Valentijn officieel in de vaart Gemeentehuis Voorschoten snel verbouwd 'Opruimen vervuilde grond aan de provincie overlaten' Alphense belt opnieuw laten onderzoeken' Drie jaar na uitbreiding Hoge opkomst bij graveeractie zadels Standplaatsvergixniiing ten onrechte ingetrokken' MAANDAG 3 DECEMBER 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 9 VOORSCHOTEN - Het gemeentehuis aan de Leidseweg in Voor schoten wordt binnenkort verbouwd en anders ingedeeld. Ver schillende afdelingen moeten verhuizen. Het college raamt de kosten op 142.000 gulden en zit daarmee 33.000 gulden lager dan tijdens de begrotingsvergadering in oktober. Aangehouden voor afsteken vuurwerk -LEIDERDORP - De Leider- dorpse politie heeft gisteravond twee 14-jarige Leiderdorpers aangehouden voor het afsteken van vuurwerk in een bushokje aan de Van der Valk Bouman- weg. Door tips van omwonen den konden ze op heterdaad worden betrapt. Tegen de twee is geen proces verbaal opgemaakt. In plaats daarvan worden ze doorge stuurd naar het HALT-project tegen vandalisme. Volgens een politiewoordvoerder zijn de af gelopen week veel klachten bin nengekomen over vuurwerk- overlast. Vooral rond Hubrecht- plein en Hubrechtstaat zou het, net als in voorgaande jaren, re gelmatig raak zijn. Een bestelbus voor een borrel.. WARMOND - De bezoeker van een cafe aan de Warmondse Dorpsstraat betaalde vrijdag nacht een hoge prijs voor zijn borrel. Terwijl hij aan de bar een paar glazen dronk, werd zijn voor de cafedeur geparkeerde bestelbus gestolen. Toen de man na twee uur het cafe verliet, trof hij een lege parkeerplaats 'Geen open asfalt op binnenroutes in Wassenaar' Het gemeentehuis werd driejaar ge leden vernieuwd en uitgebreid. De bouw kostte meer dan acht miljoen gulden en bracht de gemeentelijke diensten onder één dak. Hoewel het college vindt dat de huisvesting in dit ene centrale gebouw heeft geleid tot meer efficiency en een beter werkklimaat, zijn wederom aanpas singen nodig. In de driejaar zijn er nieuwe dien sten bijgekomen, zoals de afdeling voorlichting. Andere diensten zijn juist ingekrompen of vergroot. Zo heeft de typekamer mensen moeten inleveren terwijl de afdeling milieu meer personeel heeft gekregen. In de dagelijkse praktijk blijkt de behoefte aan vergaderruimte groter dan verwacht. Daarom wordt daar extra plaats voor ingeruimd. Verder komt er een 'meer publieksvriende lijke' wachtruimte voor bezoekers van het gerenoveerde bestuurscen trum, het oudste deel van het ge meentehuis - waar burgemeester en wethouders huizen. De bewegwij zering binnen het gemeentehuis wordt verbeterd. Technisch Er worden straks ook enkele nieu we technische voorzieningen aan gebracht. De tweede etage wordt voorzien van zonwering. Inpandige spreekkamers, de centrale hal en kantine krijgen een ventilatiesys teem. In het raadsvoorstel geeft het col lege aan dat er is gezocht naar de meest sobere oplossingen. Hoewel de raad tijdens de begrotingsverga dering maximaal 175.000 gulden be schikbaar heeft gesteld voor de hele operatie, is het gehele bedrag waar schijnlijk niet nodig. Burgemeester en wethouders kunnen niet garan deren dat de ventilatiemaatregelen voor kantine en spreekkamers toe reikend zullen zijn. Wel denken ze dat er sprake zal zijn van een verbe tering. Nieuwe reddingsboot voor KNZHRM-Noordwijk ALPHEN AAN DEN RIJN - De Heidemij trekt opvallend makkelijk de conclusie dat de opwarming van de Alphense vuilnisbelt een gevolg is van een biologisch proces. Prof. dr. Lucas Reijnders, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam en verbonden aan de stichting Natuur en Milieu in Utrecht, vindt dat het rapport