LEIDSCH DAGBLAD Bukman botst met Kamer NODIG! Opstand in Argentijnse leger met harde hand bedwongen Alle 3000 Sovjet-burgers mogen Irak snel verlaten CDA en PvdA willen verscherping controle illegale visvangst Ziekenhuizen weigeren zwaargewond jongetje Weesper gezin krijgt vijfling Vliegrampen in VS en Kenya: zeker 18 doden Piraten overvallen Nederlands koelschip DINSDAG 4 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39413 Prijs fl. 1,35 Van den Broek maant Irak: snel visa voor missie DEN HAAG (GPD) Het ministe rie van buitenlandse zaken heeft er de afgelopen dagen bij de Iraakse autoriteiten op aangedrongen de Nederlandse delegatie, die onder leiding van oud-premier De Jong naar Baghdad wil, visa te verlenen. Gisteren is de Iraakse ambassa deur in Nederland, Al-Falaki, op het departement ontboden. De hoogste ambtenaar, secretaris-generaal Bot, drong er bij Al-Falaki op aan snel vi sa te verlenen aan de 6 delegatiele den. Bot wees op het hoge niveau van de missie. Al-Falaki zou hebben geantwoord dat de visa binnen en kele dagen worden afgegeven. In Baghdad pleitte de Nederland se ambassadeur Van Dam afgelo pen zaterdag bij de Iraakse autori teiten ook al voor een snelle ver strekking van de benodigde reispa- pieren. MOSKOU/WASHINGTON (AP) - Alle ruim 3 000 Sovjet-burgers die in Irak werkzaam waren mogen vanaf woensdag Irak verlaten, op voorwaarde dat Moskou compensa tie betaalt voor het vervroegd ont binden van hun arbeidscontracten. Het Iraakse persbureau INA maak te vanmiddag bekend dat tot de vrij lating is besloten door de Revolutio naire Commandoraad onder leiding van president Saddam Hussein. De Russen in Irak zijn meest con tractarbeiders die werken in de olie industrie en voor energiebedrijven. Ongeveer 40 militaire adviseurs in Irak kunnen niet onder hun con- tracten uit om Iraakse soldaten te trainen in het gebruik en onder houd van door de Sovjetunie gele verde wapens en moeten blijven. De Verenigde Staten gaan op nieuw tienduizenden reservisten oproepen. Naast de 125.000 die al een oproep ontvingen zullen nog eens 63.000 Amerikaanse ten de VS-strijdkrachten in de Golf gaan versterken. Dat deelde minis ter van defensie Cheney gister avond in Washington mee. Cheney zei de oorlogsdreiging te gen Irak noodzakelijk te vinden om Saddam Husayn ertoe te bewegen zich uit Kuwayt terug te trekken. De minister moest zich tijdens een hoorzitting voor antwoorden voor het Amerikaanse beleid inzake de Golfcrisis. Hij zei verder dat het VN-handelsembargo tegen Irak wel eens niet effectief zou kunnen zijn. "Door de blokkade zijn al 1.400 kinderen gestorven door ondervoe ding en het ontbreken van medicij nen en vaccinestofaldus de Iraak se minister van gezondheidszorg De Iraakse afgevaardigde bij de VN, Malik, zei gisteren dat vrede in het Midden-Oosten pas aan de orde komt nadat Israel de Gazastrook en de Westoever heeft teruggegeven aan de Palestij nen. Zes jaar celstraf voor mishandelen van baby ALMELO (ANP) - De Almelose rechtbank veroordeelde vandaag een 38-jarige man uit Oldenzaal we gens ernstige mishandeling van zijn 3 maanden oude zoontje tot 6 jaar gevangenisstraf. De eis was 4 jaar cel. Omdat de baby huilde en niet wil de eten, sloeg de man het kind hard met het hoofdje op een tafel en gooi de het met kracht in de kinderwa gen. Het jongetje is waarschijnlijk voor zijn leven gehandicapt. DEN HAAG (ANP) - Minister Bukman (landbouw en vis serij) is gisteren tijdens zijn eerste optreden in de Tweede Kamer in zware aanvaring gekomen met het CDA en de PvdA over de controle op illegale visvangsten. De coalitie partijen dienden een motie in met de eis dat Bukman zo snel mogelijk een veilplicht voor vissers invoert. verschrijdingen door de Tweede Kamer zich hard op c stelt de sanering van de kottervloot met kracht ter hand te r Tijgertreiteraar raakt arm kwijt AMSTERDAM (GPD) Een 49-jarige Amsterdammer heeft gisteravond lik op stuk gekregen bij het treiteren van een tijger. Het roofdier, door de man na sluitingstijd opge zocht in zijn kooi in Artis, haalde uit naar zijn plaaggeest en reet zijn linkerarm open. In het ziekenhuis werd vastge steld dat de arm waarschijn lijk moet worden geampu teerd. De