Davis Cup is weer voor YS Kasparov en Karpov breken voor tweede keer af Tennisster Jolanda Mens baart opzien Piet de Bruin kondigt tussentijds aftreden aan OPVALLEND AANWEZIG MAANDAG 3 DECEMBER 1990 SPORT PAGINA 21 ST PETERSBURG (Reuter/AFP) - Na acht jaar van vruchteloos pogen heeft de Amerikaanse Davis Cup-ploeg de beker weer ver overd. Door de overwinning van het dubbel Leach/Pugh ging de slaschaal voor de 29e keer naar de Verenigde Staten. Door de zege van Rick Leach en Jim Pugh werd de voorsprong (3-0) van de Amerikaanse ploeg onbe reikbaar voor de Australiërs. De dag ervoor hadden Agassi en Chang bei de enkelspelen gewonnen. Agassi versloeg in vijf sets de taaie From- berg, Chang ging op het gravel wat vlotter om met Cahill. De Amerikanen hadden in het snikhete St Petersburg, Florida een indoor-gravelbaan laten aanleggen. De oppervlakte waarop de Austra liërs het minst uit de voeten kun nen. Neale Fraser, de coach van de Australiërs, hield Pat Cash in de en- LEIDEN Jolanda Mens heeft zich tijdens het Audi-B-tennistoer- nooi voor meisjes tot en met 14 jaar in Breukelen geplaatst voor het hoofdtoernooi, dat volgende week in Almere wordt verspeeld. Zij deed dat door de eindstrijd te bereiken. Om zo ver te komen schakelde Mens onderweg drie geplaatste speelsters uit, waarbij vooral de ze ge op de als tweede geplaatste Merel Broers opzien baarde. In de finale bleek de favoriete Regje Blumer, die eerder al Daphne Brouwer had verslagen, met tweemaal 6-2 nog een maatje te groot. Volgend jaar kan Mens ook nog in deze leeftijds categorie uitkomen. Bij de meisjes tot en met 16 jaar, die in Goes speelden, plaatste Ma rieke Bethlehem zich knap voor het eindtoernooi. Ging zij twee weken geleden nog onderuit tegen Sigrid Ravensbergen, ditmaal bleef Bethlehem haar opponente nipt voor door de tiebreak in de derde set in de wacht te slepen. In de kwartfinale viel uiteindelijk het doek voor Bethlehem. Rogier van Duyn haalde een tic ket binnen bij de jongens tot en met 16 jaar, terwijl Carmen Delsasso bij de meisjes tot en met 12 jaar voorde derde achtereenvolgende keer zo ver kwam. kelspelen aan de kant. Zijn plaats werd ingenomen door Richard Frömberg, een 20-jarige speler die dit jaar twee toernooien op gravel op zijn naam bracht. Fromberg bleek tegen Agassi ab soluut geen last te hebben van de butantenkoorts. In de 29e finale tus sen beide grootmachten (14-15) maakte hij het Agassi bijzonder las tig. De nummer 32 van de wereld ranglijst buitte bij zijn opslag zijn lengte van 1 meter 90 goed uit. Hij sloeg vijftien aces tegen de Ameri kaan twee. Bovendien gaf hij zijn fo rehand soms onbedaarlijk veel vaart mee en verscheen hij geheel in overeenstemming met de Australi sche traditie bij vlagen aan het net. Volgens Agassi betekende de pauze van tien minuten na de derde set de ommekeer. Fromberg had nooit met dat fenomeen te maken gehad, had enige tijd nodig om weer in zijn spel te komen en verloor prompt zijn opslag (6-2). Ook in de vijfde set begon Agassi met een doorbraak. Bij 5-2 serveerde de Amerikaan voor de partij. Zo een voudig gaf Fromberg niet op. Hij vocht terug tot 5-4 en weerde nog twee matchpoints af voordat Agassi met een forehand het duel besliste (6-4). Darren Cahill probeerde Michael Chang op de trage ondergrond te bestrijden met het traditionele Australische service-volley spel. Daarmee maakte hij het Chang rela tief gemakkelijk. De vroegere Open Franse kampioen wist er wel raad mee, had een grote