niet duidelijk maakt of de oorzaak van die hogere temperatu ren nu biologisch dan wel chemisch is. Die vraag blijft wat hem betreft nog steeds onbeantwoord. Evenals de Heidemij vindt Reijnders dat er meer onderzoek moet komen. In oktober heeft de Heidemij in opdracht van de gemeente Alphen aan den Rijn op drie plaatsen mon sters genomen in de plaatselijke Coupépolder. Dat naar aanleiding van klachten van milieubeweging en omwonenden dat de belt op som mige plaatsen wel erg warm is. Zij meetten met behulp van een hooi bergthermometer op een plek 73 graden celsius. Die thermometer is overigens vergeleken met die van de Heidemij. Ze weken slechts een halve graad af. In de conclusies in een eerder in terview in deze krant is Reijnders mede van die hoge meting uitge gaan. In het rapport van de Heide mij is die meting niet meegenomen, omdat volgens medewerkers van dat bedrijf zij niet zelf die tempera tuur hebben vastgesteld. Overigens kunnen drie mensen getuigen dat die 73 graden is vastgesteld. Verschillen "Maar ook uitgaande van een tem peratuur van 58 graden is dat nog aan de hoge kant voor de belt in Al phen aan den Rijn. Het gaat om een oude belt waarop een flinke afdek- laag is aangebracht. Onder die om standigheden is het niet gebruike lijk dat er door een biologische pro ces (broei) dergelijke temperaturen worden gemeten. De conclusie dat het wel om een biologisch proces gaat wordt in het Heidemijrapport te gemakkelijk getrokken. Het kan ook een proces zijn van zuur met kalk", aldus de hoogleraar. Reijnders betitelt het rapport ver der als een "niet zo erg slecht rap port, waarin veel slagen om de arm worden gehouden". Maar vooral zou het een studie zijn waaruit niet blijkt wat de oorzaak is van de op warming van de Coupépolder. In het rapport wordt ook geadviseerd de verschillende onderzoeksmodel len eens naast elkaar te leggen. Tij dens de verschillende onderzoeken zijn verschillende resultaten naar voren gekomen, zo ook nu met de studie van de Heidemij. WASSENAAR - Burgemeester en wethouders van Wassenaar weige ren in te gaan op het verzoek van burgers om ook op binnenroutes 'zeer open asfalt beton' (zoab) te leg gen, zoals op de doorgaande Rijks straatweg. Volgens B en W heeft dat asfalt vooral effect op wegen waar automobilisten harder dan 50 kilo meter per uur kunnen rijden. Auto's maken dan veel minder geluid en banden slippen bij regen minder snel. Nadeel van 'zoab' is dat bij ijzel alleen chemische mid delen helpen, terwijl de gemeente liever zout strooit op de binnenrou tes. Het verzoek om open asfaltbe ton kwam van mensen die langs de grote sluiproutes in het zuiden van de gemeente wonen. Jongen (16) raakt onderbeen kwijt BODEGRAVEN - Een 16-jarige jongen uit Bodegraven is vrijdag avond zijn onderbeen kwijtgeraakt. Hij werd bij het station lastig geval len door een groepje jongeren. Hij probeerde te ontkomen door voor een trein langs te sprinten. Die ging echter sneller dan de jongen had ge dacht. Zijn rechteronderbeen werd bij de botsing afgerukt. Hij werd snel naar het Dijkzichtziekenhuis in Rotterdam overgebracht. Daar bleek dat zijn onderbeen niet meer was te redden. Veel bonnen bij snelheidscontroles in Bollenstreek DUIN- EN BOLLENSTREEK - In de Duin- en Bollenstreek zijn in de afgelopen week geregeld snelheids controles gehouden in het kader van de actie 'Kan het even iets lang- In totaal zijn 9118 voertuigen ge controleerd. 