PORT SpoOrPtTV Basketbalteam slaat volledig 'op tilt Offensief tegen steroïden Sloothaak en Leonardo over reuzemuur MAANDAG 3 DECEMBER 1990 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD BRAINE-L'ALLEUD In twee dramatische minuten heeft het Nederlands basketbalteam zijn naam als A-land in Europa voorgoed te grabbel gegooid. Na de wanprestatie vorige week tegen Polen leek Oranje in Braine, een klein plaatsje onder Brussel, over genoeg veerkracht te beschik ken om zich in het hol van de leeuw de opdringende Belgen van het lijf te houden. Tien punten voorsprong (71-81) be droeg de volstrekt veilig ogende marge waarmee Nederland tegen de volledig kapot gespeelde Belgen de slotfase in ging. Het kon niet meer mis. Oranje ging naar Rome waar volgend jaar de beste acht landen strijden om de Europese titel. De bank vierde al feest, het ticket zat in de knip. Maar wat zich vervolgens in die laatste 120 seconden in de met 2000 knotsgekke toeschouwers gevulde Salie Gaston Reiff voltrok, tart ech ter elke beschrijving. De meest krankzinnige taferelen speelden zich af, met als absoluut hoogtepunt één Belgische aanval die zes pun ten opleverde. Toen de kruitdamp was opgetrokken, stond Nederland nog altijd op die 81 punten. Voor de uitzinnige Belgen waren intussen 85 punten genoteerd. Oranje kon zijn ticket meteen weer inleveren. Dat is nu bestemd voor de Belgen. Of voor de Polen. Die zaterdag voor een regelrechte stunt zorgden door het nog ongeslagen en reeds gekwa lificeerde topland Italië te verslaan. De twee mogen het woensdag op nieuw in Braine onderling uitzoe ken wie de plaats van Nederland Beenhakker en Ajax willen samen verder uitgesproken op korte termijn tot een contractverlenging te komen. Komende zomer loopt de tweejari ge verbintenis tussen de trainer uit Loosdrecht en de regerend lands kampioen af. Beenhakker noch het bestuur van Ajax heeft er de afgelo pen anderhalf jaar geen geheim van gemaakt de verbintenis te willen verlengen. Een aantal weken gele den heeft tussen beide partijen een eërste oriënterend gesprek plaats gevonden. Aanstaande vrijdag schuift Beenhakker opnieuw aan bij de onderhandelingstafel om een aantal 'beleidszaken' aan de orde te stellen. Ajax-voorzitter Michael van Praag ziet Beenhakker liever' van daag dan morgen een nieuw con tract ondertekenen. „Wij willen hem graag houden; natuurlijk", al dus Van Praag, gisteren na afloop van de wedstrijd tegen FC Den Haag (5-0). „Twee jaar, wat mij be treft. En liever nóg langer". Van Praag verwacht niet dat Real Madrid serieus met Beenhakker in de slag zal gaan. De Spaanse club is nog steeds op zoek naar een opvol ger voor trainer John Toshack, die drie weken geleden aan de kant werd gezet. De afgelopen week heeft Real informeel contact gehad met Beenhakker over zijn plannen na dit seizoen. „Maar", aldus Been hakker, die drie jaar met groot suc ces in Madrid heeft gewerkt, „daar moet niets achter gezocht worden. Want ik heb sinds mijn vertrek bij Real met grote regelmatig nog steeds contact met die club. Ik ga er van uit dat ik nog een aantal jaren bij Ajax blijf'. Ruimte Een belangrijk onderwerp van ge sprek zal aanstaande vrijdag zijn in hoeverre Beenhakker financiële ruimte krijgt om, mits gewenst, tot versterking van de selectie te ko men. „Leo wil weten wat straks fi nancieel mogelijk is bij Ajax", aldus Van Praag. „Hij zal willen weten of hem bij voorbeeld moge- en speler binnen te halen, hij dat gewenst acht. Ik neem een voorschot op de toe komst, maar persoonlijk