man, een regelmatig be zoeker van Artis na sluitings tijd, was al eerder 's nachts in de buurt van de olifanten en roofdieren gesignaleerd. Hij bekogelde die met bierflessen. Ook probeerde hij kooien in brand te steken. Volgens de oppassers schiep de man beha gen in het 'pesten en treiteren' i de dieren. De tegen 22 het hek geklommen en naar een loopkooi gegaan, waar de Siberische tijger ge vangen zit. Volgens de oppas sers heeft de man vervolgens een ernstige fout gemaakt door de tijger door de tralies heen aan de staart te trekken. Een voorbijganger zag het slachtoffer zwaar bloedend te gen de spijlen van de hoofdin gang hangen. de visserijcontrole. Een meerder- eind 1992 niet met 70.000 pk's is te- heid in de Kamer is voor een veilp- ruggebracht met een saneringssce- licht voor alle vissers om de greep nario te komen. SGP-kamerlid Van op de visaanvoer te vergroten. Als der Vlies vroeg Bukman spoedig Europees verband kan, met het visserijbedrijfsleven een Nederlandse veilp- tafel te gaan zitten om een breed Idraagvlak te creëren voor een effec tieve controle op illegale visvang sten en voor 1 juli te rapporteren. Eerder tijdens het debat had de Kamer Bukman gevraagd waarom dat overleg nog steeds niet was ge voerd. Bukman verontschuldigde zich dat hij daar nog niet toe geko men was omdat hij het erg druk had gehad met zich in te werken als mi nister van landbouw en visserij. Rebellerende Argentijnse militai ren die gisteren het hoofdgebouw van de strijdkrachten in Buenos Aires bezetten worden na hun over gave bewaakt door regeringsge trouwe troepen. Om vluchten te voorkomen moesten de muitende soldaten hun schoenen uittrekken. Oegstgeest vprdert huis voor asielzoekers OEGSTGEEST - Burgemeester en wethouders van Oegstgeest hebben vanmorgen besloten een woning van het Algemeen Burgerlijk Per- sioenfonds (ABP) te vorderen voor de opvang van asielzoekers. Twee jaar geleden liet het ABP weten 'in principe' te willen mee werken aan de opvang, maar eind november kwam het pensioenfonds op die beslissing terug. Voigens B en W bedreigde die stap het ge meentelijk streven om per 1000 in- s 3 asielzoekers op te vangen. President Menem: rebellen kunnen doodstraf krijgen dat niet dan ma; licht, vinden het CDA, de PvdA D66. Minister Bukman maakte er geen geheim van daar mordicus tegen te zijn. Hij wilde in feite niet veel meer dan voortgaan met de huidige con troleregeling en regelgeving, voor uitlopend op wat er in 1992 zal gaan gebeuren in Europees verband. On der druk van de Kamer zegde hij toe bij de EG-commissie te zullen 'ver kennen' hoe zij daar tegenover staat. Het CDA en de PvdA vonden deze toezegging niet genoeg. In de motie vroegen zij Bukman "met kracht te ijveren voor het instellen van een veilplicht in Europees ver band". Bukman moet van de Kamer nu al een wettelijke veilplicht in Ne derland voorbereiden en de Kamer voor 1 maart 1991 rapporteren. De grootste oppositiepartij, de WD, stelde vast dat de coalitiepart ners één van de fundamentele ele menten in Bukmans beleid al direct hebben afgeschoten. "Uw beleid is behoorlijk onderuit gehaald; niet weigeren zo'n gelukkige binnenkomer; coalitievrienden moet je het hebben", Veldhuis. Morgen, 5 december zijn onze kantoren na 16.00 uur gesloten. Wij wensen u een prettige Sint Nicolaasavond. Inspectie stelt onderzoek in naar Hillegoms ongeval HILLEGOM/LEIDEN - Er moet een onderzoek worden ingesteld naar het door twee ziekenhuizen Door de vergeefse tocht langs de Haarlemse ziekenhuizen zijn vol gens Mark 39 minuten verloren ge- ernstig gewond gaan. "Ongegeneerd lang. Dat kan je jongetje (10) uit Hillegom. Zowel echt niet". Mark vindt dat de Fraude bij De Slegte? AMSTERDAM (GPD) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft bij het boekenantiqua- riaat De Slegte een deel van de boekhouding in beslag genomen. Het bedrijf wordt verdacht van vals heid in geschrifte en belastingfrau de bij de in- en verkoop van boeken. Het onderzoek zal volgens justitie zeker nog enige maanden in beslag nemen. WEESP (GPD) - In het AMC in Amsterdam heeft mevrouw Jagho uit Weesp zondagochtend het leven geschonken aan een vijfling. Drie dochters en twee zonen: Rachida, Safiya en