776 bestuurders kre gen een proces-verbaal omdat zij (veel) te hard reden. Voorts is 37 keer proces-verbaal opgemaakt vanwege andere overtredingen, zoals het onnodig geven van signa len. De politie wil dergelijke acties in de toekomst regelmatig herha len. Een politiemedewerker graveerde gistermiddag postcodes in zadels bij manege Jeanne d'Arc in Zoeterwoude. (foto Henk Bouwman) ZOETERWOUDE - De politie van Zoeterwoude is tevreden over de opkomst van paardrijders die gis termiddag hun zadel bij de plaatse lijke manege Jeanne d'Arc lieten graveren. In totaal werden er 34 za dels gegraveerd tussen twee uur en half vier. Politiewoordvoerder J. van der Pol vindt dat 'een hoog aantal voor een klein dorp als Zoeterwoude'. Overigens kwamen er ook mensen van buiten Zoeterwoude op de actie af. Omdat vooral in buurgemeente Stompwijk de interesse groot lijkt, komt ook hier een graveeractie van zadels. In de provincie Zuid-Holland worden 'ongeveer 25 tot 30 zadels per jaar gestolen. Door postcodes in zadels te graveren probeert de poli tie dieven te ontmoedigen. Van der Pol: "Een zadel en hoofdstel ko'sten al gauw tweeduizend gulden. De meeste mensen laten hun zadel en hoofdstel achter in een manege of clubgebouw. Een inbreker kan daar vaak ongestoord zijn gang gaan. We adviseren de mensen de spullen mee naar huis te nemen, maar dat kan niet altijd. Het is dan nodig het gebouw zo goed mogelijk te beveili gen en de zadels niet in het zicht te hangen. Hoewel graveren diefstal niet altijd voorkomt, helpt het ons wel bij de opsporing". De aanzet tot de actie kwam van een bestolen paardrijdster uit Zoe terwoude. Haar zadel en hoofdstel werden uit een stal gestolen. De in brekers wilden ook het paard mee nemen maar dat mislukte omdat het dier niet 'meewerkte'. Toen de eigenares aangifte deed, stelde zij voor iets te organiseren om de dief stallen tegen te gaan. Voorschoten neemt vertraging voor lief bij Tsjaikovskilaan VOORSCHOTEN - De gemeen te Voorschoten zal de vervuilde grond onder de flat aan de Tsjaikovskilaan niet zelf verwij deren, maar wil de sanering overlaten aan de provincie. Dat betekent dat de vervuilde grond pas over vijf jaar wordt opge ruimd. De sanering staat vrij laag op de prioriteitenlijst van de provincie. In december 1989 werd ontdekt dat de grond onder de flat zwaar veront reinigd is met olie. De locatie werd aangemeld bij de provincie. Om on gerustheid bij bewoners weg te ne men, heeft de gemeente zelf een on derzoek laten instellen door het ad viesbureau IWACO. Hieruit bleek dat het verwijderen van de vervui ling de gemeente acht ton zou kos ten. Wanneer de provincie de sane ring op zich neemt, betaalt de ge meente niet meer dan een ton plus tien procent van de overige kosten. Omdat het college de kans op verde re verspreiding van de verontreini ging 'nihil' acht, is de zaak aan de provincie overgedragen. De bewoners van de flat hebben een brief gekregen waarin het colle ge hen op de hoogte stelt van de gang van zaken. In de brief melden burgemeester en wethouders dat ze niet zelf willen onderzoeken wie de vervuiling heeft veroorzaakt. De provincie zou daarvoor beter zijn toegerust. Wel wil de gemeente meewerken wanneer anderen een onderzoek willen instellen. Monsters IWACO zal binnenkort nieuwe luchtmonsters nemen in de hal van de flat, de meterkast en in de boven de meterkast gelegen woning. Hier door voldoet het onderzoek aan de eisen die de provincie stelt. Boven dien wil de gemeente, om iedere on gerustheid bij de bewoners weg te nemen, definitief laten vaststellen dat de lucht in de flat niet is veront reinigd. Wethouder J.W.E. van de Poel LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft de stand plaatsvergunning van markt koopman M. Breet ten onrechte ingetrokken, vindt de Leider- dorpse adviescommissie voor beroep- en bezwaarschriften. De handelaar in