geloof ik dat er wat dat betreft mogelijkhe den zijn. Zeker wannneer dat nieu we stadion er komt". Volgens Van Praag is de komst van het stadion in Amsterdam Zuid-Oost een absolute must voor Ajax. Pas wanneer de bouw van het 'multi-functionele' sportcentrum definitief is, weet de Amsterdamse club zich ook zeker van meer finan ciële armslag. „Ajax wordt dan zon der meer een winstgevend bedrijf', aldus Van Praag, daarmee onder an dere doelend op de lucratieve ver koop van meer skyboxen en meer business-seats. Niet rond Vooralsnog is financiering van het project, dat circa 230 miljoen gul den moet kosten, nog niet rond. De uitgifte van aandelen, die uiteinde lijk recht zullen geven op de koop van een 'relatieplaats', is nog even uitgesteld. Aanvankelijk zou de emissie voor eind november plaats hebben gevonden; als nieuwe ter mijn is nu eind januari gesteld. Uri Coronel, bestuurslid commer ciële zaken en tevens belast met de gang van zaken rond het nieuw te bouwen stadion, ontkent ten stellig ste dat eventuele stadionsponsors het door middel van een 'belasting truc' makkelijk wordt gemaakt. 'De Krant op Zondag' meldde onlangs dat deelnemende bedrijven hun bij drage deels van de belasting kun nen aftrekken. lijk i tussen de elite mag innemen. Tenzij Nederland woensdag voor een overigens door vrijwel niemand voor mogelijk gehouden surprise zorgt door Italië in het eigen Raven na te kloppen. In dat geval gaat Oranje alsnog naar Rome op basis van een beter doelsaldo. Rijkswacht Het was in die laatste handvol se conden daar in het volgepropte sporthalltje allemaal zo hectisch verlopen en zo snel gegaan dat nie mand meteen kon bevatten wat er nu eigenlijk precies was gebeurd. Terwijl de speelvloer volliep met dolenthousiaste supporters en de Belgische spelers een rondedans op het veld maakten, raakte de organi satie het spoor compleet bijster. Draaide, om de feestvreugde te ver hogen, tot tweemaal toe het bandje met het Belgische volkslied af. Het geen leidde tot een uitgesproken koddig tafereel rond de drie rijks wachten die eerder tevergeefs trachtten om orde in de chaos te scheppen. Bij de eerste tonen van de Brabanconne sprong het drietal geüniformeerde agenten midden in de zaal in de houding, om minuten lang zo te blijven staan. Om hen heen brak het volk de tent af. Jos Kuipers had zich toen allang uit de voeten gemaakt. De 2.08 me ter lange speler van Den Bosch was al ruim voor tijd tot de held van de avond gebombardeerd, om uitein delijk als de grote schlemiel roem loos via de achterdeur te moeten vertrekken. Nederlands meest geta lenteerde basketballer had, tot die fatale minuten aanbraken, de show gestolen door zijn ploeg na rust (43- 39) op sleeptouw te nemen en'mid dels twee venijnige tempoversnel lingen (50-52 en 64-73) langs de in de eerste helft kapot gebeukte en na rust daarom prompt in conditie- en foutenperikelen gerakende Belgen te sleuren. Hoofdrol In dat proces, waarin Oranje einde lijk weer eens naar behoren verde digde en zich eindelijk weer eens profileerde als een hechte eenheid, eiste de aanvoerder zelf nadrukke lijk de hoofdrol op. Hij scoorde 36 punten, pakte 7 rebounds en verzet te bergen werk. Kuipers had, dat zag iedereen, zijn avond. In dergelij ke vorm verkerend is de Bossche naar van Europese topklasse. Niet te stoppen. Door niemand. Of toch? Jawel, zij het alleen door hemzelf. Want uitgerekend de ster van de show ging in die waanzinni ge slotfase als een dilletant op zijn bek. Inplaats van rustig de bal rond en de tijd