Provincie denkt aan woningbouw op tracé rijksweg All-West DE TIJD, VAN TOE Ni Actie gratis met de bus voor kinderen in weekeinde is nauwelijks bekend Plattelandbewoner stapt al gauw naar huisarts Het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis @ufri%ieutos PAGINA 8 MAANDAG 3 DECEMBER 1990 Gedeputeerde Stolker doorkruist plan Maij-Weggen Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG Gedeputeerde L. Stolker van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil bekijken of het tracé van rijksweg A-ll West gebruikt kan worden voor woningbouw. De grond ten zuiden van Leiden is bestemd voor de aanleg van de verbinding tussen de rijks wegen A4 een A44. Volgens de laatste plannen komt de in de Leidse regio zeer omstreden weg er toch niet voor 2015. Stolker gaat met dit onderzoek in op de wens van de gemeentebestu ren van Leiden en Voorschoten. De provincie gaat onderzoeken hoe veel woningen op het gebied zou den kunnen worden gebouwd. Daarnaast wordt nog eens nage gaan wat nut en noodzaak is van de oost-west verbinding. Stolker denkt dat het onderzoek na zomer 1991 afgerond is. De rijksweg komt volgens het on langs door minister Maij-Weggen (verkeer) uitgebrachte Structuur schema Verkeer en Vervoer II de eerste 25 jaar zeker niet in aanmer king voor aanleg. De grond van het tracé is dus door de minster nog wel gereserveerd, maar voor de bouw van de weg komt tot 2015 geen geld beschikbaar. Volgens Stolker kan de Rijks overheid niet 'eeuwig een claim leg gen op het grondgebied'. Ze wijst er daarnaast op dat de weg al zo'n 30 jaar op het programma staat, maar dat uitvoering verder weg lijkt dan Wanneer provincie Zuid-Holland concludeert dat de weg beter niet kan worden aangelegd, dan komt hierover een gesprek met minister Maij, zo kondigt Stolker aan. De ge meentebesturen van Leiden en Voorschoten gaan 10 december naar de Tweede Kamer voor een hoorzitting over verschillende deel- plannen, waaronder die van A-ll West. Leiden en Voorschoten zijn te genstander van de komst van de weg die Voorschoten in tweeën deelt. De Leidse wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening en volks huisvesting) is dan ook blij dat de gedeputeerde op het verzoek van de gemeente is ingegaan. Het tracé dat ten zuiden van de wijk Stevenshof loopt kan worden gebruikt voor woningbouw. Vol gens Van Rij kan de A-ll West slecht voor een beperkt deel de ver keersproblemen oplossen. De files die 's ochtends bij de Dr Lelylaan ontstaan zouden bij voorbeeld wat minder worden. De gemeente Wassenaar wil daar entegen dat de weg alsnog wordt ge bouwd omdat deze de verkeers stroom over de Rijksstraatweg zou verminderen. Vorige week besloot echter de Wassenaarse PvdA om niet langer vast te houden aan de rijksweg. De PvdA-fractie van Provinciale Staten kan zich vinden in het voor nemen van partijgenoot Stolker. Het CDA is echter een voorstander van de komst A-ll West. CDA- woordvoerder Elsenaar meent dat gezien de 30.000 auto's, die elke dag voorbij het Leidse station komen, er sprake is van enkele ontbrekende schakels in het verkeersschema rond de stad. De CDA'er pleit er voor om eerst een regionaal ver keersplan te maken. De dikke lijn tussen de A44 en de A4 moet ooit rijksweg All-West worden Gedeputeerde Stolker vindt het allemaal te lang duren en wil laten onder- zoek en of de gereserveerde gronden voor woningbouw kunnen worden ge- LEIDEN De actie van de Neder landse streekvervoerbedrijven om kinderen tot twaalf jaar onder bege leiding gratis met de bus te vervoe ren is nauwelijks bekend bij het pu bliek. Volgens een woordvoerder van de NZH is de landelijke publici teit te kort geschoten. De busmaat schappij wil nu zelf de promotie van de kortingskaart ter hand te nemen. De bus-tripper, die dit weekeinde is ingevoerd, is vergelijkbaar met de railrunner van de Nederlandse Spoorwegen. Kinderen onder de twaalf jaar mogen voor een gulden met de trein mee. Bij de