voorraad pas- seerslagen in huis en won met 6-2 7- 6 6-0. In het dubbelspel stelde Leach/Pugh de eindzege veilig. Het tweetal was op de kritieke momen ten vaster dan Cash/Fitzgerald (6-4 6-2 3-6 7-6). Helemaal zonder overwinning zal Australië St. Petersburg niet verla ten. Op de laatste dag gaf André Agassi na 1-1 in sets het niet meer van belang zijnde enkelspel tegen Darren Cèhill op. Hij had last van een geirriteerde bilspier. De moei zame vijfsetter van vrijdag tegen Fromberg was de Amerikaan ken nelijk niet goed bekomen. Nadat Cahill dankzij een service-door braak in de tiende game de eerste set met 6-4 op zijn naam had ge bracht, vroeg Agassi bij 3-2 in de De speaker van Quick Boys, voor de aftrap van het duel te gen WOG: Welkom op Nieuw Zuid. Ik heb goed nieuws voor u. Vandaag speelt ons cluppie weer". Een supporter bij UVS - RCH nadat Melbi Raboen (ooit trai ner bij UVS en recentelijk ver trokken bij Quick Boys) plaats neemt op de tribune: "Jongens allemaal effe lappen dan kunnen we Melbi kopen als trainer". Idem: "En dan kan Ruud de Groot ski leraar worden". Dick Bults over zijn rode kaart naar 'aanleiding van het omverlopen van scheidsrechter Rob Overkleeft in Voetbal In ternational: „De duw was inderdaad fout, maar die man ging theatraal naar de grond. Ik heb het thuis la ter nog een paar keer bij mijn vrouw gedaan, maar zij bleef ie dere keer wel staan". Oud-wereldkampioen en dambondscoach Harm Wiersma over de denksport in Sport In ternational: „Dammen is met name mooi als het van twee kanten op het scherp st van de snede wordt gespeeld. Wat vooral speelt is de diepgang. Het heeft te maken met de bereke ning, de feeling, de taxatie, een stukje schoonheid ook. Het is net als met een detective: voor ieder zet moet je een vervolg bedenken". Leo Visser in Sport Interna tional: „Je kan je leven maar één keer doen en ik wil het zo perfect moge lijk doen. Eigenlijk wil ik van geen dag of beslissing spijt heb ben". In hetzelfde interview: „Als je echt goed rijdt op de lan ge afstanden laat alles je in de steek. Je gezichtsvermogen, je hoort niets. Je gaat als in een soort trance. Je rijdt wel, maar je maakt het niet mee". Rob Grabert, volleyballer in Italiaanse dienst, in Sport In ternational, over het onderwerp van het ooit doorhem te schrij ven boek: Waarover het zou gaan? Over wat er op menselijk vlak met je kan gebeuren als je jarenlang wordt blootgesteld aan een be paalde doctrine. Hersenspoelen? Dat was in ieder geval bij mij niet mogelijk. Maar ik heb er wel heel veel problemen mee.gehad. Ik was langzamerhand aan het afstom pen". Terzijde in Vrij Nederland: „Een vegetarische hamburger is net zoiets als een Rotterdammer die kan voetballen". Rinus Ferdinandusse in de ru briek 'Gedachten op dinsdag ochtend' in Vrij Nederland over Nederland-Griekenland: „Ik heb die avond geen televisie gezien, dus ook geen wedstrijd. Ik heb dus zeven volle en bijna volle pagina's gelezen, met achttien ar tikelen. En ik heb niet kunnen le zen wat er na die (eerste) achttien minuten gebeurde. Het was niks, begrijp ik uit die achttien artike len Wat er op het veld gebeur de is de moeite van het beschrij ven en dus in schrift vastleggen niet meer waard. Zoveel is het ech te voetballen dus minder waard geworden". Heerenveen-trainer Frits Korbach in De Stijl, het blad van de School voor Journalis tiek in Zwolle: „Die kleine rotneger (bedoeld wordt Bryan Roy) doet op het mo ment dat hij de bal kwijt is niets anders