben het ge daan. "Ik word ziek van hun geou wehoer", zegt mijn vriend. "We wil len daden". Een pope uit Tver, lid van het Russische parlement, ver geet even zijn geestelijke waardig heid: "Wij kunnen de mensen niet te eten geven. Dit parlement is geen worstfabriek", roept hij woedend als reactie op 'de stemme des volks'. "Hervormingen omzetten in deug delijke wetgeving kost praten en tijd". Het buitenland maakt zich ern stig ongerust over politieke instabi liteit, snel groeiende sociale onvre de en tanend gezag van Michael Gorbatsjov. Echte honger genoeg op de wereld, skeletjes te over op de beeldbuis, maar de Sovjetunie is een kernwapenmacht die het moei lijk heeft met zichzelf en zodoende de rest van de wereld voor proble men kan stellen. En dus komt er hulp. Australische boeren bieden 20 miljoen rammen aan, goed voor honderdduizend ton schapenvlees. Regeringskrant Izvestia heeft al vastgesteld dat het om "oude man netjes" gaat en transport en slacht van de gift meer gaan kosten dan gewoon vlees aankopen op de we reldmarkt. De Duiters, innig tevreden over Gorbatsjovs medewerking aan hun hereniging, willen beter en efficiën ter voor de dag komen. Kohls eco nomische adviseur Horst Teltschik zegt, na gesprekken met de Sovjet leiding, dat de voedselhulp op de goede plaatsen terecht zal komen. "Maar ja, je kunt natuurlijk nooit verhinderen dat burgers een ca deautje doorverkopen", voegt hij er meteen aan toe. De KGB is ingeschakeld om te voorkomen dat de maffia met de hulpgoederen aan de haal gaat. Vice-premier Sitarjan is verant woordelijk gesteld voor de controle op de distributie. Maar eindeloos bellen met 'het apparaat' levert geen duidelijkheid op over hoe de opvang van de hulpgoederen nu precies wordt geregeld en wie ver antwoordelijk is voor wat. Ook col lega-correspondenten doen die er varing op. Pakjes shag Chauffeur Vladimir heeft verno men dat Nederland op 15 december via de VARA-televisie "Rusland gaat redden". "Jullie zijn een goed volk", zegt hij, "als er ook maar een fractie van die hulp bij de juiste mensen, de bejaarden, de vluchte lingen, de werklozen, terechtkomt kan je spreken van een geslaagde actie". Maar sceptisch is hij ook. Als ik hem vertel van de Nederlandse ta baksfabrikant Douwe Egberts, die 250.000 pakjes shag op de Moskouse markt gaat lanceren, moet hij la chen. Dat verandert niet na mijn toevoeging, dat de opbrengst na af trek van kosten naar een onderafde ling van het Kinderfonds gaat. "Luister", zegt hij. "Dit is een si- garettenbon, goed voor tien pakjes per maand tegen staatsprijs, zeg maar 30 kopeken per pakje. Als ik de betere merken op vertoon van deze bon tegen staatsprijs wil ko pen, zijn ze niet voorradig. Maar als ik de verkoper vervolgens vraag of ik diezelfde sigaretten tegen de 'vrije prijs' kan kopen en drie of vier roebel per pakje betaal, kan ik zo een slof krijgen. Kijk, dat is de Sov jetunie". Ir. Aart de Zeeuw begrijpt koppigheid EG over landbouw niet DEN HAAG/BRUSSEL - "Ik hoop dat men zo verstandig is de zaak niet te laten ontploffen. Als ze er deze week niet uitkomen, dan is het beter de onderhandelingen nog even te rekken. Een mislukking zou rampzalig zijn. Maar de kloof tussen de voorstellen die nu op tafel liggen is erg diep". Dat zegt ir. Aart de Zeeuw, de voorzitter van de landbouwgroep van de GATT, de wereldwijde orga nisatie voor handel en tarieven. Sinds gisteren zijn in Brussel de mi nisters van handel van de ruim hon derd GATT-landen bijeen voor on derhandelingen over hei. vrijmaken van de wereldhandel. De Zeeuw (66), gepensioneerd topambtenaar van het ministerie van landbouw, ziet deze GATT-ron- de somber in. De Europese Ge meenschap en de Verenigde Staten staan nog steeds lijnrecht tegenover elkaar op het punt van de verlaging van de