streekbus kunnen de kinderen gratis mee. De actie, voorlopig alleen tijdens de weekeinden en feestdagen, is be doeld om mi trekken. "De gezamenlijke busmaatschap pijen zouden voor landelijke publi citeit zorgen", zegt een woordvoer der van de NZH, "maar ik moet eer lijk zeggen dat ik geen advertenties of reclameborden ben tegengeko men. Voorzover ik weet is er alleen een persbericht naar de media uit gegaan". Voor zover mogelijk wil de NZH nu zelf alsnog voor de nodige publi citeit zorgen. "Maar wij hebben daar eigenlijk geen budget voor. Dus ik kan alleen maar een tweede persbericht versturen. Voor recla mecampagnes is geen geld. Verder hebben we het ook erg druk met de publiciteit rondom het gratis open baar vervoer op 16 december in Lei den, de koopzondag voor de kerst". De bustripper heeft volgens de NZH een 'geringe toename' van passagiers opgeleverd. "Zaterdag was de belangstelling niet zo groot, maar zondag hebbben we enige honderden kinderen extra ver voerd. Vermoedelijk was die toena me te danken aan de uitzending van het NOS-journaal op zaterdag avond, waarin aandacht werd be steed aan de invoering van de bustripper". Stadsbussen In de grote steden leverde de bustripper problemen op bij passa giers die van het streekvervoer overstapten op stadsbussen. De ge meentelijke vervoerbedrijven doen namelijk niet mee aan het speciale kinderkaartje. De stadsvervoerbe drijven waren helemaal niet op de hoogte van de bustripper. De stads busdiensten kunnen niet op eigen houtje de bustripper accepteren. Daarvoor is toestemming nodig van het ministerie van verkeer en water staat. Bemoeizucht ministeries zit gemeenten in de weg DEN HAAG Er moet een eind ko men aan de bemoeizucht van de mi nisteries met de gemeenten, want zo kan de sociale vernieuwing nooit een succes worden. Dat vindt Jan Schaeffer, voorzitter van de project groep sociale vernieuwing. Volgens Schaeffer moet de amb telijke cultuur op de ministeries van vrom, wvc, sociale zaken, binnen landse zaken en economische zaken veranderen. Deze ministeries, die miljarden guldens beschikbaar stel len voor de sociale vernieuwing, moeten er aan wennen dat zij niet langer beslissingen nemen over projecten, die in het kader van de sociale vernieuwing zijn overgedra gen aan de gemeenten. Mei lagere opleiding kans op chronische ziekte groter UTRECHT Bewoners van het platteland hebben minder last van chronische ziekten of psychische aandoeningen, maar bezoeken des ondanks veel vaker de huisarts dan mensen die in de stad wonen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Ne derlands Instituut voor onderzoek van de Eerstelijnsgezondheidszorg (NIVEL). Uit hetzelfde onderzoek blijkt ook dat Maastricht de meest ongezonde stad is, op de voet ge volgd door Haarlem. Inwoners van Breda en Nijmegen zijn een stuk be ter af: deze twee steden kwamen als gezondst uit de test. Het onderzoek is onderdeel van een grootschalig onderzoek naar het reilen en zeilen van de huisart senpraktijk dat in opdracht van het ministerie van welzijn volksgezond heid en cultuur wordt uitgevoerd. De afgelopen jaren zijn 161 huisart sen, verdeeld over 103 praktijken en met 335.000 patiënten bekeken. Chronische ziekten zoals reuma, suikerziekte of cara komen in de stad 1,4 keer zo vaak voor dan op het platteland. De kans op een ernstige chronische ziekte blijkt te maken te hebben met de opleiding. Hoe lager het opleidingsniveau, des te groter de kans op een chronische ziekte. Er wordt nog onderzocht op welke het opleidingsniveau het Hoogheemraadschap wil 'ziek kantoor' opknapbeurt geven LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland wil het kantoor van zijn technische dienst aan de Breestraat verbeteren. Het perso neel dat daar werkt klaagt al gerui me tijd over een slecht binnenkli maat. Door de gebrekkige air-con ditioning heeft een aantal werkne mers last van benauwdheid of zelfs van aantasting van de luchtwegen. Voorts