dan iedereen op zijn poten trappen. Die andere,' die koffie boon van PSV (Romario), doet niets anders dan het spel verzie- Commentator/veel-prater Evert ten Napel in zijn verslag bij de samenvatting van Ajax- FC Den Haag in Studio Sport: „Van 't Schip tegenover Van Eijkeren. Van Eijkeren is een aan valler en dus geen verdediger". Arie Haan, trainer van FC Nürnberg, in het Algemeen Dagblad: „Het is me altijd voor de wind gegaan, maar nu voel ik me ie mand die in een achtbaan naar beneden stort". Johan Zwanepol, toernooidi recteur van het WK dammen, in De Volkskrant: „Niemeijer steekt 125.000 gul den in zo'n WK, en nog veel meer, de stad Groningen eenzelfde be drag en de dambond denkt alles te kunnen bepalen. Je zult je toch wel twee keer bedenken om zo'n toernooi nog eens te organiseren". FC Den Haag-trainer Co Adriaanse in De Volkskrant: „We krijgen een geweldige sup port van onze fans, die heel trouw en creatief zijn. We hebben hier ook de 'Haagse tieten', een meid met zulke tieten. De aanhang roept om tieten en hup, daar gaat haar trui omhoog". tweede set om een blessure-behan- Andre Agassi doet overigens toch deling. mee aan het toernooi om de Grand Toen hij terugkeerde, was van Slam Cup, dat op 11 december in een blessure weinig te merken. Hij München begint. Tegen zijn zin. De speelde goed, brak in de negende nummer vier van de wereld is ge- game Cahill's opslag en serveerde zwicht voor de dreigementen van de set uit. Onmiddellijk daarna gaf de Internationale Tennisfederatie. hij onder boe-geroep van het pu- bliek op en werd hij naar het zieken- Als Agassi zijn contractueel vastge- huis overgebracht van foto's. het dubbelspel hébben gewonnen en Australië op een 3-0 achter- (foto EPA) pompeuze Duitse evenement voor het gerecht zijn gesleept. De Amerikaan ziet nog steeds niets in het Duitse gebeuren en heeft aangekondigd dat hij dat het publiek ook zal laten weten. Het prijzengeld, dat hij er eventueel ver dient, zal bestemd worden voor lief dadige doelen. De eerste prijs in München bedraagt twee miljoen dollar. PAPENDAL (ANP) - Piet de Bruin heeft zaterdag bij de bondsraads vergadering van de volleybalbond zijn tussentijds aftreden als voorzit ter aangekondigd. Zijn ambtster mijn loopt tot het najaar van 1992, maar De Bruin wil een jaar eerder vertrekken. Hij is dan negentien jaar voorzitter geweest. Het komende kalenderjaar zal hij gebruiken om samen met overige betrokkenen een opvolger/ster te vinden en de funktie over te dragen. Als hij in het najaar van 1991 terug treedt, moet degene die hem op volgt, volgens De Bruin de handen vrij hebben zelf het beleid van de bond te bepalen en daartoe de voor bereidingen treffen. Het bestuur van de NeVoBo heeft De Bruin gevraagd zijn internatio nale funkties te blijven bekleden. Hij is vice-president algemene za ken van de wereldbond en voorzit ter van de Europese volleybalbond. Volgens de Bruin heeft zijn af scheid niets te maken met de kritiek die hij de afgelopen tijd te verduren kreeg. Zo nam technisch directeur Murphy ontslag, mede omdat de bond zich volgens hem te weinig had ingespannen het EK van ko mend jaar naar Nederland te halen. De Bruin: „Soms kom je hobbels te gen, dan weer uit onverwachte hoek een mes in je rug, maar mijn stap heeft niets te maken met herrie in de tent." Het ontslag van vrouwen- bondscoach Murphy als TD is overi gens opgeschort. De 59-jarige Amsterdammer heeft om praktische redenen be slist, zegt hij. „Het is niet goed aller