landbouwsubsidies. Die kwestie zal de onderhandelingen domineren. Zonder overeenstem ming over de landbouwsubsidies zullen ook op andere GATT-terrei- nen geen akkoorden mogelijk zijn. Vooral de Amerikanen hebben een landbouwakkoord een absolute voorwaarde genoemd. "Als de zaak ontploft dan leidt dat tot handelsoorlogen, dan worden nergens nieuwe markten geopend, dan wordt ook de handel in dien sten en industriële produkten niet vrijer. Het zal zelfs effect hebben op de politieke relatie tussen de grote blokken", voorspelt De Zeeuw. De EG is in Brussel de gebeten hond. De twaalf kwamen eerst te laat met hun voorstellen, en boven dien gingen die lang niet zo ver als de rest van de wereld graag had ge zien. Dè EG-landen willen de inter ne landbouwsubsidies over de pe riode 1986-1996 met niet meer dan 30 procent verminderen. De Ameri kanen eisen een vermindering met 75 procent vanaf 1990, en worden daarin gesteund door de andere landbouwlanden en vrijwel de hele derde wereld. Maar volgens De Zeeuw gaat het niet zozeer om de cijfertjes, die bo vendien in de praktijk toch al min der ver uiteen blijken te liggen. Be langrijker is het openen van de ei gen markten voor produkten uit an dere landen, het verlagen van de ex portsteun en het afschaffen van grensbelemmeringen en invoerhef fingen. Op die punten zijn de me ningsverschillen nog veel groter. De cijfers worden alleen als aflei dingsmanoeuvre gebruikt. Vooral de kwantitatieve invoer beperkingen moeten weg. Die moe ten vervangen worden door invoer tarieven, die daarna langzaam kun nen worden afgebroken. "De invoer moet kunnen groeien". Er zullen dan voor nog maar een heel beperkt Aart de Zeeuw: "Het is dom om op het gebied van de landbouw niets te willen en daarmee andere dingen te blokkeren waarmee je veel meer kunt binnenhalen. (foto ANP) aantal artikelen invoerbeperkingen mogen overblijven. Heffingen "Als de subsidies omlaag gaan, maar op die andere terreinen ge beurt niets, dan hebben we nog niets bereikt", aldus De Zeeuw. Vooral de EG heeft op het punt van het openen van de eigen markten te weinig te bieden, zegt hij. De EG blijft haar landbouwmarkt afscher men ten gunste van haar eigen boe ren. Ook het voornemen van de EG om heffingen te leggen op uit vooral de VS en Thailand ingevoerde graanvervangende produkten (voor veevoer) stuit op fel verzet. Dit voor al op Franse wens opgenomen punt noemt De Zeeuw "een heet hang ijzer van de eerste orde", omdat het om puur protectionisme gaat. Ook wil de EG geen cijfers noe men voor verlaging van concurren tie-vervalsen de exportsubsidies. Men zegt slechts dat die vanzelf zul len dalen als de interne steun daalt, maar dat vindt ook De Zeeuw niet genoeg. Bovendien hebben de EG- ministers van landbouw enkele we ken geleden in hun moeizaam be reikte akkoord over de subsidies dit punt alweer afgezwakt. De Zeeuw begrijpt de opstelling van de EG-landen niet goed. De twaalf hebben immers bij een GATT-akkoord veel te winnen. "Als er geen akkoord komt, dan krijgt de EG zelf ook geen toegang tot andere markten. Zo zou de export van zui vel naar de VS voor de EG toch heel belangrijk kunnen worden". Ook vragen we van de Japanners steeds dat zij hun afgeschermde markt openen, maar dat gebeurt na tuurlijk niet als de EG er zelf niets tegenover stelt. En dan spreken we nog niet eens over het uitbreiden van de handel in industrieproduk- ten en het vrijmaken van het dien stenverkeer, meent de Zeeuw. Alle maal zaken waar de EG behoorlijk aan verdienen kan. "Ik vind het dom om op het ge bied van de landbouw niets te wil len en daarmee andere dingen te blokkeren waarmee je veel meer kunt binnenhalen", zegt De Zeeuw. En dat terwijl landbouwprodukten slechts acht procent van de EG-ex- port voor hun rekening nemen, ter wijl het dienstenverkeer (banken, verzekeringen, toerisme) 25 procent en de handel in industrieprodukten 60 procent omvat. Vooral Frankrijk en Duitsland weigeren echter de subsidies voor de boeren aan te pak ken. - Volgens De Zeeuw zullen ook de Amerikanen overigens water in de wijn moeten doen om de GATT- ronde te laten slagen. "Geen enkel van de voorstellen is reëel, het zijn allemaal onderhandelingsvoorstel- len. Maar de grote vraag is nu of de afstand niet te groot geworden is. Het gaat om de politieke bereidheid van de EG, niet om technische za ken. Als de EG zegt: we zijn bereid om onze exportsubsidies te verla gen, onze markten open te gooien en de invoerheffingen ter discussie te stellen, dan is een principe-ak koord mogelijk en kunnen we er uitkomen". Tressy Ebbers: "Mijn geweten vind ik belangrijker dan school". jroto Leerlinge blijft weg bij kerstviering CUIJK (GPD) - De 17-jarige Jehovah's getuige Tressy Eb bers uit Cuijk wordt van de Katholieke Scholengemeen schap 't Hoogvelt in Boxmeer verwijderd, omdat zij niet aan de kerstviering op de school en een aantal bijbehorende voorbereidende lessen wil deelnemen. De school zegt dat zij net als de andere leer lingen alle lessen moet vol gen. Volgens Ebbers is de viering in strijd met haar geloof: "Kerstmis is van oorsprong een heidens feest. Dat kan je in elke encyclo pedie vinden. Het staat helemaal niet vast dat Jezus Christus op 25 december is geboren. Door aan de viering op school deel te nemen, zou ik iets doen dat niet overeen komt met mijn geweten. En mijn geweten vind ik belangrijker dan school. Als de school meent dat ik weg moet, is dat jammer, maar ik kan er niks aan doen". Haar moe der steunt haar: "We zoeken nu een andere school waar ons ge loof geen probleem is". Het conflict met de school in Boxmeer loopt sinds september en is gisteren tot een uitbarsting gekomen. In september besloot Tressy Ebbers lessen dramati sche expressie en muziek niet langer te volgen, omdat tijdens deze lessen de voorbereiding van de kerstviering aan de orde komt. De afgelopen maanden hebben de school en de leerling een aan tal malen om de tafel gezeten in een poging een compromis te be reiken. Gistermiddag vond een laatste gesprek plaats, waarbij bleek dat beide partijen op hun standpunt blijven staan. Tressy Ebbers zegt nooit eerder dit soort problemen te hebben ge had. "Op andere scholen kon ik er altijd over praten en mocht ik an dere lessen volgen. Dat heb ik nu ook voorgesteld, maar dat is afge wezen. Ik ken geen andere Jeho vah's Getuigen die van school moesten wegens hun geloof. In Brabant zijn nu eenmaal veel ka tholieke scholen dus zo makke lijk is het niet om een school te kiezen". Directeur F. van Lierop van de school voor middelbaar beroeps onderwijs 't Hoogvelt zegt dat voor Tressy Ebbers geen uitzon dering kan worden gemaakt: "Al le leerlingen moeten alle lessen volgen. Dat staat in het schoolre glement en daar kunnen we geen uitzondering op maken. Tressy mist nu een aantal lessen die deel uitmaken van het examenpakket. Op deze manier kan ze niet eens examen doen. Wij hebben respect voor het geloof van onze leerlin gen, maar hieraan kunnen we niet meewerken". Volgens een woordvoerster van het ministerie van onderwijs in Zoetermeer kan en zal de onder wijsinspectie niets tegen de school in Boxmeer ondernemen: "Het meisje is niet meer leerplich tig. Formeel wordt zij van school verwijderd omdat zij niet aan de reglementen van de school vol doet. Haar geloof heeft er formeel niets mee te maken. Ze wist waar ze aan begon toen ze naar die school ging". Vredesconferentie kerken in Baghdad FRANKFURT (EPD) - De ker- ken in Irak en enkele andere Ara bische landen zijn gisteren in Baghdad bijeengekomen voor een driedaagse vredesconferen tie. Naast de vraag hoe zij een