is het gebouw te klein ge worden en laat de veiligheid op sommige punten te Het dagelijks bestuur van het schap wil nu 60.000 gulden uittrek ken om zo'n 50 ramen in het ge bouw weer beweegbaar te maken. Hoe het verder moet met het slechte klimaat in het gebouw, zal een na der onderzoek moeten uitwijzen. Hiervoor wil Rijnland 140.000 gul den beschikbaar stellen. Het ruimtegebrek wil het schap door zijn laboratorium r elders te verhuizen. In het hui dige gebouw kunnen Lovendien de kwaliteitseisen, waaraan een mo dern laboratorium moe* voldoen, niet worden gehaald. Daarnaast blijkt het door het stijgende aantal verkeersopstoppingen in de Leidse binnenstad steeds moeilijker om het pand te bereiken. Een ingrijpende verbouwing en uitbreiding van het kantoor wijst het bestuur van Rijnland voorals nog af. Het bureau Bouwcentrum Advies heeft berekend dat een der gelijke maatregel rond de 30 tot 35 miljoen kost. De kosten voor een nieuw kantoor elders in de stad zou den ongeveer 45 miljoen bedragen. Het schap vindt dit veel te duur. Eventuele uitbreidingen moeten - plaatsen hebben in drie panden die het schap al eerder voor dit doel heeft gekocht. voorkomen van chronische ziekten beïnvloedt. Arts-onderzoeker J. van der Velden kan nu alleen maar ver moedens uitspreken: "Lager opge leiden hebben vaak een minder ge zond beroep. Bovendien is de le vensstijl vaak ongezonder. Het is bij voorbeeld een bekend gegeven dat laag opgeleiden meer roken". Als mogelijke verklaring voor het frequenter voorkomen van chroni sche ziekten in de stad, noemt Van der Velden een slechtere woonsitu atie of vervuild milieu. "Dat is gis sen, onderzoek moet uitwijzen of we juist zitten". Ook wat de 'aandoeningen van de geest' betreft is de stadsbewoner slechter af dan zij die de rust en de ruimte van het platteland hebben gekozen. Psychische problemen komen twee keer zo vaak voor bij bewoners van de stad dan bij platte landers. De invloed van de oplei dingsgraad is, wonderlijk genoeg, niet gelijk op het platteland en in de stad. In de stad betekent een hogere opleiding een grotere kans op gees telijke problemen, op het platteland juist niet. Logisch redenerend zou ver wacht kunnen worden dat de stads bewoner vaker de huisarts consul teert dan zijn gezonde medemens op het platteland. Dat blijkt niet zo te zijn. Een huisarts op het platte land heeft het net zo druk als een in de stad. Toch blijven ook in de stad de meeste mensen niet met geestelijke of lichamelijke gezondheidsproble men rondlopen. Van der Velden: "De stadsbewoner gaat vaak direct naar het ziekenhuis of naar instel lingen voor de psycho-sociale hulp verlening zoals de Riaggs. De huisarts vervult op'het platte land veel meer de functie van ver trouwenspersoon dan in de stad. Het wat zakelijker karakter van de stadssamenleving, de hoge verhuis- frequentie en de aanwezigheid veel allochtonen zijn hieraan debet. Allochtonen zijn minder vertrouwd met het verschijnsel huisarts en ko men er minder. Het niet consulteren van de huis arts bij het zoeken naar hulp op lichamelijk of geestelijk vlak, vindt Van der Velden geen gunstige ont wikkeling. "Dat brengt het gevaar met zich mee van gefragmenteerde medische zorg. Elke keer wordt voor een deelprobleem een oplos sing gezocht. Het overzicht.is weg. De ene arts schrijft dit voor, een an der gaat met iets anders aan de gang". Een huisarts kan volgens Van der Velden alle behandelingen op el kaar afstemmen. Bovendien kent de huisarts zijn patiënt. Dat is van wezenlijk belang bij diagnostiek en behandeling. Tot 13 januari 1991 is in het Rijks museum van Geologie en Minera logie de tentoonstelling 'Het Weeshuis aan de Hooglandse- kerkgracht' te zien. Aanleiding was de uitgave van twee boeken, namelijk de inventaris van het Weeshuisarchief en de bouwge schiedenis van het pand, waar tot 1961 nog wezen verbleven en ver volgens in gebruik werd geno men als museum. Al vroeg, vermoedelijk