lei zaken voor te bereiden voor een ander." Voor het topvolleybal is 1992 een belangrijk jaar. De con tracten van de internationals en de hoofdsponsor lopen af en het is de vraag of de nationale ploeg in de huidige structuur verder gaat. Schakers in opmars NOVI SAD (ANP) - De schakers zijn in opmars in Novi Sad. In de der tiende ronde had de mannenploeg de kans om Joegoslavië beentje te lichten, maar door onnodig verlies van Van der Sterren bleef de ploeg steken op 2-2. Door het gelijke spel belandde de Nederlandse ploeg op de Schaako lympiade met nog een ronde te spe len op de gedeelde tiende plaats. De ploeg heeft nog uitzicht op de vijfde plaats, waarop het volgens de Elo- rating thuis hoort. De titel is ander maal voor de Sovjetunie. LYON Na twee avonden hard vechten is de zestiende partij tussen wereldkampioen Gary Kasparov en uitdager Anatoly Karpov voor de tweede maal afgebroken. Er wer den 88 zetten gedaan en het duel duurde tot dusver ruim tien uren. De eerste fase was duidelijk voor Kasparov. Reeds na 15 zetten had hij de stelling geheel in handen en velen rekenden al met een snelle overwinning voor de wereldkam pioen. Alle kenners waren verbaasd over het zwakke openingsspel van Karpov. Onder barre omstandighe den verdedigde Karpov zich tot het uiterste. Kasparovs 38e zet was een regelrechte fout en Karpov profi teerde onmiddellijk. De partij werd zaterdagavond afgebroken in een positie, die over het algemeen als re mise werd getaxeerd. Gisteravond werd verder gespeeld. Kasparov deed verwoede pogingen om de winst alsnog te forceren. Wit: G. Kasparov Zwart: A. Karpov 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. d4 exd4 4. Pxd4 Pf6 5. Pxc6 bxc6 6. e5 De 7 7. De2 Pd5 8. c4 Pb6 (In de 14e partij speelde Karpov 8...La6 en kwam hiermee goed uit de opening. Vreest hij witte versterkingen? De paard- manoeuvre staat als minder goed bekend.) 9. Pd2 (En hier geldt 9. Pc3 De6 10. De4! als het beste antwoord. Overigens zullen beide spelers goed weten wat zij doen.) 9...De6 10. b3 a5 Deze zet werd lang geleden door de Joegoslaaf Gligoric aangegeven, die verder opmerkte, dat ook 10...Le7 11. Lb2 0-0 12. De4 d5 13. exd6 e.p. cxd6 14. Ld3 a5! bevredi gend is voor zwart.) 11. Lb2 Lb4 Er volgt een min of meer onbegrijpelij ke fase. Karpov volgt een plan dat regelrecht naar een slechte stelling leidt. Toch moet hij de positie bij zijn voorbereidingen betrokken hebben. Veel sterker lijkt ll...a4 en ook ll...Le7 is voldoende. 12. ci3 Lxd2+ (Na deze onnodige ruil wordt de zwarte positie zeer kwetsbaar. Er was niets tegen 12...Lel) 13. Dxd2 d5 (De derde zwakke zet in successie. Hij had 13...c5 of 13...0-0 kunnen proberen.) 14. cxd5 cxd5 15. Tel(Kennelijk be gon Karpov zich hier te realiseren wat hij had aangericht, want hij dacht bijna een half uur na. Zwart is overspeeld en dat is Karpov na 15 zetten zelden overkomen. Omdat 15...c6 16. Ld3f5(!) 17. f4 positioneel niet aanlokkelijk is, gooit zwart er een pion tegenaan.) 15...0-0?.' 16. Txc7 Dg6 17. f3 Lf5 18. g4 (Zwart treft het ook niet; de combinatie 18...Lxg4 gaat niet op wegens 19. Tgl! De opmars van de g-pion maakt de rokade mogelijk. Direct 18. Lb5 Tac8 19. Txc8 Txc8 20. 0-0? ging niet wegens 20...Tc2) 18...LbJ 19. Lb5 Tac8 20. Txc8 Txc8 21. 0-0 h5 22. h3 hxg4 23. hxg4 Lc2 (Nu was 23...Tc2 slechts een slag in de lucht na 24. Dd4 Dh6 25. Tf2 Txf2 26. Dxf2!). 24. Dd4 De6 (Te gevaar lijk is 24...Lxb3 25. e6! Lc4 26. Dxb6 Lxfl 27. Ld7). 