oor log kunnen voorkomen, staan het handelsembargo tegen Irak en de Palestijnse kwestie op de agenda. Aan de conferentie doen in ie der geval de orthodoxe, rooms- katholieke en anglicaanse kerken mee, zo deelden Duitse vredesac tivisten bij hun terugkeer uit Irak mee. Het is de bedoeling dat de kerken morgen een gezamenlijke slotverklaring opstellen. De bijeenkomst wordt georga niseerd door de Chaldese Kerk, die in Irak ongeveer 300.000 leden telt. De kerk is verbonden met het Vaticaan. Kerken verbaasd over snoeien van gebouwensubsidie LEIDSCHENDAM - Het Inter- kekrelijk Contact in Overheidsza ken (CIO) heeft bij minister D'An- cona van WVC protest aangete kend tegen de voorgenomen kor ting van 8 miljoen gulden op sub sidies voor de restauratie van mo numentale kerkgebouwen. De bezuiniging heeft grote verbazing bij het CIO gewekt. De kerken zijn vooral verbaasd omdat D'Ancona in mei nog schreef dat 130 miljoen gulden nodig was voor het inhalen van de achterstand in restauratie en on derhoud. Haar voorganger Brink man had dit extra bedrag in 1989 beschikbaar gesteld voor de pe riode 1990-1995. Secretaris-gene raal H. A. de Boer van WVC onder streepte onlangs nog het belang hiervan. De bezuining op de 130 miljoen komt des te harder aan, aldus het CIO, omdat uit de aanvragen blijkt dat in werkelijkheid 360 miljoen gulden nodig is om tege moet te komen aan 'de restaura tiebehoefte' van ruim duizend monumentale kerkgebouwen. Het CIO, waarbij 18 kerkge nootschappen zijn aangesloten, vraagt de minister dringend de bezuiniging ongedaan te maken. Bij landelijke kerkelijke instan ties en plaatselijke kerkbeheer- ders zijn "inmiddels zodanige verwachtingen gewekt dat het ge hele bedrag van 130 miljoen zou worden aangewend, dat het nu bezwaarlijk is hierop terug te ko- Boot op zondag. Bewoners van het orthodox-calvinistische Brit se eiland Harris zijn hevig ge schokt door het voornemen van veerbootmaatschappij Calmac om ook 's zondag op het eiland te varen. De vissers hebben al ge dreigd de haven te blokkeren als het werkelijk zo ver komt. De 23.390 inwoners van het eiland, dat tot de Hebriden behoort, zijn bijna allen lid van de twee calvi nistische kerken, de Free Church of Scotland en de Free Presbyte rian Church. Volgens een opiniepeiling zou 70 procent van de bevolking te gen de zondagsdienst van de veerboot zijn. Twee jaar geleden trok Calfnac zijn plannen in nadat de bevolking massaal had gepro testeerd. Wellicht acht de maat schappij haar kansen nu groter, omdat dezelfde peiling heeft aan getoond dat van de jongeren van 18 tot 24 jaar een krappe meerder heid van 50,3 procent geen be zwaar heeft tegen de omstreden zondagsdienst. De predikanten van het eiland spreken evenwel duidelijke taal. "Weerzinwek kend" zegt dominee John Macle- od. En: "Een ontheiliging van al les wat ons lief op het eiland is". Collega Alex Murdo Macleod vreest voor de definitieve teloor gang van de dag des Heren op het eiland. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd tot bij stand bijstand in het pastoraat te Over- dinkel G. van Asselt Klazienaveen- Zwartemeer; aangenomen naar Willi- ge-Langerak P.J. Krijgsman kand. Ridderkerk; bedankt voor Geertrui- denberg Made en Oud-Drimmelen M. de Boer Middelburg. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar IJsselmonde-Grafhorst drs. A.J.J. Noord Kesteren. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Bunschoten-W. H.G. Gunnink Schildwolde; bedankt voor Spaken- burg-Z. C. van der Leest Harlingen. Christelijke Geref. Kerken: bedankt voor Eemdijk A.K. Wallet Sliedrecht. Evangelische Lutherse Kerk: beroe pen te Hilversum drs. A.C. Verwaal Amsterdam; aangenomen naar Zaan dam mw. drs. G.F. Rohrmoser Almere en Lelystad.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2