in de 12de eeuw, stonden in Frankrijk instel lingen van armenzorg bekend als broederschappen van de Heilige Geest. In Leiden kende men in 1316 een college van Heilige Geestmeesters, verbonden aan de parochie van de Pieterskerk, dat zich bezig hield met het uitdelen van aalmoezen, kleding en schoeisel. Omstreeks het midden van de 15de eeuw werd een eigen onderkomen aangekocht aan de Breestraat, tegenover de Papen gracht. Verschillende malen werd dit gebouwencomplex uit gebreid, maar tenslotte werd -in het bijzonder in de 16de eeuw door hongersnoden, pestepide mieën en oorlogshandelingen- het aantal wezen zo groot dat naar een nieuw gebouw moest worden uitgekeken. Dat werd gevonden aan de Hoog landse Kerkgracht, waar het Onze Lieve Vrouwegasthuis door een fusie met het Elisabethgasthuis vertrok. Het pand werd in 1583 ontruimd en tot weeshuis inge richt. Een grootscheepse verbou wing had plaats in de jaren 1604- 1607, maar ook later in de 17de eeuw werd regelmatig verbouwd en uitgebreid. Zilveren troffel Op 9 december 1772 overleed een van de burgemeesters, mr. Johan Aegidiusz. van der Marck, vijf maanden later gevolgd door zijn collega mr. Nicolaas van de Vel de, die 7 mei 1773 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Hun nagelaten kapitaal moest worden gebruikt voor de oprich ting en instandhouding van een Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Daarvoor had men het oog laten vallen op een pand op de hoek van de Koppenhinksteeg en de Middelweg, waar het Armekin- derhuis was gevestigd. Een oplos sing was de arme kinderen te la ten verhuizen naar het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Daarvoor was echter wel een grondige verbouwing nodig. De zilveren troffel waarmee op 19 mei 1774 de 11-jarige Joachim Sandra (zijn naam staat erin gegrafeerd samen met Adriaan Willem van der Goes, eveneens een regentenzoon, de eerste stenen legde voor de nieuw bouw van het Weeshuis aan het Burchtgrachtje. (foto De Lakenhal; Besloten werd tot nieuwbouw aan het Burchtgrachtje, waar een vleugel (met regentenkamers) van drie verdiepingen hoog zou komen en een vleugel aan de Oude Rijn, die vier verdiepingen zou tellen. Op 19 mei 1774 was met name voor de 11-jarige Joachim Sandra de grote dag aangebroken. Sa men met Adriaan Willem van der Goes, eveneens een regenten- zoon, legde hij met een prachtige zilveren troffel de eerste stenen voor de nieuwbouw. De troffel werd in 1774 vervaardigd door de Leidse zilversmid Cornelis Lamotte, die op 28 september 1775 als meester zilversmid en kleinwerker werd beëdigd. Joachims troffel is bewaard ge bleven en maakt deel uit van de zilvercollectie van de Lakenhal. Op één zijde is de inscriptie ge graveerd: JOACHIM SANDRA J:P: Zn heeft met dit Truweel de eerste steen gelegt Aan het ver nieuwde gedeelte van het Wes- huis binnen Leijden op den 19 Meij 1774. Aan de andere kant is het wapen van de familie Sandra gegraveerd, met daaronder C. Lamotte fecit. Tin Mocht de jonge Sandra zilver hanteren, zijn ouderloze leeftijds genootjes moesten het met tin doen. Op de tafels stonden tinnen schenkkannen, daterend uit de eerste helft van de 17de eeuw en nog in de 20ste eeuw gebruikt, groente- en aardappelschotels, borden en zelfs warmwaterbor den. Ook bezat het Weeshuis tin nen ondersteken en kamerpot ten. Het meeste Weeshuistin, dat zich nu in de Lakenhal bevindt, draagt het meesterteken van Abraham Voegen, die als tiende kind van de tinnegieter Cornelis Fransz. Voegen en Ariaantje de Graeff op 14 juli 1687 werd gedoopt. Ook i Jan zijn broers Gerrit i tinnegieter. Abraham Voegen was'gevestigd aan de Nieuwe Rijn en leverde re gelmatig tin aan het Weeshuis. In de rekeningen komt hij van 1723 tot 1765 regelmatig voor. In 1767 wordt aan 'de Erven van Abraham Voegen, tinnegieter' 51 gulden en twee stuiver betaald. Abraham is inmiddels overleden en werd in de week van 8-15 au- Gerrit Voegen, die in 1708 trouw de met