uit te spelen, sloeg Oranje op hol. Door vermoeidheid, nocha- lance of concentratieverlies ging de uitblinker, met zijn Amerikaanse scholing toch de meest ervaren man van de ploeg, dermate in de fout dat dat Oranje uiteindelijk fataal werd. Omtrent het hoe en waarom van zijn twee veel te snel genomen en prompt gemiste inleggertjes en de domme fout op DeHennefe die Hol land uiteindelijk de zege en de kwa lificatie kostte, wilde de eigenzinni ge Kuipers na afloop niet ingaan. Met een muts diep over de oren ge trokken, kwam hij niet verder dan slechts het uiten van wat krachtter men. Met tranen in de ogen (spel verdeler Cees van Rootselaar) en bleke bekkies (de rest) dropen zijn niet minder diep teleurgestelde teamgenoten af. Slechts coach Ruud Harrewijn bleek bereid om uit te leggen wat hij al evenmin kon begrijpen, hoe zo'n wedstrijd nooit en te nimmer meer uit handen gege ven had mogen worden. Consequenties De consequenties van die paar mo menten van onoplettendheid zijn voor Oranje, wanneer woensdag al les volgens de theorie verloopt, hoe dan ook verstrekkend. Vijfmaal achtereen nam Nederland deel aan de tweejaarlijkse cyclus van de fina leronde. Alleen al het meedoen aan die eindronde geeft je als land het voordeel dat je automatisch wordt geplaatst als nummer één of twee in de vier kwalificatiepoule's voor het volgende EK. Dat betekent in con- creto dat je je 'slechts' twee B-lan den (in dit geval waren dat Polen en België) van het lijf moet houden om opnieuw verzekerd te zijn van een plaatsje bij de elite, die door dit sys teem maar zelden van samenstel ling verandert. Italië, Spanje, Grie kenland, Joegoslavië, de Sovjetu nie, die zijn er altijd bij. En dat gold het afgelopen decennium ook voor Nederland. Maar dat lijkt nu te worden afge sloten. Oranje mist waarschijnlijk Rome, zakt daardoor naar de B-pou le, moet zich daarin kwalificeren bij de laatste zestien en hikt vervolgens dan aan tegen twee A-landen waar door het bijzonder moeilijk wordt om het verloren gegane terrein nog te veroveren. Dit te meer omdat de competitie in den lande weinig voorstelt vanwege de al jaren scheef getrokken verhouding tussen de twee toppers (Den Helder en Den Bosch) en de rest. Voeg daaraan toe dat ook het professioneel georgani seerde Den Helder al in de eerste de beste ronde van de strijd om de Eu ropa Cup werd uitgeschakeld dat is het beeld dat vervolgens ontstaat er één die louter sombere verwachtin gen ten aanzien van de toekomst op levert. Het waren wel hele dure mi nuten, die twee in Braine. Scores België - Nederland 85-81 (43-39). Scheidsrechters: Richardson (Eng- )/Betancore (Spa). Toeschouwers: 2.000. België: Bayer 16. Struelens 14, Marion 6, Deheneffe 13, Mens 5. Lenaerts 8, Debaere 23. Nederland: De Jager 2, De Waard 3. Van Rootselaar 9, Schilp 2. Te Velde 9, Bennes 4, Copper 11, Pie- terse 5, Kuipers 36. AD VAN KAAM WASHINGTON (AFP/ANP) - President Bush heeft een wet onderte kend, waarbij steroïden voortaan beschouwd worden als illegale ver dovende middelen. De wet kwam tot stand op voorspraak van senator Biden van de staat Delaware. Het gebruik van steroïden neemt in de Verenigde Staten epidemi sche vormen aan. Ruw geschat wordt er jaarlijks tussen de 500 en 600 miljoen gulden aan spierversterkers verhandeld. Enqüetes hebben uit gewezen, dat 84 procent van alle sport bedrijvende middelbare scholie ren steroïden gebruikt of heeft gebruikt. Dr. William Taylor, lid van het Amerikaanse college van sportartsen, vindt de ontwikkeling schokkend. „Het