Ykram heten de meisjes en Rachid en Ridsvan de beide jon gens. Omdat ze te vroeg werden ge boren verblijven de kinderen op de couveuse-afdeling. De vijfling is de tiende die in een eeuw in Nederland geboren is. BUENOS/AIRES/RIO DE JANEI-' RO (GPD) - De rebellie van een gro te groep Argentijnse militairen te gen de regering van president Me nem is afgelopen nacht geëindigd in de onvoorwaardelijke overgave van de opstandige eenheden. President Menem zei gisteravond dat de rebel len de doodstraf kunnen krijgen. Trouwgebleven eenheden van het Argentijnse leger sloegen de op stand afgelopen nacht na een korte strijd neer. Daarbij gebruikten zij zware wapens om de rebellen uit hun verschanste posities te verdrij ven. Volgens verschillende berich ten heeft de opstand het leven ge kost aan 8 tot 13 mensen; officieel geldt een dodental van 11 personen. Vijf burgers werden gedood toen de bus waarin zij zaten, werd overre den door een op hol geslagen tank. Verder vielen er tientallen gewon den, zowel onder de militairen als onder de burgerbevolking. Militairen zijn nog steeds op zoek naar andere deelnemers aan de op stand. Onder de gearresteerden be vond zich ook kolonel Baraldini, die gezien wordt als de leider van de re bellie. President Menem zei dat de opstand het werk was van een groep 'messiaanse' lieden, en kondigde een onmiddellijke herstructurering van het leger aan. Menem uitte ook kritiek op zijn voorganger Alfonsin, die de 'kracht had gemist' om af doende af te rekenen met de rebel len. Onder het bewind van Alfonsin kwamen militairen drie keer in op stand. vervanging van de legerleiding. Meer dan zeventig procent van de onderofficieren heeft een bijbaantje als taxichauffeur of krantenverko per om het hoofd boven water te kunnen houden. Algemeen wordt het tijdstip van de rebellie in verband gebracht met het morgen te beginnen bezoek van de Amerikaanse president Bush aan de Argentijnse hoofdstad. Bush bezoekt het land op zijn huidige rondreis door Zuid-Amerika. het Spaarneziekenhuis als het Eli- woordvoerder Te sabeth-gasthuis in Haarlem stuur den vrijdagavond de ambulance door omdat de ziekenhuizen vol wa ren. Uiteindelijk is het kind in het VU-ziekenhuis in Amsterdam opge nomen en daar een dag later overle den. Directeur B. Mark van de Centra le Post Ambulancevervoer (cap) in de medisch adviseur van de cap, Kerkhof, vragen een onder zoek aan bij de geneeskundige ge zondheidsinspectie van Zuid- en Noord-Holland. VERDACHTE - Een 23-jarige inwo ner van Bussum is gisteren in zijn woonplaats aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij de overval op het Albert Heijn-filiaal in Oosterbeek in mei van dit jaar. Bij Leiden die roofoverval werden twee men sen gedood en een zwaar gewond. Er zaten al drie verdachten in voor arrest. DETROIT/NAIROBI (Rtr/DPA) - Bij een botsing tussen twee vlieg tuigen op het vliegveld bij de Ame rikaanse stad Detroit zijn gister avond zeker 8 mensen om het leven gekomen. Ongeveer 25 inzittenden raakten gewond. Functionarissen van de vliegmaatschappij North west Airlines spraken vanochtend eerdere berichten over minstens 19 doden en 50 gewonden tegen. De botsing tussen de twee NA- toestellen deed zich voor bij slecht weer. De rechtervleugel van een Boeing 727, die bezig was om vaart te krijgen voor het opstijgen, raakte de romp van een DC-9 die taxiede naar de startbaan. De piloot van de DC-9 zou op het platform de weg zijn kwijtgeraakt en de verkeersto ren verkeerde informatie hebben gegeven over zijn positie. Vrijwel onmiddellijk na de bot sing vloog de DC-9 in brand. Het toestel, dat 44 mensen aan boord had, brandde vrijwel volledig uit. De doden en zwaargewonden vie len onder de passagiers van de DC- 9. De 146 passagiers aan boord van de Boeing 727 konden snel uit het vliegtuig worden geëvacueerd. De meesten kwamen er zonder kleer scheuren vanaf. Kort voor de botsing was het vliegveld nog gesloten vanwege een hevige sneeuwstorm. Volgens oog getuigen bedroeg het zicht door de mist niet meer dan 30 meter. Een Sudanees vrachtvliegtuig dat in Kenya voedsel kwam ophalen voor een hongergebied in het zui den van Sudan is vanmorgen op het vliegveld van Nairobi neergestort en