Geertruyd Terwen, wedu we van Jan Pauw. Onze Jan van het Weeshuis was in Katwijk ge boren en vestigde zich bij zijn stiefvader in de zaak. Tot 1772 le verde hij aan het.Weeshuis tot 1773, toen hij werd opgevolgd door Jan Rossels. Jan Pauw over leed in juli 1776 en werd begraven in de Hooglandse Kerk. Glassie van Vriendschap De regenten in hun fraaie regen tenkamer in de nieuwbouw van 1774 maakten gebruik van sierlijk glaswerk: gegraveerde en gestip te bekers, bokalen, wijnkelken en wijnglazen. Bij maaltijden en ge denkdagen kwamen ze uit de kast, om er een heildronk mee uit te brengen. Men dronk op stad en gewest, waarbij het glas met de wapens van Holland en Leiden werd gebruikt, op de verenigde gestichten met de daarvoor be stemde beker met twee ineenge slagen handen en het woord Man- sura (in stand blijvend), op de vriendschap uit het glas met het opschrift Amicitia, op het eetge- zelchap met de spreuk Vivat alle presente vrinden en op 'de Goede Harmonie'. Andere glazen dragen de op schriften: 't Groeyen en bloeijen van ossen en koeijen en Het groeyen en bloeijen van Flora. Waarschijnlijk werden deze ge bruikt bij de slacht, het 'Osjes- maal' en op de eerste mei, wan neer de meerdeijarige wezen het Weeshuis verlieten. Als er aan de weeskinderen eens in het jaar nieuwe bovenkleding werd ver strekt, hielden de regenten ook een maaltijd. Dan werden er bo kalen gebruikt waarop een meisje LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN gustus 1767 in de Pieterskerk be graven. in 1768 wordt een betaling aan Jan Pauw gedaan, kennelijk de opvolger van Abraham Voegen. Deze Jan was de stiefzoon van met i rok jongen met een broek in de hand zijn afge beeld. Het slot- van alle bijeen komsten werd gevierd met een 'glaasie van Vriendschap'. INGRID MOERMAN VALKENBURG Pril geluk in Valkenburg. Afgelopen weekein de zijn in de speeltuin van Val kenburg twee geitjes geboren. Het bijzondere van deze vroege geboorte is, dat moeder Vlekje is gedekt door een wel zeer vroeg- geslachtsrijpe bok van net 14 we ken oud. Normaal zorgen bokken pas óp z'n vroegst na een half jaar voor nakomelingschap, (foto Holvast) Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Gistermorgen te 9 u. 45 m. is door een noodlottig toeval, door den spoortrein, komende van Leiden, overreden den arbeider F. Boskamp, oud 62 jaren. Het ongeluk had plaats ter hoogte van den Groenendijk onder Ha- zerswoude. De ongelukkige werd letterlijk vermorzeld. Het waar schuwen door middel van de stoomfluit baatte niet, daar de man doof was. Opgemerkt werd, dat de trein zijn weg vervolgde, zonder gestopt te hebben. Den 3 den December a.s., Woensdag, zal hier ter stede een echtpaar zijne 50 jarige huwe- lijks-vereeniging mogen herden ken. De bruidegom heet Karei Blansjaar en is 73 jaar; de bruid heet Johanna Kluyvers en is 74 jaar. De man is ongeveer 30 ja ren in de Stedelijke Werkinrich ting, vroeger met zijn vrouw, thans alleen. Men verzekert ons dat het gouden echtpaar zeer op passend is, zoodat verrassingen, welke sommige stadgenooten het mochten willen toedenken, goed op hare plaats zullen zijn. De oudjes wonen in de Willems poort No. 3 aan de Geerestraat. Vijfentwintig jaar geleden: - Diep gezonkenTwee aan het Rapenburg wonende dames hoorden gisteravond omstreeks kwart over elf klaaglijk hulpge roep uit een drie meter diepe bouwput nabij de Sint Jeroens- brug. De dames waarschuwden onmiddelijk de politie, die op haar beurt een onderzoek instel de op de plaats van het mysterie. Het hulpgeroep bleek afkomstig te zijn van een 83-jarige Leide- naar, die te diep in het glaasje had gekeken en als gevolg daar van letterlijk, in de put was ge raakt. De oude man had in zo verre geluk, dat er in de put niet veel water stond. De dienaren van de Heilige Hermandad heb ben hem met behulp van touwen en ladders uit zijn netelige posi tie weten te bevrijden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8