25. Tf2 Tc 7 (Wederom was het ne men op b3 onjuist wegens 26. Ld3 g6 27. Df4 en wit krijgt een vernieti gende koningsaanval.) 26. Th2 Pd7 (Ten derde male is de pion onkwets baar: 26...Lxb3? 27. Dd3! en er dreigt mat in drie zetten.) 27. b4 arb4 28. axb4 Pf8 29. Lfl Een mooie aan- valsstelling, een prachtig loperpaar en een gezonde pluspion. Wat kan een schaakmeester meer verlan gen? Het antwoord is: TIJD!! Van nu af aan mengt zich de klok in het duel en in deze fase weert Karpov zich als een getergde leeuw.) 29...Lb3 30. Ld3 Lc4 31. Lf 5 (Drijft de koningin naar een beter veld. Ster ker lijkt 31. Lblj 31...De7 32. Dd2 Tc6 33. Ld4 Ta6 Eet op de klassieke matcombinatie 33...Pe6? 34. Th8+!) 34. Lbl Ta3 35. Th3 Tb3 36. Lc2 Dxb4.' (Vooral niet 36...Txb4 37. Dh2 f6 38. Th8+ Kf7 39. Dh5+ en wint.) 37. Df2 (Hij moet el gedekt houden.) 37...Pg6 (Anders 38. Dh4!) 38. e6? (Deze haastige zet vergooit veel. Na 38. Lxb3 en 39. ƒ4 moet wit nog altijd gewonnen staan.) 38...TbI 39. Lxbl (Ook na 39. Kh2 Dd6+! 40. Dg3 Dxg3+ 41. Kxg3 Tel 42. exf7+ Kxf7 43. Th7 Pe5 kan wit niet winnen.)39...Dxbl 40. Kh2 fxe6 (De partij werd hier afgebro ken en Kasparov sloot zijn 41e zet in de enveloppe.) 41. Db2 (Hierover had Kasparov lang nagedacht. Er ontstaat nu een lastig eindspel, dat uiterst moeilijk te taxeren is. Hoever de analyses v gingen werd niet duidelijk. Al spoe dig dachten de spelers vrij lang na.) 41...Dxb2 42. Lxb2 Pf4 43. Th4 Pd3 44. Lc3 e5 45. Kg3 d4 (Hij zet de pion nen op de zwarte velden zodat zijn loper vrij kan manoeuvreren.) 46. Ld2 Ld5 47. Th5 K/7 48. La5 Ke6 49. Th8 Pb2 50. Te8+ Kd6 51. Lb4+ Kc6 (Gelukkig is de pion indirect ge dekt: 52. Txe5? Pd3I) 52. Tc8+ Kd7 53. Tc5 Ke6 54. Tc7 g6 55. Te7+ Kf6 56. Td7 La2 (Ook de tweede tijdcon- trole is gehaald.) 57. Ta7 Lc4 58. La5 Ld3 59/4(De inleiding tot een nieu we fase. Zwart zal zijn d-pion moe ten verliezen. Zijn remisekans ligt daarna in het maken van een ves ting.) 59..ex/4 60. Kx/4 Lc2 61. Ta6+ Kf7 62. Ke5 Pd3+ 63. Kxd4 Pf2 64. g5 Lf5 65. Ld2 Ke7 66. Kd5 Pe4 67. Ta7+ Ke8 68. Le3 Pc3+ 69. KeS Kd8 70. Lb6+ Ke8 71. Tc7 Pe4 72. Le3 Pg3 (De derde tijdcontrole. De heren gingen onverdroten verder.) 73. Lf4 Ph5 74. Ta7Kf8 75. Lh2 Pg7 76. Lgl Ph5 77. Lc5+ Kg8 78. Kd6 Kf8 79. Ld4 Lg4 80. Le5 Lf5 81. Th 7 Kg8 82. Tc7 KJ8 83. Kc6 Kg8 84. Te7 Kf8 85. Ld6 Kg8 86. Te8+ KJ7 87. Te7+ Kg8 88. Le5 Kf8 Meevaller (1) De degradatie van de atletiekvere nigingen AV Holland uit Leiden en De Spartaan uit Lisse is drie maan den na dato miraculeus terugge draaid. De Unieraad van de KNAU is zaterdag met een zeer krappe meerderheid (20 tegen 18) accoord gegaan met een gewijzigde compe- titieopzet voör het volgende sei zoen. In die opzet is in de landelijke eerste divisie (voorheen eerste klas se) voor twee clubs meer plaats dan dat er tot dit jaar mochten meedoen. Daardoor hoefde er dit jaar slechts een ploeg in plaats van drie te de graderen. Daar AV Holland en De Spartaan de beste twee waren van de drie verliezers van de degradatie finale van dit jaar, zijn deze clubs als het ware gered door de gong. Vooral de Lissese Spartanen zijn blij met hun nieuwe kans. De ploeg was mede door veel pech gedegra deerd. Ploegleider Wim van de Krogt: "Het is ook een extra stimu lans dat we nu, met het gepromo veerde AAV '36 uit Alphen erbij, weer met een aantal regioclubs bij elkaar in dezelfde divisie zitten". AV Holland is vooral gelukkig met het feit dat het aantal deelne mers per nummer is teruggebracht van twee