uitgebrand. Daarbij zijn alle 10 inzittenden omgekomen. Het toestel, een Boeing 707 van de Sudanese maatschappij Sudania, probeerde in dichte mist te landen. Eenmaal werd de landing afgebro ken omdat bleek dat de landings baan al was gepasseerd. Bij de twee de poging verongelukte het toestel en vloog in brand. De nationaliteit van de slachtoffers is niet bekend. kenhuizen plaats hadden moeten maken: "Desnoods in een gang of in een wachtkamer. Een bed en een dokter zijn altijd wel te vinden". Vol Hoewel directeur G. van der Wal van het Elisabeth-gasthuis niet op de hoogte is van de gang van zaken vrijdagavond, acht hij het zeker niet onwaarschijnlijk dat het kind ge weigerd is. "De beademingsafde ling is de laatste tijd doorlopend vol. Je kunt niet de ene patiënt van de beademing afhalen ten gunste van een ander". Van der Wal zegt na drukkelijk dat een dergelijke opna mestop altijd wordt doorgegeven aan de centrale post ambulancever voer in Haarlem. Volgens directeur Witte veen van het Spaarneziekenhuis heeft de am bulance telefonisch contact gehad met het ziekenhuis in Haarlem. "Zelfs na spoedoverleg konden wij geen bedden op de kinderafdeling of op de intensive care vrijmaken. De ambulance is hier niet eens aan de deur geweest, maar direct door gegaan naar het Elisabeth". Mark heeft overigens eerst een onderzoek in eigen huis gehouden. Pas toen hem duidelijk was dat er binnen de ambulancedienst geen fouten zijn gemaakt, heeft hy verde re stappen ondernomen. De geneeskundige inspectie heeft nog geen officieel verzoek tot on derzoek gehad. Informeel heeft Kerkhof de zaak al wel aangekaart. VOORST (GPD) - Een 12-jarig meisje uit Doetinchem is vanoch tend ernstig gewond geraakt bij een botsing tussen een schoolbus en een vrachtwagen bij het Gelderse plaatsje Voorst. Twaalf andere kin deren raakten licht gewond. Ze zijn naar ziekenhuizen in Zutphen, Apeldoorn en Deventer gebracht. De bus was met 33 kinderen op weg naar een scholengemeenschap in Apeldoorn. De busbestuurder wist door uit te wijken een frontale bot sing te voorkomen. (foto anp> Droog Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur van plus 3 graden aan zee tot min 3 graden plaatselijk in het binnen land. Middagtempcratuur ongeveer 4 graden. Zwakke nooordelijkc wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: De eerst dagen over wegend droog. Tegen het weekeinde kans op regen of qatte sneeuw, 's Nachts lichte vorst. 18 PAGINA'S ROTTERDAM - Het Nederlandse koelschip 'Pacific Lily' is in de nacht van zondag op maandag door piraten overvallen op de re de van San Salvador in El Sal vador. Daarbij is een nog onbe kend aantal gewonden gevallen. De Pacific Lily is eigendom van de Rotterdamse rederij Trimlaks, die in totaal tien schepen heeft va ren. Op het 107 meter lange vrachtschip, dat sinds september onder Cypriotische vlag vaart, werken Nederlandse officieren en Filippijnse bemanningsleden. De totale bemanning bestaat ver moedelijk uit elf personen. De ka pitein zou uit Katwijk komen. Trimlaks wil niets kwijt over de' overval. Een woordvoerder van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor Amsterdam, dat de administratie voert voor de Vereniging voor Zeerisicio, zegt door de directie van Trimlaks in gelicht te zijn. "De overval is door hen bij ons gemeld. Er zouden ge wonden zijn gevallen. Wij weten verder niets". E. Sarton van de Algemene Vereniging van Zeevarenden (AVZ) is eveneens op de hoogte van de overval op de Pacific Lily. Hij zegt dat de rede van San Sal vador niet bekend staat als een gevaarlijke plek voor zeeschepen. "Piraterij komt vooral voor in West-Afrika, in de omgeving van Singapore en bij Santos in Brazi lië. Het kan zijn dat de overval op de Pacific Lily te maken heeft met de oorlogssituatie in El Sal vador". Het ministerie van buitenland se zaken zegt niet op de hoogte te zijn van het gebeurde. "Wij horen er alleen van als de kapitein de zaak meldt bij de plaatselijke au toriteiten", aldus een woordvoer der van het ministerie. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15 Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Postcode Woonplaats. .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1