schoonmaakartike len kwam op 19 juli, 30 augustus en 6 september niet opdagen op zijn vaste standplaats aan de Leider- dorpse Hoofdstraat en zou zich, te gen de voorschriften in, niet hebben afgemeld. Hij werd daarvoor be straft met intrekking van zijn stand plaatsvergunning. Volgens de commissie hebben burgemeester en wethouders te hard geoordeeld. Ze wijst het colle ge op de plicht 'belanghebbenden correct te bejegenen'. De markt koopman had tenminste gehoord moeter) worden of een waarschu wing moeten krijgen voordat het college de omstreden beslissing nam. Bovendien acht de commissie heeft de bewoners geadviseerd om donderdag tijdens de vergadering van de commissie openbare werken met een gezamenlijk standpunt te komen. De commissie wordt om 20.15 uur gehouden in de koffieka mer van het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. niet bewezen dat Breet meer dan twee keer afwezig was. In de plaatselijke marktverorde- ning staat dat afwezigheid door ziekte, vakantie of andere buitenge wone omstandigheden gemeld moet worden aan marktmeester W.J.M. de Bruyn. Volgens het ge meentebestuur had Breet dat niet gedaan. Die ging tegen die beslis sing in beroep, omdat volgens hem zijn telefonische afmeldingen niet waren doorgegeven. Een met de hand geschreven verklaring van een medewerkster van het Dorps huis, waar de kooplieden koffie drinken, werd door de gemeente niet serieus genomen. Breet moet zo snel mogelijk een nieuwe standplaats aangewezen krijgen op de Leiderdorpse week markt, oordeelt de commissie. Zijn oude plaats is inmiddels toegewe zen aan een andere marktkoopman. Het college van burgemeester en wethouders beslist volgende week over de zaak. College Leiderdorp op de vingers getikt NOORDWIJK - Met de ont hulling en doop van de red dingsboot Valentijn, is afge lopen zaterdag in Noord wijk een tijdperk van modernise ring in het zee-reddingwerk ingeluid. Het Noordwijkse station van de Koninklijke Noord- Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij kreeg het nieuwe, wat kleine en snelle schip via KNZHRM-voorzit- ter J. Dudok van Heel, over gedragen van de Amster damse scheepswerf Damen Shipyards. De plechtige doop van het schip werd verricht door A. van der Kam- Makkreel, schoondochter van Jo hanna ten Kate-Van den Broek, die jaren geleden het geld voor het schip bijeenbracht. In tegenstelling tot werd verwacht, wierp zij de fles champagne niet in stukken tegen de boot, maar goot zij de hele in houd ervan uit over de dikke oranje stootrand. Haar man onthulde de naam van de nieuwe aanwinst. De speciaal voor de Valentijn ge bouwde bootwagen viel zaterdag nog niet te bewonderen. Bij de proefrit bleek het voertuig nog niet helemaal in orde. Ook de demon stratie van boot en onderstel moest hierdoor achterwege blijven. Naar verwachting zal de reparatie van de wagen een week of twee op zich la ten wachten. Rond mei van het vol gend jaar behoort een demonstratie alsnog tot de mogelijkheden. Succes De sprekers van de diverse betrok ken maatschappijen wezen op de bijzondere mogelijkheden van de Valentijn. Door de extra voorzienin gen kan langer worden gevaren en bestaat de mogelijkheid verder de zee op te gaan. Volgens de voorzit ter van de Plaatselijke Commissie Noordwijk aan Zee, B. Pley, eist deze moderne boot een verandering in bezetting en functies aan boord. De bemanning heeft dan ook cur susseri gevolgd om de kennis op peil te brengen. Pley noemde de Valentijn de eer ste in een gemoderniseerde vloot van reddingsboten. Het schip is af geleid van de nieuwe reddingboten yan Ameland en Terschelling en is zo aangepast dat direct vanaf het strand snel gewerkt