naar een. De Leidenaars hadden al jaren moeite om de ploeg in de breedte sterk genoeg te bezet ten en dat zou dit jaar niet veel an ders zijn geweest. "Maar als we hard genoeg werken denk ik dat het dit jaar toch wel beter zal gaan", aldus voorzitter Cor Brandwijk. Het is nog maar de vraag of de meevaller inderdaad zoden aan de dijk zet voor de twee regioclubs. Dit jaar waren ze, vooral AV Holland, volledig kansloos tegen dezelfde teams die volgend jaar weer hun te genstanders zullen zijn. Er zal daar om toch van een structurele verbe tering sprake moeten zijn om dit jaar niet alsnog te degraderen naar de tweede klasse. Meevaller (2) Voor Menno Jahsen had Sinter klaas een geweldig cadeau in petto. Tegen zijn gewoonte in betaalde hij de jeugdatleet van AV Holland gis teren in klinkende munt uit. Ruim 400 atleten hadden door hun deel name aan een prestatieloop meer dan 2000,- bij elkaar gelopen voor Jansen, die de afgelopen zomer tij dens zijn vakantie op Kreta uit een rijdende auto viel. De gevolgen van de val leken on herstelbaar. De onfortuinlijke atleet ontwaakte pas na zeveneneenhalve week uit coma. Hij zat toen nog zo in de kreukels dat werd gevreesd voor een onafzienbare periode v*an reva lideren. Maar Jansen, ondanks zijn 18 jaar al een doorgewinterde sport man, verbaasde medici en leken door in hoog tempo aan te sterken. Gisterochtend was hij op de ver trouwde atletiekbaan in de Leidse Hout al in staat om, vanuit zijn rol stoel, het startschot voor de Menno Jansen-Sinterklaasloop te verrich ten. Atletiekvrienden uit de wijde omtrek zetten zich in beweging, na dat zij eerst met gulle hand hun in schrijfgelden hadden voldaan. Het eindbedrag van 2387,75, inclusief een gift van 200,- van de Leiden Roadrunners, was namelijk aan- zienlijk hoger dan de som van alle ATVallGr inschrijfgelden. Niet alleen het aantal, maar ook de kwaliteit van de aanwezige hard lopers was groot. Zo namen Men- no's broer Jan Jansen, Theo van der Veer, Huub Pragt, Joke Kleyweg, Eyob Muller en snelwandelaar Dirk Maassen van den Brink voor de ver andering ook eens deel aan een prestatieloop. Normaal gesproken zijn atleten van hun kaliber alleen in wedstrijdverband actief. Het schijnt toch niet altijd mee te vallen om als mannelijke coach de leiding te hebben over vrouwen. Vooral op het terrein van de sociale vaardigheden loopt het nogal eens spaak. De hoofdoorzaak van het ontslag van handbaltrainer Piet Ki- vit bij landskampioen V L (de vrouwen dus) uit Geleen moet ook in die richting worden gezocht. Ki- vit was slecht in staat om met zijn ploeg en dan met name de mindere speelsters te communiceren. Dat bleek gisteren wel uit het commen taar van voorzitter Wanders en pr- man Kees de Jonge, die overigens beiden geen kwaad woord over Ki- vit willen horen. Gisteren deed de uitgedunde selectie uit Limburg Voorhout aan vanwege een compe titieduel tegen Foreholte. Ook de Foreholte-speelsters Mir jam Collart en Nicole Donners, bei den van V L naar Foreholte over gekomen, bevestigen de conclusie. Kivit, aldus beide speelsters, wil ge woon winnen. Als er gewonnen wordt is hij aanspreekbaar. Zo niet dan is hij niet te benaderen. Een wat meer de kern van het ontslag van de oud-international rakende opmer king is dat hij op de trainingen voor al de toppers zag en de mindere speelsters er dan wat verloren bij liepen. Daar ligt ook de reden van het naast hem aantrekken van twee de trainer, nu eerste, Wiel Maintz. Het bestuur moest, aldus