zijn ontrustbarende cijfers. De voorlichtingcampagnes werpen kennelijk weinig effect af. Het wordt tijd voor hardere maatregelen". De campagnes wezen de jongeren vooral op de bijwerkingen van de steroiden, zoals acne, haaruitval, ver hoogde agressie, bloeddruk en cholesterol. Door de handtekening van Bush staat op de verkoop van steroiden voortaan dezelfde straf als op drugs. De DEA (drugbestrijdingcorps) krijgt de supervisie over de bestrijding. De eerste maatregel is dat er op grotere schaal op scholen en universiteiten onaangekondigde doping controles zullen worden gehouden. Laboratoria niet van de grond MONTREAL (AFP) - Het Internationaal Olympisch Comité zal hoogst waarschijnlijk het plan laten varen bij de bestrijding van doping ge bruik te maken van 'vliegende laboratoria'. Deze methode om bij nacht en ontij ongevraagd te controleren blijkt in de praktijk nauwelijks uit voerbaar. Dick Pound, vice-voorzitter van het IOC, verklaarde in Montreal, dat het voortdurend verplaatsen van de benodigde apparatuur nogal wat kosten met zich meebrengt en weinig praktisch is. Douane-controle bij de grenzen zou voor aanzienlijke vertraging kunnen zorgen, terwijl het opzetten van de nogal forse installatie gemakkelijk de argwaan van de betrokken atleten zou kunnen wekken. Daarmee zou het verrassings effect verloren gaan. Joden niet welkom bij golfclub KANSAS CITY (AFP) - Golf blijft de sport voor de elite. In de Verenig de Staten zijn de clubs voortdurend in opspraak door de weigering om mensen met een andere dan blanke huidskleur als lid in te schrijven. In Kansas City in Ohio ging de plaatselijke club nog een stapje ver der. Henry Bloch, een zakenman, werd door de ballotagecommissie ge weigerd. Bloch was weliswaar blank, maar ook joods. En joden konden geen lid worden van de club in Kansas City. Tom Watson, vijfvoudig winnaar van de Open British, heeft uit pro test zijn lidmaatschapskaart ingeleverd. Watson's vrouw is een jodin. De beroepsgolfer heeft aangekondigd de discriminatie in zijn sport te zullen bestrijden. AMSTERDAM - Co Adri- aanse had gisteren met zijn FC Den Haag twee mogelijk heden. Hij kon zus verliezen, of zo verliezen. De hulpe loosheid van elftal en coach, tegen een soms perfect spe lend Ajax, is terug te vinden in de uitslag (5-0), in het spel- beeld en in het feit dat de Ha genaars door Danen slechts één klein kansje kregen. De Haagse voorman noemde Ajax de beste voetbalploeg van Neder land en de uit-wedstrijd in de Water graafsmeer de moeilijkste seizoen. Desondanks koos hij 1 zijn, zij het minimaal aangepast, gen systeem. Dat betekent ne-verdediging, het betekende twee zwalkende verdedigers -Vriesde en Adam- in het centrum. Het tweetal mist de ervaring om met een derge lijke speelwijze een spits als Pet- tersson (twee doelpunten, de pass voor Wouters' openingstreffer) aan banden te leggen. „Totaal weggespeeld, geen kans gehad", luidde de korte en krachti ge samenvatting van aanvoerder Heini Otto na afloop van zijn 400ste competitiewedstrijd in Nederland. „Ik kan het de spelers niet kwalijk de kroonprins van het trainersgilde, Co Adriaanse. „Wie ik het wel kwalijk kan nemen? Leo Beenhakker en zijn spelers. Ajax is de beste ploeg van Nederland. Maar dat wist ik al een tijdje". Met elf pynten uit de laatste zes wedstrijden en vooral omdat hij Den Haag zo 'leuk' laat spelen, leek Adriaanse een nieuwe goeroe in voetballand te worden. In stoere, maar sympathieke bewoordingen kon de Haagse oefenmeester tus sendoor ook nog even een