kan worden. De gemeente Noordwijk heeft de strandafrit aangepast om de boot wagen gemakkelijk het strand de zee in te laten. Doorbraak De directeur van de werf Damen Shipyards toonde zich bereid om bij gebleken succes meer reddings boten als de Valentijn voor de KN- ZHRM te bouwen. Als doopge- schenk van zijn bedrijf gaf hij Van der Kam een stoomcleaner om het schip snel te kunnen reinigen. Van der Kam gaf haar cadeau onmiddel- De nieuwe reddingsboot van de KN- ZHRM in Noordwijk, die afgelopen zater dag werd ge doopt door A. van der Kram- Makkreel. Dick Hogewoning) lijk door aan de 'crew' van de Valen tijn. De letterlijke doorbraak in de tun nel tussen Engeland en Frankrijk, eveneens zaterdag, viel volgens voorzitter van de KNZHRM, J.F. Dudok van Heel, in het niet bij de ingebruikname van de Valentijn. In zijn toespraak liep hij even de ge schiedenis door van het reddings werk van de KNZHRM tot nu toe. Ook wees hij op de speciale plaats die het station Noordwijk daarin steeds heeft ingenomen. Volgens hem reden dat het station de eer te beurt valt een modern schip als de Valentijn in het bezit te krijgen. De komst van de Valentijn bete kende ook het onvermijdelijke af scheid van de Kurt Carlsen, die bij het Noordwijkse station de afgelo pen 37 jaar dienst heeft gedaan. Dit houten schip werd enkele dagen ge leden al naar zijn tijdenlijk rust plaats, een werkplaats in Amster dam, gebracht. Daarna wordt het een pleziervaartuig. MAANDAG 3 DECEMBER Alphen extra tientjesvoorstelling: 'De gang van zaken' (visuele komedie), aanvang 20.00 uur in het parktjhea- ter. Lelden voorstelling:'Mevrouw Bijl', solo optreden van Martine Bijl. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. concert door 'Sempre Cresen- do'. aanvang 20.15 uur in de Stads gehoorzaal. Leiderdorp ruilavond Postzegelvereniging De Rijnstreek, jeugd van 19.00 tot 20.00 uur, overige leden vanaf 20.00 uur in De Muzenhof. Noordwijk informatieavond Noordwijkse politie over 'inbraakpreventie', aan vang 20.00 uur in De Kuip. Zee straat. Voorschoten ruilbeurs Nederlandse Vereni ging De Verzamelaar, in gebouw DINSDAG 4 DECEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. spreekuur Belangenburo Ge zondheidszorg, voor vrijblijvend ad vies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 071-254654. voordracht over 'reïncarnatie' door Theosofisch Genootschap, aanvang 20.15 uur in de Pieters- voorstelling: 'Mevrouw Bijl', solo programma van Martine Bijl, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. vergadering lijke Ordening derwijs, aanvang 20.00 uur in het Gemeentehuis. contact-avond Vereniging 'De Oude Dorpskern', aanvang 21.30 i hotel Royal, Voorstraat. vergadering commissie algeme ne bestuurlijke aangelegenheden, aanvang 20.00 uur in het Am- bachts- en Baljuwhuis. Wassenaar vergadering commissie algeme ne bestuurlijke aangelegenheden, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. WOENSDAG 5 DECEMBER Alphen spreekuur voor 50-plussers, van 10.00 tot 12.00 uur in het OSO-kan- toor, Kwartelstraat. jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool, Jong- kindt Coninckstraat. spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12 00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat. tel: 121554. Dansgroep Het Concern presenteert Jong Talent, aanvang 20.30 uur in het LAK-The- ater, Cleveringaplaats. Leiderdorp kennismaking met bowlsporl, van 12.30 tot 15.30 uur bij Para bowls. sportcomplex De Does. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in Hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 6 DECEMBER klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9