voorzitter Wanders, tenslotte wel een besluit Dat het besluit resulteerde in het ontslag van Kivit ligt mede in het feit dat hij zich niet aan gemaakte afspraken met het bestuur heeft ge houden. Welke afspraken dat zijn geweest wilde noch Wanders noch De Jonge onthullen. Moeilijk is dat overigens niet te raden. Kivit moest zich gedeisd houden met commen taar op speelsters na afloop van de wedstrijden. Dat kon hij kennelijk niet. Bij Foreholte zullen ze die pro blemen goed begrijpen. In Jan Kecskeméthy heeft men daar een trainer die de vergelijking met Kivit op vele punten moeiteloos door staat. Ook 'Kees' blinkt niet bepaald uit in communicatieve vaardighe den, zoals dat heet. Maar alles went, zelfs een vent. Daarom doen ze er in Voorhout niet moeilijk over. Naam: Marcel Tolsma Leeftijd: 25 Club: UVS Beroep: chef verkoop Marcel Tolsma was gisteren bij de wedstrijd UVS-RCH heel even opvallend aanwezig, maar meer nog opvallend snel afwezig. Zijn trainer Ruud de Groot stuurde hem kort na rust het veld in voor de geblesseerde Wout Holverda om hem na ongeveer tien minu ten alweer naar de kant te halen. Volgens De Groot ontbrak het bij de invaller aan inzet en toen de speler ook nog opmerkingen in de richting van de dug out maak te, was de maat vol. Je kwam opvallend gedwee naar de kant en ging rustig zit ten. Alsof het je allemaal niet interesseerde. "Ach, De Groot zal wel ver wacht hebben dat ik boos de wa terzak omver schop of iets derge lijks, maar dat zag ik niet zitten. We hadden een meningsverschil en dat is niet van vandaag of giste- Van wanneer dan wel? "Het botert al een poosje niet tussen de trainer en mij. Voor een deel moet ik de schuld bij mezelf zoeken, omdat ik niet in vorm ben. Maar De Groot blinkt ook niet uit in deze kwestie. Hij zegt dat hij een gesprek wil met me. Maar hij heeft nog nooit iets on dernomen. Het conflict wordt dus niet uitgepraat en tegen RCH kwam het tot uitbarsting". Wat heb je precies geroepen naar de bank? "Marijn (Mokveld, de keeper) ging uittrappen. We hebben de af spraak dat ik dan achter de spits kruip om op een doorkopbal te re ageren. Maar de bal kwam niet in de spits maar op de linkerkant, waar ik dus net was vertrokken. Aad Andriessen (met een knie blessure als toeschouwer op de bank) vroeg zich toen hardop af waar ik was. Hij is kennelijk de souffleur van de trainer, want De Groot herhaalde precies wat An driessen zei. Toen heb ik terug- ggeroepen dat ik niet op twee plaatsen tegelijk kan zijn". Volgens enkele toeschouwers was je oververmoeid... "Van die tien minuten? Niet echt natuurlijk". Dit had je zeker nog nooit meegemaakt? "Jawel, maar niet onder Ruud de Groot. Het is me bij FC Den Haag ooit eens gebeurd". Hoe moet het nu verder met Marcel Tolsma bij UVS? Er gaan al geruchten dat je ermee stopt. "Aan stoppen denk ik helemaal niet. Ik train steeds drie keer per week, ik wil heus wel. Maar ik kan moeilijk zeggen dat ik lekker speel. Volgens mij is het beter dat ik snel met Ruud de Groot aan ta fel ga zitten, want zo schiet het ook niet op. Misschien kan hij eens aangeven waar het precies fout zit. Hij heeft toch het diplo ma Oefenmeester 1?" Met de fluit in de mond en de bal in de hand heeft waterpolo-scheidsrechter Peter vanWisem zo te zien alles onder controle tijdens het duel Vivax-Katwijk. En mocht het fluitje onverhoeds uit zijn mond vallen, dan vangt zijn rui ge baard het makkelijk op. (foto Loek Zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21