verkapte gooi doen naar de positie van bondscoach. Het duel in Amster dam deed Adriaanse gisteren een toontje bescheidener zingen. Vooraf overigens al. Omdat hij de Ajax, door een Haagse offday, of Maar het 2 Van der Ham toch niet naar UDWS LEIDEN - Siem van der Ham wordt niet de opvolger van de voortijdig bij UDWS opgestapte trainer Cees Vermeulen. Hoe wel beide partijen aanvankelijk een overeenkomst voor de rest van het seizoen hadden geslo ten, besloot Van der Ham te elf der ure toch maar van een ver bintenis met de Boshuizerkade- club af te zien. "Persoonlijke redenen lagen aan het besluit van Siem ten grondslag", aldus UDWS-secre- taris Henk Piket. "Vervelend, want nu moeten we opnieuw op zoek naar een ander. Jeugdtrai ner Mat Keereweer wil namelijk wel even bijspringen maar de selectie niet permanent onder zijn hoede krijgen. Ik hoop dat we snel iemand kunnen vin den". Jan Wouters, afstoppen. inschatte dan die van bij voorbeeld de alom gevreesde bravoure Feyenoord, paste Adriaanse zijn op- 'scherpte' was gisteren niets aan stelling voor het eerst dit seizoen bij zig. de tegenstander aan. Zo moest Hei- Adriaanse hield het Otto, normaal gesproken vergelijking met Ajax". \1 na 45 minuten moest Adriaan- concluderen dat tegen dit Aja Haag met eigen middelen af: scherp en brutaal. In plaats van dat bij voorbeeld Marco Gentile, de bewa- vooruitgeschoven pion in de Haag- mag Den Haag beoordelen op wat se 'kerstboom', een stapje terug we vandaag tegen Ajax hebben la- naast Cor Lems op het ten zien. Maar misschien kun je mij geen kruid is gewassen. In die tijd ker combinatie van factoren. „Niemand hadden zijn spelers alle hoeken van tredingen maakte, werd de Ajax- kracht van Ajax toch wel iets hoger doordat Ajax gewoon te goed i: zijn dat we te weinig kwaliteit heb- getrokken als betrof het elastiek van inferieure kwaliteit. Onder aan voering van een eminente Jan Wou ters, die zelf de eerste treffer voor z'n rekening nam, troefde Ajax Den ENSCHEDE (GPD) - Met een sprong over een muur van 2.35 meter hoogte heeft ruiter Franke Sloothaak in Parijs een indoor-wereldrecord puissance gevestigd. Hij bedwong die hoogte met het paard Leonardo in de vierde barrage. Sloothaak, een Duitser van Nederlandse kom af, is een van de weinige specialisten in de puissance. In Nederland is de puissance al enkele jaren het 'stiefkindje' van de springsport. De deelna me van ruiters is gering en de publieke opinie is niet gelukkig met deze extreme vorm van krachtpatserij. Volgens insiders heeft Leonardo echter geen onverantwoorde risico's genomen met zijn sprong. „Puissance-paarden zijn specialisten", zegt bondscoach Hans Hom. „Én zij gaan net zo lang mee als gewone concourspaarden". In Eu ropa zijn momenteel ongeveer vijftien van der gelijke specialisten. Paardendokter Jan Greve uit Haaksbergen ziet geen enkel beletsel tegen de puissance, een wedstrijd waarbij slechts een (hoge) hindernis - de muur - moet worden bedwongen. „Die paar den krijgen absoluut geen last van pezen of ge wrichten. Een 'afsprong' van 2.35 meter scheelt slechts tachtig centimeter met die van een top- paard in een barrage van de wereldbeker. Daar wordt echter wel drie keer zo hard gereden. Als je snelheid met hoogte combineert kun je stel len dat bij een puissance minder kracht op de voorbenen van het paard wordt uitgeoefend dan in een barrage. Het is bij zo'n wedstrijd ook ge bruikelijk dat de ruiters haast in slow-motion op de hindernis afgaan". „Sport-technisch vind ik het echter niet zo'n mooie wedstrijd. Het is puur een krachtsexplo sie van het paard. Ik kijk persoonlijk liever naar ballet dan naar gewichtheffen". Greve ziet slechts één echt bezwaar: „Het nadeel is dat het paard bij iedere goede prestatie als beloning nog eens zwaar op de proef wordt gesteld. Meestal kent zo'n puissance wel vijf barrages. Dat is niet bepaald rechtvaardig". Volgens Hom, zelf vroeger een zeer verdien stelijk puissance-rijder, moet een echte hoog springer over een speciale karaktertrek be schikken. „Zo'n paard moet niet al te intelligent zijn, want dan pikt-ie het niet meer. Het is dom springvermogen bij een beest met veel moed. Het paard Leonardo van Sloothaak heeft ooit eens een klein wedstrijdje gelopen, sindsdien is- ie gespaard voor puissance. In normale rubrie ken zijn deze paarden onbruikbaar, omdat ze wel eens een balkje er af willen gooien". Nadat Stefan Pettersson en Den nis Bergkamp Den Haag met 3-0 de finitief op de knieën hadden gekre gen, achtte Adriaanse het in de pau ze de tijd rijp voor wat omzettingen. Spitsspeler Leo Schellevis nam de bewaking van de soms ongrijp bare Bryan Roy over van Edwin Purvis, die met een 'vrije' defensie ve rol werd opgezadeld. Veel zoden zette het niet aan de dijk. Geduren de het tweede bedrijf speelde Den Haag op soms genante wijze de bal in de eigen ploeg rond, om de score zo beperkt mogelijk te houden. „Het was weinig reëel geweest wan neer ik had gezegd dat ze er maar 4-3 van hadden moeten maken", verde digde Adriaanse achteraf zijn be houdende ingrepen. Kortom: scha de beperkt houden, geen gele kaar ten uitgedeeld krijgen, blessures vermijden, en terwille van de spon sor proberen een tegendoelpuntje te scoren. Omdat Anton Vriesde na rust geel 'scoorde' voor een overtre ding op Pettersson, Den Haag geen enkele maal in de buurt kwam van doelman Stanley Menzo en Ajax de score via Pettersson en een beauty van Bergkamp tot 5-0 opvoerde, faalde Den Haag ook nog eens in die doelstellingen. MAANDAG 08.00-09.00 Sportnet: International torsport. 09.00-11.00 Sportnet: Golf: vanuit Ja| 09.30-10.00 EURO: Eurobics. 10.00-11.00 EURO: Tafeltennis: US Open Ronde 11.00-12.00 EURO: van Grenoble. 11.00-12 30 Sportnet: Boksen voor profs. 12.00-13.00 EURO: Gewichtheffen: WK in Budapest. 12.30-14.00 Sportnet: Wielrennen op de München. 13.00-13.30 EURO: Eurobics. 13.30-15.30 EURO: Snooker: Open Azia tische kampioenschappen. 14.00-16.00 Sportnet. Autosport Macau 6.30-17.30 EURO: Bobsleeën. 17.00-18 00 Sportnet: Volleybal: Duits- land-Turkije. 17.30-19.30 EURO: WK voetbal: gouden wedstrijd (West-Duitsland-Tsjechoslowa- kije). 18.00-18.15 Sportnet Sporl uit Spanie. 18.15-18.45 Sportnet Open Duitse Darts- kampioenschappen. 18.45-19.15 Sportnet Bowlen: UK Open. 18.55-19.20 Ned 2: Sportpanorama. 19.15-20.30 Sportnet Bowlen voor vrou- 19.30-20.00 EURO: Sportnews. 20.00-20.35 BRT 2 Sportquiz. 20.00-21.00 EURO: Big Wheels. 20.30-21.00 Sportnet Spaans voetbal. 21.00-22.00 EURO: NHL IJshockey: te rugblik op het afgelopen seizoen.. 21.00-22.30 Sportnet: Boksen. 22.00-23.00 EURO: US College Football. 22.15-22.20 Super Sports News. 22.15-22.30 Ned 3" Studio Sport Journaal. 22.30-23.30 Sportnet The Sports Show. 23.00-00.00 EURO: Biljarten 3-banden in Berlijn. 23.30-01.00 Sportnet: Rugby Franse League. 00.00-00.30 EURO Sportnews 00.30-02.30 EURO: Snooker: Open Azia tische kampioenschappen 01.00-02.00 Sportnet Dragracen. DINSDAG 08.00-09.30 Sportnet Boksen. 09.30-10.00 EURO: Eurobics.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13